Jubileum Resonantieorkest Liesbeth Rutten exposeert in Sint Anthonis l Grafisch werk in d'Etalage Foto-expositie Jordanië Met veel plezier Kukeleku presenteert Kakelvers Prijswinnaar Agenda Concert Euterpe en Rangel Silaev Dance Classics in De Uitmarkt rj* Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 15 april 2010 - Pagina 15 Het Resonantieorkest verzorgt op vrijdag 23 april een jubileum concert: dit vanwege het feit dat het orkest in 2010 25 jaar bestaat. Het Resonantieorkest is in 1985 gestart als Seniorenorkest onder de bezielende leiding van Nel Pas. Er was een behoefte ontstaan bij muzikanten om samen muziek te maken, maar niet direct verplich tingen te hebben als lid van een harmonie of fanfare. Ook konden spelers van instrumenten, die je niet direct in een harmonie of fan- fare aantreft, meedoen. Er wordt muziek gespeeld, variërend van barok-sonates tot muziek van films en musicals. Een jaar later werd de naam van het orkest ver anderd in het Resonantieorkest. Pas gaf na enige tijd het dirigeer stokje over aan Gertie Cremers. Zij werd weer opgevolgd door Emile Rutten, die in zijn eigen stijl met het Resonantieorkest musi ceerde. Rutten heeft veel muziek zelf geschreven of bewerkt, want kant en klare muziek voor een dergelijk gemêleerd gezelschap is heel zeldzaam.... In het begin nog met potlood en gum, nader hand met de computer, wat toch veel sneller ging. Nadat Rutten in 2007 met de VUT ging, werd hij opgevolgd door Marloes Berden. Zij is tot op heden de dirigent van het Resonantieorkest. Ook zij bewerkt veel muziek voor het orkest. Opmerkelijk is het feit dat er een lid is dat al 25 jaar mee speelt, namelijk Anny v.d. Heuvel. Zij speelt nog steeds elke maan dag met veel plezier haar par tijtje mee op de altsax, dus ook haar jubileum wordt op 23 april gevierd. Nieuwe leden zijn van harte welkom. belangstellenden kunnen een repetitie bijwonen in de aula van Kunstencentrum Jerusalem, van 20.00 tot 21.30 uur. Het jubileumconcert begint op 23 april om 20.00 uur in de aula van Kunstencentrum Jerusalem. Er spelen ongeveer twintig oud leden mee bij een onderdeel van het concert. Na het concert wordt het jubileum verder in besloten kring gevierd met een aantal oud leden van het orkest. Voor de elfde maal worden in Sint Anthonis de deuren van de ateliers van een groot aantal kun stenaars opengezet om een grote stroom bezoekers te verwelko men. Begonnen in 1999 met steun en medewerking van het gemeente bestuur, houden de in de gemeen te Sint Anthonis woonachtige kunstenaars eenmaal per jaar, aan het einde van april, open huis. De start van deze atelierroute is in de hal van het gemeentehuisaan de Brink. Na drie jaar ontstond bij enkele kunstenaars het idee om de horizon te verbreden. De eerst gastkunstenaars deden hun intre de. Dit jaar is die eer weggelegd voor onder meer Liesbeth Rutten uit Leunen. Bij velen is zij bekend vanwege haar bronzen beelden. Rutten is te gast bij de in het cen trum van Sint Anthonis woonach tige kunstschilder Jos van Beek. Van Beek is in de regio Venray geen onbekende. Hij is ruim 27 jaar werkzaam geweest als kunst- docent op SG Jerusalem en het Raayland College. Inmiddels werkt hij als volledig zelfstandig kunste naar in zijn eigen beroepspraktijk en houdt hij tentoonstellingen in Nederland en over de grenzen. De route vindt plaats op de zon- dagen 18 en 25 april. Tussen 11.00 en 17.00 uur kan het publiek op veel plaatsen terecht. Een flink aantal kunstwerkjes worden gratis beschikbaar gesteld door de deel nemende kunstenaars. Na afloop worden alle kunstwerken verloot. In d'Etalage in Vierlingsbeek start op zaterdag 17 april een expositie met grafisch werk van Janna van Hasselt. Van de Nieuw- Zeelandse printmaakster is onder meer een vijftien meter lang werk te zien met de titel Is this big enough, Simon? Van Hasselt is gespecialiseerd in zeefdruk en lithografie. Ze exposeerde vijf jaar geleden al in Vierlingsbeek in het Koningskerkje. Sindsdien heeft de grafica bepaald niet stil gezeten. Na vele omzwervingen met residencies in Edinburgh, Londen, Essen en Kasterlee in België woont en werkt ze al bijna twee jaar in Amsterdam. Haar werk getuigt van een culturele ontdekkingstocht, ontmoetingen met haar Nederlandse wortels en vormt een weerslag van alle daagse ervaringen en bijzondere belevenissen. De tekeningetjes in haar dagboek vormen de basis voor haar kleurrijke grafiek. In d'Etalage gaat het om Take Two met het lange, kleurige werk op katoen Is this big enough, Simon? Korter is de liefkozende naam Big Bertha. In het Frans Masereel Centrum in Kasterlee dat ze zelf een 'printmakers heaven' noemt, begon de start van Big Bertha. Dit grote werk werd uiteindelijk in verschillende periodes op drie locaties gedrukt en handmatig ingekleurd. Naast het Frans Mase- reel Centrum gebeurde dit bij de East London Printmakers en het Amsterdams Grafisch Atelier. Big Bertha en ander grafisch werk is te zien in d'Etalage tot en met 2 mei. d'Etalage is te vinden aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek en geopend op zaterdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. De informele opening is op zaterdag 17 april om 15.30 uur. Van Has- Janna van Hasselt selt is aanwezig om iedereen te ontmoeten. In Medisch Centrum Antoni- usveld wordt een foto-expositie gehouden van foto's gemaakt door amateurfotograaf Geertjan Windemuller. De foto's zijn gemaakt tijdens zijn reis door Jordanië in 2009. De onderwerpen zijn landschappen; onder meer in de woestijn Wadi Rum en portretten. De landschap pen geven de sfeer en desolaat- heid weer van de woestijn. De portretten gaan over Jordaanse kinderen en volwassenen die in een ongedwongen moment zijn vastgelegd. De foto's hangen in de wachtkamers en gangen op de begane grond, waar de artsen hun praktijk hebben. De expositie is te zien tot eind mei, van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. Lezing Landweren De Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray e.o. houdt een lezing op maandag 19 april in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray. Deze lezing begint om 19.30 uur en wordt verzorgd door Bertus Brokamp. De titel is De geschiedenis van de Landweren in Nederland. In het noordoosten van Venray bevindt zich de wijk Landweert, grotendeels aangelegd in de jaren tachtig. De wijk is vernoemd naar het buurtschap dat er lag. Deze buurtschap is op haar beurt weer zo komen te heten omdat ze bij de landweer van Venray was gesi tueerd. Helaas heeft deze eeu wenoude landweer plaats moe ten maken voor de aanleg van de nieuwbouwwijk. Landweren zijn verdedigingslinies die in de late middeleeuwen werden aangelegd om vijandelijke soldaten buiten de deur te houden. Zodoende is een tastbaar stuk van Venrays mili taire geschiedenis verdwenen. De lezing gaat over deze uit aarden wallen en grachten bestaande landweren gaan. Aan de hand van een power point presentatie wordt er inge gaan op vragen als wanneer zij zijn aangelegd, hoe zij er uit zagen, hoe ze gefunctioneerd hebben, wie ze gemaakt hebben, waar ze gelegen hebben en wat er van ze is geworden. Er zal blijken dat Nederland meer verdedigingsli nies gekend heeft dan de Romein se Limes en Hollandse Waterlinies. In 2007 heeft Brokamp zijn doc toraalscriptie in de Historische Geografie over de landweren in Nederland geschreven. Het werk is in twee delen opgemaakt. Het eerste bevat een beschrijving over landweren in het algemeen. Het tweede en lijvigste deel bestaat uit een inventarisatie van alle door Brokamp gevonden land weren, uitgesplitst per provincie. Opmerkelijk is dat landweren bin nen Nederland vooral een Oost Nederlands fenomeen bleken te zijn. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet- leden toegankelijk. Lenteconcert Gemengd Koor Wanssum Op zaterdag 17 april houdt het Gemengd Koor Wanssum een lenteconcert. Het eerste concert dat het koor geeft als koor uit de gemeente Venray. In een len teachtige sfeer zetten naast het Gemengd Koor Wanssum onder leiding van dirigent Jos Arts nog vier andere koren een gevari eerd programma neer. Dit zijn Zanggroep Chantarelle uit Lies- sel onder leiding van Pieter Seu- ren, Sonoor uit Nieuw-Bergen onder leiding van Marco Mariën, Gemengde Zangvereniging Animo uit Velden onder leiding van Mia Schoonbrood en het Grensland mannenkoor uit Siebengewald onder leiding van Paul Verheijen. Dit lenteconcert is het eerste concert in een cyclus van vijf concerten. Deze vijf koren zijn een samenwerking aangegaan om, via een roulatiesysteem, een con cert te organiseren. Volgende jaar neemt Zanggroep Chantarelle uit Liessel de organisatie van dit con cert op zich. Het concert vindt plaats in De Zandhoek, St. Leonardsweg 1 te Wanssum, en het begint om 19.30 uur. De entree is gratis. 3 Mevrouw Willems uit Merselo is tien jaar geleden begonnen met een cursus keramiek bij Kunsten centrum Jerusalem in Venray. Afge lopen maandag werd zij 90 jaar en zij volgt de cursus keramiek nog altijd met veel plezier. Namens de directie van Jerusalem en de kera- miekgroep is zij gehuldigd en in de bloemetjes gezet. Voor het vijfde opeenvolgende jaar vindt op zondag 18 april in Het Gasthoes in Horst Kakelvers plaats. Drie aanstormende caba rettalenten presenteren zich op het Kukelekupodium. De organi satie heeft voor dit jaar een caba rettalent in de buurt gevonden. De in Venray geboren en getogen Steef Janssen presenteert zich als eerste aan het publiek. Daarna is het de beurt aan Arie Blok, die een gedeelte uit zijn voorstelling Stor men en Zwaarden speelt. Na de pauze is het podium voor Ronald Smink. Hij speelt een deel uit zijn debuutprogramma Bor Knok, kof fers vol absurdistisch materiaal. Smink komt uit Joure en daar is weinig te beleven. Dus staart hij Steef Janssen urenlang naar het plafond en laat zijn gedachten de vrije loop. Dit levert koffers vol absurdistisch materiaal op die, in combinatie met fysieke gebaren en Friese tongval, hem tot een karakter op het podium maken. Smink heeft de dynamiek van een stand-upper met het avondvullende program ma van een cabaretier. In 2007 won Smink zowel de publieks- als de juryprijs op het Groninger Stu denten Cabaret Festival. Daarnaast maakt hij deel uit van de Comedy Explosion van het Comedy Thea ter in Amsterdam. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten reserveren kan via www.kukeleku.com. Het Toeristisch recreatief Plat form Venray Rijk van Venray heeft het toeristische seizoen geopend. Tevens vond de aftrap van de digitale Toeristische Informatie Voorziening (i-punten) in Venray plaats. Het toeristisch platform heeft samen met stichting promotie Noord-Limburg een nieuwe web site gelanceerd. Via www.rijkvan- venray.nl vindt men informatie over de toeristische voorzienin gen, natuurgebieden, wandel- en fietsroutes, bezienswaardigheden, arrangementen en evenementen van het toeristische Venray. Het Toeristisch recreatief Platform Venray wordt voor wat betreft de promotie van Venray ondersteund door VVV/ANWB. Voorafgaand aan de opening en de aftrap heeft het toeristisch platform Rijk van Venray een fotowedstrijd uitge schreven waaraan alle inwoners konden deelnemen. Er zijn in Foto v.r.n.l. Trudy Steeghs manager toerisme van Rijk van Venray, prijswinnaar Emiel Beurskens, een i-punt en Marjan Kessels (VVV/ANWB) overhan digt de prijs. totaal een dertigtal foto's ingezon den. Allemaal foto's van Venray en de buitengebieden. De uiteindelijke keuze is geval len op een foto van het natuurge bied Boshuizerbergen met scha pen. De foto refereert niet alleen aan de natuur die Venray rijk is, maar ook aan het verleden van Venray met de Schaapscompag nie. De foto is gemaakt door Emiel Beurskens. Hij heeft inmiddels de prijs, een VW-Iris-cheque ter waarde van 100 euro, overhandigd gekregen bij het VVV. Alle overige deelnemers hebben inmiddels de VVV-jubileumfietsroute van het VVV ontvangen, als dank voor hun deelname. Bijen- en natuurmarkt 't Zoemhukske houdt op zater dag 17 april van 8.00 tot 13.00 uur een bijen- en natuurmarkt in prak tijkcentrum Bijenteelt aan de Kas teellaan in Horst. Er is een ruim aanbod aan bijenvolken en men kan kennis maken met imkerarti kelen van 't Ielgat, bijenkasten van de Immenhof en bijenproducten zoals propoliszalf, crème, kaarsen en honing. Ook is er een demonstratie korfvlechten en houtbewerking in natuurvorm. Verder kan men informatie inwinnen over bijen en bestuiving van Natuurorgani satie IVN, het Groenfonds van de imkers uit Horst en omstreken en studieclub De Speurbij. Meer informatie is te vinden op www. zoemhukske.nl. Museum De Locht Het Nationaal Aspergemuseum De Locht om Melderslo staat op zondag 18 april weer geheel in het teken van de asperge. Proe ven, ruiken, voelen, zien, luisteren en fluisteren over asperges staan hierbij centraal. Onder het motto Laat u Verrassen wordt hiermee het Limburgs aspergeseizoen geopend. Omlijst door passende muziek zijn er die dag een groot aantal activiteiten, die alle betrek king hebben op de asperge, zoals: Een Culinair preuvenement. Het museum is open van 11.00 tot 17.00 uur. De demonstraties beginnen rond 13.00 uur. Zie ook www.museumdelocht.nl. Het jeugdorkest van de jubi lerende Koninklijke Harmonie Euterpe treedt op zaterdag 24 april op in Schouwburg Venray. Het orkest doet dit samen met jeugdorkest Municipale uit Gre- venmacher in Luxemburg en de Venrayse Rangel Silaev. Het jeugdorkest uit Grevenmacher is uitgenodigd door de jeugd van Euterpe omdat het vorig jaar met de Venerische jeugd in Luxem burg heeft deelgenomen aan een internationaal jeugdtreffen. Naast het muzikale treffen hebben de kinderen na afloop een disco in de foyer van de schouwburg. Tij dens dit jeugdtreffen speelt Ran- gel Silaev een aantal stukken op piano. Rangel, geboren 5 maart 2000, heeft op 25 oktober 2009 auditie gedaan bij Edwin Rutten in het programma Mozart. Het ging om een plekje in zijn show. Van de twaalf deelnemende kinderen kwam Silaev als beste uit de bus. Met Rondo Alla Turca won hij de eerste prijs. Dit stuk speelt hij ook tijdens het Internationaal Jeugd- treffen in de schouwburg. Dit jeugdtreffen begint om 19.30 uur. Op zondag 25 april geven beide jeugdorkesten nog een afscheids- concertje in het Odapark in Ven ray, vanaf 11.00 uur. Herleef de tijden van de jaren 70 en 80, want het is dance classics disco-time. Lek ker ouderwets dansen op de hits van deze tijd. Gouwe ouwe discostampers, zoals Tavares, de Tramps, Michael Jackson en andere grootheden. Op zaterdag 17 april staat deze avond gepland in café De Uitmarkt. Spe ciaal voor deze avond komt Party Fever Entertainment met ervaren dj's en een drive-in met lichtshow naar De Uitmarkt in Venray. De avond begint om 22.00 uur en de entree is vrij. Lezing over honden KC Venray e.o. houdt op woens dag 21 april een lezing over ver zorging, EHBO, socialisatie en gedrag van honden. Deze lezing wordt gehouden in sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Aanvang 20.00 uur. Deze avond wordt verzorgd door Hans van Winden, dierenarts en veterinair adviseur van de KC, en Harry Raaijmakers, gedrags deskundige en instructeur bij de KC. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Natuurfotografie In café 't Trefpunt in Geijste- ren wordt op maandag 19 april de lezing Natuurfotografie gehou den. Fotografie is natuurlijk het vangen van licht, maar fotografie is ook de uitvergrote eenvoud van een complexe wereld. Wat zou er gebeuren als we op zoek gaan naar eenvoud in de natuur en deze versterken met prach tig licht? De lezing wordt gepre senteerd door Richard Smals. De algemene natuur is hierbij het hoofdonderwerp met als subon- derwerp de kleine beestjes van de natuur (macrofotografie). De lezing wordt gehouden door IVN Geijsteren-Venray en begint om 20.00 uur. Match Het Steunpunt Vrijwilligers werk Venray Match is op zoek naar een taalmaatje. Taakomschrij ving: Ontmoeting met iemand met een andere cultuur. Weke lijks bezoek aan huis. Leren van de Nederlandse taal en vergro ten van zelfvertrouwen deelne mer. Samen op stap om de eigen woonomgeving te leren kennen. Eisen: interesse hebben in mensen met een andere culturele achter grond. De Nederlandse taal goed beheersen en bereid zijn om een schooljaar lang wekelijks enkele uurtjes thuisles te geven. Match is op zoek naar voornamelijk vrou welijke vrijwilligers voor deze vacature, omdat de meeste deel nemers waarschijnlijk ook vrouw zullen zijn. Steunpunt Vrijwil ligerswerk Venray Match, Markt straat 8, 5801 BM in Venray. Tele foon (0478)516995, e-mail info@ vrijwilligerswerkvenray.nl. Zie ook www.vrijwilligerswerkvenray.nl. Schrijfkring De Schrijfkring van het Literair Café Venray is zondag 18 april te bewonderen in het Theehuis van het Odapark aan de Merselose- weg. Op uitnodiging van het Lite rair Café Venray viert de Schrijf- kring zijn 12,5 jarig bestaan. De gedichten worden getoond mid dels een presentatie. De bundel Rijk der Muzen is in de pauze te koop. De ochtend wordt opgeluisterd door Maria Grootemaat op cello en Kees Verheij op piano. Beiden zijn leerlingen van het Kunsten centrum Jerusalem in Venray. Musicus Ad Haans verzorgt de intermezzo's op accordeon en piano. De bijeenkomst begint om 11.30 uur. The Story of Mr. Black De Venrayse band The Story of Mr. Black, staat de komende weken een druk programma te wachten. De band verzorgt vier optredens in twee weken. Zater dag 17 april speelt de band als openingsact op Adje Watje 7 in de Watjang in Oirlo. Later op de avond speelt de formatie op Jera on air. Op Fight for Fame in OJC Jera'70 in Ysselsteyn verzorgen de bandleden om 22.30 uur een show. Op vrijdag 23 april speelt de band in de halve finales van Emergenza, een internationale bandwedstrijd, om 22.30 uur in de kleine zaal van 013 in Tilburg. Deze wedstrijd wordt beïnvloed door de stemmen van het publiek. The Story of Mr. Black kan iedere stem hard gebruiken. Kaarten voor de halve finales zijn te koop bij de bandleden en aan de kassa. Op zondag 25 april speelt de band in Vierlingsbeek op Op ut Tuffelke, de weg naar het Op De Tóffel festival. Wat gebeurt er als U niet adverteert foto Marcei

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15