"Ook ouders ontsnappen niet aan de dans" Pakket maatregelen tegen jeugdoverlast Jeugdnatuurwacht Venray blijft bestaan Burgemeester naar Walibi? Multiculturele dagen Raayland DE GEHELE HERENCOLLECTIE ARTIKEL IA Gunhoek ook voor üw tuin proteion thuiszorg Venray gaat werken met Engels wijkprogramma De gemeente Venray gaat mogelijk delen van een Engelse wijkprogramma overnemen. Een Venrayse delegatie bezocht onlangs de Zuid-Engelse steden Poole en Bournemouth om kennis te maken met het programma Safer Neighbourhood. Onder delen van dat programma zijn volgens wethouder Twan Jansen zeker in de gemeente bruikbaar. Toch zijn er ook mensen die zich afvragen of de Engelse aan pak in Nederland succesvol zal zijn. Mr. ing. Van den Elsen ver telde dinsdagavond tijdens de bewonersbijeenkomst in De Witte Hoeve, die in het teken stond van de jeugdoverlast in de wijk, ervoor te vrezen dat Landweert te maken krijgt met een halve Engelse aan pak. Hij wees de aanwezigen in de zaal er fijntjes op dat de Engelse aanpak van jeugdcriminaliteit is geslaagd omdat in Engeland ouders strafrechtelijk kunnen worden vervolgd voor criminele gedragingen van hun minderja rig kind. Die wet kent Nederland niet. Burgemeester Hans Gilissen erkende dat er verschillen zijn in de Engelse en Nederlandse wetge ving. "Maar toch is het programma zo interessant dat we delen eruit willen gaan gebruiken. De Britse werkwijze tot in detail overne men, kan niet. Maar met veel ele menten kunnen we ons voordeel doen. Ook de ouders van deze jongeren ontsnappen niet aan de dans." Op de reactie van Van den Elsen dat 'alleen een kopje thee drinken niet helpt', reageerde Gilissen ongemeen fel. "Met uw opmerking over het kopje thee, doet u onrecht aan het werk dat de afgelopen tijd is verzet. Er is geen sprake van soft gedoe, dat werk kunt u niet badinerend afdoen met het drinken van een kopje thee. De boodschap is dui delijk: ook ouders ontspringen de dans niet, dat is heel wat anders dan het drinken van een kopje thee." STUDIEREIS Zoals Peel en Maas (TV) eerder berichtte, maakte een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente Venray, poli tie Limburg-Noord, Synthese en Wonen Venray onlangs een studie reis naar de Engelse steden Poole en Bournemouth. Het Venrayse gezelschap maakte uitgebreid kennis met het programma Safer Neighbourhood. Een programma waarin alle partners in veiligheid en leefbaarheid structureel letter lijk dagelijks met elkaar samen werken. In de steden experimen teert de politie momenteel met een nieuwe aanpak van wijken met een scala aan problemen. Doel is de buurtbetrokkenheid te vergroten, het vertrouwen in de politie terug te winnen en uiter aard ergernissen en overlast op te lossen. Binnen het programma worden individuele wijkbewoners dage lijks in hun wijk geïnterviewd over hun veiligheidsbeleving. Vervolgens wordt met een tus senpauze van enkele weken een meeting georganiseerd in de wijk tussen de partners en de wijk bewoners. Tijdens deze meeting worden de acties en resultaten van de afgelopen periode samen beoordeeld. Vervolgens wordt, mede op basis van de informa tie uit de interviews, een aantal nieuwe prioriteiten benoemd. Dit betekent volgens de gemeente dat er transparant voor de wijk bewoners wordt geïnvesteerd in de wijk. Belangrijke leerpunten voor de delegatie zijn dat er meer samen gewerkt kan en moet worden, waarbij de vraag van de wijkbe woner centraal wordt gesteld. Dus niet redenerend vanuit de expertise van politie, gemeente of woningstichting, maar juist de wijkbewoner aan het woord laten en prioriteiten laten stellen. Daar bij wordt de wijkbewoner wel gevraagd om zelf ook een bijdrage te leveren aan het verbeteren van de veiligheid in hun eigen woon omgeving. Dus meer uitgaan van een gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de leefbaarheid en veiligheid in de wijk. Namens de gemeente waren onder meer de wethouders Twan Jansen en Patrick van der Broeck te gast in het zuiden van Engeland. Ze zijn enthousiast over de aanpak daar. Jansen: "Hoewel je natuurlijk altijd verschillen hebt tussen Engeland en onze situatie, zullen we zeker onderdelen van Safer Neighbour hood in Venray gaan overnemen. De komende weken wordt een plan van aanpak voorbereid, waar bij ook een keuze gemaakt moet worden in welke wijk(en) we ermee gaan starten", aldus Jansen. REACTIES De reacties vanuit de zaal op de maatregelen die al zijn en nog wor den genomen, al dan niet uitge breid met elementen uit de Engel se aanpak, waren dinsdagavond overwegend positief. Natuurlijk waren er voldoende mensen die vonden dat het positief belonen van goed gedrag, met bijvoorbeeld een reisje naar Walibi en het aan leggen van een pannakooi, niet de juiste insteek is, 'want mijn dochter gedraagt zich ook goed en wil ook wel mee naar Walibi', maar over het algemeen was iedereen erg te spreken over het werk dat al is en nog moet wor den verzet. De gemeente hoopt de komende tijd, in nauwe samen werking met politie, Synthese, wijkplatform, de klankbordgroep en individuele burgers, tevens de buurtbetrokkenheid in de wijk te vergroten. De filosofie ach ter de nieuwe aanpak is volgens wethouder Twan Jansen eigenlijk heel simpel. "Een veilige buurt is een zaak van iedereen. Nauwe samenwerking kan voor iedereen winst opleveren." ECHT WAAR!!! I Corridor Mode PEEL EN MAAS Vervolg voorpagina De afgelopen weken is de 'pro bleemgroep' duidelijk in kaart gebracht, vertelde Gilissen. "We hebben intensief en hard gewerkt om greep te krijgen op de situ atie." BEKENTENIS De burgemeester opende de avond met een bekentenis: "Na twee maanden hard werken zijn de problemen natuurlijk nog niet opgelost. Hoe hard we ook heb ben gewerkt, ik verwacht van avond geen staande ovatie. Ik wil nu alleen uit de doeken doen wat we al hebben gedaan en wat we van plan zijn om te gaan doen." Wat al is gebeurd, is onder meer dat de gemeente Venray aan alle ouders van de kerngroep van circa 25 voor overlast zorgende jongeren een brief heeft gestuurd. "Ze hebben allemaal een uitnodi ging gekregen voor een gesprek op 28 april. In eerste instantie viel het aantal aanmeldingen voor die bijeenkomst wat tegen, waarna op de dag zelf nog een brief bij hen thuis is bezorgd. 's Avonds waren veertien jongeren met hun ouders aanwezig. Tijdens dat gesprek zijn de ouders indringend aangespro ken op hun verantwoordelijkheid. Met diegenen die niet aanwezig waren, wil ik ook een gesprek, desnoods onder vier ogen. Ieder een komt aan de beurt. Niemand kan de dans ontspringen!" Ook ging de burgemeester, samen met wethouder Twan Jan sen, op pad in de wijk. Gezamen lijk bezochten ze in de afgelopen weken de hangplekken, waar ze in gesprek gingen met een aantal jongeren. "Jongeren die geen vlieg kwaad doen, maar ook jongeren die wel een vlieg kwaad doen. Het is ook belangrijk om hun verhaal te horen." BUURTOUDERS De afgelopen weken was de politie extra aanwezig in de wijk om het gevoel van onveiligheid te verminderen, onder meer met een biketeam uit Gennep. Binnenkort krijgt Venray echter zijn eigen fiet send politieteam, dat bij proble men snel kan optreden in de wijk Landweert, maar ook op andere plekken in Venray. Datzelfde geldt ook voor de extra BOA's, die zich binnenkort - als de raad het licht op groen heeft gezet - naast bij voorbeeld milieutoezicht ook gaan bezighouden met het aanpakken van de jeugdoverlast. Verder zou de gemeente graag zien dat een buurtouderproject in de wijk wordt opgestart om met hulp van ouders de toekomstperspectieven van de jongeren te verbeteren, de participatie van de jongeren aan de maatschappij te bevorderen en het veiligheidsgevoel op straat te vergroten. Om verder vorm te geven aan die burgerparticipatie, wordt in de kelder van wijkcentrum 't Stekske en in het Marokkaans cen trum wekelijks een inloopactivi teit voor jongeren georganiseerd. Ook wil Venray delen van de succesvolle Britse aanpak tegen jeugdoverlast, waarin de buurt de politie aanstuurt, overnemen (zie artikel elders op deze pagina, red.) Tevens wil de gemeente als pilot een mobiele pannakooi plaatsen op het veldje aan de Pinkster bloem, waar al een jeugdontmoe- tingsplek (JOP) is gevestigd en waar al enkele speeltoestellen staan. Volgens wethouder Twan Jansen en jongerenwerker Mike Smits klagen veel jongeren erover dat in de wijk voor hen niks te doen is. "We gaan proberen een aanbod van jeugdvoorzieningen te creëren dat voorkomt dat ze op een vervelende manier bezig zijn." Smits vertelde dat de inloop in 't Stekske, die in januari 2010 in samenwerking met de activiteiten vereniging werd gestart, een suc ces is. De activiteit is bedoeld voor jongeren van 12 tot en met 18 jaar. Tijdens de bijeenkomsten worden niet alleen spelletjes zoals kaar ten en tafelvoetbal gedaan, maar is er ook ruimte voor een goed gesprek met een jongerenwer ker, die de bezoekers advies kan geven over bijvoorbeeld school, sport en werk. "De bijeenkomsten worden goed bezocht. De afgelo pen maanden hebben de jongeren zich goed gedragen binnen de activiteit. Daarom hebben we hen ook een dagje meegenomen naar Walibi World. De jongeren hebben een eigen bijdrage geleverd om de kosten van dit uitstapje beheers baar te houden." 'Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe'; dit aloude spreek woord dekt kort gezegd de lading van de nieuwe aanpak. "Belonen van goed gedrag is belangrijk", stelde Smits, die na zijn ontboeze ming over de Walibi-reis vanuit de zaal behoorlijk wat verwijten naar zijn hoofd kreeg geslingerd. "Ja, u lacht, maar dergelijke activiteiten zijn tevens een middel om met de jongeren in contact te komen en een vertrouwensband met hen op te bouwen. Vanuit dit vertrouwen wordt geprobeerd om het gedrag van jongeren positief te beïnvloe den." KLANKBORDGROEP Burgemeester Hans Gilissen toonde zich dinsdagavond ook blij met het feit dat zich enkele men sen hebben gemeld die zitting wil len nemen in de klankbordgroep, als 'oren en ogen in de wijk' en contactpersoon voor gemeente, politie en jongerenwerk, en dat de gesprekken met de Marok kaanse gemeenschap positief zijn verlopen. "Er zijn veel mensen die de goede kant op willen. Die zijn echt van plan om de mensen die wat minder bereid zijn om het de bewoners naar de zin te maken, zelf te benaderen en te corrige ren." Veel bewoners zouden graag zien dat in de wijk, op 'gevaarlijke' punten, camera's komen te hangen en dat de politie preventief zou mogen fouilleren. Die maatregelen zijn besproken met het openbaar ministerie, verklaarde Gilissen. "De officier is op de hoogte van de situatie in Venray. Als al het andere niet helpt, kan daar snel werk van worden gemaakt. Maar we gaan het eerst met die andere aanpak proberen." Een aantal maatregelen is bedoeld om op korte termijn de overlast te verminderen. Voor de langere termijn heeft de gemeen te een projectleider aangesteld, die een visie gaat opstellen om in de toekomst de problemen, voor zover dat mogelijk is, voor te zijn. Helemaal de jeugdoverlast uitban nen, is een utopie, stelde wet houder Jansen. "Waar jeugd is, zal overlast zijn. Maar het mag niet de spuigaten uitlopen en de situatie moet beheersbaar zijn." Jansen is het met Gilissen eens dat het belangrijk is om in gesprek te blijven met de jongeren en hun ouders. "Er moeten duide lijk afspraken worden gemaakt. Belangrijk is dat we de jongeren in beeld hebben en dat we met deze groep aan de slag kunnen, samen met ouders, jongerenwerk en scholen. We gaan proberen om deze jongeren met een gerichte, individuele aanpak, bijvoorbeeld via school of werk, een positieve invulling van hun leven te geven. Aan ieder individu wordt een per soonsgebonden traject verbon den." Van softe 'pampermaatregelen' is volgens burgemeester Gilis- sen echter geen sprake. Hij wees de kritiek van aan aantal bewo ners, dat 'crimineel bedrag wordt beloond', resoluut van de hand. "Wat niet door de beugel kan, pak ken we aan. De overlast is ernstig, we moeten stevig ingrijpen om te voorkomen dat de zaak verder verergert. Met een gezamenlijke aanpak hopen we de groep te ver kleinen en de overlast snel te ver minderen. Want u woont allemaal in een erg mooie wijk." Donderdag 3 juni 2010 - Pagina 7 In februari van dit jaar liet Xander Hendriks, voorzitter Jeugdnatuurwacht Venray, een laatste noodkreet horen. Als de Jeugdnatuurwacht Venray niet snel nieuwe vrijwilligers zou krijgen, was het vanaf volgend jaar einde oefening. Een groot artikel met een mooie foto, pronkte op de voorpagina van het tweede katern van Peel en Maas. "Dat heeft veel reacties opge leverd. Veel mensen schrokken ervan. 'Is het echt waar?', kregen we regelmatig te horen", kijkt voorzitter Hendriks terug op de noodkreet in Peel en Maas. "Al snel na het verschijnen van het artikel kregen we het eerste telefoontje. Een nieuwe vrijwilliger. En niet lang daarna meldden ook num mer twee en nummer drie zich. We waren helemaal gelukkig. Er zijn toch nog mensen in Venray die het belangrijk vinden om de kinderen kennis met de natuur te laten maken. En die natuurlijk ook tijd hebben om mee te hel pen. Met drie nieuwe vrijwilligers zouden we op een aantal van zes komen. Dat is net voldoende, maar liever nog een of twee vrij- willigers meer. Het duurde even, maar vorige maand kregen we bericht van twee echtparen die enorm van de natuur houden en ons met veel plezier willen onder steunen. Toen stond ineens de tel ler op zeven nieuwe vrijwilligers. We waren helemaal in de wolken. Want concreet houdt dit in dat we komend schooljaar met tien man/ vrouw sterk zijn. En stuk voor stuk mensen die vol energie zitten om de jeugdnatuurwacht nog jaren te ondersteunen." Hendriks is er trots op dat het voortbestaan van de vereniging voorlopig is gewaarborgd: "Met heel veel zekerheid kunnen we dus mededelen dat de Jeugdna- tuurwacht Venray blijft voortbe staan. Dat gaf ons weer moed en een aantal leuke, nieuwe en frisse ideeën. Zo wordt er op dit moment gewerkt aan onze caravan. Die wordt voorzien van allerlei mooie natuurtekeningen, zodat hij nog meer op zal vallen. Daarnaast was onze website toe aan een opknapbeurt. Vanaf heden is deze in de lucht onder de nieuwe naam www.jeugdnatuurwachtvenray. nl. Naast de bekende informatie is de website aangevuld met onder andere een gastenboek, een aparte pagina voor de prijswinnaars van de puzzelwandeltochten, interes sante links naar de meest belang rijke sites die met de natuur te maken hebben, een echte foto galerij en een pagina met allerlei nieuwtjes vanuit de Jeugdna- tuurwacht Venray. Dus beslist de moeite waard om eens op de site te kijken. Naast deze ideeën zul len er vast nog meer volgen, maar die plannen worden op een later tijdstip bekendgemaakt. We hopen dat we met deze groep mensen nog lang door mogen gaan en wensen iedereen nog vele jaren kijk-, wandel- en leerplezier bij de site: www.g.iaho ek. nl Venntv De Ho venters Jeugdnatuurwacht Venray." Men sen die meer willen weten kunnen terecht op de vernieuwde site: www.jeugdnatuurwachtvenray.nl 'Plastic afval vaker ophalen' De gemeente start in de tweede helft van dit jaar met het gratis aan huis ophalen van plastic ver pakkingsafval. Iedere vier weken is er een ophaalronde. Theo Franc ken (PP2) vindt dit te weinig. "Het zou om de twee weken moeten gebeuren", zei hij maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Want mensen zullen niet zo lang het afval in huis bewaren." Wethouder Ike Busser (Samenwerking) zei dat het om een proef gaat. "We sluiten aan bij ervaringen elders in het land. Het blijkt goed te wer ken. En daarnaast kunnen de men sen hun plastic afval ook gewoon kwijt bij de inzamelpunten. Die brengvoorzieningen blijven in stand." Busser meldde dat op het eind van het jaar de proef wordt geëvalueerd. Dan wordt tevens bekeken of er mogelijk vaker een ophaalronde komt. 'Leerlingen Gilde Opleidingen negeren zebrapad' Op de Oirloseweg is een zebrapad met een verhoging aangelegd, zodat de leerlingen van Gilde Opleidingen veilig de weg kunnen oversteken naar het treinstation. Esther van Wamelen (PvdA) meldt maandag in de commis sie Stedelijk Beheer dat de leer lingen het zebrapad nauwelijks gebruiken en gewoon de kortste weg kiezen. "Ze steken diago naal de weg over naar het sta tion." Van Wamelen vraagt om daar bij de herinrichting van de stationsomgeving rekening mee te houden, zodat het zebrapad de enige oversteekmogelijkheid wordt. Verkeerskundige Siemen Halbersma erkent dat de over stekende leerlingen voor onvei lige situaties zorgen. "Helaas, maar door de verkeersdrempel zijn de automobilisten wel gedwongen om af te remmen." Bernie van Lierop (Samenwerking) merkt op dat er overdag veel auto's in de berm van de Henri Dunantstraat staan geparkeerd. Voornamelijk van personeelsleden van Gilde Opleidingen. "De parkeerplaats is nog niet klaar. Wellicht kan er tot die tijd gebruikgemaakt wor den van het parkeerterrein van Zenith", stelt Van Lierop voor. De discotheek is onlangs na een faillissement gesloten. Een ster op de fiets? De Grotestraat wordt binnen kort verboden terrein voor fiet sen. Toch zijn er ouderen, of men sen die moeilijk ter been zijn, voor wie de fiets aan de hand onmis baar is in de drukke winkelstra ten. De gemeente wil voor deze groep een uitzondering maken. De fietsen worden gemerkt. Mieke Beerkens (inVENtief) kreeg een verontrustend telefoontje van een inwoner. Want er zou een ster op de fiets geplakt worden. "Dit is kwalijk. Vooral voor ouderen roept het associaties met de oorlog op." Beerkens doelde op de Jodenster. Wethouder Van der Broeck nam de ongerustheid weg. "Nee, er komt geen ster maar een plaatje op de fiets. Natuurlijk niet, dit zou toch ridicuul zijn..." Burgemeester Hans Gilissen kreeg de lachers op zijn hand, dinsdagavond aan het eind van de drukbezochte bewonersbijeen komst over de jeugdoverlast in de wijk Landweert. Met een kwink slag naar de verwijten die jonge renwerker Mike Smits van Synthe se eerder op de avond kreeg over het uitje dat een groep jongeren op woensdag 25 april maakte naar Walibi World, vanwege het feit dat ze zich de afgelopen maanden keurig hebben gedragen tijdens de inloopactiviteiten in wijkcentrum 't Stekske, deed hij een belofte. Omdat het de gemeente het zo belangrijk vindt dat burgers zelf actief worden en activitei ten gaan opzetten om de sociale cohesie in de wijk te versterken, deed hij een voorstel: "Iedereen die zich vanavond aanmeldt als vrijwilliger voor 't Stekske, mag op mijn kosten met mij mee naar Walibi. Dat is een deal!" Of het een duur reisje wordt voor de burge meester, zal de toekomst moeten uitwijzen. Duidelijk is wel dat de gemeente werk wil maken van het verbeteren van de sociale cohesie in de wijk, maar dat kan niet zonder hulp van de bewoners zelf. Mede om die reden knoopte Gilissen direct na afloop met een enkele mensen een gesprek aan. Het betreft wijkbewoners die aangaven eventueel vrijwilliger te willen worden, maar ook om mensen die kritiek leverden op de gepresenteerde aanpak. "Het is belangrijk dat we van alle kanten informatie en signalen krijgen", verklaarde Hans Gilissen eerder op de avond. Hij voegde meteen de daad bij het woord. Op 8 juni wordt op het Raay land College wederom de Bix Mix-dag georganiseerd voor de bovenbouw van vmbo zorg wel zijn en het praktijkonderwijs. Big Mix staat voor een multiculturele dag met als doel de acceptatie van leerlingen te vergroten voor wat betreft 'andere' culturen en levens overtuigingen. Het programma omvat een scala aan activiteiten. Op school kunnen leerlingen bij voorbeeld deelnemen aan allerlei workshops zoals djembé, Hatha yoga, taekwondo, koken van aller lei wereldgerechten en het praten in kleine groepjes met een aantal afgevaardigden van verschillende geloven en levensovertuigingen. Ook op 8 juni houdt het Jon gerenwerkteam Synthese Venray in samenwerking met het vmbo van het Raayland College een culturele uitwisseling CU2 ('see you too'); het Gidsproject. In het Gidsproject 'gidsen' leerlingen elkaar naar voor hen belangrijke locaties zijn in hun vrije tijd. 's Middags worden beide projec ten afgesloten met een muzikale happening in de grote aula A., vanaf 14.30 uur. huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl ■e HALVE ■PRIJS! KORTING GELDT VOOR GOEDKOOPSTE ARTIKEL. ACHE T/M 30-6 KORTING GELD NIET VOOR ACTIES EN OP AFGEPRIJSDE ARTIKELEN metstifl/enkarakter Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7