Anne-Mieke Ruyten schildert voor ProminentenKunst Venray in de wereld, de wereld in Venray Processie in Venray Culirooj ontwaakt 'Ik kom bij je eten' Feestweekend schutterij Solfestival en Luikse markt Cheque voor SOS-busproject L PEEL EN MAAS Donderdag 17 juni 2010 - Pagina 11 Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf pro minente Nederlanders een schilderij maken. Die kunst werken worden tijdens een groots opgezet gala met uit- geserveerd diner en enter tainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas regelmatig een impressie van de voorbereidingen, waarbij vele Nederlandse prominen ten de revue zullen passeren. Deze week de Venrayse actrice Anne-Mieke Ruyten. (door Sander Pop) Anne-Mieke Ruyten (Maud) werd in 1960 geboren in Venray en volgde van 1982 tot 1986 de toneelopleiding Studio Herman Teirlinck in Antwerpen, waar ze inmiddels ook woont. Het eer ste dat Anne-Mieke zei toen ik haar aan de telefoon had om haar medewerking te vragen aan ons project was: "Schilderen? Moet ik schilderen? Ik kan helemaal niet schilderen, sta liever voor came ra's of een grote zaal met mensen, dan voor een wit doek. De faal angst zal ongetwijfeld toeslaan." Dat ze niet bang is voor de camera en al zeker niet voor zalen met mensen, was voor mij niet nieuw. Venrayse Anne-Mieke speelde bij diverse theatergezelschappen in België en Nederland, onder anderen met Mary Dresselhuys in Harold Maude en met John Kraaijkamp sr. in Schakels. Ook was ze te zien in Hoera! We zijn normaal, een hommage aan Annie M.G. Schmidt. Voor haar rol in Tsjechov, de musical werd Anne- Mieke genomineerd voor de John Kraaijkamp Musical Award. Bij het grote publiek werd ze bekend als Chris in de tv-serie Sam Sam en als Elsa in de musical The Sound of Music. In 2005 werd Anne-Mieke genomineerd voor een Gouden Beeld voor beste actrice voor haar rol in Kinderen Geen Bezwaar. In 2005 was Anne-Mieke te zien in de film Erik of het kleine insecten boek. Voor talrijke animatiefilms deed ze de nasynchronisatie, maar inderdaad: schilderen was voor haar nieuw. Hoog tijd voor een gelegen heids mental coach die dan zegt: "Je moet al die bewezen crea tiviteit eens aanwenden voor iets nieuws. De Venrayse kunste nares Anne Haeyen zal je bege leiden als het om de techniek gaat." Kijkdat had succes. Anne Haeyen kende ze goed en dit voorjaar scoorde ze zelfs een plaatselijke carnavalshit samen met de zwager van Anne: Martien Jeuken. Alle twijfel was plotseling overboord en er werd een datum afgesproken voor een schilder sessie in Venray. Op de dag van afspraak arriveerde Anne-Mieke vastberaden in Anne's atelier. Ze had er zin in en wist precies wat ze wilde. De skyline van Venray zou ze schilderen. "Het doek moet helemaal wit zijn, met kleurige onderlagen. Helemaal onderin het schilderij komt heel minutieus Venray. Dus heel veel sky en Ven- ray als een line onderaan." Anne bood haar een doek van een bij een meter aan, dat was absoluut niet aan de orde. "Echt liever een klein doekje. Op zo'n groot doek gaat de intentie verloren." Ze wist wel wat ze wilde schilderen, maar als je nooit een kwast hebt vastgehouden dan weet je mis schien wel wat je als resultaat wil, maar hoe dat te realiseren, is een andere zaak. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat dit de pro minente schilders soms frustreert, echter hoe verder we kwamen in het proces, hoe beter ze wist wat ze wel en niet wilde. Ze wilde er wat van maken en daarom wilde ze er net zo lang aan te werken tot het af was. Met aan een kant de euforie van voldoening als het goed ging, aan de andere kant die van frustratie, als het helemaal de verkeerde kant op dreigde te gaan. Euforie en frustratie wis selden elkaar af. Na een uurtje of vier hard werken was ze zo moe dat ze eigenlijk wilde stoppen. "Ik kom wel een keer terug." Maar dat is niet zo'n goed idee, als je al zo ver bent en misschien alleen nog maar een finishing touch hoeft toe te voegen, moet je doorgaan. Dat deed ze. Met de discipline van de succesvolle actrice en met de humor van haar personage Maud uit 'Kinderen geen bezwaar' werk te ze haar schilderij af en ze was er trots op. Het schilderij heeft een heel bijzondere uitstraling. En dat voor iemand die bang is voor het witte doek. Aandacht voor millenniumdoelen Begin juli van dit jaar wil het Mondiaal Platform Venray door middel van een Wereld markt en een Wereldmaaltijd aandacht besteden aan de zogenaamde millenniumdoe len die in 2000 werden gefor muleerd. In de aanloop naar deze manifestaties verschijnt er tot begin juli elke week een artikel in deze krant over wat er in of vanuit onze gemeente allemaal wordt gedaan om die doelen te bereiken. Deze week gaat het over de mil lenniumdoelen 3 en 4: meer gelijkheid tussen mannen en vrouwen (in 2015 moeten er net zoveel meisjes als jongens naar school gaan, op zowel basis-, middelbaar als hoger onderwijs) en minder kin dersterfte (vergeleken met 1990 moet de kindersterfte in 2015 met twee derde zijn teruggebracht). Hoe staan die dingen er nu voor en wat doet Venray daaraan? In 1990 jaar stierven in de arme landen 13 miljoen kinderen. Die hoge kindersterfte heeft verschil lende oorzaken. Veel kinderen overlijden aan ziektes die voorko men of genezen hadden kunnen worden, zoals diarree, mazelen, longontsteking en malaria. Toe gang tot medicijnen, vaccinaties, een goede hygiëne en een goede gezondheidszorg ontbreken in veel gevallen. In 2007 bleek de kindersterfte te zijn gedaald tot ongeveer 9 miljoen kinderen. Beduidend minder dan in 1990, maar nog steeds onaanvaardbaar veel. Het percentage meisjes dat naar de basisschool gaat ten opzichte van het percentage jongens is wereldwijd toegenomen. In 1990 waren er wereldwijd op elke 100 basisschoolkinderen nog 47 meisjes en in 2007 waren dat er 49 geworden. De doelstelling van een volledig gelijke verdeling lijkt op veel plaatsen gehaald te gaan worden, maar in delen van Afrika en West-Azië is de achterstand van meisjes nog erg groot. Meis jes worden vaak niet naar school gestuurd en krijgen vaker minder te eten dan hun broertjes. Hun ouders vinden dit niet nuttig, omdat ze later toch gaan trouwen en kinderen krijgen. Vaak kun nen arme gezinnen het school geld, het uniform, de boeken en andere schoolkosten niet beta len. In Afrika moeten veel jonge meisjes voor zichzelf en even tuele broertjes en zusjes, omdat hun ouders t.g.v. Aids overleden zijn. ONDERWIJS Vanuit Venray zijn er ook op het gebied van deze twee millennium doelen verschillende mensen en organisatie actief, in verschillende landen. Het aanbieden van onder wijs lijkt zo voor de hand liggend, maar de kinderen moeten daartoe soms een geweldige stap zetten. Neem bij voorbeeld de straatkin deren in Accra, waar Peter-Paul van Keijsteren 11 jaar lang mee heeft gewerkt en voor wie hij via stichting ASK Ghana nu al enkele jaren samen met vrienden en kennissen fondsen werft. Peter- Paul:"Het aantal straatkinderen in de stad Accra is gedurende de periode dat ik daar was opgelopen van 8.000 tot meer dan 20.000. Kinderen op het platteland krij gen via de TV het beeld dat zij het in de stad beter kunnen krijgen, maar het straatleven is wat hen in werkelijkheid wacht. Jongens kun nen via zwaar werk op de markt soms nog wel aan een beetje inko- men komen. Voor meisjes die naar de stad komen is een baan in de prostitutie in de meeste gevallen de enige manier om aan inkom sten te komen. Doordat deze meis jes vaak op jonge leeftijd zwanger raken, is een van de projecten erop gericht hen gedurende hun zwangerschap te begeleiden om zodoende grote risico's voor moe der en baby gedurende de beval ling te voorkomen. De kinderen slapen op straat in de buurt van de marktplek, omdat ze zich daar nog het minst onveilig voelen". Momenteel wordt een leercen trum opgezet voor de kinderen die bij andere projecten steeds uit de boot vallen, omdat ze te getrau matiseerd of gewoon te zwak zijn om gewone opleiding of scholing te volgen" Via individuen, stichtin gen en scholen zamelt Peter-Paul in heel Nederland geld in. Laatst haalde een school nog 5.000 euro op en dat bedrag werd vervolgens door de stichting Impulsis verdub beld. In Venray is ook de commis sie Missie-Ontwikkeling-Vrede van het dekenaat Venray actief. In het kader van de jaarlijkse vas tenactie wordt geld en aandacht gevraagd voor derdewereldprojec ten. Rogeer Hoedemaekers coör dineert de werkzaamheden van de Venrayse parochies. Er werden in het recente verleden gelden ingezameld voor een weeshuis in Karachi, Pakistan, voor de meest noodzakelijke voorzieningen op gebied van behuizing, scholing en medische zorg in Noord Kenia, wat helemaal aan het verdrogen is en waar gebrek is aan alles, voor een menswaardige opvang van psychiatrische patiënten in Indo nesië die meestal op straat leven. Op stapel staan plannen voor de opvang van getraumatiseerde weeskinderen in Oeganda en het slaan van waterputten in Ghana. Rogeer: "Het is ongelooflijk en diep triest om te zien hoezeer het bepaalde groepen in ontwikke lingslanden nog steeds ontbreekt aan de meest basale levensbehoef ten" VROUWEN Voor vrouwen in India is Carla Thielen actief geworden. Tijdens een reis in 2003 maakte zij ken nis met een hulporganisatie die vrouwen op economisch gebied wat zelfstandiger wil maken. Zij stond versteld van de ijver en de toewijding waarmee de vrouwen daar werkten in allerlei kleinscha lige projecten en besloot na terug komst de stichting Global Vision op te richten. Global Vision heeft een subsidiebedrag ontvangen en er is een productiebedrijfje voor vrouwen opgestart en dit is inmiddels afgerond. Tijdens haar verblijf in India koopt Carla prachtige lokale handwerkpro- ducten zoals bedspreien, zijden shawls, tassen, sieraden e.d. die zij o.a. verkoopt tijdens de Wereld markt. Van de opbrengst worden kleine initiatieven gefinancierd. Vorig jaar kwam zij via via in contact met een hulporganisatie in Ladakh die hulp vraagt bij het vergroten van de afzetmarkt voor lokale handwerkproducten door deze producten aan te bieden in Nederland. In 2010 bezoekt Carla de hulp organisatie en de vrouwen om een plan op te stellen. Carla: "Glo bal Vision werkt graag mee aan het vergroten van de economi sche zelfstandigheid van vrouwen. Op die manier vindt er een verbe tering van de leefomstandigheden plaats en biedt de vrouwen ook meer zelfrespect en zelfvertrou wen" 3 Voor het derde jaar in successie wordt op zondag 20 juni de sacra mentsprocessie in Venray gehou den. De processie gaat vanuit de Grote Kerk naar de Paterskerk. Ook de communicanten van dit jaar nemen deel. Om 9.30 uur begint de eucharistieviering in de Grote Kerk, waarna om circa 10.30 uur de processie zich for- Sacramentsprocessie in Venray op zondag 20 juni. meert. Aan deze processie wordt medewerking verleend door schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray, Koor Zonnelied, MMSK Sint Petrus Banden en het kerk koor van de Grote Kerk. Maar natuurlijk mag iedereen deelne men aan de processie. Reportage op www.peelenmaastv.nl Op 10, 11 en 12 september van dit jaar wordt het nieuwe Schouwburgplein in Venray omgetoverd tot een plein van culinaire hoogstandjes, gezel lige muziek en leuk enter tainment. Donderdag werd Culirooj op ludieke wijze 'ont waakt'. Met de deelnemers, sponso ren en vertegenwoordigers van de gemeente Venray was het Schouwburgplein gevuld met enthousiaste mensen die het evenement Culirooj, Culinair ien Rooj, toejuichen. Na een korte toespraak van Susan Janssen van Adventure Events werd het evene ment Culirooj symbolisch gestart door de aanwezige koks: de vlam ging in de pan en er werd met champagne geproost. De orga nisatie ziet het ontwaken van de 'Culivlam van Culirooj' dan ook als een mooie start voor een geweldig evenement. Een evene ment dat Venray culinair op de kaart zet,waarbij het publiek kan proeven van de specialiteiten van de diverse keukens uit de regio Venray en dat tegen een betaal bare prijs. De vrijdagavond van Culirooj staat gepland als busines- savond, exclusief voor sponsoren Deelnemers, organisatie en sponsoren gezamenlijk op de foto. van het evenement, waarbij een optreden van het artiestentrio Big, Black Beautiful staat geboekt. De huidige sponsoren komen veelal van buiten Venray om het culinaire netwerken interessan ter te maken. Ook de Venrayse bedrijven tonen hun interesse in het evenement. Bent u als onder nemer nog niet benaderd? Neemt u dan contact op met de organi satie. Op zaterdag presenteert de Stichting Nationale Monumen tendag de monumenten van het jaar 1900 met als jaarthema 'De smaak van de 19e eeuw', met aan sluitend de geur van de keukens over het gehele plein. Op zondag zijn de winkels van het centrum geopend waarbij er in de ochtend een ontbijt (met aansluitend een modeshow) staat gepland. Tijdens het gehele evenement is het podi um gevuld met een divers aanbod van muziek en entertainment in samenwerking met onder andere de schouwburg in Venray. Peel en Maas TV besteedde deze week aandacht aan de start van Culi- rooj. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Kleur in Castenray is het jonge renproject in Castenray dat bezig is de JOP (jongerenontmoetings plaats) opnieuw leven in te bla zen, onder meer door het saaie grijze huisje te verven met leuke ontwerpen en zelf een moza- iekbank te bouwen. Al vele uren hebben de jongeren de handen uit de mouwen gestoken voor dit project. Christian van Bommel, een van de adviseurs van Kleur in Castenray, vond om die reden dat de jeugd wel een barbecue ver diende. Hij mailde naar het RTL4- programma 'Ik kom bij je eten' en zijn mail werd uit de duizenden gekozen. Een datum werd geprikt De Castenrayse jeugd samen met barbecueman Harm-Jan en Mark van Eeuwen op de foto. en donderdag 10 juni kwam de cameraploeg samen met barbe cueman Harm-Jan en BN'er Mark van Eeuwen (Jack van Houten, GTST, red.) naar Castenray, naar de jeugd van KiC (Kleur in Cas- tenray). Met veel plezier is er een aflevering opgenomen en er is lekker gesmuld van de heerlijke barbecue van Harm-Jan. De uit zendingen starten op 5 juli. Wan neer de aflevering met Kleur in Castenray wordt uitgezonden, is nog niet bekend. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray houdt op zaterdag 19 en zondag 20 juni een feest weekend op de schuttersweide aan de Loonsedijk 5 in Merselo. Op zaterdag is iedereen vanaf 13.30 uur welkom om een kijkje te nemen. De voetballiefhebber hoeft de tweede poulewedstrijd van Nederland niet te missen, want het duel is live te bekijken. De bezoekers kunnen deze middag natuurlijk ook zelf gaan schieten met de oud-Limburgse schutters- buks, de flobert en natuurlijk de windbuks. Er wordt tevens een loterij gehouden met schitterende prijzen. Zondag 20 juni begint de dag voor de schutterij met het bij wonen van een eucharistieviering in de Sint Petrus Banden Kerk. Aansluitend aan deze viering is er een sacramentsprocessie. Om 13.00 uur gaat de schutterij op de schuttersweide twee jubilarissen onderscheiden. Jo Lenssen heeft zich altijd volledig ingezet voor de schutterij en hij is ook jaren actief geweest als jeugdleider bij SV Venray. Hij heeft de functie als vaandeldrager vele jaren uitgeoe fend en ook maakte hij vaker deel uit van het zestal, dat geschoten heeft op het Oud Limburgs Schut tersfeest. De tweede jubilaris is Ron Linders. In 1988 heeft de schutterij de Drum- en Showband Venray overgenomen en maakten ook enkele leden de overstap naar de schutterij. Ron Linders heeft zich in die tijd ontwikkeld tot een waardig lid en is inmiddels niet meer weg te denken uit het eerste zestal van de schutterij. De schut terij biedt beide heren een recep tie aan, tussen 13.00 uur en 14.00 uur op de schuttersweide. In de wijk Brukske in Venray, rond wijkcentrum De Kiosk, wordt op zondag 20 juni het zesde Solfestival gehouden. Dit evenement wordt op touw gezet door Activiteitenvereniging Brukske Aktief in samenwer king met vertegenwoordigers van de Marokkaanse en Turkse gemeenschap uit Venray en wordt ondersteund door Synthese. Het festival, dat om 13.30 uur door wethouder Twan Jansen wordt geopend, bestaat uit een ruim vier uur durend programma van dans en muziek, dat vanaf een overdekt terras te volgen is. Deze middag treden onder meer de uit Arn hem afkomstige Turkse dansgroep Elele, de uit Venray afkomstige Turkse dansgroep Ay Yildiz en The Ritmo Caribeno Dance Company uit Sittard met Caribische dansen op. Tevens is er een optreden door de sambaband Batida Mestreech en buikdanseres Debbie. De pre sentatie is in handen van Petra van Duinhoven en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door De Dikke Nillus Band. Voor de jeugd zijn diverse attracties opge steld waaronder twee luchtkus sens, een glijbaan, een draaimolen en een luchtballon. Ook kunnen de kinderen zich laten schmin ken. Op loopafstand van De Kiosk vindt een Luikse markt plaats. Op deze markt met meer dan 75 kra men worden zowel nieuwe als gebruikte spullen te koop aange boden. Ook dit jaar zijn tijdens het Solfestival een aantal organisa ties uitgenodigd om zich op deze dag middels een informatiestand te presenteren en bezoekers van informatie te voorzien. Om 1330 uur starten de inschrijvingen voor het pannatoernooi voor de jeugd. De leerlingen van basis school Willibrordus in Geijs- teren hebben afgelopen week end hun acties afgesloten voor het SOS-schoolbusproject in Chennai (India). De acties leverden het bedrag van 342,40 euro op. Een cheque ter waarde van dat bedrag werd door de kinderen uitgereikt aan Patrick Beterams en Ina de Schipper van SOS Meerlo- Wanssum. Vrijwilligers van SOS hadden in de klassen een presentatie gehou den over het project in India. Daar Cd voor goed doel Het voormalig carnavalsduo Grad en Petran brengt in novem ber een cd uit, waarvan alle opbrengsten ten goede komen aan de instellingen 't Raayke in Tienray en Koningserf in Konings- lust. Deze instellingen bieden cri sisopvang en zorg aan kinderen en jongeren met een gedrags stoornis, al dan niet in combinatie met een beperking. Op de cd Klèn Geluk komen zowel nieuwe als oude nummers van het carnavals duo, dat in 1994 officieel een punt achter hun artistieke carrière zette, te staan. Sinds hun afscheid kan het duo, bestaande uit Joep Joosten en Ten Duijf, nog altijd op populariteit in de regio reke nen. Zij worden vaak gevraagd voor optredens. De stichting Hart voor 't Raayke/Koningserf neemt de productie en presentatie van de cd op zich. Klèn Geluk wordt deze zomer opgenomen in de stu dio van Nard Reijnders in Broek- huizenvorst en op 6 november in De Witte Hoeve in Venray gepre senteerd. Tijdens de presentatie verzorgen Grad en Petran eenma lig een optreden. wil Pappa Steven Vidyaakar van de organisatie Udavum Karangal een grote bus verbouwen en inrichten tot schoolklas. Met die bus gaat hij straks langs krottenwijken en grote bouwprojecten om zwerven de kinderen les te kunnen geven. Pappa Steven wil dat alle kinderen onderwijs krijgen. Na de presenta ties gingen de kinderen volop aan het knutselen en maakten ze veel snuisterijen, die tijdens de kunst manifestatie in Geijsteren werden verkocht. Tijdens een erg leuke happening werd op ludieke wijze het bedrag door een aantal kinde ren bekendgemaakt. Daarna werd nog een korte quiz gehouden, waarin de kinderen wat vragen kregen voorgelegd over India en het project. Namens de stichting Kunstmanifestatie trakteerde Jos Wijnhoven de kinderen vervolgens op ijs en dat maakte de happening compleet. Workshop striptekenen Op zondag 6 juni vond in het Limburgs Museum een workshop striptekenen plaats door Ted Lens- sen, onder meer bekend als car toonist in Peel en Maas, in het kader van de jubileumtentoonstel ling Suske en Wiske. Deze work shop werd goed bezocht. Zie het fotoboek www.kunstencentrum- jerusalem.nl, discipline beeldend. Er is nog een kans om deze work shop te volgen en wel op 25 juli. De workshop duurt twee uur (14 16 uur) en is voor alle leeftijden en niveaus. Aanmelden kan via de site van het museum: www.suske- wiske.limburgsmuseum.nl (jubile umtentoonstelling Suske en Wiske - De fantasievolle vertellers in het Limburgs Museum in Venlo tot en met 19 september 2010). Idventuri

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11