I (AASbenriea Weer rechtszaak over stank van paardenhouderij Kletske Belparkeren in Venray Rotonde Westsingel- Merseloseweg open Forse bezuinigingen op komst Lintje voor Jo Mertens De Venrayse bouwers van de millenniumfontein wensen alle Venraynaren veel waterplezier! kijk op: www.dekaaskenner.nl 5ers Water Techniek Raedts Bouwbedrijf BV Elektro Martens Installatie BV Frijns Metaalwerken Ton Peeters Industriële Automatisering BV Kersten Europe MMI BV OOK Licht Napoli kaas 250 gr 2f9 Donderdag 22 april 2010 - Pagina 6 De Raad van State mag andermaal ingrijpen in het geschil over stankoverlast bij paardenhouderij Litjens aan de Meerloseweg in Wanssum. Eerder al oordeelde de Raad van State dat er geen reden was om in te grijpen. Maar buren van het bedrijf die een zorgboerderij runnen, stel len dat Litjens zich niet aan afspraken houdt om de hinder te beperken. Maandag bekeek de Raad van State de bezwaren opnieuw. Vol gens de exploitanten Annemie Hermsen en haar partner Frans Geertshuis van zorgboerderij De Lindehof overtreedt de paarden- houderij de afspraak dat om de drie dagen alle mest wordt verwij derd. Die afspraak wordt stelma- tig overtreden, zegt de raadsman van De Lindehof. Het gevolg is dat de stank bij de zorgboerderij op slechts 10 meter afstand niet te harden is. Los van die korte afstand voldoet Litjens wel aan de milieuregels. Maar de raadsman van de buren doet bij de Raad van State nu een beroep op de zogenaamde zorgplicht, die ook is opgenomen in de Wet milieube heer. Die dwingt overheden om in heel bijzondere situaties om toch in te grijpen als de hinder teveel is. En de situatie is volgens de raadsman zeer bijzonder, omdat de norm is dat paardenhouderijen op minstens 50 meter van wonin gen verwijderd moeten liggen. Maar een woordvoerster van de gemeente Venray wijst het beroep op de zorgplicht hier van de hand. Ze zegt dat de gemeente wel zou willen ingrijpen, maar Litjens overtreedt de regels niet en extra milieueisen opleggen is evenmin mogelijk. Van een bijzondere situatie is volgens de gemeente evenmin sprake. Bovendien heeft De Linde hof de problemen zelf opgezocht door vlak naast de paardenhouder- rij te gaan zitten. Van tevoren was De Lindehof volgens de gemeente al gewezen op mogelijke stankhin- der. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. Praktijkonderwijs Limburg lanceert eigen website Het praktijkonderwijs in Limburg heeft tijdens zijn PrO Limburgdag bij 't Wildveld in Venlo een eigen website gelan ceerd: www.praktijkonder- wijslimburg.nl. Deze nieuwe website moet de gezamenlijke etalage van de acht scholen voor praktijkonderwijs in Limburg worden. Het praktijkon derwijs in onze provincie scoort over het algemeen beter dan het landelijk gemiddelde. Steeds meer leerlingen van de Limburgse scho len voor praktijkonderwijs (PrO) hebben beter perspectief op een certificering, een diploma in het mbo en een baan. Limburg telt acht scholen voor praktijkonder wijs: DaCapo College (Sittard- Geleen), katholieke en openbare school voor praktijkonderwijs in Heerlen, Terra Nigra (Maastricht), Praktijkonderwijs Roermond Petrus Donders (Roermond), 't Wildveld (Venlo), Raayland Col lege (Venray) en 't Kwadrant (Weert). Ruim 300 docenten en mede werkers van deze scholen bezoch ten de werkconferentie bij 't Wild veld in Venlo. De nieuwe website laat zien wat de leerlingen kun nen en waard zijn, wie de scholen voor praktijkonderwijs in Limburg zijn en hoe zij kwaliteit van onder wijs bieden. Vertrouwelijke documenten gestolen De politie stelt een onderzoek in nadat er dinsdag 20 april uit een privé-auto van een medewer ker van de politie Limburg-Noord vertrouwelijke documenten zijn gestolen. Het onderzoek richt zich op alle omstandigheden rondom deze diefstal. Meer mededelingen worden momenteel niet gedaan door de politie. Dodenherdenking en bevrij ding, ook na al deze jaren zullen ze komende weken weer hun terechte aandacht opeisen. De generatie vóór de mijne kent nog oorlogs wonden. De generatie na de mijne zal oorlogswonden op een andere plaats oplopen. In Afghanistan of Irak of wie weet waar over tien jaar. Of ze zullen andere wonden ken nen: geslagen door liefdeloos heid of trouweloosheid van mensen op wie ze rekenden. Hoe gaan we daarmee om? Abel Herzberg schreef in 'Brie ven aan mijn kleinzoon' het vol gende verhaal, dat zich afspeelt in een villa. Voor de oorlog was de villa van een joodse familie. In de oorlog dook de familie onder en woonde er een NSB-man met vrouw en kinderen. Na de oorlog keerde de rechtmatige bezitters erin terug. In die eerste zomer van de vrede, 1945, werd de vrouw van de NSB-man ziek. De dokter gaf haar de raad om pruimen te eten. Omdat het pruimentijd was en de vrouw wist dat er in de tuin van de villa zo'n bomen stonden, stuurde ze haar dochtertje om te vragen voor een mandje met prui men. Dat werd uiteraard opgevat als een ongehoorde brutaliteit en het meisje werd dan ook met een leeg mandje weggestuurd. Abel Herzberg vervolgt: "Mijn vader zou hebben gezegd: Geef de beste pruimen die je vinden kunt". Wraak, vergelding, moet niet bit ter maar moet zoet zijn. De reactie van de joodse familie was alleszins menselijk, begrijpe lijk. Het was een druppel vergel ding aan de oppervlakte van een oceaan aangedaan onrecht. Maar toch, stel dat er anders was gere ageerd. Stel men had inderdaad de beste pruimen uitgezocht voor de zieke vrouw van dit gezin dat fout was geweest in de oorlog. Wat zou dan de reactie van de zieke zijn geweest? Het gevulde mandje zou in ieder geval te denken hebben gegeven, hoofd en hart onrustig hebben gemaakt. Het lege mandje bevestigde de hevig verstoorde menselijke relatie. Een vol mand je zou tot denken hebben aan gezet en wellicht tot schaamte en schuldbesef over aangedaan onrecht. Wanneer we kwaad met kwaad vergelden, verandert er iets in de wereld. Namelijk dat er nog meer kwaad bij komt. Wanneer we kwaad met goed vergelden, veran dert de wereld ten goede en is er een kans dat de ander uiteindelijk tot inkeer komt. Kwaad met goed vergelden. Het zijn mooie woor den, maar makkelijk is anders. Want menselijk is het immers zo begrijpelijk om het meisje met een leeg mandje terug te sturen. Als mensen zijn we geneigd om een opgelopen verwonding te beantwoorden met het slaan van een nieuwe. Maar oude wonden genezen niet door nieuwe te slaan. Moeilijker, veel moeilijker is het om van onszelf te verkrijgen dat mandje toch met eerste klas pruimen te vullen, om liefdeloos heid met liefde te beantwoorden. Deken Smeets, Venray. PEEL EN MAAS Met ingang van 27 april hoeven bezoekers van Venray nergens meer vooraf een parkeerkaartje te kopen. Men kan dan overal achter af voor de werkelijke parkeerduur betalen. Dit is mogelijk door de invoering van belparkeren, waar bij parkeerders met hun mobiele telefoon het parkeergeld kun nen betalen. Venray is de eerste gemeente in Limburg die belpar- keren mogelijk maakt. Eind 2009 heeft de gemeenteraad ingestemd met de invoering van belparkeren als alternatief voor het plaatsen van dure slagboominstallaties. "Ik ben er trots op dat we mensen een gebruiksvriendelijk alternatief kunnen bieden voor het vooraf betalen van parkeergeld. Met het nieuwe systeem betaal je overal achteraf, en dus nooit teveel!", aldus wethouder Ike Busser. Hoe werkt belparkeren? Als u uw auto heeft geparkeerd, meldt u zich met uw mobiele telefoon aan bij de parkeerlocatie. Daarvoor toetst u een viercijferig zonenummer in dat staat aangegeven bij de par keerautomaat. Als u weer wegrijdt, herhaalt u dit, en een centrale database registreert hoeveel par keertijd u moet betalen. Het par- keergeld wordt achteraf maande- lijks geïncasseerd. Doordat u de parkeertijd niet vooraf hoeft in te schatten, betaalt u nooit teveel en kunt u op uw gemak het cen trum bezoeken. Mensen die geen mobiele telefoon hebben of deze niet willen gebruiken, kunnen gewoon op de oude manier beta len door bij de parkeerautomaat een kaartje te kopen. Bij de slag boomterreinen werkt het bel- parkeren iets anders. U gebruikt niet uw mobiele telefoon, maar een speciaal pasje. Bij het in- en uitrijden van het terrein houdt u dit pasje voor de scanner en de slagboom opent zich. Ook deze kosten worden achteraf maande lijks geïncasseerd. Om inwoners van de gemeente Venray kennis te laten maken met belparkeren, betaalt de gemeente de inschrij- vings- en abonnementskosten het eerste jaar. Het voordeel voor de parkeerder valt daardoor nog hoger uit. Wilt u gebruikmaken van belparkeren, dan moet u zich eenmalig aanmelden bij een van de providers. Dit kan vanaf 27 april. Meer informatie over bel- parkeren leest u op www.venray. nl. Hier vindt u vanaf 27 april ook de links naar de providers waar u zich kunt aanmelden. Vier jongens aangehouden De politie heeft maandag vier jongens uit Venray van 15, 16, 17 en 20 jaar aangehouden op verdenking an openlijke geweld pleging op zondag 11 april. De 20-jarige pleegde verzet bij zijn aanhouding. Zij zijn voor nader onderzoek in verzekering gesteld. Die zondagavond kreeg de poli tie een melding dat een brom fiets bij de Kiosk in brand stond. Op het moment dat de patrouille aan kwam rijden, waren onge veer twintig jongeren aanwezig die wisten te ontkomen. Toen de groep even later terugkwam, werd er een steen gegooid die net voor de politieauto op het trottoir terecht kwam. Reportage op www.peelenmaastv.nl Wethouder Ike Busser open de vrijdag de rotonde Westsin- gel-Merseloseweg in Venray. Dit kruispunt was het laatste kruispunt op de singels in Venray met verkeerslichten; door de aanleg van de roton de is volgens de gemeente de verkeersdoorstroming en ver keersveiligheid op de Westsin gel verbeterd. Wethouder Ike Busser: "Ik ben blij dat de rotonde nu open is voor het verkeer. Hopelijk zijn de weggebruikers de overlast van de werkzaamheden snel verge ten als ze straks over de mooie en nog veiligere Westsingel rich ting Merselo rijden." De rotonde is aangelegd volgens Venrays model: de zogeheten vierkante rotonde. Dit heeft te maken met het fietspad dat vierkant rondom de rotonde ligt, waardoor fietsers minder snel in de dode hoek van de automobilisten verdwijnen. Alle rotondes in Venray zijn vol gens dit model aangelegd. Veel mensen vinden dat de aanleg van deze rotonde lang heeft geduurd. Dit komt volgens de gemeente doordat er niet alleen een roton de is aangelegd, maar ook alle ondergrondse nutsvoorzieningen zijn omgelegd en er een groot bufferriool is aangelegd. Met de aanleg van dit riool zal de water overlast bij extreme regen in een groot deel van Venray een stuk minder zijn. Daarnaast heeft de strenge winter voor de nodige ver traging gezorgd. Maandag startte de derde fase van de reconstructie Westsingel, het gedeelte tussen de Merseloseweg en de Kempweg. Het gedeelte tot aan de Kemp- weg ligt al open, het kruispunt Westsingel - Kempweg is sinds maandag ook afgesloten voor het verkeer. Op dit kruispunt komt een rotonde. Deze fase duurt naar De rotonde Merseloseweg-West- singel werd vrijdag geopend door wethouder Ike Busser. verwachting tot de zomervakan tie. Na de zomervakantie start de laatste fase van de reconstructie Westsingel, het gedeelte tussen de Kempweg en de Langstraat. Voor de volgende winter is de hele Westsingel klaar. Dan zijn alle singels voorzien van vrijliggende fietspaden. Minder ambtenaren, lagere subsidies en korting wegenonderhoud De gemeente Venray gaat de komende jaren miljoenen bezuinigen. Gisteren (woens dag) presenteerde wethouder Ike Busser (Samenwerking) een flink pakket aan bezuini gingsmaatregelen. Het loopt op van 900.000 euro in dit jaar tot 5,7 miljoen euro in 2014. In het gemeentehuis verval len liefst dertig fulltimebanen. Bijna alle verenigingen en instellingen worden met 10 procent gekort op hun sub sidies. Daarnaast worden de subsidies de komende vijf jaar bevroren. De onroerend zaakbelasting wordt de komende twee jaar extra verhoogd. De laatste jaren is de ozb alleen verhoogd met het inflatiepercentage. De toeristenbe lasting en de parkeertarieven stij gen eveneens sneller. Ook wordt bezuinigd op het onderhoud van wegen, bermen en openbaar groen. Sommige instellingen worden extra hard getroffen. Zoals Syn these dat 20 procent moet inle veren. Het levert de gemeente jaarlijks 300.000 euro op./De bibliotheek, het kunstencentrum en de schouwburg worden voor 10 procent gekort. Het betekent jaarlijks ongeveer een ton min der voor ieder van deze culturele instellingen. Anderen raken de subsidie helemaal kwijt. Zoals de Volksuniversiteit en het Turks en Marokkaans ontmoetingscentrum. De gemeente stopt ook met het gratis aan huis ophalen van grof vuil. Bijna niemand ontspringt de bezuinigingsdans. Iedere dorps- en wijkraad moet 2.000 euro inle veren. Het bespaart de gemeente jaarlijks 40.000 euro. De gemeente Venray houdt er rekening mee dat het Rijk 10 pro cent gaat korten op het gemeen tefonds. Dit betekent jaarlijks 4 miljoen euro minder inkomsten. Daarbij kampt Venray al met een begrotingstekort op langere ter mijn. Volgens Ike Busser houden veel andere gemeenten slechts rekening met een rijkskorting van 5 procent of nog lager. "Nu het kabinet is gevallen weten we het niet. Pas eind dit jaar zal er dui delijkheid komen." Er was eerder zelfs sprake van een rijkskorting van 20 procent. "Als dat zo is, dan krijgen we een gigantisch pro bleem", zegt de wethouder. "We willen ook niet de kop in het zand steken. Tien procent is een reëel percentage." Dat bevestigt concerncontrol ler Joost Smits. "We weten dat er zwaar weer op ons afkomt. Som mige gemeenten doen er niets mee in hun begroting. Dat lijkt ons niet verstandig. We kunnen er beter op tijd bij zijn. Dat is het veel makkelijker om de financiële doelen te halen." Busser moet vlak na zijn aan treden als schatkistbewaarder al flinke bezuinigingen aankondigen. "Het is geen leuke boodschap, maar het is wel noodzakelijk", zegt Busser. "Vooral de kortingen bij de verenigingen doen het col lege pijn. Maar we hebben voor een zo'n evenwichtig mogelijke verdeling gekozen. We zullen het met z'n allen moeten doen." Het ambtenarenapparaat moet in totaal 1,9 miljoen euro bijdra gen. Busser denkt dat het zonder gedwongen ontslagen kan. "We gaan fors snijden in de organisatie, over de hele linie. Een deel wordt opgevangen door natuurlijk ver loop. Daarnaast gaan we anders en efficiënter werken, met een betere benutting van ict. We gaan ook veel minder gebruik maken van externe inhuur." Ook de burgers gaan het mer ken in hun portemonnee./De ozb stijgt de komende twee jaar met 3,25 procent. De afvalstoffenhef fing en de rioolbelasting kunnen verlaagd worden, maar dit voor deel gaat niet terug naar de bur gers. Hiermee wordt de ozb nog eens verhoogd. Het betekent jaar lijks vier ton extra inkomsten voor de gemeente. Ondanks de bezuinigingswoede is er in de Voorjaarsnota nog ruim te voor nieuw beleid. Er staan voor 25 miljoen euro investeringen op stapel voor de periode 2011 2015. Hoofdzakelijk voor wegen, pleinen, riolering, groen, verkeer, brandweer en bruikleenartikelen van de WMO. "We houden ambi ties en op veel terreinen kunnen we het gewenste beleid voortzet ten. Al zal het vaker een tandje minder zijn", aldus Busser. De jaren 2011 en 2012 sluiten nu met een kleine plus van een paar ton. De meerjarenbegroting toont voor 2013 en 2014 nog een jaarlijks tekort van 1,3 miljoen euro. Jo Mertens uit Venray is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Mertens heeft zich langdurig ingezet voor de samenleving, vooral op het gebied van welzijn van ouderen. Sinds 1991 is Jo Mertens in Venray intensief bezig met het behartigen van de belangen van de senioren en het organiseren van activiteiten voor de ouderen. Hij is een gedreven en vooral betrouwbaar vrijwilliger die in de afgelopen jaren veel heeft bete kend voor deze doelgroep bin nen de gemeenschap van Venray. Enerzijds doet hij dit in zijn func- tie als voorzitter van het Senioren service Gilde Venray, daarnaast als penningmeester van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Venray. Mertens is medeoprichter van de Venrayse ANBO-afdeling en sinds septem ber 1992 bestuurslid. Daarnaast geeft hij sinds 1994 als voorzit ter van het Seniorenservice Gilde Venray leiding aan een organisatie met 65 vrijwilligers ten behoeve van 400 deelnemers aan de weke lijkse activiteiten. Burgemeester Hans Gilissen reikte de onder scheiding dinsdagmiddag uit. Dat gebeurde tijdens het afscheid van Jo Mertens van het bestuur van ANBO in Venray.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 6