Mensen met beperking gaan fietsen bewaken Einde sterke groei ouderenverenigingen Eerste steen nieuw crematorium gelegd Nieuwe samenwerking rond kindcentra Project Comfort Wonen in ijskast Alle topmerken op één plek! Opvang 'wilde' dieren Zenith failliet Programma avondvierdaagse Cartier J.F. REY alain mikli Donderdag 3 juni 2010 - Pagina 3 Gratis fietsenstalling vanaf 1 juli bewaakt PEEL EN MAAS Seniorenraad: te weinig samenhang in ouderenbeleid In de afgelopen jaren ken den de ouderenverenigingen in Venray een sterke groei. Van 2002 tot 2009 liep het ledenbe stand op van 2441 naar 3887. Per 1 januari 2010 zijn er 4396 ouderen in de gemeente Ven- ray lid van een KBO, de ANBO of een wijkgebonden oude renvereniging. De toename van 509 leden is vooral te dan ken aan de aansluiting van de nieuwe dorpen Blitterswijck (162 leden), Geijsteren (95) en Wanssum (237). De andere Venrayse vereni gingen konden 102 nieuwe leden verwelkomen. Vooral de KBO-afdelingen Venray-centrum (+45) en Oostrum (+33) zaten in de lift, terwijl enkele vereni gingen zelfs kampen met een lichte daling. De Centrale van Ouderenverenigingen consta teert in het jaarverslag 2009 dat het over is met de sterke groei uit de beginjaren van deze eeuw. De besturen van de afdelingen wordt gevraagd te zoeken naar de oorzaak van de mindere aan was of zelfs een terugloop. Er worden overal veel activiteiten georganiseerd op het gebied van ontspanning en educatie. "Het aantal ouderen in Venray stijgt nog steeds, maar weinig ouderen voelen er blijkbaar voor lid te worden", meldt het jaarverslag. De verhoging van de AOw-leeftijd zal er wellicht toe bijdragen dat men sen pas later lid worden van een ouderenbond. "Het kan interes sant zijn hiernaar eens onderzoek te doen." De Seniorenraad, het bestuur van de Centrale van Ouderenver enigingen, zit regelmatig met de gemeente en andere instanties rond de tafel. Volgens het jaarver slag verliep het overleg met wis selend succes. De bushalte aan de Langeweg heeft een betere plek gekregen. Over de Regiotaxi zijn de ouderen nog niet tevreden en de zo gewenste openbare toiletten in het centrum zijn er niet geko men. De Seniorenraad blijft zich sterk maken voor meer veiligheid op straat, beter openbaar vervoer en de komst van een consultatie bureau voor ouderen. De Senio- renraad constateert ook dat het ouderenbeleid erg versnipperd is. Veel instanties zijn op allerlei manieren in diverse werkgroepen en besturen bezig met het wonen en welzijn van ouderen. "Maar niemand lijkt een overzicht te hebben", aldus het jaarverslag. Er wordt langs elkaar heen gewerkt, zaken worden versnipperd aange pakt of zelfs ook dubbel gedaan. "Het komt allemaal voor", zegt de Seniorenraad, die vindt dat de gemeente het voortouw moet nemen om tot meer samenhang in de aanpak te komen. De belangstelling voor de Dag van de Ouderen, gehouden op donderdag 1 oktober, was met 473 deelnemers een stuk lager dan in 2008 (586 deelnemers). De verhoogde toegangsprijs (naar 6 euro) en het wat karige pro gramma, door de beperkte finan ciële middelen, zijn de mogelijke oorzaken. Ook heeft meegespeeld dat de schouwburg door de werk zaamheden aan het Schouwburg plein minder goed bereikbaar was. In tegenstelling tot voorgaande jaren kon er nu niet op het plein geparkeerd worden. De dag lever de een tekort op van 343 euro. De werkgroep zoekt naar nieuwe sponsoren en wil een andere pro gramma. Het aantal bezoekers aan oude- rencentrum De Kemphaan is vorig stabiel gebleven. Het hoog tepunt was uiteraard het bezoek van prinses Maxima in juni. Onder grote belangstelling werd dinsdagmiddag de eerste steen gelegd van het nieuwe cremato rium Boschhuizen in Venray. De eerste steenlegging werd verricht door Joris Huizinga, directeur DELA Uitvaartverzorging. Na deze handeling konden alle aanwezigen letterlijk een eigen steentje bij dragen door een herinneringste gel van een tekst te voorzien. Alle tegels krijgen in het nieuwe gebouw hun plaatsje. Op zaterdag 5 juni wordt de bouw opengesteld voor belangstellenden. Op deze dag worden er rondleidingen in het gebouw verzorgd. Het nieuwe crematorium, is gelegen aan de Spurkterdijk 40. Van 10.00 uur tot 16.00 uur worden geïnteresseer den ontvangen met een kopje kof fie. Naar verwachting opent het crematorium in januari 2011 de deuren openen. Joris Huizinga en de zussen Elly en Gerrie Swinkels en hun moeder Truus gaven het goede voorbeeld door een herinne ringstegel van een persoonlijke tekst te voorzien. Dynamiek Samenspel (Peu- terspeelzaalwerk) en kin deropvangorganisatie 't Nest bundelen vanaf 1 juni hun krachten. Beide organisaties gaan samen met het basison derwijs vormgeven aan inte grale kindcentra in de gehele gemeente Horst a/d Maas en in de kernen Geijsteren, Blitters- wijck en Wanssum (gemeente Venray). Ouders en hun kin deren van 0-13 jaar kunnen in deze kindcentra voortaan op één plaats terecht voor opvang peuterspeelzaalwerk en onderwijs. In de dorpen (Hegelsom en Wanssum) hebben ouders al suc cesvol kennis kunnen maken met het concept kindcentrum. Deze kindcentra blijven ongewijzigd voortbestaan, ook wat de samen werking met andere kinderop vangorganisaties binnen deze kindcentra betreft. Kinderopvang organisatie 't Nest en Dynamiek Samenspel anticiperen met de nieuwe samenwerking op steeds meer vragen van (werkende) ouders die graag in hun eigen kern - heel dichtbij- kinderop vang en peuterspeelzaalwerk wil len afnemen. Door het bundelen van hun expertise en capaciteit kunnen kinderopvangorganisatie 't Nest en Dynamiek Samenspel nu samen voor elk dorp een peda gogisch aanbod op maat ontwik kelen. Dit unieke concept draagt voor een belangrijk deel bij aan de leefbaarheid in kleine kernen. Dynamiek Samenspel is in januari 2010 ontstaan vanuit de fusie van 16 peuterspeelzalen van Synthese en Stichting Peuterspeelzalen Meerlo-Wanssum. Kinderopvang organisatie 't Nest verzorgt al ruim 20 jaar professionele dagop vang (0-4 jaar) en buitenschoolse opvang (4-13 jaar) voor de ker nen Grubbenvorst, Lottum en Broekhuizen(vorst). Vanaf 1 juni is kinderopvangorganisatie 't Nest nu ook partner bij het ontwikke len van hoogwaardige opvang in de andere dorpen. Het onderwijs ondersteunt de nieuwe samen werking tussen peuterspeelzaal en kinderopvang van harte. Het betekent een verrijking van peda gogische voorzieningen voor alle jonge kinderen, ongeacht de school waar ze (later) naar toe gaan. Voor de kernen Grubben- vorst en Sevenum, waar ook scho len van Stichting Akkoord-Po zijn, verandert aan de huidige situatie niets. Door intensieve samenwer king en afstemming met de scho len kan juist de overgang van peu terspeelzaal kinderopvang naar de basisschool soepel verlopen. Het nieuwe aanbod zal vooral op en rondom bestaande locaties van peuterspeelzalen en basisscholen worden ontwikkeld, passend bij de lokale wensen, behoeftes en mogelijkheden. In deze kindcen tra kunnen ouders hun kinderen dan met een gerust hart overlaten aan professionele medewerkers, die zorgzaamheid koppelen aan kennis over het jonge kind. Zij stimuleren kinderen in hun ont wikkeling zowel motorisch, soci aal, emotioneel als op het gebied van taal. Dynamiek Samenspel en kinderopvangorganisatie 't Nest starten de samenwerking als twee afzonderlijke ondernemingen, maar willen in twee jaar toegroei en naar één organisatie. 'Rotondes onveilig voor voetgangers' Venray is sinds kort weer enke le rotondes rijker. John Niessen (VVD) vindt dat de voetgangers de rotondes niet veilig kunnen over steken. "Ze denken dat ze voor rang hebben, maar dat hebben ze niet", zegt Niessen maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Het is onlangs twee keer bijna misgegaan met een automobilist die doorrijdt en een voetganger die oversteekt." Niessen doet het voorstel om zebrapaden aan te leggen. "Dan is het tenminste dui delijk wie er voorrang heeft." Ver keerskundige Siemen Halbersma reageert dat er op de singels geen zebrapaden komen. "De singels zijn ontsluitingswegen. Die zijn er juist voor om het autoverkeer soe pel af te wikkelen, zonder allerlei obstakels. De voetgangers hebben hier inderdaad geen voorrang." De Weertse vastgoedontwik kelaar Ad Gordijn heeft zijn plannen voor een Comfort Wonen-project op het Annater- rein in de ijskast moeten zet ten. Gordijn was met de GGZ- groep in gesprek en werd, net als veel Venraynaren, overvallen door het verzoek van de COA om op het terrein een asielzoekerscentrum in te richten. Het initiatief van Gordijn omhelst de realisatie van senio ren- en ouderenwoningen op het Annaterrein, gekoppeld aan gecon centreerde zorg. Gordijn heeft in Heerlen en Sittard al soortge lijke concepten ontwikkeld. "Het is een fantastisch park. Nergens vind je een mooiere locatie waar ouderen samen kunnen wonen en waardoor zorg voor die mensen geconcentreerd kan worden", laat Gordijn desgevraagd weten. "Het was voor mij een volledige verras sing", stelt Gordijn, die al diverse gesprekken had gehad met de GGZ-groep. "We wilden samen met provincie en gemeente de economische haalbaarheid van een gezamenlijk plan gaan onder zoeken." Gordijn baseert zijn plannen op demografische gegevens. "In 2040 is een derde van alle Neder landers 65+. Tien procent is zelfs ouder dan 80 jaar. Dit zijn gege vens die door het CPB (Centraal Plan Bureau, red.) zijn gepubli ceerd. Comfort Wonen is erop gericht om de senioren zelfstan dig te laten wonen en ze daarbij te omringen met alle zorg die ze nodig hebben." Ook recreatie en ontspanning spelen daarbij een belangrijke rol. "Het Annaterrein is daar ideaal voor", aldus Gordijn. In het Comfort Wonen-concept wor den huizen/appartementen gere aliseerd met twee slaapkamers. "In een situatie waar een van de partners door ziekte, bijvoorbeeld dementie, niet meer in een thuissi tuatie verzorgd kan worden, kun nen de partners in deze situatie wel bij elkaar blijven." Gordijn zou op het Annaterrein 350 wooneenheden kunnen rea liseren. "Daarmee wordt voor de toekomst slechts in een klein deel van de behoefte voorzien. Alleen Brabant en Limburg tellen in de toekomst ruim 520.000 65+-huis- houdens." Gordijn betreurt het dat de eventuele komst van een asiel zoekerscentrum zijn plannen nu doorkruisen. "De plannen liggen nu stil. eerst moet er duidelijkheid komen of er wel of geen asielzoe kerscentrum komt." Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover- leg Venray houdt een vergadering op maandag 7 juni vanaf 20.00 uur in gemeenschapshuis Gelder- koel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda staat onder meer inspraak publiek, betrekking heb bend op voorliggende agenda. Informatie-uitwisseling met Peter Roefs, Waterschap Peel en Maas vallei met betrekking tot beheer en onderhoud wandelroutes langs waterlopen en toelichting en informatie-uitwisseling met de heer Spelbos van de gemeente Venray met betrekking tot het leefbaarheidbudget. Mensen met een verstande lijke of psychiatrische beper king gaan vanaf 1 juli 2010 de fietsenstalling in de Poststraat bewaken. Het werk biedt de bewakers een zinvolle dagbe steding en verhoogt de kwa liteit van de fietsenstalling. De gratis fietsenstalling biedt plaats aan 200 tot 250 fietsen. De fietsenstalling wordt in juni al in gebruik genomen. De fietsenstalling achter het postkantoor aan de Poststraat zal op de maandag, dinsdag, woens dag, donderdag, vrijdag en zater dagmiddag worden bewaakt van 12.00 tot 18.30 uur, op de vrij dagavond van 18.00 tot 21.30 uur en op koopzondagen van 12.00 tot 17.30 uur. Wethouder Twan Jansen is blij met het project: "De bewakers zijn inwoners van Ven- ray met een grote afstand tot de Dierenambulance Noord Limburg gaat voortaan in de gemeente Venray zorgen voor het ophalen en opvangen van gewonde wilde dieren. De gemeente en de stichting Dierenambulance sluiten daar voor op korte termijn een over- eenkomst.Wilde dieren zijn dieren die vermoedelijk geen eigenaar hebben en die ook nooit hebben gehad. Bijvoorbeeld een vos, een ree of een das. Volgens de wet is de gemeente niet verplicht om voor deze dieren te zorgen, maar het Venrayse college wil ze niet aan hun lot overlaten. De stich ting Dierenambulance neemt in Noord-Limburg die taak op zich. Ze heeft daarvoor de gemeente De rechtbank in Roermond heeft Zenith Venray BV en Four Queens BV vorige week woens dag failliet verklaard. Deze BV's werden door de familie Van Dijck gebruikt om de Venrayse disco theek Zenith uit te baten. De twee BV's hadden op het moment van het faillissement een gezamenlijke schuld van bijna 300.000 euro. De 75 voornamelijk oproepkrach ten van de discotheek verliezen met het faillissement hun baan. Er kwamen te weinig bezoekers naar de superdiscotheek om ren- De jaarlijkse Avondvierdaag se Venray wordt gehouden van donderdag 10 tot en met zon dag 13 juni. De afstanden zijn 3, 5, 10 en 15 kilometer per dag. Op zondag 13 juni ook een 20 kilometer route. De voorinschrijving is op woens dag 9 juni van 17.00 tot 20.00 uur in Schouwburg Venray. Elke dag ontvangen de deel nemers op de rustplaats een traktatie. Bovendien ontvan gen ze een herinneringsme daille. Start en finish zijn op het Schouwburgplein. Starttijden: Donderdag t/m zaterdag: 15 kilometer vanaf 17.00 uur, 10 kilometer vanaf 17.35 uur, 5 kilometer vanaf 17.45 uur, 3 kilo meter vanaf 17.55 uur. Zondag 13 juni: 20 kilometer vanaf 8.00 uur, 15 kilometer vanaf 10.00 uur, 10 kilometer vanaf 10.30 uur, 5 kilo meter vanaf 10.45 uur, 3 kilometer arbeidsmarkt. Zij komen door hun beperking niet aan een baan in het bedrijfsleven. Door als bewa ker te werken in de fietsenstalling krijgen ze de kans zich te ontwik kelen in hun eigen tempo en in hun eigen woonplaats. De eigena ren van fietsen kunnen rekenen op een veiliger plekje voor hun dure fiets. Bewaking door mensen werkt beter dan cameratoezicht. De bewakers krijgen niet betaald voor hun werk, het gaat om zoge heten onbetaalde 'arbeidsmatige daginvulling'. Op dit moment is er weinig aanbod van dit soort werk in Venray. Het kan voor de mensen een opstap zijn naar een betaalde baan. De bewakingsploeg wordt begeleid door een voorman. Voor deze betaalde functie zoekt de gemeente een geschikte kandidaat onder (langdurig) werklozen." Het fietsbewakingsproject heeft de gemeente Venray opge- om een bijdrage gevraagd. Daar uit is de overeenkomst tussen beide partijen voortgekomen. In de overeenkomst verplicht de Dierenambulance zich om noodlijdende en gewonde wilde dieren binnen de gemeente Venray op te halen, naar een opvangadres te brengen en (medi sche) zorg te geven. De gemeente betaalt de stichting daarvoor 2000 euro per jaar. De overeenkomst geldt niet voor honden en kat ten die worden gevonden. Voor deze zogeheten zwerfdieren moet de gemeente verplicht bin nen 14 dagen opvang en verzor ging betalen. Venray heeft daar voor al jaren een contract met dierenasiel Op de Smakterheide in Smakt. dabel te kunnen draaien. Drie jaar geleden ging de uitgaansgelegen heid ook al failliet, maar er kwam nog een doorstart. De negatieve publiciteit rond een schietpartij in 2009 deed de discotheek ook geen goed. Harry Maessen, eige naar van zowel het pand als de inrichting, liet eerder weten dat zich bij hem diverse kandidaten hebben gemeld om de discotheek over te nemen. Hij gaat echter uitsluitend in zee met een goede exploitant en anders blijft het gebouw gewoon gesloten. vanaf 11.15 uur. Op zondag doen de deelnemers mee aan het defilé door het centrum van Venray. Dit defilé wordt opgeluisterd door een twaalftal muziekkorpsen uit Venray en omgeving. Start defilé om 12.45 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij: Stichting Avond vierdaagse Venray, telefoon 06 10202006, Germy Thielen, tele foon (0478)515890, Gonnie Frederix, telefoon (0478)583765, Dymph Frederiks-Deijkers, tele foon (0478)580572. Dorpsraad Oostrum De Stichting Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 8 juni een openbare vergadering in D'n Oesterham in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer de stationsomgeving, het project Watermolenplein en de dorpsontwikkeling. zet samen met de GGZ Noord en Midden-Limburg, Mensana en Dichterbij. De zorgaanbieders staan samen garant voor voldoen de bewakers. De gemeente Venray zorgt voor een onderkomen voor de zes medewerkers op het ter rein en voor kleding. Het project heeft een looptijd van twee jaar. Daarna wordt bekeken of het pro ject structureel wordt voortgezet. "Dit is nou een voorbeeld van een creatieve oplossing waarbij het mes aan meerdere kanten snijdt", vertelt een enthousiaste wethouder Twan Jansen. "Je helpt mensen aan een zinvolle dagbe steding. Werk, betaald of onbe taald, betekent enorm veel voor het gevoel van eigenwaarde van mensen. Het is bovendien een heel natuurlijke vorm van integra tie. En je draagt bij aan een veiliger centrum. Van dit soort initiatieven kan ik blij worden", aldus Jansen. Donner in Venray De Limburgse Tweede Kamer kandidaten Ger Koopmans, Ray- mons Knops en minister Piet Hein Donner spreken op donderdag 3 juni tijdens de verkiezingsma nifestatie van het CDA Venray. Onder het motto 'Nederland kan op ons rekenen' komen actuele thema's aan de order over veilig heid, infrastructuur en landbouw. Een forum, bestaande uit de CDA- wethouder Jan Loonen en voor zitter Diederik Nijenhuis van de LLTB-afdeling Venray, bespreekt tevens een aantal op de regio toe gesneden onderwerpen. De avond in zalencentrum De Witte Hoeve in Venray begint om 19.15 uur. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) PRADA TAGHeuer speciaal optiek enray 10478 58 34 40 www.mijlingoptiek.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray D A K L E Y L I N D B E R G mm

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3