Natuurbegraafplaats van gemeente op Boschhuizen? Ondersteuning voor mantelzorgers in zorgloket Venray Herdenking in Venray Winkel bij Turks centrum PANTALON Carla Brugman niet op lijst GroenLinks PIEINNN GEOPENP IN VCNRAY R£$P£CT! 9 katoenen] Mjftj Gunhoek ook voor üw tuin KWALITEIT EN PRIJS DIE HET DOEN PEEL EN MAAS Donderdag 22 april 2010 - Pagina 5 Steeds meer behoefte aan woningen voor mantelzorg Er komen bij de gemeente steeds meer verzoeken bin nen voor bewoning van een bijgebouw. Het is bedoeld als zelfstandige woonvorm voor familieleden, in aangebouwde nieuwbouw of in een bestaan de garage of schuur. In de meeste gevallen is dit nu niet mogelijk. Het college gaat het versoe pelen om zo tegemoet te komen aan de behoefte aan mantelzorg in een geschikte woonruimte. Het gemeentelijk zorgloket bepaalt of er sprake is van een zorgbehoefte. De maximale omvang van het bij gebouw mag 70 vierkante meter zijn. Door bewoning van bijgebou wen mogelijk te maken, kunnen ouderen en zorgbehoevenden lan ger zelfstandig in hun vertrouwde omgeving blijven wonen. De maatschappelijke behoefte neemt toe omdat verpleeg- en verzor gingshuizen steeds strengere toe latingseisen hanteren. Daardoor moeten steeds meer mensen een beroep doen op mantelzorg. Het gaat niet alleen om hulpbehoe vende ouderen, maar ook om andere familieleden of gehandi capte kinderen. Er zijn twee mogelijkheden: inwoning of bijwoning. Inwoning is meestal nu al toegestaan. Het gaat om twee wooneenheden die inpandig aan elkaar gekoppeld zijn. Met één voordeur en gemeen schappelijke voorzieningen. Het kunnen ook aangebouwde bijge bouwen zijn, de zogeheten kan goeroewoningen. Bij bijwoning gaat het om een zelfstandige woonvorm (mantelzorgwoning) in een schuur of garage. Ook is een verplaatsbare woonunit moge lijk. Het wonen in een vrijstaand bijgebouw is nu nog niet toege staan. In Venray en in alle dorpen wordt dit nu mogelijk gemaakt. Dat geldt niet voor het buitenge bied, omdat de hoofdgebouwen daar meestal groot genoeg zijn om inwoning met mantelzorg moge lijk te maken. Voorwaarde is dat het één woning blijft met één huisadres. Het gaat ook om een tijdelijke situatie in een nultredenwoning. Dit betekent dat alles gelijkvloers moet zijn. De gemeente denkt dat een maximum van 70 vierkante meter ruim voldoende is. Uit lan delijk onderzoek blijkt dat een mantelzorgwoning een gemiddel de oppervlakte van 56 vierkante meter heeft. Zodra de mantelzorg is beëindigd, mag het bijgebouw niet meer gebruikt worden voor bewoning. Bij mantelzorg moet het gaan om vrijwillige en niet om professionele hulp. De thuisprijs van de Postcode Loterij Miljoenenjacht is zondag gevallen in Blitterswijck. Ine Kok-Schellekens uit dat dorp speelde net als de winnaar in de studio mee met koffer 18. De Blitterswijckse kreeg live in de uitzending op RTL 4 van presentator Winston Ger- Winston Gerschtanowitz overhandigt de cheque aan Ine en Hans Kok. schtanowitz te horen dat ze 112.000 euro had gewonnen. CDA en Samenwerking wil len dat er bij begraafplaats Boschhuizen een natuurbe- graafplaats komt. In Heide loopt het initiatief van Gé Peterink om op eigen terrein aan Janslust een natuurbe- graafplaats aan te leggen. De gemeente wil hieraan mee werken, ondanks de bezwaren van omwonenden. CDA en Samenwerking zien meer in een natuurbegraafplaats onder regie van de gemeente. Want dan is blijvend onderhoud gegarandeerd. Bovendien zijn op begraafplaats Boschhuizen - in tegenstelling tot Heide - alle voorzieningen al aanwezig, is het goed toegankelijk en is er ruim voldoende parkeergelegenheid. Wethouder Ike Busser (Samenwer king) meldde maandag in de com missie Stedelijk Beheer dat een natuurbegraafplaats net buiten de omheining van Boschhuizen niet mogelijk is. Hier liggen bescherm de bosgebieden (EHS en Natura 2000). "We gaan bekijken of het op de begraafplaats zelf kan. Op een perceel dat voor de toekomst is gereserveerd." VVD en PvdA keken wat vreemd op van het verzoek van CDA en Samenwerking. "Een raar en wat vervelend verhaal", vindt Henk Bisschops (PvdA). "Er ligt nu een particulier initiatief in Heide. Dit mogen we niet zo in de wie len rijden. Dit is geen fatsoenlijk bestuur. Ik vind het eigenlijk niet kunnen." Busser reageerde dat iedereen het recht heeft om een aanvraag in te dienen. "Het is een kwestie van vraag en aanbod. Het college wil meewerken aan het initiatief in Heide. Het is inderdaad de vraag of een tweede natuur- begraafplaats wenselijk is." Toon Kateman (VVD) wil een wildgroei voorkomen. "Door de komst van een natuurbegraafplaats wordt een heel terrein op slot gezet. En dan maakt het niets uit om hoe veel graven het gaat." Mantelzorgers kunnen vanaf 1 augustus 2010 met al hun vragen terecht bij het zorgloket van de gemeente. Het zorgloket wordt hiervoor versterkt met een extra mede werker. Door de aansluiting bij het bestaande zorgloket vinden inwo ners van Venray alle advies, hulp en ondersteuning op een plek. Sinds 1 januari 2007 is het zorglo- ket in de publiekshal van het raadhuis hét loket waar mensen terecht kunnen voor vragen over zorg, ondersteuning en inkomen. Het zorgloket brengt vraag een aanbod bijeen. "Er is een breed aanbod op het gebied van man telzorgondersteuning in Venray. Daarom is het bijeenbrengen en bundelen van vraag en aanbod erg belangrijk", zegt wethouder Twan Jansen (PvdA). "Het zorgloket kan als onafhankelijke partij diverse keuzemogelijkheden voorleggen aan de inwoners van de gemeente Venray." Mantelzorgers worden binnen de lokale zorgstructuur steeds belangrijker, weet Jansen. "Dit komt onder meer door de versobering van de Awbz en het beleid van de overheid dat bur gers zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen." Hierdoor hebben meer mensen thuis zorg nodig. Een groot deel van die zorg wordt geboden door mantelzor- gers. De gemeente Venray zet zich volgens Jansen in voor een lokaal sterke structuur die ondersteuning biedt aan deze mantelzorgers. Zij zoekt daarvoor de samenwerking met de diverse zorgaanbieders en de vrijwilligersorganisaties die zich inzetten voor mantelzorgers. "Zodat mantelzorgers de onder steuning lang kunnen volhouden en er minder snel een beroep wordt gedaan op professionele zorg. Daarnaast kunnen mantel- zorgers, jong én oud, binnenkort terecht bij het zorgloket voor ondersteuning." Voor de werving van een extra medewerker voor het zorgloket worden verschil lende organisaties gevraagd om een offerte in te dienen. De orga nisatie die het best aansluit op het gevraagde takenpakket, krijgt de opdracht om iemand te detache ren bij het zorgloket. Vanwege het wervingstraject is de ingangs datum vastgesteld op 1 augustus 2010. wwyi.gutlhc ek. nl Venm De Hoveniers wb-syim Op dinsdag 4 mei vindt in Venray de jaarlijkse dodenher denking plaats. Deze plechtig heid in de Grote Kerk begint om 18.45 uur. Na afloop is er een stille tocht naar het oor logsmonument aan het Kerk- pad, waar onder meer kransen worden gelegd. Tijdens de plechtigheid voe ren burgemeester Hans Gilissen, Carola Hoedemaekers van Amne sty International en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray het woord ter herdenking van alle mensen die in de Tweede Wereld oorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn gewor den van oorlogen of oorlogshan delingen. Ook dragen kinderen van de basisscholen De Hommel en De Landweert een steentje bij aan deze herdenkingsplechtigheid.Het thema van de dodenherdenking is dit jaar: 'Vrijheid wereldwijd, wat is daarvoor nodig?'. Verder verzorgen de Fanfare St. Oda uit Merselo en het Collegium Vocale uit Venray de muzikale opluis tering van deze herdenkings plechtigheid. De route van de stille tocht naar het oorlogsmonument aan het Kerkpad: Mgr. Gommansplein, Grote Markt, Hofstraat, Raadhuis straat, Kerkpad tot aan het monu ment. Bij het monument houden militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel de erewacht. Na het spelen van de Last Post wor den twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens zullen onder meer de burgemeester en de voor zitter van het Oranjecomité, de commandant van GGW de Peel, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van De Landweert kransen en bloemen leggen. De herdenking wordt besloten met het spelen van het Reveille en het Wilhelmus. Iedereen is van harte welkom bij deze jaarlijkse plech tigheid. Er komt toch een Turkse studiecentrum in het pand Langstraat 49 in Venray. De stichting Islamitisch Centrum zette in 2007 de verbouwing niet door. Hoewel na jaren lang gesteggel en protesten uit de buurt de gemeente toch een bouwvergunning aan de stich ting had verleend Twee jaar geleden besloot de stichting Islamitisch Centrum geen gebruik te maken van de bouwvergunning en op zoek te gaan naar een andere locatie. De bezwaarschriften van de omwo nenden werden daardoor door de gemeente niet verder in behan deling genomen. Omwonenden vreesden voor overlast van rond hangende jongeren en bovendien zou het om een streng islamiti sche groepering gaan die er koran- lessen gaat geven. Het grootste bezwaar van de politiek was dat het studiecentrum de integratie in de weg zou staan. De stichting Islamitisch Cen- trum heeft zich onlangs opnieuw tot de gemeente gewend, om toch het voormalige winkelpand aan Langstraat 49 in gebruik te nemen. Met als grote verschil dat er geen internaat komt, maar een winkel. INTERNAAT De gemeente stemt met het plan in omdat detailhandel past binnen het geldende bestem mingsplan. Het gebruik voor bij eenkomsten en onderwijs, is niet passend in het bestemmingsplan. Maar in 2007 besloot de gemeen te dit toch toe te staan. Omdat er nu geen (omstreden) internaat komt, is het voor de gemeente een reden temeer om mee te werken aan het plan. Het gebouw, aan een invalsweg naar het centrum, is goed bereikbaar met het open baar vervoer of auto. De locatie ligt in een overgangsgebeid tus sen het centrum en de woonwij ken. Hierin past ruimtelijk gezien een gebouw met de bestemming school en detailhandel. r Van der Broeck scheurt broek Wethouder Patrick van der Broeck had het dinsdagavond maar druk tijdens de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Tal van vragen werden op hem afgevuurd over langlopende dossiers zoals het Loobeekdal, Mgr. Goumans- plein, bestemmingsplan buitenge bied en racecircuit De Peel.Al snel trok Van der Broeck zijn jasje uit. "Ik krijg het nu al warm van het op en neer lopen." Even later bleef de wethouder met zijn broekzak haken aan de stoelleuning. "Nu heb ik ook nog een scheur in mijn broek", verzuchtte hij. Commis sievoorzitter Elly van Dijck had er geen medelijden mee. "Je bent ook veel te onstuimig", beet ze hem toe. 'Raad niet ingestemd met azc' Ingeborg de Barbanson (VVD) werd zaterdag bij de opening van de pleinen onaangenaam verrast door de woorden van PvdA-wet- houder Twan Jansen. "Hij zei er trots op te zijn, dat de raad van Ven- ray heeft ingestemd met de komst van een asielzoekerscentrum", zei De Barbanson maandag in de com missie Stedelijk Beheer. "Maar ik weet van niets. Wanneer hebben we dan ingestemd?", wilde het VVD-raadslid weten. Twee weken geleden werd bekend dat het St. Annaterrein in beeld is als asiel zoekerscentrum. In maart werd de gemeenteraad vertrouwelijk op de hoogte gebracht door het college. Twan Jansen erkende dat hij het zo gezegd had. "Dat heb ik bewust gedaan. De gemeenteraad is inderdaad alleen maar gepolst. Ik ben trots op de raad dat ze hier voor openstaat. Ik heb alleen mijn waardering willen uitspreken." 'Circusroos vreemde naam' Circusroos is de naam van straat die wordt aangelegd dwars over het circusterrein in Landweert. De weg verbindt Akelei met de kruising Boterbloem-Christoffel- kruid. Wiske Koster (CDA) is er niet gelukkig mee. "Een vreemde naam. Waar komt-ie vandaan? Ik heb nog nooit van een circusroos gehoord", zei Koster maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Had dan voor 'Piste' gekozen, daar kan ik me nog iets bij voor stellen." Wethouder Ike Busser (Samenwerking) merkte op dat in de wijken de straten op alfabe tische volgorde zijn gerangschikt. De nieuwe straat wordt omringd door Christoffelkruid. "Circusroos is geen officiële naam, maar het is wel een ondersoort van de bloem en daarom geschikt als straat naam", vindt Busser. Gespreksgroep Het Toon Hermans Huis Venlo, open centrum voor iedereen die met kanker te maken heeft, start weer een reeks van zes bijeen komsten voor mensen waarvan de partner aan kanker is overleden. De bijeenkomst wordt eens in de veertien dagen gehouden op don derdag vanaf 13.30 uur en start begin mei. Informatie en aanmel den bij Cor Jaspers via telefoon (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. SPO Venray De Stichting Primair Onder wijs in Venray en regio houdt op maandag 26 april vanaf 8.30 uur een vergadering op het kantoor van SPO Venray aan de Eindstraat in Venray. De vergadering bestaat uit een openbaar en een besloten deel. Iedere inwoner van Venray kan het openbare gedeelte van de vergadering bezoeken. Aan melden voor het bijwonen van deze vergadering kan via telefoon (0478)516215. MET STRETCHBANdI Corridor Mode Carla Brugman (52) wordt geen Tweede Kamerlid van GroenLinks. De Blitterswijckse, die hoopte op een verkiesbare plaats op de lijst van Groen Links voor de Tweede Kamer verkiezingen van 9 juni, kreeg zondag tijdens het congres in Utrecht te weinig steun van de 1500 aanwezige leden. Carla Brugman is momenteel fractievoorzitter in Venray van de lokale progressieve oppositiepartij PP2. Voorafgaand aan de partijbij eenkomst had ze goede hoop op een hoge positie op de lijst van GroenLinks. Door de kandidaten- commissie was ze immers genomi neerd voor de plekken elf tot en met vijftien. Dat de leden zondag de voorkeur gaven aan andere kan didaten, viel haar dan ook koud op het dak. "Ja, natuurlijk is dat een teleurstelling, maar er is behoor lijk gehusseld met personen. Ik ben niet de enige uit de top van de ranglijst die niet op de dertig personen tellende kieslijst van GroenLinks komt te staan. Ook zes andere sterke kandidaten zijn compleet buiten de boot geval len." De ledenbijeenkomst verliep chaotisch, vindt Brugman. "Het leek meer op een rad van fortuin, de conceptlijst is behoorlijk door elkaar gehusseld. Er is door de kan didaten voorafgaand aan de bijeen komst behoorlijk actief campagne gevoerd onder de leden, veel getwitterd ook, en dat heeft veel invloed gehad op de uiteindelijke stemming. Opvallend is dat veel jongeren zijn gekozen en dat een aantal kandidaten van mijn leef tijd compleet buiten de boot zijn gevallen. Maar het is natuurlijk ook zo dat ik nog te weinig bekend binnen de partij." Toch is Carla Brugman blij dat ze aan het politieke 'circus' heeft meegedaan. "Jazeker, ik ben weer een hele ervaring rijker en heb me toch goed kunnen presenteren aan zowel de leden als het bestuur van GroenLinks. Het is erg jammer, maar ik kreeg zondag direct na het bekend worden van de kandi datenlijst van een collega-raadslid van PP2 een sms'je waarin stond: 'Venray heeft je hard nodig'. Dat doet je dan toch wel weer goed." Of ze bij de volgende landelijke verkiezingen weer een sollicitatie brief gaat schrijven? "Dat is nu nog te vroeg om over na te denken." Burgemeester bezoekt Blitterswijck De dorpsraad van Blitterswijck krijgt op woensdag 28 april tij dens de jaarvergadering bezoek van burgemeester Hans Gilissen en wijkagent Jan Krouwel. De jaarvergadering begint om 20.00 uur in het gemeenschapshuis. Aan de orde komen onder meer het jaarverslag 2009 en het program ma 2010. Tevens krijgen de ver eniging de mogelijkheid om zich te presenteren. Voor inlichtingen en/of vragen: Dorpsraad Blitters- wijck,Veerweg 10,5863 AR, email: dorpsraad@dorpsraadblitterswij- ck.nl, website www.blitterswijck. dorpenvenray.nl. Aantal leden BiblioNu op peil Het Jaarverslag 2009 van de stichting BiblioNu is verschenen. In dit jaaroverzicht wordt inhou delijk verslag gedaan van de acti viteiten die door BiblioNu in 2009 binnen het werkgebied zijn uit gevoerd. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal leden met 17.503 redelijk op peil is gebleven, dat het aantal uitleningen is gestegen tot boven de 700.000 en dat het aantal geregistreerde bezoekers is toegenomen tot 303.161. BiblioNu beschikt over bijna 150.000 boe ken, tijdschriften, dvd's en andere materialen voor haar leden en bezoekers. Het Jaarverslag 2009 ligt binnenkort in alle vestigingen van BiblioNu ter inzage. Interesse in nieuwe ontwikkelingen? Flyers Internet Communicatie Wonen in bijgebouw mogelijk Kofferprijs valt in Blitterswijck silei w w 39?5 metsttjlen/karakter Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 Wij praten u graag bij. Onderzoek Advies Ontwerp Ontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 Training Coaching Productontwikkeling

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5