Toch sloop wijkgebouw en sportzalen in Brukske Eindexamens van start... We zijn er niet om aannemers te plezieren 'Gemeentehuis kan goedkoper' VieCuri krijgt bestralingscentrum l MondZorG verbouwing gemeentehuis kun veel goedkoper! Gunhoek ff ff PEEL EN MAAS ook voor üw tuin De Hoveniers mk-snm PEEL EN MAAS Donderdag 20 mei 2010 - Pagina 5 Gemeenteraad kiest voor nieuw multifunctioneel centrum De kogel is door de kerk. Wijkgebouw De Kiosk en de twee sportzalen in Brukske worden gesloopt. Ondanks weerstand van het wijkplat- form en het wijkcentrum, die pleiten voor het behoud van deze gebouwen. Vorige week dinsdag in de raadsvergade ring gaan CDA en Samenwer king, weliswaar schoorvoe tend, akkoord met de bouw van een compleet nieuw mul tifunctioneel centrum (mfc) in het hart van de wijk. Het college heeft al eerder voor deze variant 1 gekozen. De poli tiek heeft er moeite mee het goed draaiende wijkcentrum te slopen, tegen de wens van het bestuur en de vrijwilligers in. Martin Leenders (Samenwerking) verklaart dat zijn partij een lichte voorkeur heeft voor variant 1. Het CDA verkeert lang in dubio. Petra van Duijnho- ven en Wim Beks, voorzitter en secretaris van het wijkplatform, zijn beiden CDA-lid. Zij zijn falie kant tegen variant 1. Opvallend is dat raadslid Van Duijnhoven niet aanwezig is bij de raadsvergade ring. Toon Loonen lijkt nog een slag om de arm te houden. "Het CDA neigt naar variant 1", zegt hij. Veel partijen betreuren het dat het niet gelukt is om alle partijen in Brukske op een lijn te krijgen. "Helaas is er geen variant die door iedereen wordt gedragen", zegt Loonen. "Maar na ruim twee jaar moet er nu eindelijk duidelijkheid komen." Het wijkplatform en het wijkcentrum hebben aangekon digd zich bij de gemaakte keuze neer te leggen. Wonen Venray daarentegen gooit het bijltje erbij neer als het variant 1 niet wordt. Die houding wordt de woningcor poratie niet in dank afgenomen. inVENtief is de enige partij die niet akkoord gaat. "Ik bespeur ook scepsis bij CDA en Samenwer king", zegt Tino Zandbergen. "Je kunt het wijkcentrum er niet toe dwingen dat alles onder een dak komt. Het gebouw is prima en het kan na een facelift nog wel dertig jaar mee." Theo Francken (PP2) denkt dat het wijkplatform en het wijkcentrum vooral angst hebben. "Om te verliezen wat ze hebben opgebouwd. Zij moeten ook de kansen en de voordelen inzien van deze kwaliteitsimpuls." SP en VVD zetten vraagtekens bij het draagvlak in de wijk. Dat blijkt moeilijk te peilen. Tijdens vier bijeenkomsten in januari heb ben slechts 133 mensen de enquê te ingevuld. In een wijk van 5000 inwoners. De SP heeft daarom zelf veldwerk verricht. "We hebben 92 bewoners gesproken", meldt Eli- anne Sweelssen. "De meesten zijn voor variant 1 of 2. De meerder heid van het Ondernemend Gezel schap Brukske kiest voor variant 1. Dat vinden wij ook de beste keuze. Zo worden alle onderdelen gebundeld in een gebouw." Naast het wijkgebouw en de sportzalen wordt basisschool De Estafette de hoofdgebruiker van het mfc. De VVD denkt dat variant 1 de meeste kans op succes biedt. "Alle voorzieningen in een gebouw, dat bevordert de samenhang en betrokkenheid in de wijk. De men sen spreken elkaar zo eerder aan", aldus Ingeborg de Barbanson. Martin Leenders (Samenwerking) vindt het een gemiste kans dat het draagvlak in de wijk niet goed onderzocht is. "Want draagvlak is een heel belangrijke pijler", zegt Leenders, die zich afvraagt of het haalbaar is alles in een gebouw onder te brengen. "Want hoe ver houdt zich een school met een wijkcentrum waar alcohol wordt geschonken?" De PvdA heeft zich vanaf het begin uitgesproken voor variant 1. "De beste optie met het hoogste maatschappelijk rende ment", vindt Elly van Dijck. "Het betekent meer ontmoetingen en verbondenheid in de wijk." De eerste stap is nu gezet. "Maar de wethouder kan zijn mouwen nog opstropen", waarschuwt Tino Zandbergen. De partijen hameren op het beheer en de exploitatie, want die moeten goed geregeld zijn. Het afhaken van vrijwilligers zou funest zijn. "Daar zit ook onze zorg", aldus Toon Loonen. "Het CDA wil daarom goede en harde afspraken over de inrichting en het beheer. Want alle vrijwilligers hebben we hard nodig in de wijk." Wethouder Twan Jansen (PvdA) toont zich verheugd dat een over grote meerderheid het college voorstel steunt. "Ik bespeur aarze ling over het draagvlak. Duidelijk is dat variant 1 het meest wordt gedragen.Alhoewel we slechts een beperkt deel van de wijkbewoners hebben kunnen bereiken." Jansen zegt toe dat alle zaken rondom bouw, financiën, beheer en exploi tatie worden besproken met alle betrokkenen. "Ik heb alle vertrou wen in dit concept. Het biedt de meeste kans voor ontmoeting, activering en betrokkenheid van de wijkbewoners. Alhoewel het geen garantie is voor succes. Daar moeten we met z'n allen nog hard aan werken. Het is geen gemakke lijke weg", beseft Jansen. Reportage op www.peelenmaastv.nl Ruim 204.000 Nederlandse jongeren (ongeveer 108.000 vmbo'ers, 57.000 havisten en bijna 40.000 vwo-scholieren) begonnen maandag aan hun eindexamens. Ook op het Raay- land College in Venray, waar bijna 500 leerlingen de komende twee weken worden getest op wat zij de afgelopen jaren hebben geleerd. Op vrijdag 28 mei is de examenstress voor alle leerlingen weer voorbij. Het wachten is dan op de uitslag. Peel en Maas TV besteedde deze week aandacht aan de start van de eindexamens op het Raayland College. Dit verslag is terug te zien op de website www.peelenmaastv.nl. Op het Raayland College in Venray begonnen maandag 123 havisten, 105 vwo'ers en 250 vmbo'ers aan hun eind examen. St. Christoffel moet turnhal toch aanbesteden St. Christoffel moet de bouw van de turnhal aan de Lange- weg toch onderhands aanbe steden. Dat heeft de gemeen teraad vorige week dinsdag besloten. De aanbesteding is zeer tegen de wens in van de gymnastiekvereniging, die de Venrayse bedrijven Janssen, Rongen en Keijsers-Manders al in de arm heeft genomen. B en W komen pas op het aller laatste moment met deze extra eis. In de collegevergadering van 6 april wordt besloten dat er nog twee offertes opgevraagd moeten worden. Eind april in de commis sievergadering reageren de mees te partijen afwijzend. De gemeen teraad gaat drie weken later toch overstag. De toezegging van wet houder Patrick van der Broeck (CDA), dat het geen vertraging oplevert en dat het niets extra's kost, trekt de meeste partijen over de streep. Van der Broeck denkt zelfs dat het bedrag van 970.000 euro nog een stuk omlaag kan. St. Christoffel voelt zich voor het blok gezet. Er is nooit sprake geweest van een aanbesteding. "En nu komt de gemeente er plotseling mee. Zonder overleg zijn we voor een voldongen feit geplaatst", zegt bestuurslid Eric van Broekhoven. "Terwijl we met ons bouwteam al bezig zijn om het zo goedkoop mogelijk te doen." Bovendien heeft de gymnastiekvereniging niet de kennis in huis om zo'n aanbeste dingsprocedure op te zetten. Van der Broeck verklaart dat hij geen garanties heeft gegeven of toezeg gingen heeft gedaan aan de gym nastiekvereniging. Dat het bouw team al zo ver is met Venrayse proteion thuiszorg aannemers, noemt de wethouder zuur. "Her is vervelend dat er zo vlak voor de eindstreep nog roet in het eten komt. Maar wij zijn tot dit inzicht gekomen, omdat het waarschijnlijk goedkoper kan. Dat is zowel aantrekkelijk voor St. Christoffel als voor de gemeente. We zitten er niet om aannemers te plezieren. Maar om zorgvuldig met overheidsgeld om te gaan." De gemeente neemt als eige naar van de gymzaal van de Lan- geweg twee derde van de kosten (647.000 euro) voor haar reke ning. Van der Broeck denkt niet dat de gemeente claims kan ver wachten van de Venrayse bedrij ven die door St. Christoffel al zijn geselecteerd. Ze hebben al het nodige voorwerk gedaan. "Nee, want de gemeente heeft geen opdracht verstrekt aan deze aan nemers", aldus de wethouder, die toezegt dat de gemeente samen met St. Christoffel de offertes gaat beoordelen. In de gemeenteraad klinkt ste vige kritiek. "Een lang en stroef traject waarin het vertrouwen is geschaad", zegt Theo Francken (PP2). "Waarom komt het college terug op een eerder besluit?" Tino Zandbergen (inVENtief) begint met een excuses aan de vertegen woordigers van St. Christoffel. Zij hebben 3,5 uur moeten wachten. Pas om elf uur is dit agendapunt aan de beurt. "Een klungeldossier", vindt Zandbergen. "De gemeente toont zich geen solide partner. En St. Christoffel is te naïef geweest bij de aanpak van dit grote pro ject." Zandbergen meent dat de aanbesteding nooit meer eerlijk kan verlopen, nu alle bedragen op straat liggen. "Wat is er nu gemak kelijker voor een aannemer om vlak onder de prijs in te schrijven? De huidige aannemer krijgt geen gelijke kans." Elianne Sweelssen (SP) vindt het niet netjes om vlak voor het einde nog de regels te veranderen. "We verwachten dat het bij de volgende projecten niet meer zo gebeurt." Ook de VVD en Samenwerking zijn verbaasd. John Michels (CDA) zet vraagte kens bij de betrouwbaarheid van de gemeente. "Want St. Christoffel heeft groen licht gekregen om te rekenen en te tekenen." Van der Broeck spreekt dit echter tegen. "Want het besluit is pas genomen na de hamerslag in de gemeen teraad, en niet eerder." Michels spreekt van een gebrek aan daad kracht. "Het is zo'n geklungel met dit dossier, dat we er nauwelijks nog een besluit over kunnen nemen." Uiteindelijk stemmen alle partijen toch in met de onder handse aanbesteding. In de hoop dat er door de marktwerking een lager bedrag uitrolt. Taalmaatjesproject in Venray In Venray gaat het Taalmaatjes- project Ontmoet Elkaar van start. Dit project wordt gefinancierd door het Oranje Fonds. Alloch tone mannen en vrouwen die de Nederlandse taal niet goed beheersen en om uiteenlopende redenen niet kunnen deelnemen aan taalles buiten de deur, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Gedurende negen maanden komt een vrijwilliger anderhalf uur per week aan huis taalles geven. Het doel is uitwisseling van culturele achtergronden, wederzijds begrip en respect en het verbeteren van de Nederlandse taal. De thuisles- sen zijn praktisch van aard en sluiten nauw aan bij de belevings wereld van de deelnemer. Ook wordt stapsgewijs de eigen buurt en Venrayse samenleving buiten de deur verkend. Het streven is dat de deelnemer na een jaar taal- ontmoetingen doorstroomt naar een andere activiteit, zoals taalles bij het moedercentrum of Gilde Opleidingen. Het Oranje Fonds financiert sinds 2005 taalontmoe- tingen en heeft het boekje Elkaar Verstaan uitgegeven. Wie er inte resse in heeft om als vrijwilligers iets te betekenen voor dit project of iemand kent die in aanmerking komt om les te krijgen van een taalmaatje, kan contact opnemen met projectleidster Annie Korst- jaans van Synthese via telefoon nummer (0478)517399. niet ontvangen? Bel 582877! OPPOSITIE GEMEENTE VENW s LAAT PAT ASIEL ZOEKERSCENTRUM WAAR SAUW KOMEN! www t e c o m i c a r t n l Oppositie wil dat meevallers naar gemeentekas gaan In januari 2011 start de grootscheepse renovatie van het gemeentehuis. De opknap beurt mag maximaal 26,8 mil joen euro kosten. De opposi tiepartijen inVENtief, PP2, SP en VVD denken dat de verbou wing een stuk goedkoper kan. Want bedrijven staan momen teel te springen om werk en ze zullen daarom tegen een scherpe prijs inschrijven. De vier partijen willen dat de voordelen direct terugvloeien naar de gemeentekas. Het voorstel haalt vorige week dinsdag in de gemeenteraad geen meerderheid. CDA, PvdA en Samenwerking stemmen tegen. Tino Zandbergen (inVENtief) meent dat er zelfs al rekening is gehouden met een lagere prijs. "In de besloten bijeenkomsten is gezegd dat er aanbestedings voordelen te halen zijn. Waarom staan die dan niet in het voor stel?", vraagt hij zich af. "We willen voorkomen dat hiermee de post onvoorzien wordt verhoogd. Het voordeel moet terug naar de alge mene middelen." Hans Teunissen (PP2) herinnert eraan dat wethou- der Ike Busser (Samenwerking) negen maanden geleden nog repte over een bedrag van 24 miljoen euro. Toen was hij fractieleider van de grootste oppositiepartij. "De verwachtingen zijn dan ook hooggespannen van deze wethou der", aldus Teunissen. Ingeborg de Barbanson (VVD) vermoedt dat er met geld van de ene naar de andere post wordt geschoven. "We willen geen extra gouden randjes. Want er zit ruimte genoeg in de post onvoorzien." Bert Lins- kens (PvdA) heeft er daarentegen geen moeite mee als er met voor delen wordt geschoven. "Nee, als het totaalbedrag maar niet boven de limiet uitkomt. We moeten het geld niet vooraf weggeven en daarmee alles klemzetten." Ik Busser reageert dat er nog helemaal geen sprake is van een lager bedrag. "Want dat moet nog maar blijken. Na de gunning zul len we het resultaat zien." Busser spreekt tegen dat de post onvoor zien te ruim zou zijn. "Nee, het bedrag is gangbaar bij dit soort bouwprojecten." Het CDA wil dat alle mee- of tegenvallers direct worden gemeld. Een paar jaar geleden bij de verbouwing van de publieksbalie liep de finan ciering helemaal uit de hand. De politiek werd pas veel later geconfronteerd met de financiële tegenvallers. Dat wil het CDA dit maal voorkomen. Busser beloofde de partijen dat hij iedere keer in de commissie Middelen zal rap porteren over de voortgang. De wethouder waarschuwt voor het beeld dat het megaproject wel goedkoper zal uitvallen. "Want bij een oud gebouw krijg je altijd te maken met tegenvallers. Mochten er aan het eind van de rit over schotten zijn, dan gaan die zoals gebruikelijk naar de algemene middelen." Venray VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg en Maastro Clinic, het bestra lingscentrum voor Midden- en Zuid-Limburg, gaan op de locatie Venlo van het zieken huis een bestralingscentrum bouwen. Dit wordt een depen dance van Maastro Clinic. Het radiotherapeutisch instituut wordt begin 2012 geopend, maar met sommige vormen van bestra ling wordt al eerder begonnen. Max Visser, bestuursvoorzitter van VieCuri, noemt de nieuwe radio therapeutische voorziening een 'grote aanwinst'. "We kunnen deze vaak ernstig zieke en kwetsbare patiënten dicht bij huis topzorg aanbieden." Radiotherapie is een medische behandeling met stra ling. Het vormt samen met chi rurgie en chemotherapie de drie pijlers voor de behandeling van patiënten met kanker. Met het Studenten testen ecovoertuig Studenten van de Hogeschool Arnhem Nijmegen (HAN) testen zaterdag 22 mei een zelfontwor pen ecovoertuig op luchtmacht basis De Peel in Vredepeel. Het voertuig is ontworpen in het kader van het project HAN Eco marathon. Dit is een race op cir cuit Lelystad waarin wordt gestre den om de hoogste efficiëntie van de voertuigen. Het is de bedoeling om een zo laag mogelijk verbruik per kilometer neer te zetten. Om het voertuig uitvoerig te testen maken de studenten gebruik van luchtmachtbasis De Peel. De test ronden worden gereden op een afgesloten weggedeelte waardoor de condities tijdens het testen gelijk blijven. Een van de studen ten is werkzaam bij het werkcen trum automontage op luchtmacht basis De Peel. nieuw te bouwen bestralingsin stituut speelt VieCuri ook in op de ontwikkeling dat steeds meer mensen kanker krijgen. Max Vis ser: "Mensen worden gemiddeld steeds ouder, waardoor ze een grotere kans hebben om kanker te krijgen. De radiotherapeutische voorziening is een belangrijke toe gevoegde waarde voor een grote groep patiënten." Het radiothera peutisch centrum wordt begin 2012 geopend. Met sommige vormen van bestraling zal eerder worden begonnen. De bestraling van bijvoorbeeld prostaatkanker start al dit najaar in Venlo. VieCuri zet met het bestralingscentrum in Venlo de volgende stap om de beste zorg naar haar patiënten toe te brengen. "We kiezen er bewust voor om onze topmedische zorg zo dicht mogelijk bij de patiënten aan te bieden", legt Visser uit. "Dat doen we met bijvoorbeeld polikli nische voorzieningen in de regio waar patiënten terecht kunnen voor allerlei soorten onderzoek en behandeling. Zij hoeven hiervoor niet meer naar onze centrale loca ties in Venlo en Venray te komen." Dat het radiotherapeutisch cen trum in Venlo wordt gevestigd, heeft te maken met de reeds bestaande voorzieningen van Vie- Curi in Venlo. Visser: "We hebben voor Venlo gekozen, omdat we de diagnose en behandeling met straling willen koppelen aan onze acute en hoogcomplexe zorg. Het gaat immers vaak om ernstig zieke mensen. De voorzieningen voor de acute en hoogcomplexe zorg zijn al op onze locatie in Venlo." Maastro Clinic is het radio therapeutisch instituut voor Mid den- en Zuid-Limburg, gelegen in Maastricht, en verricht naast topklinische oncologische behan deling ook wetenschappelijk onderzoek en onderwijs. Daartoe wordt nauw samengewerkt met de universiteit en het academisch ziekenhuis in Maastricht. Maastro Clinic combineert de wetenschap pelijke onderzoeksresultaten met de modernste technieken om voor iedere patiënt een behande ling op maat te realiseren. Visser: "Het voordeel van de samenwer king is dat we ook gebruik kun nen maken van de hoogwaardige kennis van Maastro Clinic. Dat is één van onze belangrijkste doel stellingen: het voortdurend verbe teren van de zorg die we bieden." CENTRUM Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AV Venray Tel. 0478-514468 huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl 1 voor mensen 'tijd voor wensen' vrijdag tussen 9.00-17.00 uur bezoek ml® site: www^unlio ek.nl www.centrum-mondzorg.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5