2500 euro voor Mappa Mondo Koester uw Monument Leven Antoine Bodar schildert voor ProminentenKunst to* Ö8" van de Wind DEN HELDER-MAASTRICHTLOOP 4^ VAN DE Team Hol-land eerste in langste estafetteloop Honderdeenendertigste jaargang - week 18 - donderdag 6 mei 2010 Eind maart nam een team uit Venray deel aan de Estafet teloop Den Helder-Maastricht. De Venrayse lopers legden de 417 km af in 30 uur en 25 minuten en werden daarmee eerste. De lopers brachten 2500 euro bij elkaar door spon soring. Dit bedrag gaat naar de Mappa Mondo, dat zijn huizen van het Rode Kruis waar kin deren met levensbedreigende ziekten een tijdelijke opvang kunnen krijgen. Nadat team Hol-land deze esta fetteloop succesvol had volbracht, maakten onder meer familie, Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Ven- ray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spierdystrofie. In Peel en Maas regelmatig een impressie van de voorberei dingen, waarbij vele Neder landse prominenten de revue zullen passeren. Deze week Antoine Bodar. (door Joop van der Meulen) En dan denk je aan een bekende Nederlander en dan vraag je je af of hij/zij prominent genoeg is om een door hem/haar zelf gemaakt schilderij ter veiling aan te bieden op het Prominenten Kunstgala, dat de Venrayse Lions dit jaar voor de derde keer organiseren. Als er al twijfel bestond, dan wordt deze snel weggenomen. Het licht staat direct op groen. Ik mag Antoine Bodar benaderen, graag zelfs, ga je gang. En dan? Hoe ga je dan ver der? Hoe bereik je die persoon? Wie kent hem voldoende en durft hem de vraag te stellen: wilt u een schilderij maken voor het door de Lions beoogde goede doel? Lastig. En dan blijkt dat plotseling moge lijk te zijn, achteraf helemaal niet zo moeilijk. Al in de jaren zeventig leerde ik de Venrayse gebroeders Lerou kennen. Ik voetbalde met hen, elke maandag middag in de gymnastiekzaal van Servaas. Jaren achtereen, voor hen en mij was het een heilig uurtje, een feest. De barenden op de verloskamer beloofden me tijdens dat uur altijd weer even de adem in te houden. Het resultaat ervan was opzienbarend; ik ben zelden weg geroepen. De in Venray wonende Bert Lerou vertelde me dat zijn naar 's Hertogenbosch verhuisde broer Antoine Bodar goed kende. vrienden, collega's en bedrijven de afgelopen weken hun spon sorbijdrage over naar het speciaal hiervoor bestemde rekeningnum mer van het team. Dit leverde het prachtige resultaat van 2500 euro voor Mappa Mondo op. Het geld wordt deze week overhandigd aan Mappa Mondo. Mappa Mondo heeft huizen in Wezep, Waalre en Rijswijk waar ze intensieve ver pleegkundige zorg aan kinderen met een levensbedreigende ziekte biedt. In ruim 30 uur rende team Hol land in estafettevorm dwars door Nederland, beginnend in Den Helder en eindigend op het Onze U begrijpt het, van het een kwam het ander. Korte tijd later kreeg ik van Herman de toezegging. Hij zou het doen, op enig moment als de in Rome wonende schilder in spe weer 'n tijdje in Nederland zou zijn. Er werd een afspraak gemaakt. Antoine Bodar verblijft momen teel enige weken in ons land om lezingen te geven en colleges te verzorgen. Hij is een druk bezet mens. Voor wie hem niet kent, maak ik graag een kort schetsje van zijn bijzonder curriculum vitae. Als RK-geestelijke genoot de nu 61-jarige priester een veel zijdige opleiding. Hij studeerde met name perswetenschappen, geschiedenis, recht - en literatuur wetenschap, kunstgeschiedenis (cum laude gepromoveerd), filoso fie en theologie. Als diaken was hij geruime tijd pastoraal werkzaam in Amsterdam, als plebaan was hij verbonden aan de St. Jan Kathe draal in Den Bosch. In diverse vak ken was hij in Leiden aangesteld als universitair docent, sinds 2006 Lieve Vrouwe Plein in Maastricht. De lopers liepen hier niet alleen een prachtig bedrag bij elkaar voor Mappa Mondo. Ze kwamen ook nog eens als eerste over de finish! Op zaterdagochtend om 4.30 uur startte Team Hol-land, vanuit Den Helder. In de dertig uur die volgden legden twaalf lopers, onder begeleiding van fiet sers, masseurs chauffeurs in etap pes van circa 800 meter 417 kilo meter af. In totaal waren dit zo'n 500 etappes! Het team was opgesplitst in tweeën. Terwijl het ene deel van het team 60 kilome ter aflegde, werd het andere deel van het team opgevangen en voor- bekleedt hij een bijzonder hoogle raarschap aan de Universiteit van Tilburg (christendom, cultuur en media). Hij schreef diverse boe ken en een groot aantal opstel len. Hij werkt hard en hij is een sober mens. Van hemzelf zijn de woorden: "ik slaap, bid en werk". Behalve welbespraakt is hij ook spraakmakend. Hij gaat het debat niet uit de weg, een van de rede nen waarom hij in diverse praat programma's op de televisie een graag geziene gast is. Voor velen is hij Nederlands beroemdste pries ter, voor anderen is hij niet meer dan een controversieel figuur. Vóór alles is hij echter een bevlo gen priester die de problemen in de Kerk benoemt en zeker niet uit de weg gaat. In Den Bosch worden wij, Anne en ik, gastvrij onthaald. Onze gastheer en gastvrouw wij zen er met nadruk op dat de op de schaal liggende dik belegde broodjes er niet voor niks liggen. Ik laat me dat geen twee keer zeg gen. In no time wordt de schilders ezel opgesteld en wachten we op Antoine, die nog een mis leest in zien van eten en drinken op spe ciale 'cateringadressen', dit waren vrienden en familie door het hele land die nabij de route wonen. Op deze manier ging team Hol-land dertig uur lang non stop door. Teamcaptain Ge Peterink: 'Dat we uiteindelijk op zondagmiddag om 12.00 uur als eerste de eindstreep haalden, gaf natuurlijk een extra kick!' De Den Helder Maastricht Esta fetteloop is de langste non-stop Estafetteloop van Nederland. De estafetteloop voert langs een schitterende route via het Noord Hollandse duingebied, langs de Utrechtse Vecht, de Linge, de Peel Antoine Bodar schildert in opperste concentratie. Kunste nares Anne Haeyen ziet dat het schilderij niet persoonlijker had kunnen worden. de kathedraal. Bij binnenkomst oogt hij fragiel, gehaast en moe. "Onthoud", laat hij zich ontvallen, "Ik heb niets met schilderen; voor mij hoeft het niet. Ik heb het nooit gedaan. Ik doe het allen voor jul lie goede doel." Over de vraag wat het door hem te maken schilderij als onderwerp moet hebben heeft hij nagedacht. "Het is allemaal niet zo moeilijk", zegt hij, "of het wordt een Umbrisch landschap (het Toscaanse haalt het niet bij het Umbrische), of een kerkhof met zerken". Het laatste wordt het uiteindelijk. "Ik heb iets met kerk hoven", stelt hij, "daar verblijven is niet onaangenaam." Iemand aan het schilderen krijgen is Anne wel toevertrouwd. Spoedig staat een eerste grove schets op het door Anne meegebrachte doek. Was de ondergrond aanvankelijk puur blauw gekleurd, een kwartiertje Het (deels) Venrayse team Hol land deed eind maart mee aan de sponsor Estafetteloop Den Helder- Maastricht. Het liep voor het goede doel Mappa Mondo waarvoor het maar liefst 2500 euro ophaalde. Daarnaast kwam het team ook nog eens als eerste binnen:genoeg reden om te juichen dus. - de loop voert onder meer door Gemert en Bakel, Deurne en Neer- het Maasdal, over een paar pittige Limburgse heuvels om uiteinde lijk te finishen op het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht. Meer informatie, meer weten? Ga naar www.teamhol-land.nl. later is het doek opvallend grijs geworden, somber ook. Antoine zelf heeft er - zo lijkt het - niet zo'n moeite mee. "Het moet ook iets van de Calvarieberg hebben", zegt hij. Sowieso dus drie kruisen, drie zerken. Op één kruis enkele letters; het woord pax, vrede! Langzamerhand raakt het doek voller. De zwaarte van het onder werp wordt bijgekleurd. Als na enige tijd de donkere ommuring van het kerkhof naar ons gevoel nog steeds teveel aandacht heeft, wordt er iets aan gedaan met de verfkwast. Een Italiaanse blauwe hemel brengt licht op het doek, speelsheid. Enkele mfjes groene verf laten even later links op het doek een cipres ontstaan, ver derop groeien ook planten. Of hij intussen lol heeft gekregen in het schilderen zie ik niet aan hem af, het werk heeft wel zijn aandacht. Het uiteindelijke resultaat op het doek lijkt hem niet tegen te vallen. Anders gezegd, misschien heeft hij er wel vrede mee. Mogelijk is hij op dit moment met zijn gedachten ook al weer elders, in Tilburg, waar hij later in de middag weer college zal geven. Het onderwerp van het hoorcol lege betreft Karol Wojtyla, paus Johannes Paulus II. Zonder twijfel zal hij ook nu weer de toehoor ders in de zaal boeien. Vlak voor dat hij vertrekt, zegt hij nog dat hij een paar dagen eerder de tv-uit- zending van de heilige mis vanuit onze Sint Petrus 'Banden kerk in Venray heeft gezien. Hij was onder de indruk: schitterende kerk, mooie dienst, allemaal heel zorg vuldig. Hij heeft deken Smeets later nog gecomplimenteerd met zijn preek. Voordat we het echt in de gaten hebben, is de schilderses sie voorbij. Herman brengt hem naar Tilburg en wij eten het laatste broodje op. Je kunt de gastvrouw toch niet met iets laten zitten Al babbelend op weg naar huis evalueren Anne en ik de middag. Sommige dagen - zo constateren we - zijn bijzonder. Beiden stellen we vast dat dit er een van was. De voorgeschiedenis over het ontstaan van de rooms-katho- lieke kerk O.L.V Geboorte (Rijks monument) in Oostrum begint omstreeks het jaar 1350 of wellicht eerder. Er zijn geen oudere schrif telijke gegevens over een vooraf gaande kapel dan uit het jaar 1400, maar dan bestaat de betreffende kapel al enige tijd. Verbonden met de verering van Onze Lieve Vrouw van Oostrum, Behoude nis der Kranken, en de ontstaans geschiedenis van de Oostrumse kerk is de legende van de vondst van het miraculeus Mariabeeldje (Rijksmonument), zie de foto mid den links. Die legende verhaalt dat in het jaar 1350 een landbouwer op zijn vlasakker een Mariabeeldje vond. Hij nam dat mee naar huis en besloot voor dat beeldje een kapel te bouwen, als de vlasoogst goed zou lukken. Direct daarna stond zijn akker in volle bloei en hij bouwde een Mariakapel. Ver volgens werd in de 15e eeuw de kerk gebouwd zoals zij tot ver in de 19e eeuw is gebleven en zoals zij nog te zien is op het schilderij uit 1865 van de landschapschilder J.A. van der Drift (1808-1883). Dat schilderij hangt in de kerk en een fragment daarvan is afgebeeld op de foto linksboven. Na de grote zuidelijke uitbouw aan de kerk in 1936 kreeg het schip van het oude eenbeukige gedeelte de func tie van voorportaal en het koor van het oude gedeelte de functie van Mariakapel. Het toenmalige Maria-altaar dat rechts in het oude gedeelte stond, zie de foto midden rechts, werd vervangen door een nieuw Maria-altaar in het koor van het oude gedeelte, zie de foto in het midden. Dat altaar is in 1936 gemaakt door de bekende edel- smederij Brom uit Utrecht, die Molen Nooit Gedacht en het dorp Merselo zijn al sinds 1867 sterk met elkaar verbonden. In het boek Leven van de Wind brengt Teja Michels veel verha len en beelden uit de geschie denis van de Nooit Gedacht en van het dorp Merselo samen tot één samenhangend geheel. Als nakomeling uit de mole naarsfamilie Michels had zij toegang tot veel waardevolle informatie, interessante docu menten en prachtige foto's. Het boek is geschreven vanuit het perspectief van de vijf genera ties molenaars die vanaf 1867 de molen bemaalden. De historie van de molen wordt geplaatst in de agrarische, economische en soci aal maatschappelijke context en daarmee midden in het Merselose dagelijkse leven van weleer. Ook de technische aspecten van de molen en de veranderingen door de jaren heen komen uitgebreid aan bod. Door het gekozen per spectief heeft het boek het karak ter van een familiekroniek. Het is in een persoonlijke stijl geschre ven en de 'hoofdpersonen' komen ook zelf aan het woord door de goed bewaarde (papieren) over leveringen. De inhoud, de stijl en het mooie beeldmateriaal, maken dat de geschiedenis van de Nooit Gedacht even tot leven gewekt en bijna tastbaar wordt. De stichting Nooit Gedacht is er trots op dit prachtige boek te kunnen uitge ven. Op zondag 9 mei, tijdens de gespecialiseerd was in het maken van edel- en siersmeedkunst voor de rooms-katholieke kerk. In dat jaar werd die smidse geleid door de broers Jan Eloy en Leo Brom. Zij hadden ruim vijftig mensen in dienst en exporteerden ook naar het buitenland. Op het schil derij van van der Drift zijn ook Mariaprocessies te zien. In 1599 wordt voor het eerst melding gemaakt van een Mariaprocessie in Oostrum. Die Mariaprocessie is tot op heden nog steeds het hoogtepunt van de Mariaverering in mei. Het miraculeus beeldje van Maria van Oostrum, Behoudenis der Kranken, wordt dan meege dragen in een processie rondom Nationale Molen- en Gemalenda- gen, wordt het eerste exemplaar uitgereikt aan Hans Gilissen, bur gemeester van Venray. Het offici- ele gedeelte begint om 13.00 uur en eindigt omstreeks 14.00 uur. de kerk. De harmonie Sub Matris Tutela speelt processiemarsen en schoolkinderen strooien bloemen. De foto's onderaan zijn genomen in 2003. De Mariaprocessie 2010 wordt gehouden op zondag 30 mei. Daaraan voorafgaand wordt in de kerk in de maand mei elke woensdagavond om 19.00 uur een speciale Mariamis gehouden. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Kerkgebouwen in Limburg, Kerk bestuur O.L.V Geboortekerk, Gemeente Venray,Wikipedia. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Daarna is er gelegenheid tot een samenzijn en rondleidingen. Alle belangstellenden zijn welkom. Vanaf zondag 14.00 uur is het boek te koop op de molen en via www.molenmerselo.nl. c'.o EN MAAS EEL Patersstraat 5 Venray tel. 0478 58 81 98 septemberbloemen@gmail.com Teja Michels Vijl generaties schrijven de geschiedenis van molen Nooit Gedacht Merselo (anno 1867)

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13