Confetti in Wenen Promotie Venrayse Speelgoed voor Eva De Peel in Beeld (7) Doe mee eu met het literair café 50 jaar tamboerkorps Asta's ogen M KL m/A: t PEEL EN MAAS Donderdag 24 juni 2010 - Pagina 10 Close Harmony Group Con fetti heeft een succesvolle reis naar Wenen achter de rug. In het kader van het twintigjarig jubi leum vertrok Confetti onlangs voor een vierdaagse reis naar de hoofdstad van Oostenrijk. Voor de 22 koorleden onder leiding van Gertie Cremers was het na de reizen van Barcelona en Dublin weer een enorme ervaring. Onder tropische temperaturen werden alle culturele bezienswaardighe den bezocht en bekeken met als hoogtepunt Schloss Schönbrunn. Maar er werd vooral veel gezon gen. Voor de Stephansdom, in de Prater, in de winkelstraten en eet- gelegenheden. Het massaal toe gestroomde publiek genoot met volle teugen van de a-capellazang, merendeel Engelstalig en vier- stemmig. Het eigen arrangement Edelweiss van de dirigent werd enorm gewaardeerd. Een opval lend optreden vond plaats in de Wiener Staatsoper, waar jaarlijks het nieuwjaarsconcert wordt uit gezonden. Ook hier lieten de Con- fettileden horen dat ze hun steen tje aan de cultuur op een vrolijke en bijzondere wijze kunnen bij dragen. De komende maanden bereidt Confetti zich voor op een avondvullende voorstelling, die plaatsvindt op 16 april 2011 in de schouwburg van Venray. Tijdens deze voorstelling met de naam Abracadabra is ook een stukje van de reis naar Wenen te zien. Kaar ten zijn te verkrijgen bij de leden of via Schouwburg Venray. Meer informatie is te vinden op www. confetti-venray.nl. Yvonne Hoedemaekers, dochter uit een echte Venrayse familie, promoveerde vrijdag in Rotterdam tot doctor in de geneeskunde. Tijdens haar Venrayse jaren was ze lid van verschillende sportver enigingen en beoefende ze actief muziek in het blokfluitensemble van Ans Thyssen. Ook verzorg de ze jarenlang een 'Lieve Lita'- rubriek in de schoolkrant van het Boschveld College onder de naam 'Annie Helma'. Zij haalde in 1994 haar gymnasiumdiploma op het Boschveld lyceum, stu deerde geneeskunde in Nijmegen en werd daar dokter. Als werk studente had zij al een vooruit ziende blik, want haar activiteiten als enquêtrice bleken haar later goed van pas te komen bij haar huidige wetenschappelijke werk op het gebied van het erfelijk- heidsonderzoek. Ze werkte op de afdelingen kindergeneeskunde in ziekenhuizen in Zwolle, Eindho ven en Nijmegen, onder meer op het gebied van de kinderoncolo- gie. In die tijd werd haar belang stelling gewekt voor het erfe- lijkheidsonderzoek. Uiteindelijk werd haar onderzoeksveld de car- diogenetica'. Zij promoveert op Euterpe zoekt beeldmateriaal Een werkgroep van harmonie Euterpe Venray vraagt dringend beeldmateriaal voor de totstand koming van een dvd. Er is voor al nog dringend behoefte aan beeldmateriaal van St. Nicolaas- intochten in Venray en ander beeldmateriaal van bijvoorbeeld de Avondvierdaagse Venray, car navalsoptocht en andere evene menten. Alle opslagvormen (film, bandrecorder etc.) kunnen ver werkt worden. Wie zulk materiaal in bezit heeft, of een goede tip ter verkrijging hiervan, kan con tact opnemen met: Henk de Wijs, telefoon (0478)580193, of Sip van Goinga, telefoon (0478)581047, of via email euterpedvd@home.nl. Yvonne Hoedemaekers. een proefschrift over familieon derzoek naar de erfelijkheid van een vergrote hartspier. Dergelijke aandoeningen komen in sommige families vaker voor en de dragers van bepaalde erfelijke eigenschap pen lopen dan meer risico om ook feitelijk een hartziekte te krijgen. Of iemand uit de familie ook echt zo'n kwaal krijgt, hangt echter, behalve van de erfelijk heid, ook af van allerhande omge vingsfactoren. Op die omgeving kan een gunstige invloed worden uitgeoefend. Door haar onder zoek, dat inmiddels ook is gepu bliceerd in vooraanstaande weten schappelijke tijdschriften, heeft Yvonne een belangrijke bijdrage geleverd aan de mogelijkheden om sommige aandoeningen aan het hart vroegtijdig op het spoor te komen. Daardoor wordt het mogelijk om het risico op com plicaties, in families die daaraan lijden, te verkleinen. Voorkomen is immers altijd beter dan genezen. Het past helemaal in haar motto dat zij deelt met Goethe: 'Weten is niet genoeg, we moeten onze kennis ook toepassen; en willen is niet genoeg, we moeten doen'. Zij zal de resultaten van haar onder zoek goed kunnen gebruiken bij haar huidige werk in de klinische genetica aan de Erasmus Universi teit van Rotterdam. In november 2007 bracht Fons Vermeulen uit Eersel een bezoek aan Moedercentrum Eva. Fons, toen 94 jaar oud, heeft in zijn jeugd veel tijd doorgebracht in het huidige pand van Eva, waar hij bij zondere herinneringen aan heeft. Hij was in zijn werkzaam leven architect, later kunstschilder, een boeiend verteller en markante per soonlijkheid met vele bijzondere ervaringen, boordevol anekdotes, humor en een groot warm hart voor andere mensen. Erg geïnte resseerd was en is hij nog steeds in het moedercentrum. Wie zijn ze, wat doen ze en waar staan ze voor? Hij is destijds hartelijk ontvangen, met zijn geliefde 'proemevlaai' bij de koffie, kreeg een rondleiding en heeft lang zitten vertellen. Hij kwam toen niet alleen maar met Jolanda, zijn begeleidster, maar ook met een auto vol speelgoed voor de kinderkamer van Eva. Fons is inmiddels 97 jaar en houdt nog steeds contact met de vrijwilligers van Eva. Wil graag weten hoe het gaat en wat de plannen zijn. Gerda Janssen van het moedercentrum en voormalig voorzitster Elly van Fons Vermeulen met het speel goed dat hij heeft geschonken aan Eva. Dijk hebben onlangs een tegenbe zoek aan Fons gebracht, bijna doof, zo goed als blind maar nog steeds een geweldige verteller. Heel blij met het bezoek uit Venray toonde hij veel belangstelling voor het nieuwe pand dat Eva na de zomer vakantie gaat betrekken. Zijn mening is dat daar dan ook nieuw speelgoed bij hoort, zodat Gerda, Elly en Jolanda met een volle por temonnee naar de winkel werden gestuurd om inkopen te doen. Dit lieten ze zich geen twee keer zeg gen. Gepakt en bezakt kwamen ze zeer enthousiast terug, Fons wilde precies weten wat er was gekocht en wilde alles zien. Heel veel leuke dingen waarvan ze denken dat de kinderen er veel plezier aan zullen beleven in het nieuwe pand. Tot slot moesten Gerda en Elly ook nog een schilderstuk van zijn hand uitzoeken voor in het nieuwe pand. Graag wil hij op een later tijdstip de nieuwe locatie komen bezichtigen en natuurlijk zullen de vrouwen van Eva hem harte lijk ontvangen, zodat hij met eigen ogen, voor zover als mogelijk, kan zien hoe het geworden is en waar zijn schilderstuk hangt. Exotisch concert De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aantal schilders voor. Bert Coppus (Horst 1932-). Bert Coppus heeft achtereen volgens de Academie voor Beel dende kunsten in Arnhem en de Jan van Eyck academie in Maas tricht doorlopen. Hij gaf vanaf 1958 tekenles op de landbouw- huishoudschool in Horst. Vanaf 1964 was hij docent aan de Vrije Academie in Venlo. Naast zijn docentenbanen heeft Coppus zich ontwikkeld tot een veelzij dig kunstenaar. Hij is glazenier, monumentaal vormgever, schilder en tekenaar. Op al deze gebieden heeft hij werk gemaakt: mozaïe ken, schilderijen, glas-in-loodra men, muurschilderingen, grafiek en portretten. In 1995 heeft hij zijn eigen museum opgericht in Horst: het Museum Bert Coppus. Lyra Tatui Het Braziliaanse koperorkest Lyra Tatui geeft zondag 4 juli een exotisch concert op de Grote Markt in Venray. Lyra Tatui bestaat uit ongeveer 45 jonge slagwer kers en koperblazers. Met de tra ditionele klanken van de samba brengen ze het Zuid-Amerikaanse carnaval naar Venray. Maar met hetzelfde gemak speelt het orkest speciaal gearrangeerde klassieke werken, zoals Richard Strauss' Also sprach Zarathustra. Het concert begint om 15.30 uur. De avond voor het concert in Gennep speelt Lyra Tatui om ongeveer 20.15 uur bij de kerk in Grubbenvorst om de 160 schutterijen te begroeten die dit weekeinde deelnemen aan het OLS. Klassiek op Locatie brengt daarmee twee oude tradities bij elkaar. Het OLS, een van de oudste tradities van Limburg, en de Brazi liaanse gewoonte om feesten in te luiden met schetterend koper. Eer der die dag is Lyra Tatui om 12.30 uur te horen op de Markt in Bee- sel, om 13.30 bij DOK6 in Pannin- gen en om 14.30 bij het gemeen tehuis van Horst. Na Venray is het orkest ook nog te horen op de Markt in Gennep (16.30 uur), het Raadhuisplein in Bergen (17.30 uur) en de Markt in Venlo (21.00 uur). Alle concerten van Lyra Tatui zijn gratis te bezoeken. Poppodium Venray Het Poppodium in Venray houdt op zaterdag 26 juni een singer/songwriteravond met optredens van Stef Classens en Chris Cook. Het eerste optreden, dat begint om 21.00 uur, wordt verzorgd door het aanstormend talent Stef Classens uit Veulen. Stef, doorgebroken via X-Factor en Popstars, speelt muziek van onder meer Jason Mraz, John Legend en James Morrisson. Daar naast is hij druk bezig met het schrijven en maken van zijn eigen muziek. Voorbeelden hiervan zijn onder meer Stop saying those words en Sleep untill the day is over. Vervolgens maakt Stef het podium vrij voor de Amerikaanse singer/songwriter Chris Cook. Zijn muziek is te omschrijven als een mix van Marvin Gaye, Delbert McClinton en de Allman Brothers Band met een vleugje Merle Hag gard. Eerdere optredens van Cook in Nederland waren erg succes vol. Poppodium Venray opent op 26 juni op 20.00 uur zijn deuren. De entree bedraagt 5 euro. Ruilbeurs Verzamelaars die hun collec tie uit willen breiden en liefheb bers die graag eens snuffelen tussen het meest uiteenlopende verzamelspul, kunnen op zondag 27 juni terecht in het Peelmu- seum in Horst-America. Tijdens deze ruilbeurs is een twintig tal standhouders present met een grote variatie aan oude en jonge verzamelobjecten zoals postzegels, munten, ansichtkaar ten, bidprentjes, sigarenbandjes en balpennen. De beurs wordt gehouden in museumgebouw De Kamphut aan de Griendtsveen- seweg in America en duurt van 10.00 tot 13.00 uur. Voor reserve ring van een tafel of informatie, telefoon (077)4641626. Zie ook www.stichtingpeelmuseum.nl. Wandeling Op woensdagmiddag 7 juli houdt het Toon Hermans Huis Venlo, onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Hermans Huis Venlo, een wandeling in natuurgebied de Ravenvennen in Lomm. Er is gele genheid tot het drinken van een kop koffie of thee. Bijeenkomst en vertrek om 13.30 uur bij de Familiekerk, Belletablestraat in Venlo, of om 14.00 uur bij de Spikweien in Lomm. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij het Toon Hermans Huis, tele foonnummer 3211433, email: info@toonhermanshuisvenlo.nl. Rommelmarkt De Zonnebloem-afdeling Over- loon, Holthees, Smakt houdt op zaterdag 21 augustus een rom melmarkt in de feesttent van café Bos en Berg. Tijdens deze rommelmarkt kan iedereen zijn eigen spullen te koop aanbieden. Aanmelden en informatie is ver krijgbaar via leomar34@xs4all.nl of via telefoon (0478)641457. De rommelmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De kraamverhuur en entreegelden komen geheel ten goede aan de plaatselijke Zonne bloem. Expositie In Galerie 't Aambeeld, Lepel straat 19a in Wanroij, expose ren Jan van Oort uit Overloon (abstracte schilderijen) en Kees de Bruijn uit St. Anthonis (hout sculpturen) gezamenlijk hun wer ken. In de periode van zaterdag 17 juli t/m zondag 1 augustus is de galerie drie weekeinden geopend voor publiek. Het werk van beide kunstenaars kenmerkt zich door het zichtbare plezier waarmee het gemaakt is, waarbij de levendige schilderijen fraai contrasteren met de meer ingetogen houtsculpturen. Voor meer informatie en een kennis making met het werk van beide kunstenaars kunt u hun websites bezoeken: www.kunstoort.nl en www.beeldeninhout.nl. Galerie 't Aambeeld (www. galerieaambeeld.nl) is op zater dag en zondag geopend van 11 uur tot 17 uur. Tevens op afspraak: (0485) 451 313. Musical op De Stek Leerlingen van basisschool De Stek in Castenray voeren op don derdag 1 juli de musical Homme les in het Hotel op in zaal De Wis in Castenray. De ochtendvoorstel ling begint om 10.00 uur en duurt tot 11.30 uur. De zaal is om 9.45 uur open. Deze voorstelling is vooral bedoeld voor opa's, oma's, mensen uit het dorp en andere belangstellenden. De avondvoorstelling begint om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. De zaal is om 18.45 uur open. Deze avondvoorstelling is gereser veerd voor ouders, broers en zus sen. Kinder- en tienerpodium Ook dit jaar is er tijdens Ven ray Muzikaal Totaal, op vrijdag 16 juli, ruim aandacht voor jeug dig talent. Dit alles op de Grote Markt van 18.00 tot 20.30 uur. Nieuw dit jaar is dat niet alleen kinderen van de basisschool mee mogen doen, maar ook tieners zijn welkom. Inschrijven kan in de categorieën: kinderen in de leeftijd tot en met twaalf jaar en jongeren in de leeftijd van der tien tot en met vijftien jaar. De kinderen mogen zingen, live of playback, dansen, goochelen, een instrument bespelen of een ander idee uitvoeren om het publiek te vermaken. De jury gaat de acts beoordelen. Er zijn prijzen te ver delen en er is de wisselbeker voor het origineelste, beste of mooiste optreden. Verder is er voor ieder een een medaille, een oorkonde en een kleine attentie. Inschrijven kan tot 10 juli bij de basisscholen en het Raayland College of via www.venraymuziektotaal.nl. BiblioNu Het kan zijn dat een inkomen of een uitkering niet voldoende is om onverwachte uitgaven te kun nen doen. Of om bijvoorbeeld het lidmaatschap van de bibliotheek te kunnen betalen. In bepaalde gevallen is dan financiële steun mogelijk van de gemeente. Zowel de gemeente Venray als Horst aan de Maas beschikt over een bud get voor minima als het gaat om deelname aan het maatschappe lijk verkeer en toegang tot maat schappelijke voorzieningen. Bij deze gemeenten kan een aanvraag ingediend worden voor een bij drage in de kosten. De aanvraag is bedoeld voor vergoeding van de kosten van sociale, culturele en/of sportieve activiteiten die gemaakt zijn in 2010, bijvoorbeeld het lidmaatschap van de biblio theek of het bezoek aan musea, schouwburg of bioscoop. Er is een bepaald maximumbedrag per persoon per kalenderjaar beschikbaar. Meer informatie bij de gemeenten Venray en/of Horst aan de Maas. Carnavalsliedjes De liedjescommissie van car navalsvereniging De Piëlhaas in Venray heeft besloten om met ingang van het komende seizoen de wijze van inschrijving voor een nieuw carnavalsliedje aanzienlijk te veranderen. Inschrijving kan al sinds maart via een speciaal daarvoor aangelegd e-mailadres. Het jaarlijks aantal inzendingen is gesteld op maximaal achttien liedjes. De eerste inschrijvingen zijn inmiddels binnen. De digi tale inschrijftermijn sluit zater dag 3 juli om 11.11 uur, of al eerder bij het bereiken van het aantal van achttien goedgekeurde inzendingen. Indien op 3 juli om 11.11 uur het maximum van deze achttien inzendingen nog niet is bereikt, dan is er op zondag 4 juli tussen 14.00 en 16.00 uur bij 't Upke de laatste mogelijkheid om een liedje in te komen leve ren. Kijk voor meer informatie op www.pielhaas.nl. Brood bakken in De Locht Op zondag 27 juni worden in De Locht in Melderslo brood jes gebakken. Ook wordt in het museum siersmeedwerk gemaakt. Op de laatste zondag van de maand wordt de authentieke bak kersoven in het originele bakhuis- je weer warm gestookt en bak ken de bakkers weer 'ouderwets' brood, dat de bezoekers uiteraard kunnen kopen. Kinderen mogen meewerken met de bakkers. Zij mogen hun eigen broodjes kne den en versieren, die daarna in de traditionele oven door de bakkers worden gebakken. In de smederij stoken de smeden (en hun leerlin gen) hun vuren weer hoog op en demonstreren zij hun vaardigheid en creativiteit in het maken hun siersmeedwerk. Naast de vaste collecties zijn in het museum momenteel drie wisseltentoon stellingen te bewonderen. In de vaste ruimte voor wisseltentoon stellingen staat een tentoonstel ling met als titel Textielkunst met metaal. Het is een tentoonstelling van textielkunst, waarin metaal is verwerkt. In het daglonershuisje is een tentoonstelling te zien over de bevrijding van Horst en de kerkdorpen, 65 jaar geleden, en in het aspergemuseum is een tentoonstelling ingericht van post zegels met als onderwerp het WK- voetbal van 1958 tot en met 2006. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Groe pen kunnen - op afspraak - ook op andere tijden terecht. De demonstraties en speciale acti viteiten beginnen om 13.00 uur. Voor nadere algemene informatie: www.museumdelocht.nl. De 192e opgave in deze rubriek voor poëzieliefhebbers luidt als volgt: We ruilden plechtig de ringen; ik hoorde mij trouw beloven. Gij waart mij reeds vreemdelinge, toen we langzaam de kerk uitschoven. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 23 juli. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De stand: de heer P Weerts 40 punten. Mevrouw T. Smits 15 punten en de dames H. Craghs, T. Verschu ren en de heer en J. van Kempen ieder 10 punten. Het gedicht van de maand mei was van de hand van Guillaume van der Graft en draagt de titel Aan mijn dochter. De ik-figuur schaamt zich ervoor dat hij zijn dochter in juist deze tijd op de wereld gezet heeft. Hij staat eigenlijk tegenover haar met lege handen, hij is haar mindere en wil baken zijn voor de richting van haar leven (Hij is niet leeg en stromend genoeg). Later hoopt hij, dat dat gevoel gerelativeerd zal zijn en dat zij elkaar op voet van gelijkheid mogen begroeten. Aan mijn dochter Er staat in het eeuwige krijt van schuld en spijt geschreven dat ik jou heb verwekt in een tijd die zich voor kinderen schamen moet. Ik ben je mindere, voorschriften geven, een bedding wijzen aan je bloed, je ogen met brak water vullen, dat wil ik niet, ik ben zelf niet leeg en stromend genoeg. Wat ik zou willen? Dat wij eens, later, elk over een andere boeg maar over hetzelfde water elkander zullen ontmoeten En dat je mij dan zult groeten: dag vader. Guillaume van der Graft Het programma voor volgend seizoen is klaar: Robert Vuijsje, Stefan Brijs, Yasmine Allas en Arthur Japin komen naar Venray. Maar er zijn nog vele andere activiteiten. Wie donateur wil worden van het Lite rair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daar mee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovenge noemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. In 1959 werd in beginsel beslo ten om een tamboerkorps te ver binden aan muziekvereniging harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. In 1960 kwam dit daad werkelijk tot stand. Vooral voor buitenoptredens was en is het tamboerkorps een ondersteuning van het orkest. Maar daarnaast heeft de slagwerkwereld ook zijn eigen ontwikkeling doorge maakt en hebben drumbands en tamboerkorpsen steeds meer een eigen plek veroverd in de muziek wereld met hun eigen mars- en concertoptredens. Zo ook het Oostrumse tamboerkorps, dat in de loop der jaren aan vele dis trictsfestivals en concoursen deel nam. Van de laagste tot en met de eredivisie hebben de leden zich laten zien, met als hoogtepunten het Limburgs kampioenschap in de tweede divisie in 1987 en het het landskampioenschap in 1988. Beide onder leiding van instruc teur Piet Poels. Momenteel staat het tamboerkorps in de eerste divisie, sinds april 2008 onder lei ding van instructeur Hans Simons. Het korps bestaat uit tien leden en tien leerlingen in opleiding. Op zondag 11 juli wordt het 50-jarige bestaan gevierd met een con cert van de drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht. Ook het jubilerende korps verzorgt een optreden. Het concert begint om 14.30 uur op het Dorpsplein in Oostrum. Boekrecensie in Peel en Maas Asta's ogen is het verhaal van een gewone, maar daar door misschien wel exempla rische familie van Indische Nederlanders, die in 1955 van uit Surabaya naar Nederland vertrekt. Terwijl Asta Hoyer in het voor malige Indië een groot huis en bediendes had, komt ze hier met haar moeder en zeven kinderen terecht in een contractpension in het Brabantse Oss, een indu striestadje waar men op klom pen loopt en 'zwarte' mensen een bezienswaardigheid zijn. Van een warm welkom is geen spra ke, maar Asta is vastberaden: ze gaan het redden in Nederland. Ze moeten ook wel, want er is geen weg terug. Eveline Stoel (1971) is freelance journalist. Als vaste interviewer maakte ze tientallen portretten voor het tijdschrift Living. Ze schreef geregeld artike len voor de katernen 'PS van de week' van Het Parool en 'Leven et Eveline cetera' van NRC Handelsblad, en leverde bijdrages aan een breed scala publieksbladen, waaronder HP/ De Tijd, Red en Psycholo gie Magazine. Dit is haar eerste boek. Asta's ogen is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,80 euro. ft— i. L.Li-nil.iiU.i 1: -: I r. i mMMHlA S*

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10