"Af en toe een bosje bloemen" Koester uw Monument Jeroen van der Boom schildert voor ProminentenKunst BN'rs steunen Ruby Rose Honderdeenendertigste jaargang - week 20 - donderdag 20 mei 2010 Diamanten bruidspaar Jacobs in Venray Na zestig jaar zijn ze nog altijd zichtbaar verliefd. Harry Jacobs (81) en Drina Jacobs- Jacobs (82) trouwden op jonge leeftijd en hebben daar nooit spijt van gehad. Op 20 mei 1950 gaven ze elkaar in de kerk het jawoord. Vandaag de dag mogen ze zich een dia manten bruidspaar noemen. Door Sanne Claessens Harry en Drina kennen elkaar al langer van zien, maar de eerste echte ontmoeting vindt plaats op de beugelbaan bij Drina thuis. Volgens Harry is het liefde op het eerste gezicht. Na een paar jaar verkering besluiten de twee in het huwelijksbootje te stappen. Op 19 mei, zestig jaar geleden, trouwen ze voor de wet en een dag later voor de kerk. Zoals het in die tijd gaat, gaan ze ook direct samen wonen. In dit geval trekt Drina bij haar kersverse man in, die op dat moment alleen met zijn vader in Veltum woont. Terwijl Drina voor het huishouden zorgt, werkt Harry op veel verschillende plaatsen. "Ik ben boerenknecht geweest, maar heb ook in de kolenmijnen gewerkt", vertelt Harry. "Ook in de bouw, op vliegvelden om kabels te graven en bij Inalfa." Ook heeft Harry meegeholpen met het gereed maken van het Amerikaans kerkhof, maar uiteindelijk neemt hij een baan aan bij Rank Xerox in Venray. Daar werkt hij tot aan zijn pensioen. Harry zat nooit stil, maar Drina evenmin. Samen krijgt het echtpaar al snel vijf kinderen, drie jongens en twee meisjes. Aan hen heeft Drina de handen goed vol. Venray blijft in al die jaren hun thuisbasis, al verhuizen ze ver schillende keren. "Ik weet niet hoe vaak we wel niet zijn verhuisd", aldus Drina. "Naar de Arkstraat, weer terug naar Veltum, daarna naar de Willemstraat, Weg in de Berg en op de Hubenhof." Daarna nemen ze hun intrek in een aan leunwoning, tot bijna twee jaar geleden. Wanneer Harry een her senbloeding krijgt, besluiten ze samen, volgens eigen zeggen, voor de laatste keer te verhuizen, naar Het Schuttersveld. Hier hebben ze het prima naar hun zin en zijn ze zeer tevreden over de sfeer en de verzorging. Al lange tijd zijn Harry en Drina de trotse opa en oma van negen kleinkinderen, maar daar blijft het niet bij. Ze zijn ook de 'opa-opa' en 'oma-oma' van maar liefst elf achterkleinkinderen. "Toen ik al op zo'n jonge leeftijd trouwde, verklaarden anderen mij voor gek", vertelt Harry. "Ik zou mijn jeugd weggooien of zo, maar het was juist heerlijk om al jong opa te zijn en helemaal leuk om de achterkleinkinderen nu allemaal mee te kunnen maken." Gelukkig wonen veel kinderen en (achter)kleinkinderen in de buurt en kunnen ze met hen nog genoeg tijd doorbrengen. Harry gaat op maandagen nog wel eens sjoelen en samen drinken ze vaak koffie in de algemene ruimte. Ze gaan niet meer regelmatig de deur uit, maar kijken wel uit naar de zomer. Ze gaan namelijk nog altijd ieder jaar op vakantie. "Vorig jaar zijn we Spanje geweest en dit jaar maken we een Rijncruise. Vroeger gingen we ook altijd ver weg. Ooit zeven weken naar Australië, naar familie, maar we zijn ook vaak in Lourdes geweest en in Oosten rijk", vertelt Drina. Het diamanten echtpaar houdt wel van een beetje actie. Toen vorig jaar, op initiatief van de motorclub uit Meerlo, voor het eerst een motordag werd gehou den, stonden Drina en Harry vooraan. Beiden in een zijspan toerden ze door Venray. Prachtig vonden ze dat. Er valt dus nog wel wat te beleven. Ze zijn tevreden met wat ze hebben. "We hebben lief en leed samen gedeeld, nooit ruzie gehad en daardoor zijn we ook zover gekomen", weet Drina. Harry geeft nog enkele geheimen voor een goed huwelijk prijs. "Goed naar elkaar luisteren, goed zijn voor elkaar en af en toe een bosje bloemen meenemen voor haar." Dat laatste doet hij nog steeds. Komend weekend gaan ze eens flink de bloemetjes buiten zetten om hun diamanten huwelijk te vieren. Samen met de kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinde ren en nog wat vrienden gaan ze een hele dag naar Toverland. Ze vinden het belangrijk dat de kin deren lekker kunnen spelen en rondrennen en dat er ruimte is om bij elkaar te zitten. De kapel op het St. Annaterrein aan de Noordsingel in Venray is rijkelijk voorzien van religieuze kunst. De kapel is onderdeel van het Hoofdgebouw, dat een Rijks monument is. Een belangrijk aandeel in die religieuze kunst is geleverd door de Brabantse priesterkunstenaar Egbert Dek kers (1908-1983), zie de portret foto. Hij maakte in 1955 de grote indrukwekkende muurschilde ringen Apocalyps en De mens wording van Christus, waaraan in deze rubriek eerder aandacht werd besteed. Bovendien voorzag hij de kapel van een aantal glas-in- loodramen. Een prachtig driedelig glas-in-loodraam uit 1950 van zijn hand bevindt zich in het priester koor achter het altaar aan de noor delijke kant van de kapel, zie de foto linksonder. Daarin zijn scènes uit het leven van Christus uitge beeld, zie de foto in het midden. Dekkers heeft per raam twee met elkaar verwante voorstellingen gemaakt. In het middenraam zijn uitgebeeld: beneden het Laatste Avondmaal en boven het Kruisof- fer. Verder in het linkerraam: bene den de verheerlijking van Christus op de berg Thabor en boven Zijn uiteindelijke verheerlijking in de verrijzenis, met Pasen. Tenslotte in het rechterraam: beneden de verschijning van Christus aan de apostelen na de instelling van de biecht, en boven het Pinksterwon- der, Pinksteren dus. Die scène van het Pinksterwonder is op de rech- terfoto vergroot weergegeven. Het is de uitbeelding van de Heilige Geest, de derde persoon van de goddelijke drie-eenheid, die neer daalt op Maria en de twaalf aposte len. De Heilige Geest openbaarde zich zichtbaar als vuur en hoor baar als wind. Dekkers gebruikte voor deze ramen de techniek uit de klassieke glaskunst waarbij het verbindende lood langs de omtrek van gezichten en handen wordt toegepast. En hij gebruikte voor deze ramen ook het voor hem kenmerkende kleurenpalet: veel groen, rood in variaties van rose tot purper, alle nuances van char- tresblauw en veel grisaille. Josep hine Dekkers, een nichtje van Egbert Dekkers, houdt zich bezig met het in kaart brengen van het oeuvre van haar heeroom. Binnen kort gaat zij in Zeeland (Gemeen te Landerd), de geboorteplaats van de priesterkunstenaar, de eer ste overzichtstentoonstelling van het werk van Dekkers inrichten. Een ander nichtje, Jose Govers- Dekkers, houdt zich daarbij, te samen met anderen, bezig met de organisatie van de tentoonstel ling. De expositie is opgenomen in de atelierroute Land'Arte en wordt gehouden in de R.K. kerk H. Jacobus de Meerdere (Rijksmo nument) aan de Kerkstraat 53 in Zeeland op zaterdag 26 en zondag 27 juni van 11.00 tot 17.00 uur. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Josephine Dekkers, Jose Govers-Dekkers, Monumentenre- gister, Peer Verhoeven De Roerom December 2000, Koos Swinkels Venrays Verleden deel 1. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1,5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Mariaprocessie in Oostrum De jaarlijkse Mariaprocessie van Oostrum vindt dit jaar plaats op zondag 30 mei. Om 9.30 uur begint de plechtige hoogmis en daarna wordt omstreeks 10.30 uur via de gebruikelijke route de processie door Oostrum gehouden. Pastoor A. Keller is de voorganger. Tijdens de processie wordt het beeldje van O.L. Vrouw van Oostrum, Behou denis der Kranken, meegedragen. Bovendien worden de hoogmis en de processie opgeluisterd door harmonie Sub Matris Tutela, Het Gemengd Koor van Oostrum, het Koninklijk Gilde St. Willibrordus uit Geijsteren en het gilde St. Anto- nius-Abt uit Blitterswijck. Kinde ren van de Oostrumse basisschool strooien tijdens de processie bloe men. Na afloop van de traditionele Mariaprocessie gaan de gilden uit Geijsteren en Blitterswijck op het Dorpsplein vendelzwaaien. Tijdens golftoernooi Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Ven- ray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas krijgt u regelmatig een impressie van de voorbe reidingen, waarbij veel Neder landse prominenten de revue passeren. Deze week zanger Jeroen van der Boom. (door Rob Hermans) Donderdagavond is het weer zover en geven de Toppers; Rene Froger, Gordon, Gerard Joling en Jeroen van der Boom in de Amsterdamse Arena weer het eerste optreden van hun jaarlijks meezingconcert. Met gastoptre dens van onder andere Frans Bauer belooft het weer een gezel lige boel te worden. Ondanks deze drukte heeft Lionsclub Venray toch Jeroen van der Boom kunnen strikken om tijd vrij te maken voor het schilderen voor het goede doel. De carrière van Jeroen start te als presentator voor Call TV en muziekprogramma's. Ook speelde hij rollen in theatershows en werd hij in 2004 gevraagd voor de dinershow Novomundo. Bekend werd hij door zijn perfecte stemi- mitaties van onder andere Gerard Joling. Hij was daarbij regelmatig te horen in De Wereld Draait Door. Ook zat hij in 2007 bij het caba ret van Koppensnellers, onder leiding van Jack Spijkerman. Naast presentator kennen wij Jeroen van der Boom vooral als zanger. De grote doorbraak kwam in 2007 met maar liefs twee nummer een hits. De single Jij bent zo bleef bijna een half jaar in de hitlijsten hangen. Het nummer Eén Wereld stond in december 2007 op num mer een. In 2008 vulde hij met zijn liveshow menig maal met groot succes de Heineken Music Hall. In 2009 werd Jeroen bena derd om de plek op te vullen van Gerard Joling in De Toppers. Een gewaagde stap die perfect uit- pakte. In juni 2009 stond Van der Boom avonden lang in een afge laden Amsterdam ArenA voor de vijfde editie van Toppers in Con cert. Samen met de andere Top pers nam hij deel aan het Eurovi sie Songfestival met het nummer Shine. Ondanks het teleurstel lende resultaat leverde hem dit veel goodwill en publiciteit op. Inmiddels kunnen Geer en Goor weer samen door een deur en is Gerard Joling weer toegetreden tot de Toppers. Zij zullen gevieren de komende dagen in de Amster dam ArenA zorg dragen voor het allergrootste meezingfeest van het jaar en de boel op stelten zetten. Jeroen Van der Boom is inmid dels niet bepaald een artiest met een lege agenda, maar het geluk was met ons. Via de modewereld kwamen wij in contact met Dani, de vrouw van Jeroen, die tevens zijn manager bleek te zijn. Al gauw kwam er een vriendschappelijk en persoonlijk contact tot stand en werden wij tot onze verbazing zelfs bij hen thuis in Laren uitgeno digd om te komen schilderen. Dani vroeg ons om 's-middags te komen want 's-avonds moest Jeroen weer optreden. Bij aankomst werden in de hal allereerst de gouden pla ten en onderscheidingen bewon derd. De benedenverdieping was modern en gezellig ingericht en helemaal afgestemd op een jong gezin met kleine kinderen. Duide lijk is dat zij fan zijn van Herman Brood, want een paar schitterende schilderijen sierden de wanden. Omdat Jeroen nog even de kinde ren naar school aan het brengen was konden wij in alle rust onze schildersezel en attributen instal leren en onder het genot van koffie de door ons meegebrachte Limburgse vlaai aansnijden. Bij aankomst bleek Jeroen zeer geïnteresseerd te zijn in de achter gronden van het goede doel: kin deren helpen die lijden aan spier dystrofie. Onze kunstenares Anne Hayen hoefde hem nauwelijks te inspireren en hij had onmiddellijk een duidelijk idee van wat hij zou gaan schilderen. Geïnspireerd door de stijl van Herman Brood wilde hij een abstract kunstwerk maken met als thema een groot warm hart. Ik kan zelf geen noten lezen en mijn muziek komt vanuit mijn hart. Vanuit ditzelfde hart wil ik ook iets doen voor deze kinderen" Vervolgens ging hij stoer en vastberaden, gekleed in T-shirt, jeans en motorlaarzen voor het doek staan, pakte links handig met zijn grote knuisten de kwast beet en begon met ferme halen zijn hart te vullen met rode verf. Al gauw bleek dat zingen en schilderen niet hetzelfde is. Na een aantal aanwijzingen van Anne lukte het uiteindelijk toch om een heel mooi en kunstzin nig hart te produceren en kon Jeroen vol trots en tevreden naast zijn schilderij poseren. Wat ons betreft alle lof voor deze sympa thieke en hard werkende artiest. Een echte topper! Op vrijdag 28 mei vindt de eerste editie van het Ruby Rose golftoernooi plaats op golfbaan de Golfhorst in Horst-America. Achttien BN'rs, onder wie Minke Booij, Anto- nie Kamerling, Isa Hoes, Den nis van der Geest, Wilbert Gieske en Karel van der Graaf, stappen op de green en lopen mee met een flight voor het goede doel. Het golftoernooi is georga niseerd door Gladys van den Munckhof uit Venray ten behoeve van Ruby Rose, een stichting die vecht tegen kankers die alleen vrouwen treffen, waarvan eierstok kanker en baarmoederhalskanker de bekendste zijn. Wereldwijd is er nog nooit een voorstadium van eierstokkanker ontdekt waardoor vrijwel iedereen die deze ziekte krijgt sterft. Onderzoek kan hier iets aan doen, maar daar is geld voor nodig. Veel geld. De deelne mers betalen 1500 euro voor een flight waar een bekende Neder lander in mee loopt. Uiteraard voor het goede doel. "Het is veel geld, maar daar krijgen ze ook een schitterende dag voor, inclusief een fantastisch avondprogramma met een uit tien gangen bestaand walkingdinner, prijzen variërend van een droomreis naar Cura sao tot een goodiebag vol mooie producten en entertainment van een bekende zanger. Allemaal gesponsord voor Ruby Rose", aldus Gladys van den Munckhof, die zelf een aantal jaren gele den geconfronteerd werd met baarmoederhalskanker en zich sindsdien inzet voor de stich ting. Alle flights zijn inmiddels verkocht, er zijn nog een aantal avondkaarten beschikbaar. Deze kaarten kosten 150 euro. Meer informatie over het golftoernooi en Ruby Rose is te vinden op www.rubyenrose.nl EN MAAS EEL deborah chantal karin ^sanne irma patersstraat 5 K801 at venrayi t 0478 588 198

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13