Swolgens koor Unitas in nood Zonnebrillen van topklasse! Cartler DREIGEND ONTSLAG? \fenray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl PEEL EN MAAS Donderdag 17 juni 2010 - Pagina 3 Incassobureau op jacht naar 700 bonnen voor 59.000 euro De gemeente Venray heeft incassobureau Cannock Chase in de arm genomen om par keerboetes in het buitenland te innen. In eerste instantie gaat het alleen om Duitsland en Polen. Het blijkt lastig om buitenlandse automobilisten te dwingen hun Venrayse par keerbonnen te betalen. Uit de jaren 2007, 2008 en 2009 staan nog 700 boetes open voor een bedrag van 59.000 euro. Belas tingschulden verjaren na vijf jaar. Een Pool of een Duitser die in Venray 'vergeet' een parkeerkaartje te kopen ontspringt nu nog vaak de dans. Een naheffingsaanslag loopt al snel op tot een kleine 100 euro. Hoe langer de boete open- staat, des te lastiger de gemeente het geld binnenkrijgt. Cannock Chase kan met een dwangbevel effectief in het buitenland optre den. Het incassobureau werkt op basis van 'no cure no pay'. Een voorbeeld. Een buitenlander heeft in Venray een uur lang gratis geparkeerd. Dit kost volgens het tarief 1,40 euro. Daarbij komen de naheffingsaanslag (51 euro), aanmaningskosten (6 euro) en dwangbevelkosten (37 euro). De bon bedraagt in totaal 95,40 euro. Het incassobureau ontvangt het geld en draagt van de 'vangst' 32,20 euro af aan de gemeente Venray. Dit is de helft van het par keertarief (0,70 euro), de helft van de naheffingsaanslag (25,50 euro) plus de volledige aanmanings- kosten van 6 euro. De gemeente hoopt zo van alle openstaande boetes nog 13.000 euro binnen te halen. VOLMACHT Het college heeft aan drie medewerkers van Cannock Chase volmachten gegeven om met een dwanginvordering de parkeer- gelden in Polen en Duitsland te innen. Later wordt het werkge bied mogelijk nog uitgebreid met België, Frankrijk en Engeland. Het niet betalen van een parkeerboe te is een fiscale overtreding. De gemeente heeft de parkeergelden nodig voor de exploitatie van het parkeerbedrijf. Uit de opbrengsten worden de parkeervoorzieningen (slagbomen, betaalapparatuur, aan- leg parkeerterreinen) betaald. De gemeente vindt dat alle bestuur ders, die parkeren zonder de ver schuldigde parkeerbelasting te betalen, gelijk behandeld moeten worden. Controleurs van Q-Park schrijven bij overtreding een par keerbon (naheffingsaanslag) uit die onder de ruitenwisser wordt geschoven. Binnen twee weken ontvangt de overtreder een kopie naheffingsaanslag. Als het te vorderen bedrag niet binnen de termijn is betaald, dan wordt een aanmaning verzonden. Blijft de overtreder weigeren te betalen, dan wordt de vordering overgedragen aan de belasting deurwaarder. In Nederland heeft de gemeente hiervoor een con tract afgesloten met het deurwaar- derskantoor Diovin. Dit kantoor beschikt over alle bevoegdheden en de incasso verloopt vlotjes. De gemeente hoopt nu met Cannock Chase ook in het buitenland te kunnen toeslaan. Dit bureau heeft veel ervaring met het invorderen van belastingschulden over de grens. Cannock Chase vraagt gege vens van kentekenhouders op bij de buitenlandse autoriteiten. Een volmacht is nodig zodat het bureau gebruik kan maken van buitenlandse rechtshulp en kan handelen in naam van de gemeen te Venray. De gemeente hoopt dat deze aanpak ook preventief werkt. Zodat Polen en Duitsers eerder bereid zijn een parkeerkaartje te kopen, nu ze weten dat de 'lange arm' tot over de landsgrens reikt. Reportage op www.peelenmaastv.nl 1 De 2-0 zege van Oranje op Denemarken is ook in Venray met vreugde begroet. In de tot voet balarena omgetoverde tennishal De Schaapskooi werd na het ope ningsduel van Oranje geproost op de eerste zege op weg naar de wereldtitel. Voor ruim 83.000 toe- schouwers werd de eerste helft gekenmerkt door schoten hoog over het doel en passes over een lange afstand die de medespeler niet wisten te bereiken. Direct na de hervatting kwam een matig spelend Nederland ietwat geluk kig op voorsprong. Uit een voorzet van Van Persie kopte Simon Poul- sen de bal via de rug van collega Agger in eigen doel. Na 67 minu ten bracht Van Marijk Eljero Elia binnen de lijnen in plaats van Van der Vaart. Dat bleek een goede zet, want de vleugelspeler van HSV zorgde voor enkele gevaarlijke momenten. De aanvaller kreeg de fans ook in De Schaapskooi op de banken met enkele prachtige pas seerbewegingen en had een groot aandeel in de 2-0, want nadat hij de paal had geraakt, schoot Kuijt vijf minuten voor tijd van dichtbij raak. Op Peel en Maas TV was deze Vreugde in Venray na de 2-0 zege van Oranje. week een reportage over het ope ningsduel van Oranje op het WK in Zuid-Afrika te zien. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelen- maastv.nl. 'Herindeling en asielzoekerscentrum mogen geen extra geld kosten' Samenwerking zit niet op één lijn met coalitiegenoot PvdA. Samenwerking steunt de bezuinigingsplannen van het college. De PvdA wil daar entegen sommige besparin gen ongedaan maken, door het inzetten van het positieve jaarresultaat. Samenwerking voelt er niets voor inciden tele winsten weg te boeken voor structurele uitgaven. "Bezuinigen moet, helaas kunnen wij er niets anders van maken", zegt fractielei der Martin Leenders in zijn beschouwing op de voorjaars nota. De lokale partij prijst het college dat het nu al de bezuinigingsope ratie doorvoert. En niet afwacht wat de nieuwe regering van plan is. "Het is heel duidelijk dat we met een kleiner budget moeten gaan werken", aldus Leenders. "Onze koek wordt kleiner dus als gemeentelijke overheid kunnen we ook minder koek verdelen. Dat maakt het noodzakelijk te kijken naar een nieuwe en evenwich tige verdeling." Toch heeft ook een Samenwerking een wens. Het project 'eenzaamheid bij ouderen' mag niet zomaar worden stopge- zet. Het kost jaarlijks 15.000 euro. "Dit kunnen wij niet rijmen met het uitgangspunt dat er niet bezui nigd wordt op budgetten van de vangnetfunctie voor sociaal zwak keren. Graag zouden wij dit pro ject op de een of andere manier in stand willen houden." Samen werking vindt dat bezuinigingen soms lastig uit te leggen zijn aan de burgers van Venray. Vooral de grootscheepse renovatie van het gemeentehuis ligt gevoelig. "Het is voor sommige burgers lastig te verkroppen", weet Martin Leen- ders, die opmerkt dat de exploi tatielasten voor het gemeentehuis straks lager zullen uitvallen. Dit komt vooral door veel lagere ener- gielasten. De lokale partij wil ieder kwar taal de voortgang zien van de bezuinigingsronde. Op de gemeen telijke organisatie wordt een mil joen euro bezuinigd. Samenwer king vindt dat dit niet mag leiden tot een toename van ingehuurde externen ten koste van eigen personeel. Het verlagen van sub sidies aan instellingen en vereni gingen kan leiden tot hogere con tributies voor de leden. Het kan ook een positieve kant hebben. Organisaties worden geprikkeld te zoeken naar efficiëntie. Door bijvoorbeeld meer met vrijwil ligers te werken of het organise ren van nieuwe activiteiten die extra inkomsten opleveren. Het alternatief zou zijn een flinke verhoging van de onroerende zaakbelasting, zodat iedereen meebetaalt aan het tekort. Samen werking voelt veel meer voor de keuze van het college: een kleine verhoging van de ozb en een gespreide besparing op alle fronten. De eerste protesten klinken al door. Samenwerking wil dat B en W zelf actief met de verenigingen en instellingen rond de tafel gaan zitten. Leenders: "En niet alleen het oor te luister leggen bij dege nen die het hardste roepen. We roepen het college ook op om open te staan voor alternatieven, die worden aangedragen." Mocht de financiële situatie zich eerder herstellen, dan kunnen bezuini gingen versoepeld worden mits de meerjarenbegroting sluitend is. Samenwerking denkt dan als eer ste aan het ongedaan maken van de bevriezing van alle subsidies. Die worden gedurende vijf jaar niet verhoogd met het inflatieper centage. Per 1 januari 2010 is de herindeling ingevoerd. Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck beho ren voortaan bij de gemeente Venray. De financiële balans moet nog worden opgemaakt. Samen werking vindt dat de herindeling de burgers geen geld mag kosten. Indien dit toch het geval is, dan moet de rekening bij de provincie worden neergelegd. Fractieleider Leenders herinnert eraan dat de provincie de herindelingsbijdrage voor de gemeente (twee miljoen euro) heeft doorgesluisd naar de Floriade. Samenwerking is blij met de extra investering in veiligheid. Met de komst van vier toezicht houders (boa's) in de openbare ruimte gaat een wens van Samen werking in vervulling. De partij wil over een jaar evalueren of de inzet van boa's ook daadwerke lijk heeft geleid tot een toename van de veiligheid en leefbaarheid in wijken en dorpen. De lokale partij vindt dat de komst van het asielzoekerscentrum de gemeente geen extra geld mag kosten. Hier over bestaat nog onduidelijkheid. "Als er geld bij moet, dan is dat niet bevorderlijk voor de publieke opinie in Venray", waarschuwt Leenders. Vervolg voorpagina "Nieuwbouwplan vergroot leefbaarheid" Leo Nabben vindt dat het tra ject soepel verloopt. "Het perceel is bekend. Dit grenst aan Heiveld 1 en heet in de volksmond dan ook Heiveld 2. Het hele project zal ruimte bieden aan vijftien tot twintig woningen. Bewoners van Heiveld 1 hebben enkele kriti sche kanttekeningen geplaatst. Er is een kans dat zij het vrije uitzicht op het akkerland verlie zen en er komt meer verkeer. We hebben constructief overleg met deze bewoners, dat is prettig. Wij zoeken naar een optimale oplos sing voor iedereen. In een hechte gemeenschap, zoals Geijsteren dat is, ben je dat ook verplicht. Je bouwt immers niet alleen voor jezelf, maar ook voor de toekomst van Geijsteren." Geslaagd Op 25 mei heeft Myrtille Vallen, geboren in Nijmegen en getogen in Venray, haar artsenbul voor de studie geneeskunde in ontvangst genomen. Zij volgde eerst met succes de studie gezondheidswe tenschappen, met als specialisatie de afstudeerrichting bewegings wetenschappen, in Maastricht. Vervolgens werd ze als drs. aan genomen aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen, waar zij de studie geneeskunde voltooide. Ze is per 1 juni 2010 aangenomen als arts-onderzoeker en gestart met haar doctoraatsonderzoek aan de Radboud Universiteit. Haar uitein delijke doel: gynaecologe worden. Agressieve buizerds in broedseizoen Eikenbomen in de gemeente Venray worden geplaagd door rupsen van de groene eiken bladroller. De rupsen komen na overwintering in april uit en vreten de jonge uitlopers van de eik. Het beestje vreet de bomen helemaal kaal. Dit gebeurt vooral in de bossen, zoals bij de Ballonzuil. Hier staan dit jaar vele honderden eiken er troosteloos bij. De eikenbladroller is een licht groene microvlinder met spits toelopende voorvleugels De rup sen van deze kleine vlindertjes kunnen nogal wat schade veroor zaken aan eikenbossen. Er zijn veel insecten afhankelijk van de eik. Velen denken dat de eiken- processierups de boosdoener is, maar dat blijkt niet het geval. De groene eikenbladroller is een van de meest voorkomende plaagin- secten in Nederland. De soort kan regelmatig eikenbossen op grote schaal kaalvreten. Door de sterke vraat kan de boomgroei vermin deren. Eiken kunnen na herhaalde jarenlange kaalvraat verzwakken en gevoelig worden voor andere aantastingen. Als het meevalt kun nen de bomen eind juni opnieuw blad maken, dit zijn de zogeheten Sint Jansloten. "Anders blijven ze dit jaar kaal, maar daar gaan ze niet dood van", laat een woordvoerder van de gemeente weten. "De rup- senplaag is een natuurlijk proces, de gemeente gaat de rupsjes niet bestrijden. Mensen hebben er geen last van, hooguit valt er een rupsje op je kleding." Wandelaars zien in deze tijd regelmatig de groene rupsen door de lucht 'zweven'. Het is de vraag of de eikenbo men zich nog dit jaar herstellen. Het is een eigenschap van iedere boomsoort dat hij omstreeks 24 juni (Sint Jan) opnieuw uitloopt. Bij eiken steken de nieuwe iris- groene bladeren dan duidelijk af bij het donkergroen van het oudere blad. Dankzij deze Sint Jansloten kunnen de kaalgevreten eiken zich weer in een nieuw jasje steken, omdat de rupsenplaag dan is uitgewoed. De gemeente heeft dit jaar nog geen meldingen ontvangen van wandelaars of jog gers die in de bossen zijn lastig gevallen door een buizerd. In het verleden kwam het wel eens voor in de Geijsterse bossen, meldt de gemeentewoordvoerder. Toch heeft deze roodvogel onlangs weer de aanval geopend in de Bal- lonzuilbossen. Het gebeurt alleen tijdens het broedseizoen, in mei en juni. De buizerd beschermt dan zijn territorium en zijn jongen. Sommige vogels worden zo agres sief dat ze schijnaanvallen uit voeren door vlak over het hoofd te scheren. Een enkele keer ver wondt de buizerd de menselijke 'indringers', met een klap op het hoofd. "Ook hiertegen onderneemt de gemeente geen actie", aldus de woordvoerder. "De buizerd is een beschermde vogel en het broed- seizoen eindigt aan het einde van deze maand. Een eensluidend advies over wat te doen als een buizerd 'aanvalt', is ook niet te geven." Zes mannen en negentien vrouwen. Samen vormen ze het Swolgens koor Unitas. Dit zijn te weinig leden voor de vierstemmige liederen die het koor zo graag wil zingen. Om een fusie te voorkomen, is Unitas dringend op zoek naar nieuwe mannen en vrouwen die het koor willen verster ken. De afgelopen jaren is het aantal leden, en dan met name het aan tal mannelijke leden van het koor, aanzienlijk teruggelopen. Sterfte en ouderdom en een stagneren de instroom liggen hieraan ten grondslag. Het ledenaantal is tot een dieptepunt van 25 gedaald. Met oproepen in kranten en dorpsblaadjes hoopt Unitas het tij te keren. Unitas heeft een rijke geschiedenis. Het koor is 38 jaar geleden opgericht als vrouwen koor, maar is al zeker vijftien jaar een gemengd koor. Unitas telde doorgaans zo'n veertig leden. "Dit is ook optimaal voor het zingen van verschillende soorten muziek", legt Tonny Custers, voorzitter van het koor, uit. "Op dit moment bestaat het koor uit slechts zes mannen. Het is hierdoor niet meer mogelijk om vierstemmig te zin gen. Waar we vroeger bassen, teno ren, sopranen en alten hadden, hebben we nu noodgedwongen de bassen en tenoren samenge voegd en zingen we driestemmig. Daar willen we graag verandering in brengen door nieuwe leden te werven. Een ander voordeel van een groter koor is dat we dan ook andere muziekstukken kunnen instuderen. Op dit moment spelen we vooral kerkmuziek. Een groter koor kan ook andere muziekstijlen instuderen en hiermee optreden." Het koor repeteert op dit moment altijd op de vrijdagavond, van 20.00 tot 22.00 uur in het Pas- toeërsweike. "Eén keer per maand zingen we bij de mis in de kerk. Alle leden worden verwacht hier aan deel te nemen. Daarnaast zin gen we één keer per maand met het gregoriaanse koor. Hier wordt altijd Nederlandstalig gezongen. Leden mogen hieraan deelnemen, dit is vrijblijvend." De gemiddelde leeftijd van het koor ligt tussen de 60 en 65 jaar. "We zoeken leden in alle leeftijdscategorieën. Jongeren zijn ook van harte welkom. We zouden het zelfs heel prettig vin den als een aantal jongeren zich wil aanmelden. Veel jeugdigen vinden het echter problematisch om met ouderen samen te zingen, zeker omdat we momenteel alléén kerkmuziek spelen. Wij staan open voor leden van alle leeftijdsgroe- pen. Zodra ons koor groter wordt, zullen we ook andere muziek gaan spelen." De noodzaak van nieuwe leden voor Unitas is groot, maar de oproepen in het dorpsblaadje hebben tot nu toe nog geen enkel nieuw lid opgeleverd. "Als dit zo blijft, zullen we snel stappen moeten ondernemen. Alleen met meer leden kunnen we blijven zingen op het gewenste niveau. Een fusie met een ander koor zal anders onvermijdbaar zijn. Aan gezien er binnen Swolgen geen andere koren zijn, zullen we naar een ander dorp moeten uitwijken. Dat zou uitermate jammer zijn. We hopen dan ook dat zich binnen kort nog enkele nieuwe leden, en dan met name mannen, zullen aan melden. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met het bestuur of op een vrijdagavond tussen 20 en 22 uur bij het Pastoeërsweike binnenlopen. Echt iedereen is wel kom: jong en oud, man en vrouw, veel of weinig talent. We zullen ieder nieuw lid omarmen." Verkiezing starter van het jaar Op 1 juli strijden vier Venrayse bedrijven om de titel Starter van het jaar. Dat gebeurt tijdens het Venrays Ondernemers Café bij Inther Logistics op Keizersveld. Genomineerd zijn I-Pe, Buro Pri- nor, Kumet BV en Suitalia. Starter van het jaar is een initiatief van de gemeente Venray, Rabobank Ven- ray en de Kamer van Koophandel. Tijdens het Venrays Ondernemers Café krijgen de genomineerden vijf minuten om hun bedrijf te promoten. De presentatie moet wel antwoord geven op de vraag waarom het bedrijf de titel Star ter van het jaar zou moeten toekomen. Na afloop van de pre sentatie krijgen de kandidaten drie prikkelende vragen voorge legd. Deze worden gesteld door de jury, bestaande uit Jan Loo- nen (gemeente Venray), Stephan Keijzers (Rabobank Venray) en Marcel Lamers (Starterscentrum KvK). Vervolgens kunnen de aanwezigen stembriefjes invul len die bij binnenkomst zijn uitgedeeld. Winnaar is degene met de meeste stemmen. Bij een gelijk aantal stemmen beslist de jury. Het Venrays Ondernemers Café is een initiatief van Business Vision Venray en wordt georga niseerd in samenwerking met de gemeente Venray. Alle onderne mers, aangesloten bij een van de diverse ondernemersverenigin gen, zijn hierbij welkom. Aanmel den kan via www.vop.nu Politie waarschuwt voor nepwapens De politie Limburg-Noord waar schuwt vakantiegangers geen nep- wapens uit het buitenland mee te nemen. Want het bezit van een imitatievuurwapen is in Nederland streng verboden. Ook het aanbie den op internet van op vuurwapen gelijkende artikelen zoals bijvoor beeld aanstekers is strafbaar. Het bezit van nepwapens is vervolg baar omdat ze gebruikt kunnen worden om te dreigen. De politie neemt nepwapens in beslag. Tegen de drager wordt proces-verbaal opgemaakt. Justitie bepaalt daarna wat er met de verdachte gebeurt. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) pdhsi=he TAGHeuer PRADA aaJTLEir BVLGAR I TOM FORD SERENGETI SPECIAAL OPTIEK Venray gaat parkeerboetes in Duitsland en Polen innen Venray feest na zege Oranje Samenwerking steunt bezuinigingsplan Rupsen vreten eikenbomen kaal PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3