Het asielzoekerscentrum dat er nooit kwam 'Azc kan basisscholen redden' wPAm vccRsmtcf 'St. Anna staat al veel te lang leeg' 1200 asielzoekers maximum r m DComPdmetovername^ ln verband rnex^ HZC VtNRAYLOST PROBLMEN II ff PEEL EN MAAS Donderdag 15 april 2010 - Pagina 5 In 2002 azc in Brabander na drie jaar voorbereiding afgeblazen Van 1999 tot 2002 was Ven ray in de ban van de komst van een asielzoekerscentrum, aan de Buitenweg in de wijk Brabander. Het zou vijf jaar onderdak bieden aan maxi maal 375 asielzoekers, die werden gehuisvest in stacara vans. In september 2002 blies het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) het af. Bijna acht jaar later is Venray opnieuw in beeld. Nu met het St. Annaterrein, op slechts een paar honderd meter van de eerder beoogde locatie. Door de nieuwe Vreemdelingen wet en het strengere asielbeleid was acht jaar geleden de instroom drastisch gedaald. Het waren de hoogtijdagen van de LPF. Hun leider Pim Fortuyn werd in mei 2002 vermoord. Een paar dagen later boekte de partij een enorme verkiezingswinst met 26 zetels als nieuwkomer in de Tweede Kamer. De situatie in Venray was ook niet vergelijkbaar met nu. In maart 1999 nam de gemeenteraad het besluit dat er een asielzoekerscen trum mocht komen. Venray heeft immers een lange traditie als 'zorg- gemeente'. Er waren aanvankelijk drie locaties in beeld. Uiteindelijk viel de keuze op Brabander. De bedrijventerreinen Smakterheide en De Hulst II vielen af. In het voorjaar van 2000 werd de klankbordgroep opgericht. Jacques Bastiaans nam er zitting in namens de wijk Brabander. Hij woont aan de Overloonseweg. Het 'gevaar' komt nu niet vanuit het westen, maar vanuit het oosten. "Ja, ik woon tegen het St. Annater rein aan. Het komt nu nog dichter bij dan destijds in Brabander", zegt Bastiaans. "Toen woonden er nog maar weinig mensen in Brabander. Ik ben bij ze langs geweest, toen eenmaal het besluit was gevallen. We hebben ons constructief opge steld om een voor ons zo optimaal mogelijke situatie te krijgen." Er zijn heel wat bijeenkomsten en discussieavonden gehouden. Daar lijkt nu geen sprake van. Ook de rol van gemeenteraad lijkt uitge speeld, omdat er nu geen wijzi ging van het bestemmingsplan nodig is. De omwonenden van het St. Annaterrein ontvingen vorige week een brief van de gemeen te. Een dag later stond het in de krant. "Nou, die brief roept alleen maar vragen op. Ik heb inderdaad het idee dat de aanpak nu totaal anders is. Er wordt een informa tieavond aangekondigd, en dat zal het wel zijn", denkt Bastiaans. "De vorige keer hadden ze met meer dere grondeigenaren te maken. Dus was het belangrijk om de mensen mee te krijgen. Nu heb ben COA en de gemeente alleen met GGZ als eigenaar van doen. Het is een heel andere situatie." Er is aangekondigd dat er gedu rende tien jaar maximaal 1200 asielzoekers komen. Net zoveel inwoners als het dorp Oirlo. Venray krijgt er dus een dorp bij. Jacques Bastiaans heeft wei nig moeite met de komst van de asielzoekers. Sterker nog, hij kan begrijpen dat GGZ een oplossing zoekt om de verloedering op het monumentale terrein tegen te gaan. "Maar twaalfhonderd is wel heel erg veel", vindt hij. "De brief kwam bij ons als een donderslag bij heldere hemel. Het lijkt nu alle maal in sneltreinvaart te gaan. Vol gens het bestemmingsplan is het mogelijk. Ik heb ook het idee dat het een financiële kwestie is. En dat daarom het maximale aantal wordt opgezocht." Van een opstand is nog geen sprake. De buurtbewoners lijken gelaten te reageren. "Het blijkt ook wel mee te vallen met de overlast. Het hangt natuurlijk ook af van de afkomst van de asielzoekers. In Tienray was er eerst veel com motie. Maar het blijkt overal toch best goed te gaan." Bastiaans ziet vanuit zijn achtertuin hoe het St. Annaterrein steeds meer verloe dert. "De hekwerken zijn overal open geknipt en iedereen kan zo het terrein op. Er is nauwelijks toezicht en je ziet het ziender ogen verpauperen." Hij hoopt dat door de komst van het azc hieraan een einde komt. "Het zal voor het terrein een positief effect hebben. Er komt meer controle en ik neem aan dat bijvoorbeeld de omhei ning fatsoenlijk wordt hersteld. Dat asielzoekers niet vanuit alle hoeken het terrein op- en afkun nen." Bastiaans weet niet of hij opnieuw een rol gaat spelen. "Ik ben heel benieuwd hoe nu de aan pak van de gemeente is. Brabander is sinds de vorige keer enorm ver anderd. Er is een compleet nieu we woonwijk gekomen. En aan de andere kant van St. Anna zijn er de bewoners van de Maasheseweg en omgeving. We hopen snel wat van de gemeente te horen. Want er zijn een heleboel vragen." COA-voorlichter Martijn van de Koolwijk: "Geen barakken op Annaterrein" De gemeente Venray en GGZ onderhandelen met het Cen traal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) over de vesti ging van een opvangcentrum voor 1200 asielzoekers op het Annaterrein in Venray. Peel en Maas (TV) legde met Martijn van de Koolwijk, voorlichter van het COA, een waslijst aan vragen voor. Het AZC in Venlo heeft 500 opvangplaatsen. Venray krijgt er maximaal 1200. Hoe wordt dat aantal bepaald? "Dat aantal van 1200 wordt bepaald naar aanleiding van een schouw van het COA. Wij bekij ken het terrein, we kijken hoe groot het is, wat voor gebouwen erop staan. We maken daarvan een grove schatting en daarmee zijn we naar de gemeente Venray gegaan. Die heeft als kader gesteld dat er maximaal 1200 asielzoekers mogen komen. Het is nu eerst zaak voor het COA om er met de pandeigenaar, in dit geval GGZ Noord- en Midden-Limburg, uit te komen. Daarna gaan we terug naar de gemeente Venray om te praten over het aantal asielzoe kers, maar het maximum is in grotestraat 5 venray ieder geval 1200.' Hoe groot is de noodzaak aan extra opvangplaatsen? "Nou, die noodzaak is voor het COA vrij groot. Er sluiten door heel Nederland op dit moment diverse asielzoekerscentra. Daar naast heeft het COA te maken met een licht stijgende instroom in de asielopvang alsmede een licht stagnerende uitstroom uit de asielopvang." Uit welke landen komen de asielzoekers voor het meren deel? "Ze komen voor het merendeel uit Irak en Somalië. Die twee landen vormen samen meer dan 50 procent van de asielop vang. En de derde nationaliteit is Afghanistan." Zijn het gezinnen of indivi duen? "Het zijn overwegend individuen, maar gezinnen zijn ook niet uit te sluiten." Als het plan doorgaat, krijgt Venray dan een gesloten of een open azc? "Een asielzoekerscentrum is nooit een gevangenis. Het azc zal in ieder geval open zijn, zij het dat het terrein van het azc wel 24 uur per dag, zeven dagen per week beveiligd is." Gaan de kinderen van de vluchtelingen in Venray naar school? "Ja, de kinderen gaan naar school. De kinderen van de vluchtelingen hebben volgens de universele rechten van het kind recht op onderwijs. Dat betekent dat de kinderen die in het azc in Venray komen te wonen, ook in deze omgeving naar school zullen gaan. Als we uitgaan van 1200 asielzoe kers en we ons houden aan onze stelregel dat 10 procent van de populatie van een azc kind is, dan houdt dat in dat in Venray onge veer 120 kinderen terecht kunnen komen.' Dus het is wel eens voorge komen dat een azc een basis school heeft gered? "Ja, dat is zeker voorgekomen. Dat zie je bijvoorbeeld in de gemeen te Cranendonck in Noord-Brabant, waar de plaatselijke basisschool is gered doordat zo'n tien kinderen van het azc op dit moment in die plaats naar school gaan." Het Annaterrein is enorm groot: op welke gebouwen heeft het COA zijn oog laten vallen? "Ik heb de kaart helaas niet in mijn hoofd zitten. Ik weet wel dat de panden die voor sloop op de nominatie staan, ook daadwerke lijk worden gesloopt. Er staan ook monumentale panden op. Als we die in gebruik nemen, dan respec teren we die uiteraard. Maar we willen niet alle panden in gebruik nemen." Komt er extra politie? "Nee, extra politie is niet direct noodzakelijk. Er is geen enkel ver band tussen een toename van de criminaliteit en de komst van een asielzoekerscentrum. En boven dien heeft het COA iedere dag beveiliging, 24 uur per dag, zeven dagen per week. Daarnaast zijn tijdens de normale kantooruren onze eigen medewerkers aanwe zig die professionele begeleiding bieden." Is een opvanglocatie goed voor de werkgelegenheid in Ven- ray? Met andere woorden: gaat de lokale bakker meer broden verkopen? "Of de lokale bakker meer brood gaat verkopen, dat is de vraag. Maar asielzoekers krijgen van het COA leef- en eetgeld. Dat betekent dat ze voor hun eten inkopen gaan doen bij de lokale super markt, bij de lokale bakker wel licht. En van het kleine beetje leefgeld dat ze krijgen, kopen ze vaak wat kleding." Martijn van de Koolwijk, voor lichter COA: "Er is geen enkel ver band tussen een toename van de criminaliteit en de komst van een asielzoekerscentrum." Wordt de opvang de grootste van Nederland? "De opvanglocatie wordt het grootste azc van Limburg. Het is niet het grootste azc van Neder land. In Ter Apel herbergen wij 2000 asielzoekers, de centra in Gilze en Crailo zijn ongeveer net zo groot als Venray." Wat gaat er met de verenigin gen op het terrein gebeuren? "Dat is nu nog onbekend. We zouden de kaart en de gebou wen erbij moeten pakken om te bekijken welke gebouwen ze gebruiken. Maar het is voor ons geen probleem als op één ter rein een vereniging en een azc zitten." Komen er barakken op het terrein te staan? "Er komen op dit terrein geen barakken te staan." "Blijft het park toegankelijk voor het publiek?" "Ja, een azc is nooit een gevan genis waar een heel groot hek omheen staat en waar niemand meer naar binnen mag." Wanneer komen de eerste asielzoekers en komen ze alle maal tegelijk? "We moeten er eerst nog uitko men met de pandeigenaar, GGZ Noord- en Midden-Limburg. Dat verwachten we rond de zomer te zijn. Dan moeten we nog even terug naar de gemeente Venray. Wellicht zijn er nog wat verbou wingen mogelijk. We gaan er in ieder geval van uit dat nog dit jaar de eerste asielzoekers komen en dat gaat altijd stapsgewijs." Het interview staat ook op www. peelenmaastv.nl AZC Venray www.tedscomicart.nl Vervolg voorpagina In februari brengt het COA een bezoek aan het St. Annater- rein voor een grondige inspectie. "Toen is het balletje echt gaan rollen", zegt Van der Zanden. "Op donderdag voor Pasen kregen we bericht dat COA en de gemeente het nieuws naar buiten wilden brengen." Een week later volgt het persbericht en ontvangen de omwonenden een brief. De raads leden zijn in maart al vertrouwe lijk geïnformeerd. Maaike van Lipzig spreekt tegen dat het aantal van 1200 asielzoe kers afkomstig is van GGZ. "Nee, dat is absoluut niet waar. Wij heb ben nooit een getal genoemd. Het COA had het in eerste instantie over rond de duizend asielzoekers. Dat was gebaseerd op hun plan en de gegevens van onze gebou wen." Van der Zanden springt in. "Het is ook niet aan ons, over hoe veel mensen het gaat. De situatie van nu is onvergelijkbaar met de tijd dat er psychiatrische patiën ten verbleven voor zorgbehande- ling. De gebouwen zullen op een andere manier gebruikt worden. Het COA heeft zijn eigen plan van eisen. En of het wel of niet kan, dat is een zaak van de gemeente." De GGZ heeft geen idee welke gebouwen in beeld zijn bij het COA. "Toch was ik niet verbaasd over het getal van twaalfhonderd", aldus Van Lipzig. "Het is een erg groot terrein en er staan nogal wat gebouwen op. Nee, zover ik weet is het niet de bedoeling dat er tijdelijke woonunits bijkomen. De asielzoekers zullen binnen de bestaande muren gehuisvest wor den." De gebouwen staan al vele jaren leeg en ze voldoen meestal niet aan de eisen van brandvei ligheid. Ook zullen de panden eerst opgeknapt moeten worden, voordat er mensen in kunnen verblijven. "Ja, dat klopt", zegt ze. "Maar we hebben nog niet over de staat gesproken en wie het gaat opknappen. We weten nog niet eens over welke gebouwen het gaat. Ook over het geld en de huur is nog niets bekend. Het is nog heel pril. Er is nog niet eens overeenstemming, laat staan een contract." Zijn het COA en de gemeente dan niet te vroeg met het nieuws naar buiten gekomen. "Nee, hoor", reageren beiden in koor. "Het is juist goed dat er snel openheid komt." Maaike van Lipzig verwacht dat rond de zomer het contract wordt getekend. Het renoveren van de gebouwen zal ongeveer driekwart jaar duren, vermoedt ze. Over een jaar kunnen dus de eerste asielzoekers hun intrek nemen. De verhuurperiode geldt voor tien jaar. Dit betekent niet dat het terrein in de tussentijd niet verkocht kan worden. "Nee, dat gaat gewoon door", vertelt Van Lipzig. "We kunnen het ook in ver huurde staat verkopen. En boven dien zitten de asielzoekers vooral rond het middenterrein. Terwijl de meeste nieuwbouw gepland is aan de zijkanten. Dit hoeft elkaar niet te bijten." Over de termijn van tien jaar heeft de GGZ geen zeggenschap. "Nee, maar die periode zal ook nodig zijn om de investeringen in de gebouwen rendabel te maken", denkt ze. De inwoners van Ven- ray hoeven zich niet ongerust te maken dat het terrein op slot gaat. Ook de tien verenigingen en instanties die nu een ruimte huren op St. Anna, hoeven voor alsnog niet weg. Per 1 januari 2008 zijn alle huurcontracten al opgezegd. Zodra het terrein wordt verkocht, vervalt de huur. Zo luidt de afspraak. "Het COA wil het ter rein graag openbaar toegankelijk houden", weet Van der Zanden. Van Lipzig: "En ze hebben er geen moeite mee dat er nog huurders op het terrein zitten. Of het zou zo moeten zijn dat er nu gebou wen verhuurd zijn, die ze graag zelf in gebruik wil nemen. Ook dat weten we nog niet." Burgemeester Hans Gilissen vertrouwt op kracht Venray Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wil op het Annaterrein in Venray 1200 asielzoekers opvangen. De gemeente Venray en de eige naar van het terrein, GGZ, staan positief tegenover het verzoek. Peel en Maas TV sprak dinsdag met burge meester Hans Gilissen over de mogelijke opvanglocatie voor asielzoekers. Waarom is de komst van een azc voor de gemeente bespreek baar? "De minister van Justitie heeft ons bij monde van het COA benaderd met de vraag of wij als gemeente bereid zijn om een aantal asielzoe kers op te vangen in een locatie die ons heel geschikt lijkt. En wij vinden het heel belangrijk dat je als gemeente dan een positieve grondhouding aanneemt en heel serieus daarover nadenkt. Want je hebt als overheid op dat punt toch de morele verplichting om bij de dragen aan een landelijke vraag stelling." Er is enige onduidelijkheid over het aantal. Hoe zit dat nou precies? "Het is in zoverre onduidelijk dat er een maximum wat ons betreft is gedefinieerd. Het kan daaronder liggen en hoeveel het er dan pre cies worden, dat is niet duidelijk. Maar dat dat maximum wat ons betreft 1200 is, dat is glashelder. Dus het is maar net wat je onder onduidelijk verstaat." Heeft de gemeenteraad nog iets te vertellen in dit hele verhaal? "Het college vindt het heel erg belangrijk dat er voor dit plan draagvlak is binnen de volksverte- genwoordiging van de gemeente Venray. Want als college zou je wei nig betekenen als je je op dat punt niet gesteund voelt door de volks vertegenwoordiging. Wij zijn op dat punt ook met de gemeenteraad in overleg, en we zullen zeker de gemeenteraad nog een keer con sulteren hierover." Het is dus niet zo dat de gemeenteraad dit plan kan tegenhouden? "Nou, formeel gesproken is dat niet het geval. Het bestemmingsplan staat planologisch toe wat het COA wil, dus je heb geen titel om het te verbieden. Maar we hebben tegen het COA heel duidelijk gezegd, dat het voor ons als gemeentebe stuur geweldig belangrijk is dat de gemeenteraad daar ook draagvlak voor heeft. Dus dat signaal hebben we wel afgeven. Ik ga ervan uit dat het COA daar serieus mee omgaat." Het aantal asielzoekers is een criteria waar het COA aan moet voldoen. Zijn er nog andere? "Ja, we hebben een aantal voor waarden gesteld. Inderdaad, het aantal dat we maximaal haalbaar vinden. Maar ook dat de plannen voor het gebied niet doorkruist mogen worden. Er ligt een visie voor de lange termijn, in het gebied willen we allerlei dingen ontwikke- len.Wat het COA daar nu gaat doen, mag die ontwikkelingen niet door kruisen. Sterker nog: we hopen en vertrouwen erop dat de plannen van het COA de ontwikkeling van het gebied juist zullen bevorderen, omdat we nu in een wat moeilijke fase terecht zijn gekomen. Als we niet uitkijken, dan ligt dat gebied gedurende vele jaren leeg met alle kans dat het wat in verval raakt. We hopen dat met dit plan juist te voorkomen." Communicatie is essentieel in dit hele verhaal. Komt er een klankbordgroep? "Nou, er zal in ieder geval gecom municeerd worden met de bewo ners. Het COA heeft daar veel ervaring mee. Het COA heeft ook ervaring met zoiets als een klank bordgroep. We kunnen natuurlijk niet precies voorzien wat en hoe het COA dat gaat inrichten. Maar je mag ervan uitgaan dat het COA alles in werk zal stellen om goed met de omwonenden te communi ceren en de vragen die er zijn heel goed te beantwoorden." Is een azc van dit formaat niet te groot voor Venray? Je hebt al allerlei problemen, bijvoor beeld met patiënten van GGZ- klinieken, roofovervallen, criminaliteit en jongerenover- last... "Nou, die bezorgdheid kan ik heel goed begrijpen. We hebben als gemeente op dat punt ook een aantal dingen duidelijk met het COA uitgewisseld. Of het aantal te groot is, ja, het is maar hoe je het bekijkt. Venray heeft op dit gebied natuurlijk wel een verleden waarin het veel ervaring heeft met bepaal de doelgroepen. Het is dus ook weer de kracht van Venray. Maar je mag er wel van uitgaan dat we als gemeentebestuur geen medewer king zouden verlenen als we het niet zouden kunnen dragen. Want daar blijven we heel kritisch op." Het interview met burgemeester Hans Gilissen was dinsdagavond te zien bij Peel en Maas TV op Kabel krant Venray. Uitzending gemist? Kijk dan op de website www.pee- lenmaastv.nl.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5