Een leven omringd door liefde en bloemen Strijd om koningstitel Koester uw Monument Zomer... barbecue! vanaf 7,45 p.p. uzen COCON METAMORFOOST ER MOMENTEEL FIINK OP IOS 1 X Gouden bruidspaar Van Dijck-van Kempen in Venray Op vrijdag 4 juni vieren Toon en Paula van Dijck-van Kempen samen met hun kin deren en kleinkinderen deze bijzondere trouwdag met een heilige mis en een feest. Een mooi moment om een wande ling te maken door de afgelo pen jaren en alle herinnerin gen. Op 3 mei 1960 is het 50 jaar geleden dat Toon en Paula van Dijck (beiden 76 jaar) elkaar het jawoord gaven in de kerk in Heide. In dit dorp hebben zij elkaar ook voor het eerst ontmoet. Paula is geboren en opgegroeid op de boerderij in Heide in een gezin met elf kinderen. In die tijd was het gebruikelijk dat kinderen uit gezinnen van het platteland 'uit werken' gingen in andere, vaak grote, families. Zo vertrok Paula naar Merselo, terwijl op dat moment de jonge Toon, opge groeid in Lull (Oostrum) en ook afkomstig uit een boerengezin van elf kinderen, juist naar Heide toog om daar op een boerenbedrijf te gaan werken. Op zekere dag heb ben zij elkaar in dit kleine dorpje ontmoet en is hun liefde voor elkaar ontstaan. Na een aantal jaren elkaar zien op de spaarzame vrije dagen en nog een aantal jaren dienstplicht van Toon, zijn ze in 1960 getrouwd. Samen hebben ze, aanvankelijk met slechts een klein aantal koeien, een rundvee bedrijf opgebouwd op 'Koende- renhof' in Oostrum. Hier hebben zij vier kinderen gekregen: Nelly, Maria, Hans en Paulien. In 1974 besloten Toon en Paula hun groei ende bedrijf elders voort te zetten en gingen zij wonen op 'Hulsthof' in Oostrum waar ruimte was voor uitbreiding. Toon en Paula zijn altijd samen werkzaam geweest op het bedrijf. Zij molken samen de koeien en droegen samen zorg voor hun dieren waarbij Toon meestal het volwassen vee ver zorgde en Paula de kalfjes onder haar hoede nam. Naast de veeteelt was er ook nog ruimte voor akker bouw. Ze verbouwden maïs en suikerbieten en hebben ook nog een aantal jaren asperges geteeld en verkocht aan huis. Er was altijd genoeg te doen op het bedrijf en tijd voor vakan tie was er niet, maar een jaarlijks terugkerende familieaangelegen heid was de zogenaamde 'fokdag' waar het hele gezin bij betrokken was. Heerlijk buiten met z'n allen, met broodjes en chocomel tussen het hooi, de koeien op het stro en samen alles in het werk stellen om de eigen gefokte koeien op hun best te laten zien. Als er dan prijzen behaald werden bij deze keuringen, was iedereen trots. Zoon Hans werkte van jongs af aan al mee in het bedrijf en toen Toon steeds vaker werkzaam was in verschillende besturen en func tioneerde als jurylid bij keuringen en als taxateur van vee, nam Hans taken over. In 1985 moest Toon echter een stap terug doen vanwege hartpro blemen wat voor een 'boerenhart' niet meevalt, maar altijd werd gezocht naar dingen die nog wel mogelijk waren tussen het vee en het groen. Na vele jaren met ziel en zaligheid voor de boerderij te hebben gewerkt, hebben Toon en Paula het bedrijf in 1999 overge dragen aan Hans. De Hulst, waar 'Hulsthof' op gelegen was, was bestemd voor industrie, waar door met pijn in het hart afscheid genomen moest worden van deze dierbare plek en een andere loca tie voor het bedrijf gezocht moest worden. Toon gaat nog bijna dage lijks naar de huidige boerderij in Wanssum toe om een hand toe te steken, want er is altijd wel iets te doen! Ook Paula mist de dieren en het leven op de boerderij en gaat zoveel mogelijk, naast haar zorg voor iedereen om haar heen, nog kijken hoe de koeien erbij staan. Het bedrijf zat en zit nog steeds in hun hart en dat zal altijd zo blij ven. DANSEN Nu zijn Toon en Paula woon achtig in Venray. Ze hebben vijf kleinkinderen gekregen (Maizie, Sven, Samuel, Jort en Jozua) waar ze graag op passen en erg van genieten. Ze zijn nog altijd heel actief en hebben veel interesses: samen vele kilometers fietsen, samen fitnessen en tuinieren. Hun tuin is één grote bloemen zee en het grasveld aan de straat waarin ze wonen, wordt door hen elk seizoen opgesierd met kleurige bloeiers. Voor Paula is er hiernaast nog een grote passie: de gymclub, waar ze al 40 jaar trouw elke week naartoe gaat. Ze is heel fanatiek, vooral met balspellen. Ze kan ook nog steeds op haar hoofd staan en is nog altijd één van de snelsten met touwtjespringen. Verder is ze ook al ruim 50 jaar lid van de plaatselijke vrouwenbond en is ze heel creatief. Toon heeft ook nog een grote liefde: Welsh Toon en Paula van Dijck-van Kempen vieren vrijdag hun gou den huwelijksfeest. pony's. Hij heeft ze jarenlang zelf gehad en er keuringen mee bezocht. Nog steeds bezoekt hij deze graag en blijft hij van alles op de hoogte door middel van tijd schriften, boeken en kranten over paarden. Samen hebben Toon en Paula nóg een grote hobby: dansen. Jarenlang hebben ze samen dans avonden bezocht en op zaterdag keken ze dan in de krant welke band er dat weekend zou spelen "Er komt vanavond goede muziek in Ysselsteyn, laten we weer gaan!' en dan waren zij weer op de dans vloer te vinden. Komende vrijdag mogen zij samen op deze zelfde plek weer een dans maken op het feest. Samen met hun kinde ren en kleinkinderen hopen ze er een hele mooie dag van te mogen maken waarop ze kunnen terug kijken op hun liefde voor elkaar en alles wat ze tot nu toe samen hebben gedeeld. Er was vreugde en verdriet, maar altijd is er weer hun lach, waarmee ze samen er een mooi en kleurrijk leven van proberen te maken! Het jaarlijkse bierkruien vanuit de Arcense bierbrou werij naar Blitterswijck vindt plaats op zaterdag 5 juni. Tweeëntwintig gildebroeders en -zusters zijn weer bereid om deze traditie in ere te hou den. De bierkruiers, koning en overheid zijn om 10.00 uur te gast in de proeverij van H. Clevis in Arcen. Hier worden voor de 37e maal enkele vaatjes gerstenat gratis aangeboden aan de leden van het St. Antonius Abt Gilde van Blitterswijck, die ze vervolgens met de kruiwagen naar Blitters wijck vervoeren. Onderweg heb ben ze twee pitstops in cafés in Broekhuizen en in Broekhuizen- vorst. Om 18.00 uur komen de bierkuiers bij huize Pijpers in Blitterswijck aan. Om 19.00 uur worden de bierkruiers afgehaald door de overige gildenbroeders en -zusters, waarna ze gezamen lijk vertrekken naar de schutswei- de de Mars, waar de bierkruiers het bier aanbieden aan het gilde. Tot 22.00 uur is er nog een gezel lig samenzijn. Het koningschie- ten op zondag 6 juni krijgt dit jaar extra aandacht in het kader van de gildefeesten van 16 t/m 18 juli 2010. Op deze feestdag viert het gilde dat het reeds 525 jaar aanwezig is in Blitterswijck. Om 06.30 uur gaan de gildetamboers, klaroen blazers en vendeliers naar het huis van gildecommandant Hay Gooren. Om 06.45 uur start voor de 25ste keer het dauwtrappen met tromgeroffel en klaroenge schal door het dorp. Elke gilden broeder of -zuster wordt aan huis afgehaald, als laatste het konings paar Jan van de Water en Wilmie Janssen. Daarna begeeft het gezel schap zich naar het schietterrein De Mars, waar traditiegetrouw een maaltijd wordt aangeboden door het koningspaar. Om 08.45 uur vertrekt het gilde naar de kerk om de gildemis bij te wonen. Deze mis begint om 09.00 uur en wordt gecelebreerd door gildepriester Huub van Horne Aansluitend is de sacramentspro cessie. SCHIETWEDSTRIJDEN Na het officiële gedeelte ver zamelen de gildenbroeders en -zusters zich om 12.30 uur op het kerkplein, waar ze vanaf 12.45 uur met slaande trom en zwaaiende vendels naar de schutsweide De Mars vertrekken. Om 13.00 uur begint het jeugd- en damesvogel- schieten. Om 15.00 uur beginnen de gildenbroeders aan hun wed strijd, voor het eerst onder de vlag van de gemeente Venray. Iedereen verwacht dan ook dat de burge meester van de gemeente Ven- ray, Hans Gilissen, het openings schot verricht. Als de vogel eraf geschoten is, wordt de nieuwe koning tijdens een ceremonieel gebeuren geïnstalleerd. Voor het publiek is er verder nog puist- schieten en voor de jeugd het neeerzoen wernen. Het boerenhuis Kleine Spie- kert (Rijksmonument), zie de voorgevel op de foto linksbo ven, is gelegen aan de Dorp straat 5 in Geijsteren. Het hui dige gebouw dateert uit de 18e eeuw. Duidelijk is wel dat er een voorloper was. In de 17e eeuw werd die voorloper de Van Eylls hofstede genoemd. De Kleine Spiekert is te onder scheiden van de Spiekert ofwel de Grote Spiekert, gelegen aan de Dorpstraat 1-3, waar aan eerder in deze rubriek aandacht werd besteed. Daar bij werd de betekenis van de naam Spijker of Spiekert ver klaard als opslagplaats voor graan en andere producten. Ook werd aangetoond dat de Kleine Spiekert oorspronkelijk deel uitmaakte van hetzelfde his torische complex waartoe ook de Grote Spiekert hoorde. Op de foto linksonder, die genomen is vanaf de Dorpstraat, ziet men rechts op de voorgrond de rechter zijgevel van de Kleine Spiekert. Geheel links op de achtergrond ziet men de Grote Spiekert. De Kleine Spiekert was eerder een woon boerderij van kasteel Geysteren. De benaming Van Eylls hofstede heeft betrekking op de familie van Eyll, mede-eigenaar van het kasteel en van de heerlijkheid Geysteren in de tijd dat die in het bezit waren van twee heren. De familie van Eyll verkocht in 1590 de restanten van haar bezit aan de andere partij, de familie Schel- lart van Obbendorf. Mede daaruit blijkt een lange voorgeschiedenis van de voorloper of voorlopers van de huidige Kleine Spiekert. Het eenlaagse bakstenen gebouw bezit rechthoekige vensters met ramen met roedeverdeling. Een regel op de halve hoogte verdeelt de vensters in twee delen boven elkaar, waarvan alleen de onderste ramen voorzien zijn van luiken. De vensters rusten op een rol laag en worden aan de bovenzijde beschermd door lateien van met selwerk in de vorm van een strek of hanekam. Het gebouw heeft een pannen- gedekt zadeldak met een wolfseind aan de zijde van de Dorpstraat. De karakteristieke topgevels zijn voorzien van (boeren)vlechtingen. In de rechter zijgevel aan de zijde van de Dorpstraat zijn diverse bouwsporen te zien. Onder meer sporen van verdwenen vensters en van een naar achteren verplaatste achtergevel, zie de foto rechts. Bij die verplaatsing van de achterge vel is het grote achterschild van het zadeldak ontstaan. Er zijn kle- zoren gebruikt bij hoeken van het gebouw. De heraldische kleuren zwart en wit uit het familiewapen van de familie de Weichs de Wenne zijn op de luiken en deuren terug te vinden. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Gerard Lucassen, Monumentenregister, RAL 01.034 inv. nr. 4 (1641) transcriptie G. Lucassen, GAV archief parochie Geijsteren inv. nr. 53 en 61, Kas telen in Limburg. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. www.HenkAarts.com crematorium Boschhuizen Honderdeenendertigste jaargang - week 22 - donderdag 3 juni 2010 MAAS l Rplppf dp hnrhpmp! Wouterstraat 36 America 077 464 04 20 06 53 18 45 34 info@henkaarts.com C wat wanneer waar informatie Dag van de Bouw zaterdag 5 juni van 10.00 tot 16.00 uur crematorium Boschhuizen Spurkterdijk 40 5807 EE Venray locatiemanager Elly Swinkels eswinkels@dela.org Tijdens de Open dag van de Bouw heeft u de gelegenheid om eens te kijken hoe ver het staat met de bouw van ons crematorium. Locatiemanager Elly Swinkels en aannemer Fa. Driessen uit Kessel leiden u graag rond en beantwoorden al uw vragen. \/Akl\A/CrC CCkl \/CDDZM l\A/I Kir* I l/^T P\/P kIT ICC 100 METER VERDEROP IDE RIEEK 39 NAAST EIEKTRO MARTENS) TiinnkiQ rNki7P mptaurNDPr^cp \/r^r^dthi idpmh i pi ik'P \/r^r^dhppitipqi

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15