Koester uw Monument Lintje voor Harrie Rutten Jongeren willen eigen programma op Peel en Maas TV Reload in Schouwburg Venray Zomer... barbecue! COCON METAMORFOOST ER MOMENTEEL FLINK OP LOS... vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Honderdeenendertigste jaargang - week 26 - donderdag 1 juli 201C Initiatief van Tanja Linders en Mirhelle Robben Presentatie Kunstencentrum Jerusalem In Venray is Harrie Rutten zater dag benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Gilissen reikte de onderscheiding uit tijdens een feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van het bereiken van de 80-jarige leeftijd en het beëindigen van het vrijwilli gerswerk. Harrie Rutten (80) heeft 25 jaar vrijwilligerswerk verricht in wijkcentrum het Stekske. Hij is een zeer veelzijdig persoon die door zijn tomeloze inzet voor en betrokkenheid bij de wijk Land- weert in Venray een grote bijdrage heeft geleverd aan de leefbaarheid in deze wijk. Het wijkcentrum vervult een belangrijke sociaal maatschappelijke functie in de wijk. Een functie die het alleen kan vervullen dankzij het vrijwil ligerswerk van mensen zoals Har rie Rutten, die daar soms wel acht uur per dag aan besteedde. Tanja Linders uit Wanssum en Michelle Robben uit Venray hebben plannen om een eigen jongerenprogramma te gaan maken op Peel en Maas TV, dat wordt uitgezonden op het kanaal van Kabelkrant Venray. De twee willen daarbij gebruik maken van de regeling Een goed idee is geld waard van de gemeente Venray. Venray ondersteunt initiatieven van jongeren met een maximale bijdrage van 2000 euro. "Het moet een programma worden voor en door jongeren uit Ven ray", zeggen Tanja en Michelle in koor. De gemeente kent al enige tijd een regeling waarbij jongeren geld kunnen krijgen voor het organi seren van een nieuwe activiteit. Venray heeft het zogenaamde wensgeld onder andere geïntrodu ceerd omdat jongeren vinden dat er te weinig voor hen te doen is in Venray. Het wensgeld moet jon geren stimuleren zelf activiteiten te bedenken en organiseren. Voor Tanja Linders (18 jaar) en Michelle Robben (19) is het maken van een jongerenprogramma op Peel en Maas TV een enorme uitdaging. "Mijn zus Simone woont in Nijme gen en daar heb ik het jongeren programma NTV bekeken. Ik was meteen razend enthousiast", legt Michelle het idee uit voor een jon gerenprogramma op Peel en Maas TV "Bovendien heeft Venray geen televisieprogramma dat speciaal is bedoeld voor de jongeren", vult Tanja aan. De twee meiden hebben het voorstel voor een eigen jonge renprogramma inmiddels neerge legd bij de gemeente Venray, even als het verzoek om een financiële bijdrage in het kader van de rege ling Een goed idee is geld waard. "Het verzoek is door de gemeente Venray positief ontvangen, maar ons werd wel gevraagd om contact op te nemen met Peel en Maas TV om te bekijken wat de mogelijkhe den zijn. Dat hebben we inmiddels gedaan." Volgens Christ van den Munck- hof, directeur van Van den Munck- hof BV, het bedrijf dat naast nieuwsblad Peel en Maas ook ver antwoordelijk is voor Peel en Maas TV, is het uitzenden van een pro gramma voor jongeren beslist de moeite waard. "Wij ondersteunen altijd goede initiatieven voor ons nieuwsblad, de kabelkrant en Peel en Maas TV Zo hebben we regelma tig ook een jongerenpagina in Peel en Maas die wordt samengesteld door Venrayse jongeren. In overleg met de initiatiefnemers zijn we dan ook zeker bereid om te kijken wat de mogelijkheden zijn voor een jongerenprogramma op tele visie dat wordt gedragen door de jeugd van Venray. Hoe vaak ga je uitzenden, wie bepaalt de inhoud, bij wie ligt de redactionele eind verantwoording, is het financieel af te dekken? Dat zijn wel slechts enkele vragen die je moet stellen om te kijken of zo'n programma haalbaar is. Het initiatief op zich is lovenswaardig, maar moet nog wel aan de praktijk getoetst worden. Leuk is wel dat zich bij ons ook al andere jongeren gemeld heb ben met hetzelfde idee. Het zou dan in ieder geval al prima zijn om die krachten te bundelen, zodat de plannen meer draagvlak krijgen." Over de inhoud van een jonge renprogramma zijn de beide initi atiefnemers het eens. "Het moet zo breed mogelijk worden", zegt Michelle, "Van uitgaan, sport, kunst en cultuur tot nieuws. Bovendien moet het een vlot programma worden, niet te stijf, flitsend. Waar bij we de nadruk leggen op wat de jongeren willen, wat hen bezig houdt. Waar ze mee bezig zijn. Waarom gaan bijvoorbeeld ieder weekend 400 jongeren naar een hardstylefeest, maar ook actuele, spraakmakende dingen. Of de ver kiezingen, waar stemmen jongeren op." Ook de doelgroep is bekend. Tanja: "We gaan uit van een pro gramma voor de jeugd vanaf vijf tien, zestien jaar, maar het kan ook zo zijn dat we binnen het kader een blok voor de iets jongere jeugd reserveren. Zodat we een groot deel van de Venrayse jonge ren als kijker trekken." Tanja en Michelle beseffen ter dege dat je niet zo maar een televi sieprogramma maakt. En dat ande re jongeren ingeschakeld moeten worden om het programma tot een succes te maken. "We zullen in ieder geval een groep jongeren bij elkaar moeten brengen die er iets voor voelen om samen een uitzen ding te maken", verduidelijkt Tanja. Michelle (links) en Tanja wil len met een jongerenprogramma beginnen op Peel en Maas TV "Jongeren uit diverse hoeken met verschillende interesses, waardoor het programma voor alle jongeren uit Venray interessant wordt." Ze zijn beiden razend enthousiast, willen eigenlijk liever nog vandaag dan morgen beginnen, maar besef fen dat een goede voorbereiding het halve werk is. "We hebben nog geen termijn in gedachten. Het heeft absoluut geen zin om er meteen in te stappen, zonder een goede basis. Pas als alles goed gere geld is, dan willen we gaan uitzen den. Want er is niemand bij gebaat als we na enkele uitzendingen de stekker er uit moeten trekken, omdat we onvoldoende voorbe reid zijn." In de schouwburg van Ven ray is op zaterdag 3 juli (19.00 uur) en op zondag 4 juli (15.00 uur) de voorstelling Reload te zien. Twee voorstellin gen gedragen door in totaal 240 deelnemers en docenten van de afdelingen Beeldend, Muziek, Dans en Theater van Kunstencentrum Jerusalem. De verhaallijn is in beginsel gebaseerd op de film A Never Ending Story, maar dan in een geheel eigen versie van regisseur en theaterdocent Frank van den Berg. Het verhaal gaat over een meisje dat door een groep pesters achterna gezeten wordt en in een boekenwinkel verzeild raakt. Zij vindt hier een boek en gaat er in lezen. Zij komt terecht in een andere wereld en maakt daar aller lei spannende avonturen mee. Het grote niets dreigt de overhand te krijgen en daar moet tegen gestre den worden. Alle afdelingen van Kunsten centrum Jerusalem hebben hun rol in de voorstelling, zoals ook de afdeling muziek. Mees Riechel- man (14 jaar) uit Horst en Sten Jacobs (14) uit Leunen zijn twee muzikale talenten die zaterdag en zondag op het podium staan van Schouwburg Venray. Sten Jacobs (basgitarist) - "zeg niet gitarist, want dan word ik kwaad", lacht hij - kreeg de muziek thuis met de paplepel ingegoten. Zo geven zijn vader Geert en moeder Anjo beiden muziekles op het kun stencentrum, terwijl zus Lisanne onder andere bekend is als zange res en muzikante van de voorma lige Venrayse band 2-Late. "Muziek maken zit in mijn bloed. Ik heb eerst twee jaar akoestische gitaar gespeeld en nu drie jaar basgitaar. Na een eerste kennismaking met dit instrument was ik meteen ver kocht. Met een basgitaar kun je alles doen. Verschillende technie ken, lage en hoge tonen, langzaam en snel spelen. De mogelijkheden zijn onbeperkt." Uiteraard heeft hij zijn favoriete basgitaristen. "Jaco Pastorius vind ik echt geweldig. Helaas is hij dood. Zo snel, met zo veel feeling bespeelde hij de bas- gitarist. Daarnaast ook Flea van de Red Hot Chili Peppers, een band die ik ook leuk vind. Flea is een grootmeester in de slaptechnie- ken. Die doe ik ook vaak zelf, een korte, felle slag." Sten Jacobs heeft een druk leventje. Hij is tweedejaars Gym nasiumleerling aan het Raayland College in Venray. Daarnaast drukt de muziek een levensgrote stem pel op zijn vrije tijd. Hij speelt in bigbands van het kunstencentrum en eentje uit Oirlo, de punkrock band Side Effect en de Plek-band, een feestband uit Oostrum. "In combinatie met school is het af en toe wel moeilijk, maar het komt wel goed. Ik maak tijd vrij om te leren. Dat is het leven van een muzikant. Druk, druk, druk lacht hij opnieuw. Hij heeft ook zijn dromen. "Ja, ik wil ver komen Rockacademie of het Conservato rium, daar ben ik nog niet uit. Ik heb nog wel enkele jaartjes om daarover na te denken." Over een familieband met vader, moeder en zus heeft hij nog niet nagedacht. "Ik ben wel met Mees en Lisanne bezig met een nieuw project, waarin we verschillende muziek stijlen bij elkaar brengen. Eens kijken of dat werkt. Volgens mij vindt mijn zus dit helemaal niet leuk, dat ik dit verklap." Waar Sten zijn toekomstplannen nog niet helemaal voor ogen heeft, is drummer Mees Riechelman veel concreter. "Ik ga naar het conser vatorium en wil beroepsmuzi kant worden", klinkt het resoluut. Drummen zat er al vroeg in bij de Havo 2-leerling aan het Valuascol- lege in Venlo. "Mijn vader Wim drumt ook en mijn moeder Jessie speelt percussie. Ik heb de muziek tikte vroeger ook overal op, dus het is niet zo gek dat ik ben gaan drummen." Bij de plaatselijke drumband St. Oda in Merselo speelde hij de snare-drum, vervolgens kreeg hij drumles van Jan Voermans en Bart Jeuken. "Het gevoel was meteen goed, dit wil ik. Ik heb ook geen andere instrumenten geprobeerd. Het mooiste is dat je als drum mer de motor van de band bent. Bovendien kun je alles doen, wat betreft klanken en technieken." Tijdens zijn Havo-opleiding aan het Valuascollege in Venlo volgt hij ook tegelijkertijd de Voco-oplei- ding als voorbereiding op het con servatorium. "Ik volg extra lessen bij muziekdocent Sjoerd Rutten met als uiteindelijke doel om na de Havo naar het conservatorium in Maastricht te gaan. Het is best zwaar, maar ik weet waar ik het Mees Riechelman (links) en Sten Jacobs spelen een muzikale rol in Reload. Een ding hebben beide muzi kanten gemeen, enorm veel talent. Ze zijn dan ook uit 2000 leerlin gen van Kunstencentrum Jerusa lem uitgenodigd voor de talenten klas muziek. Een groepje van zes tot acht muzikanten die middels extra lessen worden uitgedaagd hun talenten verder te ontplooi en. Het streelt ze wel, maar het belangrijkste is toch hun gedeelde liefde voor de muziek. "Het is een hele mooie hobby", klinkt het vrij wel in koor uit beide monden. Kaartjes zijn te koop aan de balie van de administratie van Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Op 3 en 4 juli zijn een half uur voor de voorstelling kaart jes te koop bij de ingang van de schouwburg. Een mooi voorbeeld van de bouwkunst uit de 19e eeuw (de smaak van de 19e eeuw is het thema van de komende Open Monumentendag), is het gemeen telijk monument aan de Stations weg 22 in het centrum van Ven- ray. Dit herenhuis werd gebouwd door de Venrayse sigarenfabrikant J. Aerts. Andere illustere bewoners van dit bijzonder fraaie woonhuis zijn de heren O.L.P van de Loo, burgemeester van Venray van 1916 - 1937, notaris J.H.J. Pluymaekers en dokter S. de Jong, geneesheer directeur (tevens chirurg) van het St. Elizabeth Ziekenhuis in Venray In de dagen dat dit vrijstaande pand in neorenaissance stijl werd gebouwd (rond 1895) had Venray ca. 8000 inwoners en was de Sta tionsweg nog een grindweg. Van het gesticht St. Servatius was nog geen sprake. Mede vanwege de komst van de spoorlijn met een station in Oostrum (1883) was de Stationsweg al wel een van de belangrijkste invalswegen van Venray, hetgeen ook weerspie geld wordt in de voorname en karakteristieke architectuur. Het woonhuis in baksteen heeft een zadeldak waarvan de nok even wijdig aan de voorgevel loopt. Aan de straatzijde een topgevel met ronde afdekking en opzij versie ringen van voluutvormige klauw- stukken. Aan weerszijden van de topgevel een mooi vormgegeven dakkapel met daarin een klein ovaal raam. In de bouwkunst een ossenoog genoemd. De dubbele voordeur ligt in het midden met aan weerszijden twee ramen. Het midden van de voorgevel is iets uitgebouwd. Onder de geprofi leerde houten goot is een fraaie fries aangebracht. De ramen en voordeur zijn met gebogen boven dorpel (segmentvorm). Onder de verdiepingsramen is de borst wering versierd met ronde, sterk geprofileerde balusters, en in het metselwerk boven het middelste verdiepingsraam bevindt zich een rond gat voor de vlaggenstok. Aan de linkerzijde is een erker aange- bouwd met afgeschuinde hoeken Op de erker is een balkon voorzien van gemetselde borstwering met kantelen. De monumentale beuk en het smeedijzeren hekwerk in de voortuin vormen samen met het tegenoverliggende pand Sta tionsweg 29, een fraai plaatje Stationsweg 29 op de hoek Stati onsweg-Bongerdstraat, uitgevoerd in helderrode baksteen, dateert uit 1910 en is evenals het naastlig gende wegkruis een gemeentelijk monument. Het wegkruis stamt uit 1870 en werd opgericht door bijenhouder Martinus 'de leste (hij woonde op de 'leste plats') als dank voor een goed bijenjaar en om de 'spokerij' op deze weg splitsing te bezweren. Volgens de overlevering was dit punt met paard en wagen lastig te passe ren. Het kruis diende in vroegere dagen ook als stopplaats in de Maria processie naar Oostrum Deze drie monumenten maken samen het beeldbepalend karak ter van dit stukje Venray compleet Foto Frans de Roos. tekst Leonie Cals. Bronnen; Archieven gemeen te Venray en SVM. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 15801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. Ro loof rlo hn rhon lol Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 W 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com EN MAAS L PARFUMERIE COCON in /-!/=> mmipt T otpf ttWI it- tinr Af* A '1 n nnt- ni/=»t iron -fTf(*(*mA(*r\ Tt- 17/1/11- Ai\t*

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13