Slaaplab in Venray Eervolle vermelding Lisa Peters Geen auto's en fietsen in centrum ziEXEMs vtHBOfsr» veorsumtemiestH Jongerenmeeting vrijetijdsbesteding V LETSELSCHADE? MONDZORG DE EETKAMER Advocaten e.o. PEEL EN MAAS VAN DER PUTT Ga naar een specialist bij u in de buurt! PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2010 - Pagina 5 Het aantal patiënten met slaapapneustoornissen is in Noord-Limburg de voorbije vijf jaar explosief gestegen. Behandelde VieCuri in 2005 nog 294 mensen met een der gelijk slaapprobleem, in 2009 was dit aantal gestegen tot 1436. De verwachting is dat het aan tal patiënten met slaapstoornis sen ook de komende jaren fors zal blijven groeien. VieCuri antici peert op deze ontwikkeling door een nieuw algemeen slaaplabo- ratorium te openen op zijn loca tie in Venray. Dit is een verdere uitbreiding van het al aanwezige slaapapneulab, dat tot de toonaan gevende klinieken in Nederland behoort. VieCuri zal tijdens een symposium op 30 juni de resulta ten bekendmaken van een eigen onderzoek naar slaapstoornissen en zijn plannen presenteren op het gebied van slaapgeneeskunde. Steeds meer mensen krijgen te maken met slaapstoornissen. Dat komt onder meer omdat we er een ongezondere leefstijl op nahouden. Overgewicht, roken en alcohol kunnen veroorzakers van slaapproblemen zijn. Ook lichaamsbouw speelt een rol. Vaak beginnen die problemen ogen schijnlijk onschuldig, met licht snurken. Ze verergeren tot zwaar snurken, een stokkende ademha ling en zelfs ademstilstand tijdens de nachtrust. Dit wordt slaap- apneu genoemd. Als er sprake is van meerdere ademstilstanden, klachten van slaperigheid, ver moeidheid en concentratiestoor nissen wordt gesproken van een slaapapneusyndroom. Hierdoor daalt het zuurstofgehalte in de weefsels. De hersenen geven het lichaam een signaal om wakker te worden. Na ontwaken, vaak met een schok, wordt de ademha ling weer hervat. Mensen met een slaapapneu hebben een verhoog de kans op hart- en vaatziekten en verkeersongelukken. VieCuri doet al vele jaren onderzoek naar slaapstoornissen, zoals slaapapneu. In het nieuwe algemeen slaaplab kunnen meer dere vormen van slaapstoornissen worden behandeld. Het nieuwe slaapcentrum wordt 'geopend' met een symposium op 30 juni in het Parkhotel in Horst. Tijdens het symposium zal VieCuri ook de resultaten van onderzoek onder 1600 patiënten presenteren. Bij ongeveer 1000 van hen werd een slaapstoornis geconstateerd. Bij 500 mensen werd CPAP voorge schreven. Dit is een behandeling waarbij met behulp van een kapje op de neus de keel wordt open geblazen gedurende de nacht, zodat de patiënt tijdens de slaap weer normaal kan ademen. Zo'n 200 patiënten kregen een soort beugel in de mond en 65 patiën ten ondergingen een keelverrui- mende operatie. Henk Hassing, longarts en coör dinator van het nieuwe algemeen slaapcentrum, verwacht dat het aantal patiënten met slaapstoor nissen bij VieCuri de komende jaren sterk zal blijven stijgen. "Dat heeft te maken met de toename van het aantal mensen met overge wicht in Nederland en het eerder herkennen van slaapstoornissen. Wij hebben patiënten, huisartsen en specialisten in Noord-Limburg de voorbije jaren intensief geïn formeerd over allerlei verschij ningsvormen van slaapproblemen. Klachten als snurken, onrustige slaap, ochtendhoofdpijn, slaperig heid overdag, regelmatig versla pen, in slaap vallen achter de tv of het stuur, depressies en burn-out kunnen tekenen van een slaap stoornis zijn. De meeste vormen van slaapproblemen zijn goed te behandelen. In ons nieuwe cen trum kunnen we voor veel slaap stoornissen hooggespecialiseerde zorg aanbieden en met ons mul tidisciplinair slaapteam patiën ten nog beter diagnosticeren en behandelen." VieCuri werd dit jaar door ApneuVereniging Nederland tot de vijf opvallendste slaapklinie- ken in Nederland uitgeroepen en in 2009 door slaapapneupatiënten met vijf sterren beoordeeld. Lisa Peeters (15 jaar) uit Venray, leerling van het tweetalig vwo op Scholengemeenschap Stevensbeek, is een van de runners-up gewor den in de Young Writers Competi tion. Haar inzending werd door de jury bekroond met het predicaat higly commended in de leeftijdsca tegorie 14 tot 18 jaar en is samen met de andere winnende inzen dingen in boekvorm gepubliceerd. De opdracht in de Young Writers Competitions was een kort verhaal, interview, gedicht of toneelscène te schrijven, uiteraard in het Engels, met als thema vriendschap. Lande lijk waren er ruim 700 inzendingen van 40 internationale scholen en tweetalige opleidingen. Tijdens de prijsuitreiking in De Haagse Lobby in Den Haag mocht Lisa uit han den van Paul Brown, chairman van Worldwidebrokers en producent van The Expat TV Show, een eerste Lisa Peters met het boek waar in haar bijdrage aan de Young Writers Competition staat. exemplaar van het boek met haar gedicht ontvangen. Een plezierig winkel- en wandelgebied begint volgens de gemeente Venray met het weghalen van (vracht)auto's en fietsen. Daarom krijgt het hele centrumgebied naast een fietsverbod ook een elek tronisch afsluitsysteem voor (vracht)auto's. Deze fysieke centrumafsluiting wordt op dit moment aangelegd en zal in werking treden op 1 okto ber 2010. Vanaf dan komen er dagelijks palen uit de grond en kunnen auto's het centrum niet meer betreden tussen bepaalde tij den. Op deze manier is het hele centrumgebied het rijk van het winkelend publiek. Laden en los sen kan op maandag tot en met zaterdag 's ochtends van 6.00 tot 12.00 uur. Ook 's avonds rond slui tingstijd van de winkels is het cen trumgebied één uur toegankelijk. Dit zijn de zogenoemde venster tijden. Op dit moment zijn de werk zaamheden aan de centrumaf sluiting in volle gang. Twee juli zijn alle werkzaamheden voor de centrumafsluiting afgerond en dan begint de testfase. De testfase van de palen en de apparatuur duurt tot 1 oktober en zal geen tot weinig overlast bezorgen aan de gebruikers van het centrum. Voor bewoners en ondernemers van het centrumgebied komen er pasjes waarmee zijn altijd bij hun woning of bedrijf kunnen komen. Per adres mogen de bewo ners binnen de centrumafsluiting 1 pasje aanvragen. Mensen die beschikken over meerdere par keerplaatsen kunnen ook meerde re pasjes aanvragen. Hulpdiensten, brandweer, politie en ambulance hebben uiteraard een pasje, zodat ze altijd toegang hebben tot het centrum. Hulpdiensten kunnen in geval van noodhulp ook via de uitgangen het centrum in en bij grote calamiteiten gaan alle palen in één keer naar bene den. Binnenkort start de uitgifte van aanvraagformulieren voor de pasjes via de website van de gemeente Venray. Het gebied dat binnen de cen trumafsluiting ligt, bestaat uit de Hofstraat, Marktstraat, Grote Markt, Grotestraat, Kleinestraat, CENTRUM Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AVVenrayTel. 0478-514468 Passage, Schoolstraat, Wilhelmina- straat (tussen de Grotestraat en de Julianasingel), het Schouten straatje, Hensenius- en Schouw burgplein. In iedere windrich ting komt één ingang en één uitgang. Het is de bedoeling dat pashouders bij de paal naar bin nen en naar buiten gaan die het dichtste bij hun bestemming ligt. Op deze manier is er zo wei nig mogelijk overlast voor het winkelend publiek. Kindervakantiewerk zoekt begeleiding Kindervakantiewerk Venray begint op maandag 26 juli. Er heb ben zich 934 kinderen aangemeld, die allemaal een sportieve week van sport en spel voorgeschoteld krijgen. Dit jaar is het thema Film. Voor de verschillende program ma's worden momenteel de laatste puntjes op de i gezet om ervoor te zorgen dat het kinderfestijn per fect gaat verlopen. Voor verschil lende activiteiten is nog begelei ding nodig. Er wordt gezocht naar personen die een of meerdere dagen willen meehelpen. Belang stellenden kunnen zich aanmel den via info@kvw-venray.nl of via telefoon (0478)511297. Gildedag Blitterswijck In het kader van de gildefees- ten die duren van 16 tot en met 18 juli houdt het St. Antonius Abt Gilde van Blitterswijck op zon dag 18 juli de grootste gildedag die ooit in de gemeente Venray gehouden is. Maar liefst vijftig gil- des en schutterijen uit Nederland, België en Duitsland trekken in een grote optocht door Blitters- wijck. Naar verwachting nemen circa 1500-2000 gildebroeders en -zusters deel aan de gildefees- ten. De optocht start op zondag 18 juli om 12.30 uur. Ondernemerschap thema ondernemersprijzen Ondernemerschap is het nieuwe thema van de Venrayse Ondernemers Prijzen 2011. Het thema werd afgelopen maandag bekendgemaakt aan de voorzitters van de onderne mersverenigingen uit Venray De titel voor 2011 luidt 'Op zoek naar de meest complete ondernemer'. Ieder jaar kunnen de ondernemersverenigingen een ondernemer uit hun omgeving voordragen voor de twee Ven- rayse Ondernemers Prijzen. De Loek Nelissenprijs wordt op deze avond uitgereikt door een speciale jury die de kandidaten gedurende een hele tijd intensief gevolgd heeft. Daarnaast wordt de Rabo bank Publieksprijs uitgereikt aan de winnaar die op de avond zelf door middel van een presentatie de meeste publieksstemmen ont vangt. In september van dit jaar zullen de verenigingen hun kan didaten voor deze tiende editie presenteren. Deze keer gaat het dus expliciet om de vraag wie de meest complete ondernemer van dit jaar is. Bij de beoordeling wor den dit jaar dus geen punten toege kend aan een specifiek toegevoegd thema. De thema's van de afgelo pen jaren kunnen echter wel een rol spelen; ze kunnen illustreren hoe compleet de ondernemer zijn ondernemerschap invult en hoe een ondernemer alle aspecten van het ondernemerschap hanteert en beheerst, zoals: customer relation management, maatschappelijk ver antwoord ondernemen, innovatie, samenwerking, durf, verandering, cradle to cradle en vakmanschap. De Venrayse Ondernemers Prij zen zijn bedoeld als stimulering voor het ondernemerschap in Venray en omstreken. Ze worden uitgereikt tijdens het feestelijke Nieuwjaarstreffen in de schouw burg van Venray op donderdag 6 januari 2011. een abonnement waard Vliegoefening In verband met de oefening Dutch Blaze vinden op woensdag 30 juni van 21.00 uur tot 01.00 uur verschillende vliegactiviteiten plaats boven en rondom lucht machtbasis De Peel in Vredepeel. De oefening Dutch Blaze heeft als doel het uitvoeren van een luchtaanval. Tijdens deze oefening vervoeren verschillende trans porthelikopters van de Konink lijke Luchtmacht militairen van de Luchtmobiele Brigade naar lucht machtbasis De Peel en de omge ving, waar de militairen diverse acties uitvoeren. De transporthe likopters worden begeleid door gevechtshelikopters die de eenhe den vanuit de lucht beschermen. Na het beëindigen van de grond- activiteiten worden de militairen per helikopter vervoerd richting hun thuisbasis. Voor informatie over vliegbewe gingen zie www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen. Eventuele Klachten kunnen ingediend wor den via het gratis nummer 0800 0226033 of via www.defensie. nl/actueel/vliegbewegingen. 'Terug naar de basisschool' Leerlingen uit de vijfde klas vwo van het Raayland College in Venray met een bètaprofiel gaan terug naar hun oude basisschool. Zij gaan daar een gastles verzor gen waarin ze laten zien dat de exacte vakken niet suf en saai zijn. De leerlingen hebben de opdracht gekregen om interessante proe ven bij elkaar te zoeken die met eenvoudige materialen gedemon streerd kunnen worden. In totaal worden in de regio Venray ruim twintig basisscholen bezocht, waar de 'jonge onderzoekers' hun experimenten tonen. De leerlin gen hopen op deze manier hun enthousiasme en kennis over te brengen op de nieuwe lich ting jonge techneuten. De eerste gastles van Benedetta Malagoni en Jana van Luttikhuizen ging heel goed: "De kinderen waren vanaf het begin enthousiast. Wat wij, en zij ook, heel leuk vonden was het idee om de natuurkun dige wereld op een leuke manier te onderzoeken." www.tedscomicart.nl Op zaterdag 26 juni in Venray Om (allochtone) jongeren te laten kennismaken met diverse manieren van vrije tijdsbesteding, houdt Stichting Stelcom de meeting Time to Spend, een bijeenkomst waar organisaties informatie ver lenen over hun activiteiten. Daarnaast is er onder meer een optreden van een rap groep, een taekwondodemon- stratie en een workshop kera misch boetseren. De meeting vindt plaats op zaterdagmid dag 26 juni van 13.30 tot 16.30 uur in de Reden, Langstraat 16 in Venray. De entree is gratis. Hoewel er bij sommige voet balclubs in het land een allochto- nenstop is, zijn allochtone jonge ren bij andere sportverenigingen vaak nog ondervertegenwoordigd. Allochtone jongeren sporten nog steeds te weinig. Vanuit het minis terie van VWS is het programma 'Meedoen allochtone jeugd door sport' opgezet waarin gemeenten en bonden samen werken om de allochtone jeugd meer te laten sporten. Maar zijn de jongeren ook op de hoogte van het jeugdsport fonds? Vanuit het perspectief van jon geren zelf bezien, is het volgens de stichting Stelcom van belang dat zij de gelegenheid krijgen zichzelf te ontwikkelen tot evenwichtige en goed functionerende volwasse nen, die gebruik weten te maken van de in hen aanwezige talenten. 'Een positieve vrijetijdsbesteding kan in belangrijke mate bijdra gen aan hun fysieke, psychosoci ale en emotionele ontwikkeling en gezondheid. Naast school en thuis kan ook het domein van de vrije tijd bijdragen aan talentont wikkeling, door jongeren te laten ontdekken wat ze leuk vinden en waar ze goed in zijn, en hen te laten oefenen met het ontwikke len van vaardigheden als omgaan met anderen, plannen, organise ren et cetera. Uit onderzoek blijkt dat er bij allochtone jongeren een reservoir aan culturele interesses bestaat dat nog nauwelijks is aan geboord'. Veel jongeren brengen hun vrije tijd voornamelijk 'onge organiseerd' door, waarmee wordt bedoeld niet in het formeel ver band van een vereniging of club. Vrije tijd buiten het georganiseerd vrijetijdsaanbod brengen jongeren ofwel thuis door, ofwel op straat, pleintjes, cafés, etc. Dat jongeren hun vrije tijd op een positieve en constructieve manier door brengen en opgroeien tot even wichtige en betrokken burgers is volgens Stelcom zowel van belang voor jongeren zelf als voor de samenleving als geheel. 'De samenleving heeft belang bij jongeren die hun vrije tijd goed weten in te vullen en daarbij hun talenten aanspreken en ontwikke len, zowel nu als in de toekomst. Voor nu geldt dat van een vrije tijdsbeleid dat jongeren weet te 'binden en te boeien' een preven tieve werking uitgaat, doordat ver veling en overlast worden beperkt. Immers, ben je een leuke rap aan het opnemen of aan het voetbal len, dan ben je ondertussen niet aan het 'klieren' buiten. Bovendien zorgt het ontdekken van wat je kan voor versterking van eigen waarde. En naar de toekomst toe heeft de maatschappij als geheel er uiteraard ook belang bij, dat de huidige generatie opgroeit tot evenwichtige en participerende burgers'. Een andere vorm van vrijetijdsbesteding is het doen van vrijwilligerswerk. Het doen van vrijwilligerswerk is bij allochtonen in het algemeen, en al helemaal bij jongeren, nog niet echt in trek. Zij vergeten daarbij dat alles wat je als vrijwilliger doet, heel goed kan staan op je cv. Geen appartementen Julianasingel De bouw van drie appartemen ten aan de Julianasingel, op de plek van het voormalige kantoor van Vissers Wegenbouw, gaat niet door. Bouwbedrijf Fleuren heeft het perceel verkocht. De nieuwe eigenaar Nelissen maakt geen gebruik van de bouwvergunning die de gemeente in 2006 verleen de. Vier jaar geleden was er veel weerstand tegen de bouw van het appartementencomplex met elf garages. CDA-raadslid Ton Teeu- wen vond het gebouw niet passen in het straatbeeld. Omwonenden maakten bezwaar, vooral tegen de hoogte van 9,5 meter. De directe buur kreeg in 2009 een planscha devergoeding van 10.000 euro toegewezen, die betaald moest worden door de eigenaar. De plan- schade is nooit uitgekeerd omdat Fleuren vrij snel daarna bekend maakte het bouwperceel van de hand te willen doen. De nieuwe eigenaar heeft aan de gemeente laten weten dat het appartemen tencomplex niet gebouwd wordt, en dat de bouwvergunning kan worden ingetrokken. Het is nog niet bekend wat er met het ter rein gaat gebeuren. 12.500 euro voor De Peelklank Muziekvereniging De Peelklank in Ysselsteyn heeft van het VSB- fonds het bericht ontvangen dat het een bijdrage wil verstrekken van 12.500 euro in de kosten van de aanschaf van nieuwe instru menten voor zowel de fanfare en de percussiegroep als de jeugdaf delingen van deze beide groepen. De bijdrage komt goed van pas, zeker gezien het gezamenlijke optreden dit najaar in Schouw burg Venray, waar de vereniging met maar liefst 110 musicerende leden een concert verzorgt. De aanschaf van nieuwe instrumen ten stelt de vereniging in staat een gevarieerder aantal composities in het programma op te nemen. Opening sportpark Leunen Sportwethouder Patrick van der Broeck verricht op zaterdag 26 juni de feestelijke heropening van sportpark 't Klaverblad. Het sportcomplex in Leunen is uitge breid met vijf kleedlokalen. Twee voor de tennisvereniging en drie kleedruimtes zijn voor zowel korfbalclub Oranje Wit als de voet balclub. De drie verenigingen tel len bijna duizend leden, die allen gebruikmaken van het sportpark in Leunen. De sportclubs kennen een groeiend aantal jeugdleden waardoor de accommodatie te klein was geworden. De ope ningshandeling is om 19.30 uur. Daarna is er een bezichtiging van het complex en een feestavond in de kantine. Cuisine de 9a m e r www.deeetkamer.nl 0478-582215 Collecte Maag Lever Darm Stichting De Maag Lever Darm Stichting heeft in de collecteweek van 14 tot en met 19 juni in Venray 2280 euro opgehaald. Een oranje toiletrol heeft dit jaar voor aan dacht voor de collecte gezorgd. De kleur van het toiletpapier is uiteindelijk niet waar het om gaat. Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat de kleur van de ontlasting wel belangrijk is. Deze kleur kan namelijk een alarmsignaal zijn voor een spijs verteringsaandoening. De Maag Lever Darm Stichting wil de strijd tegen spijsverteringsziekten aangaan met wetenschappelijk onderzoek en voorlichting. Radar gezien? Twijfelt u over het contract met uw belangenbehartiger? Kom voor een kosteloos advies naar onze specialisten. Een adviesgesprek is altijd gratis. Van der Putt Advocaten Afdeling Letselschade Patersstraat 15-17 5801 AT Venray tel. 0478 - 55 66 77 fax. 0478 - 55 66 78 info@putt.nl www.putt.nl www.centrum-mondzorg.nl f "gSSS mancls g friendly S" i pinyioy

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5