DE GOUDEN LEEUW Maatregelen om kwalitatief goed onderwijs te garanderen Gratis feestprogramma op overdekt Schouwburgplein Vliegbewegingen Bestrijding ratten succesvol JOURNAAL Open huis De Gouden Leeuw Kom ook en neem uw familie mee! Activiteiten 29 mei Neem een kijkje in het modelappartement PEEL EN MAAS Gilde Opleidingen Het onderwijs heeft te maken met twee belangrijke ontwikkelingen. Ten eerste de ontgroening van de bevolking in Nederland. De ontgroening heeft directe gevolgen voor het leerlingenaantal. In Lim burg, als eerste provincie in Nederland, is deze trend nu al sterk zichtbaar. Op basis van de geboortecijfers kunnen we bepalen dat het aantal studen ten in deze regio teruggevallen zal zijn met maar liefst 12% in 2020. Dit blijkt uit onderzoek van het aan de Universiteit van Tilburg ver bonden instituut IVA in opdracht van de vier mbo-instellingen en vijf schoolbesturen in het VMBO van Limburg, provincie Limburg en Kamer van Koophandel Lim burg. Daarnaast staan er forse bezuinigingen van de landelijke overheid voor de deur. De exacte cijfers van deze landelijke bezuini gingen zijn nog niet bekend, maar men schat dat het om een bedrag van 30 miljard euro gaat. Om kwa litatief goed onderwijs op diverse locaties in Noord- en Midden Limburg te blijven verzorgen en voor de toekomst te garanderen, neemt Gilde Opleidingen maat regelen. Die worden van kracht met ingang van het schooljaar 2010-2011. Gilde Opleidingen verzorgt onderwijs op 13 locaties. Van Sit- tard tot Venray kunnen studenten een keur van opleidingen volgen. Een dergelijke gedecentraliseerde bedrijfsvoering is duur. 'Te meer daar we dezelfde middelen tot onze beschikking hebben als een ander ROC dat gevestigd is in één stad. Het laatste wat we willen is dat deze spreiding ten koste gaat van het onderwijs. Daarom heb ben we kritisch gekeken naar de bezetting van onze gebouwen en ons opleidingsaanbod per gemeente en hebben we keu zes gemaakt. We zijn daarbij uit gegaan van de bezetting van de opleidingen met ingang van het nieuwe schooljaar', aldus Gilde Opleidingen in een persbericht. Opleidingen die nu al heel klein zijn, kunnen in de toekomst niet meer in stand worden gehouden. 'Daarom voegen we deze oplei dingen samen met dezelfde oplei ding in een andere plaats. Op die manier blijft het leerlingenaantal ook op termijn groot genoeg en stellen we het voortbestaan van de opleiding veilig. Een paar oplei dingen gaan we gefaseerd sluiten. Huidige studenten maken hun opleiding gewoon af, nieuwe leer lingen kunnen echter niet meer instromen'. Concreet gaat het om het ver plaatsen van 37 opleidingen en het stopzetten van 14 opleidin gen op een totaalaanbod van 244 opleidingen. Deze maatregelen zijn van belang voor ongeveer 400 van de ruim 11.000 studen ten van Gilde Opleidingen. 'Voor de leerlingen zonder ov-jaarkaart die hun opleiding op een andere plek gaan voortzetten, vergoeden wij de extra te maken reiskos ten. Ongeveer 70 medewerkers, op een totaal van 1200, krijgen te maken met de maatregelen'. Bij het maken van die keuzes is een aantal factoren van belang geweest. 'Niet alleen de grootte van de opleiding hebben we laten meewegen. Ook hebben we geke ken naar de bereikbaarheid voor onze huidige en nieuwe studen ten en de spreiding over Limburg van de diverse opleidingen. Daar naast is van invloed geweest of we combinaties met andere opleidin gen kunnen maken en of we een goed alternatief kunnen bieden. Verder is het perspectief van een opleiding op de arbeidsmarkt van belang geweest, want onze opdracht van het ministerie is op te leiden voor een baan, niet voor werkloosheid'. MAATREGELEN Alle huidige en nieuwe studen ten, en hun ouders/verzorgers, zijn inmiddels per brief op de hoogte gesteld van de maatrege len. Voor huidige en nieuwe stu denten van wie de opleiding gaat verplaatsen, zijn er informatiebij eenkomsten gepland. Hetzelfde geldt voor decanen van vmbo- scholen. Bpv-relaties en andere belanghebbenden zijn eveneens per brief geïnformeerd. Nieuwe studenten die zich hebben aange meld voor een opleiding waarin zij niet meer kunnen instromen, worden begeleid naar een andere opleiding. Gilde Opleidingen is hét regionaal opleidingencentrum (ROC) voor beroepsonderwijs en volwasseneneducatie in Noord en Midden-Limburg. Jeugdigen en volwassenen kunnen bij een van de dertien grote en een aan tal kleinere vestigingen van Gilde Opleidingen in Roermond, Venlo, Weert, Venray en Geleen terecht voor ruim 180 beroepsoplei dingen en educatieopleidingen. Zo'n 13.000 studenten volgen een opleiding of cursus bij Gilde Opleidingen. De 1.200 medewer kers streven naar een kwalifica tie en een goede aansluiting op de (Eu)regionale arbeidsmarkt voor ieder van hen. Het over zicht van de opleidingen die gaan verplaatsen staat op de website www.gildeopleidingen.nl. Donderdag 27 mei 2010 - Pagina 5 Venray's Mannenkoor trakteert Het Venray's Mannenkoor trekt alle registers open om het 100-jarig bestaan van de vereniging luister bij te zetten. Een van de vele hoogtepun ten is een groots feest in het weekend van 4 tot en met 6 juni op het Schouwburgplein in Venray. "En omdat we hon derd jaar zijn geworden, trak teren we", aldus voorzitter Leo Janssen van de Stichting 100 jaar VMK. "Het wordt een drie daags feest voor de hele Ven- rayse bevolking. Gratis!" Op 20 december 2009 was het op de kop af honderd jaar geleden dat het mannenkoor werd opge richt. Tijd dus voor een groot feest, voor en door de Venraynaar, want het koor is in alle geledingen van de Venrayse bevolking geworteld. En is daar trots op. "Vandaar ook dat we een speciale stichting in het leven hebben geroepen, de Stichting 100 jaar VMK, die alle festiviteiten in het kader van het jubileum heeft geregeld." Een deel van de jubileumactiviteiten zijn al achter de rug, andere festiviteiten staan nog op stapel. Een jubileum boek werd uitgegeven, er was een tentoonstelling over honderd jaar Venray's Mannenkoor, een speciale jubileumdag voor de leden en ook met vastelaovend 2010 presenteer de het koor zich aan het Venrayse publiek. Janssen: "Stuk voor stuk geslaagde activiteiten waar we als koorleden ontzettend van hebben genoten." Tijd om weer vooruit te kijken. Om te beginnen naar het feestweekend in juni. "Dankzij het publiek bestaan we honderd jaar, al die mensen willen we daarom bedanken voor hun steun en sup port in al die jaren. Hoe kun je dat beter doen dan met een driedaags feestprogramma met muziek van wereldniveau." Leo Janssen haalt er een klap per bij om zijn woorden kracht bij te zetten. Met sheets, uitnodigin gen, tabellen, flyers, organogram men en begrotingen gunt hij een kijkje in het draaiboek van het jubileumjaar. Met trots laat hij de plattegrond zien hoe het Schouw burgplein in het weekend van 4 tot en met 6 juni wordt omgeto verd in een open luchttheater. Met als zekerheid een paraplusol met een diameter van 30 meter. Als het onverhoopt mocht gaan regenen. "We laten niets aan het toeval over. De bezoekers, we verwach ten tussen de 4000 en 5000 men sen, kunnen zonder nat te worden genieten van een muzikaal spekta kel. Op twee podia, een groot voor de topacts en een kleiner waar orkesten voor de muzikale aan vulling zorgen." Het programma wordt op vrijdag 4 juni om 20.00 uur geopend met optredens van de Philips Harmonie, de New Valu- as City Jazzband en The Paradise Jazz Band. Leo Janssen: "Kwaliteit van de bovenste plank. We zijn er enorm trots op dat de Philips Har monie komt, een topgezelschap dat zelfs Europees kampioen is geweest. Het wordt een echte luis teravond met alle muziekstromin gen, van harmonie en populair tot en met pop en klassiek. Een avond die vocaal wordt opgeluis terd door Ron Barents en Annelie Reijnders." Een dag later, zaterdag 5 juni, wordt het feestprogramma om 20.00 uur vervolgd met afwis selend optredens van volksmu ziekgroep Mallemoer en Captain Gumbo. Om 22.30 uur staat de hoofdact van het feestweekend op het grote podium van het Schouwburgplein: The Dubliners. Deze Ierse folkband behoeft als een van de oudste bands ter wereld eigenlijk nauwelijks nog introductie. Ontstaan in 1962 in Dublin als The Ronnie Drew Group, werd de naam als snel ver anderd in The Dubliners, naar het boek van James Joyce. Hun eerste hit in het Verenigd Koninkrijk en ook Nederland was Seven Drun ken Nights. The Dubliners hebben in al die jaren tientallen albums op hun naam weten te schrijven en vier den hun 15e, 25e, 30e en 40e ver jaardag met een album. Ze hebben ook platen opgenomen met diver se andere artiesten, waarvan The Pogues het bekendst zijn. Daar naast heeft de groep nog geac teerd, alle originele leden werden gecast voor de originele uitvoe ring van Richard's Cork Leg van Brendan Behan, dat werd gespeeld in het Abbey Theatre in 1972. "We zijn er bijzonder trots op dat een wereldband als The Dubliners naar Venray komt. Als afsluiter van een prachtige muziekavond", geniet Leo Janssen al in het vooruit van het optreden van de Ierse band. Het feestweekend wordt op zondag 6 juni afgesloten met een feestelijke dag voor jong en oud. Met 's morgens een heilige mis in de open lucht op het Schouw burgplein met medewerking van Boven luchtmachtbasis De Peel vinden in week 22 vliegactiviteiten plaats in verband met de oefening Basic Windmill. De vliegbewegin gen worden gehouden van 1 tot en met 3 juni van 9.00 tot 16.30 uur. Op 4 juni wordt gevlogen van 9.00 tot 13.00 uur. De oefening Basic Windmill heeft als doel het opleiden van militairen die vanaf de grond per radio aanwijzingen geven aan vliegers van jachtvlieg tuigen over de precieze locatie van de aan te vallen doelen. In het kader van hun opleiding moeten cursisten in praktijksituaties leren The Dubliners. het Venray's Mannenkoor en vanaf 12.30 uur frühschoppen met De Rosentaler en de Zingende Her ders. Voor de kinderen is er een speciaal kinderprogramma in de foyer van de schouwburg. "We hopen dat iedereen geniet van dit feestprogramma. Als koor trakte ren we Venray. De mannen gaan oberen, de vrouwen zorgen voor de hapjes en de muziek krijgen de Venrayna- ren voor niks. Toch een mooi ver jaardagscadeau?", besluit Janssen vragend. Het antwoord weet hij al, het kan volgend weekend niet mis gaan. samenwerken met vliegtuigen van verschillende NAVO-bondgenoten. De vliegtuigen starten en landen niet op luchtmachtbasis De Peel. Voor informatie over vliegbewe gingen zie www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen. Voor nadere vragen en eventu ele klachten kan worden gebeld met staf voorlichting luchtmacht basis De Peel, telefoonnummer 0493-598045. Klachten kunnen eveneens worden ingediend via www.defensie.nl/actueel/vliegbe- wegingen of via het gratis num mer 0800-0226033. De Limburgse waterschap pen zijn in 2009 succesvol geweest bij de bestrijding van muskus- en beverratten. Dit blijkt uit cijfers afkomstig van het Jaarverslag 2009 dat onlangs door de besturen van beide Limburgse waterschap pen is vastgesteld. De inspanning bij de bestrijding van muskusratten heeft in 2009 goede resultaten opgeleverd. De populatie is verder onder controle gebracht en op een laag niveau aangekomen. De vangsten zijn over heel Limburg verder gedaald tot circa 1.700 dieren. Regionaal zijn er verschillen. In het beheers gebied van Waterschap Peel en Maasvallei is sprake van een sta bilisatie op iets minder dan 1.100 stuks en bij Waterschap Roer en Overmaas van een verder daling tot iets meer dan 600 dieren. Het Het De Gouden Leeuw Journaal houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen van het wooncomplex De Gouden Leeuw. Uniek gelegen tussen stad en natuur aan de voet van het Venrayse centrum, op loopafstand van winkels en voorzieningen. overgrote deel wordt gevangen op beken rivieren aan de Duitse grens. Het aantal vangsten per uur dat de beste maat is voor de groot te van de populatie komt uit op 0,14. Limburg staat met dit cijfer landelijk op de derde plaats. Het voorkomen van bever- ratten wordt in Nederland niet getolereerd wegens de schade die deze forse dieren (5-7 kg) door graverij kunnen toebrengen aan het watersysteem. Dit is vooral gevaarlijk in het kwetsbare, laag gelegen westen van Nederland. Limburg speelt een belangrijke rol bij het tegenhouden van de bever- rat aan de Duitse en de Belgische grens. Dit vraagt de inzet van veel uren die bekostigd worden uit een landelijk budget dat door alle Nederlandse waterschappen en provincies wordt gefinancierd. Op rivieren en beken als Niers, Swalm, Roer en Maas werden in 2009 in totaal iets meer dan 400 beverratten gevangen. Dit was weer fors minder dan in 2008. Waarschijnlijk speelt de strenge winter van 2008/2009 hierin ook een rol. Het jaarverslag is te downloaden op www.wpm.nl of www.overmaas.nl. Te koop en te huur FRANK SCHAEFFERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken •Velux vensters V 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum Uc De Gouden Leeuw Bezichtiging woontorenappartementen en stadswoningen op zaterdag 29 mei van 13:00-14:00 uur Locatie: Project/bouwterrein (Gouden Leeuwplein) naast ingang parkeerkelder Bezichtigen Woontorenappartementen (koop) Woontorenappartementen per direct te betrekken Stadswoningen en Vleugelappartementen (koop en huur) zijn opgeleverd en te bezichtigen Ontdek de ruimte en kwaliteit van élk woningtype Bekijk de private ondergrondse stallingsgarage 29 woontorenappartementen (koop) nog diverse appartementen beschikbaar 12 vleugelappartementen (koop en huur) nog enkele appartementen beschikbaar 18 stadswoningen (koop en huur) nog enkele woningen beschikbaar 30 vleugelappartementen (huur) zojuist opgeleverd, diverse opties

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5