Gastgezinnen gezocht Bijdrage voor De Peelklank DREIGEND ONTSLAG? ^yo/erlmè Donderdag 6 mei 2010 - Pagina 3 Stichting Visit Geijsteren presenteert nieuwe wandeltochten Geijsteren heeft op toeris- tisch-recreatief gebied een heleboel in huis. De oude watermolen en de St. Willi- brorduskapel, de pittoreske dorpskern, de Maas en het Landgoed Geijsteren met zijn watermolen en zijn kasteelruï ne: mensen die een bezoek aan het circa 450 inwoners tellen den Maasdorp willen brengen, kunnen genieten van tal van cultuur-historische aspecten in het dorp. Maar ook van de rust, want in Geijsteren is het goed wandelen. "Geijsteren is het groene park van Venray", durft Roel Groetelaers zelfs te zeggen. Groetelaers, eigenaar van zaal De Kei en eetcafé 't Trefpunt in het hart van het dorp, is een van de initiatiefnemers en bestuurs leden van de Stichting Visit Geijs- teren, die twee jaar geleden werd opgericht om het dorp nog meer op de toeristisch-recreatieve kaart te zetten. Samen met Mathijs Cuij- pers, Angela Kleeven en Harrie Eijssen bedacht en voerde Groete- laers een aantal projecten uit om mensen naar het dorp te lokken. Een van de jongste projecten is het uitzetten van een vijftal wan deltochten over het Landgoed Geijsteren. "Die wandelroutes beginnen en eindigen stuk voor stuk op het plein in Geijsteren, met uitzon dering van een. Die route kun je ook lopen vanaf Hotel Asteria in Venray. We hebben van de baron gelukkig goedkeuring gekregen voor dit plan, als het maar bij kleinschalige recreatie blijft. Het is niet de bedoeling dat er bussen vol met Japanners naar Geijsteren komen. Geijsteren is geen Volen- dam, wij kiezen voor kleinschalige recreatie. Het rustige karakter van Geijsteren moet behouden blij ven." Om het karakter van het Land goed Geijsteren niet aan te tas ten, is er volgens Groetelaers ook bewust voor gekozen om geen routepaaltjes of -pijlen in de bos sen in het natuurgebied te plaat sen. "De routes zijn te downloa den van de nieuwe website www. visitgeijsteren.nl. En we willen binnenkort in het dorp een toe ristisch informatiebord plaatsen met een zitje, waar toeristen alle informatie over Geijsteren kunnen vinden. Dat project wordt samen met de dorpsraad uitgevoerd." Een De Stichting Vrienden van Wasosz is dringend op zoek naar gastgezinnen waar in het pinksterweekend, van 22 tot 24 mei, Poolse jongeren in groepjes van twee mogen blij ven slapen. Het gaat om jongeren tussen de 12 en 15 jaar, die met het vliegtuig naar Nederland komen en gedu rende de uitwisseling samen met Nederlandse jongeren deelnemen aan allerlei activiteiten. De Stich ting Vrienden van Wassosz is een werkgroep die in de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum uit- wisselingen op touw zette tussen de jongeren van Meerlo- Wanssum en Wasosz. Ook na de opheffing van de zelfstandige gemeente Meerlo-Wanssum gaat de werk groep door met de organisatie van de uitwisselingen. Gastgezinnen uit de gemeenten Horst aan de Maas en Venray kunnen deelne men. Voor meer informatie over de uitwisseling kunnen belang stellenden contact opnemen met de werkgroep via email: stichting- vriendenvanwasosz@live.nl. Bin nenkort plant de Stichting Vrien den van Wasosz een bijeenkomst voor alle gastgezinnen. Muziekvereniging De Peel klank in Ysselsteyn krijgt een bijdrage van 3500 euro van het Skanfonds voor de aanschaf van nieuwe blaasinstrumen ten, met name voor de fan fare en de jeugdfanfare. Die bijdrage komt goed van pas omdat de muziekvereniging in oktober een groot concert verzorgt in de Schouwburg in Venray. Vanwege de composi ties die bij dit concert op het programma staan, was uitbrei ding en verbetering van de blaasinstrumenten bijzonder gewenst. Muziekvereniging De Peelklank kent vier afdelingen: de fanfare, het percussionensemble, de jeugd- fanfare en het jeugdensemble slagwerk. In totaal heeft de vereni ging ruim 110 leden. Het concert in oktober, getiteld Wervelwind, is het eerste gezamenlijke optreden van alle leden van de vereniging. Om het concert te kunnen uitvoe ren, moet de vereniging uitwijken naar de schouwburg in Venray. In Ysselsteyn is namelijk geen zaal groot genoeg om alleen al alle muzikanten een goede plaats te kunnen geven op het podium. De vereniging wil uiteraard graag een bijzonder optreden verzorgen, en daarvoor is een kwalitatieve ver betering van het instrumentarium van groot belang. De vereniging is het Skanfonds dan ook zeer erkentelijk voor zijn steun. Jaar- lijks steunt het Skanfonds circa 800 projecten in het Nederlands Koninkrijk, Midden- en Oost-Euro pa en Suriname. Het Skanfonds staat voor een samenleving waarin ieder mens telt en mensen elkaar helpen. Vanuit katholieke inspiratie en tra ditie steunt dit fonds organisaties die zich richten op de versterking van sociale cohesie (preventie), de zorg voor kwetsbare mensen, en het behoud van materieel en immaterieel religieus erfgoed. Het Skanfonds wordt onder meer gesteund door de Nationale Post code Loterij en de Lotto. Op de website www.skanfonds.nl staat meer informatie over hoe finan ciering voor projecten kan wor den aangevraagd. Fortis sluit kantoor Het kantoor van Fortis Bank aan de Patersstraat in Venray gaat vanaf 31 mei 2010 dicht. De bank verlaat het pand om te verhuizen naar het kantoor van ABN AMRO aan de Julianasingel. Met de ver huizing loopt de Venrayse bank vooruit op de fusie tussen Fortis en ABN AMRO in de loop van dit jaar. In een brief aan alle klanten staat dat de verhuizing geen gevol gen heeft voor de dienstverlening. De vertrouwde medewerkers ver huizen mee naar het nieuwe kan toor en het telefoonnummer blijft hetzelfde. De openingstijden wor den wat ruimer. andere plan is de verkoop van ansichtkaarten waarop de tekst Visit Geijsteren staat. Visit Geijsteren: Groetelaers kan zich helemaal vinden in die slogan. "Want Geijsteren biedt afwisselende mogelijkheden voor een bezoek. Voor dagtoerisme, maar er zijn ook tal van langere verblijfsmogelijkheden, bijvoor beeld op de Landgoedcamping aan de Maas, de natuurcamping in de Geijsterse heide, een bed- en breakfastboerderij, een vakantie woning en groepsaccommodaties. Daarnaast zijn er met eetcafé 't Trefpunt en eethoeve De Boog aard ook culinaire ontmoetings plaatsen. Ja, Geijsteren is een bezoek meer dan waard." Voor meer informatie over de Stichting Visit Geijsteren kijk op de website: www.visitgeijsteren.nl. Trage voortgang DOP's Het wil maar niet vlot ten met het opstellen van de dorpsontwikkelingsplan nen (DOP's). Leunen heeft de presentatie aan de bewoners moeten uitstellen. Door ziek te van een medewerker is er ook bij Ysselsteyn vertraging ontstaan. Vorig jaar heeft de gemeente alles al een keer op de lange baan geschoven. "De gemeente haalt de planning gewoon niet", zegt Jeroen van de Leur, voorzitter van de dorpsraad van Leunen. "We hebben de pre sentatie drie maanden moeten uitstellen. Maar ook inhoudelijk klopt het verhaal niet. En nu is het weer helemaal stil geworden" Mar tin Peeters (Heide) heeft ontdekt dat de gemeente nogal wat slordig knip- en plakwerk verricht. In de DOP's staat vaker de verkeerde dorpsnaam vermeld en er komen straten in voor die in andere dor pen liggen. "Dat komt ook door dat er mensen aan werken die de regio niet goed kennen", denkt Theo Zegers (Merselo). Het DOP wordt gezamenlijk opgesteld door de dorpsraad, gemeente en de pro fessionele partners politie, Synthe se en Wonen Venray. De inbreng van deze laatste drie partijen blijkt niet bijster groot te zijn. "Bij ons in Leunen hebben politie, Synthese en Wonen Venray zelfs helemaal geen inbreng gehad", zegt Van de Leur. "Ik vind het nogal bescha mend en teleurstellend." Jan Classens (Vredepeel) mist bij de gemeente een duidelijke visie op het dorp. "Er is enorm veel ener gie ingestopt. En ik vraag wat me af wat het gaat opleveren." De dorpsbewoners blijken ook niet echt warm te lopen voor de presentatie. "Nee, hier trekken we geen volle zalen mee. Er was in Veulen weinig animo", zegt dorps raadvoorzitter Henk Hellegers. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) PEEL EN MAAS Dorpsraden hekelen brief raad van toezicht De verhouding tussen de dorpsraden en schoolbe stuur SPOV blijft gespannen. De kritische brief van Miny Boersma, voorzitter van de raad van toezicht, is niet goed gevallen bij de dorpsraden. Boersma vraagt in de brief aan de gemeenteraad, het college en de dorps- en wijkraden om meer respect voor het school bestuur. Zij verwijt de wethouders nala tigheid en hekelt de negatieve toonzetting van enkele dorps raadleden tijdens de bijeenkom sten. Boersma zegt onaangenaam getroffen te zijn door de felle reacties uit de bedreigde dorpen Castenray, Heide, Veulen en Vre- depeel. SPOV wil de basisscholen in deze vier dorpen sluiten. Vol gens Boersma zijn veel uitlatingen gebaseerd op halve waarheden en onnodige onbekendheid met de feiten. De raad van toezicht zegt zich volledig achter bestuursvoorzitter Yvonne Raaijmakers te scharen. "Als de dorpsraden halve waar heden verkondigen, dan komt dat vooral door de slechte infor matievoorziening. Daar is SPOV zelf schuld aan", zegt voorzitter Theo Zegers maandag in het dorpsradenoverleg. Martin Peeters (Heide) doet het voorstel de raad van toezicht eens uit te nodigen. "Want zij weten helemaal niet wat er leeft in de dorpen. Ze praten alleen de raad van bestuur na, die uit één persoon (Yvonne Raaijma- kers, red.) bestaat. Terwijl de raad van toezicht hierop juist controle moet uitoefenen. Dat kunnen ze nooit goed doen als de informatie niet klopt." Henk Hellegers (Veu- len) vindt dat de brief olie op het vuur gooit. "Er is juist afgesproken dat er rust zou komen. En nu komt er weer zo'n brief tussendoor." TACTIEK "Het is allemaal tactiek", meent Bert Arts (Castenray). "Net als die brief die Raaijmakers in Veulen heeft rondgestuurd. Dat was ook tegen alle afspraken is." Jan Nelis- sen (Oirlo) vindt dat de gevolgen van alle onrust al zichtbaar zijn. "Binnen korte tijd stoppen in Oirlo twee leerkrachten. Het rap port werkt demotiverend." Paulien Hagers, directeur van de scho len in Oirlo en Castenray, neemt afscheid, terwijl een leerkracht overstapt naar een school in Box meer. Enkele dorpsraadleden woon den onlangs de vergadering van de GMR (gemeenschappelijke medezeggenschapsraad) bij. "Daar zakt je de broek van af", zegt Pee ters. "Het viel me gruwelijk tegen. Er was helemaal geen discussie. Terwijl die mensen toch een heel belangrijke beslissing moeten nemen." De GMR bestaat uit der tien personen. Een onafhankelijk voorzitter en zes leden namens de ouders en zes leden vanuit het onderwijzend personeel. De GMR moet zijn goedkeuring geven over het toekomstplan van het school bestuur. Martin Peeters stelt voor de raad van toezicht eens goed aan te spreken over de gang van zaken. Theo Zegers is er huiverig voor omdat er nu juist een werkgroep is ingesteld die het toekomstrap port tegen het licht houdt. "We lopen het risico door dit proces heen te fietsen. Bovendien kan het verkeerd uitpakken als de raad van toezicht hier voor een vuurpeloton komt te staan." "En het kan kwaad bloed zetten als we het managementteam buitenspel zetten", meent Jan Classens (Vre- depeel). Sieb Nijssen (Ysselsteyn) voelt er eveneens weinig voor om buiten het schoolbestuur om de raad van toezicht aan te spreken. "Want het vertrouwen is toch al broos. Als we dit doen, dan zijn we wellicht terug bij af." Ook Henk Verstegen, gebiedscoördinator van de gemeente, raadt deze stap af. "Daar schieten we niet veel mee op. We kunnen het beter bin nen de werkgroep bespreken." In de werkgroep hebben twee leden namens de dorpen zitting. Het zijn Erik Jakobs uit Castenray en Joost de Wit uit Veulen. Beiden zijn in hun woonplaats voorzitter van de ouderraad. Dorpsraad Blitterswijck wil kloostermuur op monumentenlijst De dorpsraad van Blitters- wijck hoopt nog dit jaar de primeur voor Noord-Limburg binnen te halen. Er komt een blotevoetenpad bij de kas teelruïne en de beek. Het pad vormt een onderdeel van het dorpsommetje. "In Brabant en Zuid-Limburg zijn al enkele blotevoetenpaden", zegt voorzitter Riky Rutten van de dorpsraad. "We zijn bezig om het dorp sommetje aan te leggen. Dit pad ligt er al grotendeels al, maar het moet nog opgeknapt en uitge breid worden. Het leek ons leuk om een stuk bij de ruïne en de beek in te richten als zo'n blote- voetenpad. Het is daar heel mooi om te wandelen. We willen er ook een kabelbaan met een touw, zodat de wandelaars de beek kun nen oversteken. Vorige week was het college in Blitterswijck op bezoek. "De wethouder wil medewerking verlenen. Maar we hebben ook te maken met het waterschap en Rijkswaterstaat. We gaan nu eerst een plan opstellen en indienen", aldus Rutten. Het blotevoeten- pad bestaat uit allerlei natuurlijke materialen zoals houtsnippers, gras, stenen, zand en boomstam men, maar ook modder en water. "Het is inderdaad de bedoeling dat de wandelaars hun schoenen en sokken uittrekken. Het is heer lijk om met je voeten te ervaren wat het materiaal met je doet." Het blootsvoets lopen op ver schillende ondergronden blijkt een bijzondere sensatie te zijn. Direct contact met de aarde werkt ontspannend en het stimuleert lichaam en geest. LIGWEIDE De dorpsraad hoopt het omme tje met het blotevoetenpad nog dit jaar te kunnen aanleggen. Een andere wens is een ligweide aan de Maas. Blitterswijck ligt welis waar aan de Maas, maar voor de bewoners is er geen eigen plek waar ze aan de rivier kunnen ver toeven. "Dat geldt trouwens ook voor de toeristen die op het Roe kenbosch verblijven", zegt Riky Rutten. "De enige plek waar we nu terechtkunnen is het terras bij Tante Jet. Maar we zouden graag een eigen ligweide willen. Daar voor is nu geen ruimte. De meeste kavels zijn verkocht aan Duitsers met hun jetski's." Rutten weet dat er een bewoner van Blitterswijck is, die een stuk grond langs de Maas wil verkopen. "Hij heeft dat graag voor het dorp over. Er kan ook een zandstrand komen. Maar ook hier hebben we met Rijkswa terstaat te maken." Het is ook de opzet dat het dorpsommetje de ligweide aandoet. De plannen werden vorige week woensdag besproken tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Daarbij waren ook burgemeester Hans Gilissen en wijkagent Jan Krouwel aanwezig. Zij kwamen kennismaken en enkele verenigin- gen presenteerden zich. Gilissen kreeg van de muziekvereniging de uitnodiging om op maandagavond eens mee te komen spelen bij de repetitie. Een dag later brachten de vier wethouders een bezoek aan de dorpsraad. "Aardig was dat een dorpsbewoner de burge meester een compliment maakte. Omdat hij zo prettig en zo gemak kelijk overkwam", vertelt Rutten. Het behoud van de klooster muur is een ander speerpunt van de dorpsraad. De historische muur is nu deels eigendom van een pro jectontwikkelaar die er woningen gaat bouwen. Duidelijk is dat een klein gedeelte gesloopt moet wor den. "Er zitten ook enkele slechte stukken bij", weet Rutten. "Maar het is onze bedoeling de kloos termuren op de monumentenlijst te krijgen. Dan is het veel gemak kelijker om subsidies binnen te halen, zodat de muren gerestau reerd kunnen worden. Want dat is wel nodig." 'Verkeerssluis Oirlo veel te eng' Inwoners van Oirlo vinden de verkeerssluis op de Castenrayse- weg, ter hoogte van zaal Rongen, veel te eng. Op korte afstand zijn hier twee obstakels op de weg geplaatst. Automobilisten kunnen er met moeite tussendoor slalom men. "We hebben al veel boze reacties gehad", zegt dorpsraad lid Jan Nelissen. "Niemand is er blij mee. Bovendien is het ondui delijk wie er voorrang heeft." Navraag bij de gemeente leert dat dit een nieuwe verkeersrem mer is binnen een 30-kilometer- zone. "Het is bewust zo gemaakt", weet Nelissen. "Er komen ook geen voorrangsborden, zodat de auto's moeten inhouden en afwachten wie als eerste kan doorrijden." Vissers beboet De politie heeft zaterdag tus sen 14.00 en 20.30 uur de eerste controle van het Maasproject in het district Venray gehouden. Er werd met de boot van de gemeente Bergen en met twee politieauto's gecontroleerd in het projectgebied. In totaal werden 38 personen gecontroleerd en drie bekeuringen uitgereikt voor het overtreden van de visserijwet. De drie vissers visten met verbo den aas, bestaande uit wormen en kunstaas. Reportage op www.peelenmaastv.nl Voorzitter Peter Theeuwen van het Historisch Platform Venray stootte onlangs op internet op een bijzondere vondst van amateurarche- oloog Gerard Terpstra. Die vond in de omgeving van Zalt- bommel een zilveren munt, afkomstig uit Venray. verslag gever Ron Koenen van Peel en Maas (TV) legde Peter Theeu wen een aantal vragen voor over de ontdekking. Er is een bijzondere munt terug in Venray? "Ja, dat klopt. Er is een munt gevonden in de buurt van Zalt- bommel. Dat is een munt gesla gen rond 1400 in Venray en die ben ik op het spoor gekomen via het internet." Hoe heb je deze munt precies gevonden? "Nou, we waren eigenlijk aan het zoeken naar een gouden munt. Er is in Venray namelijk ook een gouden munt geslagen. Via via bleek dat die gouden munt die we op het oog hadden, dat was wel een gouden munt en ook een munt van hertog Reinoud IV. Maar die munt was niet geslagen in Venray, maar in Arnhem of in Nijmegen." Wat is er zo bijzonder aan de gevonden munt? "De tijd dat Reinoud in Venray munten heeft geslagen, was van ongeveer 1396 tot 1402. Dat is maar kort geweest. Hij was toen leenheer van Venray en omstre ken, en hij heeft toen waarschijn- lijk niet al te veel munten geslagen. Hij heeft wel munten geslagen, maar hoeveel en zo, dat is niet goed geadministreerd. Er zijn er maar weinig van gevonden." Was Venray een belangrijke stad? "Wij denken dat Reinoud bezig is geweest om Venray omhoog te stu wen in de belangrijkheid van de regio. Venray was in die tijd al een regionaal centrum, was behoor lijk wat groter dan de omliggende plaatsen en Venray wordt op de gouden munten aangeduid met 'oppidum', een Latijns woord voor versterkte stad. Iets met een graaf, met een gracht eromheen. De burggraaf in Venray is eigen lijk het bewijs dat Venray toen al versterkt was." Dus Venray was wel een belangrijke stad? "Ja, Venray was in die tijd absoluut een belangrijke streekcentrum." Wat is de waarde van deze zeldzame munt? "Omdat de munt zwaar is bescha digd, er is een ploeg overheen gegaan, is er weinig te zeggen over de waarde. Mocht de munt onbeschadigd zijn en in goede toestand, dan praten we over dui zenden euro's. Maar dat is de munt nu zeker niet waard." De zeldzame munt krijgt een vaste plaats in museum 't Freule- keshuus in Venray, zegt conserva tor Maria van Dorst. "Het is een munt die in Venray is geslagen, echt Venrays erfgoed. We zijn erg Ontdekker Gerard Terpstra over handigt de zilveren munt aan Peter Theeuwen, voorzitter van het Historisch Platform Venray. blij met deze aanwinst." Graaf Reinoud IV werd geboren in 1365 en stierf bij Arnhem in 1423. Zijn vader was Willem II van Gulick en zijn moeder Maria van Gelre. In 1402 werd hij Hertog van Gelre als opvolger van zijn broer Willem III, die kinderloos stierf. Vanaf dat moment liet hij de munten slaan in Nijmegen en Arnhem. Op Peel en Maas TV was deze week een uitgebreid interview met Peter Theeuwen en Maria van Dorst te zien. Deze reportage is te bekijken op de website www.pee- lenmaastv.nl. "Geijsteren groene park van Venray" PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray 'SPOV weet niet wat er leeft' Eerste blotevoetenpad in Noord-Limburg Zeldzame munt terug f SP"e/iii<r Zondag 9 mei 2010 Geniet van magische massages, ontvang deskundig haar make-up advies of volg de spectaculaire dansworkshop. Snuffel tussen leuke snuisterijen, proef van vers bereide tapas of bewonder de laatste modetrends tijdens de modeshow. Tijdens de Moederdag Verwendag zijn alle attracties gewoon geopend en A gelden de reguliere entreeprijzen. Entree 21,- incl. Moederdagactiviteiten

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3