Muzikale uitdaging voor Geert Mooren I Weg om legging Jazz in Odapark Groot dorpsfeest in Meerlo Concert The Java Guitars Doe mee met het literair café Duo-expositie in Lindenhof Feestelijk concert in Mariakapel PEEL EN MAAS Donderdag 26 april 2010 - Pagina 13 Dirigent uit Meerlo maakt concertreis door China Dirigent Geert Mooren maakt zich samen met het Symfonisch Blaas Orkest van Harmonie Drunen op voor een concertreis door China. Het orkest, onder leiding van de Meerlose dirigent, is door de Chinese overheid uitgeno digd om in vijf grote steden te musiceren. Het orkest is op 28 april ver trokken naar Sjanghai, één van de Chinese steden waar ze een con cert zal verzorgen. Vanuit Sjang hai worden de steden Nanjing, Zhengzou, Ningbo en Changzou bezocht. In iedere stad staat een optreden op het programma. "Het concert dat we geven, bestaat uit 21 werken", vertelt Geert Mooren. "Chinezen zijn niet zo gewend aan lange stukken, dus de stukken die we spelen zijn redelijk kort. De concerten bestaan uit een grote variatie van muziekstijlen. Er zitten zowel moderne, als licht- klassieke en jazzstukken tussen. Ook zijn er instrumentele solo's en spelen we een paar Chinese nummers. Deze zijn wel wat 'ver westerd', maar de basis is Chi nees. Eén meisje uit het orkest zingt hierbij zelfs in het Chinees. Ze heeft hiervoor extra lessen gevolgd en ik ben erg benieuwd naar de reacties van het publiek. Naast de concerten hebben we veel tijd om het land te verken nen. Als we een concert geven, hoeven we pas om vijf uur aanwe zig te zijn. Dan repeteren we nog een keer voordat het concert echt begint. 's Ochtends, 's middags en op vrije dagen hebben we een groot aantal bezienswaardighe den op het programma staan. Dan moet je denken aan een acroba- tenshow, een Kung Fu Festival en citytrips. Ook reizen we natuur lijk veel door het land. Sjanghai is onze thuishaven en van hieruit gaan we naar de andere steden. Dat betekent soms tot zo'n 1000 kilometer reizen. Dat doen we met een hogesnelheidstrein, waar door de reisduur beperkt blijft tot zo'n vier uur." TRADITIE Het is niet de eerste grote inter nationale concertreis voor de Drunense harmonie. Zeventien jaar geleden kreeg het 150-jarig bestaan van het gezelschap extra cachet door een concertreis naar Amerika. "Daarna is het besluit genomen om iedere vijf jaar met het orkest op reis te gaan. Deze traditie is met reizen naar Oosten rijk en Spanje in stand gehouden. Dirigent Geert Mooren uit Meerlo. De stichting concertreizen zorgt ervoor dat dit onvergetelijke en muzikaal uitdagende reizen worden." Davy Chen van deze stichting heeft contacten met de Chinese overheid, waardoor het Symfo nisch Blaas Orkest de uitnodiging kreeg om naar China te komen. De overheid neemt zelfs een deel van de kosten voor haar rekening. "Uiteraard waren we zeer blij met deze uitnodiging. Het past goed binnen onze reistraditie en het is natuurlijk geweldig om een keer een land als China te bezoe ken. Doordat de Chinese overheid een deel van de kosten op zich neemt en we daarnaast een aantal goede sponsors hebben, blijft de reis betaalbaar voor de leden van het orkest." René Dings presenteert boek De spatie is op zichzelf een behoorlijk onzichtbaar lees teken. Maar een onzorgvul dig geplaatste spatie kan lei den tot komische situaties en grote misstanden. In plaats van 'driejarige paarden' staan er ineens 'drie jarige paarden' te koop. En er is een groot verschil tussen 'gadeslaan' en 'gade slaan'. René Dings schreef er een boek over: Weg om legging, een vrolijk zwart boek over onjuist spatiege- bruik. In het Nederlands moeten samenstellingen zoals 'hagelslag' en 'voetbalschoen' aaneenge schreven worden, maar dat soort woorden worden steeds vaker met een onjuiste spatie geschre ven. Als je er eenmaal op gaat letten, kun je overal onjuiste spa ties ontdekken. Vaak simpelweg fout, regelmatig verwarrend maar soms ook gewoon grappig. Bij de ingang van een groot gebouw hangt een briefje: "Deze deur is defect - u kunt gebruikmaken van de invalide deur". Op het station is het 'invalide toilet' niet meer bruikbaar. Een rijwielhandel heeft Auteur René Dings uit Boxmeer. een bijzondere aanbieding: "bin nen band kopen, buiten band gra tis". En wie moet er naakt bij een workshop 'naakt model tekenen': het model of de tekenaars? René Dings - geboren en geto gen in Boxmeer - is een taallief hebber. In 2004 richtte hij het platform Signalering Onjuist Spatiegebruik op. Op de website www.spatiegebruik.nl publiceert hij sindsdien dagelijks voorbeel den van onjuist spatiegebruik. In zijn recent verschenen boek 'Weg om legging' geeft hij een ver zameling van opmerkelijke voor beelden en verrassende overpein zingen. Boutende konijnen, jarige paarden en blinde hondenze komen allemaal aan bod. Smaakt 'bos paddestoelen soep' minder lekker doordat het met onjuiste spaties op de menukaart staat? Waarom noemt de soepfabrikant zijn tomatensoep 'Tomaten Soep'? En zitten er eigenlijk ook spaties in de lettervermicelli? In zijn boek betoogt hij zelfs dat onjuist spatiegebruik de oorzaak is van de kredietcrisis! Natuurlijk vertelt Dings in zijn boek ook uit gebreid hoe het wél moet. Weg om legging is een leuk boek voor taalliefhebbers. Vermakelijk, en leerzaam bovendien. Dit boek is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 14,90 euro. In het kader van Jazz in het Odapark in Venray vindt op zaterdag 8 mei een concert plaats van Hookerman. Blues, jazz en circusmuziek met een hoog freakrock- en barjazzge- halte door een band waarin de gekte de liefde omhelst, en andersomdat is Hooker- man. Hookerman ontstond in 1998 uit een gemeenschappelijke voor liefde voor het werk van Tom Waits, de krassende singer-song writer uit Amerika. Frontman en toonkunstenaar Tejo Verstappen, actief in de Maastrichtse kunst- scene en gewapend met een mar kant stemgeluid, bracht met deze band snel twee cd's uit in 1999 en 2003. Na het toetreden van twee nieu we bandleden werd het muzikale route bijgesteld. Nog steeds door Waits geïnspireerd ontwikkelde de band een nieuwe sound met elementen uit de blues, jazz en circusmuziek naar een hoog freak- rock- en barjazz gehalte. Het resultaat vormt de cd Monkey Zoo, een schijf waarop zoals gezegd de gekte de liefde omhelsten andersom. Het stemgeluid van de in het Noord Limburgse Leunen geboren frontman Tejo Verstappen werd eerder in een Akense recensie al eens beschreven als "een stem die rookt als een brandend olie veld". En verder: "Hier wird klas- sisch gerockt und fachmannisch gegroovt. Und eine dicke Portion Gefühl ist dabei. Gansehaut!" Hookerman bestaat uit: Joonas Lorenz, keyboard; piano sam ples, Jan Schneider, drums; Tho mas Nordhausen, gitaar; Tom van Acker, contrabas; Tejo Verstappen, zang. Het concert begint om 20.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 17,50 euro. Telefonisch plaatsen reserveren via telefoon 0478-513690. Wandeling Toon Hermans Huis Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 5 mei onder begeleiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Her mans Huis een wandeling in Ut Jaomerdal. Bijeenkomst en vertrek om 13.30 uur bij de Familiekerk aan de Belletablestraat in Venlo, of om 14.00 uur bij de parkeerplaats van hotel De Bovenste Molen in Venlo. Opgeven kan via telefoonnum mer (077)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuisvenlo.nl. Fanfare Eendracht uit Meer lo bestaat 120 jaar en houdt om die reden een groot dorps feest op zondag 11 juli. Voor de 'Vrienden van Fanfare Een dracht' is dit in elk geval een reden om een grote reünie te organiseren. Dit wordt een reünie die niet alleen bestemd is voor leden en oud-leden van de fanfare maar voor alle inwoners en oud-inwoners van Meerlo. De dorpsreünie wordt gehou den op zondag 11 juli en begint met een traditionele hoogmis in de buitenlucht bij de kapel van Sint Goar in Meerlo. Bijzonder is dat hieraan medewerking wordt verleend door Musikverein Sankt Goar uit het gelijknamige stadje in Duitsland. Aansluitend volgt de reünie met brunch met middag activiteiten in de pas verbouwde muziekzaal De Speulplats. Centraal tijdens de reünie staat een tentoonstelling van oude foto's en films. Bij dezen doen de vrienden een oproep aan ieder een die mooie foto's en/of films heeft van Meerlo om contact op te nemen met de Reinier Thiesen via telefoonnummer 0478-691625. Naast de foto's zijn ze ook op zoek naar oude verhalen en anekdotes. De organisatie is tevens op zoek naar actuele adressen van oud- Meerlonaren. Naast diverse ver enigingen hebben ook al enkele grote Meerlose families de adres sen van familieleden doorgegeven. De organisatie wil zoveel mogelijk mensen persoonlijk benaderen per post of e-mail. Hebt u familie adressen of wil u meer informatie over de reünie, stuur dan een e mail dan naar dorpsfeestmeerlo@ hotmail.com In café D'n Oldtimer in Venray vindt op vrijdag 30 april, Konin ginnedag, een optreden plaats van de band The Java Guitars. De band onder leiding van Benny Poetiray speelt indo-rock, rock&roll en reg gae. Het concert begint om 19.00 uur en de entree is gratis. Vliegoefening Boven luchtmachtbasis De Peel vinden de komende periode vlieg- activiteiten plaats in verband met oefeningen van het Commando Luchtdoelartillerie (CoLua), de luchtverdedigingsorganisatie van het Commando Landstrijdkrach ten. De vliegbewegingen zijn op woensdag 28 april, dinsdag 18 mei, woensdag 19 mei en donder dag 27 mei. Op deze dagen wordt tussen 8.00 uur en 16.00 uur gevlogen. Om de vaardigheden van de luchtverdedigingeenheden van het CoLua te onderhouden en te verbeteren, wordt in de prak tijk geoefend onder omstandighe den die een realistisch scenario Honingslingeren Bij de imkers van het prak tijkcentrum voor bijenteelt 't Zoemhukske aan de kasteellaan in Horst wordt op zondag 2 mei tussen 14.00 en 16.00 uur bij de modelbijenstand een demonstra tie honingslingeren gegeven. Smartlappendag In café Het Moment aan de Hoenderstaat in Venray wordt op Koninginnedag, sinds 1987, een Smartlappendag gehouden. De smartlap is eigenlijk een droevig levenslied met vals sentiment. Vrijdag 30 april worden de smartlappen vanaf 15.00 uur gezongen door jong en oud. Orkest De Appeltjes van Oranje staat, zoals elk jaar, paraat om de muzikale wonderkinderen te begeleiden. De presentatie is in handen van Edgar van Kessel. In de pauze is er een optreden door Het Smartlap penkoor uit Boxmeer. vanuit de lucht omvatten. De inzet van een vliegtuig, dat als oefen- doel kan fungeren, is voor het realiseren van dergelijke scena rio's noodzakelijk. Voor informatie over vliegbewegingen zie www. defensie.nl/actueel/vliegbewe- gingen. Voor nadere vragen en eventuele klachten kan wor den gebeld met staf voorlich ting luchtmachtbasis De Peel via telefoonnummer (0493)598045. Klachten kunnen eveneens worden ingediend via www. defensie.nl/actueel/vliegbewe- gingen of via het gratis nummer 0800-0226033. aeur Voor de maand april luidt de opgave "Vanmorgen zag ik een transport, vannacht droom ik ervan, omdat ik dit, hoe oud ik word, nooit meer vergeten kan." Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secre tariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray tot vrijdag 21 mei. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opga ve en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dich ter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. De opgave van de vorige maand was een moeilijke. Hulde aan mevrouw T. Smits, die aan de stijl de dichter herkende, maar helaas de titel van het gedicht niet kon vinden. Zij krijgt als enige 5 punten, zodat de stand nu is: de heer P Weerts 20 punten. Mevrouw T. Smits 15 pun ten en de dames H. Craghs, T. Verschuren en de heer en J. van Kempen ieder 10 punten. Het gedicht van de maand maart was van de hand van Toon Tellegen en droeg als titel Een gewaarschuwd man. De gewaar schuwde man, die van zijn vrouw houdt, telt voor twee, als de vrouw aangeeft dat liefde voorbijgaat en in handtastelijkheden kan verkeren: zij krabt en bijt hem zelfs!. Een gewaarschuwd man Een man hield van een vrouw en de vrouw zei: "Wil je voor twee tellen?" De man dacht na: wat zouden de voordelen van voor twee tellen zijn, en kon je ook voor drie tellen of voor duizend of voor nul, en als je nooit voor iets anders dan voor één bleef tellen? "Je moet het nu zeggen," zei de vrouw. "Ja" zei de man. En de vrouw waarschuwde hem dat liefde voorbijgaat, zomaar, dat ze wegwaait, oplost, achteloos vergeten wordt en niets is, niets! en minder nog!- roffelde met haar vuisten op zijn borst, krabde hem, beet hem en de man telde voor twee. Toon Tellegen Zondag 2 mei wordt het literaire seizoen afgesloten met een bezoek van Suzanna Jansen, auteur van het Pauperparadijs. Plaats van hande ling: Het Theehuis van het St. Odapark. Tijd 11.30 uur. Het programma voor volgend seizoen staat al weer in de steigers. Robert Vuijsje, Stefan Brijs en Yasmine Allas brengen een bezoek aan Venray. Waarschijnlijk komt ook Arthur Japin. Als donateur krijgt men zo snel mogelijk een overzicht van alle activiteiten voor het komend seizoen. Wie ook dona teur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opne men met het secretariaat. Daarmee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat: Rochus- straat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.lite- rair-cafe-venray.nl. Van zondag 30 mei tot zaterdag 24 juli vindt een duo-expositie plaats in het dagactiviteitencentrum Lin denhof aan de Meerloseweg 5 in Wanssum. Dertig jaar geleden begon Femia Hurenkamp in Wanssum als lid van een groepje dames met interesse in het maken van handgevormde keramiek. Daarna volgde zij een aantal jaren lessen op de Vrije Academie in Venray, onder meer bij Ser Jacobs. Na vazen, schalen en torso's maakt ze momenteel vooral vrouwenfi guren. Vijftien jaar geleden, toen hij kon stoppen met zijn werkzaam heden, pakte Jan Halmans de draad van zijn oude liefde voor het tekenen en schilderen weer op. Hij volgde lessen bij de schil dersgroep Amber en ook een acht tal jaren op de Vrije Academie in Noord-Limburg. Bijna tien jaar lang werkte hij graag en worstel de hij met aquarel. Maar de laatste zeven a acht jaar krijgen vooral acryl en olieverf zijn voorkeur. In die tijd verschoof ook zijn voor keur voor realistische afbeeldin gen naar meer geabstraheerd en zelfs naar volledig abstract werk. De expositie wordt geopend op zondag 30 mei om 14.00 uur. De beide exposanten zijn op die dag van 14.00 tot 17.00 uur aan wezig. Vanaf 30 mei tot 24 juli is de expositie te bezichtigen op maandagen, woensdagen en zater dagen van 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak. Na een restauratie werd op 21 mei 2000 de Mariakapel in Holthees officieel weer in gebruik genomen. Niet meer als parochiekerk, maar als centrum voor devotie en cul tuur. Tien jaar later is er alle reden om een feestelijk concert te geven op zondag 23 mei. Dit bij gelegen heid van het tienjarige bestaan van de kapel als centrum voor devotie en cultuur. Het feestelijk concert op 23 mei wordt gehou den met een bijzondere groep musici; The Amsterdam Chamber Group. Het concert is tevens het startsein voor de expositie, die in augustus van start gaat in vijf kapellen in de gemeente Boxmeer met als titel Kunst van het Gelo ven. Omdat de expositie min of meer samenvalt met het officiële lustrumfeest van de kapel, is dit feestelijke concert in de tijd meer naar voren gehaald. Zoals altijd in de kapel begint het concert op 23 mei om 15.30 uur. De Amsterdam Chamber Group is in 2005 opge richt door een aantal jonge, bevlo gen Nederlandse musici. De leden van de groep spelen in diverse Nederlandse symfonieorkesten en ensembles. De doelstelling van dit professionele kamermuzieken- semble is om op hoog muzikaal niveau een zeer gevarieerd klas siek repertoire te presenteren aan een breed publiek. Tijdens de concerten worden, in originele en spannende com binaties, composities uit verschil lende landen en stijlperiodes ten gehore gebracht. In de kapel treedt het gezelschap op in een samenstelling met twee violen, twee altviolen, twee cellos, een dwarsfluit en een mezzosopraan. Er is een feestelijk programma n «m -?*3 mm hS iï -ir. 4 r. T" n ir - ui -1 1 samengesteld, met daarin werken van de meesters: een concerto in D van A. Corelli, een concerto in G. van G.P Telemann, aria's uit Le Nozze di Figaro van W.A. Mozart, een aria uit Ariodante van G.F. Handel, een strijkkwintet van J. Brahms, en enkele meer eigentijd se composities, o.a. een Spaanse aria van X. Montsalvatge, en een werk van A. Piazolla. Kaarten kunnen besteld en gere serveerd worden bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees, The Amsterdam Chamber Group. de familie Ermers, Kapelstraat 3, telefoon (0478)636480 en de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook gereser veerd worden via www.maria- kapel.nl. Voor de late beslissers bestaat er nog de mogelijkheid om vanaf een half uur voor aan vang van het concert bij de ingang van de kapel kaarten te kopen, als er dan nog kaarten voorradig zijn. LEGGING B- -» -

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5