Alpe D'huZes: een vet succes! dermalogica® nrSrg aw 'Cameratoezicht nog niet nodig' Pilot Burgernet in Venray? Gunhoek Laptop ontvreemd ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2010 - Pagina 7 De Limburgse ouderen bonden KBO, ANBO en PCOB maken zich ernstig zorgen over de klinische geriatrische zorg in Limburg. In een brief aan de besturen van de Lim burgse ziekenhuizen geven de ouderenbonden aan veront rust te zijn over de kwaliteit en continuïteit van medische zorg aan ouderen. De brief aan de ziekenhuizen is mede ondertekend door het Huis voor de Zorg. Verschillende onderzoeken tonen aan dat de kwaliteit van zorg aan ouderen onvoldoende is. Dat komt volgens de briefschrij vers onder meer omdat bij opna me in een ziekenhuis bijkomende problemen niet tijdig worden her kend. Voorbeelden daarvan zijn ondervoeding, stemmingsklach ten, delirium en geheugenverlies. "Het niet onderkennen van deze problemen heeft onderbehande ling tot gevolg. Ook wordt te wei nig gekeken naar de invloeden van de ene ziekte op de andere, terwijl de helft van de ouderen twee of meer ziekten heeft. Verder ligt het accent met name op de lichamelijke behandeling, met een gebrek aan aandacht voor de hele persoon," aldus de vier organisa- ties. De briefschrijvers geven aan dat in Limburg meer dan elders in Nederland sprake is van een sterke groei van het aantal oude ren. Daarnaast zien ze een sterke toename van vaak oudere mensen met een chronische ziekte. Volgens de ouderenbonden en het Huis voor de Zorg ontstaan hierdoor grote problemen in de ouderenzorg. Ze vragen de Lim burgse ziekenhuizen de ouderen zorg zo te organiseren, dat geria trie het hoofd- en coördinerend specialisme wordt. Deze geïnte greerde positie van geriatrie bij elke vorm van ziekenhuiszorg aan ouderen biedt volgens hen het beste antwoord op de gesig naleerde onvoldoende kwaliteit. Daarnaast zouden de organisaties graag zien dat op zijn minst in één Limburgs ziekenhuis de geriatri sche zorg op een zodanig niveau wordt gebracht, dat er een oplei ding geriatrie kan worden gestart voor artsen. Dat zou een belang rijke kwaliteitsimpuls zijn en bij dragen aan een adequate aanpak van de huidige en toekomstige problemen. In dit kader wijzen ze op de vreemde situatie dat het academisch ziekenhuis AZM/UMC in Maastricht als enige medische faculteit in Nederland geen pro- fessionele opleiding geriatrie heeft. En dat in de provincie met de sterkst vergrijzende bevolking. Ten derde schrijven de ouderen bonden dat ze onvoldoende zicht hebben op de kwaliteit van zorg aan ouderen en de mate waarin geriatrische zorg geïntegreerd wordt ingezet in de verschillende ziekenhuizen. Ze zouden graag zien dat ze hierover in de toe komst worden geïnformeerd. De gezamenlijke ouderenbon den hebben in Limburg ruim 43.000 leden en komen op voor de belangen voor alle ouderen in Limburg. Voor de een was het nagelbij ten, voor de ander totaal niet. De een slaagde met vlag en wimpel, de ander met de hakken over de sloot. En een aantal slaagde niet of moet zich in de herkansings ronde bewijzen. Ja, het was een spannende dag voor de eindexa menkandidaten. Ben ik geslaagd of niet? Dat was de vraag waarop ze donderdag eindelijk een ant woord kregen. De gelukkigen ver zamelden zich in de aula's van het Raayland College. Het feest kan beginnen! In het eerste tijdvak zijn aan het Raayland College in Venray 87 van de 105 eindexa menkandidaten havo geslaagd ((86%). Tien leerlingen krijgen een herexamen. Van de 105 eind- examenleerlingen vwo zijn er 87 geslaagd (83%) en tien krijgen een herkansing. Van de 247 leer lingen die vmbo-examen deden, slaagden er 235 (95,1%). In de vroege ochtend van 3 juni jongstleden was het zover. Het landelijk bekende wielerevenement in het kader van aandacht voor kanker (KWF) begon aan zijn dag. Omstreeks 5 uur, nog vóór dat de hanen kraaiden, togen dappere kanjers richting de start en aldaar gingen de eersten van start. Naarmate de dag vorderde, klom de zon en steeg de temperatuur. Dat weerhield de renners er echter niet van om diep te gaan en hun individueel gestelde doelen te bereiken. Het werd een lange, zeer inspannende en vermoeiende dag, die pas in de vroege avonduren weer op zijn einde liep. Bert Willems van Vista accountants belastingadviseurs was een van de duizenden deelnemers die, georganiseerd in een team van Rabobank Maashorst, de uitdaging is aangegaan. En met een persoonlijk succes! Bert: 'Ik voelde me super goed en had de juiste moraal. De laatste maanden heb ik hard getraind om deze "veldslag" te winnen. De voorbereidingen zijn volgens het boekje verlopen.' Het thuisfront kon overigens van minuut tot minuut de inspanningen van de deelnemers volgen op een speciaal daarvoor ingerichte website 'www.horsttegenkanker.nl'. Bij Vista accountants belastingadviseurs werden de resultaten al vroeg met elkaar gedeeld. Thijs Lenssen: 'Bert was in zijn team de oudste deelnemer. Toen wij 's ochtends op het werk de eerste live resultaten lazen op internet en aldus constateerden dat hij al aan zijn 2e klim was begonnen, was de trots niet van de lucht! De hele dag wisselden we in de wandelgangen de laatste tijden uit. Het was, zelfs op afstand, een zéér bijzonder ervaring.' Uiteindelijk heeft Bert zijn doel bereikt: om even over half zeven in de avond finishte hij moe maar voldaan zijn apotheose: het was de zesde keer! Bert: 'Eigenlijk ging het de hele dag vlot en soepel. Ik heb bij elke beklimming nagenoeg eenzelfde tijd neergezet, van 1 uur en 15 minuten, alhoewel ik me daar niet bewust op gefocust heb." De actie van Bert had (zoals bekend) voor hem een tweeledig karakter. Enerzijds uiteraard de actieve prestatie uit hoofde van de doelstelling van het evenement, maar daarnaast was deze gelegenheid voor hem de vervanging van een ceremonieel afscheid van zijn arbeidzame leven aan het einde van dit jaar. Bert: 'Dit was mijn uitdaging en drive. En het is me gelukt. Mede door de welwillende financiële ondersteuning van mijn collega's, familie, vrienden en niet in de laatste plaats onze kantoorrelaties, is tevens voldaan aan mijn financiële doelstelling. Mijn beoogde 5.000 is ruimschoots overschreden! Welgemeende dank hiervoor. Dat is allemaal prachtig!' De komende tijd staat voor Bert nog in het teken van langzaamaan afronden. Daarna start een zee van tijd om te doen wat hij wil. Daarvoor heeft hij zeker voldoende omhanden. Bert: 'Het is mooi geweest. Ik kijk echt met heel veel plezier terug op de achterliggende jaren. In de invulling van mijn tijdsbesteding zal het wielrennen voorlopig absoluut een vaste plek behouden. Daarnaast is er nog zoveel waar ik van wil en kan genieten. Maar zeker aan Alpe D'huZes heb ik een geweldig voldaan gevoel overgehouden. Ik sluit af met de allerbeste wensen voor iedereen. En voor later: alvast tot ziens!' Nieuw jasje balkons de Bleek De renovatie van de Bleek is al een paar weken klaar. Het straat werk is vervangen, nieuwe bomen zijn geplant en de verlichting hangt. Om de make-over compleet te maken, moest er alleen nog iets gebeuren aan de balkons boven de winkelpanden. Wonen Venray en de gemeente Venray hebben daar om de handen ineengeslagen om de balkons te verfraaien. Zij heb ben Birgit Haneuse van het Ven- rayse bedrijf Studio Fine de Claire aangetrokken om hiervoor een ontwerp te maken. Het ontwerp bestaat uit een aaneenschakeling van belevenissen, die bewoners en bezoekers van de Bleek mee voe ren door dit deel van het centrum. Het geheel is opgebouwd uit ver schillende thema's: flora en fauna, Venray en bewoners, Venray en omgeving, architectuur, grafieken en ornamenten. In elk deel van de Bleek is hierdoor iets nieuws te ontdekken. Het ontwerp maakt het gebied volgens de gemeente een aantrekkelijke tegenhanger van de overige delen van het centrum van Venray. De beelden worden op duurzame folie gedrukt en op de balkons aangebracht. Het is het eerste project in Nederland waar op deze grote schaal met folie wordt gewerkt om een gebouw te sieren. Binnenkort worden de eer ste balkons beplakt en voor 24 juli zijn alle balkons op de Bleek voor zien van hun 'nieuwe jasje'. Zorgresidentie Smakt open Zorgresidentie Smakt opent in juli haar deuren in het voorma lige St. Jozefklooster in Smakt. Het gebouw is omgetoverd tot een zorgcentrum. De zorgresidentie telt 26 eenpersoonskamers en vier hotelkamers. Zorgresidentie Smakt leent zich bij uitstek voor senioren die een intensieve zorgvraag heb ben, gesteld zijn op hun privacy en de regie willen voeren over de zorg die ze ontvangen Op zon dag 4 juli van 14.00 tot 17.00 uur houdt Zorgresidentie Smakt een open dag voor belangstellenden. Zorgresidentie Smakt, St. Jozeflaan 56, Smakt. Internet www.zorgresi- dentie.eu, telefoon: 0478-517 580. Bij Dermalogica Skin Care center wordt een unieke huidanalyse methode gebruikt die speciaal ontwikkeld is voor Dermalogica. HUIDVERZORGING VENRAY Patersstraat 16 Venray Bel voor een afspraak: 06 - 24 94 70 81 Geslaagden Stevensbeek Geslaagden eerste tijdvak scho lengemeenschap Stevensbeek en Boxmeer Havo: Merselo, Janine Tonen. Venray, Lynn Zondervan. Vrede- peel,Teun Cornelissen; Vwo-atheneum: Venray, Kevin Apeldoorn; Vmbo, Basisberoepsgerichte leerweg: Merselo, Koen van Dijck. Oostrum, Wes Wilmsen. Smakt, Robin van Es; Vmbo, kaderberoepsgerichte leerweg: Leunen, Marieke van den Munckhof. Oostrum, Pepijn Jans sen. Venray, Nadia Bahaj, Teun van Els, Eva Jaegers, Evy Winnen. Vre- depeel, Bart Cornelissen; Vmbo, Theoretische (gemeng de) leerweg: Oostrum, Anne van Dijk, Lotte Kamphuis, Larissa Mor ris, Maartje Steenkamer. Venray, Stan Gorree, Tim Janssen, Pim Tho massen, Jurgen Timmers, Jordie Wardenburg. Vredepeel, Sofie van Bommel. Wel of niet geslaagd? Een havo-leerling van het Raay- land College bleek donderdag alsnog gezakt te zijn. Leerlingen zouden voor een bepaald tijd stip gebeld worden als ze gezakt waren. De jongen werd niet gebeld en ging ervan uit dat hij was geslaagd. Op school aange komen, kreeg hij echter te horen dat hij gezakt was en voor een vak een herexamen moet doen. De mentor van de jongen had de naam van de leerling niet op zijn lijstje met gezakte leerlingen staan. Het Raayland College heeft inmid dels zijn excuses aangeboden aan de leerling en zijn ouders en gaat de procedures rondom het bellen van gezakte leerlingen nog eens nader bekijken. Geslaagd Aan de Hogeschool Arnhem Nij megen (HAN) is Cecile Heldens uit Venray geslaagd door creatieve therapeute. Geslaagd Aan de IVA in Driebergen is Teun van den Munckhof uit Leunen geslaagd voor de opleiding BC. 'Bezuinigingen treffen senioren hard' De Seniorenraad vindt dat de bezuinigingsoperatie flink nadelig uitpakt voor de oude ren in Venray. In een brief aan het college uiten voorzitter Trudy Eekhout en secretaris Paul van Doesum hun bezorgd heid over de plannen. "Wij doen een dringend beroep op de politiek om te voorkomen dat er ongenuanceerd bezui nigd wordt op de belangrijke pijlers in onze samenleving." De extra verhoging van de onroerendezaakbelasting bete kent, volgens de Seniorenraad, een enorme aanslag op het inkomen van ouderen en gehandicapten. Daarnaast is het college niet van plan te investeren in voorzienin gen voor de snel groeiende groep ouderen. Integendeel, er wordt juist bespaard op veel welzijns voorzieningen waarvan de senio ren gebruikmaken. Zoals diensten van welzijnsinstelling Synthese, de algemene hulpdienst, gehandicap tenbeleid, hospice Zenit en het eenzaamheidsproject voor oude ren. De Seniorenraad vermoedt dat de bezuinigingen straks terug zullen keren in hogere zorgkos- ten. Het college zegt dat de sociaal zwakkeren worden ontzien. Maar veel besparingen treffen hen juist het hardst.Zoals de belastingenver hogingen, bezuinigingen op ver enigingen en de bibliotheek, het kunstencentrum en de schouw burg. Het zal volgens de Senioren raad leiden tot sociale uitsluiting omdat de minst draagkrachtige burgers moeten afhaken bij hogere tarieven. De Seniorenraad meent dat sommige bezuinigingen een negatieve invloed hebben op de leefomgeving en veiligheid. Het niet meer ophalen van grof vuil kan leiden tot verloederde achter tuinen en dumping in de natuur. Korting op sportverenigingen, jon gerenwerk en de sociale paragraaf in Brukske zal de veiligheid in de wijken aantasten. De vrijwilligers moeten worden ontzien omdat zij de gemeente juist veel geld bespa ren. Professionals worden wegbe- zuinigd en hun werk wordt steeds vaker overgenomen door vrijwilli gers. 'Laten we zuinig zijn op deze mensen die de sociale cohesie in de gemeente bevorderen', aldus de Seniorenraad. Hij is geen voorstander van cameratoezicht. Burgemeester Hans Gilissen verklaarde dins dagavond tijdens de raads vergadering dat hij zich 'zou doodschamen als we Venray vol zouden hangen met came ra's'. De discussie over de camera's werd tijdens de behandeling van het collegeprogramma 2010-2014 aangezwengeld door fractieleider Tino Zandbergen van oppositie partij inVENtief, die geen moeite heeft met cameratoezicht op plek ken waar overlast wordt ervaren door burgers. Camera's zouden volgens hem het veiligheidsgevoel onder de burgerij kunnen vergro ten. Maar Hans Gilissen ziet op dit moment weinig heil in de maat regel. "Het lijkt me niet leuk als je weet dat je wordt bespied als je in een bepaald gebied rondloopt. We zijn nog lang niet op het tijdstip dat we deze maatregel nodig vin den." Gilissen deed tevens een appel op de verantwoordelijkheid van burgers. Volgens hem is het belangrijk dat ook burgers alert zijn op misstanden en criminele activiteiten die in hun leefomge ving gebeuren. "Maar als overheid kun je natuurlijk niet achterover leunen en de burger zelf alle problemen op laten lossen. We moeten het samen doen. Want de samenleving is een samenspel van burgers." Met die woorden was Bert Linskens het helemaal eens. Maar ook de politie zal vol gens hem snel en adequaat moe- ten reageren als burgers met een melding komen, anders haken burgers al snel af. Linskens weet uit eigen ervaring dat het soms veel te lang duurt om contact te krijgen met de politie. De fractie voorzitter van de PvdA loopt gere geld van zijn woonplaats Oostrum naar het gemeentehuis in Venray. Niet alleen omdat wandelen goed is voor lijf en geest, maar ook van wege het feit dat drie fietsen van hem zijn gestolen. Tijdens een van zijn wandeltochten zag Linskens dat jongeren een bushokje aan het vernielen waren. Hij raapte al zijn moed bij elkaar en sprak de jonge ren op hun gedrag aan. "Ze waren de abri tegenover de Burggraaf aan het bewerken met stenen. Maar nadat ik ze had aangespro ken, vlogen de stenen niet meer naar de abri, maar in de richting van mij. Ik wilde er een melding van maken bij de politie, maar dat duurde veel te lang. Ik ben er maar mee gestopt, want de jonge ren zaten toch al lang in Wanssum of ergens anders." Extra oren en oren voor politie De gemeente Venray doet aan het eind van het jaar waarschijnlijk mee aan een pilot van Burgernet. Met dit telefonische netwerk kan de politie burgers inschakelen om criminelen na een misdrijf zo snel mogelijk op te pakken. "Burgernet kan gezien wor den als de opvolger van Sms- alert", legde burgemeester Hans Gilissen dinsdagavond tijdens de raadsvergadering uit. "Ook burgers hebben de verantwoordelijkheid om op te letten. De overheid kan alle problemen niet alleen oplos sen." Burgernet levert de politie extra ogen en oren op. Burgers kunnen zichzelf voor Burgernet aanmelden. De eerste ervarin gen met Burgernet zijn positief. Het systeem, waarbij de meldka mer van de politie telefonisch een ingesproken tekst en/of een sms-bericht verspreidt onder een aantal haar bekende burgers, draagt met name na 'heterdaadjes' bij tot het vergroten van de pak kans. Burgernet is in 1993 bedacht door een politieman uit de Neder landse plaats Ridderkerk voor het direct opsporen van zoekgeraakte kinderen, het vangen van crimine len (mogelijk op heterdaad), het vinden van verdwaalde ouderen, etc. De burgers die tijdens een Burgernet-actie worden gebeld zijn de mensen die zich hebben aangemeld en per actie alleen hen die wonen in de nabije omgeving van de plek waar bijvoorbeeld een inbreker net gezien is of een kind kwijt is geraakt. Als zo'n Bur- gernetdeelnemer de misdadiger of het kind ziet, dan belt deze direct de meldkamer en wordt er een politie-eenheid achteraan gestuurd, maar dan naar de juiste plaats, dankzij aanwijzingen van de deelnemers. Gaat de inbreker de cirkel uit die door de politie- meldkamer is getrokken om het zoekgebied, dan wordt heel sim pel een nieuwe cirkel van deelne mers gebeld. Als een deelnemer na een melding het meldnummer belt, dan wordt dat door software in de meldkamer meteen gemar keerd op een plattegrond, zodat er zo weinig mogelijk spraaktijd gebruikt hoeft te worden. Zo kan de melding razendsnel worden verwerkt en is vanuit de meldka mer de gezochte persoon gemak kelijk te volgen. Als de misdadiger is opgepakt (of niet), worden alle deelnemers gebeld en krijgen ze te horen hoeveel mensen hebben meegezocht en de afloop van de zoekactie. Een proef met Burger- net, geleid door de geestelijk vader van het idee, heeft in Nieuwegein een jaar gedraaid vanaf mei 2004. Deze proef bleek mede op grond van een breed bevolkingsonder zoek geslaagd te zijn. Burgernet is inmiddels opgenomen in het normale werk. Begin 2010 draaide Burgernet alleen nog in de regio's Nieuwegein, Maarssen, De Ronde Venen, Breukelen, Gelderland-Mid den, Leeuwarden, Dantumadeel, Haaglanden en Gouda. Op dit moment wordt Burgernet lande lijk uitgerold. MS Fonds Het Nationaal MS Fonds zoekt mensen met een balkon die hieraan, tijdens de col lecteweek in november, een spandoek willen ophangen. Het Nationaal MS Fonds is een organisatie voor mensen met multiple sclerose (MS). MS is een sluipende ziekte en heeft een onomkeerbaar ziekteverloop. Een medicijn om MS te genezen is er helaas nog niet. Leven met MS is zwaar en ingrijpend, geen enkele dag is hetzelfde. Helpt u mee op MS op de kaart te zetten? Het spandoek is 3 meter breed en 80 centimeter hoog. Uiteraard bent u als collectant ook meer dan wel kom! Neem contact op met het Pamela Zaat van het Nationaal MS Fonds, 010-591 98 39 of via www. nationaalmsfonds.nl of doe een donatie op giro 5057 Een 21-jarige man uit Meerlo is in de nacht van vrijdag op zaterdag door vier onbekenden beroofd van zijn laptop. De man liep rond 01.50 uur over de Zuidsingel in Venray. Hij had zijn laptop bij zich. Plotseling werd hij belaagd door vier mannen die hem sloegen en zijn laptop afhandig maakten. Het slachtoffer klaagde over een druk kend gevoel op zijn borst. Hij is per ambulance ter controle naar het ziekenhuis gebracht. bedoek site; www.gi.inho ek. nl Venray De Hoveniers mh-snm Limburgse ouderenbonden ongerust over medische zorg Geslaagd! FRANK SCHAErrERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7