'Leunen geen wijk van Venray' Meisje (10) gewond door rondslingerend snoeiafval Fietsvierdaagse Venray gaat definitief door 3$ Bouw Hulsman start mogelijk na bouwvak Let's Move uniek sportevenement ■m Advocaten PEEL EN MAAS Aantrekkelijker centrum, duidelijke dorpsentrees en behoud van voorzieningen Leunen moet een zelfstan dig dorp blijven. Voorkomen moet worden dat Leunen een wijk van Venray wordt. Het van oudsher open, groene gebied is door de komst van nieuwbouwwijk De Korenmo len en woningbouw aan de Molenhofweg grotendeels ver dwenen. In het DOP (Dorpont wikkelingsplan) staan maatre gelen voor het behoud van de zelfstandigheid van Leunen. Duidelijke dorpsentrees en voldoende centrumvoorzie ningen zijn een 'must'. Op maandag 5 juli wordt het plan gepresenteerd aan de dorpsbe woners in gemeenschapshuis De Brink. Uit het woningmarktonderzoek van 2007 blijkt dat er vooral vraag is naar seniorenwoningen. In de komende tien jaar is er behoefte aan 74 woningen. Op de loca tie van discotheek De Steeg zijn plannen voor 36 woningen. Op het terrein van café Martens kun nen zeven of acht huizen worden gebouwd. Leunen wil zijn dorpse karakter behouden en groeien tot maximaal 2300 tot 2500 inwo ners. Zoals veel dorpen heeft ook Leunen te maken met vergrijzing. Ouderen blijven graag in het dorp wonen, terwijl jongeren wegtrek ken voor studie of werk. Alleen jonge agrariërs en jongeren, wer kend in beroepen die aan de agrarische sector zijn verbonden, blijven in het dorp of het buiten gebied wonen. De politie meldt dat er vooral in de zomermaanden overlast is van hangjongeren rondom de basisschool. Er is een keet waar softdrugs worden gebruikt. De bezoekers zorgen soms voor over last. De wijkagent en de politie zouden beter bereikbaar moeten zijn. Leunen is van oorsprong een agrarische nederzetting. Het dorp is ontstaan aan het einde van mid deleeuwen. Het bestond vroeger uit een verzameling verspreid lig gende boerderijen aan de Albion- straat en rond de kerk. Rondom de gebouwen lagen veel hoog- stamboomgaarden. Leunen telt drie rijksmonu menten: de St. Catharinakerk, waarvan delen stammen uit de middeleeuwen, de Mariakapel en de boerderij aan de Engesteeg 6, die is gebouwd in het begin van de negentiende eeuw. De Albion- straat vormt de centrale as van het dorp. Deze hoofdweg is een karakteristiek historisch lint met afwisselend oude en nieuwe pan den. Het centrum van Leunen ligt binnen de driehoek Albionstraat, St. Catharinastraat en Gussen- straat. In het gebied rond de kerk liggen de meeste voorzieningen. Het centrum mist een verblijfs- functie, het plein heeft weinig uitstraling. Door de ligging vlak bij Venray, is het aantal voorzieningen beperkt. De basisvoorzieningen zoals basisschool, peuterspeelzaal, sportpark, gemeenschapshuis en verenigingsgebouw zijn wel aan wezig. Het gemeenschapshuis De Brink mist een ontmoetingsruim te en inloopfunctie. Vooral voor ouderen zou er een multifuncti oneel centrum moeten zijn dat dagelijks is geopend. Met bijvoor beeld een pinautomaat, postzaken en een bibliotheeksteunpunt. Ook voor jongeren van twaalf tot zes tien jaar is er behoefte aan een ontmoetingsruimte. Om het dorp levendiger en aantrekkelijker te maken voor wandelaars en fiet sers zou er een grand café moeten zijn. Op de Zuivelweg ontbreekt een vrijliggend fietspad. Boven dien zou de Zuivelweg niet meer dienst moeten doen als afrit van de Deurneseweg. Op de kruising van de Zuivelweg met de Leun- seweg en Albionstraat moet een rotonde komen en tussen de melk fabriek en de Deurneseweg de nieuwe afrit. Na een enquête van de dorpsraad is de Albionstraat verbeterd met twee oversteek plaatsen. Ook de schoolomgeving is verkeersveiliger gemaakt. De dorpsraad wil van Leunen het kunstdorp van Gussen Wie maken. In de openbare ruimte worden nog meer beelden van de bekende lokale kunstenaar ten toongesteld. Een andere wens is een breedtesportplek in het cen trum van Leunen. Gedacht wordt aan verhard veldje van dertig bij vijftien meter op het plein, dat voornamelijk dienst doet als par keerplaats. Deze sportvoorziening zou ook passen op trapveldje aan de Urbanusweg. Het schoolge- bouw moet worden aangepast om als brede school multifuncti oneel dienst te kunnen doen. In de komende vijf jaar zal het aantal basisschoolleerlingen dalen met 15 procent, naar 221 kinderen. In het DOP staan de sterke en zwakke kanten van Leunen ver meld. De ruim opgezette woon buurten en de ligging vlak bij de centrumvoorzieningen in Venray, zijn positief. Evenals het rijke ver enigingsleven en de goede bereik baarheid van het dorp. Minpunten zijn het ontbreken van een echt centrum en het gemis aan duide lijke dorpsentrees. Om de basis voorzieningen voor Leunen te behouden, moeten de banden met Heide en Veulen nauwer worden aangehaald. De dorpsraad vindt het belang rijk de identiteit van het dorp te behouden. Om te voorkomen dat een Leunen een Venrayse wijk wordt, moet de groene buffer aan de noordzijde gekoesterd worden. Hoewel het centrumplan voor de gemeente financieel onhaal baar was, blijft de dorpsraad ijve ren voor een nieuw dorpshart bij de kerk. Vader stelt gemeente Venray aansprakelijk voor ongeval in wijk Antoniusveld De bomen in de wijk Anto niusveld in Venray zijn op 14 juni flink gesnoeid. Vijf dagen later speelden Vera Ebben (10) en haar buurtgenootjes met het houtafval. Afval dat door de gemeente Venray opge ruimd had moeten zijn. Vera kreeg een balk tegen de zijkant van haar hoofd en raakte bui ten bewustzijn. In allerijl werd zij naar de spoedeisende hulp van VieCuri in Venlo gebracht. Haar vader Bas Ebben laat het er niet bij zitten en heeft een brief gestuurd naar het college van B en W van Venray. "In Antoniusveld hebben we overal groenstroken met bomen," vertelt de verontruste vader. "Al die bomen zijn rigoureus gesnoeid. Het snoeiafval is overal op de groenstroken opgestapeld, tot wel twee meter hoog. We hebben het hier over takken van drie centimeter doorsnee tot wel 15 centimeter doorsnee, dus dan spreek je over flinke balken. De kinderen zijn ermee gaan sjouwen. Per ongeluk kreeg onze dochter een balk tegen de zijkant van haar hoofd. Ze verloor haar bewustzijn, waarna een aantal kinderen ons is komen waarschuwen. We zagen meteen dat het niet goed was." Vera werd met de ambulance naar VieCuri in Venlo gebracht. Ze kwam niet bij bewustzijn, daarom werd een CT-scan gemaakt. Het waren angstige momenten voor haar ouders. "Gelukkig had ze geen inwendige bloedingen. Een klap op de slapen kan dodelijk zijn. De artsen hebben Vera twee dagen in het ziekenhuis gehouden. Na één dag kwam haar spraak langzaam weer terug. Het had heel anders kunnen aflopen. Volgende keer overkomt het een ander. Daarom wil ik me ervoor inzetten dat het de eerste en laatste keer is dat dit in Venray gebeurt." Bas Ebben wordt nog kwaad als hij eraan denkt. "Dat snoeiaf- val heeft er veel te lang gelegen. Normaal gesproken wordt er beetje bij beetje gesnoeid. Het afval wordt dezelfde dag of een dag later opgehaald. Nu is eerst de hele wijk gesnoeid en heeft het afval er al die tijd gelegen. Ik heb in een brief de gemeente aanspra kelijk gesteld voor het ongeluk van Vera. En ik wil met de brief voorkomen dat het nog een keer gebeurt. De gemeente is verant woordelijk voor een deugdelijk en veilig woon- en speelklimaat in de wijk." GROENBEDRIJF De geschrokken vader heeft overal foto's van gemaakt om te laten zien waar en hoe het afval is opgestapeld. "Ik vond zelfs een stapel afval vier meter van een speeltuintje waar peuters en kleuters spelen. Dat houd je toch niet voor mogelijk? De gemeente heeft het afval zes dagen laten liggen. Achteraf zijn er meer ouders naar ons gekomen die de situatie verontrustend vonden. Ik heb gesproken met CDA-frac- tievoorzitter Gerda van Stelten, ze woont bij ons in de straat. Ze had het afval ook al opgemerkt en gaat er werk van maken. De brief zal nu in het college van B en W worden besproken. Misschien dat het groenbedrijf verantwoorde lijk wordt gehouden." Inmiddels is het met Vera al weer wat beter. Ze is deze week weer naar school gegaan. "Waarschijnlijk houdt ze er niets aan over. We beseffen dat we veel geluk hebben gehad. Het had heel anders kunnen gaan. Antoni- Het snoeiafval in de wijk Anto niusveld is overal op de groen stroken opgestapeld, tot wel twee meter hoog. Foto: familie Ebben. usveld is een prachtige wijk en ik ben zeer tevreden over de speel- gelegenheden. Daarom vind ik het onbegrijpelijk dat het afval langs de straat en bij de speeltuintjes blijft liggen. Dit mag nooit meer gebeuren." thuiszorg Organisatie opgelucht De kogel is definitief door de kerk. Fietsvierdaagse Venray heeft de definitieve 'go' van Harrie Maessen binnen. De eigenaar van zowel het pand als de inrichting van Zenith heeft het bestuur van Stichting Fietsvierdaagse Venray deze week definitief laten weten dat het evenement 'gewoon' kan plaatsvinden in en om Zenith, sinds vorig jaar de start- en finishplaats van het populaire fietsevenement. Het startschot is op dinsdag 20 juli om 9.00 uur. De organisatie van Fietsvier daagse Venray is maar wat blij met de geste van Harrie Maessen, die het horecagedeelte laat verzorgen door Culinair Creatief Ruud Wel- bers. Na het uitspreken van het faillissement van Zenith, enkele weken geleden, zat het bestuur behoorlijk in de piepzak. De fol ders voor de editie 2010 waren immers al gedrukt en verspreid, de deelnemers en de vrijwilligers ingelicht en de draaiboeken en routes lagen al maanden klaar. Zouden de deuren van Zenith dicht zijn gebleven, dan was het nog maar de vraag of de 26ste Fietsvierdaagse Venray door zou kunnen gaan. "Natuurlijk waren we al aan het rondkijken naar een andere start- en finishlocatie, maar dat valt natuurlijk niet mee", zegt pr-man Michel Thomassen. "Er zijn in Venray maar weinig locaties waar je bijvoorbeeld genoeg ruim te hebt voor het stallen van fiet sen en het ontvangen van zoveel mensen. Met de toezegging van Harrie Maessen valt een enorme last van onze schouders." Toch merkt de organisatie dat de onze kerheid ook invloed heeft op de deelnemers. "Er hebben zich op dit moment bijvoorbeeld minder mensen via de website ingeschre ven dan vorig jaar. Veel mensen wachten toch eerst af of de fiets vierdaagse wel of niet doorgaat. Nou, daar kan nu geen onduide lijkheid meer over bestaan. Aan alle onzekerheid is nu een einde gekomen. De fietsvierdaagse vindt plaats van dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 juli 2010 met Zenith als start- en finishplaats." Heeft u zich nog niet ingeschre ven en wilt u profiteren van de inschrijfkorting, schrijf u dan in via de site www.fietsvierdaagse- venray.nl en maak bovendien kans op een fiets die onder de voorin schrijvers wordt verloot. Hier wordt gerealiseerd: planning Medio 2008" 9ereed£1S' We Hete wel Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray is op maandag 12 juli weer open. Het café is een maandelijkse informe le bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulpverle ners en andere belangstellenden elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten om ervaringen uit te wisselen en te leren over dementie en aanverwante the ma's. Het thema voor deze avond is Juridische zaken bij dementie. Gastspreker is notaris Mathijsen. Het Alzheimer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19.30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. De bouw op het terrein van het voormalig café Hulsman gaat mogelijk na de bouwvak vakantie van start. De bouw vergunning is vorige week door de gemeente Venray ver leend en momenteel wordt het project aanbesteed. Paul Hulsman, directeur van Hulsman Beheer BV laat dat des gevraagd weten. Hulsman hoopt dat er geen bezwaren tegen de bouwvergunning meer komen. "Hoofdzaak is dat we aan de slag kunnen", aldus Hulsman. Huls man heeft voor de realisatie van het plan enkele externe inves teerders weten te vinden. Hij wil niet zeggen wie dat zijn. In het 'gat van Hulsman', zoals het open terrein aan het Henseniusplein in de volksmond wordt genoemd, wordt een horecagelegenheid met een bed breakfast gereali seerd. Op de begane grond komt een horecabedrijf met ontbijtzaal. Op de verdiepingen wil Hulsman zestien tweepersoonskamers realiseren. Leerlingen Raayland maken kennis met gehandicaptensporten Voor de brugklasleerlingen van het Raayland College in Venray wordt op woensdag 7 juli, in opdracht van de school, een uniek sportevenement georganiseerd waarbij gehan dicaptensporten centraal staan. Dit sportevenement, onder de noemer Let's Move!, is een initiatief afkomstig van drie studenten van de Fontys Sporthogeschool Sittard en twee studenten van de Fon- tys Paramedische Hogeschool Eindhoven. "Over mensen met een lichame lijke beperking bestaat al jaren een beeld, waarbij ze als 'beperkt' wor den beschouwd. Ze zijn 'anders'. Wellicht kent u zelfs in uw naaste omgeving iemand met een licha melijke beperking. Enerzijds heb ben deze mensen beperkingen, anderzijds zien ze puur mogelijk heden. Mensen met een lichame lijke beperking vinden zich niet zielig en zien geen beperkingen. Ze zijn dit dus ook niet. Helaas worden deze mogelijkheden in onze maatschappij niet door iedereen gezien", verklaart Ron Vervoort, een van de vijf studen ten, het waarom van dit initiatief. Valide brugklasleerlingen van het Raayland College in Venray krij gen tijdens deze dag dan ook de mogelijkheid om zelf te ervaren hoe het is om een gehandicapten sport te beoefenen. Vervoort: "Er wordt geprobeerd de deelnemers op een leuke, leerzame en interac tieve manier bewust te laten wor den van de mogelijkheden op het gebied van sport voor mensen met een lichamelijke beperking. Spor ten als rolstoelbasketbal, zitvolley- bal, goalball en indoor-zitwaterski en blind klimmen worden zoveel mogelijk begeleid door ervaren instructeurs." Het evenement zal met een spectaculaire opening gestart wor den. In de loop van de dag worden er een aantal verschillende spor ten aangeboden. Van deze sporten zullen er enkele in de vorm van clinics worden aangeboden door professionals in dit vakgebied. Een clinic zal bestaan uit een theore tisch gedeelte, het hoe en waarom, en een praktisch, sportief gedeelte waarin het geleerde in praktijk gebracht wordt. "De mensen die de clinics verzorgen zorgen voor de materialen zoals rolstoelen, bal len en protheses. Bij clinics waar dit niet volledig mogelijk is, wordt een passende oplossing bedacht. De andere sporten worden door bijvoorbeeld studenten van de Fontys Sporthogeschool Sittard en het ROC sport bewegen Eindho ven begeleid. Alle sporten zullen in een competitievorm doorlopen worden. Aan het eind van de dag zal er een prijs uitgereikt worden aan het team dat de beste spor tieve prestaties heeft geleverd", aldus Vervoort. Als het aan de vijf studenten ligt, krijgt het evenement jaarlijks een vervolg. Vervoort: "Mocht het evenement een succes zijn, dan zal het in de toekomst vaker plaatsvinden. Het zal dan hoogst waarschijnlijk georganiseerd wor den door personeelsleden van het beweegteam van het Raayland College." Let's Move! vindt op woensdag 7 juli plaats in sporthal De Wetteling in Venray. Het sport festijn zal om 10.45 uur officieel geopend worden door wethou der Patrick van der Broeck van de gemeente Venray. Meer informatie is te vinden op www.letsmove-raayland.nl of www.letsmove-raayland.hyves.nl. Nieuwe jongerensite De jongerensite van BiblioNu heeft een nieuw jasje. Dit zoge naamde Jongereninfopunt is te vinden op www.biblionu.nl. Op de site staan tien onderwerpen die van belang zijn voor jongeren. De thema's Geweld en criminaliteit, Gezondheid, Jij in de maatschap pij, Problemen, School en studie, Seks en zo, Thuis, Verslaafd, Vrije tijd en Werk en inkomen worden verder uitgediept. Zo kent Werk en inkomen bijvoorbeeld de sub rubrieken: Belastingen, Bijbanen of vakantiewerk, Geld lenen en schulden, Solliciteren, werken in het buitenland enz. enz. Er volgt meestal een korte uitleg en er zijn verwijzingen naar adressen waar men terecht kan Met links naar uittrekselsites, handige weblinks voor school en naar de catalogi van de schoolmediatheken maakt deze site bijzonder handig voor jongeren. Behalve deze serieuze zaken staan er ook leuke leestips, BiblioNu nieuws en een agenda op. De tien rubrieken zijn ook terug te vinden op dreksbak.nl, dé jongerensite van Horst aan de Maas. BiblioNu is samen met een aantal jongeren bezig geweest om de site vorm en inhoud te geven. VAN DER PUTT Hebt u juridisch advies nodig in een arbeidsgeschil? Bent u betrokken bij een strafzaak? Bent u het oneens met een besluit van uw gemeente? Of wilt u uw echtscheiding goed geregeld hebben? Wij zijn u graag van dienst. Iedere advocaat van ons kantoor legt zich op een of enkele rechtsgebieden toe. Hierdoor kunnen wij u steeds op timale aandacht en deskundigheid garanderen! Het eerste gesprek is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Jacobs mr. Verkuijlen Donderdag 1 juli 2010 - Pagina 5 cv. -i proteion 'tijd voor mensen' 'tijd voor wensen huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl Opdrachtgever Architect Constructeur Vergunningen w w

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5