Gemeentepolitie terug in Venray? Toekomst racecircuit ongewis <L_X inni DE EETKAMER PEEL EN MAAS Donderdag 22 april 2010 - Pagina 3 Meerderheid tekent zich af voor sloop wijkcentrum en sportzalen Op dinsdag 11 mei hakt de gemeenteraad de knoop door over de brede school in Bruks ke. Het college kiest voor vari ant 1. De duurste optie waarbij het wijkcentrum en de gym zalen worden gesloopt. Ze krijgen straks onderdak in de nieuwe brede school met alle voorzieningen onder een dak. Afgelopen maandag in de com missie Stedelijk Beheer volgt een meerderheid het college. PvdA, PP 2 en VVD geven de voorkeur aan variant 1. inVEN tief kiest voor variant 3, waarbij het wijkcentrum en de gymzalen behouden blijven. Dit is ook de vurige wens van het wijkplatform en het bestuur van wijkcentrum De Kiosk. De stem van het CDA, met tien van de 27 zetels de groot ste partij, geeft op 11 mei de door slag. Raadslid Toon Loonen wil nog geen open kaart spelen. Frappant is dat twee prominente leden van het wijkplatform, voorzitter Petra van Duijnhoven en bestuurslid Wim Beks, allebei lid zijn van het CDA. Zij zitten maandag als meer dan belangstellend toehoorder op de tribune. Van Duijnhoven heeft als raads lid twee petten op. Als voorzitter van het wijkplatform is ze faliekant tegen variant 1. Maar wat doet ze als haar partij hier toch voor kiest? Bij variant 3 komt de brede school niet midden in het centrum, maar op het terrein van de voorma lige school De Flierefluit, aan de zuidkant. Loonen vindt dit een geschikte locatie, zo laat hij door schemeren. "Want in het centrum is de ruimte wel erg krap. Het CDA heeft nog geen standpunt. We vinden het wel teleurstellend dat na 2,5 jaar praten niet alle par tijen op één lijn zitten. Een gemis te kans", vindt Loonen. Ook SP en Samenwerking spreken zich nog niet uit. "Waar blijven de bewo ners van het Brukske?", vraagt SP'er Ronald van Hal zich af. "Het enige wat we willen is draagvlak. Ga desnoods bij iedereen langs de deur." Tineke Lamers (Samenwe- king) vindt dat er nog te veel vra gen zijn en ze pleit daarom voor uitstel."Ook omdat Wonen Venray nog gaat praten met het wijkplat- form en het wijkcentrum. Als zij op één lijn komen, dan is het mak kelijker kiezen voor variant 1", aldus Lamers. Van uitstel wil vooral de PvdA helemaal niets weten. Elly van Dijck - die in de vorige periode als wethouder 'Brukske' in haar portefeuille heeft - wil aan de slag. "Laten we nu gewoon eens iets gaan doen. Stoppen met oeverloos polderen, de schop moet in de grond." Dat slechts 133 wijkbewoners in januari de enquête hebben ingevuld, vinden de meeste partijen veel te mager. "Niet representatief", meent CDA- er Toon Loonen. Vooral SP en VVD hameren op een politieke keuze, die wordt gedragen door de wijk bewoners. "In de wijk zitten ook de vrijwilligers", zegt Ingeborg de Barbanson (VVD). "Er moet wel draagvlak zijn. Anders heeft het geen zin om iets te bouwen." Elly van Dijck (PvdA) denkt er heel anders over. "Er zijn vier bijeen komsten gehouden in de wijk. En iedereen heeft de kans gehad de enquête in te vullen. De mensen die niet zijn geweest, scharen zich achter de gemaakte keuze." De VVD vindt het grote voordeel van variant 1 dat alle voorzienin gen onder één dak komen. "Dan ontmoeten de mensen elkaar", denkt De Barbanson. "Ze spreken elkaar aan en ze zullen eerder samen iets organiseren." inVENtief kiest voor variant 3. "Het heeft ook de voorkeur van Brukske", zegt Kees van de Molengraft. "Boven dien komen er bezuinigingen aan en dit is de goedkoopste variant." Enkele partijen hekelen de opstelling van Wonen Venray. In de laatste raadsbijeenkomst verklaart René de Weijer dat alleen variant 1 bespreekbaar is. Anders haakt de woningstichting af. "Het heeft ons enorm gestoord", zegt Ronald van Hal (SP). "De opstelling van Wonen Venray is in het verkeerde keelgat geschoten." Ingeborg de Barbanson (VVD) noemt de hou ding van Wonen Venray niet chic. "Maar ik snap het wel." Tineke Lamers (Samenwerking): "Inder daad niet netjes, op zijn zachtst gezegd." Wolfshonden op de grens van Meerlo en Wanssum Op de grens van de gemeen ten Horst aan de Maas en Ven- ray, bij de kapel St. Goar in Meerlo, wordt op zondag 11 juli een bijzonder kunstwerk onthuld. Het kunstwerk is gemaakt door Chris Ripken uit Rotterdam en staat momenteel in de beeldentuin van kun stenares Mieke van Uden in Geijsteren. De beelden zijn een gezamen lijke aankoop van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray. De onthulling van het kunstwerk wordt een groot feest, met een processie en muziek van de Meerlose drumband en een kapel uit de Duitse plaats St. Goar. Verslaggever Ron Koenen van Peel en Maas (TV) legde Patrick van der Broeck enkele vragen voor. Hoe is dit idee tot stand geko men? "Verleden jaar was er een exposi tie bij Mieke van Uden in de tuin. Daar ben ik naartoe geweest en toen zei Mieke tegen mij: 'Goh, ik heb een leuk idee. Ik heb een prachtig kunstwerk. Het zijn zes wolven en voor mij staan die symbool voor de zes dorpen van Meerlo-Wanssum. Zou het nou niet leuk zijn als we dat zouden gebruiken als een soort geschenk voor die zes dorpen? Waarom is er specifiek geko zen voor een wolvenmonu- ment? "Ja, kijk, het hadden bij wijze van spreken ook giraffen kunnen zijn. De omstandigheid was ernaar. De kunstenaar had die zes wolven gemaakt, Mieke kwam op het idee. Ik vond dat een prachtig idee. Ik ben daarna ook direct naar de col lege van Venray gestapt en heb het plan voorgelegd. Ook mijn colle ga's vonden het een superidee. Wij waren er in Venray eigenlijk snel mee klaar." In Horst aan de Maas is het besluit onlangs genomen? "Ja, in Horst hebben ze het besluit onlangs genomen, dus beide gemeenten zijn het ermee eens. Het kan dus doorgaan." Zijn het symbolische wol ven? Staat het kunstwerk nog ergens centraal voor? "Nee, nou, je zou nog kunnen zeg gen dat de twee gemeenten als wolven hebben gevochten om die dorpen. Nee, dat niet. Als je er al een symboliek aan zou willen hangen, dan zou ik de volgende symboliek eraan willen hangen: wolven leven altijd in gemeen schappen, dat zijn heel sociale dieren. Nou, die zes dorpen die Op de grens van de gemeenten Horst aan de Maas en Venray, bij de kapel St. Goar in Meerlo, wordt op zondag 11 juli een bij zonder kunstwerk, dat bestaat uit zes wolfshonden, onthuld. nu gesplitst zijn, dat waren ook hechte leefgemeenschappen met elkaar. Voor mij zit daar de symbo liek in. Niet de strijd die is gestre den, maar eerder de samenhangen de cohesie van die zes dorpen." De tv-reportage over het bijzonde re kunstwerk was zaterdagavond te zien op Peel en Maas TV. Uitzen ding gemist? Kijk dan op www. peelenmaastv.nl. Proef tot eind dit jaar, terminals blijven in gebruik De gemeente gaat binnen kort starten met een proef om plastic afval gratis aan huis op te halen. Momenteel kunnen de inwoners hiervoor terecht bij de terminals bij de super markten en in de dorpen. Deze mogelijkheid blijft bestaan, maar tot het einde van dit jaar wil wethouder Ike Busser (Samenwerking) bekijken of het aan huis ophalen een beter alternatief is. Daarover zijn de gemeenten nogal verdeeld. In Zuid-Limburg geven veel gemeenten de voorkeur aan het ophalen van het kunststof afval aan huis. Dit zou niet alleen goedkoper, maar ook efficiënter zijn. De scheiding van de diverse soorten afval (flessen, flacons, ver pakkingen) gebeurt dan achteraf. Terwijl andere gemeenten juist thuiszorg pleiten voor afvalscheiding vooraf, door de burgers bij de terminals. In Venray verloopt de inzameling van plastic afval redelijk goed. Het grootste probleem is dat de contai ners er eigenlijk niet geschikt voor zijn. Deze terminals zijn destijds aangeschaft om blikjes in te zame len en te pletten. Dit bleek ook al niet goed te werken. Sinds medio vorig jaar doen ze dienst voor het kunststof afval. Maandag in de commissie Ste delijk Beheer stelde Wiske Koster (CDA) vragen. Ze pleit voor een beter inzamelsysteem. Want de ter minals raken snel verstopt doordat het lichte verpakkingsafval niet naar beneden valt en oppropt boven in het apparaat. "Met als gevolg veel plastic afval naast de container", aldus Koster. "Omdat burgers hun afval niet kwijt kun nen, neemt de rommel steeds gro tere vormen aan." Ike Busser erkent de proble men. In enkele dorpen zijn al extra containers geplaatst. "Daarnaast maken we ze eerder leeg met extra ophaalrondes", zegt de wethou der, die de rommel eveneens een doorn in het oog is. Vanaf 3 mei komen er stickers op de terminals, met de waarschuwing dat er geen afval naast gezet mag worden. Er worden ook boetes uitgedeeld. Op 11 mei neemt het college een besluit over de vervolgaanpak. "Het gaat om drie sporen", legt Busser uit. Er komt een proef voor inzameling aan huis. Eén terminal wordt aangepast met een 'persme chanisme', zodat het afval compact op de bodem wordt verzameld. En de mogelijkheid wordt onderzocht of verenigingen een rol kunnen spelen bij het aan huis ophalen. "We denken dan aan dezelfde for mule als bij inzameling van oud papier", aldus Busser. Concert in Blitterswijck Muziekvereniging Moed en IJver en de kinderen van groep 5 en 6 van basisschool St. Anna houden op maandag 26 april van 19.00 tot 20.00 uur een concert in het Parochiehuis, Plein 2 in Blit- terswijck. De zaal is open vanaf 18.45 uur. Peel en Maas en Bevrijdingsdag Dit jaar is Bevrijdingsdag weer een nationale feestdag. 5 mei valt op een woensdag en om die reden vervroegen we in die week de aanlevertijden van kerk-, sport en verenigingsberichten én van advertenties. Kerk-, sport- en verenigingsbe- richten dienen reeds op maan dag 3 mei voor 10.00 uur in ons bezit te zijn. Advertenties kunnen worden aangeleverd tot maandag 3 mei 18.00 uur. In verband met Hemelvaartsdag, op donderdag 13 mei, verschijnt Peel en Maas reeds op woensdag 12 mei. Ook voor die week geldt dat kopij op maandag 10 mei voor 10.00 uur aangeleverd moet zijn. Adverten ties kunnen die week worden aangeleverd tot maandag 10 mei 18.00 uur. Dit jaar start restauratie van 1,2 miljoen euro Voor de restauratie van de kapel op Servaashof heeft GGZ Noord- en Midden-Limburg een rijkssubsidie van 654.000 euro in de wacht gesleept. De kapel, gebouwd in het jaar 1906, is een rijksmonumen taal pand. De kosten van de grondige opknapbeurt bedra gen ongeveer 1,2 miljoen euro. Nog dit jaar wordt met de werkzaamheden gestart. Eigenaar GGZ heeft op tijd gebruik kunnen maken van de tij delijke regeling van ministerie van OCW. Deze subsidie is bestemd voor de restauratie van bescherm de rijksmonumenten of religieus erfgoed. Het geld komt beschik- baar uit het stimuleringsbudget woningbouw, dat in het leven is geroepen om vastgelopen bouw projecten - vanwege de economi sche crisis - weer vlot te trekken. GGZ heeft snel moeten handelen, want binnen vier weken moest de subsidieaanvraag worden ingediend. Ook was instemming van de gemeente Venray vereist. Toch is het gelukt om binnen drie weken alle formaliteiten rond te krijgen, inclusief de uitwerking van het renovatieplan. RESTAURATIE Een van de voorwaarden van de toegekende subsidie is dat de werkzaamheden nog dit jaar van start gaan. De restauratie zal Voor fietsendiefstal, hon denpoep, overlast, zwerfvuil en andere ergernissen en klei ne criminaliteit heeft de poli tie geen tijd. De prioriteit ligt bij grotere zaken. Een alter natief zijn de buitengewone opsporingsambtenaren. Deze boa's mogen verbaliseren en kunnen politietaken overne men. Ze worden wellicht de gemeentepolitie nieuwe stijl. De gemeenteraad pleitte vorig jaar voor de komst van vijf boa's in Venray. Wethouder Ike Busser (Samenwerking) meldde maandag in de commissie Stedelijk Beheer dat er momenteel slechts één boa actief is. "De gemeenteraad heeft er geen geld bij gegeven. In de komende Voorjaarsnota kijken we hoeveel extra boa's we gaan inzet ten." De meeste partijen stelden maandag vragen over de boa's. Ike Busser zei dat dit in regionaal ver band wordt opgepakt. "We denken aan een gezamenlijke pool met boa's. Zij kunnen worden ingezet voor kleine ergernissen, toezicht op de leefbaarheid, maar ook als straatcoach voor overlastgevende jeugd. Het moet uitgroeien tot een 'gemeentepolitieachtige' organisa tie." Zwerfvuil en het dumpen van illegaal afval is een van de grootste ergernissen van de burgers in de openbare ruimte. Bijna alle partij en pleiten voor meer toezicht en controle. Maar bij de afdeling Vei ligheid en Handhaving heeft het een lage prioriteit. "Als we moe ten kiezen tussen leefbaarheid en veiligheid, dan kiezen we voor het laatste", verklaart Busser. "Dat heeft ook met de wet- en regelge ving te maken. Maar als we meer boa's ter beschikking krijgen, dan kunnen we ook meer inzetten op de leefbaarheid." Er is nog niets bekend over het nieuwe locatieonderzoek voor racecircuit De Peel. In september 2009 besloten eigenaar Harry Maessen, de gemeente en de Milieufedera tie tot een gezamenlijk onder zoek. De Raad van State vindt dat de huidige locatie aan de Bakelsedijk in Ysselsteyn niet goed in onderbouwd. Daarom keurde de hoogste bestuurs rechter het bestemmingsplan af. Elianne Sweelssen (SP) stelde dinsdag vragen in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Ze vroeg zich af waarom het allemaal zo lang duurt en waarom het zoveel geld moet kosten. Wethouder Patrick van der Broeck (CDA) verwacht dat de eerste resultaten half mei bekend zullen zijn. De drie partijen werken samen met de provincie en een extern advies bureau aan het locatieonderzoek, waarbij alle opties openstaan. Als blijkt dat op een andere plek in de regio het racecircuit beter past, dan moet de nieuwbouw aan de Bakelsedijk worden afgebroken. Dit zou een hard gelag zijn voor Harry Maessen die al miljoenen in het project heeft gestoken. Boven dien staat het nieuwe raceseizoen voor de deur. Het zou betekenen dat er ook dit jaar niet geracet kan worden op De Peel. Een schrik beeld voor de vele autoracelief hebbers. In het laatste weekeinde van september 2009 verleende de gemeente nog een eenmalige ver gunning voor stockcarraces om de World Cup. De races trokken zo'n 15.000 toeschouwers. Auto speedway is een ware topattractie in de regio. Bijdrage voor Menu 2010 De provincie Limburg draagt 400.000 euro bij aan Menu 2010, een reizende culturele mani festatie die vijf gemeenten in Noord- Limburg, waaronder Ven- ray, bezoekt in de periode van 2 tot en met 31 oktober 2010. De bedoeling is dat de manifestatie tweejaarlijks terugkeert. Het eve nement verbindt de ambities en het werk van kunstenaars en cul turele instellingen met die van de agro- foodbedrijven in de regio, wetenschappers, cultuur historici en politiek en bestuur. Dit mede in aanloop naar de Floriade 2012. Meer informa tie over het festival staat op www.menu2010.nl. Meisje herenigd met ouders De politie heeft zondagavond korte tijd gezocht naar de ouders van een meisje dat rond 18.30 uur gevonden was op de Rand weg in Venray. Een voorbijganger zag het meisje van ongeveer twee jaar op de genoemde weg zon der ouders of familie. Aangezien het meisje niet kon vertellen hoe ze heette en waar ze woonde, verspreidde de politie een SMS- Alert om zo te proberen ouders of familie van het meisje te berei ken. Rond 20.00 uur kwam de mededeling bij de politie dat de vinder van het meisje onder weg naar huis de ouders tegen was gekomen en dat ze waren herenigd. ongeveer vier maanden in beslag nemen. Opknappen van de kapel staat al langer hoog op het ver langlijstje van GGZ. Het prach tige pand van ruim een eeuw oud wordt straks het beeldbepalende gebouw van Servaashof. Want het huidige hoofdgebouw wordt gesloopt, zodat vanaf de hoofd ingang aan de Stationsweg de kapel prominent in zicht komt. De noodzakelijke renovatie heeft lang op zich laten wachten omdat het financiële plaatje niet rond kwam. De kapel maakt onderdeel uit van gebouw A en bestaat verder uit de voormalige keuken en een oost- en westvleugel. De kapel is in gebruik als kerkgebouw en in een gedeelte is het psychiatriemu- seum onder gebracht. De voorma lige centrale keuken is al langer buiten bedrijf, deze ruimte staat nu leeg. In de beide vleugels zijn kantoren en een intern medisch centrum gehuisvest. GGZ over legt nog met de gemeente over een bijdrage uit de gemeentelijke subsidiepot voor renovaties van monumentale gebouwen. Cuisine de la mer www. deeet ka me r. n I 0478-582215 Vervolg voorpagina 'Restaurant, kantoren en keukencentrum' De gemeente wil deze bomen rij - die staat op grond van de provincie - handhaven als buffer, ook vanwege het milieu (fijnstof en CO2), van de alsmaar drukker worden provinciale weg. De voor keur gaat uit naar kleinschalige, zakelijke dienstverlening. Voor grotere kantoren is bedrijventer rein De Hulst II bestemd en groot schalige detailhandel, zoals een keukencentrum, hoort thuis op De Brier. Toch ziet de gemeente wel wat in een combinatie van kantoren en bedrijven. Ook de komst van horeca behoort tot de mogelijkheden. Het is aan eigenaar Maessen en zijn adviseur Hans Teunissen (ex-wethouder van Venray, red.) om met een aansprekend totaal concept te komen. B en W hopen dat het zo'n waardevolle aanwinst voor Venray is, dat de plannen kunnen doorgaan. Voorwaarde is wel dat de provincie instemt met de vestiging van grootschalige detailhandel op het terrein van de oude melkfabriek. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Eigenzinnigheid levert zelden een ctcinpehcirkte mdeltnin www.rienvartmTerlotufnen-nl CDA in dubio over Brukske "Het hadden ook giraffen kunnen zijn" Gemeente gaat plastic afval aan huis ophalen proteion huishoudelijke en persoonlijke verzorging zorg tv verpleging thuisbegeleiding dagvoorzieningen en zorgboerderijen bij u in de buurt consultatie voor senioren zorgalarmering uitleen hulpmiddelen www.proteion.nl "tijd voor mensen" 'tijd voor wensen' Flinke subsidie kapel Servaashof INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 31 4593

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3