The Match en Het Klokhuis Fotografen van het verzet Vlinderestafette op het Pieterpad Blazers op 1 mei actief Koninginnedag met Flavour Expositie oorlogskranten Dubbelconcert in Cambrinus De Vaste Mannen Expositie Mieke Cobussen Pater Noster PEEL EN MAAS Donderdag 29 april 2010 - Pagina 12 Programma Schouwburg Venray Het voetbaldanstheaterspek- takel The Match, de familie voorstelling Het Klokhuis, De Roadshow en The Streetdance Sensation Blaze staan komen de week op de cultuuragenda van Schouwburg Venray. Het voetbaldanstheaterspek- takel The Match door Ballet van Leth wordt op zaterdag 1 mei opgevoerd in de schouwburg van Venray. Het is een flitsende, ener gieke, originele en humoristische voorstelling. Een voorstelling met een knipoog, waarin alle facet ten van het voetbal voorbij zullen komen. Het publiek ziet wat het normaal ook op een voetbalveld ziet: de man die witte lijnen trekt, de warming-up van de spelers, de coach, de reporters die het altijd beter weten, in de skybox. Hooli gans, mascotte, penalty's, rode en gele kaarten. Naast de eigenlijke wedstrijd is er ook ruimte voor de clichématige, passieve voetbalen thousiast; de man die thuis samen met zijn vrouw op de bank voor de tv zit. Aanvang 20.00 uur. Op zondag 2 mei van 14.00 en 16.00 uur kan het publiek genie ten van de familievoorstelling Het Klokhuis, De Roadshow in Schouwburg Venray. Het Klokhuis is jarig en reist daarom naar het theater met een roadshow. Knal lende proefjes, adembenemende effecten, trucs, geintjes en liedjes! Eén van de vaste presentatoren vertelt het geheim van tv maken. Wie ook wil acteren, zingen of de grote Klokhuisquiz winnen? Kom dan naar De Roadshow! Het Klok huis legt alles uit, waarvan je niet eens wist dat je het wilde weten. Men leert hoe men moet stunt- vechten of hoe men een hardge kookt ei in een fles krijgt. Beken de types, onder wie Daantjer Zaantjer, Burt Danny, Ard Fjo- dor, Ben en Petronella komen in een flits voorbij. The Streetdance Sensation Blaze bezoekt op woensdag 5 mei de schouwburg van Venray. De street- danceshow Blaze is een specta culaire streetdance, breakdance en hiphopshow, waarbij stilzitten onmogelijk is! De vijftien man sterke, internationale cast toont in een razend tempo de meest opwindende dansnummers. De beste streetdancers van de wereld, waarbij de twintigjarige Rotter damse Jomecia Oosterwolde, zijn De 89-jarige oud-tv-regisseur Leen Timp opent op donderdag 29 april de tentoonstelling Het uur U in het Liberty Park in Over- loon. Deze expositie werd samen gesteld door het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) en gaat over de fotodienst van Binnenlandse Strijdkrachten in 1944 en 1945. Het laatste jaar van de Duitse bezetting is uit voerig gefotografeerd door een groep professionele en amateur fotografen die deel uitmaakten van de Binnenlandse Strijdkrach ten (BS). Zo ontstond een uniek beeld van de nietsontziende Duitse terreur, het actieve ver zet, de hongerwinter, de langver wachte komst van de bevrijders en de daaropvolgende arrestatie van collaborateurs. De Fotodienst van de BS-Delft werd in het najaar van 1944 opgericht op initiatief van studenten aan de Technische Hogeschool van Delft. Met vijf Leica's en een donkere kamer die illegaal van stroom werd voorzien, gaf de groep middels ruim 1300 foto's een intrigerend gezicht aan de gebeurtenissen in het westen van Nederland in het laatste oor- logsjaar. Leen Timp was destijds één van de fotografen die in het geheim fotografeerden. Een selec tie van deze foto's was vlak na de oorlog te zien in het boek Het uur U maar na publicatie in 1946 ver dwenen de originele negatieven spoorloos. Recent doken ze tot ieders verrassing weer op. Sinds dien zijn ze ondergebracht in het fotoarchief van het NIOD. De herontdekte originele nega tieven hebben de tand des tijds opvallend goed doorstaan en wer den na te zijn schoongemaakt op professionele wijze gescand. Leen Timp, echtgenoot van Mies Bouw man, was behulpzaam bij het beschrijven van de foto's. De beel den worden in de loop van dit jaar op de BeeldbankWO2 geplaatst (www.beeldbankwo2.nl). Direct na de herontdekking van de col lectie ontstond bij het NIOD het idee om ter gelegenheid van 65 jaar bevrijding een fototentoon stelling te wijden aan het werk van de Fotodienst van de Binnen landse Strijdkrachten. In het Liberty Park, het voor malige oorlogsmuseum van Over- loon, zijn ruim zeventig afbeeldin gen uit deze collectie tot medio 2011 te zien. Lezing orchideeën IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 3 mei een lezing over Nederlandse orchideeën. De familie van de orchideeën is een van de grootste plantenfami- lies. Wereldwijd zijn er meer dan 20.000 soorten bekend. De soor ten vertonen een grote verschei denheid aan bloemen. Het zijn planten met fantasie volle bloemen in prachtige kleu rencombinaties. In de natuur zoekt men vaak tevergeefs naar blikvangers, maar toch kent Nederland ruim dertig soorten orchideeën. Ze zijn allemaal wet telijk beschermd en de meeste soorten zijn uiterst zeldzaam. Tijdens de lezing, verzorgd door Karel van Gorp specialist op het gebied van orchideeën, komen alle Nederlandse soorten aan bod. De lezing vindt plaats in café 't Trefpunt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. In één weekend het Pieter pad lopen en tegelijkertijd vlinders tellen. Dat gebeurt op 21 en 22 augustus tijdens het vlinderwandelweekend. Inschrijven voor een of meer dere etappes kan via www. vlinderwandelweekend.nl Het 492 kilometer lange Pie terpad (een uitgave van Nivon Natuurvrienden) loopt van Pie- terburen naar de Sint-Pietersberg en is voor deze gelegenheid opge knipt in 93 etappes tussen de 5 en de 10 km lang. Tijdens het wande len van een (of meerdere) etappes tellen de deelnemers de vlinders die ze zien op dit meest bekende wandelpad van Nederland. Iedereen kan zich inschrijven voor een of meerdere Pieterpad- etappes via de website www. vlinderwandelweekend.nl. Wande laars lopen op eigen gelegenheid. Hoe de begin- en eindpunten met het openbaar vervoer te bereiken zijn, is te zien op de website. In dit derde vlinderwandel- weekend hopen de organisa toren De Vlinderstichting en Nivon Natuurvrienden dat, net als in 2008 en 2009, alle etappes weer worden gelopen. Zo kan er een goede vergelijking gemaakt worden als het gaat om de vlin derstand in Nederland. In 2009 werden 7607 vlinders gemeld (tegenover 4200 in 2008). Dat komt vooral omdat 2008 een slecht vlinderjaar was. De meest gespotte vlinder was in beide jaren het klein koolwitje. Concert in Vierlingsbeek Het Strijkersorkest Furiant en Harmonie De Herleving verzor gen op zaterdag 8 mei een geza menlijk concert in de kerk van Vierlingsbeek. Aanvang: 20.00 uur, entree 5 euro per persoon. Furi- ant bestaat uit drie violisten, een contrabas en een altviool. Het orkest speelt onder meer twee Hongaarse dansen van Brahms, een typisch Jiddish Klezmerstuk en het beroemde Rajko-zigeuner- lied. De Herleving heeft voor dit concert onder meer de werken The Saint and the city, Superman, The Beauty and the beast en een nummer van de Rolling Stones ingestudeerd. Kaarten voor dit concert zijn in de voorverkoop bij de leden van de harmonie ver krijgbaar. Yvonne Michels Op de Servaashof in Venray vindt zondag 2 mei van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van Yvonne Michels uit Valkenswaard. Michels (trompet, gitaar en zang) is muzikant in hart en nieren. Met al meer als twintig jaar ervaring weet zij als geen ander mensen tij dens een optreden te bereiken en te boeien. Haar repertoire bestaat uit een scala van hedendaagse muziek; zowel vocaal als instru mentaal. Belangstellenden zijn van harte welkom in restaurant Le Tambourin op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De orga nisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restau rant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. De Locht Zaterdag 1 mei is de laatste dag dat bezoekers in museum De Locht kunnen leren hoe ze hun buxus, ilex en taxus het best kunt verzorgen en hoe ze deze planten met veel geduld en goed gereedschap kunt 'herscheppen' in prachtige nieuwe vormen en figuren. Zondag 2 mei staat vol ledig in het teken van het oude ambacht van manden vlechten en stoelen matten. Kinderen kun nen op zondag 2 mei en ook op woensdag 5 mei vanaf 13.00 uur onder begeleiding buttons maken. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Groe pen kunnen - op afspraak - ook op andere tijden terecht. De demonstraties en speciale activi teiten beginnen om 13.00 uur. Voor meer informatie: www. museumdelocht.nl. 3 In de vroege morgen van zaterdag 1 mei gaan een aantal jonge muzikanten van Euter pe weer op pad om (oud-) bestuursleden, wereldlijke en geestelijke autoriteiten te laten horen dat er 'een nieuwe lente' aan staat te komen. De eerste 'meiennacht' is van oudsher aan de natuur toegewijd. De mensen dachten in een ver ver leden dat de ontluikende natuur overdraagbaar was. Alles draaide om vruchtbaarheid, zowel op de akkergrond als in het dagelijkse leven. Vruchtbaarheid betekende overleven en voortbestaan. Dit van oorsprong germaanse feest is een van de grootste feesten die in West- Europa werden gevierd. In de middeleeuwen werd het van oorsprong heidense feest door de kerk gekerstend. De boom zou het symbool zijn van Maria door wie alle goeds en lieflijkheid in de wereld was gekomen. Vandaar dat de meimaand de Mariamaand is geworden. Ter ere van Maria plant te de geestelijkheid meibomen in de kerk en werden altaren ver sierd met bloemen en groen. De oorspronkelijke (germaanse) mei feesten hielden echter vooralsnog stand. Elk dorp of stad had wel een meigilde, een vereniging jonge lieden die de feestelijkheden rond het planten van de meiboom orga niseerden. Er werd een hoofdman gekozen en 's avonds van tevoren werd het meivuur ontstoken. In de nacht en vroege ochtend trokken de jongelui naar het bos om de meiboom te kappen en in optocht naar het dorp te brengen. Op som mige plaatsen ging een bijzonder muziekkorps voor de meiwagen uit. De muikanten waren jongelui die op zelfgemaakte meifluitjes en waldhoorns van wilgen- of elzen- bast muziek maakten. Na 1850 werden muzikanten gevraagd van de in opkomst zijnde harmonie of fanfare. De optocht ging langs kerken, abdijen en de belangrijk ste personen van het dorp om een beloning te krijgen in de vorm van eten of bier. Omdat de meiboom niet alleen een vreugdeteken wegens de terugkeer van de lente was, maar ook het symbool van de liefde, plantten verliefde jongens ook wel een meiboom voor het venster van hun geliefde. In steden werden zelfs muzikanten inge huurd om een aubade te brengen voor het venster van hun gelief de. Een restant van deze traditie wordt door de Koninklijke Harmo nie Euterpe nog in ere gehouden. Op 1 mei rond 15.30 uur komen de muzikanten bij elkaar en trek ken ze door Venray om te laten horen dat de eerste meienacht" er weer is. Ze blazen voor de huizen van de 'magistraten en autoritei ten' totdat ze een teken van leven zien en dan gaat het snel weer verder. Bij Joep en Marga Vossen in de Matterhornlaan worden ze getrakteerd op een natje en een droogje. Orkest Flavour verzorgt op vrijdag 30 april een optreden op het Schouwburgplein in Venray. Dit optreden duurt van 13.30 tot 17.30 uur. Het is al bijna een tradi tie aan het worden dat het orkest van zich laat horen op Koningin nedag in Venray. Flavour is een big band die bestaat uit vijf volledige instrumentensecties; saxofoons, trompetten, trombones, ritme- en een zangsectie. Flavour bestaat deze maand precies twintig jaar. Onder de professionele leiding van dirigent en arrangeur Rob van Reijmersdal zorgen de muzikan ten voor een gevarieerd muzikaal programma van swing tot rock en pop, van Latin tot dixie en van evergreens en blues. Belevingstocht IVN Geijsteren/Venray houdt op woensdag 5 mei een speciale natuur belevingstocht in De Leun- se Paes in Venray voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De tocht duurt van 9.30 tot 12.00 uur en de start is bij de hoofdpoort aan de Baggerweg. Aanmelding kan bij Marije Fre- riks via telefoon (0478)501325 of via e-mail mfh.freriks@hccnet.nl. Museum Sorghvliet Museum Sorghvliet in Tien- ray is vanaf zaterdag 1 mei weer geopend. In dit privémuseum wordt een uitgebreide verzame ling gebruiksvoorwerpen uit de periode 1850-1950 gepresenteerd. Het museum is zo ingericht dat de bezoekers een indruk krijgen van hoe de bevolking vroeger leefde. Het museum is geopend op donderdagmiddag en op afspraak. Het is op 10 mei zeventig jaar geleden dat Duitse troepen zon der waarschuwing vooraf Neder land binnentrokken. Vanwege deze gebeurtenis wordt er bij BiblioNu aan de Merseloseweg in Venray een expositie gehouden met oorlogskranten en kranten knipsels uit die donkere periode uit de Nederlandse geschiedenis. Van maandag 3 tot en met zater dag 15 mei worden de belangrijk ste gebeurtenissen uit binnen- en buitenland met teksten en foto's uit diverse kranten getoond. Onder meer de inval van de Duitse troepen, de bezetting, de Jodenvervolging en de onderdui kers, de razzia's en de deportaties zijn onderwerpen die onder meer door Peel en Maas en het toenma lige Dagblad voor Noord-Limburg werden belicht. Belangstellenden kunnen met eigen ogen de toenmalige bericht geving aanschouwen. Deze unieke kranten en knip sels zijn te bekijken tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Cambrinus in Horst ont vangt op woensdag 12 mei de Amerikaanse artiesten Peter Mulvey en Chris Smither op haar podium in een dubbel concert waar velen naar uitkij ken. Als opener is Peter Mulvey niet meteen de geringste. Al eer der in Cambrinus met zijn eigen show, maakte hij destijds veel indruk met zijn gitaarspel. Mul- vey bedient zich van vele stijlen en doet dit met opvallend groot gemak. Het gaat hem goed af om dan eens lui te rocken en vervol gens in zijn muziek de vooroor logse jaren te laten doorklinken, elementen uit de Ierse folk en Americana te mixen. De 65-jarige Chris Smither heeft als doorgewinterd muzikant al een heel leven met ups en downs achter zich, hetgeen duidelijk in zijn sfeervolle en rauwe blues doorklinkt. Smither houdt er een aparte manier van musiceren op na en begeleidt zichzelf op gitaar en ver zorgt de ritmiek met behulp van contactmicrofoontjes onder zijn schoenzolen. Daardoor weet hij een hypnotiserende cadans aan te brengen, die af en toe enigszins doet denken aan het handklappen in de flamenco. Dit concert begint om 20.30 uur. Informatie en reserveringen via telefoon (077)3983009. Zie ook www.cambrinusconcerten.nl. De begeleidingsband De Vaste Mannen van Gerard van Maasakkers geeft op zondag 9 mei een optreden in Cambri- nus in Horst. De begeleidingsband van Gerard van Maasakkers is echter ook de band van Bart de Win die, behalve met Van Maasakkers, ook met veel anderen werkt en nu zijn nieuwe cd The Simple Life presenteert. Voor deze gelegen heid treedt hij aan met de Vaste Mannen, eventueel aangevuld met gastmuzikanten die op zijn cd meedoen. Bart de Win is singer- songwriter. Invloeden uit blues, country, jazz, gospel en pop zijn hem net zo vertrouwd als het Brabantse leven. Dat Bart de Win mooie nummers kan schrijven was voor veel insiders al bekend. Hij is er nu mee voor dag geko men en het resultaat is The Simple Life. Zijn teksten zijn lekker direct, zonder poespas geschreven en worden veelal in een ontspannen Americana jasje gegoten. De Win heeft een brede smaak en dat is op The Simple Life terug te horen met als bindende factor zijn fijne bariton en het hechte samenspel met de andere Vaste Mannen. Dit concert begint om 16.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.cambrinusconcerten.nl. Kunstenares Mieke Cobussen exposeert tot medio september haar schilderijen in De Rooye- rie in Venray. Cobussen, geboren in Rotterdam en woonachtig in Ottersum, is autodidact. Haar werk bestaat uit schilderijen en tekeningen, uitgevoerd in olieverf, acrylverf, aquarelverf en inkt op een ondergrond van doek, hout of papier. Ze maakt gebruik van een breed scala aan kleuren, vor men en technieken, waarbij ze zich laat leiden door haar gevoel. De laatste jaren werkt ze voorna melijk met acrylverf. In de loop van de tijd heeft zij een geheel eigen stijl ontwikkeld, tussen figu ratief en abstract in. Daarin voe ren mensen, het contact tussen mensen onderling, en menselijke emoties de boventoon. Het werk van Cobussen is te zien tijdens de openingstijden van De Rooyerie aan de Grote Markt in Venray. Zie ook www.rooyerie.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Schrijver José Hennekam (Roosendaal, 4 maart 1951) bracht een groot deel van zijn jeugd door op een internaat en een klein-seminarie, waar hij - zoals zoveel van zijn generatiegenoten - slachtoffer werd van seksueel misbruik door de geestelijkheid. In zijn verhaal Pater Noster, dat op deze autobiografische feiten is gebaseerd en waarmee hij deze zwarte periode in zijn leven van zich wilde afschrijven, laat hij zien hoe een gevoelige, intelligente jongen zijn hoofd boven water probeert te houden in een wereld vol machtsspelletjes, intimidatie en seksueel misbruik. Twee jaar geleden besloot hij delen van dit verhaal te gebruiken als basis voor zijn thriller De kindervriend, waar in hij laat zien waartoe kindermis bruik en het niet echt ingrijpen van de kerk toe kan leiden Nu echter de beerput over mis bruik op internaten is openge- gaan, durft José Hennekam ook met Pater Noster naar buiten te treden. Pater Noster is te koop bij boek handel Van den Munckhof in Ven- ray. Prijs: 7,95 euro. fotograaf Vincent de Kooker De grote variëteit in dansstijlen maakt Blaze geschikt voor jong en oud. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. verzameld om de snelste, meest gecompliceerde moves te laten zien. In de energieke show komen alle nieuwe stijlen van streetdance aan bod; naast krumpen, parcours ook poppen, locken, skaten tot headspins en breaken. De voor- stelling onderscheidt zich vooral door middel van beeld- en video projecties. De soundtrack van de voorstelling wordt live verzorgd door een dj en bestaat uit classics en de nieuwste hits op het gebied van hiphop, rap, funk en R B. José Hennekam Lieue Hef r, ik uond het helemaul niet leuk mat ik uan pater Deeds moest doen. Maar fiij zei dal het zo hoorde. JvlulLlirïinl OOST-BRABANT UH'M MJSJW* (lOyjy

Peel en Maas | 2010 | | pagina 4