Geen derde bouwplan in Oirlo Venray vraagt subsidie Gouden Leeuw voor San Mateo Toekomst voor kindcentra Informatie over dakscans Onderzoek naar Synthese Zes maanden cel voor dodelijk ongeval BEZORGEN? Donderdag 13 mei 2010 - Pagina 3 PEEL EN MAAS Mager resultaat stimuleringsregeling woningbouw toekenning is dat de bouw voor 1 januari 2011 van start gaat. Het resultaat uit de eerste twee ronden is voor Venray teleurstel lend. De bouw moest starten voor respectievelijk 1 januari 2010 en 1 juli 2010. Er werd in totaal voor 75 woningen, verdeeld over zes projecten, subsidie aangevraagd. Het merendeel lag in de wijk Aan den Heuvel in Brabander. Van slechts acht woningen is tot nu toe de bouw daadwerkelijk van start gegaan. De gemeente hoopt dat nog voor 1 juli voor zestien woningen de schop de grond ingaat. De andere 51 woningen komen niet meer voor subsidie in aanmerking. Blijkbaar was de rijksbijdrage - circa 7.500 euro per woning - een onvoldoende stimu lans om de projectontwikkelaars over de streep te trekken. "Het heeft helaas niet storm gelopen", moet ook Jan Loonen bekennen. Er was nog de mogelijkheid om afgewezen aanvragen uit de eer ste twee ronden opnieuw in te dienen in de derde ronde. "Nee, daarvan hebben we afgezien. We hebben alleen de Gouden Leeuw aangemeld, zodat het eerste deel van dit bouwplan kan worden afgerond." De gemeente Venray hoopt op een rijkssubsidie van een kleine drie ton voor de Gou den Leeuw. Het is bestemd voor de bouw van 42 zorgap- partementen, die de afronding vormen van de eerste fase van het bouwproject. Het Rijk heeft onlangs de derde ronde geopend van de stimulerings regeling voor woningbouw projecten. Begin dit jaar werd besloten dat de laatste 23 grondgebonden stadswoningen worden geschrapt in de Gouden Leeuw. Er is te wei- Op zaterdag 15 mei vindt er een groot benefietconcert plaats in De Witte Hoeve in Venray. De opbrengst van de avond is bestemd voor de bouw van een nieuw educatief centrum in San Mateo-Guatemala, een initiatief van Jan Hendriks en Alda Haegens. Aan de avond werken bekende muzikale Venraynaren als Geert Pelzer,Rooy2U,De Bups,D'AcorrD, F-Act, Stef Classens en een dans groep van Myrna v.d. Bosch mee. De presentatie van deze avond is Bewoners die willen weten of hun dak goed is geïsoleerd kunnen op maandag 17, dins dag 18 en en woensdag 19 mei terecht in de burgerzaal van het gemeentehuis. Daar worden de resultaten gepre senteerd van de dakscan die gemaakt is van de bebouwde kom van de gemeente Ven- ray. Op deze scan is te zien via welke daken veel warmte ontsnapt. Tevens adviseert de gemeente Venray op deze avonden huiseigenaren over de mogelijkheden van energie besparing en over de nieuwe Limburgse subsidieregeling. Op een koude heldere win ternacht begin maart vloog een vliegtuig van de firma Dakwacht met een speciale camera over de bebouwde kom van de gemeente Venray. Die camera maakte warm- nig vraag naar dit type huizen. In plaats ervan bouwt Woonzorg Nederland 42 zorgappartementen die bovenop de parkeergarage komen. Voormalig minister Van der Laan stelde vorig jaar een tijdelijke sti muleringsmaatregel in om vast gelopen woningbouwprojecten - vanwege de economische crisis - weer vlot te trekken. Het maxi male subsidiebedrag is 10.000 euro per woning. De gemeente rekent bij de appartementen in de Gouden Leeuw op een bijdrage van 7.000 euro. Bij deze derde in handen van Juezz. Sinds enige tijd zijn Alda en Jan betrokken bij de bouw van het nieuwe educa tieve centrum in het kleine berg dorpje San Mateo, waar binnen nu en enkele maanden 150 van de allerarmste kinderen uit dit dorp naar school kunnen. Inmiddels is men in San Mateo begonnen met bouwen. Niet alleen komt er een nieuwe school, het gehele dorp wordt door de bouw op een hoger niveau getild. Bouwvak kers komen uit het dorp zelf, dit tebeelden van de daken in alle wijken en dorpen. Daardoor is nu zichtbaar dat, de naar schatting 30%, van de huiswarmte verloren gaat via de daken. Voor mensen die hun huis beter willen isoleren tonen de beelden ook aan waar er iets aan de hand kan zijn. Vooral bij de nok, schoorstenen en spouw muren lijkt op veel plaatsen het dak warmer. Of het zinvol is iets aan het dak te doen, door bijvoor beeld isolatie of een daktuin aan te brengen, kan uiteindelijk het beste ter plekke bekeken wor den. Venray is één van de eerste gemeenten in Nederland die het energieverlies via daken in kaart heeft gebracht met dakthermo- grafie. Doel van dit project is om zoveel mogelijk energieverlies in Venray te voorkomen en zo de uitstoot van broeikasgassen te ver minderen. De informatiebijeenkomsten zijn op 17, 18 en 19 mei van 19.00 tot 21.00 uur, in de burgerzaal op het gemeentehuis. Maandag 17 mei is voor de inwoners van het centrum (kern van Venray), de Brabander, Vlakwater en Veltum. Dinsdag 18 mei is de avond voor bewoners van Leunen, Heide, Vre- depeel, Castenray, Smakt, Merselo, Veulen, Ysselsteyn, Oirlo, Wans- sum, Geysteren en Blitterswijck en op woensdag 19 mei zijn de inwoners uit Landweert, Antoni- usveld, Brukske en Oostrum van harte uitgenodigd. ronde zijn de gemeenten voor het eerst ook zelf verplicht een duit in het zakje te doen. Het gaat om ruim 4000 euro per woning, een totaalbedrag van ongeveer 170.000 euro. "We hopen dat dit een stimu lans is. Zie het als een zetje in de rug", zegt wethouder Jan Loonen (CDA). "Nee, het is niet zo dat de bouw van de zorgappartementen valt of staat met deze rijkssub sidie. We hebben een contract met Woonzorg Nederland en de procedure voor de bouwvergun ning loopt." Voorwaarde voor de zorgt ervoor dat er weer enkele families inkomsten hebben. Het materiaal komt van de plaatselijke materialenhandelaar die al enige tijd geen inkomsten had. Door de bouw zijn ook deze man en twee van zijn medewerkers voorzien van een salaris. Inmiddels is men ook gestart met het aanleggen van riolering, die was er in San Mateo nog niet. Al met al ziet de toekomst van San Mateo er zeer rooskleurig uit. Dit kan niet alleen door de inzet van Jan en Alda. De gemeenteraad wil meer invloed op de rekenkamer commissie. Deze commissie bepaalde voorheen zelf welke onderwerpen onderzocht werden. Dat leverde wel eens ongelukkige keuzes op. Een onderzoek naar welzijnsin- stelling Synthese en naar het betaald parkeren staan boven aan het verlanglijstje van de raadsleden. Het laatste onderzoek 'Sturen in de mist' liet een falende aanpak zien van de begeleiding van bij standsgerechtigden naar werk. De rekenkamercommissie onderzocht de jaren 2006 en 2007, terwijl het rapport pas afgelopen najaar werd gepresenteerd. Doordat vrijwel alle aanbevelingen inmiddels in de praktijk waren gebracht, was het voor de gemeenteraad mosterd na de maaltijd. De wens om zelf actu elere onderwerpen aan te dragen, kwam opnieuw naar boven. Voor zitter Van der Kallen van de reken kamercommissie heeft begin dit jaar alle partijen uitgenodigd sug gesties aan te dragen. Een waslijst aan onderwerpen was het resultaat waarbij er twee uitsprongen. Een onderzoek naar de effectiviteit van de subsidies voor welzijnsinstel- ling Synthese en een onderzoek naar het betaald parkeren. De politiek heeft al vaker aan gedrongen op meer controle en toezicht op de werkzaamheden Heel belangrijk is dat er in Venray zoveel mensen zijn die dit project inmiddels ondersteunen. "We zijn enorm veel dank verschuldigd aan Geert Pelzer, Rooy2U, De Bups, D'Accord, F-Act, Stef Classens, Juezz en de dansgroep onder lei ding van Myrna v.d. Bosch die hun medewerking verlenen. En niet in de laatste plaats aan De Witte Hoeve die een zaal ter beschik king heeft gesteld. Evenals Sound wave Audio voor de PA en Walter v.d. Hoek voor de beveiliging. Zij van Synthese. De welzijnsinstelling ontvangt jaarlijks ongeveer 1,5 miljoen euro gemeentelijke sub sidie. De resultaten zijn moeilijk meetbaar. Onlangs heeft het col lege al besloten fors te snijden in het kader van de bezuinigingsope ratie. Synthese moet jaarlijks 20 procent inleveren, wat neerkomt op 300.000 euro. Op 1 november 1993 werd in het centrum van Ven- ray betaald parkeren ingevoerd. In de eerste acht jaar werden de parkeertarieven niet verhoogd. In 2002 kwam er plotseling een inhaalslag met een stijging van 50 procent. Sindsdien zijn de tarie ven alweer meer dan verdubbeld. Onder druk van de gemeenteraad is de jaarlijkse voorgenomen stij ging van 5 procent gehalveerd. De VVD wil weten hoeveel het par keren nu daadwerkelijk oplevert voor de gemeente. Samenwerking wil tevens dat de parkeergarage wordt meegenomen in het onder zoek. Beide partijen eisen meer inzicht in de exploitatie en de hoogte van de parkeergelden. Andere genoemde onderwer pen zijn: subsidies aan kunstinstel lingen, Floriade, circuit De Peel, de Gouden Leeuw, Ruimte voor ruimte, bedrijventerrein De Hulst II, rioleringsplan, nieuwe sporthal, bedrijventerreinen, werkgelegen heid, NLW Bedrijven, toerisme, onderhoud monumenten en inhuur externe ambtenaren. allen doen dit geheel belangeloos voor de bouw van het nieuwe educatieve centrum", aldus Alda Haegens. Alda en Jan verwachten zaterdag dan ook een maximale opkomst. "Er zijn 500 kaartjes in de verkoop waarvan een groot deel al verkocht is", zegt Jan Hen driks niet zonder trots. Kaartjes van tien euro per stuk kunnen gekocht worden in de voorver koop via aldahaegens@home.nl of telefoon 06-10292205 of zaterdag vanaf 19.30 uur aan de zaal. Oud-raadslid Hein van Valkengoed overleden Hein van Valkengoed is vorige week op 90-jarige leeftijd overle den. Hij was zestien jaar gemeen teraadslid, van 1962 tot 1978. Eerst voor de lijst van Grad Schols en later voor Samenwerking Ven- ray, dat ontstond na een fusie van enkele lokale partijen. Van Valken goed werd op 13 november 1919 geboren in Hoogland, provincie Utrecht. In 1954 verhuisde hij naar Venray nadat hij administra teur was geworden bij Inalfa. Al snel werd hij actief in het Venrayse verenigingsleven waar hij tal van functies bekleedde. De uitvaart dienst vond afgelopen maandag plaats in de Grote Kerk. Aangehouden In de nacht van vrijdag op zaterdag is op de Anthonisweg in Boxmeer een 20-jarige man uit Venray aangehouden voor het bezitten van inbrekerswerktuig. De man trok de aandacht van de politieagenten toen hij hen met zeer hoge snelheid op de A73 inhaalde. Toen de auto van de man werd onderzocht, troffen de agen ten een groot keukenmes, beton- schaar en diverse speciale schroe vendraaiers aan. Deze spullen zijn in beslag genomen en de man is aangehouden en ingesloten voor verhoor. PEEL EN MAAS Er komt geen derde bouw plan in Oirlo. De gemeente werkt niet mee aan het initia tief van HEJA Projectontwik keling om twintig vrijstaande woningen te bouwen aan de Hoofdstraat. Op het beoogde bouwperceel is het varkensbe drijf van Philipsen gevestigd en een kleiner deel is gemeen tegrond. Na een jarenlange impasse beschikt Oirlo nu over twee bouw projecten. In 2011 gaat de bouw van start van veertig woningen in de uitbreidingswijk zuid-oost. Het andere bouwplan ligt in de hoek Hoofdstraat-Pastoor Gerardsstraat. Op de plek van de inmiddels gesloopte boerderij van Hesen is plaats voor ruim twintig wonin gen. De gemeente wijst erop dat De rechtbank in Roermond heeft de 21-jarige N. van E. uit Well veroordeeld tot zes maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De uitspraak is conform de eis van het Openbaar Ministerie (OM). De rechtbank is het eens met het OM, dat de man beschuldigt van grove verkeersfouten en het veroorzaken van een dodelijk ongeval, op 15 maart vorig jaar in Wanssum. Bij dat ongeval kwam de 17-jarige Guus Verstegen uit Oostrum om het leven. Guus Ver stegen werd 's nachts, toen hij naar huis fietste, van achteren aan gereden door een auto, die werd bestuurd door Van E. De verdachte liet de politie weten dat hij de Wethouder Ger van Rensch is enthousiast over de uitkom sten van een experiment dat in 2008 en 2009 is gehouden. In de voormalige gemeenten Horst aan de Maas en Meer- lo-Wanssum is in Hegelsom en Wanssum gelijktijdig een combinatie van peuterspeel- zaalwerk en kinderdagopvang voor 2 tot 4 jarigen aangebo den. "De resultaten van dit experi ment geven hoop voor de toe komst", aldus Van Rensch. "Een geïntegreerd kindcentrum, waarbij kinderopvang en peuterspeelzaal samen gaan, is één van de midde len om tegenwicht te bieden aan ontgroening en krimp in kleine kernen." Uit de evaluatie van het experiment is gebleken dat er vertrouwen en draagvlak is bij de betrokken partners. De erva ringen uit Hegelsom en Wanssum laten zien dat deze kindcentra ook financieel levensvatbaar zijn. Ger van Rensch: "Door het toekennen van de projectsubsidie van 30.000 euro willen we kijken of de suc cessen ook in andere kleine ker nen realiseerbaar zijn. We moeten de kans aangrijpen en manieren vinden om de mensen in de kleine kernen te houden. Daar moet je voorzieningen voor bieden, ook op het gebied van kinderopvang." De projectsubsidie van 30.000 euro wordt beschikbaar gesteld aan Dynamiek Samenspel. Deze organisatie ziet vooral ook de inhoudelijke meerwaarde van het project omdat er sprake is van een doorgaande ontwikkelingslijn bij het jonge kind. Reden ook waarom Dynamiek Samenspel het concept geïntegreerde kindercentra verder wil doorontwikkelen. Te denken valt aan zogenaamde brede scho len, waarbij ontwikkelingsgericht Oirlo in de komende tien jaar behoefte heeft aan 52 woningen. De twee bestaande bouwplan nen - samen ruim zestig wonin gen - voorzien daar ruimschoots in. Als er een derde bouwproject bijkomt, dat ontstaat er volgens de gemeente 'overcapaciteit op de plaatselijke woningmarkt.' Bovendien is de gemeente niet zo gelukkig met de ligging van de woningen, die deels langs de spoorlijn zijn gepland. 'Qua geluidsbelasting een erg onlogi sche situatie', luidt het oordeel. 'Er moet een aanzienlijk grotere afstand tot het spoor worden aan gehouden.' Bovendien overschrijdt het bouwplan de grenzen die zijn vastgelegd in de ruimtelijke visie van Oirlo. Het bouwplan zuid-oost biedt genoeg variatie in woningty- fietsende Guus Verstegen te laat opmerkte, mede omdat het ach terlicht op de fiets niet zou bran den. Omdat de jongen midden op de weg fietste, besloot Van E. hem rechts in te halen. Guus Verstegen besloot echter ook naar rechts uit te wijken, met de botsing tot gevolg. Volgens het OM had Van E. nooit rechts mogen inhalen, maar had hij moeten remmen toen hij Guus Verstegen midden op de weg zag fietsen. Bovendien bleek uit tech nisch onderzoek dat het achter licht van de fiets waarschijnlijk wel heeft gebrand. 'Grove ver- keersfouten', concludeerde het OM, dat Van E. ook verweet wei nig medeleven richting de familie van Guus Verstegen te hebben getoond. werken ook een basisvoorziening inhoudt voor alle kinderen van 2 tot 4 jaar. In het Coalitieakkoord voor 2010-2014 heeft de gemeente Horst aan de Maas aangegeven, dat naast het leefbaarheidaspect ook de mogelijkheden voor combina tie zorg en werk alle aandacht ver dienen. De gemeente wil daarom graag met Dynamiek Samenspel en andere partners meewerken aan het realiseren van innovatieve concepten om opvang in de klei ne kernen mogelijk te maken. Bij voorbeeld door complete dagar rangementen met combinaties van onder andere peuterspeelzalen, kinderopvang, sportverenigingen en onderwijs. Het toegekende, een eenmalige projectsubsidie van 30.000 is daarbij een eerste stap. Vervolg voorpagina 'Meerdere locaties racecircuit in beeld' "Zodra het college het locatie- onderzoek heeft vastgesteld, zal dit onderzoek natuurlijk open baar zijn. Het is dus geenszins de bedoeling om dit project in het geheim te voltooien." De SP betwijfelt of wel de juiste weg wordt bewandeld. Wellicht is een andere manier die een beter resultaat oplevert, denkt de par tij. "Of de huidige weg een goede weg is, is op dit moment niet te zeggen", aldus Van der Broeck. "Wel is er bewust gekozen voor een breed gedragen besluitvor ming. Dat dit ten koste gaat van de snelheid van de procedure, is een prijs die alle partijen bereid zijn te betalen." Tot slot wil de SP nog weten hoe de samenwerking ver loopt. "Zoals elke relatie kent ook deze relatie haar goede en slechte tijden", luidt het antwoord. pe en kavelgrootte, zodat aan alle wensen van potentiële bouwers in Oirlo kan worden voldaan. Het gemeentelijk Grondbedrijf heeft zelf grote financiële belan gen bij de twee bouwprojecten in Oirlo. De gemeente zit daarom niet te wachten op concurrentie. Het derde bouwplan zou veel minder concurrerend zijn, als gekozen wordt voor woningen op grote kavels. Dit zou ook een mooie landschappelijke afron ding zijn van de dorpskern. Maar de verkoop van grote huizen op ruime kavels loopt momenteel uiterst stroef, zoals de Ruimte voor Ruimtewoningen in Bra bander. De gemeente constateert dat de markt is verzadigd voor dit hogere segment. Dat is een reden te meer het initiatief af te wijzen. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Informatiemarkt MaS Voor ruim 250 leerlingen van het Raayland College in Venray die volgend schooljaar (2010-2011) MaS (maatschappelijke stage) gaan doen wordt op dinsdag 18 mei een informatiemarkt gehou den. Via deze informatiemarkt, georganiseerd door het Raayland College en Steunpunt Vrijwilligers werk Match, krijgen leerlingen de gelegenheid kennis te maken met maatschappelijke organisaties in Venray e.o. waar ze hun MaS kun nen doen. Voor organisaties een unieke kans om zich te promoten aan de toekomstige MaS leerlin gen. Organisaties die al bekend zijn met de maatschappelijke stage en organisaties, die voor het eerst stageplaatsen beschikbaar stellen, zullen zich deze avond presente ren. Voor het Raayland College is het de eerste keer dat deze markt wordt gehouden. Leerlingen leren een organisatie persoonlijk ken nen wat de drempel lager maakt om daar hun maatschappelijke stage te doen. De informatiemarkt vindt plaats van 19.00 tot 20.30 uur in de grote aula van het Raay- land College in Venray. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) intratuin Groot benefietconcert DAKWERKEN FRANK SCHAEFFERS Renovatie i Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken t •Velux vensters m 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum een abonnement waard Verspreidingsburo Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Dipladenia Sundaville Rood of roze, hoogte 80 cm, zon, potmaat 19 cm. Intratuin Venray Langstraat 133, 0478-588585. Vrijdag koopavond. www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3