Metal in Poppodium Gaellus Open Air in Tienray Audities bij Venrode Zondag ochtendconcert in Venray De Locht Kamerorkest in Mariakapel Uitwisseling fanfares in Oirlo Het eiland onder de zee m HÉMsM PEEL EN MAAS Donderdag 20 mei 2010 - Pagina 10 Programma Schouwburg Venray Henk Deters met zijn show Riestepap mit proeme! en de cabaretvoorstelling Cabaresta- fette staan komende week op het programma van Schouw burg Venray. Henk Deters komt met zijn show Riestepap mit proeme! op zondag 23 mei naar Schouwburg Venray. Met deze eerste eigen productie wordt een lang gekoes terde wens van Deters werkelijk- heid. Hij zoekt samen met een aantal gasten de uitdaging door een combinatie te brengen van muziek, cabaret en toneel. Deters kennende wordt het een dynami sche voorstelling met liedjes en humor, waarbij ook de serieuze ondertoon niet ontbreekt. Van fysiek groots tot gevoelig klein. In een wereld die steeds harder, meer egoïstisch en voller wordt, blijft het individu toch altijd weer op zoek naar liefde, warmte en Henk Deters is zondag met zijn show te zien in Schouwburg Venray genegenheid. Ofwel uiteindelijk eet iedereen toch het liefst... Riestepap mit proeme! Aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 25 mei kan men de cabaretvoorstelling Cabarestafette bezoeken in de schouwburg in Venray. Drie jonge talenten treden op. Zij etaleren een deel uit hun programma. De presentatie wordt afwisselend gedaan door Jan J. Pie- terse, Monique Brouwer, Jacques Lucassen en Steef Cuijpers. Caba- restafette is geen wedstrijd en er is een presentator aanwezig voor de veiligheid. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. De Peel in Beeld is de nieu we tentoonstelling in museum 't Freulekeshuus in Venray. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekenin gen en foto's van ruim twin tig kunstenaars die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. De tentoon stelling is open op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, tot en met 12 september 2010. Voor meer informatie zie www. museumvenray.nl. In een serie artikelen stellen we u een aantal schilders voor. J.H.G. (Sjang) van Bergen (Gen nep 1890-1951 Venray). Van Bergen kwam uit een gezin met negen kinderen, zeven jon gens en twee meisjes. Zijn vader was timmerman. In 1908 vestigde het gezin zich in de Kruisstraat, op nummer 20. Na het overlijden van zijn vader ging hij met twee broers wonen aan de Langstraat 28 in een huis, ontworpen door zijn broer, Piet. We weten van zijn broers dat zij veel gevoel hadden voor kunst en dat zij goede vak lieden waren. Sjang is wellicht de meest begaafde: hij legde onder andere de grondslag voor de kleu renfotografie en ontwikkelde een panoramacamera. Hij fotografeer de hiermee het landschap rond om de camera. Hij deed een halve meter film in het toestel en liet de camera ronddraaien. Na verloop van tijd was de hele film belicht en kon de foto worden ontwik keld en afgedrukt. Het hele land- schap rond de camera was in één keer gefotografeerd. Hij beheerste de techniek van het retoucheren van foto's en het inkleuren van zwart/wit foto's: vaardigheden, nooit geleerd op een kunstaca demie. Als schilder was hij auto didact. Zijn voorbeelden waren de Italiaanse meesters uit de zes tiende eeuw. Hij ontwikkelde zijn eigen naturalistisch-realistische stijl. Soms werkte hij ook in een idealiserende en romantische stijl. Er wordt een Limburgse meta- lavond gehouden op zaterdag 22 mei in Poppodium Venray. De avond valt onder de Defiance Tour van Liftid en vier bands beklim men het podium. De avond start met Venrays metaltalent All Sea sons Remain. De band is begon nen in 2008 en speelt thrashmetal. In juli is de formatie te bewon deren op het metalcampfestival in Slovenië. De tweede band, Seven Days Remain, valt onder de Defiance Tour van Liftid. Deze formatie maakt metal- en hard- rockmuziek en is afkomstig uit Liftid speelt zaterdag in 't Podi um de omgeving van Heerlen. De derde band, Model 101, komt voor een deel uit Venlo. Deze formatie bestaat sinds 2002, maar speelt sinds 2007 in een nieuwe bezet ting en een nieuwe stijl. De afslui tende act van deze avond is Liftid. Deze band bestaat sinds 2001 en komt uit Roermond. Liftid stond in 2003 op het Pinkpopfestival. De deur is open om 20.00 uur en de eerste band speelt vanaf 20.30 uur. Hij ging zijn eigen weg, deed niet mee in een periode waarin er bin nen de schilderkunst een opval lende vernieuwing plaatsvond in de abstracte stroming de Stijl. Later schilderde hij veelal stil levens, geïnspireerd door de 17e eeuwse schilders. Na een periode van landschap pen en verstilde interieurschil derijen liet hij zich in de laatste jaren van zijn schilderende leven inspireren door de bijbel en de mythologie. Van Bergen schilder de tijdens deze periode in een koele stijl. Klaarblijkelijk achtte hij het tekenen en vormgeven belangrijker dan het schilderen. Daar hij kleur en licht als minder belangrijk beschouwde dan de vorm, vermeed hij zorgvuldig het brede vloeiend penseelwerk. Toch was hij een meer "schilderachtige schilder'dan hij zelf dacht. In de bijbelse en mythologische voor stellingen zijn de kleuren van een buitengewone schoonheid. De vlakken hebben een tere, parel achtige weerschijn en de poëti sche stemming is even belangrijk als het fijn uitgebalanceerde ont werp dat aan de schilderijen ten grondslag ligt. In zijn late werk wilde Van Bergen een harmonie bereiken tussen vorm en kleur, gedachten en gevoelens, waarheid en schoonheid en het ideële en het reële. Op het festivalterrein van OJC Gaellus in Tienray wordt op zondag 23 mei het festi val Gaellus Open Air (GOA) gehouden. GOA is twee jaar geleden begon nen als entreevrij popfestival om beginnende en gevorderde bands een podium voor een groter publiek te bieden. GOA staat voor genieten van een drankje op het gras met een lekker muziekje op de achtergrond. De eerste band die gaat optreden, is Two Days Left. Deze band wist afgelopen maart de bandwedstrijd Road to Gaellus Open Air te winnen. Hier na is het tijd voor Lottum Metal! Gaellus Open Air heeft een van de eerste shows van The Guilt Para de weten te strikken. The Guilt Parade speelt een stevige kruising tussen death metal, rock en heavy metal. Na al dit muzikale geweld is er een rustpauze met Marlon Penn. Deze singer-songwriter komt met zijn band The Modern Under ground muziek maken. Penn werd afgelopen jaar tweede tijdens de bandwedstrijd Nu of Nooit. The Mekanik maakt garagedisco. Geheel tegendraads, maar wel degelijk beïnvloed door Britpop, zet The Mekanik een geluidsmuur van catchy electronische rock neer. Daarna wordt het podium vrijgemaakt voor 21 Eyes of Ruby. De melodieuze progrock van die drietal beweegt zich binnen het muzikale idioom van bands als System Of A Down, Tool, A Perfect Circle en The Mars Volta. Hoewel de muziek van Daybroke uiteinde lijk geworteld is in de Amerikaanse rocktraditie, klinken beslist ook Europese invloeden door. Afsluiter dit jaar is niemand minder dan The New Shining. Deze internationaal klinkende driemansformatie van Nederlandse bodem timmerde het afgelopen jaar hard aan de weg en wist zich goed op de kaart te zet ten. Dat blijkt wel uit het feit dat de band in een mum van tijd tot Serious Talent werd uitgeroepen bij 3FM en dat het album lovende recensies kreeg in vakbladen als OOR en het Duitse Rock Hard. Eind 2008 volgde zelfs een top 10-notering in de Amerikaanse alternatieve charts. 3 Koor Venrode in Venray, bestaan de uit 35 vrouwen van verschil lende leeftijd, houdt op zondag 30 mei vanaf 11.30 uur audities in Schouwburg Venray. Venrode staat deze morgen op het podium om een muzikaal optreden te geven tijdens het voorjaarscon cert. Wie jonger dan vijftig jaar is, is van harte uitgenodigd om naar een auditiemiddag te komen op zondag 6 juni van 15.00 tot 17.00 uur in zaal Thielen aan het Ken- nedyplein in Venray. De dirigent is aanwezig om naar de stemmen te luisteren. Verder is er gelegenheid om vragen te stellen. Meer informatie over de audi tiemiddagen is verkrijgbaar bij Yvonne Hebben via telefoon (0478)515258 of via e-mail yvon- nehebben@online.nl. Blaaskapel De Smeleblaozers Ysselsteyn en Venrode houden op zondag 30 mei vanaf 11.30 uur een zondagochtendconcert in Schouwburg Venray. De ver enigingen trakteren het publiek deze morgen op blaasmuziek en koorzang in het lichte genre. De Smeleblaozers bestaat uit vijftien muzikanten die ondersteund wor den door een eigen geluidsteam. Het repertoire bestaat namelijk uit verschillende muziekstijlen. Verschillende nummers worden begeleid door een zanger of zan geres. De kapel staat onder leiding van Will Jacobs en de zang wordt verzorgd door Rob Arts en Mirjam Michels. Venrode bestaat uit 35 vrouwen in alle leeftijdscatego rieën. Zij zingen alleen muziek in het lichte genre wat bestaat uit allerlei stijlen, namelijk pop, musi cal en easylistening. De uitdaging wordt door dit koor niet uit de weg gegaan. De muziek, die door de eigen dirigent gearrangeerd wordt voor het koor, is grotendeels zes- tot achtstemmig. Venrode staat onder leiding van Max Smeets. Hij ver rast de bezoekers deze morgen, samen met het koor, met een reci tal van Queen-nummers. Informatie over beide vereni gingen en het concert is te vin den op www.smeleblaozers.nl en www.venrode.nl. Streekmuseum De Locht in Mel- derslo is op zondag 23 en maan dag 24 mei gewoon geopend. Op maandag kunnen de bezoekers genieten van een optreden door het duo Bert en Bart. Met hun accordeon en saxofoon zorgen zij met muzikale noten voor een vrolijke sfeer. Tot en met 1 juli is de tentoonstelling Gewassen en Gestreken te zien. In de speciaal daarvoor ingerichte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strij ken zich in de afgelopen eeuwen heeft ontwikkeld van puur hand matige zware arbeid tot de hui dige bezigheid met wasautoma ten. Uiteraard zijn er werktuigen uit alle jaren tentoongesteld en is er veel schriftelijke informatie beschikbaar. Het museum is dage lijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties en speciale acti viteiten beginnen om 13.00 uur. Voor nadere informatie zie www. museumdelocht.nl. Accordeonfestival Het Trio Buddiger houdt op zondag 24 mei een accordeon- en harmonicafestival in 't Veerhuis in Ayen bij Nieuw Bergen. De zaal gaat open om 12.00 uur en het festival begint om 13.00 uur. The Amsterdam Chamber Group verzorgt op zondag 23 mei vanaf 15.30 uur een optreden in de Mariakapel in Holthees. Het kamerorkest is samengesteld uit jonge professionele musici die in de regel deel uitmaken van orkes ten, zoals het Residentie-orkest, het Radio Filharmonisch Orkest, het Noord-Hollands Symphonie- orkest. Daarbuiten vinden deze jonge musici het uitdagend en sti mulerend om met elkaar te musi ceren in kleinere gezelschappen, en zich te wijden aan de kamer muziek. The Amsterdam Chamber Group is in 2005 opgericht. Doelstelling van dit professio nele kamermuziekensemble is om op hoog muzikaal niveau een geva rieerd klassiek repertoire te pre senteren aan een breed publiek. Tijdens de concerten worden, in originele en spannende combina ties, composities uit verschillende landen en stijlperiodes ten geho re gebracht. Een centraal thema brengt structuur in deze muzikale diversiteit: er ontstaat een bijzon dere wisselwerking tussen de muziekstukken, die elkaar daar mee versterken en een extra bete- kenis geven. Daarbij worden de programma's door de musici inge leid door middel van korte histo rische introducties en het leggen van muzikale dwarsverbanden. De flexibele bezettingen, varië rend van strijk- en fluitkwartet tot concertaria met mezzo-sopraan en volledig ensemble, dragen bij aan het avontuurlijke karakter van de optredens. In Holthees treedt het gezelschap op in een samenstel ling met twee violen, twee altvio len, twee celli, een dwarsfluit en een mezzo-sopraan. Er is een pro gramma samengesteld met werken van de grootste meesters: een con certo in D van A. Corelli, een con certo in G. van G.P Telemann, aria's uit Le Nozze di Figaro van WA. Mozart, een aria uit Ariodante van G.F Handel, een strijkkwintet van J. Brahms, en enkele meer eigentijd se composities, zoals een Spaanse aria van X. Montsalvatge, en een werk van A. Piazolla. Kaarten kun nen besteld en gereserveerd wor den bij voorverkoopadressen in Holthees; de familie Ermers, tele foon (0478)636480, de familie Wij- enberg, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook gereserveerd worden via www.mariakapel.nl. In gemeenschapshuis De Linde in Oirlo wordt op vrijdag 21 mei een uitwisselingsconcert gehou den. Fanfare Vriendenkring uit Overloon en fanfare Ons Genoe gen uit Oirlo laten hun muzikale klanken horen. Het concert begint om 20.00 uur en duurt tot circa 22.00 uur. Het concert wordt geopend door Fanfare Vrienden kring onder leiding van dirigent Canadese countryheld Gary Fjellgaard, in zijn thuis land Canada een grootheid, staat op zondag 23 mei op het podium van Cambrinus in Horst. Fjellgaard wordt begeleid door Darrel Dela- ronde Saskia. In Canada zijn de songs van Fjellgaard beroemd, hij werd in 2005 opgenomen in de Country Hall of Fame en hij won de prestigieuze Juno Award. Het werkgebied van Fjellgaard is dat van het westerngenre. Zijn bege leiders Darrel Delaronde en Sas- kia zijn twee oudgedienden uit de Canadese folk- en blueshoek. Als artiest heeft Fjellgaard zich ontwikkeld tot een van de meest gewaardeerde singer-songwriters in Canada. Met vele concerten en zeven albums heeft hij zich een bijzondere status verworven en die is door het publiek en col lega's beloond met de vele awards waarmee hij is onderscheiden. Naast zijn oprechtheid en uit straling zijn het zijn teksten en de wijze waarop hij zijn muziek brengt die enorm wordt gewaar deerd en de luisteraars aan het denken zetten. Uit Fjellgaards muziek spreekt gevoeligheid, een grote bewogenheid en warmte. Dit optreden begint om 16.00 uur. Voor informatie en reserve ringen; telefoon (077)3983009 en www.cambrinusconcerten.nl. Kunstkring Amber exposeert Tijdens de pinksterdagen is er weer een nieuwe Kunst op Zich(t) te zien in het Koningskerk je. Kunstkring Amber toont schil derijen die de groep de laatste tijd gemaakt heeft. De tien leden laten een grote diversiteit zien. In het Koningskerkje vindt de bezoe ker landschappen, bloemen, stil levens, portretten, mensfiguren en abstract werk. Soms duidelijk geïn spireerd door werk van beroemde voorgangers als Vincent van Gogh of Herman Brood. Kunstkring Amber is al in 1982 opgericht en heeft sinsdien al heel wat schilde rijen laten zien in diverse locaties. De afgelopen periode traden ver schillende nieuwe leden toe tot de schilderkring. Dat vormde een extra stimulans om nieuw werk te maken. Momenteel bestaat de vereniging uit ongeveer tien ama teurkunstenaars uit de kop van Noord-Limburg en Land van Cuijk. De groep is elke donderdagavond hard aan het werk in hun Venray- se schilderlokaal. Met veel plezier maken ze daar hun scheppingen, die veel variatie aan stijl, techniek en onderwerp tonen. De leden van Amber vinden het dan ook erg inspirerend om met elkaar samen te werken. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Martin Arens, telefoon 06-52432722 of Sjaak van Bakel, telefoon (0478)631509. Het Koningskerk je is geopend op 22, 23 en 24 mei van 11.00 uur tot 17.00 uur. Er zijn steeds kunstenaars van Kunstkring Amber aanwezig. Het Koningskerkje is gelegen aan de Spoorstraat 17 in Vierlingsbeek. Tom D'Joos. Zij brengt een afwis selend programma ten gehore. Fanfare Ons Genoegen onder leiding van dirigent Geert Jacobs sluit het concert af. Dit muziekge zelschap is aan het oefenen voor het Peeltoernooi dat op 12 juni plaatsvindt in Meijel. Ons Genoe gen laat het concertprogramma horen dat die dag ook gespeeld gaat worden, aangevuld met onder meer een aantal Hollandse hits. Annie M.G. Schmidt-week De Annie M.G. Schmidt-week bij BiblioNu wordt dit jaar gehouden van woensdag 19 tot en met zon dag 30 mei. De achtste editie van deze jaarlijkse feestweek rondom de geboortedag van Annie M.G. Schmidt heeft als thema Pluk van de Petteflet. Pluk, het jongetje en zijn kraanwagentje, welk kind kent hem niet? Het verhaal over Pluk verscheen in 1968 voor het eerst als feuilleton in de Margriet en in 1971 als boek. Meer dan tien jaar daarna stond het verhaal in het tijdschrift Bobo, waarin het in 39 afleveringen is versche nen. Maar liefst tien dagen lang staan de boeken van Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp bij BiblioNu Venray, Lottum en Broek- huizenvorst in de schijnwerpers. Crazy Chester Band in De Evenaar In De Evenaar in Venray kan men op zondag 23 mei een optre den van de Crazy Chester Band bezoeken. Deze band bestaat uit Jan (gitaar en zang), Hans (gitaar en zang), Mark (slagwerk) en Richard (bas). Alle muzikanten hebben in diverse bands met de meest uiteenlopende muziekstij len gespeeld, van rock-'n-roll tot Latin, en van jazz tot hardrock. Ze zijn in eerste instantie als akoestische band begonnen, maar inmiddels uitgegroeid tot een sixties and seventies coverband. Ze brengen nummers van onder meer Rolling Stones, Beatles, Eric Clapton en Van Morrisson. Deze liedjes worden op een creatieve wijze ten gehore gebracht en met meerstemmige zang, akoes tische en elektrische gitaren, ukelele, bas en percussie wordt gezorgd voor een afwisselend en herkenbaar repertoire. Aanvang 18.00 uur. Negende streekroman Mathieu Breuer De negende streekroman van auteur Mathieu Breuer werd onlangs gepresenteerd bij Media van Dinter in Boxmeer. De titel van het boek is Dorpsperike len in het rijk der Bokken. Het levensverhaal van twee families direct na de oorlog spreekt erg tot de verbeelding, want de roman wordt goed verkocht. Het werk is verlevendigd met ruim tach tig foto's en afbeeldingen uit de naoorlogse tijd en roept evenals het verhaal herinneringen op. Veel van de personages zijn herken baar, evenals de gebeurtenissen in de vijftiger jaren; het boerenleven, de bewaar- en lagere school, de sobere vieringen van Sinterklaas, Kerstmis, Nieuwjaar en carnaval. In Boxmeer kan de vaart en de metworst natuurlijk daarbij niet ontbreken, evenmin belevenissen aan de Maas en de Sasse Waranda. Het is een roman waar menigeen zijn eigen jeugd kan herkennen. De roman is alleen verkrijgbaar bij Media van Dinter in Boxmeer. Boekrecensie in Peel en Maas Het eiland onder de zee is het verhaal van Zarité, een Caribische vrouw in de acht tiende eeuw, die op haar negende als slavin wordt ver kocht aan de Fransman Tou louse Valmorain, de eigenaar van een van de grootste sui kerplantages op Haïti. Ze werkt voor zijn energieke echtgenote. Verzorgt zijn zoontje en wordt zijn concubine. Algauw verwekt Valmorain een kind bij haar. Als de slaven in opstand komen tegen hun onderdrukkers, kan Zarité zich ontdoen van het juk van haar meester, maar omwil le van zijn kinderen helpt ze Val- morain het eiland te ontvluch ten. Ze doen eerst het levendige Havana aan, om zich vervolgens in het opbloeiende New Orleans te vestigen. Daar zal Zarité de liefde vinden en de weg vrijmaken voor het geluk waarnaar ze zo heeft Isabel Allendi Het eil^d ondend verlangd. Deze roman van schrijf ster en journaliste Isabel Allende is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 1990 euro. Riestepap mit proeme! De Peel in Beeld (2) k

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10