Met huid en haar in Odapark Muziek op de Maas in Vierlingsbeek Zomerconcerten in Overloon Helpende Handen OPEN DAG KUNST- EN MUZIEKWERKPLAATS VENRAY Zondag 13 juni 2010 Van 13.00 uur tot 17.00 uur Chinese kalligrafie Exposeren in Koningskerkje Kinderen voor Kinderen Collect COLLECT PEEL EN MAAS Donderdag 10 juni 2010 - Pagina 9 Voor de tiende keer wordt op de langste dag van het jaar, 21 juni, in de Mariakapel in Holthees het seizoen afgeslo ten met het Midzomernacht- concert. Dit jaar staat het in het teken van Ierse muziek. Dit jaar wordt het concert verzorgd door Elato, een vijf koppige Ierse muziekgroep van Nederlandse bodem, die zowel hedendaagse traditio nals als oude muziek ten geho re brengt en het publiek ook mee laat genieten van de Ierse dans. Het kwintet bestaat uit Elly en Marc van Daal, Jan-Pieter en Sebas- tiaan Boekhoorn en Jouke Stoel. Marc en Elly vonden elkaar via hun passie voor de Ierse muziek. Naast zo'n 30 jaar ervaring als bespeler van de uilleann pipes is Marc tevens een van 's werelds meest gewaardeerde bouwers van dit bijzondere instrument. Grote voorbeelden voor hem zijn onder meer Ronan Browne, Paddy Keenan, Liam O'Flynn, Neil Mulli gan. Elly begon twaalf jaar geleden met het bespelen van de bodhran, het typisch Ierse percussie-instru ment. Jan-Pieter heeft ervaring in de klassieke, Ierse en popmuziek en maakte in de jaren '60 deel uit van onder meer de Tee Set en speelde met Rob de Nijs en Hans van Eijk. Samen met zijn zoon Sebastiaan deelt hij de liefde voor de Ierse ritmes. Sebastiaan houdt hij zich ook bezig met muziekcompositie en de Iers Keltische taal. Inspira tiebronnen voor hem zijn onder meer Loreena McKennitt, Michael McGoldrick,The Chieftains,Anuna en Donal Lunny. Ook Jouke kwam al op vroege leeftijd in aanraking met de Ierse muziek. Aanleiding doorvoor waren de Chieftains en zijn toenmalige viooldocent Job Tielrooy. Met hem speelde Jouke in de Groningse Ceiliband Star of the North. Hij vind zijn inspiratie in het werk van Martin Hayes en Sean Smyth. Elato werkt met eigen arrangementen en heeft hierdoor een eigen stijl ontwikkeld. Voor deze avond hebben ze zich naast de traditionele liederen als Molly Malone, Wiskey in the Jar of The Irisch Rover ook laten inspire- Elato treedt op in de Maria kapel in Holthees. ren door het rijke musicalreper toire. Kaarten kosten 15 euro per persoon, inclusief hapjes. De drankjes zijn voor eigen rekening. Kaarten kunnen gereserveerd en besteld worden bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees: de familie Ermers, telefoon 0478 636480, en bij de familie Wijen- berg, telefoon 0478-636390. Kaar ten kunnen ook besteld worden via de website van de kapel, www. mariakapel.nl en, als er nog kaar ten voorradig zijn, dan kunnen belangstellenden vanaf een half uur voor aanvang van het concert nog kaarten kopen bij de ingang van de kapel. De haast realistische repro ducties van wilde dieren en oermensen van Dirk Claesen zijn opwindend en ontroe rend tegelijk. Het Odapark, centrum voor hedendaagse kunst Venray, laat 'Met huid en haar' het werk en het ate lier van een geniale man, balancerend tussen kunst en ambacht, van dichtbij zien. Deze tentoonstelling, die duurt van 13 juni tot en met 12 september, vormt een amuse voor Menu 2010, een kunstma nifestatie in oktober van dit jaar in vijf Noord-Limburgse gemeenten. Ter gelegenheid van de opening is er op zon dag 13 juni om 11.30 uur een gesprek tussen journalist Wolfgang Linneweber en de kunstenaar. De wereld van de Belgische modelmaker/beeldhouwer Dirk Claesen is niet gewoon maar een wondere wereld. Claesen recon strueert op letterlijk onvoorstel bare wijze voor ons vaak niet meer voorstelbare wezens, zoals uitgestorven dieren of vroege menssoorten. Enkel door een enorm vakmanschap is het moge- lijk aan de hand van nog maar zeer beperkt beschikbare infor matie, de niet meer aanwezige wezens weer in beeld te herstel len. Tot leven te wekken als het ware. De werkwijze van Dirk Clae- sen en de door hem vervaardigde hyperrealistische modellen wer pen een reeks spannende vra gen op die, in een centrum voor hedendaagse kunst, gesteld en beantwoord kunnen worden in een onderzoek naar de grenzen van ons idee van kunst. Het Oda- park toont in deze solopresentatie een representatie van het atelier van Dirk Claesen en plaatst zijn werk hiermee in een museale con text. Als kleine jongen wilde Dirk Claesen bioloog worden en zag zich met botaniseertrommel en vlindervangnet blijmoedig door de voor hem overweldigende natuur struinen. Maar toen hij tijdens een schoolreisje mannen in witte jas- schorten in laboratoria zag en zo de beroepswerkelijkheid van de bioloog leerde kennen, was hij diep teleurgesteld. Uiteindelijk volgde hij de beeldhouwopleiding aan het Nationaal Hoger Instituut in Antwerpen en studeerde af als meester in de beeldhouwkunst. Tijdens het afgieten van een neus hoorn voor een Luikse dierenpre parateur kwam hij op het idee zich hierin te bekwamen. Zijn voorliefde voor de biologie bleef Claesen behouden, als beeldhou wer en modelmaker voor pre parateurs en natuurhistorische musea in binnen- en buitenland. Dirk Claesen werkt voor talrijke internationale kunstenaars zoals: Katharina Fritsch, Wim Delvaux, Karsten Höller Johan Muyle, Lories Gréaud en vele anderen die het Hasseltse atelier wisten te vinden. Nu, na bijna zestien jaar, blikt hij terug op een omvangrijk en boeiend oeuvre van hyperrealisti sche afgietsels en reconstructies. Ter gelegenheid van de opening is er op zondag 13 juni om 11.30 uur een gesprek tussen journa list Wolfgang Linneweber en de kunstenaar. Onderwerpen die op tafel komen zijn: kwaliteiten van preparaat en reproductie, de emoties die iemand kan erva ren bij de perfecte reproductie van een dier, auteurschap en copyrightproblemen. De entree is gratis. Zanggroep Evergreen Vier lingsbeek viert dit jaar haar 40-jarig bestaan en nodigt iedereen uit op zaterdag 26 juni voor een sfeervolle, muzi kale avond aan de Maas. De volgende groepen treden op: Born-in-a-Barn, Manoeuvre en Hullie Wai. Born-in-a-Barn is een Nederlandse band die als uit gangspunt 'americana' heeft, een mix van roots-, folk-, country- en rockmuziek. De bandleden bren gen een gevarieerd programma, waarin zowel de zwoele geur van een verlaten boerenschuur als het grommende geluid van de grote stad te horen, te voelen en te rui ken zijn. Born-in-a-Barn bestaat uit zanger/gitarist PP Kleijwegt, Jos van den Dungen op viool, accor deon, mandoline en charanga, Noud Janssen op bas en achter de drums Paul Stroucken. Na Para- diso, 013, Carré, Oerol en Parade staat dit keer Vierlingsbeek op de Maas op de rol. Manoeuvre is een mannenzang- groep uit Weert. Het repertoire van de groep bestaat zowel uit 'golden oldies' als uit eigentijdse nummers. Vierstemmige arrange menten voor mannenstemmen, voornamelijk Engelstalig, maar ook Nederlandstalig en Mexicaans. Hullie Wai, vijftien mannen, elke maandagavond klinken hun saxo foons, trompetten, een bekken en een trom, tuba, baritons en trom bones in het geroezemoes van hun repetitielokaal. Krijgen ze de geest, hebben ze het op hun heupen? Je voelt een milde zomerbries over de katoenvelden van 'Summer time' waaien, je beleeft de hip piejaren met 'California Dreaming' opnieuw en voelt de strijdlust bij 'La Campana'. Zanggroep Ever green Vierlingsbeek (ZEV) is een enthousiaste groep van ruim 50 zangers/zangeressen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar onder leiding van dirigent Marco Mariën. Het repertoire van ZEV bestaat uit evergreens, musical- en popsongs, gospels, jazz en blues. Minimaal vierstemmig, soms a capella, soms begeleid door piano, basgitaar, gitaar en drums. Daarnaast treden ook de jeugdige leden van ZEV- Light en ZEV-Ultra Light op. Aanvang: 20.00 uur. De entree bedraagt 6 euro voor volwasse nen, kinderen tot 12 jaar mogen gratis genieten en kinderen van de leeftijd 12 tot en met 16 beta len half geld. Organisatie: Zang groep Evergreen Vierlingsbeek: www.zev.zingt.nl. Afrikaanse bands in Horst Als de hele wereld naar het voetbal in Afrika kijkt, dan haalt Cambrinus in Horst op woens dag 16 juni de muziek uit dat continent voor het voetlicht. In samenwerking met Stichting Fes tival Mundial Tilburg presenteert Cambrinus een avond vol passie en authentieke muzikaliteit met twee bands uit de Afrikaanse lan den Rwanda en Burkina Faso. Ikobe is een jonge groep van vijf getalenteerde muzikanten uit Rwanda. Ikobe bespeelt akoesti sche gitaren, laat percussie horen en maakt gebruik van traditionele instrumenten zoals de inanga en de ikembe. De muziek van Ikobe klinkt intiem en soms zelfs ingetogen breekbaar. Dicko Fils is een swingende achtkoppige band uit het noorden van Burkina Faso, een gebied waar vooral het volk van de Peul woonachtig is. Dicko Fils in 2002 opgericht en bespeelt traditionele instrumen ten, waarvan de ngoni de belang rijkste is. Dit keer is Dicko Fils de knallende afsluiter van deze eerste Horster African Night. Dit dubbelconcert vindt plaats in de Kasteelboerderij in Horst en begint om 20.00 uur. Informatie en reserveringen 077-3983009 en www.cambrinusconcerten.nl. Campaign speelt thuiswedstrijd De Horster band Campaign verzorgt op zaterdag 12 juni een optreden, met het nieuwe Hor ster talent de Banana Pancakes in het voorprogramma. Het allereer ste optreden dat Campaign ooit bracht was in mei 2008 in het toenmalige zaal De Sport in Horst. Nu, twee jaar later, doet de band dit optreden nog een keer spet terend over. Daarom is ditmaal wederom voor dezelfde locatie gekozen, die momenteel de naam De Lange Horst draagt. Voor meer informatie kun je terecht op www.campaign.nl of www.delan- gehorst.nl Concert drumfanfare De drumfanfare van de Konink lijke Luchtmacht geeft op zon dag 11 juli een relatieconcert ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het tamboerkorps van Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. Het concert vindt plaats op het Dorpsplein van Oostrum en het programma begint om 14.30 uur met een optreden van het jubilerend tamboerkorps, gevolgd door het optreden van de drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht. Logeko concerteert op de vrijdagen 18 juni en 9 juli in openluchttheater De Victo- rieklef in het museumpark in Overloon. Op 18 juni gebeurt dat in samenwerking met Can- tiloön en Totzo en op 9 juli in coöperatie met Cantiloön en het Overloons Brasskwintet. De musici bieden de aanwezi gen een gevarieerd program ma. Beide concerten beginnen om 19.30 uur. Logeko brengt onder leiding van Oksana Baljva nummers van A. Lloyd Webber ten gehore, zoals melodieën uit The phantom of the opera en het lied Amigos Para Siempre. Daarnaast zingt het koor uit het Engelstalige repertoire een medley uit The sound of Music, waarbij het vocale ondersteuning krijgt van de jonge collega's van Cantiloön. Uit de Duitstalige liede renschat laat Logeko onder meer het Chiantilied horen. Verder gaat het koor het publiek verrassen op een koorbladzijde uit het opera repertoire. Logeko heeft gekozen voor Tace il vento uit I due Fos- cari van Giuseppe Verdi. Tot slot zingt het koor nog samen met de overige deelnemers het liedje Bra bant van zanger Guus Meeuwis Zowel op 18 juni als op 9 juli kan het publiek een optreden mee maken van Cantiloön. Met vocale bedrevenheid gaan de zangeresjes onder leiding van Sanneke Crooij- mans een aantal liedjes ten gehore brengen. Op 18 juni is er boven dien het optreden door de groep Totzo. Deze musici presenteren een aantal nieuwe eigen com posities. Daarnaast ontbreekt de evergreen Adem door niet op het programma. Op 9 juli gaan vijf col lega's van instrumentale huize de plaats innemen van Totzo, name lijk het Overloons Brasskwintet. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het Liberty Park, bij Home Body en op de avonden zelf. Op basisschool Estafette in Brukske werd de hele week, van groep een tot en met acht, aan dacht besteed aan de acht zoge heten millenniumdoelen. De leerkrachten vertelden over onder werpen als gelijkheid, gezond heidszorg, armoede en onderwijs. De kinderen hebben over deze thema's gelezen, geschreven en naar filmpjes gekeken. Om deze onderwerpen echt dichtbij te halen, gaf gastspreker Bart Veld- paus aan alle leerlingen in zes keer een lesuur een presentatie over het Indiase project Helpende Handen. Aan de hand van de mil lenniumdoelen vertelde Bart over het bijzondere project van Pappa Vidyaakar. Het tweede millenni- umdoel 'alle kinderen naar school' kreeg speciale aandacht. De kin deren waren oprecht verontwaar digd toen ze dia's zagen van kin deren die in krottenwijken wonen en vaak elke dag hard moeten werken en niet naar school kun nen. Extra gemotiveerd werden de kinderen toen ze zagen dat pappa in India heel veel van deze kinde ren een kans geeft door ze onder wijs aan te bieden op de Helpende Handen- school. Natuurlijk was er ook even aandacht voor de ope ning van de millenniumfontein op het Schouwburgplein in het cen trum van Venray. De millennium- doelenlogo's zijn in de buitenste ring weergegeven. Veel kinderen waren bij deze feestelijke opening aanwezig. De leerlingen reageer den enthousiast op de getoonde dia's. 's Avonds werd er een grote kleurrijke bazaar georganiseerd om geld op te halen, zodat pappa met dit geld nog meer kansarme Indiase kinderen naar zijn school kan laten gaan, want 'School is de beste werkplaats voor kinderen'. Voor meer achtergrondinfor matie: www.helpendehanden- india.nl. Podium loves the 90's Café 't Podium keert vrijdag terug naar de jaren '90. De dj's Bart Coppus en Maarten Wijnen voe ren een show op waarin bekende en iets minder bekende liedjes uit die jaren afgewisseld worden met hypes uit de jaren '90. Trek je housebroek aan, neem je flippo's mee en vergeet ook je aussie niet uit de kast te halen. Van de Brit ney Spears tot Snap via Paul Elstak naar Kriss Kross; tal van nummer van populaire artiesten uit de jaren '90 komen deze avond voor bij. Podium loves the 90's begint rond 22.00 uur. Meer informatie over deze en andere activitei ten in 't Podium is te vinden op www.podiumvenray.nl. De kunstenaars van de Kunst Werk Plaats expose ren hun eigen werk, de muzikanten van de Muziek Werk Plaats laten hun muziek horen. De Kunst Werk Plaats en de Muziek Werk Plaats zijn gevestigd op het St. Annaterrein, Warande 4, Noordsingel 39 Venray. Van 16 juni tot 17 juli ver zorgt de in Nederland woon achtige Chinese kunste nares Hong een expositie Chinese kalligrafie bij BiblioNu Venray. De expositie toont haar eigen werk en dat van haar cursisten die op een eigen, Europese manier het Chinese schrift vertalen naar een kunstvorm. Op 16 juni vindt de officiële opening plaats, met om 13.00 uur een demonstratie Chinese kalligrafie, waarna rond 13.30 uur burgemeester Hans Gilissen de expositie zal openen. Chinese kalligrafie is een soort van meditatie die ertoe leidt dat de geest tot rust komt en het hart laat spreken. De voorbereiding bestaat eruit dat je tijd voor jezelf neemt. Het begint met een rus tige ademhaling, waarbij je jezelf ontspant en tot rust brengt. Dit hele proces is erop gericht om je in de juiste geestelijke toestand te brengen van waaruit je kunt gaan kalligraferen. Gedurende de expositieperiode verzorgt Hong workshops. Voor volwassenen op vrijdagen tussen 18.30 uur en 19.30 uur en voor kinderen en jongeren tot 20 jaar op woens dagen tussen 14:00 uur en 15:00 uur. Deelname aan de workshop is gratis, maar het aantal deelnemers is beperkt. Kijk voor aanmelding en meer informatie op www. biblionu.nl. Tijdens de workshop maken de deelnemers kennis met Chinese kalligrafie. In korte tijd worden ze opgeleid tot een ware schoonschriftkunstenaar. Het is niet nodig om te kunnen tekenen. Op de zaterdagen 19 en 26 juni en 3 en 10 juli uur geeft Hong een demonstratie van 11.00 tot 13.45 uur. Tegen een kleine vergoeding is het dan ook mogelijk om door haar een persoonlijke boekenleg ger te laten maken met een verta ling van de naam in het Chinees. Leuk om familie of vrienden mee te verrassen. Kosten 3 euro per boekenlegger (leden BiblioNu 2 euro). Meer algemene informatie over kalligrafie is te vinden op www. chinesekalligrafie.nl De Stichting Koningskerk je in Vierlingsbeek geeft via Kunst op Zich(t) kunstenaars de gelegenheid om hun werk te presenteren. Tot eind augus tus is er de mogelijkheid om zich aan te melden voor het jaar 2011. Het Koningskerkje aan de Spoorstraat is een rijksmonument met cultuurhistorische waarde. Rond 1840 is het kerkje gebouwd als gebedsruimte voor de Neder lands hervormde kerk. Sinds 1998 is het in gebruik voor con certen en exposities. Ook is het Koningskerkje erg gewild als bij zondere trouwlocatie. Het parkje in de nabije omgeving draagt bij aan de rustieke uitstraling van het kerkje. Veel kunstenaars vin den het Koningskerkje een mooie plek om hun werk te presente ren. Door de formule van Kunst op Zich(t) hebben meer kunste- naars de kans om hun werk in het Koningskerkje aan het publiek te laten zien. In korte periodes van één of twee weekenden kunnen ze schilderijen, tekeningen, kera miek of ander ruimtelijk werk exposeren. De kunstenaar is tij dens de openingsuren zelf aan wezig en heeft dan ook vaak per soonlijk contact met de bezoekers. Het Koningskerkje heeft onge veer vijf maal per jaar plaats voor deze korte exposities. Via een inschrijfformulier kunnen belang stellenden zich aanmelden voor Kunst op Zich(t). Op basis van de ingezonden informatie vindt een eerste selectie plaats. Tot eind augustus is het mogelijk om in te schrijven voor het jaar 2011. Voor meer informatie over de gang van zaken of een inschrijf formulier: werkgroep exposi ties, e-mail kristiannetummers@ hotmail.com. De VARA houdt dit jaar voor de negentiende keer het lande lijke Kinderen voor Kinderen Songfestival. Kinderen vanuit het hele land worden daarom weer uitgenodigd om mee te komen zingen, onder voor waarde dat zij geboren zijn na 1 oktober 1998 en voor 1 okto ber 2003. De deelnemers zingen liedjes uit het Kinderen voor Kinderen- repertoire. De registratie van de landelijke finale wordt door de VARA op televisie uitgezonden. De voorronden voor het Kinderen voor Kinderen Songfestival begin nen dit jaar in september. Tijdens deze voorronden, die op verschil lende locaties in het land worden gehouden, worden de deelnemers niet alleen op hun zangkwaliteit beoordeeld, maar ook op hun presentatie. Kinderen die wor den geselecteerd voor deelname aan de provinciale finales van het Songfestival worden dan bege leid door een band en vocals. De provinciale finales vinden plaats vanaf januari 2011. De winnaars van de provinciale finales plaatsen zich voor de landelijke finale, die begin 2011 gaat plaatsvinden. De deelnemende kinderen kunnen kiezen uit veertig geselecteerde liedjes uit het Kinderen voor Kin deren-repertoire. Kinderen die willen deelnemen aan de voorronden van het Kin deren voor Kinderen Songfestival 2010 kunnen alle informatie vin den op kvk.vara.nl. Op 30 oktober wordt een voorronde gehouden in Venray. Boekrecensie in Peel en Maas Een vijftal muzikanten van midden 20 krijgt de kans een platencontract in de wacht te slepen door middel van een serie wedstrijden in een jam café. Het winnen van deze wedstrijden blijkt nog niet zo eenvoudig te zijn, want er gebeuren allerlei dingen in hun leven naast de muziek. Zo verliest de bassist een dier bare, waar hij de tijd voor nodig heeft om dit te verwerken en krijgt de gitarist, toch een behoor lijk gefrustreerde jongen, een relatie met een meisje dat hem aan de coke helpt. Ook neemt een van de bandleden een besluit dat iedereen aan het denken zal zetten. Het leven dat ze leiden is een turbulent leven. Ze bestaan enkel en alleen voor de muziek en doen hun uiterste best om de wedstrijden te winnen. Zal dit ten koste gaan van hun vriendschap? Mathias Kraak uit Venray, geboren in 1978, houdt zich al zijn hele leven bezig met schrijven. Dit resulteerde na zestien jaar in een publicatie bij Boekscout: Schizo- delic. Mathias Kraak schrijft om te kunnen ontsnappen aan de realiteit door het creëren van een subrealiteit, waar hij de absolute controle over heeft. Naar eigen zeggen schrijft hij onder andere verhalen voor mensen die een hekel hebben aan lezen. Een citaat van deze schrijver is dan ook: "Ik hoop dat u het ook een leuk ver haal zult vinden, omdat dat mijn voornaamste reden is om te schrij ven." Collect is te koop bij boek handel Van den Munckhof. Midzomernachtconcert in teken Ierse muziek SAMENWERKINGSSCHOOL 'E GANZEN STEUNT 'NZE ACTIE Mathias Kraak Het verhaal van een band

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9