Pastoor 60 jaar priester Ingezonden BEZORGEN? Gunhoek =j ff ook voor üw tuin De Hoveniers m 5711m PEEL EN MAAS Donderdag 15 april 2010 - Pagina 9 Sportconsulenten enthousiast aan de slag bij scholen en verenigingen De sportconsulenten zijn nu ruim een halfjaar aan de slag in de gemeente Venray. Op het RaayUnd College, bij de basis scholen en de sportverenigin gen. Marloes Faesen, Esther Timmermans en Jules Wijers kregen in januari versterking van Jos Sijkens. Hij houdt zich vooral bezig met de gehandi captensport. Met het oog op de Special Olympics, die op 4, 5 en 6 juni in Venray plaats vinden. De eerste ervaringen zijn heel positief. Het blijkt dat er nog veel werk aan de win kel is om het sportonderwijs, zowel op school als bij de ver enigingen, te verbeteren en jongeren te stimuleren meer te bewegen. Vorige week woensdag vond in De Witte Hoeve een bijeenkomst plaats. "We willen weten of de verwachtingen zijn uitgekomen", zei sportwethouder Patrick van der Broeck. Alle sportconsulent kregen tien minuten de tijd om te vertellen waar ze mee bezig zijn en wat de plannen zijn voor het komende schooljaar. Esther Tim mermans, sportconsulent van het basisonderwijs, heeft op enkele scholen gymlessen bezocht. Ze probeert de deskundigheid van de leerkrachten te vergroten. Door mee te doen en aanwijzingen te geven tijdens en na de les. Ze vertelde dat ze niet zo tevreden is over de lesmethode. "Die is al twintig jaar hetzelfde", zegt Tim mermans. "Er zijn nieuwe metho des met meer spellen, die bieden de kinderen meer uitdaging. Ze moeten tijdens de les zo min mogelijk stilzitten." De sportcon- sulent kijkt ook naar de materia len die in de gymzaal voorhanden zijn. Daar blijkt nog wel eens wat aan te schorten. Sommige scho len zijn ook veel tijd kwijt met de busreizen naar de gymzaal toe. Dit zou beter georganiseerd kunnen worden. "De gymlessen moeten beter op elkaar aanslui ten. Daardoor gaat er minder tijd verloren met het neerzetten en het opruimen van de materialen", denkt Esther Timmermans, die op basisschool De Toverbal is gestart met naschoolse sportactiviteiten. "Het is een groot succes. Dit wil ik graag uitbreiden, daarvoor zijn wel vrijwilligers nodig." Jules Wijers is sportconsulent van het voortgezet onderwijs. Hij richt zich momenteel op de eerste jaars en derdejaars leerlingen van het Raayland College. Hij heeft 39 klassen bezocht en er hebben zich al tweehonderd jongeren gemeld, die vrijwillig in het achtste lesuur willen sporten. "Dat heeft me posi tief verrast. Er zit veel enthousias me bij de jongeren", vindt Wijers, die komende zomer op een mooie plek in Venray 'summergames' wil organiseren. "Denk bijvoorbeeld aan een beachvolleybaltoernooi in Vlakwater." Bij basketbalvereni ging Jumpers'76 is hij gestart met het begeleiden van trainers en coaches. Bij veel verenigingen zijn het vaak (oud-) spelers. "Ik geef ze tips vooral op organisatorisch en didactisch gebied." Marloes Faesen is actief bij de sportverenigingen. Ze heeft de workshops 'Train de trainer' en 'Vinden en binden van vrijwilli gers' georganiseerd. Er deden 51 deelnemers van 23 verenigingen aan mee. "Veel trainers hebben geen didactische achtergrond. Tijdens de workshop leren ze bij voorbeeld hoe ze voor een groep moeten staan en hoe ze met het kind moeten omgaan", zegt Fae- sen. Twee derde van de Venrayse sportverenigingen bezit geen beleidsplan. Een derde deel wil graag geholpen worden bij het opzetten van een beleids- of een jeugdplan. Ze heeft al 45 van de in totaal 130 verenigingen bezocht. Op Koninginnedag komt er in Venray een sportbraderie. Marloes Faesen heeft ook een sportkalen der ontworpen, die de verenigin gen zelf vullen met het doorgeven van hun activiteiten. Jos Sijkens zou eigenlijk pas in september het team komen ver sterken. Vanwege de Special Olym pics is hij al in januari aan de slag gegaan. Hij richt zich op het spe ciaal onderwijs. Zo krijgen kinde- ren met overgewicht extra sport lessen. Zijn belangrijkste taak is ervoor te zorgen dat kinderen met een beperking meer gaan sporten. Dit kan bij verenigingen met een G-afdeling, die op ondersteuning kunnen rekenen, of bij buiten schoolse bewegingsactiviteiten. Een van de pijlers voor het komende schooljaar is het uitbrei den van het naschoolse sportaan- bod. De consulenten weten met hun aanstekelijk enthousiasme de leerlingen zover te krijgen dat ze buiten schooltijd graag komen bewegen of sporten. Dit is eigenlijk ook het hoofddoel van de inzet van de consulenten. Als daarbij de deskundigheid van de leerkrachten en clubcoaches kan worden opgekrikt, is er al heel veel bereikt. Dat blijkt ook uit de reacties van de verenigingen. Van der Broeck waardeert het enthou siasme van de consulenten. "Het is fantastisch waar jullie mee bezig zijn. Het is aan de verenigingen om er veel gebruik van te maken. Jullie zijn ervoor." Nu woningbouw in Oirlo weer mogelijk is gemaakt, heeft het Venrayse kerkdorp weer iets om te vieren: de eigen toekomst. Daarom heeft de dorpsraad een moment gezocht om de kinderen van Oirlo, de toekomst van het dorp, erbij te betrekken. Met een ludieke actie, de kinderen zaaiden woensdagmorgen 'spurriezaad' op het dorpsplein in Oirlo, werd aan het heuglijke feit een extra feestelijk tintje gegeven. Afgelopen zondag was het feest in de Willibrorduspa- rochie te Geijsteren. Samen met familie en dorpsgenoten vierde pastoor Van Kempen op een informele, bescheiden manier zijn 60-jarig priester jubileum. Hij werd door het Koninklijk St. Willibrordus- gilde binnengebracht in een prachtig versierde kerk om daar samen uit dankbaarheid eucharistie te vieren, geheel op zijn eigen inspirerende, stijlvolle manier. De kinderen van basisschool St. Willibror- dus verzorgden samen met het kerkkoor de feestelijke gezan gen. Aan het einde van de mis ont ving hij uit handen van oud-kos ter Pierre Reijnders en de jongste leerling van de basisschool, Lieke Pastoor Van Kempen ontving een prachtig geschenk van alle parochianen. Lemmen, een prachtig geschenk van alle parochianen. Twee zil veren ampullen, voor het water en de wijn, met schaal en een sober, maar stijlvol altaarkruis, een schoonheid voor de kerk. Aanslui tend, na de vendelhulde van het gilde, kwamen veel Geijsternaren naar zaal de Kei om de jubilaris persoonlijk te feliciteren. Hier werd hem een uniek boek aan geboden, met een veelvoud aan felicitaties, dierbare foto's, kleur rijke tekeningen, persoonlijke verhalen, levensbeschouwingen en gedichten. Een bloemlezing uit het hart van iedere inwoner voor een pastoor met een gouden hart en sinds zondag bezet met een diamant. Geld voor Ons Genoegen Tijdens de jaarvergadering van ouderenvereniging Ons Genoegen van de wijk Smakterheide werd door het Ouderen Fonds een bedrag overhandigd van 841,95 euro. Dit Ouderen Fonds is bekend van de jaarlijkse verkoop van post zegels en heeft als bijverkoop kaarten, verjaardagskalenders en dergelijke. Van deze verkoop van artikelen kan de afdeling Venray aan ouderenverenigingen een gel delijke tegemoetkoming leveren voor projecten. De heer Wientjens en mevrouw Huybers van de afde ling Venray hebben met dit bedrag een wens van Ons Genoegen ver vuld. Er werd al langer uitgekeken naar een mogelijkheid om voor de ouderen van deze vereniging een programma op zetten in het kader van Koken voor en door ouderen. Dit om samen een gezellige mid dag te hebben en aansluitend van de maaltijd te genieten. In wijkge- bouw Op 't Nipperke is daartoe nu de mogelijkheid. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Visie Vredepeel Op 21 april presenteert het Gebiedspanel Vredepeel, bestaan de uit vertegenwoordigers van de dorpsraad Vredepeel, Synthese, Wonen Venray, politie en gemeen te de zogeheten ontwerp-Struc- tuurvisie Dorpsontwikkelingsplan Vredepeel, van 20.00 tot 22.00 uur in gemeenschapshuis De Kleine Loef. Tijdens deze bijeen komst is er volop de gelegenheid om te reageren op het plan. Wan neer er zaken zouden zijn die het gebiedspanel over het hoofd heeft gezien, dan is dit het moment om die nog naar voren te brengen. Het gebiedspanel kan de opmerkingen dan nog opnemen in de visie voor dat het plan ter vaststelling wordt aangeboden aan de gemeenteraad. Het plan is vanaf 15 april te vin den op www.gebiedspanel.nl en op www.venray.nl. Het ontwerp is ook in te zien in het gemeente huis van Venray. Raboklanten benaderd door oplichters Een aantal klanten van de Rabo bank is afgelopen dagen via mail benaderd geweest om hun gege vens te verifiëren. "Het gaat hier om valse e-mails", laat Marjon Min- ten van Rabobank Venray weten. "De Rabobank zal nooit op deze wijze naar de gegevens vragen. De mails zien er wat amateuris tisch uit, maar de website waar naar wordt doorgeklikt, lijkt wel echt." Wat de mensen dan zien is vergelijkbaar met het inlogscherm van internetbankieren. De klant wordt echter ook verzocht de pin code, zijn of haar naam, adres en geboortedatum in te vullen. "Voor veel mensen is wel duidelijk dat de bank nooit om deze gegevens zal vragen. Voor zover bekend zijn er nog geen klanten van Rabobank Venray in getrapt." Kienavond voor KIC In De Wis in Castenray wordt op vrijdag 16 april vanaf 19.30 uur een grote kienavond gehouden. De organisatie is in handen van de jeugd uit Castenray (Kleur in Castenray) die geld bij elkaar wil halen om de plaatselijke Jonge ren Ontmoeting Plaats (JOP) op te knappen. Een project dat meer dan 20.000 euro gaat kosten. Het is al de derde keer dat KIC dit organiseert, in samenwerking met bedrijven uit de regio die belange loos spullen te beschikking stelen. "We hebben echt heel veel spullen en leuke dingen", vertelde Maxi me Classens, die de spullen bij elkaar had verzameld. Het is zelfs zoveel dat er een tweede avond wordt gehouden in juni. KIC is een onderdeel van de dorpsraad uit Castenray. Het bestuur bestaat uit zeven personen onder wie een paar volwassenen. Waarnemend voorzitter Bert Arts is dan ook apetrots op deze groep. Hij heeft al een keer een vergadering van KIC bijgewoond en sprak uit dat de jongeren vooral door moesten gaan met hun werk. "In Venray hebben ze het meteen over jul lie", zei hij heel trots. "Er is veel geld nodig om alles te kunnen realiseren. Samen met bedrijven en instellingen wordt alles waar schijnlijk op 18 juli afgerond met een opening", zegt de woordvoer der van KIC, Stan Vullings. bedoek wiAt slfe wwyi.gutlhc ek. nl Venm Venrayse biografieën (deel 1) Veel Venraynaren hebben een rol hebben gespeeld in de lokale geschiedenis van Ven ray. Zij genieten nu nog steeds lokale, maar soms ook lande lijke en internationale bekend heid. Het Historisch Platform Venray heeft het initiatief genomen om van deze plaats genoten biografieën samen te stellen. Maandelijks zal in Peel en Maas een biografie verschij nen. Deze biografie zal vervol gens ook op Rooynet.nl na te lezen zijn. De eerste biografie gaat over Godefridus Hensche- nius. Komende zaterdag zal op het gelijknamige plein het nieuwe standbeeld van deze Venrayse geschiedkundige worden onthuld. In 1601 wordt Gaert Henskens geboren; om precies te zijn op 21 januari in de Grotestraat in Venray. Hij zal uitgroeien tot een groot geleerde op het gebied van de moderne geschiedschrijving. Zijn ouders dreven een lakenhandel en waren redelijk welgesteld. Gaert mocht verder leren in 's Herto genbosch, op het college, dat daar door de Jezu?eten in 1610 was geopend. Drie jaar bleef hij daar. Zijn leraar literatuur, pater Bol land, heeft in het leven van Gaert een belangrijke rol gespeeld. In 1619 trad Gaert toe de orde van SP in actie voor behoud studiefinanciering 'Studeren wordt steeds duurder. En nu willen VVD, D66 en PvdA de basisbeurs afschaffen. De toegankelijk heid van het onderwijs staat onder druk, vindt de SP. 'Niet alleen op de universiteit, maar ook op het hbo en het mbo. Uit onderzoek blijkt dat tenmin ste één op de drie jongeren niet meer gaat studeren als de basisbeurs wordt afgeschaft'. Daarom gaat de SP in Venray actie voeren voor behoudt van de studiefinanciering. Ronald van Hal: "We gaan zoals we dat altijd doen de boer op. Op maandag 19 en donderdag 22 april zijn we 's morgens te vinden op het NS-station in Venray en 's middags in het centrum van Venray. We gaan dan steun vragen voor onze actie. We halen handte keningen op en gaan met mensen in gesprek. De studiefinanciering wil men vervangen door een leenstelsel en dat is helemaal niet nodig. Via een progressief belas tingstelsel betalen hoge inkomens meer belasting dan lage inkomens. Met de belastinginkomsten draagt iedere Nederlander evenredig bij aan toegankelijk onderwijs. Als studenten straks geen studiefi nanciering meer kunnen krijgen worden deze opgezadeld met een schuld van tienduizenden euro's. Een vervolgopleiding wordt dan weer een voorrecht van de men sen die rijk zijn. Dat lijkt ons niet de bedoeling. De staat voor betaal baar onderwijs waar je wat van leert." Meer informatie vind je ook op www.stufimoetblijven.nl. Je kunt daar ook de petitie tekenen. de Jezu?eten en vertrok naar het Belgische Mechelen om zijn pries teropleiding aan te vangen. Twee jaar later vervolgde hij deze stu die in Leuven. Daar schreef Gaert, als student, een nieuwe Griekse grammatica, die nog jaren later op vele scholen werd gebruikt. Na zijn studie te hebben afge rond, werd Gaert tot priester gewijd. Hij kreeg de opdracht om in Antwerpen zijn vroegere leermeester Bolland te helpen bij het schrijven van heiligenlevens, de zogenoemde Acta Sanctorum. Van toen af heette Gaert: Godef- ridus Henschenius. Henschenius beschikte over een scherpe en kritische geest, was zeer belezen en groeide uit tot een geleerd man. In zijn beschrijvingen ont deed hij de heiligenlevens van alle fabels, verzinsels en andere fouten, baseerde zich strikt op het feitenmateriaal en voorzag zijn beschrijvingen en ook zijn andere werken van bronvermelding en uitgebreide annotaties. Hij sloeg daarmee een wetenschappelijke weg in die bij historische beschrij vingen heden ten dage nog steeds geldend is. NAAR DE PAUS Ook Paus Alexander VII, zelf een groot geleerde, was onder de indruk van het werk en wenste dat Henschenius en Bolland naar Rome zouden komen. Maar Bol land was ziek en voelde zich te oud om zulk een reis te onderne men. Hij vroeg Papebroeck, een jongere mederwerker, om Hen- schenius op zijn reis te vergezel len. Henschenius was met zijn 60 jaar nog gezond en sterk. En zo vertrokken de twee Jezu?eten voor een avontuurlijke reis, waar van Papelbroeck een dagboek bijhield en waarover Henschenius regelmatig brieven schreef naar zijn oud-leraar en vriend Bolland. Veel daarvan is bewaard gebleven en zo krijgen we de route in beeld die de twee gegaan zijn: Keulen, Bonn, Koblenz, Mainz, Frankfurt, W?rzburg, Neurenberg, Verona, Padua, Vicensa, Venetië, Ferrara, Bologna, en ten slotte Rome. Onderweg hadden zij zoveel bibli otheken bezocht en daarbij zoveel manuscripten gekopieerd, dat zij regelmatig genoodzaakt waren geweest, om het verzamelde materiaal alvast naar Antwerpen te sturen. Zij bleven maar liefst negen maanden in Rome en kre gen van de paus toegang tot alle bibliotheken aldaar. De terugreis verliep via Florence, Milaan, Lyon, Dijon en Parijs. Toen Henschenius en Papebroeck na hun reis van tweeëneenhalf jaar in Antwerpen waren aangekomen, wachtte hen de stapels kopieën van de manus cripten, die zij onderweg vooruit hadden gestuurd. Henschenius bleef op hoge leeftijd de dingen doen die hem het naast aan het hart lagen: lezen, schrijven en rei zen. In 1681 overleed hij. Tot voor kort bezat het Gemeen tearchief van Venray slechts één boek van de hand van Hensche- nius. Maar onlangs is daaraan mede door toedoen van oud-bur gemeester Waals, een aanzienlijk aantal authentieke delen van de Acta Sanctorum toegevoegd. Het is niet verwonderlijk, dat Venray, nogmaals de schijnwer pers op Henschenius wil rich ten, meer dan 400 jaar na diens geboorte. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Rotondekunst In mijn bekrompenheid zocht ik naar de compositie;zij was er niet. Gezocht naar vormen van schoonheid;die mocht ik niet beleven. Wist een bijzonder mate riaalgebruik mij te verheffen? Ik werd niet verheven. Indachtig een ooit gelezen uitspraak van Geor ges Braque dat het belangrijkste in de kunst datgene is wat niet ver klaard kan worden;daarop eens gelet. De auto en de drie ringen scoren op dit punt wel, doch op de overige punten niet. Uitgezon derd een puntje voor compositie bij de ringen. Wat is er dan met mij aan de hand? Ik ben niet aan mode onderhevig en leg dat uit. Het schijnt tegenwoordig een heilige noodzaak te moeten zijn om kunst vooral uit te kunnen leggen. Het moet vooral iets voorstellen. Dat vind ik niet!Kunst moet mij op de eerste plaats emotioneel aangrij pen. Want kunst is voor mij,net als het geloof en de liefde dat is,een abstractie. Dat onderga je. En alle uitleg devalueert deze abstractie. Met andere woorden;hoe groter het verhalende karakter, hoe gerin ger de waarde ervan is. Daarom kan ik niet anders zeggen dan dat wij hier weer zitten opgescheept met een vorm van schrijnende armoede van de logica: ouwehoe renkunst! Mai Stevens, Venray Parkeren in Venray De Lat en de Knoep heten ze in de volksmond, twee plichtsgetrou we parkeerwachters die heel hard kunnen lopen en die hun kleine pauze helemaal opofferen aan het uitschrijven van bonnetjes a 52,10 euro. Want het quotum moet wel gehaald worden. Venray wordt namelijk een echte stad die opge stuwd moet worden in de vaart der volken. 'Ze loere d'rop' zegt een meneer die om één voor zes nog gauw even een winkel binnen schiet. En jawel hoor, bingo. Ticket onder de ruitenwisser. Venray vernieuwt haar binnendorp. Maar zelfs tussen het zand,de modder en de stenen moet je wél betalen. Het verfraaien van het centrum is immers peperduur. Op het Gom mansplein sta je soms flink in de modder. Wel betalen natuurlijk. Bij de supermarkt rijd je je auto stuk op de oprit. Wel staan er parkeer- loketten tussen de rioolbuizen en dat meteen nadat de roodwitte paal weg was. Mag ik ff vangen? Venray scoort bovengemiddeld waar het de parkeerboetes betreft. Vraag maar na op het gemeente huis. Zelfs als er een begrafenis is in de Grote Kerk, moet je uit kijken dat je wel even een duur kaartje koopt. En maar hopen dat de dienst niet uitloopt. Kassa. En nog wat euri op de collecteschaal en je bent helemaal door je geld heen. Juridisch kun je er helemaal niets aan doen ik weet het. Zelfs een dokter die naar een spoedge val moet in het centrum krijgt een bon. De minima moeten meer op de fiets. En niet met een voet op de trapper als je de Grotestraat verlaat. Mag ik u uitnodigen op het Gouden Leeuwplein 1? Zuur verdiend geld weg. Fanatiek Nee hoor, gewoon ambtenarenplicht. Je moet wel een goed onderbouw de tranentrekker produceren om verschoond te blijven van zo'n boete. En laat je je bejaarde moe der uitstappen Even rondkijken of je plekje parkeerwachtervrij is. Ook achter de bomen en om het hoekje kijken, kan geen kwaad. Onze jongens hebben alle begrip voor je en waarschuwen meestal vooraf. Inlevingsgevoel dus. Het oude wijkagentidee; gemoedelijk en anticiperend waarschuwen. Arme mevrouw op het kantoor die al die boze mensen te woord moet staan. Zij kan er tenslotte niks aan doen. Wet is wet, ook in Venray. Louis Rambags, Venray. 'Basisscholen werken met verouderde methode Oirlo heeft iets te vieren Verspreidingsburo Godefridus Henschenius

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9