Vogelgriep zet niet door Honderdste leerling... Collecte epilepsie Maand van het spannende boek Vier generaties You're Special Wijkraad West-Zuid VERKEERSONGEVAL? Advocaten VAN DER PUTT PEEL EN MAAS Donderdag 27 mei 2010 - Pagina 7 Reportage op www.peelenmaastv.nl De vogelgriep zet zich niet voort. Nadat vorige week op een pluimveebedrijf met 28.000 kippen in Deurne een milde variant van vogelgriep werd vastgesteld, zijn alle bedrijven in een straal van drie kilometer rond dat bedrijf gescreend. Hieronder waren acht bedrijven aan de westkant van Ysselsteyn. Bij geen van de bedrijven is vogel griep aangetroffen. Minister Gerda Verburg (CDA) van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft vrijdagmiddag dan ook besloten de maatregelen te versoepelen. De maatregelen die genomen zijn, gol den voor een zone van drie kilo meter rond het besmette bedrijf. De Europese regels schrijven mini maal een kilometer voor. Vandaar dat nu besloten is dat de maatre gelen van vorige week alleen van kracht blijven in een zone van een kilometer rond het besmette bedrijf. Het gaat om zeven bedrij ven. De maatregelen die binnen dit gebied gelden, worden versoepeld. De ophokplicht wordt afgeschaft. Dit geldt ook voor het vervoers- verbod ten aanzien van gebruikt strooisel en zoogdieren, zoals runderen en varkens. Ook de zogeheten bezoekersregeling is niet langer van kracht. Op Peel en Maas TV werd afgelopen dins dag aandacht besteed aan de (gevolgen van de) vogelgriep. Uitzending gemist? Kijk dan op www.peelenmaastv.nl. Het beste idee Na het succes van de lande lijke prijsvraag De Uitdaging 2009, heeft Wonen Limburg de handschoen opgepakt en schrijft een provinciale prijs vraag uit met als thema bewe ging in de wijk. De zes vesti gingen van Wonen Limburg zijn op zoek naar inspireren de initiatieven om wijken en dorpen in Limburg vitaal en in beweging te houden. De vesti gingen dagen daarom iedereen uit om met creatieve ideeën te komen. Tot 1 juli kunnen organisaties en verenigingen in het werkge bied van Wonen Limburg hun ideeën insturen. Het enige crite rium bij deze wedstrijd is dat de ideeën te maken moeten hebben met het thema 'beweging in de wijk'. En dat in de breedste zin van het woord. Per vestiging van Wonen Limburg gaat uiteindelijk één idee door naar de finale. Een onafhankelijke jury maakt op 5 november de winnaar bekend. De winnaar ontvangt 2010 euro om het project (mede) te financie ren én hulp van Wonen Limburg om samen het idee uit te voeren. Iedereen die mee wil doen aan De Uitdaging 2010 kan ideeën aanmelden via uitdaging2010@ wonenlimburg.nl Meer informatie over deze prijsvraag is te vinden op www.wonenlimburg.nl. Wilhelmina Sangers Vorige week vrijdag is door deken Smeets, voorzitter van de Stichting Wilhelmina Sangers Cultuurprijs, aan tien verenigin gen/stichtingen uit Limburg een geldprijs uitgereikt. Dit gebeurde traditioneel in Dansschool Janssen in Venray in aanwezigheid van het gehele bestuur van de stichting en afgevaardigden van de geno mineerde instanties. Vier prijzen werden toegekend aan Venrayse instanties: Stichting Kruisen en Kapellen, VAAT 69, het Venray's Mannenkoor en Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Petrus' Bandenkerk. Bromfietser bekeurd De politie controleerde vrijdag avond een 20-jarige Venraynaar die zonder helm op zijn bromfiets over de Julianasingel reed. De man bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Tijdens de controle viel uit het paspoort van een man een zakje met speed. Later bleek dat hij ook nog een zakje hen nep bij zich had. De verdovende middelen zijn in beslag geno men en proces- verbaal wordt opgemaakt. Kermis in Leunen Leunen staat van zaterdag 29 mei tot en met dinsdag 1 juni in het teken van de jaarlijkse ker mis. Op het parkeerterrein aan de Kapelweg staan ook dit jaar weer diverse uiteenlopende attracties opgesteld. Nieuw voor Leunen is dit jaar de rupsbaan Chamonix. Verder staat er in de categorie grootver- maak de traditionele autoscoo ter. Voor de kleintjes staat er een grote nostalgische draaimolen. Spelletjesfanaten kunnen terecht bij de fotoschietsalon, het touw- tjetrekken, het bussengooien, de grijpkranen, de big one, het eend- jesvissen, het aqua blasta en de boksbal. Voor de inwendige mens staan er nougat/suikerwerken, sui kerspin/popcorn en visverkoop. Voor meer informatie kan men kij ken op www.kermisvenray.com. Met De Kruudwis de grens over Op basisschool De Kruudwis in Landweert wordt op donder dag 3 juni van 17.30 tot 19.30 uur een inloopavond gehouden. Deze avond staat in het teken van het thema Met De Kruudwis de grens over. Elke groep is de afgelopen periode bezig geweest met een bepaald land. De kleutergroepen leerden van alles over Italië en China. Na aan leiding van deze thema's zijn de kleuters onder meer naar Italiaans restaurant Botticelli geweest in Venray. Zo konden ze zien hoe de Italiaanse keuken er uit ziet. Ande re landen die aan bod komen zijn onder andere Frankrijk, Oosten rijk, Syrië en nog tal van anderen. Belangstellenden zijn deze avond van harte welkom in De Kruudwis aan de Klaproos in Venray. Minister Donner in Venray De Limburgse Tweede Kamer kandidaten Ger Koopmans, Ray- mons Knops en minister Piet Hein Donner spreken op donderdag 3 juni tijdens de verkiezingsmanifes tatie van het CDA Venray. Onder het motto 'Nederland kan op ons rekenen' komen actuele thema's aan de order over veiligheid, infra structuur en landbouw. Een forum, bestaande uit de CDA-wethouder Jan Loonen en voorzitter Diede- rik Nijenhuis van de LLTB-afde- ling Venray, bespreekt tevens een aantal op de regio toegesneden onderwerpen. De manifestatie wordt gehouden in zalencentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. De Mariaschool bestaat vijftig jaar en er wordt al honderd jaar onderwijs gegeven in Tienray. Twee mijlpalen die het verdienen om gevierd te worden met een heuse feestweek. Die activiteiten- week vindt plaats van 7 tot en met 11 juni, maar afgelopen dinsdag 25 mei was het al een klein beetje feest op de Mariaschool. Team en kinderen begroetten die dag name lijk de honderdste leerling: Marike Bongers. En die werd aan de voor avond van alle jubileumfestiviteiten natuurlijk extra feestelijk onthaald. De feestweek staat helemaal in het teken van het thema Tijdreizen. De school zet vijf dagen lang Marike Bongers werd met open armen ontvangen op de Maria school. allerlei feestelijke activiteiten op touw, zoals het openen van de twee vernieuwde speelplaatsen, een schoolreis naar Toverland, een feest in alle klassen en een kunst dag met verschillende kunstenaars op school. De jubileumweek wordt op vrijdag 11 juni afgesloten met een gezamenlijke lunch en de presen tatie van het jubileumboek, dat door de kinderen van alle vier de klassen in de jubileumweek is samengesteld. Wethouders bekijken Engelse aanpak jeugdoverlast Landweert, de grootste wijk van Venray, heeft last van cri minaliteit en jongerenoverlast. Er moet iets gebeuren voor dat het helemaal uit de hand loopt. De wethouders Patrick van der Broeck en Twan Jansen maakten, samen met vertegenwoordigers van Wonen Venray, Synthese en politie, van 17 tot en met 21 mei een vierdaagse studiereis naar de plaatsen Bournemouth en Poole in Engeland, waar al een paar jaar het succesvolle project The Safer Neighbourhood Programm loopt. Peel en Maas (TV) was nieuwsgie rig of wethouder Patrick van der Broeck wat heeft opgestoken van de reis en legde hem enkele vra gen voor over de Engelse aanpak. Neemt Venray de Engelse aan pak over? "Voor grote delen wel" Welke delen wel en welke delen niet? "Wat ik zeer de moeite waard vond toen we in Engeland waren, is dat ze daar de mensen écht vragen wat ze nu echt veranderd willen hebben in hun omgeving. Zowel qua veiligheid als qua openbare ruimte." Dat gebeurt in Venray niet? "Dat is nou even de vraag. Wat gebeurt in Venray wel en wat niet? Ook wij hebben hier zoiets al IBO, Integraal Beheer Openbare ruimte, en vragen ook aan mensen: 'Wat scheelt eraan?' Dat doen ze in Engeland ook, alleen doen ze het daar veel verder. De politie vraagt bijvoorbeeld aan hen: 'Voelt u zich veilig?' of 'Welke dingen kun nen veiliger?' en vervolgens wordt gezamenlijk een top 3 bepaald van dingen die veranderd moeten wor den. Ze gaan samen met de pro blemen aan de slag. In Engeland gaat het zelfs zover dat burgers ook mede bepalen waar de politie- inzet wordt gepleegd." Is het belangrijk dat de politie nog meer de straat opgaat? "Dat zonder meer. Maar ik denk ook dat we alle krachten, zoals de handhavingsdienst en welzijnswer kers, moeten bundelen om verder te kunnen komen. In Engeland zijn bij mij de ogen weer eens een keertje opengegaan. Wij werken hier al best veel samen. Daar heb ik echter geleerd en gezien dat je het nog beter kunt doen, waardoor het nog meer effect sorteert." Nog beter, maar niet harder? Moet de jeugd niet harder aan gepakt worden? "Ook dat. Het is een verhaal van honing en azijn. In een heleboel gevallen kun je met redelijk over leg al een heel eind komen, en in andere gevallen moet je gewoon hard moeten optreden. Ook in Venray." Wat gaan de mensen in Land- weert concreet merken van de nieuwe aanpak? "Daarop wil ik nog niet vooruit lopen. Er wordt binnenkort een informatieavond georganiseerd in Landweert, waarbij ook de burge meester aanwezig zal zijn. Maar we hebben de nodige ideeën opgedaan die we tijdens die avond willen presenteren." Wethouder Patrick van der Broeck kwam deze week aan het woord in de uitzending van Peel en Maas TV. Uitzending gemist? Kijk dan op de website www.pee- lenmaastv.nl. Jongerenpanel opgericht op initiatief van 22-jarige Venrayse studente Jongeren gaan meepraten over de inhoud van het te bou wen Wereldpaviljoen op het groene bedrijvenpark Venlo GreenPark, de plek waar in 2012 de wereldtuinbouwten toonstelling Floriade plaats vindt. Op initiatief van de 22-jarige venrayse studente Malou Buddiger is er namelijk een jongerenpanel opgericht. Buddiger studeert Inter national Development in Wagenin- gen. Malou heeft inmiddels zes jon geren uit de hele provincie bereid gevonden actief mee te doen en ze is nog op zoek naar jongeren van alle nationaliteiten. Het jonge- renpanel is een groep jongeren die kritisch meedenkt met het bestuur van het Wereldpaviljoen, feedback geeft en reflecteert op bestaande concepten maar ook zelf inbreng heeft en concepten verzint die passen in het mondiale concept van het Wereldpaviljoen. Het Wereldpaviljoen krijgt in de toe komst twee landenateliers en een mondiale theaterfilmshow waar bij thema's als millenniumdoelen, duurzaamheid, solidariteit en fair trade een rode draad vormen. Ook komt er een high tech audiovisu eel communicatiecentrum waar jongeren met leeftijdsgenoten over de hele wereld kunnen com municeren. Malou Buddiger: "Het Wereldpaviljoen is een geweldig initiatief dat zich straks vooral richt op kinderen en jongeren om hen op een interactieve, cre atieve en open manier bewust te maken van onderwerpen rondom ontwikkelingssamenwerking, eer lijke handel, duurzaamheid en andere culturen. Deze jonge men sen leven in een nieuw tijdperk waarin allerlei nieuwe communi catiemiddelen centraal staan. Het is natuurlijk de bedoeling dat de boodschap die het Wereldpavil joen mee wil geven ook bij een groot deel van het publiek blijft hangen, dus zal de manier waarop het overgebracht wordt aangepast moeten worden aan de behoeften van de doelgroep." Naast het over- leg over de inhoud van het Wereld paviljoen met COS Limburg, het basisonderwijs in Noord-Limburg en Citaverde College komt er nu nog een speciale overleggroep van en door jongeren. Malou Budiger vertelt: "Enthousiast geworden na het verhaal over het Wereldpavil joen in de krant besloot ik contact op te nemen met voorzitter René Poels van het Wereldpaviljoen om eens te bespreken wat ik eventu eel bij zou kunnen dragen aan dit initiatief. Al snel werd tijdens dat gesprek het idee geboren van een jongerenpanel." Jongeren uit alle lagen van de samenleving met ver schillende nationaliteiten kunnen in dit panel een keer in de maand/ twee maanden bij elkaar komen om op een informele manier van gedachten te wisselen m.b.t. de thema's die het Wereldpaviljoen aansnijdt en de beste manier waar op dit ingevuld kan worden. Jonge ren staan dichter bij de doelgroep van het Wereldpaviljoen en zullen daarom ook een beter beeld heb ben van wat er leeft onder deze De initiatiefgroep van links naar rechts Jacqueline Vrancken WittemMalou Buddiger (Ven ray), Ilse Grob (Meerlo) en Jaser Husseini (Venray) groep, aldus Malou Buddiger. Als hier kennis over is binnen het Wereldpaviljoen kan hier weer op ingesprongen worden en wordt het aanbod actueel gehouden. Het is van belang dat wat bespro ken wordt vooral niet te vaag is maar daadwerkelijk toepasbaar in het Wereldpaviljoen. Als eerste opdracht heeft de jongerengroep meegekregen om een aanspre kende naam te verzinnen voor het Wereldpaviljoen. Jongeren die interesse hebben om mee te doen, kunnen contact opnemen met Malou Buddiger uit Venray (maloubuddiger@hot- mail.com) mobiel: 06-14938512 of Jacqueline Vrancken uit Witten (jacqueline.vrancken@gmail.com) (mobiel 06-16524929) of kijken op www.wereldpaviljoen.com Ruim 35.000 vrijwilligers gaan tot en met zaterdag 29 mei op pad om huis aan huis te collecte ren voor het Nationaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kleine. Het thema van deze collecteweek is Epilepsie maakt geen onder scheid, u wel? De opbrengst van is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactivitei ten, het organiseren van begeleide vakanties voor mensen met epilep sie en individuele hulp. Het thema Epilepsie maakt geen onderscheid, u wel? Is een oproep om mensen met epilepsie te steunen. Iedereen kan op elke leeftijd plotseling epi lepsie krijgen. Er kan niets worden gedaan om het te voorkomen. Een 'normaal' leven met epilepsie is niet vanzelfsprekend, want iemand kan op ieder moment van de dag onverwacht een epileptische aanval krijgen. In Nederland zijn 120.000 mensen met epilepsie. Met merendeel van deze mensen is aanvalsvrij dankzij medicijnen, maar dertig procent blijft veel last houden van aanvallen. Geld voor epilepsiebestrijding en voor een betere zorg en behandeling van mensen met epilepsie is daarom hard nodig. Het Nationaal Epilep sie Fonds krijgt geen subsidie van de overheid. Er is geld nodig voor onderzoek, want het is nog steeds niet bekend hoe epilepsie precies ontstaat. Ook op het gebied van voorlichting is steun hard nodig. Veel mensen weten niets over epilepsie, terwijl 1 op de 150 men sen deze aandoening heeft. Naast het subsidiëren van onderzoek en het geven van voorlichting houdt het fonds speciale reizen voor mensen met epilepsie. Voor veel kinderen en volwassenen is dit de enige mogelijkheid om op vakan tie te gaan. Ook verleent het fonds individuele hulp aan mensen met epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt mensen met epilepsie op vele terreinen. Om dit te kun nen blijven doen is geld nodig. Juni is traditioneel de Maand van het spannende boek. Met dit jaar als thema Scandinavische misdaad literatuur. Nederlandse lezers zijn in de ban van Scandinavische thril lers. In ten minste een op de tien huishoudens werd afgelopen jaar een Scandinavische thriller gele zen. Bijna een op de vijf titels in de top 60 van bestverkochte thrillers is afkomstig uit Scandinavië. De vestigingen van BiblioNu besteden uiteraard volop aandacht aan het spannende boek. Nieuw dit jaar is de speciale actie waarbij leners de gehele maand juni als extra een 'spannende tas' kunnen lenen. In deze verrassingstas bevinden zich drie recente romans van Scandi navische, Nederlandse en Engels talige misdaadauteurs. Zo krijgt de lezer een divers beeld van de hedendaagse misdaadliteratuur en tevens een mooie gelegenheid om kennis te maken met de Scandina vische kwaliteitsthrillers. Naast de romans bestaat de inhoud van de tas uit een spannend luisterboek, de NS-boekenlegger en een litera tuurlijst. In deze misdaadromans staan niet alleen de spanning en de actie centraal maar ligt het accent meer op de psychologie en op goed uitgewerkte karakters. Vaak is maatschappijkritiek of een actueel thema in de romans ver werkt. De meeste Scandinavische misdaadschrijvers hebben een vaste hoofdpersoon, die in elk boek weer terugkeert. Tijdens de Maand van het Spannende Boek bieden bibliotheken hun vaste leden een cadeau aan. Van 1 juni tot en met 16 augustus kunnen bibliotheekleden tegen een gere duceerd tarief een hele dag eerste klas reizen door het hele land. Het enige dat leden van BiblioNu moe ten doen is bij het lenen van een spannend boek vragen naar de NS boekenlegger. Daarop staat een bestelcode waarmee online een NS dagkaart voordelig besteld kan worden. Op de foto vier generaties uit Jacobs-Arts, moeder Monique Venray: overgrootmoeder Jac- Jeuken-Jacobs en dochter Aniek queline Arts-Janssen, oma Jeanne Jeuken. De organisatie van de Spe cial Olympics 2010 heeft Thea tergroep Kleinkunst benaderd om een theaterstuk te maken. Deze kans hebben zij met beide handen aangegrepen. Na een tijd flink werken speelt de voorstelling You're Special vanaf januari door Noord-Lim burg. Afgelopen woensdag was de een na laatste voorstelling in Venray. Dankzij de medewerking van de Schouwburg hadden ze al een prachtige locatie, en om een bijzonder publiek te regelen scha kelde Jules Wijers, sportconsulent Venray, het Raayland College in. Het project genaamd Gehandi capt, en nou? van de scholieren richt zich op mensen met een verstandelijke beperking en aan gezien het theaterstuk opgevoerd wordt door deze doelgroep, ont stond er ook hier een krachtige samenwerking. De projectgroep is vol goede moed naar basisscholen geweest om de leerkrachten te enthousiasmeren. En met succes. De voorstelling is bekeken door zo'n driehonderd leerlingen van diverse basisscholen uit Venray. Met actuele thema's zoals sport en de Special Olympics werd de boodschap iedereen hoort erbij! voelbaar voor het hele publiek. Dat de kinderen het geweldig vonden was duidelijk te zien aan de enthousiaste reacties en aan de staande ovatie. De boodschap is aangekomen, en iedereen heeft ervan genoten. De wijkraad West-Zuid in oprichting in Venray houdt op 31 mei de eerste wijkbij eenkomst in café 't Podium. In mei 2009 zijn enkele mensen uit de buurt bij elkaar gaan zitten om een wijkraad op te richten. In de wijk is enkele jaren gele den al een werkgroep veiligheid opgericht rondom 't Podium. Uit deze werkgroep zijn enkele leden doorgegaan en hebben zich nog enkele buurtbewoners gemeld om als wijkraad door te gaan. Het doel van een wijkraad is om de leefbaarheid in de wijk zo groot mogelijk te maken. Op 20 janu ari 2010 zijn alle papieren bij de notaris gepasseerd en was de oprichting van de wijkraad een feit. De wijkraad moet de spil gaan vormen tussen buurtbewoners en gemeente en overige instanties om bijvoorbeeld een burenruzie of onderling geschil op te lossen. De raad wil dingen die in de wijk leven kenbaar maken en vooral samenwerken met instanties als gemeente, politie, synthese en andere wijkraden. Daarnaast streeft de wijkraad naar samen werking met het Raayland College, het (Pop)Podium en verenigingen die gebruikmaken van het sport park en de sporthallen. Tevens wil de raad een keer per kwartaal een infobulletin uitbrengen zodat de wijkbewoners op de hoogte blijven wat er allemaal speelt in de wijk. Oirlonaar steelt scheermesjes In een drogisterij aan de Mark straat in Uden is woensdagmid dag rond 13.30 uur een 46-jarige man uit Oirlo aangehouden voor winkeldiefstal. De man had drie pakken scheermesjes, met een totale waarde van circa 100 euro, in zijn speciaal geprepareerde tas gestopt. Bij het verlaten van de winkel ging het alarm echter toch af. De man deed direct afstand van de spullen. Hij is na verhoor in het politiebureau weer vrijgelaten. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl "Een verhaal van honing en azijn" Jongeren bepalen inhoud Wereldpaviljoen

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7