Koester uw Monument "Kinderen zijn de toekomst van Nederland" Gouden insigne voor Leo van Soest Rob en Manon strijden voor finaleplaats Honderdeenendertigste jaargang - week 15 - donderdag 15 april 2010 Op de foto's een heel bijzonde re kapel: een betonnen Mariakapel met een opmerkelijke gestyleerde vormgeving op de Beemdweg in Wanssum. Daar staat de kapel voor het Museum van Volksdevotie 't Zonnelied, zie de foto linksonder. De kapel staat sinds 2006 aan de Beemdweg, maar stond voordien op de hoek Venrayseweg-Pastoor- straat in Wanssum. Daar werd zij in juni 1978 nieuw geplaatst, naar een eigentijds modern ontwerp van architectenbureau Lerou uit Venray. Zij was daar de opvolgster van de kapel Maria in den Nood, die jaren daarvoor, in de jaren 1963-1964, had moeten wijken in verband met de reconstructie van de Venrayseweg. Maar de herinne ring aan de vroegere, naar traditio neel model gebouwde kapel met de rechthoekige grondvorm en het pannengedekt dak, bleef daar bestaan. Mede daarom besloot men in 2006 op de locatie aan de Venrayseweg een geheel nieuwe kapel te bouwen die overeen zou komen met de oorspronkelijke kapel. De betonnen kapel diende wel voor Wanssum behouden te blijven en werd verplaatst naar de Beemdweg. Zij kreeg toen een opknapbeurt en een nieuwe naam: Maria met ons. De inzege ning geschiedde op 17 mei 2006 in kleine kring door pastoor Te Boekhorst, zie de foto linksboven. De unieke kapel is uitgevoerd als een monolitische betonconstruc tie die bestaat uit een zuil waar aan een luifel en een plateau. De luifel vormt met een deel van het plateau een open nis, waarbij de zuil als achterwand fungeert. In de open nis is een beeld Maria met het Kind geplaatst. Aan het plateau is een bloembak voorzien, die deel uitmaakt van de monoliti- sche betonconstructie. De hoogte van de kapel bedraagt 3,0 meter, gemeten vanaf het maaiveld. De zuil steekt ook nog zo'n lengte de grond in. Het totale gewicht bedraagt 2500 kg. Bij de verplaat sing van de kapel in 2006 ver- huisde het oude Mariabeeld uit de open nis niet mee: dat werd voor de nieuwe kapel Maria in den Nood bestemd. De betonnen kapel kreeg een prachtig ingeto gen keramisch beeld afkomstig uit het achterliggende religieus museum. Maria met het Kind is ter beschikking gesteld door Diny en Martien Franssen-Wijnhoven, eigenaars van museum Het Zon nelied. Het werd verkregen uit het klooster van de Congregatie van de Dochters van Maria en Joseph in Nuland. En het werd gemaakt in het atelier van de bekende kleiwa- renfabriek St. Joris in Beesel. De betonnen Mariakapel is een con trasterende verschijning op een bijzonder geschikte plek in een mooie omgeving. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Diny en Martien Franssen-Wijnhoven, Stichting Kruisen en Kapellen in Meerlo-Wanssum. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. Zondag 25 april Internationaal Kinderfeest 2010 In sporthal De Wetteling in Venray vindt op zondag 25 april het Internationaal Kin derfeest 2010 plaats. Een feest voor kinderen en ouderen met vooral veel dans en muziek, maar ook schminken voor kinderen, de ballonnenclown en kindertattoo. "Een feest voor jong en oud, maar vooral voor kinderen van alle natio naliteiten die op die dag met elkaar spelen en elkaar leren kennen", aldus Haci Musa Egilmez, penningmeester van de Stichting Raad voor Turkse Ouders, de organisatie achter het kinderfeest. Het feest duurt van 13.00 tot 16.30 uur en de entree is gratis. Het Internationaal Kinderfeest werd enkele jaren geleden door de Stichting Raad voor Turkse Ouders voor de eerste keer geor ganiseerd in sporthal De Land- weert. Die eerste keer op beschei den basis, de laatste jaren wordt het feest in sporthal De Wette- ling steeds meer een begrip. "Ons doel is alle kinderen bij elkaar te brengen en samen feest te vieren. Samen te spelen, zonder te discri mineren. Zoals het altijd zou moe ten zijn", benadrukt Egilmez. "Wan neer kinderen samen met elkaar opgroeien, leren ze elkaar kennen, krijgen ze respect voor elkaar. We moeten zuinig zijn op onze kinde ren, ze vormen toch de toekomst van Nederland." Het kinderfeest is in de ogen van Egilmez en Figem ^aylak (waarnemend voorzitter) bij uitstek een middel om kinde ren bij elkaar te brengen. Dat was ook het gedachtegoed van de eer ste president van Turkije, Atatürk, toen hij in 1920 het kinderfeest in zijn land introduceerde. Hij vond dat kinderen, als toekomst van het land, best eens extra aan dacht verdienden. Volksdansen in klederdracht, muziek, gerechten uit de Turkse keuken vormen de ingrediënten voor dit feest. Het idee achter het Turkse Kinderfeest is dat kinderen als bestuurders van de toekomst één dag per jaar op de stoel kunnen gaan zitten van degenen die op dit moment de touwtjes in handen hebben. En zich ook zo verkleden. In Turkije betekent dat bijvoorbeeld op 23 april kinderen in het parlement gaan zitten, en ook de taak van president overnemen. "Vanaf de jaren vijftig werd het steeds meer een internationale feestdag", zegt Egilmez. "Een feest dat inmiddels in 82 landen wordt gevierd en waarbij cultuuroverdracht van kinderen uit alle landen centraal staat. Een dag voor de kinderen. Waarop ze door ons eens echt ver wend worden." Het Internationaal Kinderfeest 2010 in sporthal De Wetteling moet volgens beiden een grote happening worden. "Een dag met vooral traditionele volks dansen, spellen, clowns, ballonnen en andere activiteiten. De kinde ren worden echt in het zonnetje gezet", vult ^aylak aan. OUDERRAAD De organisatie van het kinder feest, de Stichting Raad voor Turk se Ouders, werd in 2006 opgericht. "Niet zonder reden", aldus Musa Egilmez van de ouderraad, "Uit ervaring met mijn dochter weet ik hoe belangrijk het voor allochtone kinderen is om goed te presteren op school. De werkloosheid onder allochtone jongeren is groot en het belangrijkste doel van de stich- ting is om hier als ouders, samen met de scholen, iets aan te doen. Het toekomstperspectief van de jongeren te verbeteren." De stich ting wil op diverse manieren haar doel bereiken. "Het belangrijkste is het bestrijden van de achterstand van allochtone kinderen binnen het onderwijs", zegt ^aylak. "Daar naast willen we voorkomen dat de jongeren vroegtijdig de school ver laten. Als stichting willen wij daar om een brug vormen tussen scho len en ouders. In onze ogen is het dan ook heel belangrijk dat ouders deel gaan nemen aan schoolbestu ren. Dat ze meedenken over de toekomst van hun kinderen. De kinderen mogen in hun ontwik keling vooral ook niet geremd worden door het taalgebrek van hun ouders. In samenwerking met Ikra is er huiswerkbegeleiding voor Turkse kinderen, maar ook Turkse les. Allochtone kinderen hebben nu nog vaker een achter stand in het basis- en voortgezet onderwijs. Die achterstand willen we als stichting wegwerken, zodat er ook voor Turkse kinderen een goede toekomst in Nederland is weggelegd." De stichting timmert Figen Qaylak (links) en Haci Musa Egilmez hopen op de komst van veel kinderen tijdens het Internationaal Kinderfeest 2010 in Venray, langzaam maar zeker aan de weg in Venray. ^aylak: "Onze hoofddoe len zijn het bevorderen van de stu diekansen voor Turkse kinderen en de integratie in de Nederlandse samenleving. Dat houdt dus ook in een dagje uit naar de Keukenhof, deelname aan de Burendag in de wijk Brukske, maar ook themabij eenkomsten over huiselijk geweld of informatie over opleidingen. En natuurlijk de organisatie van het kinderfeest. Het is heel breed wat we doen." Beiden hopen in ieder geval dat het Internationaal Kinderfeest het begrip tussen autochtone en allochtone kinderen vergroot. "Ze moeten elkaar beter leren kennen. Dat gaat stap voor stap, dat moet langzaam groeien. Het kinderfeest moet dan ook vele vooroordelen weghalen, niemand wordt buiten gesloten", kijkt Egilmez hoopvol vooruit naar het evenement op zondag 25 april. Petrus' Bandenschool in voorleesfinale Leo van Soest van Toneelvereni ging Oirato is afgelopen zaterdag onderscheiden met de gouden insigne met zirkonia van de Lim burgse Federatie Amateurtoneel. Hij kreeg die onderscheiding na afloop van de voorstelling De Richel in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. Van Soest werd gehuldigd vanwege het feit dat hij 50 jaar is aangesloten bij een ama teurtoneelvereniging en zijn vele verdiensten voor het amateurto neel in het bijzonder. Als 17-jarige begon Van Soest met het spelen van toneel in Oostrum. Hij is 24 jaar bij de ver eniging in Oostrum geweest, en heeft naast het spelen ook nog bestuursfuncties vervuld. Verder was hij voorzitter in Oostrum toen hij, inmiddels verhuisd naar Oirlo, Toneelvereniging Oirato mede oprichtte. Bij Oirato heeft Van Soest menig jaar een rol gespeeld. Vorig jaar bestond Oirato 25 jaar en werd er een jubileumopvoe ring op de planken gebracht. Er werden toen acht zilveren insig nes uitgereikt aan leden die vanaf het begin lid waren van Oirato, onder wie Leo van Soest. Nu, een jaar later, kreeg hij de gouden insigne uitgereikt voor het feit dat hij vijftig jaar verbonden is aan een toneelvereniging en zich op vele vlakken voor de club heeft ingezet. Deze uitreiking vond, voor hem totaal onverwacht, plaats na de voorstelling van afge lopen zaterdag. Tom Derkx was namens de Limburgse Federatie Amateurtoneel aanwezig om hem de onderscheiding met bijbe horende oorkonde uit te reiken. Oirato bracht afgelopen weekend het stuk De Richel van Ton Davids op de planken van gemeenschaps huis de Linde in Oirlo. Na het suc cesvolle openingsweekend is er nog een voorstelling in Schouw burg Venray op maandag 3 mei vanaf 20.00. Kaarten zijn verkrijg baar bij café/cafetaria D'n Terp in Oirlo of via telefoon 06-24155156 of 06-54931666. In de Oranjerie in Roer mond wordt op maandag 19 april de provinciale finaleron de van de Nationale Voorlees- wedstrijd gehouden. Normaal gesproken is dit een wedstrijd alleen voor kinderen, maar dit jaar is er ook een wedstrijd voor leerkrachten; de Nieuwe Schoolstrijd. De Petrus' Bandenschool mag voor beide wedstrijden een fina list afvaardigen. Namens de kin deren gaat Manon Bax, leerling uit groep 7, een gooi naar de prijzen doen, terwijl bij de leer krachten Rob van Lieshout zijn beste beentje voor gaat zetten. Aan het bereiken van de finale is voor Bax een hele reeks aan voor rondes voorafgegaan. Zij wist zich op de eerste plaats te kwalifice ren door schoolkampioen te wor den. Daarna volgden de lokale en regionale finale in respectievelijk Venray en Horst. En dan nu dus een plek in de provinciale finale in Roermond. De weg van Van Lieshout was aanzienlijk korter. Hij versloeg op school een acht tal andere leerkrachten en mocht zich schoolkampioen noemen. Nu mag hij meteen aantreden in de provinciale finale's Ochtends zul len beide groepen 8 met Van Lies hout meereizen naar Roermond om hun meester aan te moedi gen. 's Middags is het de beurt aan de kinderen van groep 7 om hun klasgenoot toe te juichen. Voorzitter van de jury is kinder boekenschrijver Jacques Vriens. Mochten Bax of Van Lieshout de provinciale finale weten te win nen dan gaan ze door naar de lan- delijke finale die respectievelijk in Utrecht en Alphen a/d Rijn gaan plaatsvinden. Pasnatmyï 5 Vanray EN MAAS EEL sapiaii)

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17