Koester uw Monument Steun voor kinderen Nepal "Wij brengen school, ouders en jongeren dichter bij elkaar" "Het is een prachtige Zomer... barbecue! vanaf 7,45 p.p. Beleef de barbecue! www.HenkAarts.com Honderdeenendertigste jaargang - week 24 - donderdag 17 juni 2010 Basisschool St. Oda in Ysselsteyn hield vorige week woensdag een Nepal-dag. Na een welkomstwoordje bui ten kreeg iedereen een rode stip (tika dankjewel) op zijn voorhoofd. In de aula vertelde Marjo Jennis kens over haar werk met de Nepa- lese kinderen. De kinderen van de Odaschool hadden geld inge zameld met een sponsoractie. De oudere kinderen liepen met water kruiken en de kleinsten liepen met poppen een parcours. Deze actie bracht 456 euro op. Het Mondiaal Platform uit Venray had het werk van Marjo Jenniskens, geboren in Ysselsteyn maar woonachtig en werkzaam in Nepal, ook uitgeko zen om te ondersteunen. Wethou- Marjo Jenniskens ontving van basisschool St. Oda een cheque van 456 euro. der Twan Jansen van en Piet Kroft en Wil Megens waren op school om een bedrag van 5000 euro te overhandigen aan Marjo. Door deze geldelijke bijdragen kunnen veel kinderen in Nepal weer een hele tijd onderwijs volgen. Musical Avenue in Schouwburg Venray Huiswerkbegeleiding voor allochtonen in Brukske groot succes Op de foto twee bijzondere kruisen in Geijsteren. Twee krui sen waarvan de historie verbon den is met die van het voormalige kasteel Geijsteren. Op de foto links een wegkruis dat geplaatst is bij de splitsing Wanssumseweg, Dorp straat, Maasheseweg. Het staat aan het begin van een van de oprijla nen naar Den Boogaard. Staande voor het wegkruis ziet men links op de achtergrond in een prachtig landschap Den Boogaard liggen. Deze voormalige herenboerderij is in negentiende eeuwse traditi onele stijl gebouwd en heeft als huidige functie horeca. Het weg- kruis stond oorspronkelijk op een andere plek. Het is het kruis dat omstreeks het jaar 1800 langs de oprijlaan van het toenmalige kas teel Geijsteren geplaatst werdEch ter, in de laatste oorlogsdagen van de Tweede Wereldoorlog werd het kruis omver gehaald en verder niet meer hersteld. Het corpus was in 1920 al vernield door een of ande re dronkeman. De tand des tijds had natuurlijk ook zijn invloed op het omvergehaalde kruis, zodanig dat het geheel verloren dreigde te gaan. Inwoner wijlen Roel Jacobs kwam in 1980 met het initiatief om de oorspronkelijke sokkel en dorpel op te knappen en te verplaatsen naar bovenvermelde wegsplitsing en een nieuw kruis Meer dan honderd alloch tone jongeren gaan wekelijks vrijwillig naar de huiswerkbe geleiding in de wijk Brukske in Venray. En met succes. De meeste kinderen presteren beter op school, en ouders zijn meer betrokken bij de oplei ding van hun kinderen. "Twee jaar geleden werd ik door het project IKRA aangemoe digd om iets te doen met alloch tone jongeren", vertelt Mahyar Tahsini, initiatiefnemer en coördi nator van de huiswerkbegeleiding. "Ik heb zelf een heel goede band met veel allochtone jongeren en hun ouders, dus het leek me goed om iets te doen met deze groep. Ik heb een plan van aanpak gemaakt voor een huiswerkgroep en men sen hiervoor geënthousiasmeerd. Zo kon ik direct een goed begelei dingsteam aanstellen." Het begon allemaal met één kind en twee begeleiders, maar al snel liep dat op naar dertig tot veertig kinderen. "Door deze animo werden onze lesuren uit gebreid naar drie avonden: maan dag, woensdag en donderdag. We gaven deze lessen in samenwer king met basisschool Estafette. De bedoeling was om kinderen van 4-8 jaar te begeleiden, maar al snel kwam er veel vraag naar begeleiding van leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Dit hebben we goed weten op te zetten en al snel hadden we 160 leerlingen. Dit is eigenlijk het maximale aan tal dat we aankunnen. We hebben genoeg begeleiding hiervoor, maar te weinig lokalen en ruimten om nog meer kinderen te begeleiden." Het doel van de huiswerkbege leiding is niet alleen dat de jon geren beter presteren op school, maar ook om de ouders, de school en de jongeren dichter bij elkaar wordt gegeven aan integratiepro jecten die door ambtenaren wor den georganiseerd, maar dat ik, zonder politieke vrienden, altijd keihard moet vechten voor een beetje geld. Laatst was er een feest voor jongeren. Er werd een rapper uitgenodigd en het hele feestje kostte zo'n 15.000 euro. Van dat bedrag kunnen wij een jaar lang 200 kinderen begeleiden." Wellicht krijgt Mahyar Tahsini binnenkort toch meer voet aan politieke grond. "Ik was laatst bij een bijeenkomst in de Witte Hoeve over probleemjongeren in Landweert. Ik was daar de enige allochtoon tussen 130 mensen en ik heb mijn mening goed laten horen. Er zijn misschien acht of negen figuren die het voor de anderen verpesten. Deze sleutelfi guren hebben veel geld en macht en dat trekt meelopers aan die dat ook willen. Ik vind dat deze kleine kern hard moet worden aangepakt en dat de gemeente verder goed moet kijken met wie ze te maken heeft. De gemeente gaat naar een cultureel centrum of moskee om haar verhaal te doen, maar ze heeft geen idee over wie ze het heeft. Ze gist maar wat en geeft geld uit aan kansloze projecten. Wij weten hoe we allochtone jongeren aan moeten pakken en dat doen wij al dagelijks. En wij geven bovendien allochtonen een kans om hun school op een zo hoog mogelijk niveau af te ronden. Na mijn plei dooi ben ik direct gevraagd om op gesprek te gaan bij burgemeester Gilissen en de wethouders om over de aanpak van deze jongeren te praten. Ik ben benieuwd! Veel basisscholen en het Raayland Col lege willen graag met ons samen werken. Als wij ons werk kunnen blijven doen, zullen er in de toe komst steeds minder allochtone jongeren zijn met een achterstand op school." te maken. Het plan werd aldus uitgevoerd en in 1991 werd het kruis vervangen door een nieuwe uitvoering. Het huidige kruis is uitgevoerd in hardhout en is niet meer voorzien van een corpus. De oorspronkelijke sokkel is nog in goede staat en het opschrift is nog goed leesbaar. Opvallend aan dat opschrift is dat daarin aflaten zijn vermeld. Het opschrift luidt: "O gy alle die vorbei gaat langs deze weg, overwegt en ziet of er eene smart is gelyk aan de myne. Myn Jesus, barmhartigheid (100 dagen aflaat). Zoet hart van Maria, wees myn heil (300 dagen aflaat). Genadige Jesus, geef de ziele der overledene de eeuwige rust. Onze Vader - Wees gegroet". Op de foto rechts een kruis dat met een geheel andere intentie is geplaatst, het is een gedachtenis- kruis of memoriekruis.Het bevindt zich op de oever van de Maas op het weiland nabij de ruïne van het voormalige kasteel Geijsteren. Het betonnen kruis herinnert aan het tragische overlijden van stu dent Joseph baron de Weichs de Wenne, die op 29 juni 1884 op 22-jarige leeftijd verdronk bij een poging de Maas over te zwem men. Het kruis is van het volgende opschrift voorzien: "IHS, Hier lag het lyk van zaliger, Baron Josef de Weichs, Verdronken 29 juni 1884, Bid voor zijn lieve ziel". Foto en redactie Frans de Roos. Bron: Stichting Kruisen en Kapel len in Meerlo-Wanssum. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1,5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Leerlingen van Kunstencen trum Jerusalem in Venray voe ren op zaterdag 19 en zondag 20 juni twee keer de musical Avenue op in Schouwburg Venray. De uitvoeringen zijn zaterdag om 19.00 uur en zon dag om 15.00 uur. De inhoud van Avenue in het kort. Een willekeurige straat in een willekeurige stad. We maken kennis met de bewoners van Avenue. We zien wie er wonen, waar ze mee bezig zijn en wat hun dagelijkse problemen zijn. Als bewoners te horen krijgen dat ze moeten verhuizen omdat de hele wijk gesloopt gaat wor den, besluiten ze om in opstand te komen. Avenue is geïnspireerd door de musicals Avenue Q en Rent. De musical bestaat uit twee delen. Voor de pauze laat de musi calklas met 47 enthousiaste leer lingen zien wat ze het afgelopen jaar heeft geleerd. De leerlingen scheppen aan algemeen beeld van het leven in Avenue. In diverse scènes, liedjes en dansen maken we kennis met diverse bewoners. Na de pauze is de productiegroep aan de beurt. Dit jaar bestaat de productiegroep voor een groot deel uit deelnemers aan het talen tentraject van Kunstencentrum Jerusalem. Ze spelen, zingen en dansen het leven van de bewoners van Avenue rond het moment dat de wijk gesloopt moet worden. Kelly Agterberg (17 jaar) uit Venray en Miriam Aldenzee (15 jaar) uit Deurne zijn in de voor stelling elkaars tegenpolen. Kelly speelt Elfy, een meisje dat op zoek is naar een woning en bij Galinda (Miriam) terecht komt. Elfy is het type student, in grote tegenstelling tot Galinda, een omhoog geval len modepopje die iedereen haat die niet zo is als haar. "In Avenue wonen mensen die allerlei proble men hebben, onderling, maar ook hun eigen problemen. Uiteindelijk is er een groot probleem waar iedereen bij is betrokken. We wor den het huis uitgezet, omdat we de huur niet meer kunnen beta len en daardoor op straat komen te staan. En dat willen we natuur- ren en de school voelen zich veel meer bij elkaar betrokken. Ouders komen veelal naar ons toe, maar wij gaan ook vaak naar ouders toe De aanleiding daarvoor is divers. "Als een van onze jongeren kat tenkwaad uithaalt of moeite heeft om mee te komen, spreken we de ouders. Maar dit doen we ook bij bijvoorbeeld intelligente leerlin gen, van wie de ouders weer te weinig ondersteuning geven. Als er iets is, bemiddelen we in de taal die wordt gesproken. Ondertussen leren de kinderen in de huiswerk groep hun Nederlands en andere vakken te verbeteren." Het begeleidingsteam bestaat uit hbo- studenten, leraren in opleiding en een aantal onder wijsassistenten. "Daarnaast zijn er vwo-leerlingen die ons onder- Mahyar Tahsini, initiatief nemer en coördinator van de huiswerkbegeleiding: "Als wij ons werk kunnen blijven doen, zul len er in de toekomst steeds min der allochtone jongeren zijn met een achterstand op school." steunen. Ons team telt nu 36 men sen en er zijn daarnaast nog tien nieuwe aanmeldingen. Dit zijn allochtonen en autochtonen die ons graag willen helpen. Doordat we de continuïteit van dit team willen waarborgen, krijgen ze een vrijwilligersvergoeding. Eerst was IKRA projectsponsor van de huis werkbegeleiding, maar dit houdt binnenkort op. Door onze suc cessen zijn er wel een aantal par tijen die interesse hebben om dit voort te zetten. Toch is het opval lend dat er vaak gemakkelijk geld te brengen. "Al snel bleek dat het project op beide vlakken succes vol is. De helft van de jongeren uit het voortgezet onderwijs is een niveau omhoog gegaan en ouders zijn veel meer betrokken bij de school. De ouderavonden die we organiseren, worden super goed bezocht. Waar er bij de ouderavon den die de school zelf organiseert slechts een handjevol ouders komt, komen er bij ons vaak wel zestig of zeventig ouders langs. Vooral omdat wij de talen van de ouders ook spreken. Turks, Marok kaans of Chinees, we kunnen in alle talen bemiddelen. Vaak willen ouders hun kinderen wel helpen, maar snappen ze het Nederlandse onderwijssysteem niet. Een goede voorlichting en regelmatig advies- gesprekken kunnen dit verhelpen en zowel de ouders, als de kinde- Kelly en Miriam maken beiden deel uit van de productiegroep. Een groep talenten binnen Kun stencentrum Jerusalem. Kelly: "We krijgen binnen onze opleiding meer professionele hulp en wor den beter gecoacht. We worden uitstekend begeleid, krijgen prima aanwijzingen. We leren ontzet tend veel. Bewust of onbewust, met alles wat je doet." Miriam: "We krijgen prima tips, ze helpen ons echt om te groeien in ons spel. Of het nu toneel, zang of dans is. Het is niet alleen dat er een productie tot stand komt. Ze helpen ons ook echt persoonlijk. Dat is echt heel fijn." Kelly volgt de MBO-opleiding Artiest Cultureel Ondernemer in Nijmegen. "Een veelzijdige oplei ding", aldus de eerstejaars studen te. "Er is heel veel aandacht voor toneel en we gaan aan de slag met ondernemerschap. Daarnaast moeten we veel dingen organi seren." Haar uiteindelijke droom is heel concreet: "Het liefste zou ik in een musical willen spelen en naar de Musicalacademie wil len. Een moeilijke opgave, want je moet steeds opnieuw audities blijven doen. Ik doe nu vijf jaar de musicalopleiding op zaterdag. Dat is een belangrijk deel van mijn leven." Miriam is derdejaars In Avenue zijn ze elkaars tegen polen. "Dat klopt", zegt Kelly. "Ik wil graag haar vriendin zijn, maar zij is eigenlijk een beetje te arro gant. Uiteindelijk komt het toch goed en besluit ze mijn vriendin te worden." "Ik ben behoorlijk arrogant en gemeen tegen haar", bevestigt Miriam. "In het begin moet ik haar helemaal niet. Uit eindelijk zie ik in dat ik niet zo aardig ben geweest en vraag haar Kelly Agterberg (l) en Miriam Aldenzee. of ze mijn vriendin wil worden. Alles komt dus toch nog goed." Miriam herkent zich wel een beetje in haar rol. Ze begint hard te lachen. "Met het uitkiezen van mijn kleding was ik zo klaar. Mijn kledingkast hangt vol. Dus dat beeld van modepoppetje klopt wel een beetje." Voor Kelly ligt die herkenning anders. "In het begin ben ik een beetje de nerd, maar in het echt ben ik dat toch echt niet", lacht ook zij. Waarom de mensen komend weekend naar de schouwburg in Venray moe ten gaan? Het antwoord geven ze in koor: "Het is een prachtige voorstelling met heel veel zang en dans. De moeite waard om naar te gaan kijken." lijk niet", legt Kelly uit wat de rol is van de productiegroep is in de musical Avenue. "We besluiten als bewoners in opstand te komen", vult Miriam aan. "Het komt zelfs tot een confrontatie met de ME. Maar uiteindelijk lukt het ons wel om in onze huizen te mogen blij ven wonen." Havo-leerlinge aan het Peelland- college in Deurne. Haar plannen zijn nog niet zo vastomlijnd. "Ik dans al sinds mijn vierde en zing zo'n drie jaar. Dit is mijn eerste jaar aan de musicalopleiding. Mijn ambities liggen het meeste bij de muziek. En of dat nu in een musical is, laat ik nog in het midden." EN MAAS voorstelling"

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13