Stevig inzetten op deze koers Geslaagd defilé Duitse legervoertuigen Meevaller van een miljoen voor gemeente Venray SP boycot besloten overleg Assistentie voor politie Meerlo- Wanssum houdt drie ton over Sterven in vertrouwde omgeving <3 TXl ff ff DE EETKAMER PEEL EN MAAS Donderdag 20 mei 2010 - Pagina 3 Kinderopvang en peuterspeelzaal kunnen school redden Sharon Dijksma, voorma lig PvdA-staatssecretaris van Onderwijs, is zaterdagoch tend niet naar Venray geko men. Vanwege de vliegramp in Libië waren alle campagne activiteiten opgeschort tot na het weekeinde. Dijksma staat op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen van 9 juni. De PvdA organi seerde zaterdag in De Witte Hoeve een conferentie over onderwijs in de kleine ker nen. "Helaas mag Sharon van het partijbureau hier niet aanwezig zijn. Zij vindt het zelf ook heel jammer", zegt Esther van Wame- len, die het congres mede organi seerde. "Wij hadden van haar graag de landelijke visie gehoord over krimp en kleine scholen. Maar we moeten het besluit respecteren vanwege die vreselijke vliegramp." Mogelijk dat Dijksma binnenkort toch nog naar Venray komt, meldt Van Wamelen. Zij brengt dan een werkbezoek aan een dorpsschool. PvdA-Kamerlid Lia Roefs was wel aanwezig, maar zij hield zich afzij dig. Eerder was al besloten dat het campagne voeren na afloop niet zou doorgaan. In de zaal zijn alleen drie verkiezingsposters ('Iedereen telt mee') te zien met het hoofd van de nieuwe leider Job Cohen. Roefs deed wel een belangrijke mededeling. De Tweede Kamer bespreekt deze week een voor stel om kleine scholen - die zijn gezakt onder de wettelijke ophef fingsnorm van 23 leerlingen - niet direct te sluiten. "Als er nieuw bouw plaatsvindt, waardoor het leerlingenaantal toch weer kan stijgen, dan willen we een over gangstermijn instellen. Zo kunnen we per school maatwerk leveren." Twan Jansen, onderwijswethou der van Venray, praatte de dertig partijgenoten (van Mook tot Maas- bree) bij over de recente ontwik- kelingen in Venray. Hij ziet veel in het toekomstplan van Rudie Pee- ters, manager van Bobo kinder opvang in de gemeenten Peel en Maas, Leudal en Nederweert. Pee- ters ziet in ieder dorp een brede school die dagelijks van 7 tot 19 uur is geopend. Naast de basis school, krijgen kinderopvang, peu terspeelzaal en welzijn onderdak in de zogeheten kindcentra. Hij denkt dat daardoor ook de kleine re dorpen de school in stand kun nen houden. "Al zal het voor dor pen met driehonderd inwoners wel heel moeilijk worden." Peeters ziet weinig in het samenvoegen van dorpsscholen, vooral vanwege het vervoer. "Dat is heel vervelend voor de kinderen en bovendien behoorlijk duur. Dat moeten we zo lang mogelijk uitstellen." In Venray is een werkgroep aan de slag om het omstreden rapport van schoolbestuur SPOV tegen het licht te houden. Een belangrijk punt is het zoeken naar alternatieven om de scholen open te houden. "Er komt steeds meer samenhang tussen onderwijs, peuterspeelzaalwerk en kinder opvang", zegt Jansen. "Deze kind centra kunnen zo gebruikmaken van de ruimtes en faciliteiten in de school. Het is wellicht de enige manier om de school in de kleine dorpen in stand te houden. Boven dien levert het een meerwaarde op. Daarom moeten we stevig op deze koers inzetten. Hier is nog veel te winnen." Twan Jansen vertelde dat Ven- ray over tien jaar voor het eerst met bevolkingskrimp wordt geconfronteerd. Tot 2020 zal het aantal inwoners nog voorzichtig groeien tot 43.000. Momenteel telt de gemeente 42.730 mensen. Het aantal is al jarenlang stabiel. Maar er vindt wel een verschui ving plaats: van ontgroening naar vergrijzing. Het aantal 65-plussers is in de afgelopen tien jaar met een derde toegenomen, meldde de wethouder. In dezelfde periode daalde het aantal kinderen tussen 0 en 4 jaar met een kwart. "Een sluipende ontwikkeling, die nu als eerste in het onderwijs haar sporen nalaat", aldus Jansen, die voorspelt dat Venray over twin tig jaar nog 41.000 inwoners telt. "Dan maakt ook heel Nederland de omslag naar krimp." De presentatie van het rap port door SPOV in januari dit jaar, zorgde voor grote consternatie. Vooral in de bedreigde dorpen. Na een hectische periode zijn de betrokken partijen momenteel in gesprek. "Er is nu sprake van een patstelling. Veel onrust had voor komen kunnen worden als het maatschappelijke debat eerder was gevoerd", meent de wethou der, die vindt dat SPOV te eng alleen naar de onderwijsinhoude lijke kant kijkt. Dat is volgens hem ook de zwakte van het rapport. Er is nauwelijks oog voor de belang rijke rol die de school in de dorps gemeenschap speelt. Het defilé van tal van Duitse WO2-voertuigen in Overloon was een grote publiekstrekker. Het Liberty Park toonde het afgelo- pen weekend een kleine veertig voertuigen, zoals rupsvoertuigen, vrachtwagens en motoren. Voor de bezoekers én deelnemers was het meerijden en het bekijken van de voertuigen het hoogtepunt: de ruim 4.800 bezoekers die Milit- racks gedurende het weekend bezochten, genoten van alle spec taculaire hoogtepunten. Naast het rijdend Duits materieel was er ook veel belangstelling voor de Milita- Foto:Liberty Park Overloon. ria Markt, de tentoonstelling van Twenot en de miniatuurtanks. Overschot jaarrekening valt onverwacht veel hoger uit De jaarrekening van 2009 levert de gemeente Venray een onverwachte meevaller van een miljoen euro op. Er was rekening gehouden met een voordelig resultaat van zeven ton. Uiteindelijk blijkt het overschot bijna 1,8 miljoen euro te bedragen. Dit wordt vooral veroorzaakt door enke le incidentele meevallers. Het college van B en W haast zich te zeggen dat het geen gevol gen heeft voor de bezuinigings operatie die onlangs is aange kondigd. Want er is zwaar weer op komst voor de gemeenten. In 2009 heeft Venray nog weinig last gehad van de economische crisis. Dit komt doordat de rijksoverheid juist heeft gekozen voor extra investeringen in crisistijd. Daar door is het overheidstekort flink opgelopen, waardoor de geldkraan naar de gemeenten de komende jaren deels wordt dichtgedraaid. Venray houdt rekening met een rijkskorting van 10 procent (4 mil joen euro), maar dit kan ook oplo pen tot het dubbele. Van het overschot van 1.773.000 euro wordt 610.000 euro doorgeschoven naar 2010. Dit is geld voor projecten die vorig jaar niet zijn afgerond. Het restant van 1.163.000 euro gaat voor de helft naar de reserve voor de verbouwing van het gemeente huis. Dit is de laatste jaren gebrui kelijk. De overige 581.600 euro vloeit naar de algemene reserve. Het overschot in 2008 bedroeg nog 549.000 euro. In de drie jaren daarvoor schommelde de 'winst' telkens rond de 2 miljoen euro. Daardoor heeft de gemeente de reserves flink kunnen aanvullen. Er is zo ook een goede financi- ele basis gelegd voor de renovatie van het gemeentehuis. In 2009 is er veel geïnvesteerd. De nieuwe sporthal is gebouwd, de parkeer garage in de Gouden Leeuw is geopend, diverse wegen zijn her ingericht (Westsingel, Kennedy- buurt) en er is flink doorgewerkt aan het project Centrum op de schop. Daardoor is het stuwmeer aan investeringen fors gedaald: van 16,2 naar 9,8 miljoen euro. Op 18 november zijn er ver vroegde gemeenteraadsverkiezin gen geweest, vooruitlopend op de herindeling per 1 januari 2010. De gemeente is uitgebreid met Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum. Er zijn vorig jaar 170 huizen gebouwd, waarvan 49 huurwo ningen. Dat zijn er meer dan in de afgelopen jaren. De meeste woningen zijn opgeleverd in Brabander (78) en in de Gouden Leeuw (41). Ook financieel is 2009 een goed jaar geweest voor Venray. De reserves zijn met liefst 19,4 miljoen euro gegroeid. Het leeuwendeel komt door de ver koopopbrengst van de aandelen van Essent. Daardoor kon 17,6 mil joen euro in de algemene reserve worden gestort. Het bedrag is belegd in obligatieleningen, waar van de rente-inkomsten het gemis aan dividend compenseren. Door de aandelenverkoop loopt de gemeente een jaarlijks dividend van negen ton mis. Projectontwikkelaar 3W Vast goed/ING heeft alvast 600.000 euro betaald voor de 124 parti culiere plaatsen in de parkeerkel der in de Gouden Leeuw. Op dit bedrag is niet geteld. Een andere grote meevaller komt uit het BWS (Besluit Woninggebonden Subsi dies). Het Rijk heeft deze regeling vorig jaar beëindigd en de afkoop levert Venray ineens 460.000 euro op. Met deze twee posten is het overschot al grotendeels ver klaard. Daarnaast zijn er enkele kleinere mee- en tegenvallers. Zo is het aantal mensen in de WWB (bijstand) behoorlijk gestegen, van 567 naar 646. Dit betekent een extra kostenpost van 180.000 euro. Er zijn minder storingen aan de riolering geweest, waardoor de onderhoudskosten 240.000 euro lager uitvallen. Werkzaamheden aan bomen en openbaar groen zijn voor 165.000 euro niet uit gevoerd. Dit bedrag zit in de eer der vermelde 610.000 euro voor doorgeschoven projecten. Door de malaise in de bouw heeft de gemeente 105.000 euro minder bouwleges ontvangen dan ver wacht. Het risicovolle Grondbedrijf laat een wisselend beeld zien. Enerzijds is er veel grond verkocht en het jaarresultaat bedraagt 1,5 miljoen euro. Vorig jaar is 17,75 hectare industriegrond verkocht, voornamelijk op bedrijventerrein De Blakt. In 2008 werd 5,3 hec tare uitgegeven. Anderzijds leidt uitstel van bouwprojecten tot hogere rentelasten waardoor de opbrengsten onder druk komen te staan. De verwachte resultaten van alle grondexploitaties samen zijn met 1 miljoen euro naar bene den bijgesteld, van 16 naar 15 mil joen euro. Het college heeft de jaarlijkse afdracht van 600.000 euro van het Grondbedrijf aan de algemene reserve in 2009 afgeblazen. Het jaarresultaat was anders nog hoger uitgevallen en bovendien zou de risicoreserve van het Grondbe drijf dan onder het vereiste niveau zijn gezakt. SP-fractieleider Elianne Sweelssen doet niet meer mee aan de besloten vergaderin gen in het gemeentehuis. De SP vindt dat er veel te veel besproken wordt in de beslo tenheid van achterkamertjes. Niet alleen de fractievoorzit ters, maar ook de raadsleden moeten geregeld opdraven voor de 'Commissie Stiekem'. Voor de SP is de maat vol. Sweelssen kondigt de boycot aan in een brief aan B en W en aan de gemeenteraad. "We krijgen het idee dat er meer belangrijke onderwerpen in besloten bijeen komsten worden besproken, dan in de openbare raadsvergaderin gen. Hier distantieert de SP zich van. Wij staan voor een open en transparante manier van bestu ren", zegt Elianne Sweelssen. Terugkijkend vind de SP-frac- tieleider dat meerdere besloten vergaderingen van de afgelopen maanden helemaal niet besloten hadden moeten zijn. Zij vindt dat er oneigenlijk gebruik van wordt gemaakt. Bijkomend nadeel is dat de raadsleden op deze manier monddood worden gemaakt. Zij mogen immers de 'besloten' zaken niet bespreken met hun achter ban of fractie. Sweelssen hekelt ook het feit dat van tevoren niet wordt gezegd waarover de besloten bijeen komst gaat. "Hierdoor is het ook niet mogelijk om een afweging te maken om wel of niet te gaan. Na een bijeenkomst in april heb ik de keuze gemaakt om niet meer deel te nemen", aldus Sweelssen. Ze had haar besluit vorige week dinsdag na afloop van de raads vergadering willen aankondigen. "Tot mijn grote ergernis was er die avond wederom een besloten deel. Deze bijeenkomst heb ik aan De politie in Venray krijgt assi stentie van vier buitengewone opsporingsambtenaren (boa's). Dit jaar neemt de gemeente er twee in dienst en volgend jaar nog eens twee. Daarmee komt het totaal uit op vijf ambtenaren die toezicht houden in de openbare ruimte. De extra ambtenaren worden zowel in Venray als in de dorpen ingezet. Ze houden toezicht bij evenemen ten en letten op afvaldumping en hondenoverlast. De vijf ambtenaren krijgen een herkenbare plek in het centrum als uitvalsbasis. De bedoeling is dat ze 24 uur per dag inzetbaar zijn. Omdat het gemeentehuis bui ten kantooruren is gesloten, wordt aansluiting gezocht met de politie. Dit moet nog geregeld worden. De gemeente verwacht door de inzet van de boa's de overlastklachten te verminderen. Tevens moet de veiligheid in buurten en wijken toenemen. De uitbreiding kost de gemeente jaarlijks 190.000 euro extra. De helft van de kosten wordt betaald door de provincie. Daarnaast denkt de gemeente dat de opsporingsambtenaren jaarlijks 25.000 euro aan bonnen voor pro ces-verbaal uitschrijven. De gemeente Meerlo-Wannsum heeft het jaar 2009 afgesloten met een voordelig saldo van 299.500 euro. Het positieve resultaat werd vooral veroorzaakt door een hoge re uitkering uit het gemeentefonds en lagere kosten voor de WMO. Door de herindeling en de split sing van de gemeente per 1 janu ari 2010 kan het college van Meer- lo-Wanssum geen verantwoording meer afleggen aan de gemeente raad over het gevoerde beleid. De gemeente Venray is hiervoor als rechtsopvolger aangewezen. Dit betekent dat de gemeenteraad op 22 juni de laatste jaarrekening van Meerlo-Wanssum moet goedkeu- ren. Het overschot van 299.500 euro gaat volgens de afgesproken verdeelsleutel voor 46 procent naar Venray en voor 54 procent naar Horst aan de Maas. De afwik keling van de financiën van Meer- lo-Wanssum en het opstellen van de jaarrekening zijn grotendeels uitgevoerd door voormalige mede werkers, die nu in dienst zijn van de gemeente Horst aan de Maas. Omdat Venray verantwoordelijk is voor deze werkzaamheden, is afgesproken dat de loonkosten van 22.000 euro worden vergoed aan Horst aan de Maas. Het bedrag wordt betaald uit de integratie-uit kering die Venray ontvangt uit het gemeentefonds. De Vrijwilligersorganisatie VPTZ, Vrijwilligers Palliatieve Ter minale Zorg, is van plan een nieu we cursus te starten. De stichting stelt zich ten doel om praktische hulp en ondersteuning aan zieken thuis en aan de mensen in hun naaste omgeving te bieden. Het gaat hierbij om waken, helpen bij de verzorging, tijdelijk aflos sen van de naaste betrokkenen en andere ondersteuning. De hulp wordt verleend door zowel mannelijke als vrouwelijke vrijwilligers, mensen die naast hun dagelijkse bezigheden hiervoor tijd vrij willen maken. Zij worden getraind voor dit werk door een speciale cursus die ze gevolgd hebben en zijn daardoor in staat om deze ondersteuning te bieden. Zij worden in hun werk begeleid door de coördinatoren. Bij voldoende deelname start VPTZ een nieuwe cursus. Hij of zij moet over eigen vervoer beschikken. Zes keer per jaar zijn er thema-avonden. De stichting is werkzaam in de gemeenten Ber gen, Gennep, Horst a/d Maas en Venray. Voor meer informatie kunt u bellen, telefoon 06-55790271. Het kantoor is gevestigd in De Kemphaan, Kennedyplein 1 in Venray, en bereikbaar op maan dag van 10.00 tot 12.00 uur en donderdag van 13.30 tot 15.00 uur. Zie ook de website www. vptznoordlimburg.nl voor verdere informatie. mij voorbij laten gaan, zoals ik ze ook in de toekomst niet meer zal bezoeken." De SP vindt dat de gekozen gemeenteraadsleden in alle open heid verantwoording moeten afleggen aan de inwoners van Ven ray. Sweelssen: "Wij zijn gekozen om ons werk in de openbaarheid te doen. Zodat de kiezers kunnen volgen waar we mee bezig zijn en wat onze standpunten in de diver se kwesties zijn. Beslotenheid past niet binnen een democratisch systeem van openbaar en contro leerbaar bestuur." Cuisine de la mer www. deeet ka me r. n I 0478-582215 Vervolg voorpagina Grote belangstelling voor dakscans "Zodat een huis meer energie opwekt, dan dat het zelf nodig heeft. De overtollige energie kan worden teruggeven aan het net, waardoor er zelfs geld te verdie nen valt." Een andere mogelijk heid is het in de zomer opslaan van warmte in accu's, die dan tijdens de winter als energiebron worden ingezet. Na afloop van de presentatie is er een energiemarkt in de burgerzaal. Bedrijven als EcoTherm, Isover en New Energy Systems geven tips en laten zien hoe en met welke materialen energieverlies kan worden voor komen. Te veel fijnstof kippenbedrijven Drie grote pluimveehoude rijen in de gemeente Venray veroorzaken te veel fijnstof. Uit metingen blijkt dat de drukke rijks- en provinciale wegen in Venray geen vermin derde luchtkwaliteit veroorza ken. Bij een eerste onderzoek waren er in Venray elf intensieve veehou derijen in beeld. Deze bedrijven zijn verder onderzocht aan de hand van de verleende vergun ningen, de ligging van de stallen, de emissiepunten en de emissie bronnen. Uiteindelijk bleven er drie legkippenbedrijven over met een overschrijding van de grens waarden voor fijnstof (PM10). Alle bedrijven moeten uiterlijk begin 2011 voldoen aan de normen van het ministerie van VROM. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) www.rienvanmierlotuinen.nl BIJVERDIENEN? 0478-516016 ir- INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray gevraagd PHP-er met goede kennis van Os-Commerce min. 2 uur per week

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3