Politiek is te veel ruzie De Hommel naar Kinjer OLS 4 5 "In Vredepeel staan huizen nooit lang leeg" Positieve reacties op opknapbeurt Mgr. Goumansplein Uitstel besluit scholen OM eist cel o/erlmè ff ff Gunhoek ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 29 april 2010 - Pagina 3 Hans Gilissen: "Tweede Kamerleden geven slechte voorbeeld' "Burgers voelen zich niet aangetrokken tot de politiek", reageert burgemeester Hans Gilissen op vragen van het CDA over de lage opkomst bij de gemeenteraadsverkie zingen. "Mensen zien op tv hoe politici ruziemaken in de Tweede Kamer. Dat schrikt kiezers af. Mensen vragen zich af: moet ik op hen stemmen?" Gilissen vindt dat de Tweede Kamerleden het slechte voorbeeld geven. Dat heeft zijn weerslag op de lokale politici, die daardoor ook in een kwaad daglicht komen te staan. De beelden op tv hebben bovendien een grote impact. "Poli tiek wordt zo al gauw geïdentifi ceerd met ruziemaken. Parlemen tariërs gaan onparlementair met elkaar om. Het is de hoogste tijd dat politici zelf eens in de spiegel kijken", zegt Gilissen. Hij vindt dat de overheden zelf ook niet het goede voorbeeld geven. Zoals bij de gemeentelijke herindeling, waar Venray en Horst openlijk met elkaar de strijd aangingen over de opdeling van Meerlo-Wans- sum. "Het is niet bevorderlijk als overheden ook nog eens ruziënd over straat rollen. Ook dat schrikt mensen af. Terwijl het juist onze plicht is om politiek interessant te maken. Politici praten mee over belangrijke zaken in de samenle ving. Dat moeten we met z'n allen veel meer uitstralen." Het CDA wil meer kiezers naar het stemlokaal trekken. Bij de raadsverkiezingen van 19 novem ber 2009 bleef in Venray voor het eerst meer dan helft van de stem- mers thuis. De opkomst van 44,7 procent is het absolute diepte punt. Het laagterecord uit 1990 (56,8 procent) werd met 'glans' verbroken. CDA-raadslid Lucien Peeters zoekt naar initiatieven om de opkomst te vergroten. Zoals het gebruik van de stemcomputer in plaats van het rode potlood. De legitimatieplicht werpt ook een drempel op. "Dat er met een verlopen legitimatie gestemd mag worden, moet wel duidelijk gemaakt worden aan de kiezers", zegt Peeters in de commissie Mid delen. "Om de dalende opkomst een halt toe te roepen, moeten de drempels voor de kiezers zo laag mogelijk zijn." "Stemmen met het rode potlood is niet meer van deze tijd", reageert Gilissen. Niet alleen in Venray leverde het tellen van de stemmen problemen op. "Ook veel andere gemeenten heb ben er last van gehad. Het leidt tot twijfels over de uitslag en hertel lingen." De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) doet een dringend oproep op de rijks overheid om de stemcomputers weer in gebruik te nemen. Het rode potlood is juist heringevoerd doordat de stemcomputers onbe trouwbaar en fraudegevoelig ble ken. Gilissen staat achter de VNG. "Met stemcomputers is iedereen gebaat. De risico's bij het hand matig stemmen zijn minstens zo groot", denkt hij. Gilissen vindt het ook een rol voor de raadsleden om meer belangstelling te wekken voor de politiek. "We moeten mensen laten meedenken en uitdagen. En vooral niet met modder naar elkaar gaan gooien. Gelukkig gaan we in Ven- ray nog waardig met elkaar om." Bert Linskens (PvdA) zegt dat de politieke partijen in Venray afgelopen najaar in de verkiezings tijd hun best hebben gedaan om mensen naar het stemlokaal te lok ken. "Dan is het resultaat ronduit teleurstellend", zegt Linskens. "We zijn er niet in geslaagd. Het heeft toch met de negatieve beeldvor ming te maken. Maar we mogen straks in de herkansing." Hans Teunissen (PP2) heeft niet de illusie dat politici de opkomst kunnen opkrikken. "Ook in Venray hebben burgers weinig vertrou wen in de politiek. Terwijl hier toch weinig ruzie wordt gemaakt. Politiek is nu eenmaal niet hip en dat zal het ook nooit worden." Reportage op www.peelenmaastv.nl Het is al jaren een traditie dat samen met het Oud Lim burgs Schuttersfeest (OLS) een Kinjer-Oud Limburgs Schut tersfeest wordt gehouden. Dit kinderfeest is in het leven geroepen om de jeugd kennis te laten maken met het schut ters- en gildewezen. Groep 7 van basisschool De Hommel gaat op 25 juni deelne men aan het Kinjer OLS. Samen met de Venrayse schutterij zijn de kinderen zich aan het voorbe reiden. Op Peel en Maas TV was afgelopen dinsdag een reportage te zien die is terug te kijken op www.peelenmaastv.nl. Tijdens het Kinjer-Oud Limburgs Schutters feest komen alle elementen van het schutters- en gildewezen naar voren. Er vindt een officiële vlag- genparade plaats, de optocht, het defilé, de beoordelingswedstrij den in het kader van het schut ters- en gildewezen en natuurlijk de schietwedstrijden. Sinds het bekend werd dat de schutterij Sint Jan uit Grubbenvorst het Oud Limburgs Schuttersfeest had gewonnen en zodoende ook het Kinjer-Oud Limburgs Schutters feest mocht organiseren, was dit ook een teken voor de Venrayse schutterij om in actie te komen. Voorzitter Bernie van Lierop: "We hebben alle basisscholen in de vroegere gemeente Venray aan geschreven en uiteindelijk bleek dat één school hier zeer positief tegenover stond, de Hommel. Die school zal dan ook op vrijdag 25 juni gaan deelnemen aan het Kin- jer-Oud Limburgs Schuttersfeest in Grubbenvorst." In de komende maanden bete kent dit dat de schutterij in samen werking met ouders van groep 7 van de basisschool De Hommel met beperkte middelen een schut terij gaat vormen. Van Lierop: "Dit betekent dat er geweren gemaakt worden, trommels, er geschoten wordt, een vaandel gemaakt moet worden, uniformen en ga zo maar even door. Dit dient te gebeuren met gesloten beurzen, want dat is het basisbeginsel van de organi satie en vandaar dat de schutterij en de basisschool ook op zoek is naar mensen en ondernemingen die een helpende hand willen toe steken. Hout, uniformen, ideeën, kortom alles is van harte welkom." Uw ideeën kunt u mailen naar de voorzitter van de schutterij, Ber- De kinderen van De Hommel bereiden zich intensief voor op het Kinjer OLS. nie van Lierop, via bvanlierop@ home.nl. Vrijdag 25 juni zal De Hommel samen met 21 andere basisscholen in Grubbenvorst, 21 Nederlandse en een Belgische basisschool, in Grubbenvorst haar beste been tje voortzetten. "Het is zeker een aanrader om te bezoeken. Vorig jaar waren in Neer ruim 10.000 personen op de been en het is de verwachting dat dit jaar wederom zo zal zijn", aldus Van Lierop. De dorpsraad en de bewo ners van Vredepeel zijn het oneens met de gemeente en andere instanties als Wonen Venray over de toekomst van het dorp. Vooral over woning bouw en onderwijs komen de partijen niet op één lijn in het dorpsontwikkelingsplan (DOP). Dertig dorpsbewoners waren vorige week naar de bijeenkomst in gemeenschapshuis De Klei ne Loef gekomen. Er loopt tot 1 juli 2010 een proef voor een lagere grondprijs in Vredepeel. De gemeente heeft toekomstige woningbouwlocaties in bezit. Onder druk van de dorpsraad is de grondprijs van enkele kavels ver laagd van 230 naar 190 euro. Dit blijkt niet voldoende om potenti- ele kopers over de streep te trek ken. "Het heeft enerzijds met de crisis te maken en anderzijds zou de grondprijs hier nog een stuk lager moeten zijn", meent secre taris Theo Kooter van de dorps raad. "We zitten nu net zo hoog als bijvoorbeeld Wanssum. We vin den deze proef daarom niet echt representatief." De dorpsraad pleit ervoor gewoon woningen te gaan bou wen in Vredepeel.Terwijl bouwers pas de schop in de grond willen steken, zodra er daadwerkelijk gegadigden zijn. Het bouwen naar behoefte, schiet volgens de dorpsraad niet op. Als er wonin gen gebouwd zijn, dan zullen er vanzelf kopers op afkomen. Vre- depeel is immers een aantrekke lijk dorp om in te wonen. Dat zal zich dan vanzelf bewijzen, denkt de dorpsraad. "Hier in Vredepeel staan woningen nooit lang te koop", zegt Kooter. "Dat wordt ten onrechte vaker gezegd. Leegstand kennen we hier helemaal niet. De meeste huizen zijn meteen weer verkocht. En ook de huurwonin gen zijn doorgaans weer snel bewoond." Het inwoneraantal schommelt al jarenlang rond 240. De dorpsraad heeft er al vaker op aangedrongen maatwerk te leveren voor de werk nemers van vliegbasis De Peel. Bij de Groep Geleide Wapens werken zeshonderd mensen. Een deel van hen wil best in Vredepeel komen wonen. Alleen willen de militairen zich niet voor langere tijd binden, omdat ze kunnen worden overge plaatst. "Als die mensen drie jaar moeten wachten op een huis in Vredepeel, en er vervolgens ook nog eens vijf jaar aan vastzitten, dan schiet dat natuurlijk niet op. We willen daarom juist meer huur- woningen voor deze doelgroep. Alleen ziet Wonen Venray er niets in. We zijn best gepikeerd over het standpunt van de woningcor poratie." Wonen Venray meldt dat de vrijkomende huurwoningen in Vredepeel nu vaker bezet wor den door bewoners van buiten het dorp. Omdat er in Vredepeel zelf te weinig behoefte aan is. "Wij vinden het helemaal geen proble men dat er mensen van buitenaf komen wonen", zegt Theo Kooter. "Het is ook een taak van het dorp om die nieuwe bewoners erbij te betrekken." Het behoud van basisschool Regina Pacis is een ander heet hangijzer. De school ging in 1958, drie jaar na het ontstaan van het dorp, open. De dorpsraad legt zich niet neer bij de voorgeno men sluiting door schoolbestuur SPOV Gemeenschapshuis De Kleine Loef, gebouwd in 1962, is dringend aan een opknapbeurt toe. Het gebouw is, in tegenstel ling tot de meeste andere gemeen schapshuizen, geen eigendom van de gemeente, maar van een stich ting. Die is al bezig met de plan nen, waarbij financiële steun van de gemeente onontbeerlijk is. "We kunnen in zo'n klein dorp anders nooit een goede gemeenschaps voorziening in stand houden." Ambtenaren moeten parkeren bij sporthal Eind dit jaar verhuizen bijna 400 ambtenaren naar het gebouw van Gilde Oplei dingen aan de Westsingel. Tijdens de onlangs gehouden informatieavond kregen de omwonenden te horen, dat de ambtenaren hun auto's niet mogen parkeren in de woon straten rondom het voorma lige schoolgebouw. Alle medewerkers zijn verplicht hun auto's straks te stallen op de grote parkeerplaats bij sport hal De Wetteling. De gemeente bekijkt nog of hier voldoende parkeergelegenheid is. De groot ste zorg van de buurtbewoners is een flinke toename van de par keerdruk, zodra het gemeentehuis rond de jaarwisseling zijn deuren opent aan de Westsingel. Aan de voorkant van het gebouw komt parkeergelegenheid voor bezoe kers. De omwonenden kregen de toezegging dat de gemeente er daadwerkelijk op toeziet dat de ambtenaren ook parkeren bij De Wetteling. Het gebouw van Gilde Opleidingen is vanaf juni 2010 gehuurd. Er wordt direct gestart om het schoolgebouw aan te pas sen, zodat het dienst kan doen als tijdelijk gemeentehuis. In augus tus 2012 wordt het gerenoveerde gemeentehuis aan de Raadhuis straat weer in gebruik genomen. Het schoolgebouw kan niet alle medewerkers een werkplek bie den. Daarom worden er enkele containers geplaatst voor nood- huisvesting. Deze porta-cabins worden door de aanplant van groen enigszins aan het zicht ont trokken. Dochter neemt vader onder vuur Dochter Wendy Busser (25) die haar vader én wethouder Ike Busser (55) onder vuur neemt. Het gebeurde vorige week in de commissie Middelen. De discus sie ging over de verbouwing van het gemeentehuis. Wendy Busser, sinds kort politiek actief, voerde het woord namens haar partij Samenwerking. Ze stelde enkele kritische vragen aan haar vader, die het gemeentehuis in zijn por tefeuille heeft. Blijkbaar kunnen de Bussers zakelijk en privé goed scheiden. Niemand viel uit zijn rol. Ike beantwoordde zijn dochter, zoals hij ook op de andere com missieleden reageerde. In de zelf de commissievergadering schoven de broers Jan en Toon Loonen aan. Beiden zijn van het CDA en zoon van voormalig wethouder Johan Loonen. Jan is sinds dit jaar wet houder en Toon zit al sinds 2002 in de gemeenteraad. De broers hoefden de degens niet met elkaar te kruisen. Het leek afge sproken werk. Want Toon voerde niet het woord over onderwerpen waarover zijn broer gaat. Maar wie weet komt het binnenkort nog eens tot een broederstrijd. Pastorie verhuurd aan Polen De pastorie van de H. Matthias- kerk aan de Horsterweg in Casten- ray is vanaf 1 mei verhuurd aan zes Polen. De pastorie stond al een tijdje leeg. De laatste bewoner was De Graaf Woutering, die naar Horst is verhuisd sinds hij daar deken is. Het kerkbestuur heeft in dorpsblad De Schans enkele keren een oproep geplaatst voor verhuur van de pastorie. De politiek reageert ver heugd op het plan om het Mgr. Goumansplein op te knap pen. Daarbij wordt het gehele gebied rondom de Grote Kerk meegenomen. De commissie leden van Stedelijke Ontwikke ling spraken vorige week niet echt een voorkeur uit voor een van de twee varianten. Behalve het plein worden ook het grasveld, de toegang naar de Grote Kerk, de parkeergelegen heid en de achterkanten van de panden aan de Marktstraat mee genomen. In het verleden liepen plannen vaak spaak door de tegen strijdige belangen van de diverse grondeigenaren. Een belangrijke voorwaarde is dat er vanaf de Eindstraat een vrij zicht blijft op de kerk. Er zijn twee varianten uit gewerkt. De ene is een rechte lijn, zoals nu. Maar er kan ook tussen de nieuwbouw door een diagona le zichtlijn naar de kerk komen. Op het Mgr. Goumansplein worden woningen gebouwd. "Een enorme impuls voor het centrum van Ven ray", zegt Leo Philipsen (CDA). "Veel inwoners hebben hun hart verpand aan dit historisch kwar tier. Het aangezicht van de kerk moet dan ook extra aandacht krij gen. Het gebied moet één geheel worden met een mooie afwerking. Zo zou de derde bouwlaag van de huizen een kap moeten zijn. En het mag niet ontsierd worden door allerlei bijgebouwen." Ook de andere partijen reage ren positief. CDA, VVD en PP2 vra gen om het behoud van de monu mentale bomen die tussen het grasveld en de oprit naar de kerk staan. Joop van de Laar (PP2) heeft op de tekeningen gezien dat twee of drie bomen waren verdwenen. Van de Laar herinnert ook aan de uitspraak van oud-burgemeester Jos Waals, dat er in Venray een plein of straat naar de overleden politicus Gerrit Lemmens ver noemd zou moeten worden. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) vertelt dat met de Schoolbestuur SPOV neemt voor 1 januari 2011 een besluit over de toekomst van de basis scholen in de gemeente Ven- ray. Tot begin november heeft de werkgroep van ouders, gemeente en dorps- en wijkra den de kans de omstreden toe komstnota aan te passen. De raad van toezicht hield eerst vast aan de uiterste datum van 1 oktober 2010. Omdat er voortva rend gewerkt moest worden aan de toekomstplannen. De raad van toezicht heeft nu toch ingestemd met langer uitstel, waarom de werkgroep had gevraagd. SPOV wil de scholen in Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel sluiten en enkele scholen in de Venrayse wijken samenvoegen. Voor eind dit jaar valt het definitieve besluit. In de tussentijd onderzoekt de werkgroep op welke manieren de bevolkingskrimp en de leeg loop van kleine scholen kan wor den aangepakt. Daarbij krijgt ze ondersteuning van een onafhan kelijk deskundige op het gebied van onderwijs en financiën. De dorpen willen koste wat kost voorkomen dat er scholen wor den gesloten. SPOV hoopt dat het meedenken in oplossingen leidt tot bruikbare uitkomsten. SPOV meldt leefbaarheid in de dorpen heel belangrijk te vinden, maar het is geen doelstelling van het schoolbestuur. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft voor de rechtbank in Roermond zes maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 21-jarige N. van E. uit Well. Het OM beschuldigt de man van grove verkeersfouten en het veroorzaken van een dodelijk ongeval, op 15 maart vorig jaar in Wanssum. Bij dat ongeval kwam de 17-jarige Guus Verstegen uit Oostrum om het leven. Guus Ver stegen werd 's nachts, toen hij naar huis fietste, van achteren aan gereden door een auto, die werd bestuurd door Van E. De verdachte 'Hayrettin...' PvdA'er Bert Linskens zorgde donderdag als voorzitter van de commissie Maatschappelijke Diensten voor enige verwarring. Hij sprak zijn partijgenoot Hay- rettin Ünüvar telkens met diens voornaam aan: "De heer Hayret- tin..." Ingeborg de Barbanson (VVD) had al een paar keer goed op het naambordje gekeken. En daarop stond toch echt H. Ünüvar. "Ik hoor de voorzitter telkens een andere naam zeggen", reageert De Barbanson. "Ik wil wel eens weten hoe deze vriendelijke man nu echt heet." Bert Linskens verontschul digde zich dat hij zijn partijgenoot bij de voornaam aansprak. "Ik was te amicaal. Het moet inderdaad de heer Ünüvar zijn." liet de politie weten dat hij de fietsende Guus Verstegen te laat opmerkte, mede omdat het ach terlicht op de fiets niet zou bran den. Omdat de jongen midden op de weg fietste, besloot Van E. hem rechts in te halen. Guus Verstegen besloot echter ook naar rechts uit te wijken, met de botsing tot gevolg. Volgens het OM had Van E. nooit rechts mogen inhalen, maar had hij moeten remmen toen hij Guus Verstegen midden op de weg zag fietsen. Bovendien bleek uit technisch onderzoek dat het achterlicht van de fiets waarschijnlijk wel heeft gebrand. 'Grove verkeersfouten', conclu deerde het OM, dat Van E. ook ver weet weinig medeleven richting de familie van Guus Verstegen te hebben getoond. De rechtbank in Roermond doet op vrijdag 7 mei uitspraak. Nieuwe secretaris Jan Herman de Baas is afgelo pen maandag aan de slag gegaan als gemeentesecretaris in Venray. Hij is de tijdelijke opvolger van Piet Lucassen die vorige week afscheid nam. De Baas is sinds vier jaar werkzaam als zelfstandige. Daarvoor was hij gemeentesecre taris in Doetinchem. "Ik heb de laatste jaren diverse interim-klus sen gedaan. In Venray zal ik maar een korte periode blijven. Want de benoeming van mijn opvolger is aanstaande", zei De Baas maandag in de vergadering met de fractie voorzitters. 11 -vf I Moederde.? herwen da,? bebouwing van het Mgr. Gou- mansplein de oude situatie weer terugkeert. De gemeenteraad neemt straks een besluit, maar het is aan de eigenaren om de plan nen te realiseren. "Er ligt een grote uitdaging om er iets moois van de maken", zegt Van der Broeck, die onder meer doelt op de lelijke achterkanten van de panden aan de Marktstraat. "De insteek is dat de oude bomen blijven staan. We gaan van het Mgr. Goumansplein een bijzondere plek maken met het stadspark erbij." f Venray De Hoveniers Mwmo Vervolg voorpagina St. Christoffel boos op gemeente Eric van Broekhoven denkt dat de aanbesteding 20.000 tot 30.000 euro gaat kosten. "Bovendien heb ben we de expertise niet. Het is lastig en we zien het voordeel er niet van in. We zijn met onze aan nemers al bezig over een lagere prijs. Er is geen enkele noodzaak toe." Daar denkt Patrick van der Broeck heel anders over. Hij spreekt tegen dat het extra geld gaat kosten. Integendeel, er kan alleen maar een scherpere prijs uit de bus rollen, denkt de wet houder. "Bovendien levert het geen vertraging op. Er is nog geen bouwvergunning en het bestem mingsplan moet nog eerst gewij zigd worden. Het duurt nog wel enkele maanden voordat de bouw kan starten." Toch tekent zich een raad- smeerderheid af tegen de aanbe- stedingseis. Van der Broeck: "Als de gemeenteraad het wil, dan ga ik terug naar het college. Wij kunnen afwijken van de aanbestedingsre- gels." Een andere mogelijkheid is dat de gemeenteraad het besluit een maand uitstelt. Want in juni wordt de Voorjaarsnota behan deld. De turnhal vergt een fikse investering in een tijd dat er mil joenen bezuinigd moeten wor den. John Michels (CDA) wil er niets van weten. "We nemen hoe dan ook op 11 mei een besluit. Er moet een einde komen aan dit sle pende dossier." Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Zondag 9 mei 2010 Geniet van magische massages, ontvang deskundig haar make-up advies of volg de spectaculaire dansworkshop. Snuffel tussen leuke snuisterijen, proef van vers bereide tapas of bewonder de laatste modetrends tijdens de modeshow. Tijdens de Moederdag Verwendag zijn alle attracties gewoon geopend en gelden de reguliere entreeprijzen. Entree 21,- ind. Moederdagactiviteiten bezoek onze site: ïwvw.gunhock.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 23