Gebiedsontwikkeling voorbeeld hoogwaterveiligheid 'Meer uitstraling galafeest' t Twijfels bij D66, PvdA-PK en SP Flexpool vrijwilligers mms#» tirnrnrnjmpiM mnmiKOwese PANTALON HEMDEN «ÜÜLiib POLO'S 77II95 Langer zelfstandig wonen b ZOMER fïïg|j§2j Advocaten arbeid en ontslag bestuursrecht bouwrecht echtscheidingen faillissement milieurecht overeenkomsten vergunningen IA Gunhoek PEEL EN MAAS Donderdag 6 mei 2010 - Pagina 5 Deltacommissaris Wim Kuij- ken van het Deltaprogramma bracht onlangs een werkbe zoek aan het plangebied Ooij- en - Wanssum. Met een delega tie kwam hij kennisnemen van het belang van gebiedsontwik- keling voor hoogwaterveilig heid in de toekomst. Tussen de dorpen Broekhuizen en Wanssum in Noord-Limburg ligt een tien kilometer lange oude Maasarm. Door deze Maasarm bij hoog water weer mee te laten stromen en bij Ooijen en Wanssum twee hoogwatergeulen aan te leg gen, krijgt de Maas meer ruimte, ontstaat een bijzonder landschap en kan het gebied zich weer eco- nomisch ontwikkelen. Natuur, hoogwaterbestrijding, recreatie, toerisme, woningbouw en land bouw worden in samenhang ontwikkeld. Kuijken, oud-secreta ris-generaal van onder meer het ministerie van Verkeer en Water staat, kwam zelf kijken en luiste ren hoe de verschillende partijen het gebied denken aan te pakken. Door de ruimtelijke ingrepen in onderlinge verbinding integraal aan te pakken, zal de realisatie naar verwachting sneller, goedkoper en beter verlopen is de opvatting van provincie Limburg, gemeen ten Horst aan de Maas en Venray, Waterschap Peel en Maasvallei en Rijkswaterstaat. Onlangs heeft het Rijk 85 miljoen euro gegeven om dijken aan te leggen. Verant woordelijk gedeputeerde Ger Driessen: "Met het geld is er ook ruimte voor gebiedsontwikkeling. We kunnen de beveiliging van de Maas niet in lengte van jaren tech nisch blijven oplossen door alleen maar kades te bouwen." OVERSTROMING Met de 85 miljoen euro komt het beloofde veiligheidsniveau tegen overstromingen weer een stapje dichterbij. In 2020 moet dat het geval zijn. De 85 miljoen die het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor prioritaire kerin gen ter beschikking heeft gesteld, wordt in het hele stroomgebied van de Maas gebruikt. Deze kade- aanleg is in handen van de water schappen. Om de totale Maas te kunnen beveiligen, is ongeveer 400 miljoen nodig. Henk van Alderwegen, voorzitter Water schap Peel en Maasvallei: "Uiter aard zijn we blij met de 85 mil joen euro, maar weten dat dit niet voldoende is. We willen hier graag nog een keer met de minister over van gedachten wisselen." Gedepu teerde Ger Driessen vult aan: "Als je ook ziet wat er op het gebied van klimaatsverandering op ons afkomt. We moeten leren leven met het water. De gebiedsontwik- keling in Ooijen-Wanssum is daar een voorbeeld van en biedt ons de helpende hand." Maatregelen als hoogwater- geulen en de reactivering van de Oude Maasarm passen in het zogenaamde Deltaprogramma dat nu onder leiding van de Delta commissaris wordt opgebouwd. Dit programma gaat over de lange termijn waterveiligheid en -voor ziening in ons land en vloeit voort uit het advies van de Commissie Veerman van 2008. Het omvat vele zeer diverse en ingrijpende maat regelen waarmee droge voeten en een goede watervoorziening voor de langere termijn (tenminste tot 2100) moeten worden zeker gesteld. Deltacommissaris Kuijken is degene die het Deltaprogramma in samenwerking met de regio's moet opstellen, actualiseren en laten uitvoeren. Eindexamenkandidaten Raayland College volgen stijldanslessen Meer uitstraling geven aan het galafeest. Dat is volgens leerlin genorganisator Bas van Bergen de gedachte achter de drie stijldans lessen die zo'n zeventig van de in totaal vijfhonderd eindexamenkan didaten van het Raayland College in de afgelopen weken volgden bij Dansschool Janssen in Venray. Het galafeest vindt plaats op vrijdag- avond 11 juni. Vanaf parkeerplaats bij sporthal De Wetteling vertrekt die avond om 19.00 uur een grote stoet naar discotheek Zenith, waar het galafeest wordt gehouden. De eindexamens beginnen op maan dag 17 mei. Op Peel en Maas TV was deze week een interview te zien met Bas van Bergen over de danslessen én het galafeest. Uit- Zeventig eindexamenkandida ten volgden dansles. zending gemist? Kijk dan op de website www.peelenmaastv.nl. Horster gemeenteraad akkoord met uitbreiding Tienrays pluimveebedrijf Het leek allemaal in kannen en kruiken, de uitbreiding van pluimveebedrijf Van Leendert BV aan de Mackayweg in Tien- ray van 225 naar 295 duizend leghennen. In een proces van meer dan twee jaar waren alle noodzake lijke procedures probleemloos doorlopen. Het laatste puntje op de i vormde de goedkeuring van het bestemmingsplan dat uitbrei ding van het bedrijf daadwerke lijk mogelijk maakt. Dat fiat moest de gemeenteraad van Horst aan de Maas vorige week dinsdag geven. Dit gebeurde uiteindelijk ook, maar er ging wel een debat van meer dan een uur aan vooraf. Terwijl de fracties van CDA ('zorg vuldig proces') en Essentie wei nig woorden vuil maakten aan de goedkeuring van het bestem mingsplan voor uitbreiding van Van Leendert BV, spraken de drie overige fracties openlijk hun twij fels uit. PvdA-PK-woordvoerder Richard van der Weegen zei de uitbreiding een maat te groot te vinden en liet doorschemeren zich zorgen te maken over moge- VAN DER PUTT Onze gespecialiseerde advocaten zullen u graag van dienst zijn! De telefonische intake is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen lijke toekomstige uitbreidingen van het bedrijf. Van de andere kant moest hij vaststellen dat er feitelijk geen weg terug meer was, omdat de goedkeuring van het bestemmingsplan het staartje van een heel traject was. Zijn conclu sie: "We staan eigenlijk met de rug tegen de muur." Hetgeen wethou der Birgit Op de Laak (die Leon Litjens verving) erkende: "Het zou niet fair zijn ten opzichte van de ondernemer om te zeggen: 'Nieu we gemeente, nieuwe ronde'." De woordvoerders van de oppo sitiefracties, Henk Kemperman (D66) en Anthony van Baal (SP), bestookten de wethouder met een groot aantal kritische vragen. Waarom neemt de oppervlakte van het bedrijf met een derde toe, terwijl het aantal kippen slechts met een achtste stijgt? Moet het bedrijf niet beter in het landschap worden ingepast? Zijn er geen volksgezondheidsrisico's? Krijgt Tienray straks niet te maken met geurhinder? Leidt de uitbreiding niet tot een verkeerstoename? Is uitbreiding überhaupt nodig voor de bedrijfsvoering? Wethouder Op de Laak wees erop dat uit onderzoek was geble ken dat de verkeerstoename, de geurhinder en de volksgezond heidsrisico's binnen de perken bleven. Maar daarmee had ze nog niet alle zorgen weggenomen. D66 bleef onder meer kritisch over het ontbreken van bomenrijen die het bedrijf aan het zicht onttrekken. Ook SP'er Van Baal zat nog steeds met vragen. Zo was hem nog altijd onduidelijk of de al in aanbouw zijnde nieuwe stal er hoe dan ook kwam, ongeacht het besluit van de gemeenteraad. De wethouder bleef een antwoord op die vraag schuldig. De almaar voortdurende discussie begon CDA en Essentie intussen danig op de zenuwen te werken. CDA-woordvoerder Henk Weijs vond dat de raad zijn ver antwoordelijkheid moest nemen richting ondernemer en wees op het belang van de intensieve vee houderij: "Laten we ervoor waken dat we niet de kip met de gouden eieren slachten." Eric Beurskens (Essentie) onder schreef het betoog van Weijs: "We moeten maatschappelijk verant woorde keuzes maken. Dat bete kent niet alleen doembeelden schetsen. Schaalgrootte is nodig om financieel te kunnen voldoen aan milieueisen. We veroorzaken zelf het probleem met alle eisen die we stellen." Verder ageerde Beurskens vooral tegen het optre den van Henk Kemperman: "Ik verbaas me over alles wat ik hier hoor. Als raad moeten we kaders stellen, we moeten ons niet in details storten." En dat was weer tegen het zere been van de PvdA- PK'ers Roy Bouten ('Beurskens zet D66 flauw weg') en Richard van der Weegen ('Deze manier van omgaan met elkaar bevalt mij niet'). Het einde van het liedje? D66 stemde tegen uitbreiding van het pluimveebedrijf, de overige vier fracties gingen akkoord, al dan niet schoorvoetend. Match Vrijwilligers Steun punt Venray start met een flexpool. De flexpool is een initiatief om vraag en aanbod voor eenmalig of kortdurend vrijwilligerswerk bij elkaar te brengen. Organisaties kunnen hun eenmalige/kortdurende vacatures aanmelden en vrij willigers kunnen zich inschrij ven voor eenmalige of kortdu rende vrijwilligersklussen. Match wil hiermee een bestand opbouwen van vrijwilligers die zich af en toe willen inzetten voor diverse verenigingen, clubs, organisaties. Deze vrijwilligers kunnen aangeven hoe vaak en bij welke werkzaamheden ze benaderd willen worden voor een vrijwillige klus. De organi satie kan bij Match aangeven op welke dag(en) ze flexpoolvrijwil- ligers kunnen gebruiken, waarna Match binnen zijn bestand de vrijwilligers zal benaderen. Vol- gens Match voorziet de flexpool in een hedendaagse behoefte. Coördinator Yvonne Hanraets: "Vrijwilligerswerk is boeiend en uitdagend werk dat veel voldoe ning geeft. Heel veel mensen zet ten zich op één of andere manier vrijwillig in voor een organisatie, club of vereniging. Ook mensen met minder tijd en ruimte wil len zich vaak wel inzetten voor vrijwilligerswerk, maar kunnen dit niet 'vast' doen en weten vaak niet waar dit kan. Aan de andere kant hebben veel organisaties hun eigen vaste kern van vrijwil ligers, maar zijn ze bij eenmalige activiteiten zoals bijvoorbeeld een uitstapje, evenement of grote activiteit op zoek naar (extra) vrij willigers. De flexpool brengt die partijen bijeen." Geïnteresseerden kunnen zich melden via telefoon (0478)516995 of via e-mail info@vrijwilligers- werkvenray.nl. w w Herbegrafenis Duitse soldaten niet langer in stilte De stoffelijke resten van tij dens de Tweede Wereldoorlog in Nederland gesneuvelde, anonieme Duitse militairen worden voortaan met een officiële ceremonie herbe graven op de Duitse begraaf plaats in Ysselsteyn. Adjudant Geert Jonker, het hoofd van de Nederlandse Bergings- en Identificatiedienst (BID), meld de dat maandag in het EO- radioprogramma Dit is de dag. Volgens het bestaande begra fenisprotocol vinden de bijzet tingen op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn plaats in stilte en zonder enige cere monie, vaak ook zonder de aan wezigheid van nabestaanden. Op 26 mei zal de eerste herbegra fenis nieuwe stijl van vijftien Duit se militairen plaatshebben. Daarbij zullen nabestaanden, een geeste lijke, Nederlandse en Duitse auto riteiten, militairen en scholieren aanwezig zijn. Nog niet alle vijftien betrokkenen zijn geïdentificeerd. Het protocol werd gewijzigd in samenspraak met de Duitse Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfürs- orge. Hiertoe zijn maanden van overleg geweest tussen de Neder landse en Duitse autoriteiten. Jon ker vindt dat Duitse gesneuvelden met meer waardigheid moeten worden herbegraven. Ook na 65 jaar is dat volgens hem belang rijk, ook voor de nabestaanden. De BID is onderdeel van de Koninklijke Landmacht. De dienst probeert aan de hand van DNA- onderzoek en in samenwerking met het Rode Kruis nabestaanden van gevonden, gesneuvelde Duitse militairen op te sporen en uit te nodigen. Volgens schattingen lig gen er nog ongeveer drieduizend vermiste Duitsers ergens in een anoniem veldgraf. Zij worden veelal gevonden in de buurt van slagvelden zoals bij Arnhem of in vliegtuigwrakken. Rechter: architect moet planschade betalen De rechtbank in Roermond heeft geoordeeld dat Archi tectenbureau Theo Vissers de eigenaren van twaalf wonin gen in het plangebied Beem- dweg en Postbaan in Wans- sum alsnog de planschade moet vergoeden. Deze schade bedraagt ruim 76.000 euro. De rechter is van oordeel dat de gemeente terecht Vissers' bezwaarschrift tegen de toe kenning van planschade aan de omwonenden heeft afgewezen. De architect op zijn beurt blijft ook na de uitspraak van mening dat de eigenaren geen recht heb ben op planschade. "Hun uitzicht vermindert niet of nauwelijks en ook hun privacy wordt slechts beperkt, maar in de meeste geval len helemaal niet, geschaad door inkijk vanuit de nieuwbouw. En van geluidsoverlast is al helemaal geen sprake ."Vissers kan tegen het besluit van de rechtbank in Roer mond in beroep gaan bij de Raad van State. Daarover heeft hij nog geen besluit genomen. Man beledigt politie Tegen een 19-jarige man is door de politie proces-verbaal opgemaakt voor belediging en openbare dronkenschap. Na een opstootje in discotheek Zenith in Oostrum gedroegen drie man nen zich agressief tegenover de beveiliging en politie. Ze waren even daarvoor uit de discotheek gezet en weigerden om te vertrek ken. Daarbij schold de 19-jarige de agenten uit en beledigde hen. Themamiddag voor senioren De Commissie Ouderenhuis vesting (COH) van de Centrale van Ouderenverenigingen houdt jaarlijks een informa tiemiddag over een actueel onderwerp dat met het wonen van senioren te maken heeft. De Centrale van alle ouderen verenigingen binnen de gemeente Venray vertegenwoordigt meer dan 4500 georganiseerde leden. Dit jaar heeft de COH gekozen voor het thema domotica ofwel woonhuisautomatisering. Dit thema staat centraal op maan dag 31 mei vanaf 13.30 uur in De Kemphaan, Kennedyplein in Venray. Rond het woord dom- otica hangt nog steeds - volle dig ten onrechte - een waas van onbegrip. De nadruk ligt te vaak op de geavanceerde technische mogelijkheden, terwijl veiligheid, comfort en zelfs visueel contact met zorgverleners tegenwoordig heel eenvoudig in de woning te realiseren zijn. Het uitgangspunt is dat ouderen in een latere fase van hun leven niet als vanzelfsprekend naar een verpleeg- of verzorgings huis zouden moeten verhuizen, maar van een optimale zorgverle ning in eigen huis moeten kunnen genieten. Door handige aanpassin gen in huis en met zorgverlening dichtbij, kunnen ouderen in hun eigen huis en vertrouwde omge ving blijven wonen. Bovendien kan hierdoor eenzaamheid wor den verdreven. Daarbij gaat het over twee, onderling gekoppelde zaken: technologie en dienstver lening. Met simpele en goedkope techniek kan tegenwoordig veel worden gefaciliteerd. Deze zaken worden samengevat in het begrip leefstijlmonitoring. Het gaat dan niet alleen om zorgalarmering, waarbij iemand binnen 20 minu ten binnen is om adequate zorg te kunnen verlenen, de zogenoemde ongeplande zorg, maar ook om hulpmiddelen voor mensen die moeilijk ter been zijn, slecht horen of soms verward zijn. Daarbij wordt gebruikgemaakt van bewe gingssensoren of videobeelden met een melding naar een zorg- centrale of de gsm vaste telefoon van de kinderen. Kan iemand bij een val niet bij de alarmknop, dan is er een systeem dat 'herkent' of iemand gevallen is, maar ook 'ziet' of er iemand in de buurt is om te hel pen. Ook praktische zaken, zoals met een afstandbediening draad loos de verlichting schakelen of om het slot van de voordeur bij voorbeeld vanuit bed te ontgren delen voor bezoek. Er kan contact gelegd worden met bewoners om te toetsen of medicijnen zijn ingenomen. Deze medicijnen kunnen zelfs per dag geseald en op afstand bediend in huis ter beschikking worden gesteld. Kortom, er zijn zoveel mogelijk heden en ontwikkelingen dat er niet alleen kan worden gesproken van een levensloopbestendige, maar van een toekomstbestendige woning. Ervaringsdeskundigen vanuit Synthese, de Zorggroep en Proteion verstrekken tijdens de themamiddag informatie. Begin nend met eenvoudige alarmering naar een achterwacht en ein digend met een beeld van wel licht nog voor velen ongekende ontwikkelingen. In de pauze van het programma worden deze ontwikkelingen gedemonstreerd. Na de pauze gaan de inleiders in de vorm van een forumdiscussie aan de hand van de vragen uit het publiek uit gebreid in op alle aspecten met betrekking tot woonhuisautomati sering. Vooral komen hierbij aan de orde de opgedane ervaringen bij diverse projecten in het land. De Commissie Ouderenhuisves ting is ervan overtuigd dat deze themamiddag een interessante en leerzame middag wordt. Niet alleen voor de direct bij de proble matiek betrokken mantelzorgers, maar ook voor zowel medioren (55+) als senioren (65+) omdat die groepen wellicht in de toe komst met zorgbehoefte of zorg verlening worden geconfronteerd. Bovendien nodigt de COH plaatse lijke politici, wijk- en dorpsraden en alle overige belangstellenden uit hierbij aanwezig te zijn. Van Rooij officieel burgemeester Kees van Rooij is sinds 3 mei officieel de burgemeester van de gemeente Horst aan de Maas. Dat maakte het ministerie van Binnen landse Zaken vorige week bekend. De CDA'er was sinds begin dit jaar al waarnemend burgemeester. Horst aan de Maas bestaat sinds 1 januari 2010 uit de samengevoeg de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en de Meerlo-Wans- sumse dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo. Van Rooij was sinds 2005 burgemeester van het 'oude' Horst aan de Maas, voordat die gemeen te werd samengevoegd met de andere kernen. ook voor üw tuin bekeek site: www.g.inho ek. nl Venm De Ho veniers wstsrim DIVERSE KLEUREN CEINTUUR 29.95 GROTE KEUZE, FRISSE ZOMERDESSINS 19.95 OappS#Iav metstLjlewkarakter IU IV! Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5