'Het leven is niet altijd rozengeur en maneschijn' Presentatie Leven van de wind groot succes Koester uw Monument Eerste boek Castenrayse Vennen voor burgemeesters i Honderdeenendertigste jaargang - week 19 - donderdag 13 mei 2010 Riny van Rens (80) en Wim Claessens (78) leerden elkaar in 1956 kennen in de Prin senhof in Venray. Vier jaar later traden ze in het huwelijk. 'Eenvoudig, maar gezellig', zo noemt het gouden bruidspaar de bruiloft op 19 mei 1960. Het paar is nog steeds gelukkig samen, ondanks de tegensla gen die ze in al die jaren te ver duren hebben gehad. Volgende week vieren ze hun gouden huwelijk. "Onze bruiloft hebben we gewoon thuis gevierd, met een lekkere koffietafel," herinnert Riny Claessens zich. "Op 6 juni zijn we nog voor de kerk getrouwd. We hebben in totaal drie kinderen gekregen: Franca, Mieke en Ste fan. Franca kan moeilijk lopen en Stefan is visueel en lichamelijk beperkt. Dat brengt toch extra zorgen met zich mee. En we heb ben twee kleinkinderen, Davey en Daniëlla. Dat zijn de mooie kanten van het leven. Toen Wim nog niet ziek was, heeft hij vijf jaar op de kleinkinderen gepast. Hij stond om 5.00 uur op om de kinderen op te halen en naar school te brengen." "Ons leven is niet over rozen gegaan," vertelt Wim Claessens. "We hebben veel meegemaakt, maar ons er altijd doorheen weten te slaan. De afgelopen tien jaar heb ik vaak in het ziekenhuis gelegen. In november vorig jaar ben ik weer thuisgekomen. We hebben veel steun gehad van mijn bil jartvrienden, ze hebben me vaak opgebeurd. Ons tuintje wordt bijgehouden door kennissen, en onze familie of kennissen helpen met boodschappen doen. En aan de familie Klomp hebben we veel steun. Dit is familie van Marian, die ons, met een heel team van Pro- teion Thuiszorg verzorgt. Als we al die steun niet hadden gehad, dan had ik hier nu niet gezeten." PILSJES Op 19 mei vieren Riny en Wim Claessens hun gouden huwelijk thuis, met familie, vrienden en kennissen. "Er wordt gezellig iets gegeten met z'n allen en de buren hebben aangeboden om het huis mooi te versieren," vertelt Riny Claessens glunderend. Het zilveren huwelijk vierde het echtpaar in Café Klomp. Wim Claessens kwam daar vaak om te kaarten, te biljar ten en natuurlijk een borreltje. "Ik heb veel pilsjes gehad. Volgende week zou ik ook graag wat pilsjes willen drinken, maar dat is mis schien geen goed idee met mijn medicatie. Maar we gaan er in elk geval van genieten." wim en Riny Claessens waren altijd heel actief. Riny werkte, voor dat ze kinderen kreeg, bij Rank Xerox en later heeft ze de zorg voor het gezin op zich genomen. Wim werkte in de bouw. "Voor mijn ziekte deden we veel samen. Ik deed vaak boodschappen. Ik was coach in het zaalvoetbal en ben jaren scheidsrechter in het veldvoetbal geweest. Sport zit diep in mijn hart. Nu kijken we veel tv. Af en toe ga ik er met mijn scoot- mobiel op uit. Lekker een blokje om." GEVEN EN NEMEN Wim en Riny Claessens wonen al 32 jaar op de St. Luciastraat. En met veel plezier. "We willen hier graag blijven wonen, zo lang als het kan. Met hulp van de thuiszorg hopen we ons te kunnen redden. De mensen die hier komen, zijn allemaal even lief. En onze kinde ren komen regelmatig langs. Wat volgens ons belangrijk is in een goed huwelijk is praten. Je moet geven en nemen en ieder heeft zijn goede en minder goede kan ten." Marian Cruijs, die met het team van Proteion Thuiszorg het echtpaar verzorgt, bewondert de kracht van het paar. "Ik ken ze al heel lang, omdat ze vroeger al in het café van mijn ouders, en later van mijn broer kwamen. Ondanks alles zijn ze altijd positief en vrien delijk. Ze hebben altijd veel tijd gestoken in hun kinderen en dat vind ik heel knap." De presentatie van het boek over de historie van windmo len Nooit Gedacht, Leven van de wind, was afgelopen zon dag een groot succes. Ruim 150 bezoekers vonden de weg naar de molen in Merselo om de presentatie bij te wonen. Het officiële gedeelte werd geopend door het indringende gedicht Welteruste, over de jonge molenaar Frans Michels die in 1944 in het verzet om het leven kwam, geschreven door zijn jongste zus Ie Daarna volgde een stemmig intermezzo op de cello door oud dorpsgenoot en ver familielid Marlies Muijzers. Teja Michels, de auteur van het boek, tevens bestuurslid van de molenstichting en een telg van de vijfde generatie van de molenaarsfamilie gaf een persoonlijke toelichting over de totstandkoming van het boek. Aan burgemeester Hans Gilissen werd het eerste exemplaar overhandigd. De burgemeester complimen teerde Teja en de stichting met het fraaie boek en de innemende presentatie. Hij roemde de activi teiten van de molenstichting om hun kostbare monument -"dat zo bepalend is voor de sky-line van Merselo"- weer een belangrijk rol in het dorp te geven, zoals dat ook het geval was in de geschiedenis. Ten slotte kregen enkele mensen die Teja behulpzaam waren bij het reconstrueren van de geschiedenis een exemplaar van het boek over handigd. Tot laat in de namiddag was het een komen en gaan van belangstellenden en werden vele boeken gesigneerd. Het boek is te koop via boek@molenmerselo.nl, op de molen, in de Venrayse boek handels en bij de VVV Sjef Verlinden kreeg ook een exemplaar van het boek. Op het einde van de 19e eeuw telde Venray zeven windmolens waarvan er anno 2010 nog twee over zijn, beide ronde stenen belt molens zijn rijksmonument: de St. Petrusmolen (Stoksmolen), aan de Sportlaan in Venray (foto links) en Molen Nooit Gedacht, Groot Dorp in Merselo.De oudste hou ten standaard windmolens in Ven- ray waren van ca. 1560 tot 1880 eigendom van de Grote Kerk. De pachtopbrengst werd gebruikt voor restauratie van de kerk. De Bossche Molen, gelegen in de Molenklef, gebouwd ca 1295, in 1878 verplaatst naar de Kemp (nu Kennedyplein) vanaf toen St.Anna- molen genoemd, werd gesloopt in 1923. De Leunse Molen aan de Molenhofweg uit ca 1437 werd gesloopt in 1918. De sloop vond plaats vanwege teruglopende omzet. Concurrentie werd onder vonden van vijf nieuwe moderne stenen windmolens die in Venray en omgeving gebouwd werden. De St. Catharina Molen in Leunen (1893) en de Antonius Molen aan de Stationsweg (1897) sneuvel den beide door oorlogsgeweld in 1944. In Heide stond van 1904 tot 1958 een coöperatieve wind- graanmolen. De St. Petrusmolen (ook wel Gitzelsmolen genoemd) werd gebouwd in opdracht van de Venrayse molenaar Johannes Gitzels door de Venrayse gebroe ders Wijnhoven. De molen werd in gebruik genomen op 29 juni 1856, de naamdag van Petrus en Paulus. In 1918 werden de houten wieken vervangen door stalen. In 1937 werd de molen verkocht aan Gerard Stoks, tot 1921 molenaar van bovengenoemde St. Annamo- len. Stoks voerde restauraties uit in 1938 (achterstallig onderhoud) en 1941 (zware stormschade). Na de bevrijding in 1944 kon de licht beschadigde molen weer snel aan het werk om de bevolking van meel te voorzien. Er volgden nog twee grote restauraties in 1964 en 1991. Het is jammer dat de hoge bomen in de directe omgeving, de wieken zoveel uit de wind houden; zij kunnen hun werk niet altijd naar behoren doen. Dit in tegenstelling tot in Merselo, waar de Nooit Gedacht gebouwd werd in 1867 door Simon van den Ber- kel. Hier heeft de wind aan alle kanten vrij spel om het raderwerk in werking te zetten. De molen kwam in 1881 in bezit van Mathijs Michels en is thans eigendom van de Stichting Nooit Gedacht. De (vrijwillige) molenaars Helma en Lambert Michels zijn inmiddels wel de vijfde generatie van deze familie, die de molen draaiende houden. Ook aan deze molen werden grote aanpassingen en restauraties uitgevoerd. (1913, 1927, 1948, 1964, 1991-1995). Het ging beide molens niet altijd voor de wind, er waren vaak moeilijke tijden door onder meer brand, storm en economische malaise. Mede dankzij de hulp van de Rijksdienst Monumentenzorg, Ver eniging De Hollandse Molen en de inzet vele vrijwilligers staan beide molens er nu prachtig geres taureerd bij en vormen zij mar kant zeer waardevolle elementen in het landschap. Foto Frans de Roos. Tekst Leo- nie Cals. Bronnen: Stichting Molen Nooit Gedacht Merselo, Archief SVM/OMD-SVM. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. In gemeenschapshuis De Wis in Castenray wordt op zaterdag 10 juli het 252 pagina's tellende boek De Castenrayse Vennen gepresen teerd. De eerste twee exemplaren worden aangeboden aan Kees van Rooij, burgemeester van de gemeente Horst aan de Maas en aan Hans Gilissen, burgemeester van de gemeente Venray. Het 86 ha grote staatsnatuur- reservaat De Castenrayse Ven nen strekt zich uit over de beide gemeentes en het gebied sluit naadloos aan op de Schadijker bossen. Van oudsher togen inwo ners van beide gemeentes naar het veengebied om er turf en geriefhout te halen. Zo gebruik ten bonentelers uit Meterik veel bonenpalen die in Castenray gehaald werden en werd turfslijk uit het gebied verkocht op de Venrayse markt. Ook beleefden inwoners uit beide gemeentes van 1930 tot 1970 veel schaatsplezier op de schaatsbanen. Na de ruilver kaveling zakte door de kanalise ring, verbreding en uitdieping van de Lollebeek de waterstand der mate dat de schaatsbanen vrijwel geheel dichtgroeiden met riet en struikgewas. Tegenwoordig is het broekbosgebied een van de mooi ste plekken in Noord-Limburg om te genieten van natuurschoon. In het gebied is een ruim 3,5 km lange wandelroute aangelegd die een natuurlijk en avontuurlijk karakter heeft. Op het schrale, hoger gelegen grasland lopen enkele Schotse hooglanders. Som mige delen van de wandelroute kunnen erg drassig zijn, zodat laarzen aan te bevelen zijn. Voor mensen die minder goed ter been zijn is de wandelroute ongeschikt. Over dit natuurgebied heeft Jan Strijbos, voorzitter van de Stich ting Heemkundig Genootschap Castenray, een boek geschreven. In 35 hoofdstukken komen vrij wel alle facetten van het gebied aan bod, van historie tot actuele situatie. De ruim foto's en land kaartjes geven een beeld van hoe het gebied vroeger was en hoe het er nu uitziet. Het boek is te bestellen door overmaking van 35 euro op reke ningnummer 128137517 ten name van Heemkunde Castenray. KL EN MAAS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15