Venray helpt SOS aan campagnebus Klassiek op Locatie in Geijsteren Eindvoorstelling Jerusalem succes Flavour Goes Continental Werelddag geslaagd Trots op jeugd SCHOOLBUS PEEL EN MAAS De mondiale vrijwilligers organisatie SOS Meerlo-Wans- sum heeft de SOS- campag nebus gepresenteerd tijdens de Werelddag van het Mon diaal Platform in Venray. Dit gebeurde in samenwerking met wethouder Patrick van der Broeck van de gemeente Ven- ray, die SOS-vrijwilliger Henk Broers officieel de sleutels van de campagnebus overhandigde bij de spuitende millennium fontein. Op de gele camperbus staan de logo's van SOS Meerlo-Wans- sum, het actielogo 'Wij laten een bus rijden in India', het logo van de landelijke organisatie Wilde Ganzen en de tekst'SOS brengt mensen in beweging'. Bovendien zijn aan weerszijde van de bus de acht iconen van de millennium doelen aangebracht. In de bus, een oldtimercamper Renault Master, bevindt zich het campagnemate riaal van de Meerlo-Wanssumse organisatie. Volgens voorzitter René Poels timmert SOS op een niet-orthodoxe wijze aan de weg om zoveel mensen mogelijk te bereiken. Tijdens het vorige pro ject had SOS een mobiele Zam bia-hut die op schoolpleinen, in scholen en kerken en op markten heeft gestaan om het SOS-verhaal uit te dragen voor de bouw van een basisschool in Zambia. Nu de organisatie in Chennai (India) het schoolbusproject ondersteunt van Pappa Steven van de organi satie Udavum Karangal, is het idee geboren om een eigen bus aan te schaffen en op te pimpen tot cam pagnebus. De gemeente Venray kwam in beeld toen begin dit jaar in Blitterswijck door een miscom municatie tussen gemeente, Veolia en de aannemer een van de fraaie historische, en door SOS Meerlo- Wanssum beschilderde, abri's werd opgeruimd. De teleurstelling bij SOS was groot. De gemeente Venray bood bij monde van wet houder Van der Broeck meteen haar excuus aan aan het adres van de SOS-jeugd en beloofde het goed te maken. Daarom heeft de gemeente Venray een belangrijke bijdrage geleverd om deze SOS- campagnebus op te pimpen en te decoreren. SOS is zeer blij met deze sportieve en sympathieke Op de middag voor de WK-fina- le in Johannesburg komt Zuid-Afri- ka naar Geijsteren in de persoon van het Zuid-Afrikaanse pianoduo Cara Hesse en Laura Pauna. Bij de Willibrordkapel op landgoed Geijsteren speelt het duo muziek van Bach tot Ravel in de concert serie Klassiek op Locatie. Sinds negen jaar spelen Cara Hesse en Laura Pauna samen als pianoduo. Ze vieren triomfen in West-Europa, Zuid-Afrika, Israël en de Verenigde Staten en worden gerekend tot de wereldtop van pia noduo's. 'Beethoven zou onder de indruk geweest zijn', schrijft een Duitse criticus en de New York Times looft hun enthousiasme en briljante spel. Op zondag 11 juli komen de Zuid-Afrikaanse dames naar Geijsteren met werk voor twee vleugels van Bach, Debussy en Ravel. Hesse en Pauna studeren in Kaapstad, Hannover en Berlijn en treden op, onder meer tijdens de Salzburger Festspielen, het Oslo Grieg Festival, de Mozarteum Internationale Sommerakademie Salzburg en het Internationales geste van de gemeente. "Met deze bus hopen wij nog meer mensen te bereiken en op die manier een bijdrage te leveren aan een betere en eerlijkere wereld", aldus Poels. Wethouder Van der Broeck vond het niet meer dan normaal dat de gemeente deze bijdrage heeft geleverd aan de bus na het Blitters- wijck incident. De wethouder had gehoord dat zowel vanuit Horst Klavierduo-Festival Bad Herrenalb. Het duo wint prijzen op diverse festivals en competities: de IBLA Grand Prize 2006, de ATKV-Musiq kamermuziekcompetitie Zuid- Afrika 2001-2004, de Mozarteum Sommerakademie 2007, de inter nationale Grieg-competitie voor twee piano's Oslo, de Bradshaw Buono competitie New York 2008 en de Sarah Lahat prijs voor pia noduo tijdens de Tel-Hai Interna tional Piano Master Classes 2005. Klassiek op Locatie heeft voor het concert van de Zuid-Afrikaanse dames een wel heel bijzondere plek uitgezocht: de Willibrordka- pel op Landgoed Geijsteren, vroe ger St. Wilbert in 't Sand genoemd. De kapel dateert van halverwege de zestiende eeuw, maar veel inte ressanter is de Willibrordput er vlak naast. Volgens archeologische vondsten is deze put in de der tiende eeuw opgetrokken in een oude veenpoel. Die veenpoel is te danken aan Sint Willibrord, de apostel van de lage landen. Op reis over de Maas zet de prediker hier voet aan wal, ergens begin achtste eeuw. Dat wil althans de legende. aan de Maas als uit Venray door de mondiale platforms getrokken wordt aan SOS Meerlo-Wanssum. "Het mag duidelijk zijn waar jul lie bij horen, bij Venray natuurlijk", aldus de wethouder. De SOS-bus wordt de komende tijd tijdens diverse activiteiten in de regio ingezet. Zondagmiddag 11 juli staat de bus op het grote dorpsfeest van Fanfare Eendracht Meerlo. Hij slaat met zijn staf op de grond en laat zo Gods water over Wodans akkers stromen. Volgens onbeves tigde verhalen is de bron al eeu wen daarvoor bij de Germanen in gebruik als cultusplaats. Christelij ke predikers kerstenen zo'n bron door haar grof te ontwijden. Als Donar hierop niet reageert met bliksem of ander ongerief, is dit het bewijs dat ze het hoofd bui gen voor de machtige christelijke god. Een goede reden voor de een voudige boeren om zich te laten dopen. Onder Willibrords hoge protectie ontwikkelt de plek zich tot bedevaartsoord. Het heilige water zou heilzaam zijn bij jicht, koorts, Spaanse griep en oogziek ten. Tegenwoordig fungeert de plek voornamelijk als rustplaats voor wandelaars over het Pieter pad. Veenpoel, cultusplaats, bede vaartsoord of rustplaats, Klassiek op Locatie zegent de Wilbertska- pel opnieuw in met Bach, Debus sy, Ravel en twee Zuid-Afrikaanse meesterpianisten. Het concert op zondag 11 juli begint om 15.00 uur. Reserveren is mogelijk via www.klassiekoplocatie.nl. Donderdag 8 juli 2010 - Pagina 17 De eindvoorstelling van Kun stencentrum Jerusalem uit Venray is afgelopen weekend een groot succes geworden. Maar liefst 240 deelnemers uit de verschillende afdelingen dans, muziek, beel dend, theater en musical zetten samen in Schouwburg Venray een prachtige voorstelling met de titel Reload neer. Terwijl er achter het doek nog een drukte van belang was, stroomde de zaal ondanks de hitte en het voetballen vol. Toen het doek openging, lieten de cur sisten van Kunstencentrum Jerusa lem zien wat er mogelijk is als de kunsten elkaar ontmoeten. Het speciaal voor deze voorstelling vervaardigde decor was verzorgd door cursisten van de afbeelding beeldend. De dansafdeling liet met de prachtige en afwisselende choreografieën zien dat ze van alle markten thuis is en de theater- en musicalafdeling viel op door de mooie expressie. De tachtig kinde ren van de Muziek-Express zetten een musicalmedley neer met zang en blokfluit. De Big Band com pleet met zangeres swingde de pan uit en de solisten en ensem bles van de afdeling muziek pres teerden uitstekend. Dankzij regis seur Frank van den Berg liepen de onderdelen vloeiend in elkaar over en werd het een voorstelling die bleef boeien. De toeschou wers, jong en oud, genoten dan ook zichtbaar en hoorbaar van deze voorstelling. Orkest Flavour uit Venray brengt op vrijdag 5 en zater dag 6 november een complete theatershow op de planken van Schouwburg Venray. Tij dens een muzikale reis om de wereld maken de toeschou wers kennis met de cultuur en muziek van diverse landen die aan bod komen tijdens de show. Flavour timmert al twintig jaar aan de weg. Het orkest speelt op braderieën, feesten en eve nementen en brengt een gevari eerd programma, van swing, rock en pop tot Latin en dixie en van evergreens en blues tot top 100- nummers. Het orkest bestaat uit vijf volledige secties: saxofoons, trombones, trompetten en een volledige ritmesectie. Dit wordt aan gevuld met zangers een zan geres. Alle muzikanten komen uit Venray en omgeving en de meeste muzikanten hebben hun sporen al verdiend bij andere orkesten. Het geheel staat onder leiding van dirigent en arrangeur Rob van Reijmersdal. Naast de diverse optredens gaat Flavour een totaal nieuwe uitdaging aan met de the atershow Flavour Goes Continen tal. Tijdens de theatershow brengt Flavour niet alleen muzikaal enter tainment, men krijgt ook op ande re manieren entertainment te zien. Met medewerking van de slag werkgroep van MMSK St. Petrus Banden uit Venray, dansschool Desdemona Dance uit Overloon, de didgeridoogroep van muziek- werkplaats Venray en muzikanten van Kunstencentrum Venray krijgt men een waar spektakel te zien. Begin 2008 is het idee geboren om Flavour meer naamsbekendheid te geven in Venray en de regio er omheen. Na veel brainstormen ontstond het idee om een theater show te gaan produceren met de titel Flavour Goes Continental. Het orkest gaat een muzikale vliegreis om de wereld maken, waarbij alle continenten bezocht worden. Zo waant de toeschouwer zich het ene moment op het vliegveld, het andere moment in Amerika, Azië of Europa. Van elk continent worden een aantal kenmerkende muziekstukken gespeeld. Voor dit project gaat het orkest versterkt worden met andere muzikanten en muziekinstrumenten zoals flui ten, viool, accordeon en percussie. Verder gaan diverse dansers het orkest begeleiden bij een aantal nummers. De algehele muzikale leiding van de show is in handen van dirigent en arrangeur Rob van Reijmersdal, terwijl Joop van Heu len de regie en de choreografie voor zijn rekening zal nemen. Een deel van de opbrengst van de the atershow gaat naar een goed doel, namelijk de Zonnebloem-regio Venray. Kaarten voor Flavour Goes Con tinental zijn te bestellen via www. orkestflavour.nl. Daarnaast zijn de kaarten te koop bij Salon Toine in Overloon, Plus Verbeeten in Overloon en Vierlingsbeek en bij Companen tabaksspecialist op de Grote Markt in Venray. Zaterdag vond de zevende Werelddag van het Mondiaal Platform Venray plaats. Een groot aantal Venrayse organi saties presenteerden zich op Schouwburgplein. De Wereld dag vond dit jaar voor het eerst plaats rond de millenni- umdoelenfontein. In de aanloop naar deze mani festatie zijn de afgelopen weken in deze krant artikelen versche nen over wat er in of vanuit de gemeente Venray allemaal wordt gedaan om de millenniumdoelen te bereiken. Deze week de laatste aflevering. Over millenniumdoel 7 dat zich richt op een duurzaam milieubeleid. Armoedebestrijding gaat immers hand in hand met milieubescherming. Luchtvervui ling, ontbossing en uitputting van landbouwgrond zijn directe bedreigingen voor de levens omstandigheden en gezondheid van mensen. Wereldwijd hebben bijna een miljard mensen niet genoeg schoon drinkwater tot hun beschikking. Dit zorgt voor ernstige gezondheidsproblemen, zoals uitdroging en infecties. Daarom is vastgelegd dat het per centage mensen zonder toegang tot veilig drinkwater én sanitaire voorzieningen in 2015 gehalveerd moet zijn ten opzichte van 1990. Dat lijkt te gaan lukken. Het acht ste millenniumdoel gaat over de manier waarop de rijke landen ontwikkelingslanden kunnen hel pen met het behalen van de ande re millenniumdoelen. Bijvoorbeeld door meer ontwikkelingshulp te geven, schulden te verlichten en door het wegnemen van han delsbarrières. Hierdoor krijgen de arme landen meer mogelijkheden hun producten te exporteren naar de rijke landen. Hoe staan die dingen ervoor en wat wordt er vanuit Venray aan gedaan? Laten we vanuit het motto 'verbeter de wereld, begin bij jezelf' eens kijken wat de gemeente doet op het gebied van duurzaamheid in het Venrayse. Twan Jansen heeft als wethouder speciale belangstelling voor dat onderwerp. Op dit terrein blijkt momenteel van alles gaande, zo vertelde hij. Er zijn dit jaar daks cans gemaakt, infraroodopnamen van daken. Aan de hand daarvan zijn alle burgers en bedrijven geïn formeerd over het warmteverlies van die daken. De gemeente geeft in dat verband het goede voor beeld. Dat moge blijken uit het feit Inbreker aangehouden De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 25-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van twee inbraak pogingen aan De Schans en het Duinhof. Hij heeft vaker inbraken gepleegd en wordt voorgeleid aan de rechter-commissaris. Rond half vier zag een oplettende getuige de inbreker en waarschuwde de poli tie. Agenten zagen de verdachte in de tuin van een woning aan het Duinhof. Toen hij er vandoor ging werd de achtervolging te voet ingezet. Tijdens zijn vlucht strui kelde de man, waarna hij vrij snel werd aangehouden. Bij zijn val raakte hij lichtgewond. De politie onderzoekt de zaak en de ver dachte is voor verder onderzoek in verzekering gesteld. Na onder zoek bleek dat op De Schans een raam was geforceerd, ook op het Duinhof had hij geprobeerd om in te breken. Bovendien was de fiets die de inbreker bij zich had begin juli gestolen. - en daar is Twan trots op - dat het gemeentehuis na de verbouwing milieutechnisch zal worden opge waardeerd van het E-label naar het A-label. De bestaande houten kozij nen met enkel glas worden ver vangen door aluminiumkozijnen incl. HR++beglazing en na-isolatie van gevel en daken. Het gebouw vraagt om een minimaal energie gebruik en er vindt energieopslag in de bodem plaats. Bovendien is de gemeente ertoe overgegaan 100% duurzame elektriciteit in te kopen. Openbare verlichting en verkeersregelinstallaties worden energiezuinig uitgevoerd. Alle ver keerslichten werken op LED-ver lichting. Ook voor straatverlich ting wordt lokaal gebruikgemaakt van LED- verlichting en dimsyste- menen. Er is in Venray een eerste energieneutrale woning gebouwd van tempex met beton door bouwbedrijf John van Gestel. In de onlangs vastgestelde nota over inkoop- en aanbestedingsbeleid staat als een van de uitgangspun ten dat bij de duurzame ontwik keling C2C (dat is van de wieg tot het graf geen verontreiniging) een centrale rol moet spelen. Twan: "Ik vind het vanzelfsprekend dat de gemeente het goede voorbeeld moet geven. Dat moet ook, want als gemeenten hebben we met het Rijk afgesproken dat we in 2010 zullen streven naar 75% duurzaam inkopen. In 2015 moet dat 100% zijn." Is er dan niets meer te wen sen? Twan: "Jazeker wel, er ligt nog een grote klus en dat is de vergro ting van het bewustzijn over duur zaamheid bij burgers en bedrijven. We moeten immers allemaal ons steentje (gaan) bijdragen." En wat doet Venray voor de mensen ver der weg? Een van de groepen die daarmee bezig is, zijn de mensen van de Wereldwinkel. In de Hense- niusstraat is die winkel te vinden. Het is 1 van de 345 Wereldwin kels die Nederland momenteel rijk is. Veertig jaar geleden is in Breukelen het initiatief geno men. Twintig jaar later startte de Wereldwinkel in Venray. Bij elkaar halen de Wereldwinkels in Neder land een jaarlijkse omzet van 25 miljoen euro. Dat bedrag komt ten goede van de producenten in ont wikkelingslanden. Uitgangspunt van de Wereldwinkels is dat aan de producent een rechtvaardige prijs wordt betaald en dat de han del dus ''eerlijk'' plaats vindt. Fair trade, in het Engels. Wat is dan pre cies een eerlijke prijs? Een eerlijke prijs is een prijs die de producent in staat stelt voor zichzelf en zijn naasten een menswaardig bestaan op te bou wen, om voor de nodige de infra structuur te zorgen en om een productiewijze te kunnen han teren die geen afbreuk doet aan het milieu. Grootwinkelbedrijven in Nederland hebben intussen ook fair trade artikelen in hun De zevende Werelddag van het Mondiaal Platform Venray trok ook dit keer weer veel publiek. schappen staan. De omzet van die grootwinkelbedrijven op het onderdeel fair trade is inmiddels gestegen tot een bedrag van jaar lijks 75 miljoen euro en daarmee wordt de omzet van de gezamen lijke Wereldwinkels ver overschre den; dat is natuurlijk alleen maar mooi. Jos Verhagen, voorzitter van de Wereldwinkel Venray: "Wij zien Albert Heijn en de Hema niet als onze concurrenten. Wij willen niets liever dan dat de producen ten van fairtrade-artikelen - hoe dan ook - een zo breed mogelijke toegang krijgen tot de westerse markt. Als je ook elders fairtrade- koffie kunt kopen, betekent dat voor ons dat wij ons wat meer moeten toeleggen op de verkoop van vooral andere artikelen. Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat wij graag zorgen voor de levering van koffie en thee aan alle consu menten, zowel de gewone klant als de grootverbruikers in Venray en omgeving. Ons foodassorti- ment is trouwens veel breder dan alleen die koffie en thee. Hore- caondernemingen, bedrijfs- en sportkantines die willen bijdragen aan armoedebestrijding, zijn wel kom in de Wereldwinkel om daar eens te komen kijken naar wat wij op foodgebied allemaal te bieden hebben.' KIC (Kleur in Castenray) opent, in het bijzijn van bur gemeester Hans Gilissen, op zondag 18 juli het grootste project in zijn geschiedenis: Jop op de schop. Kleur in Castenray is een groep jongeren die de leefbaarheid voor de jongeren in het dorp wil verbe teren. De groep is een onderdeel van de plaatselijke dorpsraad. Ze begonnen met het fietstunnel- tje op te knappen en even later zag KIC het levenslicht. Tijdens een voorbereiding van een jaar heeft de jeugd voor het nodige geld gezorgd, een slordige 20.000 euro voor het project Jop op de schop. KIC heeft nog één hob bel te gaan en dat is een eigen pannakooi. Afgelopen week kre gen de jongeren het bericht dat Jantje Beton een bedrag aan het project wil bijdragen. Als de pan- nakooi er staat, is het project helemaal af. Zondag 18 juli is iedereen van harte welkom vanaf 15.30 uur bij de JOP Belangstel lenden kunnen tijdens die bijeen komst kijken naar een tentoon stelling die de jeugd samen met de heemkundevereniging uit Castenray heeft samengesteld. Een groot aantal foto's laat zien wat KIC de afgelopen tijd heeft gedaan. De dorpsraad heet de bezoekers van harte welkom met een gratis kopje koffie en iets lekkers. Om 16.00 uur start de openingshandeling. Wjwfp WIJ LATEN EEN RIJDEN IN INDIA anzen

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17