Vergeven en vergeten Kwaliteit en gevarieerd aanbod bepalen succes" Koester uw Monument Mirte van Loenen in Europese Zaken Zomer... barbecue! ff ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 27 - donderdag 8 juli 2010 Gouden bruidspaar Jep en Lies Fleurkens-Drabbels Op dinsdag 13 juli is het precies vijftig jaar geleden dat Jep Fleurkens (75 jaar) en Lies Drabbels (73) uit Cas- tenray in het huwelijksbootje stapten. Dit heuglijke feit wordt op zaterdag 17 juli in intieme kring met kinderen en kleinkinderen gevierd. Het recept voor een huwelijk dat al vijftig jaar stand houdt, wil het tweetal maar al te graag verklappen: "vergeven en vergeten". De kermis was in de jaren vijf tig de ideale voedingsbodem voor ontluikende liefdes die vaak genoeg uitmondden in een huwe lijk. Zo niet bij Jep Fleurkens en Lies Drabbels. "We hebben elkaar voor het eerst ontmoet tijdens een fancy fair in Oostrum", zegt Lies terugdenkend aan de eer ste ontmoeting met haar latere man. De twee kregen verkering, maar het werd zoals het zo mooi heet een knipperlichtrelatie. "Aan, uit, aan, uit", lacht Sep Fleurkens. In 1955 werd het pas echt seri eus en na ruim vijf jaar echte verkering trouwde het tweetal in 1960 en ging inwonen bij de ouders van Lies. Een jaar later verhuisde het jonge paar naar Sit- tard, waar Jep bij een kennis een baan kreeg als bakker. Het 'avon tuur' duurde slechts twee jaar. "Ik kon mijn draai niet vinden", verklaart Lies de snelle terug keer naar Castenray. "Ik had heel erg heimwee." Jep en Lies Fleurkens gingen wonen aan de Lollebeekweg, in het ouderlijk huis van de ouders van Lies. Ze kregen drie kinderen, Twan,Antoinet en Miranda en heb ben inmiddels ook drie kleinkin deren. Jep werkte met veel plezier zeventien jaar bij de bekende bak ker Schatorjé in Venlo-Noord, later overgenomen door Enpé bakke rijen. Daar vierde hij ook zijn veer tigjarig dienstjubileum, waarvoor hij koninklijk werd onderschei den. "Bij Enpé heb ik een fijne tijd gehad, maar ik kijk het liefste terug op de jaren bij bakker Scha- torjé. Een prachtige man en een fijne baas. In het weekend kreeg ik geregeld de sleutels van zijn auto, zodat we iets konden onder nemen." Lies had in die jaren de zorg over de drie kinderen en met verschillende bijbaantjes werd het loon van manlief aangevuld. "Zo heb ik jaren bij Leolux binnenhoe zen voor bankstellen gemaakt." Jep Fleurkens was, en is nog steeds een voetballiefhebber. Hij ging in die jaren veelvuldig naar stadion De Kraal in Venlo waar VVV legendarische wedstrijden speelde. Gijs Nass, Jan Verbong, Herman Teeuwen, een hele rits aan namen komt voorbij. "Weet je waarom Faas Wilkes bij VVV is komen voetballen?", vraagt Jep trots. Als voetbalkenner spijt het me dat ik het antwoord schul dig moet blijven. "Hij kreeg van VVV een vrachtauto. Wilkes wilde namelijk een expeditiebedrijf beginnen", komt al even snel het antwoord. Maar hij had ook een voorliefde voor Ajax. Als een van de 30.000 Nederlanders maakte hij in 1969 de legendarische beslis singswedstrijd in Parijs tussen Ajax en Benfica mee. "We gingen met het vliegtuig van Eindhoven naar Parijs. Dat was al een belevenis op zich", glundert Jep als het duel ter sprake komt. Na twee keer 1-3 in Amsterdam en Lissabon wint Ajax het beslissingsduel in Parijs na ver lenging met 3-0 door treffers van Johan Cruijff en twee keer Inge Danielsson. "Een prachtige wed strijd." Naast de grote voetballers van weleer, had hij ook oog voor de voetbalclub uit zijn dorp, SV Castenray. "Ja, ik keek graag naar de jeugd. Ik heb heel wat keren gereden voor de A-jeugd. Dat vond ik leuk." Op vakantie gaan, deden Jep en Lies maar al te graag. Elf jaar naar de camping in de omgeving van Gulpen, later (bus)reizen naar vooral Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. "Van die reizen heb ben we echt genoten", zegt Lies. "Genieten van de Tiroolse muziek, de gastvrijheid. De gezelligheid." Met vijf kaartvriendinnen en hun partners stond ook ieder jaar een uitstapje op het programma. Jep glundert al als die reisjes ter sprake komen. Zoals die ene keer naar Rudesheim. "We zijn bij aan komst op een terrasje gaan zitten en zijn er die dag niet meer vanaf geweest." Of die keer toen ze een hotel bediend werden door een ober die bij ieder glas bier dat hij het Nederlandse gezelschap serveerde, meteen ook zelf maar een alcoholische versnapering tot zich nam. Totdat hij aan het einde van de rit straalbezopen was. "Hij was net James, die bekende ober van tv, zo dronken liep hij om de tafel", schatert Jep. Lies lacht naast hem en ziet het tafereel als de dag van gisteren opnieuw gebeuren. Vijftien jaar geleden verhuis den ze naar hun huidige woning aan de Horsterweg. Daar genieten ze nog steeds van het leven. Die vrijdagmiddag komen kinderen en kleinkinderen op de koffie en eten een stukje abrikozenvlaai mee. "Op vrijdag is het hier vaak de zoete inval", zegt Lies met een veelbetekenende glimlach. Beiden genieten als ze de kinderen en kleinkinderen om zich heen heb- ben. Ze staan dan ook nog midden in het leven. Lies: "Als er in het dorp iets is, zijn we er bij. Giste ren zijn we nog naar de musical geweest op de basisschool, de kleindochter deed mee. En afgelo pen zondag waren we op de Bier feesten in Castenray. We genieten nog iedere dag zo lang het kan." Vervelen doen ze zich ook niet. Jep biljart en kaart nog heel graag bij de KBO, terwijl Lies nog steeds bij haar kaartclubje is, haar kof- fiekransje met een vriendin voor geen goud wil missen, en ook bij andere KBO-activiteiten is ze vaak present. "We hebben altijd gewoon gedaan. En geleefd. Natuurlijk hebben we ook moeilijke tijden gehad, maar daar zijn we gelukkig goed bovenop gekomen. Ja, we hebben ook wel eens woorden met elkaar, maar het mooie is dat je het daarna ook weer goed kunt maken. Vergeven en vergeten, daar draait het toch om", besluit Lies. Jolanda Nabben wil jaarlijkse kunstmarkt in Venray Jolanda Nabben en Wendy Ar ends houden op zondag 11 juli voor het eerst een grote kunstmarkt in Venray. Van 10.30 tot 17.00 uur presente ren kunstenaars zich op het Schouwburgplein en Hense- niusplein. Als het aan Jolanda Nabben uit Venray ligt, krijgt de première zondag een ver volg: "We hopen jaarlijks een grote kunstmarkt in Venray te kunnen houden. Zondag is de vuurdoop, afhankelijk van het succes bekijken we of we het evenement ieder jaar kunnen herhalen. De organisatie van het evene ment, Kunstfladder, bestaat uit Wendy Arends en Jolanda Nabben. Beide zijn in het dagelijks leven docent in de kunstvakken en daarbuiten altijd met kunst bezig. Arends geeft kunstworkshops aan kinderen en Nabben is een actief kunstenares. Afgelopen jaar heeft de Kunstfladder twee succesvolle kunstmarkten gehouden in Huis- sen, de woonplaats van Arends. "Het werd dan ook tijd om een kunstmarkt in mijn woonplaats, Venray, te houden", aldus de een voudige verklaring van Nabben waarom het centrum van Venray zondagmiddag in het teken staat van kunst. Het verlenen van ver gunning had nogal wat tijd nodig, maar nadat door de gemeente Ven- ray het groene licht was gegeven, konden de beide kunstenaars aan de slag om collega's naar Venray te halen. Nabben: "Vanaf april konden kunstenaars zich inschrijven. We waren aangenaam verrast door het aantal, meer dan 200. Dat beteken de tevens dat we helaas mensen moesten teleurstellen. We zijn met z'n tweetjes streng gaan selecte ren, om uiteindelijk te komen met een kunstmarkt van ruim zeventig deelnemers. Het wordt een geva- rieerde kunstmarkt waar voor alle kunstvormen plaats is. Doordat we als organisatie zo'n grote keus hadden, mag ik rustig stellen dat we een gevarieerde en kwalitatief hoogstaande lijst van deelnemers hebben." Juist die grote variatie moet het voor de bezoekers extra aantrekkelijk maken om zondag naar Venray te komen. "Schilder kunst, beeldhouwkunst, keramiek, sieraden, tuinkunst, textiel, foto grafie, glaskunst en zeefdrukkunst. Het aanbod van kunstvormen is te groot om allemaal te noemen. In principe is er voor ieder wat wils. Dat moet ook de kracht van deze kunstmarkt worden. Naast het hoge niveau van de deelne mers." Jolanda Nabben geniet al op voorhand van de unieke loca tie: "De prachtige, nieuw aangekle de pleinen, de mooie fontein op het Schouwburgplein. Het wordt zondag een mooi plaatje in het centrum van Venray. Vooral ook omdat alle kunstenaars met een stand van vier meter lengte zich uitstekend kunnen gaan presente ren. Bovendien zullen de meeste kunstenaars aanwezig zijn om hun werk aan de bezoekers toe te lichten. Dit persoonlijk contact met de kunstenaar geeft de markt extra cachet." VERSLAVING Voor Jolanda Nabben wordt de kunstmarkt een thuiswedstrijd. Daarnaast presenteren veel regi onale en plaatselijke kunstenaars, onder wie Ted Lenssen (bekend van de cartoons in Peel en Maas), Nelly Geurts, Ida de Jong, Wiel Sorée, Riky Loonen, Els Ariaens- Hendriks, Bianca Ambrosius en Maja Voerman, zich in Venray. De rest van de ruim zeventig deelne- Jolanda Nabben hoopt dat ondanks de wk-finale voetbal mensen de tijd nemen om 's mid dags haar kunstmarkt in Venray te bezoeken. mende kunstenaars komt uit heel Nederland, België en Duitsland. Nabben verheugt zich er al op om haar werk zondag te presen teren. Als klein kind deed ze graag tekenen en kleien. De fascinatie voor kunst heeft haar altijd bezig gehouden. "Als ik maar creatief bezig kon zijn, dan vond ik alles goed." Na haar Havo-opleiding was het dan ook niet vreemd dat ze de lerarenopleiding tekenen en handvaardigheid in Nijmegen ging volgen. Afgelopen jaar volgde ze een verdiepingsjaar aan de Kunst academie, zodat ze voortaan over al les mag geven. Acht jaar geeft ze inmiddels les aan de Havo- en Vwo-klassen op het Dendroncol- lege in Horst. "Het mooiste vak dat er is." Daarnaast schildert ze in haar vrije tijd, maakt ze siera den, maar is werken met keramiek haar grootste passie. Ze beeldt het liefst vrouwenfiguren uit. "Vrou wen hebben de mooiste rondin gen, hebben de prachtigste jurken. Maar naast vrouwenfiguren maak ik ook schalen en vazen. Kunst is voor haar meer dan een hobby: "Het is een verslaving voor me. Iedere minuut dat ik kan, ben ik met kunst bezig." GRATIS Toekomstplannen hebben de beide kunstenaars al. "We streven er niet naar om de kunstmarkt groter te laten worden. Zeventig kunstenaars is een mooi aantal. We vinden het prachtig om een kunst markt te organiseren, het hoeft ons ook geen geld op te leveren. Door ieder jaar opnieuw andere kunstenaars uit te nodigen, hopen we wel dat het publiek niet verza digd raakt. En dat de kunstmarkt een blijvertje wordt." Of Venray jaarlijks een kunst markt mag begroeten, hangt deels af van het welslagen van de eer ste editie. "De kwaliteit is er, het aanbod is zeer gevarieerd, waar we geen zicht op hebben, is of de kunstmarkt ook bij het publiek aanslaat. Als het goed loopt en de bezoekers enthousiast zijn, dan is het zeker de bedoeling om er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. De entree hoeft voor niemand een belemmering te zijn, want die is gratis", besluit Nabben. Op Peel en Maas TV waren deze week ook de regionale kunstenaars Geert Jans en Bianca Ambrosius te zien. Uit zending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl De Venrayse architect Piet van Bergen (1883 - 1975) realiseerde een aanzienlijk aantal woningen in Venray, waarvan een belang rijk deel nog steeds kan worden bewonderd. Zijn architectuur is bijzonder en opvallend. Dat geldt zeker voor twee van zijn panden die gemeentelijk monument zijn. Dat zijn het woonwinkelhuis Lang straat 32, zie de foto rechtsboven, en het woonhuisatelier Henseni- usstraat 28, zie de voorgevel op de foto midden onder en de zijgevel aan de zijde van de Paterslaan op de foto rechtsonder. Piet van Ber gen werd geboren in Ottersum als zoon van een timmerman. Hij groeide op in een gezin met zeven jongens en twee meisjes. Zijn ouders verhuisden later naar Ven- ray. Op zeventienjarige leeftijd ver trok Van Bergen met anderen naar de Verenigde Staten om daar zijn geluk te beproeven, maar keerde na een aantal jaren wegens fami lieomstandigheden terug. Van Ber gen vestigde zich in Venray en ont wikkelde zich tot een bekwaam architect. Alle jongens in het gezin hadden veel gevoel voor kunst en techniek. Omstreeks het overlij den van moeder verhuisden drie broers, namelijk Sjang (fotograaf, schilder en uitvinder), Joseph (fotograaf) en August (schilder) naar het nieuwe foto- en schilders atelier, dat Piet aan de Langstraat op nummer 28 had gerealiseerd. Dat is het huidige pand op num- merop er) en schilder)r, r 32, dat Piet aan de deren, seph en August van Bergenjn bouwwerken.nst- vormen foto rechts onder. h i 32. Het werd gebouwd tussen 1926 en 1929. Bij visies op de door van Bergen bij dat ontwerp gehanteer de bouwstijl vinden wij een offici eel 'enigszins klassiek', alsook een volmondig art nouveau van wij len Harry Vriens. Weliswaar een eenvoudige, maar fantasierijke art nouveaustijl, die bovendien enigs zins appelleert aan Jugendstil. De platte bogen op het niveau bega ne grond worden daarbij aangege ven als typisch art nouveau. Het woonhuisatelier Henseniusstraat 28 werd gebouwd in 1934. De bouwstijl van dit hoekpand is tra ditionalistisch, met elementen van de Amsterdamse School/Nieuwe zakelijkheid. Een opvallende ver siering is de verbindende witte betonnen band die direct onder de houten goot loopt, zie de foto van de voorgevel. Op de foto van de zijgevel is nog juist te zien dat die betonnen band ook in de ach tergevel aanwezig is. De banden ontmoeten elkaar in de zijgevel aan de zijde van de Paterslaan en op dat ontmoetingspunt heeft van Bergen een fraaie decoratie aange bracht. Alhoewel beide panden in bouwstijl verschillen, bestaan er overeenkomsten, zoals de toepas sing van roodbruine baksteen en de daarmee contrasterende witge kleurde bouwkundige/decoratieve elementen. Het is duidelijk dat Piet van Bergen in beide ontwerpen zijn gevoel voor kunst tot uitdruk king heeft gebracht. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monu- mentenregister, Venrays Verleden deel I hoofdstuk 6 Harry Vriens 2003, Sjang van Bergen Geschied en Oudheidkundig Museum Ven- ray 1987. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. HENK AARTS Beleef de barbecue! vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Mirte van Loenen (19) uit Venray is vorige week tijdens de Algemene Vergadering van NJR door de leden (Neder landse jongerenorganisaties) gekozen als jongerenvertegen- woordiger Europese Zaken. Mirte, student politicologie en economie aan de Universiteit van Amsterdam, is ontzettend enthousiast over haar verkie zing: "Ik vind het superleuk. Ik had verwacht dat de andere kandidaat gekozen zou wor den, maar nu ben ik de geluk kige." NJR begeleidt en adviseert jon- gerenvertegenwoordigers zodat zij de stem van Nederlandse jon geren kunnen laten horen. De bekendste is wel de jongerenver- tegenwoordiger naar de VN, maar ook voor Europese Zaken, Unesco en duurzame ontwikkeling zijn vertegenwoordigers actief. Zij vormen de schakel tussen jon geren en (politieke) instanties. Samen met collega-jongerenver- tegenwoordiger Europese Zaken Wieke Vink gaat Mirte op zoek naar de meningen en ideeën van jongeren. Deze bespreken ze ver volgens met onder andere politici en de Europese Commissie. "Dat jongeren niet mogen stemmen, betekent niet dat zij niet serieus genomen moeten worden. Ook zij hebben een mening over hun toekomst. Door hen met elkaar te laten praten over het werk van de Euro pese Unie - bijvoorbeeld door een rollenspel te doen waarin ieder de belangen van een ander land behartigt - ervaren ze hoe Euro- pa werkt en krijgen ze hier meer kennis over. Zo raken ze meer betrokken bij Europese politiek," aldus de kersverse jongerenverte- genwoordiger. Bij NJR (voorheen Nationale Jeugdraad) werken jonge mensen en honderden vrij willigers aan (media)campagnes en projecten voor jongeren. NJR geeft jongeren de kans om te laten Mirte van Loenen: "Dat jonge ren niet mogen stemmen, bete kent niet dat zij niet serieus genomen moeten worden." zien wie ze zijn en wat ze kunnen; bij hen in de buurt tot aan de VN. Daarnaast adviseert NJR overhe den en allerlei andere organisaties over jeugdbeleid. IEL EN MAAS Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 V 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com V?

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13