We kunnen elkaar gewoon niet missen "Geven, nemen en veel beleven Koester uw Monument Kleur in Landweert II ff ff Honderdeenendertigste jaargang - week 16 - donderdag 22 april 2010 Diamanten bruidspaar Janssen in Oostrum Op zondag 2 mei is het maar liefst zestig jaar geleden dat Lei Janssen (85) zijn jawoord gaf aan Marie Gommans (83). Vanuit hun huisje in Oostrum blikken ze even terug op hun verleden samen. Door Sanne Claessens Het was misschien geen liefde op het eerste gezicht toen de twee elkaar voor het eerst zagen. Lei en Marie leren elkaar kennen als haar broer een relatie krijgt met de zus van Lei. Als Lei vervolgens in 1946 in dienst naar Indië vertrekt, pakt Marie de pen in de hand en begin nen ze een bijzonder briefcontact. De brieven gaan op en neer totdat Lei twee jaar later terugkeert naar Nederland en ze vrijwel meteen verkering krijgen. Marie woont dan nog in Leunen en in 1950 trouwen ze, op 17 april voor de wet en twee weken later, op twee mei, voor de kerk. "Ons eerste huisje, tussen Horst en Leunen, bewoonden we voor zo'n ander half jaar. Daar werd ook onze eer ste kind geboren", vertelt Marie. Lei werkt bij Nelissen, als ze met zijn drietjes terugkeren naar het geboortedorp van Lei, Oostrum. Ze wonen een paar jaar in één van de noodwoningen voordat ze in een van de huizen tegenover het station trekken. "In dat huis zijn alle andere kinderen geboren, we hebben toch in totaal zo'n zestien jaar op die plek gewoond", weet Lei nog te vertellen. Samen met hun drie jongens en vier meiden verhuizen ze in 1969 opnieuw, maar heel ver weg gaan ze niet. Hun nieuwe plekje staat tegenover het gemeen schapshuis in Oostrum. Lei vormt vanaf dat moment ook samen met zijn Marie het vaste team in het gemeenschapshuis, waar hij de rol van beheerder op zich neemt. "Ik heb vijfentwintig jaar bij Nelis- sen gewerkt en ook achttien jaar in het gemeenschapshuis. Daarna gingen we in '87 allebei met de vut." In het huis waar ze maar liefst vijfendertig jaar wonen, maken ze veel mee. Hun kinderen vliegen uit en ze worden de trotse opa en oma van de eerste kleinkinde ren. Ze vieren er hun veertigjarige huwelijk, vlak nadat ze in de vut zijn gegaan, en het leven lijkt hen toe te lachen. "We zouden gaan genieten", vertelt Marie, "toen we veertig jaar getrouwd waren, zijn we met de hele familie nog samen naar Duitsland gegaan, naar een hotel." Een paar jaar later begint de gezondheid van Marie wat af te nemen en dat drukt toch een kleine stempel op hun leven. Zes jaar geleden verhuist het echtpaar weer, maar wederom maar enkele tientallen meters. Lei en Marie genieten hier van hun veertien kleinkinderen en hun twee ach terkleinkinderen. "De kinderen komen vaak op bezoek en wonen allemaal in de buurt, dat is enorm fijn", vertelt Marie. Twee keer per week leg gen ze nog een kaartje met de 86- jarige broer van Marie in Leu nen. Ook genieten ze in de zomer volop van hun tuin. Lei is ook nog lid van verschillende verenigin gen, zoals de wapenbroeders en de Bokkenrijders, beide bedoelt voor mannen uit de vroegere dienst. Ook kijkt hij graag naar sport op de tv, zoals voetbal, wiel rennen en tennis. Zestig jaar is een bijzonder lange tijd. Hoe heb ben ze het voor elkaar gekregen en wat is hun geheim? "Dat je echt van elkaar houdt", zegt Marie. "en elkaar gewoon niet kunt missen." Lei: "We hebben geweldige en Lei en Marie Janssen-Gom- mans zijn zestig jaar getrouwd. lieve kinderen, waar we enorm veel steun aan hebben en die ons altijd helpen bij wat we nodig hebben. Ook de aangetrouwde familie, die zorgt ook zo goed voor ons." Lei en Marie hopen nog lang samen te kunnen blijven in hun gezellige huisje, waar alles is wat ze nodig hebben. Het feest dat op de planning stond kan helaas niet doorgaan, maar wellicht dat ze het later nog eens dunnetjes overdoen. Jan en Fien Wismans uit Ysselsteyn zijn op 26 april 50 jaar getrouwd Zo'n 56 jaar geleden gebeur de het tijdens het carnaval in Ysselsteyn: de vonk tussen Fien Versteegen (75) en Jan Wismans (73) sprong over. Anno 2010 zijn ze een gou den bruidspaar. Jan en Fien zijn in die tijd drie kinderen en vijf kleinkinderen rijker geworden. Het geheim van hun huwelijk is veel samen uitgaan en dansen. Al doen ze het tegenwoordig rustiger aan, het echtpaar is nog steeds de aanvoerder van een grote vriendengroep. Het decor van het begin van de romance was zaal Bos in Yssel steyn. "Menig uurtje hebben we hier met onze vrienden doorge bracht, met de nodige pilsjes", ver telt Fien Wismans-Versteegen. "Lek ker dansen op de zaterdagavonden en tijdens de Ysselsteynse kermis. In 1954 kregen we verkering en is het nog even uitgegaan. Na een paar maanden, in 1955, zijn we weer bij elkaar gekomen en altijd gebleven. Op 26 april 1960 trouw den we. Het was een prachtige dag. Het begon regenachtig, maar later werd het mooi weer. We gin gen wonen in de Meerselepeel. Daar zijn onze drie dochters gebo ren: Carien, Maria en Fia." Met z'n vijven vormde de familie Wismans een gelukkig gezin. In de loop van de tijd gingen de doch ters op jongensjacht. De wens om opa en oma te worden, kwam uit voor Fien en Jan Wismans. Vijf kleinkinderen hebben ze: Den nis, Davey, Joyce, Marit en Rowan. "Ik heb het geluk gehad om 25 jaar met vier 'mechjes' te mogen wonen", lacht Jan Wismans. "De kinderen en kleinkinderen komen graag bij ons. Bij oma is ook altijd iets lekkers te krijgen. Fien bakt haar eigen gebak en dat valt bij iedereen in de smaak." Jan Wismans heeft bijna 40 jaar bij de Boerenbond gewerkt, ter wijl Fien Wismans thuis voor het gezin zorgde. "Jan werkte veel in ploegendienst. Toen was het nog .t; 't j de tijd van zware zakken sjou wen, de laatste jaren was dat niet meer zo nodig. Ik was een bezige bij en kon niet stilzitten. Naast de zorg voor het gezin heb ik op vele andere plaatsen gewerkt. Jan is nu dertien jaar thuis van de Boe renbond. Maar de oude garde van toen Jan er nog werkte, komt nog altijd bijeen. De dames gaan tijdens verjaardagen nog immer bij elkaar op de koffie. Wij hebben een grote vriendengroep." De vaste kern van vrienden kent Jan Wismans al vanaf de lagere school, zeker 57 jaar geleden. "We hebben altijd veel genoten van de dansavonden. Ysselsteyn hangt van dansavonden aan elkaar. Ook zijn we veel op vakantie geweest, wel drie keer per jaar. We heb ben zo ongeveer alle Center Parcs campings twee keer gehad. En we namen altijd de fietsen mee. Nu doen we veel koersballen, kaar ten en kienen. Fien gaat vaak naar avonden van ZijActief en ik ben vrijwilliger bij de Zonnebloem Peelbloem en bij de Samen Doe Dag. In 2002 zijn we naar Yssel steyn verhuisd. Met de bewoners aan de Immenhof hebben we heel goed contact. We drinken samen koffie, barbecuen en hebben wel eens een huifkartocht gemaakt." "Geven en nemen. En natuurlijk veel plezier maken", is volgens Fien en Jan Wismans het geheim van een goed huwelijk. "Tegen woordig is het huwelijk toch wel anders. Mensen gaan sneller schei den. Vroeger bleven mensen van armoede bij elkaar. Door de jaren heen is het leven sowieso veel veranderd. Toen we jong waren, haalden we alle groenten en fruit uit de tuin. 's Avonds zat het hele gezin samen en werden er appels geschild. Tegenwoordig is er veel te doen voor de jeugd en gaan ze de straat op. Maar dat betekent zeker niet dat vroeger alles beter was." Het paar heeft ook moeilijke tij den gekend. In de jaren negentig kreeg Jan Wismans darmkanker. Hij kreeg last van zijn blaas, pros taat en leed twee keer aan een longembolie. "We hebben ervoor moeten knokken, maar we hebben het wel gehaald. Ik ben er doorge komen door mijn gezin. Als ik dat niet had gehad, had ik hier niet meer gezeten. Toen ik ziek was, is onze vaste groep vrienden naar Tienray en Kevelaar gegaan om te bidden. Dat grijpt me toch wel aan. We hebben altijd veel steun Het gouden bruidspaar Jan en Fien Wismans. aan het geloof gehad. Des te ouder je wordt, des te harder je elkaar nodig hebt. Fien en ik kunnen elkaar niet missen." Maandagavond 26 april, 50 jaar nadat het paar trouwde, brengt fanfare De Peel- klank een serenade aan huis. Op donderdag 29 april viert het gou den bruidspaar feest. "We begin nen de dag om 15.00 uur met een heilige mis in de Sint Odakerk in Ysselsteyn. Daarna wordt het feest, dat besloten is, voortgezet in zaal Pilot in Ysselsteyn. De avond wordt zoals we vijftig jaar geleden zijn begonnen: met dansen, eten en heel veel plezier maken. Maak van het leven wat er van te maken valt. Zo is het leven: geven, nemen en veel beleven." De Venrayse aannemer Harrie Oudenhoven (1891-1948), zie de portretfoto, voerde niet alleen bouwkundige projecten uit, maar ontwierp die projecten vaak zelf als architect. Verschillende van zijn in Venray gerealiseerde ont werpen zijn inmiddels gekwalifi ceerd als beschermd monument. Hij is een goed voorbeeld van een geslaagde architectaanne mer. Oudenhoven werd in Venray geboren en leerde het vak van zijn vader Leo (geboren in 1855). Hij nam ook het aannemingsbe drijf van zijn vader over. Dat was in de familie een generatie eerder ook al gebeurd. Harrie's vader Leo had het vak ook geleerd van zijn vader Henricus (1806-1890) en ook diens bedrijf overgenomen. Oudenhoven voldeed graag aan de wens om ook voor het archi tectonische ontwerp te zorgen. En met succes, wat blijkt uit de vele woningen die Oudenhoven op die manier in Venray heeft gebouwd en uit een aantal ontwerpen in Venray die cultuurhistorisch als waardevol zijn aangemerkt. In 1986 nam de Rijksdienst voor Monumentenzorg het ini tiatief om in ons land de bouw kunst uit de periode 1850-1940 te inventariseren. De resultaten van dat onderzoek, het Monumenten Inventarisatie Project, kortweg het MIP genoemd, zijn sindsdien vast gelegd in een landelijke reeks van publicaties. Doel van het project was om per gemeente waardevol le gebouwen en andere objecten te beschrijven, zodat er meer zicht kwam op monumentenzorg en cultuurgeschiedenis. In het MIP van Venray zijn 12 door Ouden hoven ontworpen en gebouwde panden beschreven. Daarbuiten was Oudenhoven bij meerdere projecten in Venray betrokken. Hier volgt een opsomming van de MIP-geregistreerde panden met vermelding van het bouwjaar en met tussen haakjes het nummer in bovenstaande foto. Het zijn de woningen Dr. Kortmannweg 6, 1919 (1), Henseniusstraat nr. 11A, 1929 (2) en nr. 11B, 1930 (3), Hoenderstraat nr. 31, 1921 (4), nr. 41 en 43, 1935 (5), alsmede nr. 63 en 65, 1921 (6), Paterslaan nr. 20, 1926 (7) en Stationsweg nr. 20, 1924 (8), nr. 23, 1924 (9) en nr. 55, 1930(10). Al die woningen zijn in traditionalistische stijl gebouwd. De woningen Hoenderstraat 63 en 65 zijn gemeentelijk monument en zijn een mooi voorbeeld een in Venray veel voorkomende lagere bebouwing langs vroegere invals wegen. Het winkelwoonhuis Hen- seniusstraat 11A en het woonhuis Henseniusstraat 11B zijn eveneens gemeentelijk monument. Beide zijn weliswaar van een traditio- nalistische bouwstijl, maar met invloeden van de Amsterdamse School/Nieuwe Zakelijkheid,beide panden zijn goede voorbeelden van het werk van H. Oudenhoven. De vele door H. Oudenhoven ont worpen en gerealiseerde panden bepalen mede het karakteristieke straatbeeld van Venray. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen Riny Creemers-Oudenho- ven, Harrie Oudenhoven jr., Monu- mentenregister en MIP-dossier. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Hef c6 nö&if ékaf &rvi/ uh&fiuzóC jkcovuien' loopbaanadvies Wil jij geïnspireerd en gemotiveerd worden om het beste uit je loopbaan te halen? Kom dan in beweging! KICC Loopbaanadvies is gespecialiseerd in Loopbaanbegeleiding, Coaching Et Outplacement. De begeleidingstrajecten worden volledig afgestemd op de individuele behoefte, zowel voor particulieren als organisaties. Kijk voor meer informatie op www.kicc.nl of neem contact op met 06-55345734 Bij juf Bianca, conciërge Jos en een aantal ouders van open bare basisschool De Landweert ging zaterdag al vroeg de wek ker. De commissie speelplein had een mooie dag uitgezocht om de 'grijze' speelplaats van de school op te fleuren met mooie kleuren. Menige bus verf werd tot op de bodem geleegd met de verfkwast. Met een likje hier en een likje daar werd om 15.30 uur het kar wei afgerond. Daarna was het afwachten wat de kinderen ervan zouden vinden. Afgelopen maandagochtend was het zover. De nieuwsgierige kinderen konden bijna niet wach ten tot ze konden spelen op de kleurige speelplaats. De jongste en de oudste leerling van school mochten een lint doorknippen en daarmee het mooie speelplein openen. Met veel enthousiasme werd het speelplein bestormd. Voor de werkers was het erg fijn om te zien dat zowel de oudere als de jongere kinderen de speel plaats fantastisch vonden. Op de door groep 8 ontworpen hinkel- banen werd gehinkeld, je kan er 'lummelen' met een bal op het lummelveld, knikkeren, rondrijden in karren op een heus verkeers plein met zebrapad, verkeerslich ten en uiteraard ook parkeerplaat sen (waar je straks natuurlijk voor moet gaan betalen). Een heuse zon lacht je voortaan tegemoet als je naar school gaat. De zandbak- rand heeft ook een mooi kleurtje gekregen en oud-leerling Naomi Fleurkens, die ook van de partij was, liet hier haar voetsporen ach ter. Het speelplezier van de kin deren en de leuke reacties van de ouders waren een prima beloning voor de commissie en de ouders die meegeholpen hebben. KL EN MAAS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13