'Ik weet nu wat politici moeten doorstaan' Sfeervol Solfestival in Brukske groot succes Koester uw Monument Job Cox exposeert bij Amba m Zomer... barbecue! Honderdeenendertigste jaargang - week 25 - donderdag 24 juni 2010 Lotte Weerts neemt deel aan Model European Parliament Vier dagen ondergedom peld in de politieke arena van de Europese Unie. Niet veel zestienjarigen zullen dat met enthousiasme doen. Maar Lotte Weerts uit Venray wel. Zij heeft onlangs meegedaan aan de Limburgse versie van het Model European Parliament (MEP). Het doel van deze con ferentie is om jongeren meer inzicht te geven in het proces van Europese eenwording. Lotte Weerts mag in septem ber naar het landelijke MEP in Den Haag, als vertegenwoordi ger van Zweden. Tijdens het MEP wordt in vier dagen tijd een traject doorlopen dat in het echt vaak enkele jaren duurt. Jongeren krijgen een land toebedeeld dat ze moeten verte- genwoordigen. Lotte Weerts, vwo- 4 leerlinge op het Raayland Col lege, had de rol van leidster van de Duitse delegatie. "En ik maakte onderdeel uit van de Commis sie Constitutionele Zaken. Iedere commissie moest een resolutie schrijven in drie dagen. Op de vierde dag werden de resoluties voorgelegd aan het parlement. Deze neemt de resolutie aan of verwerpt het." "Ik ben niet echt iemand die altijd de politiek volgt," geeft Lotte Weerts toe. "Maar toen ik werd gevraagd om mee te doen, leek het me wel interessant. En na afloop kan ik zeggen dat het leuker is dan ik had verwacht. Eigenlijk vond ik het van tevoren lastig om er een voorstelling van te maken. Als je met zijn allen aan een resolutie werkt, dan gaat het vanzelf. Iedereen komt echt in zijn rol te zitten. Je werkt drie dagen aan een resolutie, dus je wilt echt dat dit er doorheen komt. En iedereen werkt serieus mee. De jongens waren netjes in pak en de meiden in mantelpakje." Na drie dagen én nachten zwoegen, werd de resolutie van de commissie van Lotte Weerts geaccepteerd. "We hadden het niet verwacht. Onze resolutie was omstreden. De avond voor de stemming hebben we gelob byd en toen zijn er enkele heftige discussies geweest. Maar wel erg leuk dat we een goed resultaat hebben behaald. Ik maakte deel uit van de Duitse delegatie, dus je moet ook proberen om keuzes vanuit 'je' land te maken. Je moet je van tevoren goed verdiepen in je land." "Je leert ontzettend veel van elkaar in die paar dagen," zegt de scholiere. "Sommige mensen hebben op school al veel over de Europese politiek geleerd, maar ik had er nog geen specifieke les over gehad. Ik weet nog niet of ik zelf de politiek in ga. Ik vind het wel leuk, maar niet om er dag en nacht mee bezig te zijn. En tijdens het MEP heb ik wel gemerkt dat je soms nachten moet doortrek ken. Maar daardoor maak je wel vrienden. Je trekt vier dagen heel veel met elkaar op. De mensen die ik daar heb ontmoet, passen ook bij mij. Dat zijn jongeren die zich ergens voor willen inzetten. Ik ben zelf ook geen lui type." Lotte Weerts is geselecteerd om aan het nationale MEP mee te doen, dat in september in Den Haag plaatsvindt. De Limburgse delegatie gaat daar Zweden verte genwoordigen. Ze heeft door het MEP meer respect gekregen voor politici en beleidsmakers. "In de werkelijkheid werken mensen enkele jaren aan een resolutie. En al je werk is voor niets geweest als de resolutie niet wordt aange nomen. Ik weet nu wat politici moeten doorstaan. Ik kijk nu ook anders tegen bijvoorbeeld Kamer verkiezingen aan. Ik kan het ande re jongeren zeker aanraden om mee te doen. Je leert veel over politiek en debatteren. Maar ik moet toegeven dat mijn toekomst niet in de politiek ligt." In de uitzending van Peel en Maas TV kwam Lotte Weerts afge lopen weekend aan het woord. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Het zesde Solfestival in de wijk Brukske was zondag een groot succes. Mede dankzij het goede weer bezochten honder den mensen de zesde editie van dit jaarlijks terugkerende festival. Het evenement wordt op touw gezet door Activitei tenvereniging Brukske Aktief in samenwerking met verte genwoordigers van de Marok kaanse en Turkse gemeen schap uit Venray. Op het grote podium was een ruim vier uur durend programma met dans en muziek. Het festival begon al vroeg in de ochtend. Er werden kraampjes neergezet voor de Luikse markt. De markt wordt steeds drukker bezocht, omdat er voor iedereen wat wordt aangeboden. Er zijn nieuwe spullen te krijgen, maar je kan er ook lekker neuzen tus sen de tweedehands spullen. In het begin van de middag begon de muziek en dans. Het geheel werd muzikaal omlijst door de vaste Brukskeband: de Dikke Nil- lus band. Een ouwe getrouwe voor Brukske. Wethouder Twan Janssen, die de wijk Brukske altijd al een warm hart toedraagt, opende het festival. De inwoners waren ook verheugd over de aanwezigheid van burgemeester Hans Gilissen, die erg was te spreken over het fes tival. Er waren dit jaar twee podia: een hoofdpodium en een podium met optredens voor de jongeren. Op het jeugdpodium kwam de landelijk bekende rapper Sjaak langs. En natuurlijk treedt bij zo'n festival ook altijd de echte Venray- se Bruce Dance Factory op. Ook voor de jeugd was het een prach tige middag. Vooral toen Michael Jackson-vertolker Fatih Jackson nog eens extra voor hen optrad op het jeugdpodium. Op het hoofdpo dium stond de Turkse dansgroep Ay Yildiz op de planken. Selma Bingul en haar vriendin leiden kin deren op tot echte Turkse dansers, die originele Turkse dansen laten zien. Deze keer kwamen ze met verrassende buikpoppen. Een ver liefd stel versierde elkaar. De grote sambaband uit Maastricht, Batida Mestreech, was er ook. Dit is een groep van ongeveer 25 personen die met veel geluid op eigen wijze de samba vertolken. Je waant je in de Zuid-Amerikaanse zon als je deze muziek hoort. Speciale aan dacht was er ook voor buikdanse- Buikdansers Laurie bracht de stemming er goed in tijdens het drukbezochte Solfestival. res Laurie die twee geweldige acts neerzette. In 2011 vindt het Solfes tival plaats op 19 juni. Paviljoen St. Eugène op het St. Annaterrein aan de Noordsingel in Venray is sinds 1995 een gemeente lijk monument. Gebouwd in 1908 is het een oorspronkelijk gebouw van de voormalige psychiatrische inrichting voor vrouwen. De Bel gische architect Jos Haché, de ont werper van het hoofdgebouw, is waarschijnlijk de architect van dit gebouw. In het paviljoen verbleven vooral patiënten van welgestelde komaf, waardoor Eugène bekend werd als 'het damespaviljoen'. Het gebouw werd in 1951 na oorlogs schade herbouwd onder architect JJ.M. van Halteren (1893-1973) uit Den Bosch. Het ligt in een prach tige parkachtige omgeving in een stuifduinengebied en is omringd met grote bijzondere bomen. De indrukwekkende treurbeuk die aan de voorzijde links naast het gebouw staat maakt deel uit van het gemeentelijk monument. Architectuur, gevels, dak en bouw kundige details zijn heel aanspre kend. Het is gebouwd in traditi onalistische stijl in roodbruine baksteen in kruisverband en heeft trekken van een sanatoriumge bouw. Het heeft twee bouwlagen onder een bijzondere mansarde- kap. Het onderste deel van die kap is gedekt met leien en heeft hou ten dakkapellen met zadeldakjes. Het bovenste deel heeft roodbrui ne, geglazuurde muldenpannen. Er zijn witte geprofileerde dakgoten op houten gootklossen rondom. Het in aanzet H-vormige gebouw heeft vier te onderscheiden gevels. De oostelijke ingangsvleu gel, foto 1, springt ver naar voren onder een rood zadeldak. De naam van het gebouw staat gebeiteld in de hardstenen omlijsting van de ingangspartij. De noordelijke zijge vel, foto 2, heeft aan weerszijden een naar voren springend blok met een bijzondere raampartij in het midden, lijkend op een Veneti- aans raam, foto 3. De trappenhuis toren in het midden is bekroond met een smeedijzeren ornament, foto 4. Voor het gebouw staat heel sfeervol een Heilig Hartbeeld uit 1930 dat daar ter plekke is gehou wen, zie de middenfoto. Beeldhou wer Piet van Dongen herstelde het beeld nadat het in de Tweede Wereldoorlog zwaar beschadigd was. De westelijke achtergevel, foto 5, is strak met bescheiden versieringen. De zuidelijke zijge vel aan de tuinzijde, foto 6, heeft ook aan weerszijden een uitste kend blok. Daartussen bevindt zich een loggia van ronde bogen op penanten, met daarboven een groot balkon en een flauw naar buiten gebogen gevel, die met een punt van leien in het dak uitloopt. In de zijgevels is op enkele plaat sen een heel bijzondere bouw kundige detaillering te zien: een latei voorzien van een kroonlijst die gedecoreerd is met een latei die op consoles is opgelegd, foto 7. Paviljoen St. Eugène is een mooi voorbeeld van een oorspronkelijk paviljoen van St. Anna, de voorma lige psychiatrische inrichting die in de geschiedenis van Venray een belangrijke plaats inneemt. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, GGZ voor Noord- en Midden Limburg, Stichting Stadspark Ven- ray. Stichting Venray Monumen taal (SVM), secretariaat Vliezen- weg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. HENK AARTS I vanaf 7,45 p.p. www.HenkAarts.com Opening 'House of Flying Colours' op vrijdag 2 juli Job Cox (35), autonoom beeldend kunstenaar uit Ven ray, opent op vrijdag 2 juli om 19.00 uur zijn nieuwe exposi tie 'House of Flying Colours' bij kunsthandel en lijstenma kerij Amba aan de Patersstraat 24a in Venray. De tentoonstel ling loopt tot en met maandag 2 augustus en is voor iedereen tijdens de openingsuren van Amba te bezoeken. "Ik ben een abstract expressionist en toon tijdens de expositie recent werk en een serie oude re werken. Maar alle kunst werken zijn uniek, dat is mijn kracht. Ik heb me een eigen stijl eigen gemaakt." Job Cox ontwikkelde zijn cre ativiteit al op erg jonge leeftijd. De Venraynaar was vroeger altijd bezig met het maken van schetsen en tekenen. Hierdoor ontstond zijn interesse in graffitikunsten."Ik ben al jaren bezig als streetartist. Maak bijvoorbeeld graffitikunst, maar ook wand- en achtergrond decoraties voor festivals en jonge rencentra. Sinds een aantal jaren hou ik me echter vooral bezig met werken op doek. Ik ben een tijd op zoek geweest naar een stijl die me past en heb ontdekt dat ik me in abstract werk het meest terug kan vinden. Ik experimenteer met verschillende technieken en mate rialen. Het merendeel van mijn werken vervaardig ik met acryl verf." De technieken die hij hierbij veelal toepast, zijn met paletmes en kwast. "Zelf hou ik erg van erg heftige kleurcombinaties en veel gelaagdheid. Die elementen zijn vaak in mijn werk terug te vinden." Naast schilderwerk op doek is bij Amba ook een serie bestaande objecten te zien. "Van die objec ten, bijvoorbeeld een paspop, heb ik een totaal nieuw kunstwerk gemaakt. In haal mijn inspiratie uit mijn eigen gevoel, uit dingen die in het dagelijks leven gebeuren. Dat is mijn kracht en maakt mijn werken veelzijdig, maar tegelij kertijd ook uniek." Sinds septem ber volgt Job Cox de opleiding Kunstenaars Co in Amsterdam, met als ultieme doel: zelfstandig ondernemend kunstenaar wor- den. "Ik heb onlangs ook een gesprek gehad met de Kamer van Koophandel. Mijn bedoeling is om in de toekomst als eenmansbedrijf mijn brood te verdienen met de verkoop van mijn kunstwerken. Ja, eigenlijk heb ik van mijn hobby mijn werk gemaakt." Voor meer informatie over - het werk van - Job Cox kijk op de website www.meesterwerken.nl. EN MAAS Beleef de barbecue! Wouterstraat 36 America »«- 077 464 04 20 V 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com V"

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13