Uitbreiding sportpark Leunen met vijf kleedlokalen Eerste steen nieuwbouw M Politiek positief over verhuizing Eva Rijkssteun voor Brukske Verzet tegen sterke stijging toeristenbelasting Felle aanval op bezuinigingen Galafeest gaat door Kampioen in Sportbrillen! lij ling dc^ctas Mijling Optiek: Ook dé specialist in sportbrillen op sterkte. Natuurlijk alleen de kampioensmerken! PEEL EN MAAS Donderdag 10 juni 2010 - Pagina 3 Feestelijke heropening op 26 juni door wethouder Van der Broeck Sportpark 't Klaverblad is uit gebreid met vijf kleedlokalen. Twee voor de tennisvereniging en drie kleedruimtes zijn voor zowel korfbalclub Oranje Wit als de voetbalclub. De drie ver enigingen tellen bijna duizend leden, die allemaal gebruik maken van het sportpark in Leunen. De sportclubs kennen een groeiend aantal jeugdleden waardoor de accommodatie te klein was geworden. Sportwet houder Patrick van der Broeck verricht op zaterdag 26 juni de feestelijke opening. 't Klaverblad wordt beheerd door de sportstichting Leunen Veulen Heide. Voorzitter Gerrit Michels en secretaris/penning meester Peter Loenen hebben geregeld overleg met de voorzit ters van de drie sportverenigin gen. "Een uitermate prettige en succesvolle samenwerking", vindt Michels. "We hebben al diverse projecten gerealiseerd zoals het vernieuwen van de entree in 2005, veldverlichting voor een korfbal- en voetbalveld, het ver nieuwen van de tennisbanen en nu het nieuwbouwproject van de kleedruimten." De vijf kleedlokalen plus een bergruimte vergen een investering van ongeveer twee ton. De ten nisvereniging krijgt een gemeen telijke bijdrage. Voor de andere drie lokalen is het nog afwachten. "Het is nog niet zeker of we sub sidie krijgen", zegt Michels. "Het heeft te maken met de normerin gen van de gemeente. Er wordt gekeken naar het aantal leden, velden en teams." Toch heeft de sportstichting op eigen houtje de financiering rond gekregen. "Door zelfwerkzaamheid hebben we een flink bedrag kunnen terugverdie nen. We hebben gewerkt met een kleine aannemer en voor de rest hebben vrijwilligers en eigen vak mensen er enorm veel uren inge stoken. Zo zie je waar een kleine vereniging groot in kan zijn." Sportpark 't Klaverblad heeft een belangrijke maatschappelijke functie in de leefgemeenschap pen van Leunen, Veulen en Heide. De drie dorpen tellen samen ruim drieduizend inwoners. Veel jonge ren uit de dorpen gaan sporten en de animo neemt alleen maar toe. Hierdoor is er al jaren een tekort aan kleedruimten voor de voetbalclub en de korfbalclub. De tennisclub beschikte tot voor kort niet over eigen kleed- en douche ruimten. Er werd gebruik gemaakt van de kleedlokalen van de voet en korfbalclub. Praktisch gezien was het geen handige oplossing. Bovendien is de tennisvereniging sinds een paar jaar aangesloten bij de landelijke bond KNLTB. Dit noodzaakte ook tot een volledig eigen accommodatie om KNLTB wedstrijden en toernooien te kun nen organiseren. De tennisclub heeft drie jaar moeten wachten voordat de gemeente in april 2009 eindelijk de bouwvergunning verstrekte. Bij de voetbalclub en de korfbal- club is het veel soepeler verlopen. "We zijn zeer trots op het prach tige sportcomplex. Het is de grote verdienste van alle leden en de vele vrijwilligers die spontaan hun hulp aanboden", zegt voor zitter Michels, die nog wel enkele wensen heeft. "We zouden graag een kunstgrasveld willen voor de korfbalclub. De voetbalvereni ging heeft al langer de wens voor kunstgras op het trainingsveld, dat van slechte kwaliteit is. Maar dat is nog nooit anders geweest. Het is nog iets voor de toekomst want dit vergt grote investeringen van enkele tonnen. Op dit moment is kunstgras financieel onhaalbaar." Op zaterdag 26 juni is er na de officiële opening om half acht een feestavond in de kantine voor genodigden. Daarbij zijn ook de buurtbewoners uitgenodigd. De sportstichting hecht aan een goede verstandhouding met de buurt. In het verleden zijn er enke le fricties geweest. Het sportpark in Leunen werd op 1 september 1969 geopend door burgemees ter Schols. De voetbalclub was toen de enige gebruiker. Vanaf de oprichting in 1963 werd gevoet bald op een veld aan de Molen hofweg. Er stond verder alleen een houten kleedlokaal. De gemeente Venray wilde de Leunse voetbal club onderbrengen op sportpark De Wieën. Het bestuur, onder lei ding van voorzitter Herman Bal- tussen, heeft er flink voor moeten knokken om dit te voorkomen. Een slimme zet was de dorpen Heide en Veulen erbij te betrek ken, waardoor de gedwongen verhuizing naar Venray kon wor den afgewend. Het sportcomplex moest op een centrale plek komen tussen de drie dorpen in. Die werd gevonden aan de Steegsepeelweg. Het nieuwe sportpark was al spoe dig te klein voor de snel groeiende voetbalclub. Eind augustus 1979 opende wethouder Van Oers het uitgebreide complex dat de naam 't Klaverblad kreeg, als symbool van de samenwerking tussen de drie dorpen. Forensische psychiatrische afdeling in Oostrum voorjaar 2011 open Dichterbij bouwt momen teel in Oostrum een forensi sche psychiatrische afdeling waar 24 patiënten voor korte of langere tijd behandeld zul len worden. Op dinsdag 8 juni legde burgemeester Hans Gilissen symbolisch de eerste steen van dit nieuwe gebouw. Specialistische Zorg (een onder deel van Dichterbij) houdt zich bezig met het behandelen van mensen (vanaf 18 jaar) met een lichte verstandelijke beperking die kampen met psychiatrische stoor nissen en gedragsproblematiek. Daarvoor bestaat in Oostrum al tientallen jaren een kliniek. Dich terbij streeft ernaar dat mensen met een verstandelijke beperking kunnen deelnemen aan de samen leving. Velen van hen wonen en leven midden in de maatschap pij. Maar er zijn ook mensen met een lichte verstandelijke beper king bij wie hun persoonlijk en maatschappelijk functioneren ernstig ontregeld is geraakt. Ze zijn vastgelopen als gevolg van problemen die samenhangen met gedragsproblemen, psychiatri sche stoornissen of beide. Velen vertonen daardoor onbegrepen, risicovol gedrag. Sommigen ple gen strafbare feiten. Voor deze laatste categorie (dus zij die een strafbaar feit hebben gepleegd, red.) wordt de forensische psy chiatrische afdeling ingericht. De behandeling is tijdelijk. Al tijdens de opname wordt er gezocht naar een passende woon- en werkplek in de regio van herkomst, zodat een nieuw perspectief gereali seerd kan worden. Wanneer dat nodig is wordt de behandeling daar voortgezet. Dichterbij hoopt de nieuwe afdeling in het voorjaar van 2011 in gebruik te kunnen nemen. De nieuwbouw is ontwikkeld door architectenbureau Van Aken Architekten uit Eindhoven. Het project wordt gefinancierd door Burgemeester Hans Gilissen legde dinsdag de eerste steen. het ministerie van Justitie. De nieuwbouw wordt gerealiseerd door aannemersbedrijf Corne- lissen uit Zeeland. Ten behoeve van de communicatie heeft Dichterbij een speciale website gerealiseerd voor dit project. Via het adres www.jouwtoekomst- telt.nl kunnen geïnteresseerden o.a. de voortgang van de bouw volgen. Gebouw aan Dr. Poelsstraat krijgt eerst opknapbeurt Alle fracties kunnen instem men met de verhuizing van moedercentrum Eva naar de voormalige kleuterschool aan de Dr. Poelsstraat 8. Sinds de oprichting in 2006 is het moe dercentrum gehuisvest aan de Paterslaan. In het nieuwe onderkomen vallen de huis vestingskosten een stuk lager uit. In de commissie Maatschappe lijke Diensten reageerden alle par tijen verheugd. "Deze locatie past veel beter dan het huidige pand", verwoordde Ronald van Hal (SP). Jeanne Tillemans (inVENtief) opperde het idee om Eva onder te brengen in het nieuwe multifunc tioneel centrum in Brukske. "Want veel bezoekers van het moe dercentrum komen uit de wijk." Wethouder Twan Jansen (PvdA) reageerde dat een apart, gemak kelijk bereikbaar gebouw toch het beste past bij de doelgroep. Het gebouw aan de Dr. Poelsstraat staat sinds een jaar leeg, na het vertrek van een kinderdagverblijf. In 1975 werd het gebouwd als kleuterschool van de naastgelegen Petrus Bandenschool. Het hoofd gebouw is nu in gebruik door het DAC (Dag Activiteiten Centrum), dat voorheen in hetzelfde pand aan de Paterslaan gehuisvest was als Eva. Als het moedercentrum het gebouw niet zou betrekken, dan werd het wellicht gesloopt. Het is bouwtechnisch weliswaar in goede staat, maar het is slecht geïsoleerd. Zonder extra maatre gelen wordt per jaar 8500 kubieke meter gas verbruikt. Daarom wor- den alle ramen vervangen door dubbele beglazing en er komt een luchtventilatiesysteem. Daarnaast wordt achterstallig onderhoud uitgevoerd en moeten er nog wat kleine aanpassingen komen vanwege de brandveiligheid. De totale kosten worden geraamd op 57.000 euro. Eva zal tweederde deel (250 vierkante meter) van het gebouw in gebruik nemen. Het moeder centrum betaalt hiervoor 10.000 euro huur per jaar. Dat is 3.500 euro minder dan de huur van het huidige pand. Voor de leegstaande ruimten (125 vierkante meter) aan de Dr. Poelsstraat is nog geen bestemming gevonden. De gemeente wil deze lokalen tijdens de renovatie van het gemeente huis gebruiken voor opslag. Het Rijk heeft een subsidie van 1 miljoen euro toegekend voor de aanpak van de wijk Brukske. De gemeente Ven- ray dacht aanspraak te kun nen maken op 2 miljoen euro omdat de wijk 5.000 inwoners telt. De rijksoverheid is echter uitgegaan van 1.540 inwoners. Dit zijn alleen de mensen die rondom het centrumgebied wonen. De wijkaanpak kost in totaal 50 miljoen euro. De meeste inves teringen vinden in en om het winkelcentrum plaats. De toen malige PvdA-minister Eberhard van der Laan maakte in november 2009, bij zijn bezoek aan Bruks- ke, de gemeente opmerkzaam op de rijksregeling voor achter standswijken. Hij nodigde de gemeente uit een wijkactieplan in te dienen. Brukske behoort volgens de Leefbarometer van het ministerie van Wonen, Werken en Integratie tot de honderd wijken in Nederland die in de problemen zijn. Deze wijken worden met voorrang aangepakt. Daarnaast hebben de gemeente en Wonen Venray, de grootste vastgoedbezitter in de wijk, een convenant gesloten met de pro vincie. De provincie heeft ander half miljoen euro gereserveerd in het kader van de Limburgse wijkenaanpak. Tijdens een pre sentatie op 29 april heeft een delegatie van Brukske het actie plan persoonlijk toegelicht. Hier bij waren wethouder Twan Jan sen, projectleider Jos Meijboom, directeur Hassan Najja van Wonen Venray aanwezig evenals de wijk bewoners Lydi Goedee en Karima Dimouni. De rijkssubsidie betekent een belangrijke impuls voor de bouw van een nieuw multifunctio neel centrum dat 9 miljoen euro kost. Het college van B en W heeft besloten de toeristenbelas ting volgend jaar fors te ver hogen. Het tarief gaat in één klap omhoog van 0,70 naar 1,10 euro per overnachting. Het Toeristisch Recreatief Plat form Venray is het in verzet gekomen tegen de 'exorbitan te' verhoging van 57 procent. In een brief aan het college en de gemeenteraad uit het platform zijn ongenoegen. De verhoging van de toeristenbelasting maakt onderdeel uit van de ombuigings operatie die de gemeente gaat doorvoeren. Eind deze maand neemt de gemeenteraad een besluit over de bezuinigingsplan nen. Het Toeristisch Recreatief Platform zegt dat is afgesproken dat de toeristenbelasting alleen met het inflatiepercentage ver- hoogd zou worden. Bovendien zou de toeristenbelasting een doelbelasting moeten zijn, die ten gunste komt aan de toeristisch- recreatieve sector. De extra inkom sten voor de gemeente, ruim een ton per jaar, verdwijnen nu in de algemene middelen. Per 1 januari 2010 wilde het college de belasting al verhogen van 0,70 naar 0,75 euro per over nachting. Het CDA diende eind 2009 in de raadsvergadering een motie in die door alle andere par tijen werd ondersteund. De verho ging werd toen uitgesteld naar 1 januari 2011 omdat de verhoging in strijd was met de gemaakte afspraken. In 2007 werd de toe ristenbelasting voor het laatst ver hoogd: van 0,65 naar 0,70 euro. Het college meldt dat Venray laag zit ten opzichte van de omliggen- Vervolg voorpagina Overigens ligt de bibliotheek ook nog in de clinch met de gemeente over de subsidie van 2010. Het draait om de komst van de drie dorpen van Meerlo-Wans- sum. "Die moeten op dezelfde manier behandeld worden. Het is geld waar we recht op hebben", aldus Bruijns. Welzijnsinstelling Synthese wordt met 20 procent gekort. "Het verbaast me en het treft ons onaangenaam hard", meldt direc teur Jo van Lieshout. "Wij moe ten, zonder enige onderbouwing, twee keer zoveel inleveren als anderen. Dit baart grote zorgen. Het leidt tot het verdwijnen van werkgelegenheid. Het betekent een flinke aanslag op de omvang en kwaliteit van onze dienstverle ning." Van Lieshout doet de hand reiking om mee te denken. "Zodat we samen tot een goede keuze komen." De Volksuniversiteit moest de vorige keer al twee derde van de subsidie inleveren. Het college wil de bijdrage nu helemaal stop zetten. "Dit staat in geen enkele verhouding met anderen die 10 procent moeten inleveren", aldus directeur Phill Verbeek. "Dit betekent de doodsteek. Dan moeten we in Venray het licht uitdoen." Piet Kroft, voorzitter van steunpunt vrijwilligerswerk Match, meldt dat er in Venray 8000 vrijwilligers actief zijn. Hij spreekt van een koude brief van de gemeente. "De reacties zijn veelal mismoedig en berustend", aldus Kroft, die uitlegt dat de vrijwil ligers nu dubbel worden gepakt. Want door de rijksbezuinigingen raakt de beroepsmatige dienst verlening op het gebied van zorg, welzijn, sport en cultuur steeds meer in de knel. Dit betekent dat er een grotere druk komt op de vrijwilligers, die het werk van de professionals moeten overnemen. "De bezuinigingen zijn dan ook bijzonder onlogisch en onrecht vaardig", aldus Kroft, die vindt dat de gemeente ook een verkeerd signaal afgeeft. Vrijwilligers wor den vaak geroemd als het 'cement in de samenleving'. "Wat mij betreft worden de bezuinigingen op het hele vrijwilligerswerk inge trokken." Kroft is ook bestuurslid van het Mondiaal Platform, dat zich inzet voor de bevordering van de mondiale bewustwording in Venray. Hij wijst erop dat Venray zich millenniumgemeente noemt. "Wij krijgen 6700 euro subsidie. Waar praten we in godsnaam over? Ik ben er ontzettend boos over. Wij snappen het niet en we kunnen het ook niet accepteren. Ik ga ervan uit dat u er wat aan doet", houdt hij de commissiele den voor. Welzijnswethouder Twan Jan sen (PvdA) erkent dat de bezuini gingen een grote impact hebben. "Het was een ingrijpende exer citie, waar goed over nagedacht is. Het is zorgvuldig gebeurd. We worden met 10 procent gekort door het Rijk, en het is recht vaardig deze bezuiniging door te vertalen. Anders krijgen we onze begroting niet rond." In sommi ge gevallen is ervan afgeweken. "Zoals bij Synthese dat steviger wordt aangepakt. Dat komt omdat er een inkooprelatie is die we volledig zelf in de hand hebben", aldus Jansen, die de besparingen pijnlijk noemt. "We moeten snij den op plekken waar we het lie ver niet willen." Het galafeest van de eind examenleerlingen van het Raayland College vindt plaats op vrijdag 11 juni in disco theek Zenith. Om 20.00 uur start de traditionele parade van auto's en andere vehikels vanaf de parkeerplaats bij sporthal de Wetteling aan de Zuidsingel. Onder begeleiding van de poli tie gaat de rit vervolgens naar Zenith, waar om 20.30 uur het galafeest begint. Tijdens het feest worden onder meer de beste dan sers en danseressen in het zonne- tje gezet. Zoals bekend stond het feest door het faillissement van Zenith Venray BV en Four Queens BVZenith op losse schroeven. Deze BV's werden door de familie Van Dijck gebruikt om de disco theek uit te baten. Door de medewerking van Harry Maessen, eigenaar van zowel het pand als de inrichting, is het galafeest gered. Speciaal voor dit feest worden de deu ren van Zenith opengezet. Na 22.00 uur wordt niemand meer toegelaten tot Zenith en om 02.00 uur is het einde van het galafeest. de gemeenten. Door de verhoging met 57 procent zou Venray meer in de pas lopen. Het Toeristisch Recreatief Platform bestrijdt dit en vindt dat de concurrentiepo sitie onevenredig zwaar wordt aangetast. Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer Moslims storen zich aan varken Hayrettin Ünüvar (PvdA) wil dat er bij kunst op de rotondes voort aan rekening wordt gehouden met de multiculturele samenle ving. Wethouder Van der Broeck (CDA) wist in de commissie Maat schappelijke Diensten eerst niet wat het PvdA-raadslid bedoelde. Ünüvar verklaarde dat moslims zich storen aan het varken, dat onderdeel uitmaakt van het kunst werk op de rotonde Oostsingel- Noordsingel. Volgens de Koran behoort varkensvlees tot het ver boden voedsel. Van der Broeck legde uit dat het niet de opzet is dat kunst aanstootgevend is. "Het varken is alleen maar een verwij zing naar de intensieve veehoude rij in Venray." Cadeautje van Telegraaf Patrick van der Broeck sierde vorige week donderdag de voor pagina van De Telegraaf. Zijn por tretje stond zelfs bij het bericht 'Venray wil Polen hier laten blij ven'. Voor zover bekend is Van der Broeck het eerste Venrayse colle gelid dat zo prominent het groot ste Nederlandse ochtendblad haalt. "Het lijkt wel een verjaardagsca deautje", reageert Van der Broeck, die op 3 juni zijn vierenveertigste verjaardag vierde. "Want zoveel nieuws bevatte het eigenlijk niet. Ik werd ook al gebeld door Radio 1. De media nemen het snel van mekaar over." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken OAKLEY ZWEMBRILLEN OP STERKTE enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen re dactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) RUDY PROJECT SPECIAAL OPTIEK

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3