Ingezonden COA wilde 1500 asielzoekers op St. Anna Blaast COA aftocht bij minder dan 1200 asielzoekers? Deal Atlantic met T-Mobile v» V Kwaliteitsnorm MMI Venray Kletske MONDZORG MA Gunhoek ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 17 juni 2010 - Pagina 9 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Varkens op rotonde Het PvdA-raadslid Ünüvar ver klaarde dat moslims zich storen aan het varken, dat onderdeel uit maakt van het kunstwerk op de rotonde Oostsingel-Noordsingel. Misschien is het goed als PvdA- raadslid Ünüvar zich realiseert dat zijn niet 'kosjere' varken in de Ven- rayse gemeenschap een belang rijke plaats inneemt. Meer dan de heer Ünüvar liefheeft. Venray heeft veel aan zijn varken te danken. Denk aan de Varkensmarkt, het huidige Henseniusplein. Het var ken heeft Venray groot gemaakt. Er wonen in Venray bijvoorbeeld meer varkens dan mensen. Het dier is zelfs een van de grotere werkgevers in de regio. Er zijn er die voor minder een standbeeld hebben gekregen. Het varken is een zeer intelligent en sociaal dier en dat kunnen we niet van alle Venraynaren zeggen. Miel de Vries, Amersfoort Varken op rotonde Ik zou graag van Hayrettin Unu- var (PvdA) willen weten of hij ervan op de hoogte is dat Neder land van oorsprong een histori sche christelijke/joodse culturele achtergrond heeft en absoluut geen islamitische. Het islamitische gedachtegoed heeft in ons land nooit een rol gespeeld en zal het in de toekomst ook zeer zeker niet doen. De vraag waarom de PVV zo groot is geworden, kan door hun opdringerig gedrag en geen gren zen kennen worden beantwoord Ze zullen nooit integreren in onze samenleving, ook al hebben ze tien Nederlandse paspoorten. Ik zou als ik van hun afkomst zou komen mij eens meer drukker gaan maken over de Armenier- genocide, de Koerdenproblema- tiek, de christendiscriminatie en de andere mistoestanden in hun land. Het gehele islamietenpro bleem is terug te vinden in de Koran, namelijk dat iedere islamiet de verplichting heeft om andere gelovigen te bekeren tot de islam, omdat hun geloof het enige ware is in hun optiek. En als zij niet hun zin krijgen, gaan ze demagogie toepassen op alles wat hen niet aanstaat. Ik hoop vanuit het diepst van mijn hart dat Mark Rutte en Geert Wilders deze keer dat var kentje eens gaan wassen en deze achterlijke meninguitwassen een halt toeroepen H.G. Rutten, Venlo. Varken op rotonde Moslims storen zich aan het beeld van een varken in Venray en vragen om voortaan meer rekening met hen te houden. Niet dat ik zelf juichend ben over de 'bouwsels' op rotondes die voor kunst moe ten doorgaan - je waant je in De Efteling - maar toch bevreemdt dit me. Varkens zijn nu eenmaal dieren die op onze wereld voorkomen. In onze regio zelfs in behoorlijk grote aantallen. Het onderscheid rein-onrein (door God) was in feite een beschermende maatregel ter voorkoming van bepaalde ziek ten, maar is later (door Christus) vervallen. We leven in een land waar ook 'nieuwkomers' en hun kinderen voluit mogen delen in de verworvenheden van onze maat schappij. Vrijheid van menings uiting is een groot goed; dat we daarbij rekening houden met een ander, vanzelfsprekend. Maar tole rantie - het dulden van zaken waar je het zelf niet mee eens bent - moet wel van twee kanten komen. Niemand wordt hier verplicht (van) varkens te houden, of ze op te eten. Maar ze zijn in Nederland niet verboden, integendeel, zijn in deze regio een bron van bestaan. Daartegenover staat dat christe nen in de meeste moslimlanden gediscrimineerd en zelfs vervolgd worden. Dat kun je hier wonende moslims niet aanwrijven. Maar wel dat in Amsterdam joodse gelovigen en homo's het leven zuur wordt gemaakt (zie art. NRC van jl. zater dag). Zich daaraan storen is meer op zijn plaats. Waar houdt lichtge raaktheid op, waar verwordt die tot een pogingom meegebrachte eigen opvattingen en culturele gewoonten aan het gastland op te leggen? P. Kroes, Venray Mannenkoor Vorige week vrijdagavond liep ik naar huis over de Julianasingel. Alhoewel ik het niet van plan was, ik kwam immers al van een ander feest, kon ik de verleiding niet weerstaan om toch even het dorp in te lopen omdat de klanken van prachtige muziek mij die kant op lokte. Wat ik daar zag en hoorde, overtrof mijn stoutste verwachtin gen. Een prachtig overdekt plein met twee grote podia en werke lijk fantastische muzikanten. Als het ene podium 'sloot', opende het andere. Minutenlang dwaal den mijn gedachten soms af naar alle mensen die er niet waren en hun gemiste kans, om vervolgens wakker te schrikken en verder te genieten van de muziek. Als een klein jongetje in een snoepwinkel bewonderde ik vol verbazing de prachtige parachute die het gehele Schouwburgplein overspande. Het geluid van beide podia was heel erg goed. Alles klopte gewoon op dit evenement, van bar tot munt- verkoop van broodjes en toiletten. Complimenten voor Twan van Bussel en de horeca. Als vriend van het mannenkoor zag ik deze ingezonden brief als beste middel om het mannenkoor te bedanken voor dit fantastische cadeau aan de Venrayse gemeenschap. De mannen van het koor hebben dui delijk laten zien dat ze veel meer in huis hebben dan alleen maar een mooie stem. Samenvattend: een ongelofelijk mooi evenement waar je normaal gesproken voor af zou reizen naar Amsterdam, Maastricht of Keulen. En dit in het centrum van Rooj, in onze eigen achtertuin. Venray's Mannenkoor, vrienden: bedankt! Paul Franssen, restaurant De Beejekurf. Centrum Venray fietsvrij Wordt Venray langzamerhand een stad? We hebben nu een mooi, gezellig en groots centrum, dat niet onderdoet voor dat van een 'echte' stad. Maar toch. Volgens mij heeft een stad een centrum waar men onder meer kan gaan winke len en dan valt er te denken aan kleding en schoeisel e.d. In Venray zijn we echter ook voor het voor zien in onze dagelijkse levensbe hoeften aangewezen op het cen trum en daarvoor neem je de fiets, voor het gemak en ten behoeve van het milieu. Nadrukkelijk heb ik het nu niet over het wekelijks aanschaffen van de grote voorraad. Daartoe parkeert men eenvoudig weg de auto bij een van de vele supermarkten. Nee, ik denk aan de bakker, de slager, de drogist, de kaaswinkel de groenteman. Alle maal gelegen in het centrum Nu is men verplicht de fiets ergens te stallen, bijvoorbeeld bij de Hema, lekker centraal en wellicht enigs zins bewaakt door de koffiedrin kende mensen binnen. Toch denk ik niet dat het een goed idee is om alvast enige gekochte zaken in de fietstas te deponeren om het rond sjouwen met tassen te voorkomen. Het is duidelijk, dunkt mij, dat het er voor de winkelende fietser zeker niet gemakkelijker op wordt! Echter, na klachten van groepen van ouderen wordt er aan fietsers vanaf 75 jaar een oplossing gebo den. Zij kunnen na het bezoek aan een voorlichtingsbijeenkomst op het gemeentehuis de beschikking krijgen over een plaatje voor hun fiets. Daarmee wordt hen toestem ming verleend om met de fiets aan de hand door de Grotestraat en de Schoolstraat te lopen, neen - volgens mijn informatie -niet om de fiets ergens neer te zetten. Dat is ook hen niet toegestaan. He, wat jammer nou! Daar loop je dan langs de bakker, de drogist etc. Kortom wat moeten we in Ven- ray met een dergelijke onhandige en ook enigszins malle regeling? Is er niemand die iets beters kan bedenken? Hanneke Martens. Venray. Wie bezoekt uw site nu werkelijk? Flyers Internet Communicatie Burgemeester Gilissen: "College vindt 1200 het maximum" In het gemeentehuis vond donderdagavond een informa tieavond plaats voor raadsle den. Onderwerp was de komst van een asielzoekerscentrum op het St. Annaterrein. Het aantal van 1200 asielzoekers riep de meeste weerstand op. Het mysterie over de oor sprong van dit 'magische' getal, is nu opgelost. Eerder wezen gemeente en COA (Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers) naar elkaar. Het COA gaat als volgt te werk. De beschikbare gebouwen wor den geïnspecteerd en opgemeten. De vuistregel is dat iedere asielzoe kers vijf vierkante meter leefruim te nodig heeft. Een eerste reken som wees uit dat er op St. Anna dan 1500 asielzoekers gehuisvest konden worden. Met dit getal stapte het COA naar de gemeente. Burgemeester Hans Gilissen meld de dat hij het wel een erg hoog aantal vond. "We hebben toen een maximum van 1200 gesteld. Uiter aard onder voorbehoud van wat de gemeenteraad ervan vindt", haastte Gilissen zich te zeggen. De fracties hebben moeite met het hoge aantal. Ook de duur van tien jaar kwam ter discussie. Carla Brugman (PP2) wilde weten wat de ondergrens is. Manager Antho ny Slinkert noemde een aantal van 450 tot 600. "Maar dit is in het algemeen.Wij moeten het bedrijfs economisch rond krijgen. Bij een hoger aantal asielzoekers kunnen we meer investeren in gebouwen en de veiligheid." Het COA voert momenteel een haalbaarheidsonderzoek uit. De kosten en baten van het gebruik van het St. Annaterrein worden hierbij op een rij gezet. Er wordt gerekend met 1200 asielzoekers gedurende een periode van tien jaar. Half juli zijn de uitkomsten bekend. Het COA heeft nog geen overeenkomst bereikt met GGZ Noord- en Midden-Limburg, de eigenaar van het monumentale terrein van 45 hectare. Duidelijk is dat veel gebouwen eerst flink opgeknapt moeten worden, voor dat ze geschikt zijn voor bewo ning. COA en GGZ zijn er nog niet uit wie de verbouwingskosten voor zijn rekening neemt. Indien het COA dit doet, dan zal dit ver taald moeten worden in een lage re huurprijs. Ook daar is nog geen akkoord over. De vraag is of beide partijen er deze zomer nog wel uitkomen. Gilissen meldde vooraf dat het COA de toestemming van de gemeente niet nodig heeft. Het bestemmingsplan van St. Anna staat de komst van een asielzoe kerscentrum toe. "Het COA vindt draagvlak belangrijk. Het wil geen valse start maken", aldus de burge meester. Anthony Slinkert somde in zijn inleidend praatje de eco nomische voordelen op. Het asiel zoekerscentrum zorgt voor werk gelegenheid (aannemers, catering, beveiliging, schoonmaak, onder wijs), de gemeente krijgt extra rijksgeld en de asielzoekers zullen hun kleed- en leefgeld in de lokale winkels besteden. Een volwassene krijgt 52 euro per week. Een kind tot elf jaar krijgt 12 euro zakgeld en een ouder kind tot achttien jaar ontvangt 19 euro. Volgens Slinkert zijn deze bedragen afgestemd met het Nibud (Nationaal instituut voor budgetvoorlichting). In Ven- ray verblijven alleen jongeren in gezinsverband. De alleenstaande minderjarige vluchtelingen (AMV) krijgen een aparte opvang in het AMV-kamp in Baexem. Tien pro cent van de asielzoekers is leer plichtig. Zij zullen de reguliere scholen in de omgeving bezoeken. Ook de scholen krijgen hiervoor inkomsten van het Rijk. Buurtbewoner Piet Vullings wees op de recente verkiezingsuit slag. "Door de politieke verschui vingen zitten we hier misschien voor niets." Slinkert reageerde: "Dat is ook voor ons koffiedik kij ken. Momenteel hebben we extra opvang nodig door een lichte stijging van de instroom, terwijl de uitstroom daalt." Als de grote winnaar de PVV gaat regeren met de VVD, dan is de kans groot dat de grenzen voor immigratie ver der op slot gaan. Venray heeft dit in 2002 al eens meegemaakt. Het beoogde asielzoekerscentrum in Brabander werd toen afgeblazen, vanwege het strengere asielbe leid ten tijde van de opkomst van de LPF. Slinkert weet uit ervaring dat de meeste omwonenden zich zorgen maken over de veiligheid. "In het begin is er altijd veel commotie. Zoals ook in Tienray. Maar nu heeft het een plek verworven in het dorp." Het asielzoekerscentrum in Tienray sluit zoals afgesproken in juli 2011, bevestigde hij. "Asiel zoekers zijn niet meer crimineel dan Nederlanders", aldus Slinkert, die meldde dat het asielzoekers centrum 24 uur per dag en zeven dagen per week beveiligd is. "Er zijn altijd minimaal drie beveili gers aanwezig die tevens bedrijfs hulpverlener zijn. Een persoon houdt de wacht in de receptie en de andere twee lopen over het park. Ze zijn bij calamiteiten snel op te roepen." Slinkert zegt dat Venray zal moeten wennen aan de nieuwe bewoners. "Het kan ook soms bedreigend zijn, als er vijf Somaliërs bij de pinautomaat staan en ze weten niet hoe het apparaat werkt. En er kan vreemd worden opgekeken als een vrouw de boodschappen op haar hoofd draagt." De gemeenraad hikt tegen het hoge aantal van 1200 bezoekers aan. Dit zou wel eens een breekpunt kunnen zijn, allhoewel de raad for meel niets te vertellen heeft. Toch legt het COA zijn oor te luister bij de Venrayse politiek. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers rekent erop 1200 asielzoekers te kunnen huis vesten op St. Anna. "Het is voor de raad lastig te bepalen hoeveel asielzoekers er mogen komen", zegt Gerda van Stelten (CDA). "Stel dat wij zeggen, duizend is genoeg. Houdt het dan op voor het COA?" Een duidelijk antwoord bleef donderdag uit tij dens de informatiebijeenkomst. "Dan ontstaat er een nieuwe situa tie", reageert COA-manager Antho ny Slinkert diplomatiek. "Ons haal baarheidsonderzoek gaat uit van 1200 gedurende tien jaar. Zo niet, dat moeten we het opnieuw bekij ken." Van Stelten vindt 1200 'wel wat veel'. "Kwaliteit gaat boven kwantiteit. Het moet wel beheers baar zijn. Het is normaal dat Ven- ray zijn maatschappelijke verant woordelijkheid neemt. Maar niet tegen iedere prijs." Elly van Dijck (PvdA) denkt dat de Venraynaren straks minder snel een wandelin getje in het park zullen maken. "Want samenscholing werkt rem mend voor de toegankelijkheid." Tineke Lamers (Samenwerking): "1200 is wel erg veel." Ingeborg de Barbanson (VVD) doet er nog een schepje bovenop. "We zijn scep tisch. Het is enorm veel. Er verble ven vroeger veel minder patiën ten." Ronald van Hal (SP) vraagt of het er ook 250 of 500 kunnen zijn. Van Hal wil weten hoe hoog de rijksvergoeding is, maar daarop weet niemand het antwoord. Carla Brugman (PP2) zegt geschrokken te zijn van het aantal. Tiny Greben jak (PP2) merkt op dat asielzoe kers niet veel kunnen met 52 euro zakgeld per week. Zij is ook niet voor een school op het asielzoe kerscentrum. "Iedereen moet zo snel mogelijk integreren." Er komen vragen over de veilig heid en toegankelijkheid van het terrein. "Het asielzoekerscentrum is nooit afgesloten", meldt mana ger Anthony Slinkert. "Inwoners van Venray kunnen altijd het ter rein op en af." Extra politieagen ten zijn volgens hem niet nodig. Dat er in het verleden 800 tot 900 patiënten verbleven, vindt Slinkert geen maatstaf. "Psychiatri sche zorg is onvergelijkbaar met onze huisvesting. De asielzoekers zijn niet zorgbehoevend en gezin nen zetten we bij elkaar. Het getal van 1200 is reëel." Carla Brugman vreest dat de raad voor het blok wordt gezet nu het COA uitgaat van 1200 asielzoekers. "We moe ten nu met een voorstel komen, bijvoorbeeld maximaal 600. Als wij wachten, dan zijn we straks te laat." Ook het CDA worstelt met het aantal. "Hoe kunnen wij weten of wél 600 acceptabel is?", vraagt Van Stelten zich. "Het is inderdaad lastig", vindt ook De Barbanson. "Wij kunnen wel eisen stellen, maar als het COA vertrekt, dan schieten we ons doel voorbij." Manager Anton Dörsch legt uit dat er ook voor het COA nog veel onduidelijkheden zijn. Het wachten is op antwoorden van eigenaar GGZ. Veel gebouwen zijn al lange tijd niet meer bewoond. "Functioneert de riolering nog en doet de verwarming het wel?", vraagt Dörsch zich af. "We willen inzicht in de onderhoudskosten. Het moet financieel haalbaar zijn." Martin Leenders (Samenwerking) heeft het idee dat er de laatste tijd weinig vooruitgang is geboekt. "Deze bijeenkomst komt dus te vroeg", vindt hij. Hans Teunissen (PP2) vraagt zich af of de termij nen wel haalbaar zijn. Dörsch meldt dat enkele gebouwen binnen een halfjaar geschikt te maken zijn voor bewoning. De 1200 asielzoekers komen ook niet tegelijkertijd, te beginnen met 400 rond de jaarwisseling. Na de raadsleden kreeg ook de publieke tribune de gelegenheid vragen te stellen. Het COA zegt toe dat er geregeld een bewo nersoverleg komt. Hans Ewalts merkt op dat in gebouw Benoit nog ongeveer vijftig GGZ-patiën- ten verblijven. "Die blijven er nog twee jaar", weet Dörsch. "Daarna verhuizen ze naar Servaashof. Dat levert geen problemen op." Ewalts is bang voor verloedering van het prachtige park. Bram Reijnders runt een kunstgalerie in de voor malige boerderij, helemaal achter op het terrein. "Kan ik blijven? Ik heb geen geldig huurcontract", is zijn vraag. Anton Dörsch. "Wat ons betreft mag u rustig blijven zitten. In de buitenring zullen we sowieso wei nig gebouwen in gebruik nemen. Ze zijn of te gevaarlijk of ondoel matig. We kiezen voor alle grote gebouwen in het middenblok." Reijnders vraagt zich af of zijn galerie te rijmen is met de sfeer van een asielzoekerscentrum. "Ik verwacht dat het zonder proble men kan", antwoordt Slinkert. Jolanda Rutten van Spring Kinder opvang wil weten of er asielzoe kers in het gebouw Sancta Maria komen. Dat blijkt het geval. "Uw gebouw is uitermate geschikt om asielzoekers te huisvesten", rea geert Dörsch. Van alle huurders op St. Anna heeft GGZ de contracten al eerder opgezegd. Spring moet dus uitkijken naar een andere locatie. Rutten is ervan op de hoogte. Andere huurders kunnen weer blijven zitten. Het is afhanke lijk van de gebouwen die het COA op het oog heeft. Groeien tegen de crisis in In tijden van crisis zijn er altijd bedrijven die juist wel groeien. Zo ook Atlantic Tele com uit Venray. Het telecom- bedrijf heeft zijn activiteiten onlangs uitgebreid als gevolg van overnames en door de introductie van Atlantic Mobi le, dat ontstaan is uit een samenwerking met T-Mobile. "We groeien inderdaad nog steeds", stelt Marc van Bracht. "Maar dat is ook noodzakelijk in de communicatiebranche", ver volgt Jos Peeters. Beide directeu ren van Atlantic Telecom zijn zich ervan bewust dat wanneer je in de toekomst in deze branche mee wilt blijven spelen je alleen maar moet groeien. "Dit jaar met 50%", aldus Van Bracht. "Een deel daar van is inmiddels gerealiseerd. Niet door autonome groei, maar door overnames. Dat is naast autonome groei een belangrijke manier om nog te groeien." Eerder dit jaar heeft Atlantic het bedrijf MD Pro ducts uit Hilversum. "Dat bedrijf telde 6000 mobiele abonnemen ten. "Die hebben we aan ons klan tenbestand kunnen toevoegen. De acht mensen die op de vestiging in Hilversum werkzaam zijn moeten dit aantal verder gaan uitbreiden." De vestiging in Hilversum is zeer belangrijk. "Onze klanten daar heb ben een bepaalde relatie met de mensen in Hilversum. Ga je alles vanuit Venray doen, dan is die rela tie weg en de kans groot dat de klant ook weg is", vervolgt Jos Pee- ters. Onlangs heeft KPN een deel van zijn klantenbestand, de zoge- name Multi Customers Site, ver kocht aan Atlantic Telecom. "Denk daarbij aan bedrijventerreinen met een telefooncentrale. Het Media park in Hilversum is daar een voor beeld van Bijna alle omroepen zijn klant bij Atlantic", aldus Marc. Nieuw is de deal met T-Mobile. Onder de noemer Atlantic Mobile worden zakelijke mobiele abon nementen verkocht. "Wij zijn voor T-Mobile een belangrijke partner omdat dit bedrijf zich niet of nau welijks op de zakelijke markt voor vaste telefonie begeeft. Wij hebben daar juist onze klanten zitten. Wij snappen ook goed wat het mkb wil en kunnen door de afspraken met T-Mobile een goed aanbod bij die bedrijven neerleggen. En voor de klant is het vrij simpel. Die ont vangt een factuur voor alle telefo nie: zowel voor vaste als mobiele telefonie!" Voor meer informatie kijk op www.atlantic.nl Ministerie luistert naar regio Op uitnodiging van NV Regio Venlo bracht het team Binnen vaart van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat donderdag een werkbezoek aan de regio Venlo- Venray. Doel van het bezoek was om informatie uit te wisselen over ontwikkelingen in de binnenvaart, die een steeds grotere rol speelt in de efficiënte afhandeling van het goederentransport. Het ministerie onderzoekt welke verdere beleids inzet nodig is voor de binnen vaart en op welke innovaties het moet ondersteunen. De delegatie bezocht daartoe de BCTN-termi- nal in Wanssum en ND Logistics in Venray. De haven van Wans- sum wordt aanzienlijk uitgebreid. Ondernemers in de binnenvaart en de vervoersknooppunten wer ken met NV Regio Venlo samen aan de ontwikkeling van innova tieve ICT-oplossingen voor snelle re en meer transparante logistiek over water. De provincie Limburg gaf een toelichting op haar beleid voor de binnenvaart. bezoek onze site: iwv'W.guflhock.nl i Venray De Hoveniers «nmma thuiszorg Thuiszorg nodig? MMI in Venray heeft onlangs officieel de bevestiging ontvan gen dat de kwaliteitsnorm ISO Ts 16949 behaald is. Het behalen van deze norm is een grote prestatie voor de onder neming en met name tot stand gekomen door de goede samen werking en instelling van de mede werkers. Het behalen van deze norm wordt op een bescheiden manier gevierd. Dat is tekenend voor de werkwijze binnen het bedrijf. Met beide benen op de grond is het motto. Bij het Venray- se bedrijf, gevestigd op het bedrij venterrein Smakterheide, werken circa 35 mensen en het bestaat inmiddels meer dan 50 jaar. MMI (Machine Metaal Industrie) Ven- ray is gespecialiseerd in allround verspanende bewerkingen, klein constructiewerk, veredeling, las sen en subassemblage voor onder meer de algemene machinebouw en automobiel industrie. Het behalen van de ISO TS 16949- norm is uitzonderlijk voor een bedrijf van de grootte van MMI Venray. De aanleiding voor MMI Venray voor het behalen van deze norm is, dat steeds meer klanten uit de automobielindustrie eisen dat toeleveranciers aan deze norm voldoen. Jan Kleuskens: "De ISO TS 16949-norm is erg belangrijk voor onze onderneming. Hierdoor voldoen we aan de strenge eis van veel klanten in de automotive industrie, maar buiten dat hebben we er zelf ook echt baat bij. De ISO TS 16949 norm is erop gericht om fouten te voorkomen en niet achteraf te ontdekken. Eén van de eisen van ISO TS 16949 is het con tinue verbeteren. Iedereen binnen de onderneming is hiervoor ver antwoordelijk, dus niet alleen de kwaliteitsmanager. Deze werkwijze bespaart ons geld en helpt om de producten goed en op tijd bij onze klanten af te leveren. Het zorgt ook voor een zekere rust binnen de onderneming, omdat zaken beter geregeld zijn dan in het verleden. Het zorgt verder voor nog meer flexibiliteit dan we al hadden." MMI Venray heeft de investering voor het behalen van de ISO TS 16949- norm gedaan in een econo misch moeilijke tijd. Geert Litjens: "We hebben de tijd die ontstond doordat het iets rustiger was, maxi maal benut. We hebben deze klus samen geklaard. Het heeft gezorgd voor nog meer saamhorigheid en kennis binnen de onderneming en dit is erg goed voor de motivatie van onze medewerkers." Door het behalen van de ISO TS 16949-norm zijn er nieuwe mogelijkheden om klanten die deze norm eisen, bin nen te halen. MMI Venray is part ner van Mechatronics Partners. Dit is een samenwerkingsverband van vijf bedrijven in de regio Ven- ray, Horst aan de Maas en Venlo, die ieder vanuit hun specialisatie een bijdrage kunnen leveren aan projecten. Het voordeel van deze samenwerking is dat de aangeslo ten bedrijven opdrachten binnen halen, die de afzonderlijke bedrij ven niet zou kunnen verwerven. MMI Venray heeft door het beha len van de ISO TS 16949-norm zijn positie in de markt verbeterd en is hierdoor klaar voor de toekomst. Geert Litjens: "We zijn trots bij MMI Venray te werken. De direc tie ziet in dat de medewerkers het kapitaal vormen van de onderne ming en er is wederzijds vertrou wen. Het behalen van de ISO TS 16949-norm is de basis om de vol gende stap te kunnen zetten naar de toekomst." Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AV Venray Tel. 0478-514468 Juli 1974. Met de scouting, die in ons dorp Jong Neder land heette, waren we op kamp. Op die zondagmiddag gebeurde er - althans in mijn ogen als 13-jarige - iets heel raars. Met lange verlengsnoe ren en halsbrekende toeren werd er een tv geïnstalleerd in de grote eettent, die midden op de kampeerwei stond. Tot mijn verbijstering ging ieder een op die snikhete zomer middag in een tent voetbal zitten kijken. Later begreep ik dat het om de WK-finale ging. U weet wel, die wedstrijd waar ze het nu nog over hebben. Na vijf minuten hield ik het voor gezien en ging in de schaduw ergens een boek zitten lezen, dat ik mee had genomen voor een regenachtige dag. Het blijkt machtig interes sant, dat WK-voetbal. Op een van onze scholen hoorde ik dat gepland werd om de kinderen onder schooltijd naar de wed strijd Nederland-Denemarken te laten kijken. Het is oud nieuws, zeker, maar voetbal heeft wat weg van religie. Venrayse huizen en straten die versierd worden alsof het Kerstmis is en een Afri kaans stadion zo vol als de kerk op kerstavond. Het binnenkomen van de spelers doet denken aan de stoet misdienaars die de kerk intrekt en het Wilhelmus heet in de kerk dan 'Wij komen tezamen'. Vuvuzela's en ander oorbeledi- gend getoeter dienen als orgel, koor en klokken tegelijk. Arm bandjes en supermarkt-frutseltjes zijn alternatieve bidprentjes en rozenkransjes. Inderdaad: machtig interessant, zeker voor wie - zoals ondergetekende - het nog steeds niet snapt. Is het Oranje-gevoel een van de spaarzame momenten om ons nationale gevoel te kunnen bele ven, ja, botvieren? Naast Konin- ginnedag en activiteiten op 4 en 5 mei zou ik trouwens zo gauw geen andere kunnen bedenken. Dat zou best kunnen. Of speelt er iets anders mee? We worden steeds meer indi viduen die op onszelf zitten en een eigen leventje leiden. Er leven gemiddeld steeds minder mensen in één huis. Allemaal op een spaarzaam of onbewoond eilandje. Maar voetbal maakt het anders. Het lijkt wel alsof we daar de legitimatie in vinden om gehoor te geven aan iets wat diep in ons leeft: om meer te zijn dan een enkeling, om op te gaan in verbroedering en onder te gaan in iets wat groter is dan wijzelf zijn. We geven ons zonder enige terughoudendheid over aan iets groots, waarvan we veel heil ver wachten, zonder dat we het zelf in handen hebben. Iedereen zij zijn potje voetbal gegund, maar geef mij God maar. Hem snap ik ook niet, maar het risico dat Hij je als verliezer met lege handen thuis laat komen is in elk geval nul. En natuurlijk, als Nederland de finale haalt zal ondergetekende ook het laatste half uurtje wel kijken. Met de krant of een boek erbij. Maar wel een ander boek dan in 1974. Deken Smeets, Venray. Wij monitoren uw site en geven u praktische tips. Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling proteion Bel (088) 850 00 00 huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl voor mensen 'tijd voor wensen CENTRUM www.centrum-mondzorg.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9