Regiotaxi scoort ruime voldoende Twee opties muziekclubs Subsidies voor monumenten Gunhoek MONDZORG ook voor uw tuin Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 27 mei 2010 - Pagina 3 Gemeente tobt met inzameling plastic afval De Venrayse burgers schei den te weinig het kunststof afval van het gewone huisvuil. Liefst 80 procent van de plas tic verpakkingen verdwijnt in de grijze container. Sinds juli 2009 kan het kunststof afval gratis worden ingeleverd bij de inzamelpunten in Venray en de kerkdorpen. Daar wordt te weinig gebruik van gemaakt. Dit betekent een financiële strop voor de gemeente, want iedere ton plastic afval levert 575 euro op. Venray kampt niet alleen met te lage inkomsten. De kosten voor het ledigen en het transport zijn veel te hoog en er is te veel zwerfafval. De aanschaf van de geavanceerde vip-terminals in 2006 is op een fiasco uitgedraaid. In het eerste kwartaal is 90 ton plastic afval ingezameld. In de begroting is dit jaar gerekend op 540 ton. Dit doel wordt met de huidige manier van werken niet gehaald. De gemeente rekent op hooguit 340 ton.Tweehonderd ton minder levert een tekort op van 115.000 euro. Er moet daarom iets gebeuren. In de tweede helft van dit jaar wordt bij wijze van proef het plastic afval iedere vier weken aan huis opgehaald. Daarnaast kan het afval gewoon in de bestaande bakken en containers in de wijken en dorpen worden ingeleverd. Op jaarbasis moet dit 140 tot 250 ton extra kunnen opleveren. Aan het einde van het jaar wordt bekeken of de huis aan huis inzameling een succes is. Zo niet, dan wordt per 1 januari 2011 de proef niet meer verlengd. Het plastic afval aan huis laten ophalen, door het bedrijf Sita, kost 5 euro per huishouden per jaar. Voor een halfjaar is de gemeente hiervoor 40.000 euro kwijt. Daar naast moeten er speciale kunst stof zakken worden aangeschaft. Tijdens de proefperiode wil de gemeente deze gratis ter beschik king stellen. Ze zijn verkrijgbaar bij supermarkten, wijkcentra, het gemeentehuis en het milieusta tion. Voor een halfjaar kost het 5.000 euro. Niet alleen de afval scheiding blijft achter, ook de aan schaf van de inzamelcontainers is niet goed uitgepakt. Tot op de dag van vandaag zijn er problemen met de verwerking van het afval. Het gevolg is veel te hoge kosten omdat de bakken vaak geledigd moeten worden. In 2006 werd nog met veel bravoure de komst van zes vip- terminals aangekondigd. Vijf wer den er geplaatst bij supermarkten en een bij het Raayland College. Het waren geavanceerde appara ten waarin het afval direct werd geplet. Venray zou landelijk zo zelfs vooroplopen met de inza meling van blik en plastic flessen. Vanaf het begin waren er proble men. De drankblikjes waren nog wel te versnipperen, maar met de conservenblikken ging het mis. De motor bleek te zwak om bijvoor beeld soepblikken te verwerken. De gemeente besloot toen al snel het blik weer gewoon in onder grondse afvalcontainers in te zamelen. De vip-terminals werden alleen nog gebruikt voor kunststof flessen. Vanaf medio vorig kwam daar het plastic verpakkingsaf val bij. De versnipperinstallaties werden uit de vijf vip-terminals gesloopt. Ook de bijbehorende ondergrondse opvangbakken zijn weggehaald. Het afval valt nu in de grote ruimte onder de contai ner. Doordat het verpakkingsafval zo licht is, valt het niet altijd goed omlaag met verstoppingen als gevolg. Mensen denken dan dat de apparaten vol zijn en plaatsen hun afval naast de container. Drie tot vier keer per week komt er een containerwagen met grijperinstal latie om de vip-terminals leeg te maken. Een duur en inefficiënt grapje omdat per keer maar 300 tot 400 kilo kunststof kan wor den opgehengeld. Als het afval samengeperst zou zijn, dan was de 'vangst' 800 tot 1000 kilo. Iedere lediging kost 100 euro. Een vip-terminal kost per jaar 20.000 euro aan lediging en trans portkosten. De gemeente denkt dat het aantal keren leegschep pen de helft minder kan. Door de slechte ervaringen is de gemeente er echter huiverig voor om een pers te installeren in de vip-ter minals. In Oostrum wordt daarom eerst een proef gehouden. De con tainer voor het plastic afval wordt er vervangen door een nieuwe ter minal met een verdichtingspers. Het apparaat kost 30.000 euro. De gemeente huurt het voor een half jaar van de firma Sidcon. Als het goed gaat, hoeft er tien keer min der vaak geledigd te worden. In plaats van maximaal 100 kilo per keer zou er na persing 1000 kilo uit de inzamelbak van vier kubie ke meter gehaald kunnen worden. De proef in Oostrum duurt ook tot het einde van dit jaar. Daarna bekijkt de gemeente of het elders navolging verdient. Van de vip-ter minals uit 2006 wil de gemeente zo snel mogelijk af. Het service contract met leverancier B-Waste loopt nog zes jaar door, terwijl de gemeente de terminals al ontman teld heeft. Ze hebben nooit fat soenlijk gefunctioneerd. Het con tract moet nog worden afgekocht. De gemeente hoopt nu op drie fronten een slag te maken. Hogere inkomsten door een betere afval scheiding door de burgers, lagere kosten voor lediging en transport en een betere service plus min der zwerfafval. Mogelijk dat ver enigingen worden ingeschakeld bij de inzameling huis aan huis, zoals dat ook bij het oud papier gebeurt. De executieverkoop die de Belastingdienst voor donderdag ochtend had gepland bij disco theek Zenith, is niet doorgegaan. De Belastingdienst heeft de ver koop woensdagochtend geannu leerd. Verhuurder Maessen maakte dinsdag bezwaar tegen het beslag op de inboedel. Een groot gedeel- te van de inboedel is namelijk zijn eigendom en niet van Four Queens, de uitbater van de disco theek. Maessen is vooral verbolgen over het feit dat huurder Van Dijck hem niets heeft laten weten over het beslag. De Belastingdienst had al op 25 maart van dit jaar beslag op de spullen laten leggen. Nor maal gesproken kan hiertegen binnen zeven dagen bezwaar wor den aangetekend. Maessen hoorde echter pas afgelopen vrijdagavond dat de inboedel bij executie ver kocht zou worden en was daar op zijn zachts gezegd 'not amused' over. "Als je dan ook nog bedenkt dat ik hem uitstel van huur heb gegeven om de Belastingdienst te kunnen betalen...", aldus Maes sen. Navraag bij de Belastingdienst leerde dat Maessen zelfs tot vlak voor de veiling bezwaar kon aan tekenen. "Als hij kan aantonen dat het zijn eigendommen zijn, De deuren van discotheek Zenith zijn weer dicht. worden zijn spullen uit het beslag gehaald", laat woordvoerder Spor- ken van de Belastingdienst weten. "Die zeven dagen dat klopt, maar wij zijn als Belastingdienst niet te flauw in dergelijke situaties." De natuurbegraafplaats Weverslo in Heide presenteert op zondag 30 mei van 10.00 tot 16.00 uur een voorlich tingsprogramma over begra fenisrituelen, natuurkunst en natuurbeheer. Alle aspecten van natuurbegra- ven komen dan aan bod. Ook de mogelijkheden om het afscheid van een dierbare een heel per soonlijk en uniek karakter te geven. Steeds meer mensen raken daarom geïnteresseerd in de mogelijkheden van natuurbegra- ven. Natuurbegraafplaats Weverslo wil in die behoefte voorzien. De gebruiken rondom begraven ver anderen ingrijpend. Mensen zijn minder verbonden met tradities en instituten. Dat wil niet zeggen dat mensen geen aandacht wil len besteden aan rituelen rondom sterven en begraven. Juist wel. Natuurbegraven is daarop een antwoord. Niet alleen vanwege het begraven, maar ook vanwege de mogelijkheid om een goede samenhang tot stand te brengen tussen de afscheidsceremonie, de gedenktekens, de gedenkmomen- ten en de plek van het graf. Voor mensen die zich verwant voelen met de gedachte dat ook de mens deel uit maakt van de kosmos, wil natuurbegraafplaats Weverslo een inspiratiebron en plaats van samenkomst zijn. Ongeacht de religie of levens beschouwing van iemand. Voor iedereen die op een natuurlijke manier vorm en inhoud wil geven aan het afscheid van en de her innering aan een overledene is er ruimte, rust en privacy. In overleg wordt de plek van het graf gekozen en de faciliteiten geboden voor de begrafenis. De graven worden uitgegeven voor onbepaalde tijd. Dat houdt in dat graven niet geruimd worden en dat het gebied steeds zorgvuldig wordt beheerd, als bos en natuur gebied en als natuurbegraafplaats. Mensen hebben zodoende niet de zorg en de verplichting om hun graf zelf te onderhouden. Dat is allemaal opgenomen in het beheer van het landgoed Weverslo waarop de natuurbegraafplaats is gelegen. Voor veel mensen die een voorkeur hebben voor begraven blijkt dat een belangrijk punt te zijn. Een speciale stichting landgoed Weverslo zorgt er voor dat de natuurbegraafplaats ook op de heel lange termijn van meer dan vijftig jaar goed wordt onderhouden. Daartoe vormt de stichting onder andere uit de opbrengsten van de leges. Het programma op 30 mei besteed aandacht aan informatie over rituelen en natuurbegraven, natuurkunst en begrafeniscultuur, natuurbegraven en natuurbeheer. De mogelijkheden van beeldende kunst en natuurlijke monumenten komen aan bod, evenals de manier waarop het bos en natuurbeheer samengaat met het realiseren van natuurgraven. Er is volop gelegen heid om van gedachten te wisse len over individuele wensen en de mogelijkheid van reserveren van een favoriete plek voor een graf. Het college van B en W van Venray heeft voor de restauratie van monumenten in de gemeente een drietal ingediende sub sidieaanvragen gehonoreerd. Daarnaast is subsidie toegekend voor de organisatie van de Open Monumentendag. De subsidies met een totaal van ruim 53.000 euro worden toege kend in het belang van cultuurhistorie in de gemeente. De subsidies voor restauratie betreft een drietal panden aan de Raadhuisstraat 18, Grotestraat 20 en Stationsweg 29. Verder ontvangt de Stichting Ven- ray Monumentaal subsidie voor de organisatie van de Open Monu mentendag die dit jaar plaatsvindt op zaterdag 11 september. Dit jaar is 'De smaak van de 19e eeuw' het thema. De uitbetaling van de subsidies wordt verdeeld over een aantal jaren. Leefbaarheid De vijf winnaars van de leef- baarheidsprijs van de gemeente Venray kunnen aan de slag. Deze week heeft het college van B en W groen licht gegeven voor de plan nen. Elk van de vijf initiatieven om de leefbaarheid te verbeteren krijgt subsidie tot een maximum van 5000 euro. Met het besluit van B en W is het project 'Leefbaarheidsprijs 2009' afgesloten. Vorig jaar stelde toen malig wethouder Elly van Dijck maximaal 25.000 euro beschik baar voor projecten die bijdragen aan een beter leefklimaat in stad, dorp of wijk. In november werden de beste vijf ideeën beloond met een aanmoedigingsbijdrage van 500 euro en de inzenders kregen het verzoek het idee uit te wer ken. Een goede uitwerking kon rekenen op vergoeding van de kosten, tot maximaal 5000 euro per project. De vijf winnende pro jecten zijn: het activiteitenplan voor mensen met een beperking, het inrichten van de buitenruimte bij de Bachflat, een welzijnsweb- site voor vrijwilligers, een infoba- zaar in Brukske en de aanleg van een pannakooi in Heide. Over een jaar gaan de gemeente en de initiatiefnemers de projecten eva lueren. "Het zijn stuk voor stuk prima initiatieven", vindt wethou der Patrick van der Broeck. "Ze kunnen nu aan de slag en ik ben benieuwd naar de voortgang." De gemeente Venray zoekt dertig taalcoaches die inbur- geraars willen helpen. Gilde Opleidingen gaat het project Taalcoaches coördineren. Venray streeft ernaar om in 2010 en 2011 dertig zogeheten 'taalkoppels' te realiseren. Taalkop- pels bestaan uit een inburgeraar en een taalcoach. De taalcoach is een extra ondersteuning voor de inburgeraar op weg naar het inburgeringsexamen. Taalcoaches zijn vrijwilligers die met inbur- geraars de Nederlandse taal oefe nen en hen helpen wegwijs te worden in Venray. De werkzaam heden bestaan uit het helpen bij huiswerk, het oefenen met de Nederlandse taal en het samen activiteiten ondernemen, zoals bijvoorbeeld de buurt verkennen. Wethouder Twan Jansen legt uit waarom het project taalcoaches is gestart: "We vinden het in Venray belangrijk dat we allemaal mee doen en elkaar begrijpen. In het project taalcoaches snijdt het mes aan twee kanten. Inburgeraars worden geholpen met de Neder landse taal en de taalcoach doet ervaring op en kan zijn of haar kennis en ervaring doorgeven. Zo helpen we elkaar. Het is goed dat in dit project mensen met ver schillende achtergronden elkaar kunnen leren kennen." Vindt u het leuk om taalcoach te worden? Misschien bent u zelf al inge burgerd en wilt u graag als taal coach anderen daarbij helpen. Wilt u (werk)ervaring opdoen of mensen ontmoeten? Laat u dan informeren wat het betekent om taalcoach te zijn en wat u ervoor terug krijgt. Wilt u meer weten of wilt u zich aanmelden als taal- coach? Neemt u dan contact op met mevrouw Luuk Kluver van Gilde Opleidingen. De gemeente Venray heeft Gilde Opleidingen aangewezen om het project Taal- coaches te coördineren. Gilde Opleidingen vindt u op het adres Kruitweg 12 in Venray. Het tele foonnummer is 0478-515253. Ook kunt haar ook mailen: l.kluver@ rocgilde.nl Wilt u inburgeren of kent u iemand die graag de Neder landse taal wil leren? Neemt u dan contact op met de gemeente Venray, Raadhuisstraat 1 in Ven- ray. Wij zijn open op maandag van 12.00 tot 20.00 uur en op de andere werkdagen van 9.00-13.00 uur. Ons telefoonnummer is 0478 523333. Ook kunt u een mailtje sturen naar Petra van Dodewaard: Petra.van.Dodewaard@venray.nl bekeek OriAt site: wwvv.gi.mh(jek.ril Venray De Hoveniers m Themamiddag Commissie Ouderen Huisvesting Venray De Commissie Ouderen Huisvesting Venray (COH) houdt op maandag 31 mei in De Kemphaan aan het Kenne- dyplein in Venray een thema middag om senioren te infor meren over hoe elektronische ontwikkelingen eenvoudig te gebruiken zijn. Aanvang: 13.30 uur. De COH van de Centrale van Ouderenverenigingen organi seert jaarlijks een informatiemid dag over een actueel onderwerp dat met het wonen van senioren te maken heeft. De centrale van alle ouderenverenigingen binnen de gemeente Venray vertegen woordigt meer dan 4500 geor ganiseerde leden. Dit jaar heeft de COH gekozen voor het thema domotica ofwel woonhuisauto matisering. Door handige aanpas singen in huis en met zorgverle ning dichtbij, kunnen ouderen in hun eigen huis en vertrouwde omgeving blijven wonen. Boven dien kan hierdoor eenzaam heid worden verdreven. Daarbij gaat het over twee, onderling gekoppelde zaken: de technologie en de dienstverlening. Ervarings deskundigen vanuit Synthese, de Zorggroep en Proteion ver strekken tijdens de themamid dag informatie. Beginnend met eenvoudige alarmering naar een achterwacht en eindigend met een beeld van wellicht nog voor velen ongekende ontwikkelingen. In de pauze van het programma worden deze ontwikkelingen gedemonstreerd. Na de pauze gaan de inleiders in de vorm van een forumdiscus sie aan de hand van de vragen uit het publiek uitgebreid in op alle aspecten met betrekking tot woonhuisautomatisering. De Commissie Ouderenhuis vesting is ervan overtuigd dat deze themamiddag interessant en leerzaam is. Niet alleen voor de direct bij de problematiek betrok ken mantelzorgers, maar ook voor zowel medioren (55+) als senioren (65+) omdat die groep wellicht in de toekomst met zorg behoefte of zorgverlening wordt geconfronteerd. Bovendien nodigt de COH plaatselijke politici, wijk en dorpsraden en alle overige belangstellenden uit om bij de bij eenkomst aanwezig te zijn. Reizigers uit Venray zijn tevreden met de dienstver lening van Regiotaxi. In een klanttevredenheidsonderzoek onder reizigers van Regiotaxi Limburg geven ze de voorzie ning een rapportcijfer van 7,3. Het onderzoek is eind 2009 gehouden en gebeurde in opdracht van onder meer de gemeente Venray en de provincie Limburg. Bij het vorige onderzoek was de score 7,1. Uit het onder zoek blijkt dat Regiotaxi vooral wordt gebruikt om op bezoek te gaan bij familie of vrienden en om naar het ziekenhuis, de huisarts of de fysiotherapeut te gaan. Een belangrijke reden hiervoor vin den de Venrayse reizigers dat ze van deur tot deur vervoerd wor den. Verder blijkt dat de reizigers tevreden zijn over de chauffeurs. Ze zijn vriendelijk, behulpzaam, geduldig en netjes. Ook over de voertuigen zijn ze tevreden. De taxi's zijn duidelijk herken baar en netjes, hebben comfor tabele stoelen en het in- en uit stappen gaat gemakkelijk. Verder blijkt dat de reiziger vindt dat het op tijd ophalen moet verbeteren. Bijna een derde van de Venrayse reizigers geeft aan dat het regel matig voorkomt dat de afgespro ken ophaalmarges worden over schreden. Ook het omrijden zou moeten verbeteren, aldus een derde van de Venrayse reizigers. Ongeveer een vierde van de pas houders in Venray geeft aan de Regiotaxi minimaal een keer per maand te gebruiken en 75 pro cent van de pashouders vindt de Regiotaxi goedkoop. Het voormalige pand van Din gus aan de Hoenderstraat of Kun stencentrum Jerusalem wordt het nieuwe onderkomen van de Ven- rayse muziekverenigingen Euterpe en MMSK St. Petrusbanden. Het huidige lokaal van Euterpe, De Perdstal, en locatie De Wieën vallen af als mogelijke locatie. De gemeente Venray en Stichting Odeon, waarin Euterpe en MMSK St. PetrusBanden zijn onderge bracht, gaan de (financiële) haal baarheid van de twee locaties verder onderzoeken. Het voordeel van de locatie Hoenderstraat is dat beide muziekverenigingen een eigen locatie hebben die zelfstan dig kan worden geëxploiteerd. Valt de keuze op het kunstencen trum dan komt er een aanbouw die beide muziekverenigingen gaan huren. De investeringen voor de Hoenderstraat (ruim 611.000 euro) en het kunstencentrum (bijna 650.00 euro) verschillen niet veel van elkaar. Beide moge lijkheden worden binnenkort aan de gemeenteraad van Venray voorgesteld, die vervolgens een besluit neemt welke locatie voor de muziekverenigingen het meest geschikt is. CENTRUM Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AVVenrayTel. 0478-514468 Motorrijder ten val in Overloon Op de Stevensbeekseweg in Overloon is zaterdagochtend rond 11.50 uur een 47-jarige motorrij der uit Overloon onderuitgegaan. De motorrijder reed richting Ste vensbeek. Ter hoogte van de zij weg Stevensbeekseweg stond een tegemoetkomende personenauto te wachten om linksaf te slaan. Vermoedelijk dacht de motorrijder dat de automobilist hem niet had gezien en remde af. Hierdoor raak te hij de controle over de motor kwijt. De man is met beenletsel naar het ziekenhuis vervoerd. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Burgers Venray moeten plastic afval beter scheiden Openbare executieverkoop Zenith gaat niet door MOM» Gebruiken rondom begraven veranderen Venray zoekt taalcoaches Langer zelfstandig wonen centraal www.centrum-mondzorg.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3