Nieuw juweeltje voor Venray Iets meer blauw op straat Gemeente moet flink bezuinigen Feestelijk opening millenniumfontein Heropening pleinen in Venray Flinke groei montessorischool Fusie Rode Kruis MONDZORG ff ff PEEL EN MAAS Julicher Meijer PEEL EN MAAS Donderdag 15 april 2010 - Pagina 3 Henschenius keert zaterdag terug Het wordt zaterdag een fees telijke dag in Venray met de opening van de pleinen, de officiële ingebruikname van de millenniumfontein en niet in het laatst de onthulling van het nieuwe Henscheniusbeeld op het gelijknamige plein. Met dank aan stichting cultuur goed Vaat'69. Na de terugkeer van De Zwaan, De Gouden Leeuw en nog niet zo lang geleden de nieuwe pomp op de Grote Markt in Venray is de terugkeer van het Henschenius- beeld het zoveelste project van de mannen van Vaat'69 (Vreejdag Aovend Aldehoer Taofel)."Het idee om Henschenius terug te halen in Venray dateert al weer van zo'n 2,5 jaar geleden", aldus Hub Kroon, penningmeester van Vaat'69. "Toen de plannen voor Venray op de schop bekend werden gemaakt, is bij ons het idee gebo ren om en de grote pomp en het Henscheniusbeeld in het Venrayse straatbeeld te laten terugkeren. Een plan dat met enthousiasme werd ontvangen door wethouder Patrick van der Broeck." De leden van Vaat'69 gingen aan de slag en in de zomer van 2009 kwam de in de oorlog gesneuvelde pomp weer op zijn stekkie op de Grote Markt in Venray. Kroon: "Een pomp volgens de huidige maatstaven en de modernste technieken." Na de terugkeer van de pomp werd door Vaat'69 het project Henscheniusbeeld voortvarend ter hand genomen. Een beeld met een historie in Venray. In 1861 werd al een beeld van Henschenius in Venray geplaatst. Door het gebruik van slechte stenen was het beeld geen lang leven beschoren. Op de 200-ste sterfdag van Henschenius (1601-1681) kwam er in 1881 een nieuw beeld van de schrijver en onderzoeker op het Hensenius- plein. Ook dit beeld werd in de oorlogsjaren verwoest. Van dit beeld komt er nu een replica op het Henseniusplein te staan. "Het wordt een staande figuur van 2 meter hoog op een sokkel van 2,5 meter", legt Gerrit Kateman van Vaat'69 uit. Aan de hand van oude foto's en afbeeldingen is kunste naar Sten Linssen uit Kerkrade, die overigens een band heeft met Ven- ray, aan de slag gegaan. De sokkel is van Belgisch blauw hardsteen, terwijl het beeld is gemaakt van Franse witsteen, ivoorkleurig. Heel karakteristiek heeft Henschenius in zijn linkerhand een boek en in zijn rechter een ganzen veer. Een juweeltje dat meteen doet den- ken aan het beeld dat tot het eind van de Tweede Wereldoorlog op het Henseniusplein heeft gestaan. Het nieuwe beeld komt te staan op het snijpunt van de Poststraat, Schoolstraat en Leeuwstraat, een prachtige plek voor een beeld dat weer een stukje nostalgie in Ven- ray doet herleven." Voor de leden van Vaat'69 bete kent de realisatie van het nieuwe Henscheniusbeeld ook weer een financiële inspanning. Kateman: "Het beeld kost 45.000 euro. Een bedrag dat we via donaties van bedrijven en particulieren en sub sidies aan het binnen halen zijn. Het loopt uitstekend, inmiddels is het grootste gedeelte van de kos ten gedekt. Er rest nog een gat van 8000 euro." Met een nieuwe actie hoopt Vaat'69 dit bedrag binnen te krijgen. "Vanaf maandag start bij de VVV Venray een actie met de verkoop van een miniatuurbeeldje van Henschenius van ongeveer 25 centimeter hoog, samen met het boek Godfried Henschenius van Anton Kroft. We hopen dat de actie aanslaat bij de Venrayse bevolking." Nog twee dagen en dan wordt het beeld officieel onthuld. De sokkel staat er inmiddels, het beeld nog niet. "Nee, daar heb ben we bewust voor gekozen. Pas zaterdagmorgen gaan we samen met de kunstenaar het beeld plaat sen. Om een uur 's middags wordt de naam op het beeld door deken Smeets onthuld. Muziekmakerij Blaos um op speelt tijdens die gelegenheid eenmalig een nieuwe versie, met een nieuwe tekst, van de Roze Vlek, een oud nummer waarin ook het Henscheniusplein wordt bezongen." Patricia Impelmans nieuwe wijkagent Venray Venray heeft sinds eind maart iets meer blauw op straat. Met de komst van Patri cia Impelmans (32) is het wijkagententeam van de poli tie in Venray uitgebreid van vier naar vijf. De wijkagen ten Frans Coumans (51), Roel Coppus (41), Marcel Deenen (46) en Jan Krouwel (46) zijn erg te spreken over de aanstel ling van hun nieuwe collega. "De uitbreiding van ons team was vanwege de toenemende werkdruk écht nodig", vindt Frans Coumans. In heel Nederland zijn vijfhon derd extra agenten aan de slag gegaan. Dat Venray een van die extra krachten om de veiligheid te verbeteren heeft gekregen van het Rijk, heeft volgens Coumans onder meer te maken met het relatief hoge criminaliteitscijfer in de cen trumgemeente Venray. Maar ook het feit dat door de gemeentelijke herindeling het bewakingsgebied met drie dorpen van de voorma lige gemeente Meerlo-Wanssum is uitgebreid, is een reden om de extra wijkagent aan Venray toe te wijzen. "Mijn collega Jan Krouwel wordt de nieuwe wijkagent van Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum", aldus Coumans. MEERWAARDE Het wijkagententeam heeft er bewust voor gekozen om niet te veel met de poppetjes te gaan schuiven. Patricia Impelmans gaat aan de slag in Venray-west, Frans Coumans blijft wijkagent van Venray-centrum, Roel Coppus van Venray-oost, Marcel Deenen van Venray-zuid en Jan Krouwel is de agent voor de dorpen, met uit zondering van Oostrum. Wat is de meerwaarde van deze verdeling? "Bereikbaarheid, herkenbaarheid, reactiesnelheid en kennis van het gebied", legt Roel Coppus uit. "Ik werk bijvoorbeeld al jaren in Landweert en de mensen kennen mij en ik hen. Dat is belangrijk voor een agent, dicht bij de burger staan en de lijnen kort houden. Daarom zijn Marcel en ik vorig jaar ook begonnen met een eigen weblog op buurtlink.nl. Dat biedt wijkbewoners de mogelijkheid om makkelijk in contact te komen met ons. Het persoonlijk con tact met de mensen in een wijk is belangrijk om te weten wat er speelt." PROBLEMEN Dat vindt ook Patricia Impel mans, die afkomstig is van de basis eenheid Helden-Panningen. "Mijn doel is om zo snel mogelijk ken nis te maken met de mensen. Ze moeten mij weten te vinden en ik hen. Het is belangrijk om snel die verbinding met de wijk te krijgen om samen de problemen op te lossen. Samen met de wijkbewo ners, maar ook met partners als de gemeente, Synthese en jeugd zorgmedewerkers." Zijn de pro blemen in Helden en Panningen vergelijkbaar met die in Venray? "Er komen veel zaken overeen", vindt Impelmans. "Daar hebben ze twee discotheken, hier een grote: Zenith. In Helden en Panningen heb je echter meer te maken met dorpsproblemen, in Venray met stadsproblematieken." KORTE LIJNEN Om de lijnen met de bevol king kort te houden, heeft het Venrayse wijkagententeam sinds kort een nieuw e-mailadres. Bij verdachte situaties, vragen of tips zijn Frans Coumans, Roel Coppus, Jan Krouwel, Marcel Deenen en Patricia Impelmans naast het tele foonnummer 0900-8844 voortaan ook te bereiken via wijksecretari- aat.venray@limburg-noord.politie. nl. Peel en Maas TV besteedde dins dagavond aandacht aan de uitbrei ding van het wijkagententeam in Venray. Deze reportage is vanaf donderdag te bekijken op de web site www.peelenmaastv.nl. Roel Coppus (l), Frans Coum- mans, Patricia Impelmans, Mar cel Deenen en Jan Krouwel. De verdeling van de gebieden: Frans Coumans: Venray-centrum en discotheek Zenith; Roel Coppus: Venray-oost: Annater- rein, Landweert, bedrijventerrein Smakterheide, Oostrum, tbs-kli niek de Rooyse Wissel, Pascalis en Dichterbij; Marcel Deenen: Venray-zuid: Bruks- ke, Antoniusveld. GGZ-locatie Sta tionsweg, woonboulevard Woon- Max en De Brier; Jan Krouwel: alle Venrayse kerk dorpen, met uitzondering van Oostrum; Patricia Impelmans: Venray-west: Veltum, De Wieën, Vlakwater, Bra- bander,'t Desselke,Aan den Heuvel, Antoniusveld, Molenklef sportpark De Wieën, ziekenhuis VieCuri. Burgemeester Gilissen: "Iedereen gaat er wat van merken' Burgemeester Hans Gilissen en de vier wethouders brach ten maandag een bezoek aan het dorpsradenoverleg. Het was de bedoeling dat het colle geprogramma voor de komen de vier jaar gepresenteerd zou worden. Dat ging niet door, want het programma is nog niet af. Ook aan de voorjaars nota en de meerjarenbegro ting wordt nog druk gesleuteld in het gemeentehuis. "Het is nog iets te vroeg", zei Gilissen. "We leggen de laatste hand aan de eindtekst van ons programma. Dat gaat als eerste naar de gemeenteraad toe. Het zou niet netjes zijn het hier alvast te verklappen." Over de voorjaars nota kon wethouder financiën Ike Busser (Samenwerking) wel een tipje van de sluier oplichten. Het vergt een hele toer om met een sluitende meerjarenbegroting te komen. "We rekenen op een tekort van 9 miljoen euro in de komende vier jaar", aldus Busser. "We moe ten dus fors bezuinigen. We kij ken overal naar. Het moet een zo evenwichtig mogelijk pakket van maatregelen zijn." Volgens burge meester Gilissen gaat de bezui nigingsoperatie niet ongemerkt voorbij. "Dat kan niet anders. Iede re Venraynaar en elke vereniging gaat er iets van merken." Busser schetste dat het onzeke re tijden zijn, nadat in februari het kabinet Balkenende is gevallen. De verkiezingsprogramma's bieden weinig houvast over hoeveel de gemeenten daadwerkelijk gekort gaan worden. Dat wordt pas dui delijk als er na de verkiezingen van 9 juni een nieuwe regering is gevormd. Zolang kan de gemeente niet wachten met de voorjaars nota, die in juni door de gemeen- teraad wordt vastgesteld. "Die 9 miljoen euro is een aanname. Het kan straks mee- of tegenvallen. We weten het niet", zei Busser, die niet wilde doemdenken. "Ondanks de tekorten gaan we niet alleen op de winkel passen. We hebben heus nog wel ambities." Gilis- sen noemde de veiligheid en de leefbaarheid in de wijken. "Geld of geen geld. Daar gaan we iets aan doen. Mensen moeten zich thuis kunnen voelen in hun eigen buurt. Het gaat ook om warmte en nabuurschap, de immateriële leefbaarheid." Volgens Gilissen zal Venray zich economisch nog meer moeten profileren. "We doen het niet slecht. Maar het wordt lasti ger nu de andere gemeenten door de herindeling groter zijn gewor den. Horst aan de Maas is zelfs net zo groot. We moeten daardoor nog harder werken aan onze positie in de regio." Lezing in Toon Hermans Huis Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op dinsdag 20 april de lezing Behandelingsstrategie van longkanker door drs. H.M.M. Pou- wels, longarts VieCuri, en een longoncologie-verpleegkundige. De lezing begint om 19.00 uur en duurt ongeveer tot 21.00 uur. Het Toon Hermans Huis is gelegen aan de Nieuwstraat in Venlo. Aan melden kan via telefoonnummer (077)3211433 of via e-mail info@ toonhermanshuisvenlo.nl. Mantelzorgers De maandelijkse bijeenkomst van mantelzorgers wordt gehou den op dinsdag 20 april van 9.30 tot 12.00 uur bij Synthese aan de Bemmelstraat in Horst. Het onder werp is Gezond en fit. Wat kan oefentherapie Cesar-Mensendieck en/of MedicalKinetics betekenen? Gastspreker is mevrouw P. van Gassel-Kapteijns. Zij is een erkend therapeute. Wie niet naar de voorlichtings bijeenkomst kan komen, maar wel meer wil weten over dit onder werp, kan contact opnemen met mevrouw Van Gassel via telefoon 06-48151376. Zang- en stemwerk Onder professionele begelei ding van Els Denessen kan men op de dinsdagen 27 april en 25 mei van 14.00 tot 15.00 uur zijn stemmogelijkheden ontdekken en samen zingen. Iedereen zingt zijn eigen lied. Ervaring is niet nodig en de sfeer is ontspannen. Voorop staan meedoen en plezier beleven. Iedereen is van harte welkom. De workshops worden gegeven in het Toon Hermans Huis Venlo aan de Nieuwstraat. Telefoon (077)3211433 of e-mail info@toonhermanshuisvenlo.nl. Fietsenmarkt Toer- en WielerClub Oranje houdt op de Horster Koningin nedag op vrijdag 30 april een fietsenmarkt in de Mèrthal in Horst. Vanaf 8.00 uur kan men de fiets naar de Mèrthal brengen. Tot 16.00 uur gaan vrijwilligers van TWC Oranje hun best doen om een nieuwe eigenaar te vinden voor de tweewieler. niet ontvangen? Bel 582877! De millenniumfontein op het Schouwburgplein in Ven ray wordt op zaterdag 17 april van 13.00 tot 14.30 uur offici eel in gebruik genomen. Ven- rayse basisschoolkinderen, hun ouders en andere belang stellenden zijn van harte uitge nodigd om bij deze feestelijke activiteit aanwezig te zijn. In de buitenste rand van de fontein liggen 24 enorme hard stenen segmenten. De acht millen- niumdoelenlogo's zijn daarin ver werkt. In de zilveren stenen, die als druppels om de fontein heen liggen, staat bij elk logo een korte tekst met uitleg. In 2000 hebben de regeringsleiders van 189 lan den met elkaar afgesproken om voor 2015 de acht belangrijkste wereldproblemen aan te pakken. Deze zogenaamde millennium doelen gaan eigenlijk allemaal over universele mensenrechten en gelijkheid, over vrede en veilig heid, over ontwikkeling en onder wijs, over het milieu en leven zonder armoede, over gezond heid en over vrijheid van keuzes maken. Van alle 24 Venrayse scholen zijn drie leerlingen uit genodigd om namens hun school een bijdrage te leveren door het beschilderen van een van de 24 grote bloembladen. De hele zater dagochtend is deze beschilderde, maar dan nog gesloten bloem, te bewonderen. Tijdens de opening gaat deze kleurrijke mensenbloem zich op kunstzinnige wijze openen en de fontein in werking zetten. Een groot aantal kinderen neemt deel aan Muziek In de Klas (MIK) en leveren onder begeleiding een creatieve muzikale bijdrage en dansgroep Dizzy en Kunstencen trum Jerusalem verrassen met een wervelende dansvoorstelling. De leerlingen van het Raayland College hebben de kostuums voor het Kunstencentrum gemaakt en de basisschoolkinderen hebben een uitknipbloem gekregen. Het is de bedoeling dat elk kind op school deze bloem uitknipt, de bloembladen van vrolijke kleuren voorziet en in het midden een wens schrijft die bijvoorbeeld iets te maken heeft met een van de millenniumdoelen, of een wens is aan een kind in een derdewereld land. De kinderen mogen de bloe men deze zaterdag vanaf 13.00 uur bij de fontein inleveren. De herinrichting van het centrum is nog steeds in volle gang. Aan De Bleek wordt momenteel de laatste hand gelegd en de werkzaamheden aan de Schoolstraat zijn net gestart. Zaterdag 17 april wor den het Henseniusplein en het Schouwburgplein feestelijk heropend. Tijdens deze her opening worden het nieuwe beeld van Henschenius en de millenniumfontein onthuld. Aanvang 13.00 uur. Hierna volgt de opknapbeurt voor de rest van het centrum. De laatste straten worden opnieuw bestraat en aangekleed en het nieuwe afsluitsysteem wordt eind 2010 geïnstalleerd. Het Hense- niusplein heeft na de renovatie dezelfde sfeer als de Grote Markt gekregen. Er ontbreekt echter nog één onderdeel wat het plein de nostalgische uitstraling zal geven die we met elkaar voor ogen had den: de replica van het oude beeld van Henschenius. Het beeld is vervaardigd door Sten Linssen, die ook de pomp maakte voor op de Grote Markt en ook hier is het de verdienste van Vaat '69 dat dit historische element terugkomt in het centrum van Venray. Het beeld zal onthuld worden door deken Smeets. Het Schouwburgplein heeft een moderne uitstraling gekregen, met als absolute topper een spraakma kende fontein van water en licht. Op die manier blijft het plein tot laat in het seizoen aantrekkelijk. De fontein is vervaardigd uit het zelfde natuursteen als de rest van het straatwerk in het centrum, maar heeft een uniek uiterlijk. In de fontein zijn namelijk de acht millenniumdoelen verwerkt en draagt daarom de naam millenni umfontein. Tijdens de onthulling van deze fontein zal de Stichting Mondiaal Platform Venray (SMPV) aandacht vragen voor deze millen niumdoelen. De onthulling wordt een bijzonder feestelijke, want SMPV is samen met de Venrayse basisscholen al weken bezig met de voorbereidingen. Met de onthulling van Hensche- nius en de millenniumfontein zijn de pleinen officieel geopend. Daarna zal Venray Centraal samen met, de aan de pleinen gevestigde, horeca er voor de bezoekers nog een gezellige middag van maken, met veel vermaak en leuke acties. De nieuwe montessorischool in Venray is flink gegroeid. In maart heette de school de vijf tigste leerling welkom, en na de meivakantie starten er nog zes nieuwe leerlingen. Dit schooljaar begon de school met een onder- en bovenbouw- groep. Medio maart ging ook de middenbouwgroep van start. Directeur Lieke Akkermans: "Een mooi resultaat, vanwege de grote belangstelling van ouders voor een integraal concept voor onderwijs en opvoeding in Ven- ray." Samen met Korein Kinder plein vormt Montessorischool Venray een montessoricentrum voor onderwijs, peuterwerk, dagopvang en buitenschoolse opvang (bso) voor kinderen van twee tot en met twaalf jaar. "We bieden onderwijs en opvoeding volgens één pedagogische visie. Alle voorzieningen zitten onder hetzelfde dak", zegt Akkermans. "In het montessoricentrum slui ten onderwijs, opvang en vrije tijd na school naadloos op elkaar aan. Ouders waarderen dat en zijn erg betrokken." Vanaf twee jaar kun nen de peuters bij Korein Kinder- plein al aan de slag met het mate riaal dat Maria Montessori speciaal voor die leeftijd heeft ontwikkeld. Peuters vanaf drie jaar mogen, als ze er aan toe zijn, meedoen met de onderbouwgroep. Akker mans: "Dat gaat in overleg met de ouders, samen bekijken we waar het kind aan toe is. Het ene kind komt iedere dag naar de onder- bouwgroep, het andere af en toe. Zo gauw een kind terug wil naar de groep van Korein Kinderplein, dan kan dat. Intussen wennen de peuters alvast een beetje aan de leerkrachten en de school, zodat de overgang soepel verloopt. De didactische en pedagogische lijn van de montessorimethode begint bij twee en loopt door tot en met twaalf jaar." Montessoricentrum Venray staat altijd open voor belangstellenden. Maandelijks wordt er een inloopochtend voor ouders gehouden. Deze ochten den worden aangekondigd op de website van de school.Akkermans: "Als ouders geïnteresseerd zijn, kan hun kind een dagje 'stagelo pen' in onderbouw, middenbouw of bovenbouw om te kijken hoe het bevalt. Ieder kind is welkom." Montessori-onderwijs biedt kin- De Rode Kruis-afdelingen Meerlo-Wanssum en Broekhuizen, Horst aan de Maas en Sevenum en Venray zijn gefuseerd en gaan ver der onder de naam het Nederland se Rode Kruis, afdeling Horst a/d Maas-Venray. Door de ophanden zijnde herindeling van de gemeen te Meerlo-Wanssum leek het erop, dat de afdeling Meerlo-Wans- sum en Broekhuizen zich op zou moeten splitsen, omdat volgens de statuten van het Nederlandse Rode Kruis slechts één afde ling per gemeente is toegestaan. Reden voor de voorzitters van de afdelingen Meerlo-Wanssum en Broekhuizen, Horst aan de Maas en Sevenum en Venray om aan te geven dat er alles aan gedaan moest worden om de actieve vrijwilligers uit Meerlo-Wanssum voor het Rode Kruis te behou den. Gekozen is met instemming van alle leden voor een bestuur lijke fusie, met behoud van de kernen, met hun eigen identiteit. Het bundelen van krachten en de zorg voor continuïteit van bestuur waarborgt een sterke nieuwe afde ling van het Nederlandse Rode Kruis in de regio. CENTRUM Algemene Tandheelkunde Implantologie Prothesen Klikgebit Kroon-/Brugwerk Mondhygiëne Esthetische Tandheelkunde Angstpatiënten Dermalogica Skin Care Patersstraat 16, 5801 AVVenrayTel. 0478-514468 deren de ruimte om eigen initia tieven te ontplooien. 'Leer mij het zelf te doen', is het motto. De kin deren werken zelfstandig in een rustige werksfeer, terwijl de leer kracht het leerproces begeleidt en initiatieven stimuleert. In een groep zitten kinderen van drie leeftijden bij elkaar: onderbouw (4-6 jaar), middenbouw (6-9 jaar) en bovenbouw (9-12 jaar). De Montessorischool in Venray maakt deel uit van de overkoepelende stichting MOZON, evenals de montessorischolen in Helmond, Venlo en Weert. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) vrijdag tussen 9.00-17.00 uur www.centrum-mondzorg.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3