Eindelijk schot in renovatie Mgr. Goumansplein? Leerling De Hommel wint Venrays kinderdictee Vliegtuigramp heeft grote impact Gezocht |*AAf«kemiei 'Meer respect voor SPOV' "Kleurrijker in het dorp" Wijziging status azc Tienray www.dekaaskenner.nl II ff PEEL EN MAAS Donderdag 15 april 2010 - Pagina 7 Wethouder Van der Broeck hoopt impasse na 25 jaar te doorbreken Al in 1984 zijn er plannen om het Mgr. Goumansplein op te knappen. Het verwaarloos de, onverharde parkeerterrein aan de Eindstraat is velen een doorn in het oog. Evenals de lelijke achterkanten van de panden aan de Markstraat. Het gebied schreeuwt om een kwa liteitsimpuls. Toch lukt het tot nu toe niet om spijkers met koppen te slaan. In juli 2008 lanceert het college de visie op de noordwesthoek van het centrum, waarin het Mgr. Gou- mansplein een prominente plek krijgt. Wethouder Hans Teunissen doet vorig jaar een vergeefse aan zet. Zijn opvolger Patrick van der Broeck (CDA) pakt het voortva rend aan. Hij belooft dat er eind dit jaar een uitgewerkt plan aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Behalve het plein worden ook het grasveld, de toegang naar de Grote Kerk, de parkeergelegenheid en de lelijke achterkanten van de pan- den aan de Marktstraat meegeno men. De wethouder vindt het de hoogste tijd dat deze prominente plek midden in het historisch hart van Venray de opwaardering en de uitstraling krijgt die het ver dient. "Er komt een plan voor het totale gebied rondom de kerk", zegt Van der Broeck. "We gaan het interactief oppakken, waarbij alle betrokken partijen kunnen mee praten en meedenken. Ik kies voor dezelfde aanpak als bij Centrum op de schop." In het verleden lie pen plannen vaak spaak door de tegenstrijdige belangen van de diverse grondeigenaren. Naast de gemeente zijn er gronden in bezit van Arts, Janssen en Michiels. Van der Broeck hoopt ze in een geza menlijk kernteam op één lijn te krijgen. Daarnaast komt er een klankbordgroep waarin andere betrokken kunnen meepraten, zoals de stichting Stadspark, kerk bestuur, wijkplatform en onderne mersvereniging Venray Centraal. Al vele jaren wordt er gespro ken over woningbouw op het Mgr. Goumansplein, dat deels in eigen dom is van de gemeente. De plan nen voor een appartementencom plex zijn alweer achterhaald. In de noordwestvisie wordt gerept over grondgebonden woningen. Van der Broeck wil zich er niet op vast pinnen. "De Eindstraat is nu aan de zijde van de Grote Kerk niet af. Er komt bebouwing, maar dat kun nen ook woningen zijn in combi natie met bijvoorbeeld winkels op de benedenverdieping." Ook op de hoek met de Marktstraat, tegen over snackbar De Hoender, komt een gebouw terug. Jaren geleden is hier het markante hoekpand gesloopt. Een belangrijke voorwaarde is dat er vanaf de Eindstraat een vrij zicht blijft op de kerk. Dit kan in een rechte lijn, zoals nu. Maar er kan ook tussen de gebouwen door een diagonale zichtlijn en toegang naar de kerk komen. Van der Broeck meldt dat er voor de ingang van de kerk een plein komt. Het moet aansluiten bij de inrichting van de Grote Markt. De parkeergelegenheid wordt ver hard en aan de achterzijde van de panden van Arts (kindermode zaak) en Michiels (café 't Upke en videotheek) is ruimte voor nieuw bouw. Het gebouw waarin de vrijwilligerscentrale is gehuisvest blijft staan. "Het grasveld krijgt een meer parkachtig karakter", zegt Van der Broeck. "We gaan het gezelliger aankleden. Het moet meer uit straling krijgen en aantrekkelijker worden om te vertoeven. Er zou den bijvoorbeeld ook kleine optre dens kunnen plaatsvinden." De wethouder weet dat het gebruik van de voormalige begraafplaats gevoelig ligt. "Nee, het wordt zeker geen evenemententerrein. Daarvoor hebben we het Schouw burgplein." Voor het opknappen van de muren van het Kerkpad is al eerder geld gereserveerd. Een kernteam onder regie van de gemeente gaat nu aan de slag met de uitwerking. Binnen enkele maanden moet er een hoogwaar dig stedenbouwkundig ontwerp op tafel liggen. Het moet gedragen worden door alle betrokkenen. De ontwerper krijgt de taak om de ideeën die er leven in beelden te vertalen. "Het wordt nog een hele kluif", denkt Van der Broeck. "Niet iedereen zal volledig zijn zin kunnen krijgen." Het ontwerp wordt eerst aan de omwonenden gepresenteerd. Alle reacties wor den besproken in het kernteam, waarna er een eindplaatje uitrolt. Dat gaat het politieke circuit in. Daarna kunnen de particuliere ontwikkelaars aan de slag. Van der Broeck vindt het van belang dat er niet alleen draagvlak is bij de economisch belangheb benden, maar ook bij iedereen die zich betrokken voelt bij deze waardevolle plek. De gemeente betaalt met 10.000 euro de helft van de kosten van het planproces. De drie andere grondeigenaren nemen ieder 3.300 euro voor hun rekening. Prijzen Voorjaarsdictee vallen buiten Venray Het Venrays kinderdictee, afgelopen maandag in Schouw burg Venray, is gewonnen door Nina van Lier van basis school De Hommel. Diezelfde avond bogen volwassenen zich over de vijfde editie van het Venrays Voorjaarsdictee. Stan Verhaag kreeg de prijs voor de beste Venraynaar. Vijftig leerlingen uit groep 7 en 8 van zeventien Venrayse basis scholen zwoegden maandag op het Venrays Kinderdictee. Het waren allemaal winnaars van de voorronde van het Venrays Kin derdictee op school. Nina van Lier van basisschool de Hommel in Venray maakte het dictee het beste. Zij maakte slechts zes fou ten en veroverde daarmee de wisseltrofee voor haar school. Tweede was Auke Verstappen van basisschool St. Oda in Ysselsteyn (7 fouten) en de derde prijs was voor Jasmijn Vestjens van basis school de Vlaswei in Venray (8 fouten). Het thema van het dictee was 'jubileum'. Het verhaalde over een basisschoolleerlinge die zich afvraagt wanneer je nu eigenlijk een jubileum viert: 'Vertelden haar ouders prompt dat zij in tweedui zend elf hun twaalf-en-een-halfja rig jubileum vieren, oftewel hun koperen huwelijk'. Hoewel de kinderen stevig moesten pennen was het dictee toch 'niet zo héél moeilijk', oordeelden de deelne mers achteraf. 's Avonds was het Venrays Voor jaarsdictee voor volwassenen, ook met het thema 'jubileum'. De tekst ging over het onderzoek van een auteur voor een jubileumboek: 'Na drie-en-een-half uur in het broei- erige archief, waar het rook naar een melange van Elzasser zuur kool en ongewassen geitenharen sokken, wist hij het zeker: aan deze mission impossible had hij nooit moeten beginnen'. De deelnemers controleerden aansluitend elkaars werk op fou ten. Met name de koppeltekens in het woord drie-en-een-half zorgden daarbij voor een pittige discussie. De winnaar, Rein Leen- tfaar uit Breskens, ging vorig jaar al met de derde prijs naar huis. Hij maakte slechts één fout. Belgen gingen met de tweede en derde prijs aan de haal: Edward Van- hove uit Maaseik (2 fouten) won de tweede prijs. Robert Joosen uit Kalmthout (5 fouten) won na een kort woorddictee dankzij de juiste spelling van onder andere het woord 'Oostrumer' de derde prijs. Beste Venraynaar was, net als vorig jaar, Stan Verhaag (13 fou ten). De prijzen werden beschik baar gesteld door Boekhandel en drukkerij Van den Munckhof bv, hoofdsponsor van het Venrays Voorjaarsdictee en het Venrays Kinderdictee. OTTO-directeur Frank van Gool: De directie van OTTO Work Force bekijkt momenteel op welke wijze zij haar Poolse medewerkers kan faciliteren rondom de begrafenis van de Poolse president Kaczynski. "Het bericht van de vliegtuig ramp sloeg zaterdag in als een bom. Eerst denk je aan een misplaatste grap, maar vrij snel werd duidelijk welke ramp zich voor Polen en onze Poolse medewerkers heeft voltrokken", aldus directeur Frank van Gool. Bij OTTO zijn ongeveer 5000 Polen werkzaam. "Wij leven intens met hen mee en bieden hen zoveel mogelijk ruimte om hun verdriet te kunnen uiten", legt Van Gool uit. Daarbij hanteert het bedrijf het draaiboek dat werd opgesteld na het overlijden van de uit Polen afkomstige paus Johan nes Paulus II. "Toen hebben we een eucharistieviering gehouden in Horst. Aangezien zestig procent van onze mensen in het westen van het land werkt, hebben we gekozen voor de Pauluskerk in Amsterdam waar ongeveer 1100 mensen de dienst bijwoonden", aldus Frank van Gool. Op de woonlocaties zijn spe ciale ruimtes ingericht waar de Poolse medewerkers terecht kun nen om hun verdriet een plaats te geven. Ook zijn daar condoleance registers geopend. "Wij proberen de mensen daar zoveel mogelijk bij te begeleiden." Onder de doden is ook de oud-ambassadeur van Polen in Nederland. "Ik heb met die man regelmatig contact gehad. De vliegramp heeft grote impact op onze mensen, maar als er dan ook nog bekenden bij zijn, doet dat wel wat met je." De directie van OTTO bekijkt nu hoe zij haar mensen verder kan helpen. "Vrijdag wordt door de Poolse ambassade in Den Haag een herdenkingsdienst gehouden. Op zaterdag is er een herdenkingsdienst in Polen. Inmiddels is bekend dat de pre sident zondag wordt begraven. Wij bekijken hoe we de mensen deze dagen kunnen begeleiden." Verder heeft OTTO tal van activi teiten, zoals die van de OTTO Aca demy, deze week op een laag pitje gezet. De politie attendeert mensen op een foto van een inbreker die op buurtlink staat. Op vrijdag 19 en woensdag 24 maart werd door vermoedelijk de man op de betreffende afbeelding inge broken in een winkel in de wijk Brukske (Kiosk). De politie is op zoek naar deze man. Weet u wie het is of meent u hem te herken nen? Neemt u dan contact op met wijkagent Marcel Deenen via tele foonnummer 0900-8844. Wilt u anoniem iets melden, dan kan dat via telefoonnum mer 0800-7000 of http://buurt- link.nl/5803CA/venray/Ake- lei/1596725/Inbreker+gezocht! Een aantal wijkagenten van de politie Limburg- Noord draait een pilot op de site van buurtlink om zodoende het publiek meer te betrekken bij de opsporing. Eigen Merk 35+ 500 gr v.a. 4?5 I Raad van toezicht verwijt gemeente nalatigheid De raad van toezicht van SPOV heeft in een brief aan de gemeenteraad en de dorps- en wijkraden van zich laten horen. Voorzitter Miny Boersma hekelt de 'negatieve toonzetting' die dorpsraadle den uitten tijdens de bijeen komsten. Ook de gemeente krijgt ervan langs. Het college wordt nalatigheid verweten. De raad van toezicht oefent, zoals de naam al zegt, controle en toezicht uit op het college van bestuur. Hiervan is Yvonne Raaijmakers de voorzitter. Zij is op haar beurt verantwoording schuldig aan de raad van toezicht. Voorzitter Boersma zegt in de brief onaangenaam getroffen te zijn door de felle reacties vanuit de bedreigde dorpen Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel. Ze vindt dat veel uitlatingen zijn gebaseerd op halve waarheden of op onnodige onbekendheid met feiten. De raad van toezicht schaart zich achter bestuursvoor zitter Raaijmakers en de directies van de scholen. Die hebben in de afgelopen jaren al het moge lijke hebben gedaan om de kleine scholen open te houden en de financiële situatie van SPOV op orde te houden, aldus Boersma, die vindt dat bestuur en directies met 'meer respect bejegend die nen te worden. Wij zouden het op prijs stellen als dat vanaf nu gebeuren zal.' De voorzitter van de raad van toezicht meldt tevens dat de gemeente al ruim twee jaar gele den door SPOV op de hoogte is gesteld over de flink dalende leer lingenaantallen. Met alle gevolgen van dien voor het onderwijs en de leefbaarheid in de dorpen. De gemeente heeft, volgens Boersma, geen gehoor gegeven aan het ver zoek om initiatieven te nemen. 'Wij hebben moeten constateren dat de gemeente hierin nalatig is geweest.' De raad van toezicht vindt dat voortvarend gewerkt moet worden aan de toekomst plannen. Vertegenwoordigers van ouders, dorps- en wijkraden en gemeente gaan samen in een werkgroep de SPOV-nota tegen het licht houden en verbeteren. Daarvoor willen ze graag de tijd nemen tot 1 januari 2011. Die periode is te lang, vindt de raad van toezicht, die vasthoudt aan de uiterste datum van 1 oktober 2010. Tienray is inmiddels gewend aan opvang asielzoekers Het is bijna een jaar geleden dat in Tienray een tijdelijke opvang voor asielzoekers de deuren opende. De komst van de vluchtelingen leidde in het begin tot een storm van protes ten vanuit de bevolking. In het voormalige klooster St. Jozef verblijven maximaal 191 asiel zoekers. Is de storm inmid dels geluwd? Peel en Maas (TV) peilde deze week de mening van drie 'ervaringsdeskundi gen': Ger Verstraelen (raads lid CDA, lid inwonersoverleg, buurman), Truus Knoops (oud-raadslid PK, vrijwilligster in opvang) en Erik van Maar- schalkerwaard (bestuurslid dorpsraad). Ger Verstraelen: hoe is het om buurman te zijn van een asiel zoekerscentrum? "Nou, vooral in het begin waren er uiteraard gemengde gevoelens in het dorp. In het café van het hotel zaten veel verenigingen, dat sloeg in als een bom. Dat probleem is inmiddels opgelost, omdat er weer een café is geopend in Tienray. Verder waren er name bezwaren tegen het aantal. 250 asielzoekers op een inwoneraantal van 1100, dat was nogal wat. En verder was er natuurlijk angst voor criminali teit en overlast. Ja, dat is achteraf wel meegevallen. Als directe buur man heb ik de zomermaanden wel wat overlast, vooral in de avond uren. Dan zitten de asielzoekers vaak tot laat in de nacht buiten, en die zijn toch een stuk rumoeriger dan wij. Maar als ik terugkijk, dan is de overlast eigenlijk toch wel meegevallen." Heb je een tip voor de gemeen te Venray? Hoe zouden ze het best draagvlak voor het plan kunnen creëren onder de bevolking? "Nou, ik weet niet of je je kunt herinneren dat in Tienray een informatieavond was van het COA en de gemeente. Toen was er nogal wat rumoer en men voelde zich overvallen. Ik zou de gemeente Venray willen adviseren: toon een film waarin de mensen kunnen zien waar de asielzoekers vanaf komen en in welke nood ze leven. Ik denk dat dat toch wel een heel ander gevoel bij de burgers geeft. Kom met goede informatie, geen overvaltactiek, en dan zal het mis schien wel meevallen." Truus Knoops: je hebt je opge geven als vrijwilligster in de opvang. Waarom? "Nou, omdat ik het gewoon ont zettend belangrijk vind dat deze mensen zich, als nieuwe, tijdelijke inwoners van ons dorp, prettig voelen. Het is belangrijk dat ze de tijd hier op een prettige manier kunnen doorbrengen." Wat doe je zoal met de men sen? "Ik probeer ze naar mij thuis te halen. Samen met ze iets te bakken of te koken. Gewoon leuke dingen met elkaar doen." De communicatie zal lastig zijn, denk ik? "Dat is wel eens lastig, ja. We spre ken elkaar met handen en voeten, zal ik maar zeggen. Dat werkt per fect. Als je met gevoel met mensen omgaat, dan werkt dat wel." Je bent niet de enige vrijwil liger. Het zijn er een stuk of tien? "Nou meerdere, ik dacht iets van vijftien. Die mensen zijn ook vaker in de week in de opvang bezig. Er zijn mensen die dagelijks bezig zijn met de asielzoekers en die dat heel prettig vinden." Wat doen ze dan zoal? "Ze hebben een computerkamer, ze schaken, ze praten met elkaar en ze hebben een winkeltje waar ze gekregen kleding van inwoners en mensen uit de omgeving kun nen kopen. De kinderen hebben een kinderopvang in de kelder, heel erg leuk. Er wordt heel hard gewerkt door de vrijwilligers." Heeft Tienray last gehad van de asielzoekers? "Nee, absoluut niet. We kunnen blij zijn dat die mensen hier zijn. Dat ons voormalige klooster wordt bewoond, dat er leven is. Dat de mensen die uit de oorlog komen in Tienray een 'prettig' verblijf heb ben." Erik van Maarschalkerwaard: hoe heeft de dorpsraad zich altijd opgesteld? Als voor- of tegenstander van asielzoekers centrum? "De dorpsraad heeft zich altijd zo neutraal mogelijk opgesteld en altijd proberen op te vangen wat er in het dorp leefde. En van daar uit verder geopereerd." Jullie hebben wel actie onder nomen tegen de komst van de opvang? "Er is wel actie ondernomen op een gegeven moment, omdat we als dorp toch wel werden overvie len door de mededeling dat er 250 asielzoekers naar Tienray zouden komen. Dus toen is er een inzame lingactie op touw gezet om geld in te zamelen voor juridische onder steuning. Omdat we ergens toch ook zagen dat het in onze ogen niet helemaal klopte." Hoe kijk je terug op de fase? Het is nu een stuk rustiger? "Het is nu een stuk rustig. Als je terugkijkt op het afgelopen jaar wat we aan last hebben gehad, dan is dat vrijwel niks geweest. Mis schien heeft de opvang nog wel een positieve bijdrage geleverd aan het dorp." Je vindt de opvang eigenlijk een verrijking? "Nou, een verrijking wil ik niet direct zeggen, maar het is wel kleurrijker geworden in het dorp. En ik heb ook gehoord dat er van uit het dorp verschillende vrijwilli gers actief zijn voor activiteiten in het klooster." Wat dacht je toen je hoorde dat Venray wellicht een nog groter azc krijgt? "Nou, toen ik het aantal hoorde, dacht ik: dat is wel heel veel voor een dorp als Venray. Aan de andere kant: als je het dan weer omrekent naar de verhouding van het aantal inwoners in Tienray en Venray, dan valt het aantal ook wel weer mee." Op Peel en Maas TV was dinsdag avond een reportage te zien vanuit Tienray. Deze uitzending is terug te zien op de website www.pee- lenmaastv.nl. Vluchtelingen blijven langer Het opvangcentrum voor asiel zoekers in het voormalige kloos ter in Tienray verandert van status. Het is binnenkort niet langer een zogeheten Tijdelijke Noodvoor ziening (TNV), maar wordt een Alternatieve Tijdelijke Capaciteit (ATC). Het college van B en W van de gemeente Horst aan de Maas heeft deze week ingestemd met het verzoek van het COA om de status te wijzigen. Nu worden in Tienray mensen opgevangen die net Nederland zijn binnengekomen en van wie de verblijfsprocedure nog moet worden gestart. Die mensen zijn meestal na enkele weken weer weg. De nieuwe bewoners zijn asielzoekers die de aanvraag al hebben ingediend. Zij zijn in afwachting van een uitspraak op hun verzoek. De gemiddelde ver blijfsduur van de vluchtelingen in de 'nieuwe' opvang is twee tot zes maanden. Een juridische toets wijst volgens het gemeentebe stuur van Horst aan de Maas uit dat de alternatieve voorziening in het geldende bestemmingsplan past. "Het is eigenlijk een wat juri disch verhaal", vertelt woordvoer der Martijn van de Koolwijk van het COA. "We maken de omklap van een tijdelijke noodopvang naar een regulier asielzoekerscen trum. Mensen die er zitten, zitten in de asielprocedure en zijn ook al wat langer in Nederland." De opvang duurt tot uiterlijk 30 juni 2011. "En er zullen niet meer dan 191 mensen in Tienray worden opgevangen. Dat was de afspraak en dat blijft de afspraak." FRANK SCHAErrcRS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7