berden ■id 2 - 9 WOLFF U puppy-stuif-in irnm hui '<°e - 1 Sfj/EAjêJf Bandoetere Echte Bakker, Slager, Boer in één klik! Vershuys.com T 0900 - 8600 Honderdeenendertigste jaargang - week 27 - donderdag 8 juli 2010 De Broekberg 40 jaar Zoover Award voor Asteria En verder: Kunst Cultuur 10,17 Gemeentelijke mededelingen 15-16 Sport 18 Kerkelijke diensten 20 o d HOOG ZOMER DAGEN 10 EURO CADEAU GRISHAM AN KOCH I rAL; 15 Z EG tHT MvH Dil HOOG ZOMER DAGEN 1 - K a <3 SPOVenray heeft het jaar 2009 afgesloten met een tekort van 708.000 euro. Dat blijkt uit het jaarverslag van SPOVen- ray, het bestuur van twintig basisscholen in Venray. Het grootste deel van het bedrag, 455.000 euro, is het gevolg van het dalend aantal leerlingen. SPOVenray moet geld reserve ren voor het sociaal plan en de reorganisatie van scholen. Daar naast heeft het bestuur ruim 250.000 euro gereserveerd om te investeren in de ontwikkeling van passend onderwijs. Yvonne Raaijmakers, bestuursvoorzitter van SPOVenray, is tevreden over de totale exploitatie. "We spelen tijdig in op de krimp, zodat we niet hoeven te bezuinigen op de kwaliteit van ons onderwijs. Dat willen we op hetzelfde niveau houden en dat is gelukt." Het geld voor het sociaal plan is deels al uitgegeven en deels gereserveerd voor dit jaar en 2011. Yvonne Raaijmakers: "We werden in 2008 voor het eerst geconfronteerd met de sterke krimp. Dat hadden we toen nog niet voorzien. Dat bete kende dat we al in 2009 helaas te maken kregen met boventallig personeel waarvoor een sociaal plan moest komen. Dat hadden we echter niet begroot voor 2009. Omdat we zagen dat de krimp de komende jaren sterk zal doorzet ten, hebben we meteen reserve ringen gedaan voor 2010 en 2011. Dat geld hebben we geoormerkt voor het begeleiden van personeel voor wie geen werk meer binnen onze stichting is. Daarnaast kost ook de reorganisatie geld. Ook dat was niet begroot in 2009, maar we hebben er wel geld voor vrij gemaakt. Gelukkig is SPOVenray financieel gezond en hebben we reserves. Daarmee kunnen we het tekort opvangen. En we hebben geleerd van schoolbesturen elders in het land die niet tijdig hebben geanticipeerd op de krimp. Er komen steeds meer stichtingen die voor noodhulp aankloppen bij het ministerie of zelfs failliet gaan, omdat ze te laat reageren en ingrij pen. Dat zal ons niet gebeuren." Yvonne Raaijmakers sluit niet uit dat SPOVenray in 2012 opnieuw reserveringen moet gaan doen voor een sociaal plan. "De reserveringen die we nu hebben gedaan, bestrijken de jaren 2010 en 2011. De uiteindelijke reorga nisatieplannen en het verloop van de krimp zullen bepalend zijn of we voor 2012 en de daaropvol gende jaren opnieuw gelden moe ten vrijmaken voor boventallig personeel." Ook de leeftijdsopbouw van de kinderen op de basisscholen zal SPOVenray financieel raken. "We krijgen van het ministerie geld om het onderwijs aan kinderen te bekostigen. Het ministerie geeft scholen meer geld voor jonge kin deren en minder geld voor oudere kinderen. Omdat wij te maken krij gen met een sterk lagere instroom van jonge leerlingen en we dus relatief veel oudere leerlingen op onze scholen hebben, zal de totale bijdrage van de overheid voor onze scholen dalen. Dat is nu een maal zo bepaald door de overheid, daar hebben wij niets over te zeg gen. Maar het raakt ons wel." Yvonne Raaijmakers is trots dat SPOVenray niet heeft hoeven te beknibbelen op de kwaliteit van het onderwijs. "We hebben ons ondanks het krappe budget keu rig aan de opgestelde exploitatie gehouden. Dat wil zeggen dat we de taken hebben kunnen uit voeren waarvoor we geld van het ministerie krijgen. Aan de inhoud van het onderwijs is niet getornd en daar ben ik heel tevreden over. Ondanks de krimp en ondanks de bezuinigingen, staan we nog altijd voor kwalitatief goed onder wijs. Dat zal ook ons uitgangspunt blijven. Sterker: we hebben ruim 250.000 euro gereserveerd om te investeren in de ontwikkeling van passend onderwijs." ADVIES WERKGROEP Volgens prognoses daalt het aantal leerlingen van SPOVenray de komende tien jaar met een kwart, van vierduizend naar drie duizend. Als het bestuur geen ingrijpende maatregelen neemt, loopt het tekort de komende jaren op naar 2,8 miljoen. Om die reden heeft SPOVenray de nota 'Optimaal onderwijs in een nieu we demografische realiteit' opge steld. Een nota die voor veel ophef zorgde in met name enkele kerk dorpen, omdat daar scholen drei gen te verdwijnen. Een werkgroep buigt zich de komende maanden over de nota en zal in het najaar met een advies komen. Tot die tijd wil Yvonne Raaijmakers niet ingaan op de voorgestelde ingre pen en reorganisatieplannen. "Ik wil de werkgroep in alle rust haar werk laten doen en ik kijk uit naar het advies." Hup Wat waren ze moe, die lieve spruitjes van mij. Woensdagmor gen heb ik ze in alle vroegte uit hun Oranje-dromen wakker moeten schudden. Versuft, met slaperige ogen keken ze me aan. Op een 'gewone' schooldag lig gen mijn oogappeltjes er altijd op tijd in, rond een uur of zeven 's avonds, maar dinsdagavond wilde het maar niet lukken om ze na Sesamstraat naar boven te krijgen. Want ze waren door hun schoolvriendjes zo gek gemaakt, dat ze koste wat het kost het WK-halvefinaleduel van Oranje tegen Uruguay wilden zien. Ook de jongste, die net uit de luiers is en al drie weken voor het slapen gaan het 'Slaap kindje, slaap' heeft ingeruild voor 'Viva Hollandia', is inmiddels knettergek van Wesley, Arjen en Bertje. Ja, ik geef het toe, ik zat er hele maal naast voor aanvang van het WK. Ik zag Oranje nog wel door de groepsfase komen, maar had niet gedacht dat de ploeg de finale zou halen. En nu zit ik met de gebakken peren, want ik heb geen vrij gevraagd voor maandag. En dat terwijl het zondagavond erg gezellig belooft te worden in hartje Venray, waar het Oranjele gioen door de plaatselijke horeca van harte welkom wordt gehe ten om onder het genot van een natje en een droogje op grote tv's en immense schermen naar hét belangrijkste duel van Nederland in 32 jaar te kijken. Ik neem mijn kinderen zondagavond zeker mee, ook al zullen hun juffen er de volgende dag niet blij mee zijn. Want ik weet uit ervaring dat er niks erger op de wereld is dan zeurende kinderen. Ach, de rap porten hebben ze toch al binnen en de gemeente Venray is geluk kig nog niet gestart met Samen Starten, een project dat zich behalve op zwangere vrouwen ook op problemen van kinderen van 0-4 jaar richt. Want ik kan me zo voorstellen dat kinderen psychische problemen krijgen als ze zondagavond om 22.30 uur allerlei rare, in oranjekleuren gehulde en geverfde papa's en mama's met vuvuzela's en Plet terpetten door de straten van Venray zien hossen. Maar je mag deze historische wedstrijd toch niet aan de toekomst van ons land onthouden? Het enige wat ze eraan over kunnen houden, is een unieke ziekte: Oranjekoorts. En die is gelukkig helemaal niet gevaarlijk. Hup Holland! Hannes Het Oranjelegioen op de Grote Markt - dat inmiddels is omgedoopt tot Oranjeplein - ging dinsdagavond hele maal uit zijn dak bij de doel punten van het Nederlands elftal tijdens de spannende halve finale tegen Uruguay. Oorverdovend was het gejoel en getoeter toen Wesley Sne- ijder en Arjan Robben het Nederlands elftal in de twee de helft weer op voorsprong zetten. Het werd nog even ijzig stil bij de 3-2, maar die stilte werd snel overstemd door nieuwe aanmoe digingen. Na het laatste fluitsig naal van de scheidsrechter steeg een oorverdovend gejuich op. Na 32 jaar staat Nederland weer in de WK-finale! De wedstrijd was op het plein in hartje Venray te vol gen op een aantal grote tv-scher- men en ook op de terrassen ston den de tv's aan. Burgemeester Hans Gilissen van Venray is zeer te spreken over die proactieve en verantwoordelijke opstelling van de horeca voor, tijdens en na de WK-wedstrijden. Afgelopen vrijdag keken honder den mensen op een bloedhete Grote Markt naar de verrichtingen van het Nederlands voetbalelftal tegen Brazilië. De horecaonderne mers op het plein anticipeerden op mogelijke problemen door de hitte. Ze schakelden sproeiers in en zorgden voor kannen fris water op de terrassen. Bij de aan vraag voor een ontheffing voor de voetbalwedstrijden van afgelopen dinsdag, de halvefinalewedstrijd tegen Uruguay, en zondag, de WK- finale in Zuid-Afrika, heeft bur gemeester Gilissen zijn waarde ring aan de horecaondernemers al gemeld. Ook op de Grote Markt in Venray vierden de Oranjesup porters na afloop van het duel tegen Uruguay massaal feest. Na 32 jaar staat Oranje weer in de finale! Het dorp Ysselsteyn eert twee dorpsgenoten met een straatnaam. Het gaat om Harrie Jenniskens, in het dorp bekend als 'Pascher Harrie', en Harrie Philip sen. De namen zijn door de inwoners van het dorp via de dorpsraad voor gedragen. Het college van B en W heeft de suggesties overgenomen. De twee krijgen een straat in het bouwplan 'Achter de Jera'. In dit uitbreidingsplan achter jongeren centrum Jera worden 28 wonin gen gebouwd. Voor de straatnaam- geving heeft de gemeente de dorpsraad benaderd, die via het dorpsblad een oproep deed aan de inwoners van Ysselsteyn. Voor het bouwplan 'Achter de Jera' is gekozen voor personen die iets hebben betekend voor Ysselsteyn. Het college komt met de namen Pascher Harriestraat en Harrie Philipsenstraat tegemoet aan de wens van de dorpsraad. De beide Harries hebben verschillende maatschappelijke functie vervuld voor de Ysselsteynse gemeen schap. Harrie Jenniskens stond in het dorp mede aan de wieg van de plaatselijke Boerenleenbank, het gemeenschapshuis, de sport stichting en de fanfare. Jenniskens was van 1958 tot 1974 tevens lid van de gemeenteraad. Harrie Phi- lipsen was een groot voorvechter van leefbare dorpen en kleine ker nen. Hij was ook lang secretaris en voorzitter van de dorpsraad. Tevens was hij voorzitter van het dorpsradenoverleg in de gemeen te Venray en oprichter van de Limburgse Vereniging van Kleine Kernen. Hij was bovendien negen jaar lid van Provinciale Staten. Behalve de Harrie Philipsenstraat en de Pascher Harriestraat heeft het college ook drie straatnamen gekozen voor de tweede fase van het bouwplan aan de zuidkant van het dorp. Hier worden 33 par ticuliere kavels door middel van loting verkocht. De straten daar sluiten aan op de reeds bestaande Peelnamen Kienhout en Veenmos. De twee nieuwe straten krijgen de namen Zonnedauw en Veen bes. Ook deze namen zijn door de dorpsraad geadviseerd en door B en W overgenomen. .te^ de Hotel Restaurant Asteria nodigt u uit voor.. h Q Tl kapsalon tel 0478 516 708 «4GE JEANS MODE CASUALS NIEUWE VOORRAAD J7( DAMES EN HEREN MARTIN GAUS HONDENSCHOOL VENRAY start www.martingausvenray.nl iedere week Man maakt amok Een 33-jarige man uit Waddinx- veen is maandag rond 23.45 uur aangehouden voor bedreiging en mishandeling van de bewo ners van een huis aan de Mam- bostraat in Venray. Aanleiding was een conflict tussen de man en mensen in het huis. De politie werd gebeld omdat de man men sen in de woning zou bedreigen met een wapen. Toen de poli tie arriveerde, stond een van de bewoners buiten en vertelde dat de verdachte in de woning familieleden sloeg en bedreigde. Ook buurtbewoners die te hulp wilden schieten, zouden door de verdachte zijn geslagen. De politie hield de man aan en hij is met een voorgeleid. Er is geen wapen aangetroffen. Man neergestoken in Ysselsteyn Een 48-jarige man uit Yssel steyn is dinsdag rond 15.45 uur aangehouden op verdenking van het neersteken van een 45-jarige man op de Zeilbergseweg. Inmid dels is bekend dat het slacht offer gewond raakte aan zijn arm en dat hij stabiel is. De ver dachte is aangehouden en wordt voorgeleid. Vermoedelijke aan leiding van het incident is een conflict dat voorafging aan de steekpartij. De politie stelt een onderzoek in. Krakers vertrokken De krakers op het mobilisa tiecomplex (MOB) in Ysselsteyn zijn vertrokken. Dat heeft een voorlichter van de Koninklijke Marechaussee laten weten. De krakers hadden een of meerdere gebouwen op het complex als woonruimte in gebruik genomen. De achtergebleven spullen van de krakers zijn inmiddels in beslag genomen.Volgens de voorlichter is het bekend om welke perso nen het gaat. Zij zullen gerech telijk worden vervolgd, omdat het betreden van defensieterrein strafbaar is. Het MOB-complex is al enige tijd niet meer in gebruik. In 2008 was het idee om in een aantal gebouwen Poolse arbeiders te huisvesten. Dat stuitte op grote weerstand van de Ysselsteynse bevolking. Ook de dorpsraad was tegen, waarna de gemeente Ven- ray de plannen terugtrok. BlERMANN - VAN DEN EIJNDEN, keurslager Mgr. Hanssenstraat 31, Oostrum Tel. 0478-58 34 29 www.biermannvdeijnden.keurslager.nl TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Venray helpt SOS aan campagnebus Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken Rongen dé specialist: voor tegeïs, sanitair en tegelwerken! 22 Venray (0478) 55 04 10 rongenvof.nl Dt BROEKBEK EN MAAS GROTESTRAAT 23 VENRAY 0478-581526 bij Berden Mode Venray en Boekhandel van den Munckhof Bij besteding van min. 45 euro aan niet afgeprijsde Hoog Zomerartikelen bij Berden een waardebon van 10,00 cadeau te besteden aan vakantieliteratuur bij Boekhandel Van den Munckhof. Bij aankoop van 4(5 euro aan boeken bij Boekhandel Van den Munckhof ontvangt u een waar debon van 10,00 te besteden bij Berden Mode Venray. CD D Q I IA NOORTK van den De waardebonnen zijn te besteden tot en met 31 juli 2010 boek- en kantoorvakhandel van den munckhof bv hofstraat 6 venray SPOVenray sluit 2009 af met zeven ton tekort Venray brult voor Oranje Ysselsteyn eert dorpsgenoten HOTEL ASTERIA DINEREN VERGADEREN p\e<^ l'l MEnu makt-mar-wat-verreg 3-, 4-, 5- of 6-gangen verrassingsmenu v.ac High Tea iedere zondag van 14:00 tot 17:00 uur of op reservering 3-gangen-keuze-menu keuze uit 4 voor- en 4 hoofdgerechten L en 4 desserts Viedere vrijdag, zaterdag en zondag) >|OoX hV'r'i/ MAASHESEWEG BDA VENRAY tel. D47B-51 1 466 WWW.ASTERIA.NL schoonheidssalon pedicure make up naqel styling pruiken www.wolffjeansvenray.nl ^^venray De Bleek 62/64 Venray Tel. 0478-582628 VSU' ROmCKNIN if op uw werk. Niet duurder! WIJ LATE hi rrnl SCHOOLBUS |R'-DF P. I'.r u

Peel en Maas | 2010 | | pagina 1