PvdA wil zachte sector ontzien Helingcontrole bij Raayland 'Niet korten op vrijwilligerswerk' "Het lijken wel cultuurbarbaren 'Geen extra verhoging ozb' Kampioen in Sportbrillen! acSc^is PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2010 - Pagina 3 Coalitiepartij verwerpt bezuinigingsplannen en komt met alternatief De PvdA toont zich uiter mate kritisch over de bezuini gingsplannen van het college. De sociaaldemocraten - die al vanaf 1982 onafgebroken deel uitmaken van de coalitie - hebben zich zelden of nooit zo afgezet tegen een college voorstel. In zijn beschouwing op de voorjaarsnota komt fractieleider Bert Linskens met een alternatief plan. Enkele bezuinigingen op sociaal-maat schappelijk gebied (de zachte sector) worden teruggedraaid. Dit gaat ten koste van de harde sector. Economische projecten of werkzaamheden aan wegen, riolering, verlichting en groen worden op de lange baan geschoven. Volgens Linskens is de bezuini gingsoperatie in strijd met het coa litieakkoord. Daarin hebben CDA, PvdA en Samenwerking eind vorig jaar afgesproken dat pas in aller laatste instantie bespaard zou wor- den op de sociaal-maatschappe lijke sector. Waarbij de vangnetten en het minimabeleid altijd buiten schot blijven. De bezuinigingsplan nen raken nu juist het meest deze zachte sector, terwijl bijvoorbeeld wonen en economie nauwelijks een bijdrage leveren aan het drei gende begrotingstekort. De Partij van de Arbeid vindt dit onverteer baar. In het alternatieve bezuini gingsplan trekken de sociaaldemo craten de scheve verhouding weer recht. De PvdA vindt dat de conse quenties van een aantal bezuini gingen onvoldoende in beeld zijn gebracht. Het risico bestaat dat achteraf maatregelen genomen moeten worden om ongewenste effecten te repareren. De partij wil voor 448.000 euro aan bezuinigin gen terugdraaien. De voorgeno men korting op welzijninstelling Synthese en de sociale paragraaf van Brukske worden gehalveerd, 10 procent in plaats van 20 pro- cent. De besparingen op gehandi captenbeleid, Mondiaal Platform, bibliotheek, kunstencentrum en schouwburg worden zelfs hele maal geschrapt. De partij vindt het van groot belang dat de bibli otheek, het kunstencentrum en de schouwburg voor een breed publiek toegankelijk blijven. De Partij van de Arbeid heeft berekend dat de gemeente in de afgelopen zeven jaar in totaal 11,4 miljoen euro heeft overgehou den aan positieve jaarresultaten. Hiermee zijn de reserves flink gevuld. De PvdA wil projecten en investeringen uit de harde sector uitstellen, waardoor het gemis aan bezuinigingen van 448.000 euro worden gecompenseerd. Als er straks weer een positief jaarre sultaat uitrolt, dan wordt dit over schot in eerste instantie gebruikt om de uitgestelde projecten en werkzaamheden alsnog te laten doorgaan. Het geld wat dan nog overblijft gaat - zoals gebruike- lijk - naar de algemene reserve. Gedurende de bezuinigingsperi ode wordt zo ieder jaar volgens deze methode de balans gemaakt. Fractieleider Linskens hoopt in de gemeenteraad voldoende steun te krijgen voor zijn alternatieve plan. "De achterliggende gedachte is dat eenmaal doorgevoerde bezuinigin gen in de maatschappelijke sector niet of nauwelijks te corrigeren zijn. Instellingen hebben immers al het dienstenaanbod beperkt of zelfs personele consequenties doorgevoerd." Uitstel van bijvoor beeld wegenonderhoud heeft veel minder grote consequenties. "Het levert weliswaar vertraging op. Maar de werkzaamheden zijn gemakkelijk alsnog uit te voeren, als de financiële ruimte daarvoor aanwezig is", aldus Bert Linskens. Daarbij wijst de PvdA erop dat door het slechte economische klimaat de concurrentie groot is, waardoor het werk goedkoper kan worden uitgevoerd. "Aanbe stedingsvoordelen van 20 tot 30 procent zijn geen uitzondering." De PvdA vindt dat er bij de sub sidieverstrekking meer rekening moet worden gehouden met het eigen vermogen van de instelling of vereniging. Volgens de PvdA zit ten vooral de dorps- en wijkraden goed in de slappe was. Ze zouden een gezamenlijk vermogen hebben van tussen de vier en vijf ton. De partij is onlangs onaange naam verrast door de garantstel ling van 1,6 miljoen euro voor het gebouw Villa Flora op het Floriadeterrein. De gemeente Ven- ray is hierbij voor het blok gezet. Als de gemeente zich niet garant zou stellen, dan kon het fluiten naar het herindelingsgeld van de provincie. "Een onverkwikkelijke koppeling die zijn doel en nut ver voorbijschiet", meent Linskens. De gemeenten die vorig jaar mee werkten aan de herindeling kon den 2 miljoen euro tegemoet zien. Dit bedrag is op last van de provin cie naar de Floriade gegaan. Reportage op www.peelenmaastv.nl i Fietsendieven bieden hun gestolen waar vaak op straat te koop aan. Zeker als je eigen fiets net gestolen is, lijkt een fiets van 10 of 20 euro een koopje. Word je echter betrapt op het kopen van een gestolen fiets, dan maak je je schuldig aan heling. Dat kregen de leerlingen van het Raayland Colle ge dinsdagmorgen te horen tijdens een grootscheepse helingcontrole van de politie bij de school. Aan alle poorten van de school ston den agenten die alle fietsen con- troleerden. Twee motoragenten zorgden ervoor dat scholieren die er bij het zien van de politie vandoor wilden gaan, niet konden ontsnappen. De politie pakte flink uit. Maar liefst 24 agenten namen deel aan de controleactie. De aan pak van fietsendiefstal is een van de speerpunten van de Venrayse politie. Van september tot maart werden maar liefst 419 fietsen in Venray gestolen. Wijkagent Patri cia Impelmans is tevreden over de actie. "Van zo'n controle gaat ook een preventieve werking uit. Het doel van de controle was om jeugd ervan bewust te maken dat helen net zo strafbaar is als ste len." Opzetheling wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaar of een geldboete. Tij dens de fietscontrole werd een 16-jarige jongen uit Ysselsteyn aangehouden op verdenking van heling van een fiets. In totaal werden er ongeveer 1800 fietsen gecontroleerd, waarvan er circa 400 met een scan werden gecon troleerd. Het bleek dat vijf fietsen van diefstal afkomstig waren. De fietsen zijn in beslag genomen en de politie stelt hiernaar een onderzoek in. Tegen de 16-jarige wordt proces-verbaal opgemaakt. Ook zijn fiets is in beslag geno men. De controle werd in samen werking met de schooldirectie uitgevoerd in het kader van de convenant veilige school. Behalve deze actie controleert de politie vaker op gestolen fietsen. Zo is De politie hield dinsdagmor gen een grootschalige helingactie aan de poorten van het Raay land College. er het project Bike Bait en wordt er regelmatig met een scanap paraat gecontroleerd in het cen trum van Venray.Op Peel en Maas TV was deze week een verslag van de controle aan de poorten van het Raayland College te zien. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. inVENtief wil omstreden bezuinigingen een jaar uitstellen inVENtief pleit voor een jaar uitstel van de bezuinigingsope ratie, tot 2012. In de tussentijd kunnen onnodige besparin gen worden geschrapt, terwijl de noodzakelijke bezuinigin gen beter onderbouwd kun nen worden. De lokale partij beseft dat er daardoor een gat ontstaat in de begroting van 2011. inVENtief wil hiervoor de algemene reserve aanspre ken. "Die is in de afgelopen jaren flink gevuld met over schotten van de jaarrekening", zegt fractieleider Tino Zand bergen in zijn beschouwing op de voorjaarsnota. inVENtief vindt dat het aan een duidelijke visie ontbreekt. Het col lege zou komend najaar met een plan moeten komen, hoe moge lijke nieuwe tegenvallers in de komende jaren worden opgevan gen. Want de rijkskorting kan wel eens hoger uitvallen dan 10 pro cent, vermoedt Zandbergen. Als het aan inVENtief ligt, gaan alle besparingen op subsidies voor het vrijwilligerswerk niet door. "Het vrijwilligerswerk is het fundament van de samenleving", aldus Zandbergen. "Ga je aan het fundament van een huis sleutelen, dan verzakt het. Met het vrijwil ligerswerk is dat ook zo." Ook de kortingen op de peuterspeelzalen moeten voor inVENtief van de baan."Vooral nu het Rijk de kinder opvang duurder maakt, zal er een sterker beroep gedaan worden op de peuterspeelzalen." Bezui nigingen op sport (verenigingen, breedtesport en sportconsulen- ten) zouden eveneens geschrapt moeten worden. De besparingen bij professionele instellingen (bibliotheek, kunstencentrum, schouwburg) lijken onhaalbaar. Er lopen langjarige convenanten, met financiële afspraken, waarop de begrotingen zijn gebaseerd. inVENtief denkt dat er nog 5 procent te besparen valt bij de renovatie van het gemeentehuis. De partij waarschuwt ervoor dat de inkomsten voor de gemeente, vanwege de haperende econo mie, wel eens kunnen tegenval len. Zoals minder bouwleges en een stagnerende grondverkoop. "Er zijn veel onzekerheden die om uiterste voorzichtigheid vragen", waarschuwt Zandbergen. De lokale partij vindt dat de subsidies voor geestelijke bediena- ren en voor minderheden gerust stopgezet mogen worden. De soci ale paragraaf van het masterplan Brukske kan zelfs met 50 procent, in plaats van 20 procent, worden afgebouwd. Dat het college de parkeergel- den en de onroerendezaakbelas- ting (ozb) wil verhogen, noemt Zandbergen 'makkelijk scoren'. inVENtief wil eerst een discussie in de gemeenteraad over de visie op het betaald parkeren. De partij wil voorkomen dat de parkeer- inkomsten als melkkoe worden gebruikt. inVENtief is op voorhand geen voorstander van een extra verhoging van de ozb. "Een extra verhoging gaat ons nu te ver", zegt Tino Zandbegen. "Door het komende jaar voorzichtig te zijn, kan de schade beter overzien wor den. Op basis van het werkelijke beeld, moeten dan passende maat regelen getroffen worden." Naast extra bezuinigingen is een verho ging van de ozb een mogelijkheid. Daarbij moeten ook meevallers bij de aanbesteding van het gemeen tehuis worden meegenomen. In tegenstelling tot veel andere partijen heeft inVENtief geen moeite met de verhoging van de toeristenbelasting. Wel moet Ven- ray ervoor waken dat het zich regionaal niet uit de markt prijst met te hoge tarieven. inVENtief wil ervoor waken dat kunst en cultuur, sport en vrijwil ligerswerk ten gronde gaan of elitair worden. "Laagdrempelig heid is een groot goed voor de samenleving", vindt Zandbergen, die de zaak wil omdraaien. De ver enigingen en instellingen zouden voor 1 januari 2011 zelf met een bezuinigingsplan moeten komen. "Daardoor krijgen ze de tijd om binnen hun eigen organisatie her vormingen in financiële en orga nisatorische zin door te voeren. Bovendien krijgt de gemeenteraad dan een beter zicht op de prio riteiten. Dit inzicht is nodig om nieuwe prestatieafspraken met de subsidiegever te maken", aldus de fractieleider. Bij de bezuiniging van 1 miljoen euro op de ambtelijke organisatie, moet het college duidelijk aange ven op welke onderdelen van de dienstverlening wordt ingegre pen. Zodat iedereen weet welke dienstverlening wordt versoberd, welke taken worden afgestoten en wanneer een extra beroep wordt gedaan op de burgers. "Alleen aan geven dat er minder personeel wordt ingehuurd is te makkelijk." PP2 veegt vloer aan met bezuinigingsplannen ff De bezuinigingsplannen van het college doet PP2 den ken aan acties van cultuur barbaren. Volgens de grootste oppositiepartij laten B en W een 'spoor van vernielingen en beschadigingen' achter bij de culturele instellingen. "Kunst en cultuur is altijd een makkelijke prooi", zegt frac tieleider Carla Brugman in de beschouwing op de voorjaars nota. "Er kleven grote gevaren en risico's aan deze bezuini gingen. Zelfs faillissement is al genoemd." PP2 verwijst naar het college programma. B en W willen de positie van Venray als centrumge meente in stand houden. Daarbij horen juist voorzieningen als een bibliotheek, kunstencentrum en schouwburg. De lokale partij ver wijt het college met de botte bijl een bezuiniging van 10 procent erdoorheen te jassen. Daarmee zal PP2 niet akkoord gaan. "Het col lege zal eerst duidelijk de gevol gen in beeld moeten brengen", zegt Carla Brugman. "Om zo te waarborgen dat de instellingen en verenigingen hun taken kunnen blijven uitvoeren." PP2 wil dat er maatwerk wordt geleverd over de hoogte, het tempo en de inhoud van de bezuinigingen. Het stelt PP2 teleur dat het college vooral naar besparingen heeft gezocht aan de uitgavenkant. Terwijl er onvoldoende is gekeken naar manieren om extra geld binnen te halen door het verhogen van de inkomsten. De partij denkt dat het Grondbedrijf meer winst zou kun- nen behalen. Door de grondprijs op sommige locaties flink te verla gen, zal er meer beweging komen in de woningmarkt. De bouw van extra huizen betekent hogere lege sinkomsten en meer opbrengst van de onroerendezaakbelasting (ozb). Daarnaast zou de ozb extra verhoogd kunnen worden. "Zodat de sterkste schouders de zwaar ste lasten dragen." PP2 beseft dat bezuinigingen altijd pijn doen en dat er moeilijke keuzes moeten worden gemaakt. De oppositie partij verwijt het college dat de bezuinigingen gebaseerd zijn op aannames en niet op feiten. Daar bij vindt PP2 enkele belangrijke eigen speerpunten onvoldoende terug in de voorjaarsnota. Zoals het sociale aspect, cultuur, verster king van het toerisme, het milieu en duurzaamheid. "Echte keuzes zijn er door het college niet gemaakt", meent frac tieleider Brugman. "Daarom is de beroemde kaasschaaf gehanteerd. Een beetje hier en een beetje daar. Maar vooral in de sociale en culturele sector zijn de hardste klappen gevallen." PP2 maakt zich grote zorgen over de gehanteerde methode. Vooral kleine vereni gingen, die iedere euro moeten omdraaien, zullen flink in de pro blemen komen. Het zal volgens PP2 sowieso leiden tot hogere contributies voor de leden. Met sommige besparingen kan de par tij wel leven. Zoals de verlaging van de fractievergoedingen, die gehalveerd zouden mogen worden. Dat geldt eveneens voor de post representatie. De gemeentepagina in Peel en Maas moet alleen nog gebruikt worden voor het publice ren van wettelijke taken. Brugman: "Leuke nieuwtjes kunnen wat ons betreft op de gemeentesite ver meld worden." De bezuiniging van 20 procent bij welzijninstelling Synthese vindt PP2 onacceptabel. Eerst moet duidelijk op een rijtje gezet worden welke taken wel en welke taken niet meer door Synthese worden uitgevoerd. Ook de besparing op het gehandicap tenbeleid is voor de partij niet te aanvaarden. De reserve van de WMO kan benut worden voor dagactiviteiten, die niet meer door de AWBZ worden bekostigd. Dat geldt voor zowel ouderen, gehan dicapten als psychiatrische patiën ten. PP2 wijst de verhoging van de toeristenbelasting met 57 procent resoluut af. Brugman: "Het is een vreemd en niet charmant gebaar naar de horecaondernemers en al helemaal niet naar de recreanten die wij zo graag willen ontvan gen in Noord-Limburg. Absoluut een verkeerd signaal. Als het col lege echt iets wil betekenen voor toerisme en recreatie, dan zal het niet de duurste gemeente moeten worden." PP2 denkt dat er zo'n 100.000 euro valt te besparen op het onderhoud van de wegen, door het kwaliteitsniveau naar bene den bij te stellen. Het minder vaak aanzetten van de fontein op het Schouwburgplein, spreekt de par tij niet aan. "Het is hetzelfde als een hele mooie auto kopen, om die vaker in de garage te zetten", aldus Carla Brugman. VVD wil in moeilijke tijden lasten voor burgers niet verhogen De VVD vindt het onaccep tabel om in deze economisch moeilijke tijden de lasten voor de burgers extra te verhogen. Het college laat de onroeren- dezaakbelasting (ozb) in 2011 en 2012 met 3,25 procent stij gen. De liberalen willen dat de verhoging beperkt blijft tot maximaal het inflatieper centage. De stijging van de toeristenbelasting met 57 pro cent noemt de VVD 'een klap in het gezicht van de Venrayse ondernemers in de toeristi sche sector'. De toeristenbelasting mag van de VVD alleen verhoogd worden met het inflatiepercentage. De nieuwe fractieleider Ingeborg de Barbanson noemt het een hele opgave om goede beschouwin gen te schrijven. Er is een nieu we raad, een nieuw college, een nieuwe burgemeester, er zijn drie nieuwe dorpen bij gekomen en er is nog geen landelijke regering gevormd. Terwijl er fors bezuinigd moet worden. Toch ziet de VVD er een uitdaging in om op korte termijn te bezuinigen en tegelij kertijd voor de langere termijn Venray verder te ontwikkelen. De liberalen streven naar een bedrij vige, economisch en sociaal sterke gemeente waarin het goed wonen, werken en leven is. "De moeilijke keuzes die we moeten maken, bieden ook weer nieuwe kansen en daar moeten we vooral op insteken", vindt De Barbanson. "Ondanks de financi- ele somberheid positief naar de toekomst kijken is de kunst." De financiële omstandigheden dwin gen tot moeilijke keuzes. Voorko men moet worden dat de lokale lasten voor de inwoners stijgen. De VVD staat voor een degelijk financieel beleid. "Het geld kan maar één keer worden uitgeven. Goed huisvaderschap is hierbij een eerste vereiste: eerst verdie nen en dan uitgeven." De partij wil dat er zorgvuldig wordt omgegaan met reserves, voorzieningen en meevallers. De VVD is onaange naam verrast doordat er nog geen duidelijkheid is over de reserves en voorzieningen die overkomen uit de voormalige gemeente Meer- lo-Wanssum. De eindafrekening moet nog plaatsvinden en dit kan de financiële positie straks beïn vloeden. De meeste besparingen op sub sidies kunnen rekenen op steun van de VVD. De Barbanson: "Er zijn er echter een aantal waar wij grote moeite mee hebben, terwijl er andere zijn die ons inziens nog hoger kunnen." De liberalen hekelen het gemak waarmee veel subsidies met 10 procent worden gekort. Een goede onderbouwing hiervoor ontbreekt, vindt de VVD. De indruk wordt gewekt dat er nauwelijks is gekeken naar de effecten en naar de convenanten en afspraken die met de subsidie ontvangers zijn gemaakt. "Ook in deze moeilijke tijden past het niet om met de botte bijl aan het werk te gaan", vindt Ingeborg de Bar banson. "Elke burger in Venray zal begrijpen dat we moeten bezui nigen, ook op subsidies, maar dit dient wel een weloverwogen pro ces te zijn." Welzijnsinstelling Synthese wordt met 20 procent gekort. De VVD vreest een boemerangeffect. Besparingen op welzijnsvoor zieningen kunnen later dubbel zo hard terugkomen in hogere zorg- kosten. De VVD stelt voor enkele investeringen in wegen en verkeer twee jaar op te schuiven. Zoals werkzaamheden aan de Ossen- dijk, de afrit A73/Maasheseweg en de herinrichting van de Leun- seweg. Zo ontstaat er meer ruimte in de begroting. De VVD vindt het onacceptabel dat de raadsverga- OAKLEY RUDY PROJECT ZWEMBRILLEN OP STERKTE Mijling Optiek: Ook dé specialist in sportbrillen op sterkte Natuurlijk alleen de kampioensmerken! SPECIAAL OPTIEK enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl deringen niet meer worden geno tuleerd. Het college bespaart hier mee ruim 20.000 euro per jaar. Er zijn wel geluidsbanden van de ver gaderingen beschikbaar. "Vanwege een transparant en democratisch proces moet iedere geïnteresseer de de beraadslagingen kunnen inzien." De bezuinigingen op de amb telijke organisatie mogen voor de liberalen al eerder ingaan. De partij voorziet in de komende twee jaar een flinke stijging van de externe inhuur. "Wij zijn van mening dat deze kosten zelfs afgebouwd kun nen worden. En dat nu al gestart moet worden met de inkrimping van de ambtelijke organisatie", aldus fractieleider De Barbanson. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) mm Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3