A Molendag t De vier poorten van Venray Open dag begraafplaats krijgt vervolg Jazz in Odapark Een jongen alleen PEEL EN MAAS Donderdag 17 juni 2010 - Pagina 10 PEEL EN MAAS W! toen men een deel van zijn werk gehouden in De Beejekurf. Door in de Paterskerk jl. maandag op kon bewonderen op de tentoon- meerdere vrienden begeleid werd de begraafplaats Boschhuizen ter stelling die verleden week werd hij na een plechtige uitvaartdienst ruste gelegd.' Het Vrijthof in Vierlingsbeek is op zondag 20 juni het decor voor de 18e Op De Toffel, een dag vol popmuziek en theater op vier podia. Op De Toffel wordt om 13.30 uur afgetrapt door Loes Swinkels Band, de winnaar van bandwedstrijd Op Ut Tuffelke. Van een geheel andere muzikale orde is de solide rock van Day- broke. Het onlangs verschenen debuutalbum What Nature Started staat vol aanstekelijke prachtnum- mers die refereren aan Foo Figh ters, Queens Of The Stone Age en Muse. Over naar het andere podi um. Daar wordt het bal geopend door 21 Eyes Of Ruby, een eigen zinnig trio dat grossiert in alterna tieve progressieve rock in de stijl van Tool, Smashing Pumpkins en The Mars Volta. Uit Katwijk komt de band The Rudolfs. Vijf jongens met een voorliefde voor The Doors, Sonic Youth, Beatles en Nirvana. Het sterke debuut Streets Of Glass staat vol puntige nummers met een kop en een staart die gewor teld zijn in de 60's en de 90's. Terug naar het ene podium. Daar versmelten catchy melodieën en hypnotiserende zang tot het opwindende geluid van The Mad Trist. Verslavend goede liedjes. Sto- nerrock met een Belgisch sausje. De gemeente Venray en het Odapark profileren zich steeds nadrukkelijker met kunst in de openbare ruimte. De vier rotondes die aanslui ting geven op de grote in- en uitvalswegen worden ingezet als tijdelijke tentoonstellings locatie voor jonge hedendaag se beeldend kunstenaars. De rotondes gaan fungeren als de poorten van Venray. Deze rotondes geven de bezoeker vanuit alle windstreken toegang tot het centrum van Venray. De komende jaren gaat de invulling van de rotondes een aantal malen wisselen; de frequentie van de wisseling van de kunstwerken is afhankelijk van actuele thema's die aansluiten bij de gemeente Venray, het Odapark en regionale activiteiten. De kunstenaar die als eerste zijn 'verhaal' verbeeldt, is Maastrichtenaar Erik Habets (Heerlen 1979). De kunst van Habets is verhalend en figuratief. Hij maakt daarbij gebruik van Ven- rayse verhalen met een fikse dosis humor. Niettemin heeft zijn werk vaak dubbelzinnige ondertoon: een laagdrempelige ongecompli- Pay The Piper, de luid bejubelde eerste cd van het Maastrichtse kwartet, staat er helemaal vol mee. Een ander smaakvol muzi kaal gerecht is Beans Fatback. Soul met een flinke lepel country en pop. Het collectief rond voor man Onno Smit (ook Lefties Soul Connection) is 3FM Serious Talent en heeft met de single All I Think About dé zomerhit van 2010 te pakken. Het Koningskerkje is het podium voor kleinere optredens voor de liefhebber. Gastheer BJ Baartmans ontvangt en introduceert singer/songwri ter Eefje. Deze jonge Goudse won afgelopen december de Grote Prijs Van Nederland. In dezelfde finale waarin Eefje de Grote Prijs Van Nederland op haar naam schreef won Mathijs Leeuwis de publieksprijs. Brabantse blues op z'n best. Intiem, warm en per soonlijk. Awkward I maak Indie- folk. Het geesteskind van Djurre de Haan speelt fluisterzachte lied jes over liefde, dood en geweten. Singer/songwriter Blaudzun, ver noemd naar een onbekende Deen se wielrenner, speelt wonderscho ne melancholische melodieën die een bijna extatische sfeer creë ren. Op het andere podium staan inmiddels The Van Jets met hun onweerstaanbare mengsel van glamrock, rock-'n-roll, garagerock en pop. Het piepjonge DeWolff ceerde en een heldere kritische, maar die laatste ondertoon altijd met een knipoog. Het Ego est Centrum (Westsingel/Beekweg). Betreft de uitwerking en de visu alisering van het ego van de kun stenaar of het ego van een ieder? Dat laat Habets met Ego est Cen trum letterlijk in het midden. Een kunstwerk gemaakt van oudere elementen uit eerdere beelden van Habets vormen de basis voor dit nieuwe beeld. Delen van deze sculptuur waren eerder te zien in het Odapark in de tentoonstel ling Euforia in de Gloria en op de kunstmanifestatie Glocal Affairs in Maastricht. Met dit kunstwerk centraal op de rotonde laat Habets een nauw keurig uitgebalanceerde construc tie zien van een nogal chaotische opeenhoping van attributen uit eerder gemaakte sculpturen. Het kunstwerk is een kritische knip oog naar de individualistische maatschappij en is een 'satirische' ode aan het Ego. Ego est Centrum: ik ben het middelpunt ik ben de belangrijkste, is in zekere zin ook een verwijzing naar het narcisti sche alter ego van Habets: Captain Erikson. heeft goed geluisterd in de platen kast van zijn ouders. Gewapend met gitaar, drums en een originele Hammond laat het Limburgse trio de jaren zestig en zeventig herle ven. De aanstekelijkheid van Row- wen Heze, de oorspronkelijkheid van De Kift en de ongebreidelde passie van Jacques Brel, of te wel Straf. Pompende polderpolka's door een zevenkoppig bont gezel schap dat niet kijkt op een zweet druppel meer of minder. Rigby heeft een voorliefde voor het perfecte popliedje. Het zestal rond zanger/componist Christon Kloosterboer gaat als een speer: support van Kaiser Chiefs, op tour met Moke, 3FM Serious Talent en huisband van De Wereld Draait Door. En dat perfecte popliedje? Het vorig jaar uitgekomen debuut album Everything Must Go staat vol met lekkere britpop. Het aan stekelijke geluid van Go Back To The Zoo is een mix van hitgevoe lige gitaarpop. Fris en dansbaar. Electric wordt een enorme hit. En de volgende komt er alweer aan. De nieuwe single Hey DJ is gebombardeerd tot Megahit op 3FM. Over dj's gesproken. Uit Maashees komt Lucky Jay. De talentvolle dj werd derde in de lan delijke finale van de Kunstbende 2008 en won Dancetour DJ Con test 2009. Boemklatsch. Boem, klatsch. Kick, snare. Zo eenvoudig De open dag van natuur- begraafplaats Weverslo krijgt door de grote belangstelling een vervolg. De komende maanden biedt de natuur- begraafplaats meer mensen de gelegenheid om kennis te maken met dit unieke initia tief waarbij bos- en natuurbe heer samengaan met natuur- begraven. Elke eerste en derde zondag van de maand worden er daarom rondlei dingen verzorgd. Iedereen is daarbij van harte welkom. Om teleurstellingen te voor komen, is het verstandig voor af uw komst te melden via natuur@weverslo.nl. Bos en natuurontwikkeling kan goed samengaan met natuur- begraven. Dat was de conclusie van de ruim 150 bezoekers van de open dag onlangs op natuur- begraafplaats Weverslo. De regen die tijdens de open dag soms met bakken viel, kon een flink aantal belangstellenden niet weerhou den toch een wandeling te maken door het bos- en natuurgebied van het landgoed Weverslo. Tijdens de rondleiding maakten ze kennis met de unieke manier waarop het oogsten van hout, het aanplanten van jonge bomen, het verbeteren van de biodiversiteit, de zorg voor flora en fauna en het creëren van natuurgraven samen gaan. Respect voor mens, cultuur en natuur is daarbij het uitgangs punt. Als iemand begraven is, kan er in plaats van een grafsteen op de natuurbegraafplaats bijvoor beeld een boom of struik geplant worden. Dat is dan tegelijk een herinneringsmonument voor de Rigby (foto:Floris de Ridder) is het. Het energieke Utrechtse dj- collectief geeft zonder aarzeling een 'dak-eraf'-garantie en gaat zelf voorop in de strijd. Op De Toffel 2010 wordt afgesloten door Hei- devolk. Zwaarden, schilden, mid deleeuwse kledij en razende metal gecombineerd met melodische folk. De zes mannen van Heide- volk laten zich inspireren door de natuur, Germaanse mythologie en de geschiedenis van hun thuis- provincie Gelderland en zingen in hun moerstaal. En wat zou Op De Toffel zijn zonder straattheater? Dit jaar staat het theater in de wei: The Green. Koken Met Vinyl (hoogstaande culinaire technieken door twee vinylofielen), Human Grijpma- chine (Vierlingsbeekse kermis is vroeg dit jaar), De Slakkenman (eeuwenoude folklore komt tot leven: de slakkenrace) en The Life Changing Beauty Experience (uiterlijke verzorging zorgt voor innerlijke schoonheid) zorgen ervoor dat er tijdens Op De Tof fel 2010 ook nog gelachen kan worden. Naast alle muziek is er ook een uitgebreide festivalmarkt met diverse snuisterijen. De pre sentatie van het geheel is in han den van Denvis. Alle informatie over Op De Toffel is te vinden op www.opdetoffel.nl. overledene. Ook bij het voorbe reiden van de begrafenis en bij de begrafenis zelf speelt de natuur een belangrijke rol. Dat kan door in de voorbereiding al kennis te maken met de natuurbegraafplaats en bij de aankleding en inrichting van de afscheidsbijeenkomst in te spelen op de mogelijkheden die het bos en de natuur bieden. Denk daarbij aan het maken van kransen en versieringen. Maar ook de afscheidsbijeenkomst kan in de natuur plaatsvinden. Dat geeft zo'n bijeenkomst een heel bij zonder karakter. Tijdens de open dag illustreerden live gezongen liederen dat een bijeenkomst in de natuur voor een heel bij zondere sfeer zorgt, die mensen ontroerden. Zwanger zijn is voortaan nóg leuker Al jaren werken de Verloskundi gen Noord-Limburg, Groene Kruis Kraamzorg en VieCuri met elkaar samen om de zwangere vrouwen uit de regio van Noord-Limburg zo goed mogelijk van dienst te zijn. Samen hebben ze nu een nieuw informatiemiddel opgezet: een zwangerschapskalender. Een mooi product met betrouwbare informatie dat voortkomt uit de samenwerking van deze organisa ties. De zwangerschapskalender begeleidt de toekomstige ouders van week tot week. De kalender is ingedeeld in trimesters, aan het begin van elke trimester staat informatie die belangrijk is voor die dertien weken. Daarna volgt een indeling in zwangerschaps- weken. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aantal schilders voor. Harrie van Baar (Deurne 1890 1973 Venray). Bron: Peel en Maas, 21 december 1973. 'Op 83-jarige leeftijd overleed in huize De Kruuze (een jaar na zijn vrouw) Harrie van Baar. Hij stamde uit een oud burgemeestersgeslacht in Bra bant en kwam op jeugdige leeftijd naar Venray, waar zijn vader hotel en brouwerij De Keizer exploi teerde. In zijn jonge jaren vertoef de hij in Roermond, waar hij een opleiding kreeg aan de ambachts school, waaruit de bekende dr. Cuypers de vaklieden rekruteerde voor zijn kunstwerkplaatsen. In Roermond leerde hij ook Han van Meegeren kennen, die later zoveel faam verwierf in 't naboot sen van de beroemde schilder Vermeer. Harrie van Baar verbleef ook enige jaren in Noord-Amerika, waar hij veel ontberingen leed. Vol heimwee keerde hij terug naar zijn geliefde land van de Peel, dat hij kende als geen ander en dat hij oprecht liefhad. Dagenlang dwaal de hij door de Peel en door heel het schone Noord-Limburgse land. Met kunstzinnige hand schilderde hij de grootheid van het land schap, maar ook het kleine detail ervan. De bomen, bosschages, schaapskooien, boerderijen, heu vels en beken. Minder sterk was hij in het weergeven van mens en dier. Van beroep was hij werkzaam in de bouwwereld en werkte als zodanig het liefst bij restauraties van oude en monumentale gebou wen. Als kenner van de streek wist hij waar oudheidkundige vind plaatsen zich bevonden en wees hij deze aan archeologen voor nader onderzoek. Zijn oeuvre als schilder verkocht hij zelden, maar hij gaf het weg tegen betaling van een materialenprijs aan vrienden en natuurliefhebbers. Hij stierf De vereniging Molenvrienden Land van Cuijk en omstreken viert dit jaar het 25-jarig bestaan. Daarom wordt op zondag 27 juni een regionale molendag gehou den. Op deze dag laten molenaars van deze vereniging hun wind en watermolens in het Land van Cuijk, Noord-Limburg en Heu- men draaien. Bij diverse molens worden aanvullende activiteiten gehouden. De vereniging heeft zes fietsroutes uitgezet van ongeveer De Engelse singer-songwriter Iain Matthews en pianist Egbert Derix geven op zaterdag 26 juni vanaf 20.00 uur een concert in het Odapark in Venray. Een Legende! Zo mag Matthews na een carriere van veertig jaar en vijftig albums met recht wor den genoemd. In 2003, ontstond de samenwerking met Derix. Onlangs verscheen het album Joy Mining van Matthews en Derix' Searing Quartet, met daarop songs met teksten van Matthews en muziek van Derix. Er volgde een televisieoptreden bij VPRO's Vrije Geluiden. Joy Mining werd 25 kilometer. Deze routes voeren langs een selectie van molens. De routes zijn natuurlijk ook per auto te rijden. Op de molens ligt een beschrijving van de route gereed, die ook op de website te vinden is. De molens zijn deze dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Alle informatie betreffende fiets routes, activiteiten bij de molens of informatie over de Molenvrien den is te vinden op www.molen- vrienden.nl. Iain Matthews en pianist Egbert Derix, (Foto: Brendan van den Beuken) tevens in Engeland uitgebracht en ontving internationaal goede kritieken. In juni geeft het duo een aantal concerten in Engeland. Verder hebben ze een dvd uitge bracht onder de titel Afterwords. Het Odapark is gelegen aan de Merseloseweg in Venray. Kaarten voor dit concert zijn aan de zaal verkrijgbaar. Reserveren kan via www. odajazz.nl of via telefoon (0478)513690. Flower Power Mozaïek is een van de disci plines waarvan de bezoekers tij dens de kunstexpositie Amaze in Beeldentuin Bovenloon volop kunnen genieten. De Overloonse Marga Janssen laat in haar eerste expositie zien dat mozaïek verras send anders kan zijn. De vernieu wende werken zoals de garden eyes, luchtpost en de kegels geven meteen een andere kijk op deze discipline. Uitschieter is de torso flower power die de bezoeker in kleur, uitvoering en materiaal mee neemt naar de sixties en seven ties. De kunstexpositie loopt tot zondag 11 juli en is elke zaterdag en zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.bovenloon.nl, of bij Kees en Marian van Boven via telefoon (0478)640611. niet ontvangen? Bel 582877! Karl Taro Greenfeld wist van jongs af aan dat zijn broertje Noah niet was als andere kin deren. Hij kon niet kruipen en het was moeilijk oogcontact met hem te maken. Naarmate de jaren verstreken, werden Noahs problemen erger - hij kon slecht communiceren, niet zelf zijn veters knopen, en hij had gewelddadige uit barstingen. Geen dokter kon precies aangeven wat er mis was met Noah - afgezien van de diagnose autisme. Nu, voor het eerst, spreekt jour nalist Karl Taro Greenfeld zich uit over opgroeien in de schaduw van zijn autistische broer. Daar bij onthult hij de ingewikkelde mengeling van woede, verwar ring en liefde die bepalend was voor zijn jeugd. Een jongen alleen is zijn indringende verhaal over hoop, dromen, en de alledaagse Natuurwandelroute De Werkgroep Wandelpaden Leunen houdt op donderdag avond 24 juni een natuurwandel- route in natuurgebied De Leunse Paes. Tijdens de wandeling infor meren leden van WWL de wande laars over de flora en fauna in De Paes. De wandeling start om 18.30 uur vanaf het informatiebord bij de kerk in Leunen, duurt ongeveer 2,5 uur en is tien kilometer lang. Kermis in Heide Heide staat van zaterdag 19 tot en met dinsdag 22 juni in het teken van de jaarlijkse kermis. Op het grasveld aan de Heidseweg bij de kerk staat tijdens deze dagen een knusse dorpskermis opge steld die bestaat uit botsauto's en een draaimolen. Spelletjesfanaten kunnen terecht bij de schietsalon, touwtjetrekken/eendjesvissen, grijpkranen en de boksbal. Voor de inwendige mens staan er nou- gat-/suikerwerken. Voor meer informatie kijk op www.kermisvenray.com. werkelijkheid van het leven met een broer met een verstandelijke beperking. Een jongen alleen is te koop bij boekhandel Van den Munkchof. Prijs: 17,90 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur De Peel in Beeld (6) Achttiende editie Op de Toffel vrijdag tussen 9.00-17.00 uur KARL TARO GREENFELD

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10