Goddelijke kunst Klaanpop 2010 St. Catharina viert verjaardag De Peel in Beeld (9) Bloed, zaad en tranen De nachtvlinder PEEL EN MAAS Donderdag 8 juli 2010 - Pagina 10 Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas regelmatig een impressie van de voorberei dingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zullen passeren. Deze week Hans Liberg. (door Frans Linssen) Meestal is het erg lastig om een echte prominent te strikken voor een schildersessie ten behoeve van ons project. Ze worden immers dagelijks benaderd voor dergelijke zaken en moeten zich derhalve laten beschermen door impresa riaten en zaakwaarnemers die de boel goed dicht houden. Verder leggen wij zelf de lat ook erg hoog. Wij Nederlanders vinden niet snel iemand prominent. Volgens onze calvinistische inslag moet ieder een maar gewoon doen en zijn we niet zo snel onder de indruk van de inhoudelijke kwaliteit of prestatie van de persoon. Niet zel den krijgen prominente Nederlan ders meer respect in omliggende landen dan in hun eigen Neder land. Wij zouden best iets trotser mogen zijn op onze eigen nati onale helden. Een van die echte grote helden is Hans Liberg. Vele internationale prijzen zijn hem ten deel gevallen, met als hoogste onderscheiding een Emmy Award in New York, voor 'Liberg zaps himself, door Ivo Niehe voor Tros Televisie geproduceerd. In datzelf de jaar werd hij ook genomineerd voor het BanffTelevision Festival in Canada en ontving hij een eervolle vermelding tijdens het Gouden Roos Festival in Montreux. Als klap op de vuurpijl mocht hij in 1998 het Emmy Award Gala in New York presenteren. Een extra grote eer, omdat hij de plaats innam van Sir Peter Ustinov! Inmiddels reikt zijn bekend heid tot ver over de Nederlandse grenzen en weet hij in geheel Europa volle zalen aan zijn zijde. Een echte grote meneer dus die je niet zo maar even kunt bellen. Dit voorjaar nog was Hans Liberg twee avonden te zien in de Ven- rayse schouwburg en dat was voor ons de ultieme kans om hem te benaderen en onze eigen Venrayse Anne-Christine Liebrand wilde daar als directrice van de schouw- burg graag bij helpen. 'Ik zal het hem vragen', zei ze resoluut en dat gaf in ieder geval hoop. Op de eer ste dag dat Hans Liberg in Venray optrad kreeg hij de vraag al door Anne-Christine voorgelegd en tot haar verbazing zei hij meteen dat hij dat voor ons goede doel heel graag wilde doen. Een onverwacht snelle toezegging dus die de vol gende dag nog aangevuld kon worden met plaats, datum en tijd. De volgende dag was de verbazing echter nog groter toen Hans Liberg de schouwburg binnen wandelde met een schilderij onder z'n arm. "Het is nog nat, maar het kan hier bij jou op kantoor goed drogen", hoorde Anne-Christine hem zeg gen en weg was hij weer naar de voorbereidingen van zijn optreden. Hans Liberg; voetjes op de grond en een open oog en oor voor ons goede doel. Hij doet gewoon, op het toneel doet hij al gek genoeg. In de Venrayse geschiedenis kom je veel Venraynaren tegen die op een of andere wijze een rol hebben gespeeld in de lokale geschiedenis. Zij genie ten nu nog steeds lokale, maar soms ook landelijke en inter nationale bekendheid. Het His torisch Platform Venray heeft het initiatief genomen om van deze plaatsgenoten biografie- en samen te stellen. Maande lijks zal in Peel en Maas een biografie verschijnen. Deze biografie zal vervolgens ook op Rooynet.nl na te lezen zijn. In deel 3 Thei Büddiger, 'Thei mit d'n trekbu?l'. Thei Büddiger werd op 8 febru ari 1915 als elfde kind van de familie Büddiger in Siebengewald op de 'Bergse Hei' geboren. Toen Thei ongeveer 16 jaar was, werd hij gewezen op een advertentie die Bernard Janssen uit Oirlo in de krant geplaatst had. Deze zocht een knecht voor zijn boerenbe drijf. Thei reageerde op de adver tentie en kwam zo in 1932 op het bedrijf van Bernard Janssen aan de Molenhoek in Oirlo terecht. Thei voelde zich bij de familie Janssen helemaal thuis. Hij werd volledig in het gezin opgenomen en hij werd gewaardeerd om zijn harde werken en zijn permanente opgewektheid. Hij bracht met zijn humor, zijn gezang en aansteke lijke lach vrolijkheid in het gezin Janssen. Op jonge leeftijd had Thei van een oom geleerd de 'trekbuul' te bespelen, zonder ook maar één noot te kunnen lezen. Vanaf die tijd werd muziek maken en zingen een grote passie van Thei en werd hij in de regio Noord-Limburg veel gevraagd als bruilofts- en kermismuzikant. En overal waar hij kwam, schalde zijn stentor stem door de straten. Ging hij met paard en kar naar de boerenbond in Oirlo of 'schanse' halen in Cas- tenray of in Venray, dan zong hij zijn hele repertoire voor ieder die maar luisteren wilde. Want Thei zong extra graag, wanneer er men sen in de buurt waren. De oor logsjaren bracht Thei ook door bij Bernard Janssen en meteen na de bevrijding pakte Thei zijn accorde on en speelde en zong er lustig op los. Thei werd veel gevraagd om met zijn accordeon de bruiloften op te vrolijken. Deze werden veel al gehouden in een stal of schuur op de boerderij. Met zijn reper toire van oude volksliedjes kreeg Thei de beentjes van de vloer en uit zijn hoofd zong hij alle teksten van meerdere coupletten. Muziek- papier had Thei niet nodig, want hij kon toch geen noot lezen. Hij speelde alles op gevoel en gehoor. Zo bracht Thei heel wat gezellig heid in de moeilijke naoorlogse jaren en werd hij in Noord-Lim burg alom bekend als 'Thei mit d'n trekbu?l'.In 1947 trouwde Thei met Grada Classens en ging hij inwonen bij zijn schoonouders in Klein Oirlo, van wie hij na enkele jaren de boerderij overnam. Thei stichtte een gezin en moest hard werken om zijn vrouw en zeven kinderen te onderhouden. Het muziek maken kwam enigszins in de verdrukking, maar na een leven van noeste arbeid kon Thei uitein delijk gaan genieten van zijn pen sioen. Hij gaf zich weer volledig over aan zijn 'trekbuul' en werd weer veel gevraagd voor bruilof ten, braderieën, markten, oude- renmiddagen, volksfeesten en wat dies meer zij. Het liefst speelde hij echter voor gehandicapten, waar hij de warmte, spontaniteit en ontwapenende eenvoud onder vond, die hem dankbaar en opge wekt stemden. Want vrolijkheid, eenvoud en spontaniteit waren ook voor Thei zeer kenmerkend. Hij maakte muziek en zong met een geestdrift en levensblijheid, die ook bij gevestigde musici niet onopgemerkt bleef. De blinde zan ger/pianist Jules de Corte introdu ceerde Thei bij radio en tv, waar hij enkele optredens verzorgde. Voor zijn verdienste voor het Lim burgse lied ontving Thei in 1987 samen met de Zangeres zonder Naam in Kronenberg de 'Zilveren Vlegel' en enkele jaren later viel hem zelfs een Koninklijke onder scheiding ten deel. De roem steeg Thei echter niet naar het hoofd. Integendeel, hij bleef de eenvoud zelve en zette zich naar vermo- gen in voor zijn eigen dorp. Dat was na Oirlo vanaf 1960 voortaan Castenray, al bleef hij ook met het buurdorp een goede band hou den. Vrijwel vanaf de oprichting in 1956 van de carnavalsvereniging in Castenray trok Thei met de club mee bij optochten, buutavonden, kinderbals, recepties, boerenbrui loften, ziekenbezoek, enz., enz. Thei zijn humor, die doorspekt was met zelfspot, sloeg aan bij jong en oud en zijn aanstekelijke lach kende zijn weerga niet. Waar hij ook was, altijd zong hij uit volle borst met de blijheid van een kind en nergens vond hij meer vol doening in dan anderen aan het lachen te maken. Als trouwe sup porter van SV Castenray, waar ook zijn zoons voetbalden, amuseerde hij de mensen langs de lijn met zijn zang en muziek, zowel bij uit- als thuiswedstrijden. Thei was inmiddels met zijn echtgenote Grada van de boer derij in Klein Oirlo verhuisd naar een bejaardenwoning vlakbij de kerk in Castenray. Thei was een bijzonder mens, die als geen ander de kunst verstond, om anderen in moeilijke momenten op te vrolij ken. Voor zijn grote verdiensten voor de Castenrayse dorpsge meenschap ontving hij in 1989 de Orde van Verdienste 'Beste Knup pel' en als waardering voor 40 jaar trouwe dienst als hofmuzikant van de Castenrayse carnavalsvereni ging ontving hij tevens een door kunstenaar/keramist Piet Hermans gemaakt beeldje, dat later als voor beeld diende voor het prachtige bronzen beeld in het centrum van Castenray. Echter, 1989 was ook het jaar dat Thei getroffen werd Thei in zijn element in 1970. V.l.n.r.:Hay Strijbos;Thei Büddi- ger;Jeu Houwen; Hay Dinghs; Jan Donders;Wiel Jacobs. door een ongeneeslijke ziekte. Hij moest het noodgedwongen wat kalmer aan doen, maar liet zijn verdere leven en vooral het plezier daarin niet vergallen. Nog zeven jaren genoot Thei met volle teugen van zijn kinderen, kleinkin deren, muziek, zang, voetballen, de natuur en het mollen vangen in de weilanden van de boeren. En zijn vrouw was al die jaren zijn grote steun en toeverlaat. Op 10 sep tember 1996 kwam er een einde aan het meer dan vruchtbare leven van Thei Büddiger.Typerend voor Thei waren enkele van zijn laatste woorden: 'Of er een hemel is dat moet ik maar afwachten, maar ik heb mijn hemel hier alvast gehad.' Peelmuseum zondag open Het Peelmuseum in America zet deze zomer een aantal keren de deuren open voor publiek. De eerste keer is dat op zondag 11 juli. Regulier is het museum van begin april tot eind oktober alleen op woensdagmiddag geopend en op afspraak. Bezoekers kunnen op 11 juli van 13.30 tot 16.30 uur terecht om de vernieuwde collec tie in de beide museumgebouwen en op het buitenterrein te bewon deren. Deskundige medewerkers van het museum zijn aanwezig om nader uitleg te geven. Het Peelmu- seum is gevestigd aan de Griendts- veenseweg in America. Zie ook www.stichtingpeelmuseum.nl. Tijdens de expositie Amaze in Beeldentuin Bovenloon is werk te zien van Zepp Gerritsen. Gerritsen is een beeldend kunstenaar die het niet schuwt om met verschil lende technieken zijn creativiteit tot uiting te brengen. Een van de werken is De Zonnegod, een van binnenuit gebeeldhouwd blok plexiglas dat in een schitterende ambiance bijna driedimensionaal tot leven komt. De kunstexpositie Amaze loopt nog tot zondag 11 juli en is elke zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Groepen op aanvraag. Voor meer informatie kijk op www.boven- loon.nl of neem contact op met Kees en Marian van Boven via telefoon (0478)640611. Voor de zesde keer op rij wordt op 16 juli in Blitterswijck het muziekevenement Klaanpop gehouden op het evenemententer rein. Dit jaar belooft weer groot ser en gezelliger te worden dan de voorgaande jaren. Mede door de grote feesttent met een capaciteit van ongeveer duizend personen en een landelijk bekende line up gaat Klaanpop Blitterswijck op zijn grondvesten laten schud den. De line-up bestaat dit jaar uit Gebroeders Ko (met de top 40- nummers Schatje mag ik je foto, Boten Anna en Helikopter), dj Tim Little (de vaste dj bij De Sjonnies), Het Feestteam (hét team dat Ahoy op z'n kop zette in de aanloop naar de achtste finales van het WK), Canvas (best omschreven als: Rockin' Hoempa en bekroond met de titel De beste feestact van Nederland) en dj Ron van den Beuken (met meerdere Radio 538- hits op zijn naam). Klaanpop biedt dit jaar de mogelijkheid om Vriend van Klaanpop te worden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa en de feesttent is geopend van 20.00 tot 02.00 uur. Meer informatie en contactgegevens over Vriend van Klaanpop is te vinden op www.klaanpop.nl. Biennale Niederrhein 2010 In september en oktober presen teert Muziek Biennale Niederrhein 2010 een gevarieerd programma van ruim zestien concerten, voor stellingen en toeristische arrange menten met als thema Legenden. Tussen Neuss en Arnhem, Krefeld en Nijmegen, Venlo en Xanten zullen gerenommeerde musici en artiesten uit binnen- en buitenland de Niederrhein laten weerklinken met muziek die uiteenloopt van klassiek tot jazz. Het weidse land schap van het grensoverschrijden de cultuurgebied biedt genoeg ruimte voor interpretaties van legendes uit alle genres: heiligen legenden in kerken, heldensagen op kastelen of vermakelijke verha len uit de kroeg. Tijdens Muziek Biennale Niederrhein 2010 treedt een keur aan artiesten op, waar onder The Gents, Frank Groothof, Camerata Trajectina, Flautando Köln en Hexnut. Het programma is te vinden op www.muziekbien- nale.eu. In het Odapark in Venray vindt een sprankelende samen werking plaats tussen Ensemble 88, componisten Mayke Nas en Anneliese van Parys en beeldend [video]kunstenaar Nieke Lem- mens. De samenspraak tussen muziek en beelden zorgt voor een verrassend nieuw verhaal waarin beide disciplines elkaar versterken. Vijftig jaar De Snejer Tontje de Snejer (Toon van Opbergen) uit Overloon viert dit jaar zijn vijftigjarig jubileum als muzikant met de presentatie van een nieuwe cd. De veertien lied jes op deze cd zijn allemaal in het Overloons dialect. De melodietjes bestaan uit herkenbare oude hits en Van Opbergen heeft die zelf van geheel nieuwe teksten voor zien. De titel van deze cd is Alde hits ien dialect. De presentatie vindt plaats tijdens de zomer- markt van zondag 11 juli op het terras van restaurant De Heeren van Overloon. Om 15.00 uur wordt de eerste cd overhandigd aan Gerrit Verstraaten, de man waarmee 50 jaar geleden alles begonnen is. Relatieconcert De drumfanfare van de Konink lijk Luchtmacht geeft op zon dag 11 juli een relatieconcert ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het tamboerkorps van Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. Het concert vindt plaats op het Dorpsplein van Oostrum en de toegang is gratis. Het pro gramma begint om 14.30 uur met een optreden van het jubilerend tamboerkorps, gevolgd door het optreden van de drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht. Dit jaar bestaat Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide 90 jaar. Ter ere hiervan wordt er een barbecueconcert gehouden op zaterdag 10 juli vanaf 18.00 uur in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. Het concert start met een optreden door het opleidingsorkest en de blok- fluiters, gevolgd door de drum band en het harmonieorkest. Het concert wordt afgesloten door blaaskapel Die Fröhlichen Ruben- sammler. Na het concert wor den de barbecues aangemaakt. Tontje de Snejer en joekskapel Krom dur d'n Bocht zorgen voor de muziek. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 20l0. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aan tal schilders voor. Liduïne Jansen woont en werkt in het paardenwisselstation uit 1900 in Griendtsveen, waar paar den die de turfschepen trokken gewisseld en gevoederd werden. Ze is altijd op zoek naar nieuwe vormen en kleuren. Ze schildert wat ze meemaakt. In haar ate lier laat zij naast schilderijen van vrouwen, vlinders en bloemen ook schilderijen zien die geïnspi reerd zijn door het gebied waar zij woont, de Peel. Vaak wordt dit pas duidelijk lang nadat het schilderij geboren is. Ze werkt met acryl op linnen. In haar workshops en privé lessen probeert ze de eigen heid van de leerling op doek te Trommelgroep op gildedag Trommelgroep West-Nederland uit Leiden (TWN) neemt deel aan de gildedag op zondag 18 juli in Blitterswijck. Zij doen mee aan de optocht. Ook geven zij een demonstratie over de verschil lende technieken die bij het zoge heten Basler-trommelen aan bod komen. TWN is gespecialiseerd in een van de meest ingewik kelde, visueel aantrekkelijke en interessante trommeltechnieken ter wereld, het Basler-trommelen. Zowel traditionele als moderne muziekstukken met invloeden uit diverse andere landen worden door deze trommelgroep beheerst. TWN neemt regelmatig deel aan concoursen in zowel Zwitserland als Nederland, taptoes en parades. Bij voorkeur leent de groep zich voor demo's om de Zwitserse trommelkunst meer bekend heid te geven. Om betrokken te blijven bij de oorsprong van het Basler-trommelen wordt jaarlijks deelgenomen aan de Fastnacht, een traditioneel carnaval, in het Zwitserse Basel. laten verschijnen. Ze heeft diverse technieken ontwikkeld om blok kades op te heffen zodat vrijuit geschilderd kan worden. Haar werk is vaak te zien op tentoon stellingen. Momenteel hangt een groot deel van haar werk op haar ate lier. Van zestig van haar schil derijen zijn kaarten gemaakt, zie hiervoor haar website: www.liduinejansen.nl De jaarlijkse landelijke Nacht van de nachtvlinder vindt plaats op vrijdag 9 juli. IVN de Maasdor pen, IVN Geijsteren/Venray en het Natuurhistorisch Genootschap Limburg houden deze nacht geza menlijk activiteiten in- en voor het Zoemhukske in Horst. Om 22.00 uur houdt Lo Troisfontaine, lid van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg, in het Zoemhukske een korte inleiding over nachtvlinders. Aan bod komt onder meer wat het verschil is tussen dag- en nacht vlinders. Al even beeldend als de namen van dagvlinders, zoals dag pauwoog, koninginnepage, kool witje en kleine vos, zijn de namen van nachtvlinders: huismoeder, kameeltje of lieveling. Op de par keerplaats voor het Zoemhukske worden de nachtvlinders met licht en geurstoffen gelokt. De start is om 22.00 uur bij het Zoemhuuske aan de Kasteellaan in Horst. Ieder een, lid of belangstellende, is van harte welkom. Meer informatie is verkrijgbaar bij Henny Grouls via telefoon (077)3982971. Braderieën in Horst en Merselo Op zaterdag 24 juli vindt bij de kasteelruïne aan de Kasteel laan in Horst een grote braderie plaats met onder meer een auto boulevard, rommelmarkt, attrac ties, horeca en shows. De braderie duurt van 13.00 tot 20.00 uur. Op zondag 15 augustus wordt in de kern van Merselo een grote brade rie gehouden, van 10.00 tot 17.00 uur.Tijdens deze braderie kunnen de bezoekers onder meer genie ten van een gratis kinderplein, maar ook van een rommelmarkt, horeca en muziek. De organisatie van beide braderieën is in han den van Ozer Events uit Merselo. Voor het huren van een kraam, kunnen belangstellenden con tact opnemen met Ozer Events, telefoon: 06-31370038, e-mail: info@ozer-catering.nl. Boekrecensie in Peel en Maas De medewerkers van de afdeling c5 van het zojuist geopende Belle van Zuylen Medisch Centrum te Leidsche Rijn leveren strijd voor het leven en tegen de dood, maar soms vechten ze elkaar de tent uit. De tijden verande ren. Steeds meer vrouwelijke chirurgen nemen de plaats in van hun mannelijke macho collega's. De Raad van Bestuur kiest nadrukkelijk partij voor de moderne opvattingen van de snijdende vrouwen. Het is even wennen voor de oude garde en voor de haantjes van c5. Na de bestsellers Zadelpijn, Het Verwende Nest en Koninginnen- rit schetst Van Sambeek in Bloed, zaad en tranen een realistisch, ontroerend en geestig beeld van het reilen en zeilen binnen de dynamische wereld van een zie kenhuis. De collegiale sfeer tussen de artsen wordt getekend tegen de achtergrond van het thuisfront. Ook daar is het niet altijd rozen- geur en maneschijn. Spoedgeval len, toewijding, jaloezie, nacht diensten, achterklap, gewenste en ongewenste intimiteiten, medische missers, en veel bloed, zweet en tranen: medici zijn net mensen. Bloed, zaad en tranen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro. Hans Liberg schildert voor ProminentenKunst Venrayse biografieën (3)

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10