f Menu 2010 ook in Venray 1 99 II ff PEEL EN MAAS Donderdag 8 april 2010 - Pagina 3 Gemeente gaat dit jaar 29 haltes beter toegankelijk maken De gemeente Venray gaat de komende jaren 88 bushaltes beter toegankelijk maken voor rolstoelers. Het perron wordt opgehoogd naar 18 centimeter zodat mensen met een rolstoel of scootmobiel gemakkelijk de bus in kunnen. Tevens komen er bushokjes, fietsklemmen en afvalbakken te staan. Op sommige plaatsen worden de bushaltes verplaatst. Zoals aan de Geijsterseweg in Wanssum. Daar schuiven de haltes zo'n 150 meter op in de richting van de Venrayseweg. Bovendien wordt op de Geijsterseweg een plateau aangelegd tussen de beide haltes. De dorpsraad en omwonenden zijn niet blij mee met dit plan. In het gemeentehuis vond vorige week woensdagavond een infor matiebijeenkomst over de uitvoe ring van het bushalteplan. Van de twintig belangstellenden was de helft afkomstig uit Wanssum. De raadsleden Theo Francken (PP2) en Arie Vullings (CDA) uitten hun bezwaren tegen de verplaatsing van de haltes aan de Geijsterse- weg. Ze komen te dicht bij de Brugstraat/Venrayseweg te lig gen, waar al twee bushaltes van de provincie staan. De dorpsraad ziet het liefst dat de huidige haltes worden opgeknapt. Dan liggen de busstoppen ook het best ver spreid over het dorp. De bewo ners van het appartementencom plex aan de Geijsterseweg (het voormalige hotel Verstraelen, red.) zien de komst van de haltes voor hun deur helemaal niet zitten. De meeste moeite hebben ze met de komst van het plateau. Sinds dat de vrachtauto's van het bedrij venterrein niet meer via Geijste- ren naar Maashees mogen rijden, komen ze over de Geijsterseweg. De vele vrachtwagens zullen nog meer geluidshinder veroorzaken als ze over de drempel moeten rij den, zo is de verwachting van de bewoners. Arie Vullings, oud-voorzitter van de dorpsraad, verweet de gemeen te dat er geen overleg is geweest. Verkeerskundige Siemen Hal- bersma zei dat het bushalteplan in 2008 naar alle dorps- en wijk- raden is gestuurd. Maar Wanssum hoort, evenals Blitterswijck en Geijsteren, pas sinds dit jaar bij de gemeente Venray. "Duidelijk een geval van miscommunicatie", gaf Halbersma toe. Voor Blitterswijck en Geijsteren ligt het anders. Beide dorpen zijn bezig met een plan voor dorpsverfraaiing. "Daar willen we graag bij aansluiten. In Blitterswijck willen we sowieso de haltes verplaatsen zodat ze meer centraal komen te liggen. We gaan met de twee dorpsraden nog in gesprek", beloofde Halbersma. De verkeerskundige zei dat in Wanssum bewust voor een drem pel is gekozen zodat de mensen veilig de drukke Geijsterseweg kunnen oversteken. Vooral voor rolstoelers zijn de bushaltes dan gemakkelijker te bereiken. Boven dien heeft de drempel een snel- heidsremmend effect. Halbersma vond de nieuwe plek, dichter bij gemeenschapshuis De Zandhoek, beter dan bij de begraafplaats waar de halte nu staat. Maar de mensen uit Wanssum raakten niet over tuigd. Siemen Halbersma zegde daarom toe met een nieuw plan te komen. "We gaan er nog eens goed naar kijken. En we bespre ken het nieuwe voorstel eerst met de dorpsraad." Negentien van de 88 haltes zijn al aangepakt. Dit jaar komen er nog 29 bij. Eind dit jaar zijn dan in totaal 48 bushaltes beter toegankelijk gemaakt. Daardoor komt Venray in aanmerking voor subsidie van de provincie, die de helft van de kosten voor haar rekening neemt. Volgens de Wet Gelijke Behandeling zijn gemeen tes verplicht 47 procent van de bushaltes voor 2014 te hebben aangepast. De provincie heeft de termijn vervroegd naar 1 januari 2011. Bushaltes die daarna wor den verbeterd, komen niet meer in aanmerking voor subsidie. Het is voor de gemeente Venray dan ook zaak om dit jaar nog zoveel mogelijk van het bushalteplan te realiseren. Halbersma vertelde dat de kosten per bushalte tussen 5.000 en 12.000 euro bedragen. De bushaltes langs de provinci ale weg (Deurneseweg-Venrayse- weg-Brugstraat) komen voor reke ning van de provincie. Dit zijn de haltes in Wanssum, bij de Rooyse Wissel en in Ysselsteyn. Het uit gangspunt is dat ieder dorp één goed toegankelijke bushalte krijgt. Behalve in Blitterswijck en Geijste- ren is er ook nog geen definitieve plek voor Oirlo. Ook dit heeft te maken met de herinrichting van de dorpskern. Een bewoonster van de Stations weg kon wel blij worden gemaakt. Zij kreeg tot haar grote opluchting te horen dat de eerste halte in de Stationsweg - pal voor haar huis - komt te vervallen. "Geweldig dat- ie weggaat", zei ze. Ook de halte voor de tandartspraktijk verdwijnt. Halbersma vertelde dat de men sen die uitstappen bij de halte op de hoek van de Hofstraat, bij het beeld van dr. Poels, beide haltes niet kunnen zien. Daardoor is het vaak onduidelijk waar ze voor de terugreis moeten instappen. Daar om komt er een nieuwe halte aan de overzijde van de Julianasingel, ter hoogte van de busstop bij de Hofstraat. Tot 17 april kunnen er nog reacties worden ingediend. Na de zomer wordt met de uitvoe ring gestart. Gezien Goosens onderscheiden voor 50.000 wandelkilometers 1 De speld is langwerpig, goudkleurig en in het blauw voorzien van het getal 50.000. Gezien Goosens uit Venray kreeg deze onderscheiding voor 50.000 wandelkilome ters, gelopen in 25 jaar. Een bijzondere prestatie die nog niet vaak door een vrouw is geleverd. Zevenenzeventig jaar is ze inmiddels en veertig daarvan woonachtig in Venray. Gezien, een Twentse voornaam die ze aan haar vader te danken heeft, is een echte sportvrouw. Fietsen, volleybal len, bowlen en vooral wandelen. Nog elk weekend legt ze tussen de dertig en vijfendertig kilome ter af. "Op zaterdag ga ik meestal alleen op pad, op zondag gezellig met z'n vieren. Dan kiezen we een tocht uit, ergens in de regio of iets verder weg." En zo kom je na een kwart eeuw op een gigantisch aantal gelopen kilometers uit, 55.000 om precies te zijn. De speld kreeg Gezien Goo- sens overhandigd tijdens de half jaarlijkse vergadering van haar club, wandelsportvereniging De Natuurvrienden uit Merselo. Een verrassing was het niet echt. "Je moet het zelf doorgeven. Ik noteer alle afstanden die ik loop in mijn wandelboekjes, vandaar dat ik wist dat ik er 50.000 had gelopen. Ik kan het iedereen aan raden, sportief bezig zijn zolang je het kan. Daar blijf je gezond bij." Het wandelen begon al in haar geboorteplaats Noordwijkerhout van waaruit ze vaak naar Leiden liep. Eenmaal in Venray meldde ze zich aan bij een wandelclub, in navolging van haar drie kinderen. De kinderen wandelen allang niet meer, moeder Gezien nog ieder weekend. "Voor mij is dit puur ontspannen en vooral ook genie ten van de natuur. Ik stop nog elke keer als ik bijzondere plantjes langs de weg zie staan." VIERDAAGSE Een wandeltocht die het hart van iedere liefhebber sneller doet kloppen, is natuurlijk de Vierdaag se van Nijmegen. Gezien Goosens liep de tocht der tochten vorig jaar voor de dertigste keer. "Helaas heb ik 'm niet uit kunnen lopen, voor het eerst in mijn leven. Ik ben onderweg ziek geworden en dat was het dan. Ik ga ook niet meer, dat hoofdstuk heb ik afge sloten." Wat er nooit van gekomen is en ze toch graag eens had willen lopen is de pelgrimstocht naar Santiago de Compostella. "Mijn man wilde dat niet en alleen kun je dat niet. Ook het Pieterpad heeft lang op mijn verlanglijstje gestaan, maar ook dat is er nooit van geko men. Helaas."Wat ze wel veel heeft gedaan is wandelen in Oostenrijk, waar de natuur volgens Goosens op haar mooist is. Zuid-Limburg en Drenthe bezetten plek twee en drie als het gaat om prachtige natuurwandelplekken. "Maar hier in Venray is het ook schitterend hoor. Ik heb jarenlang tochten uit gezet en dan behoorden het Oda- park en de Geijsterse bossen zeker Gezien Goosens: "Ik noteer alle afstanden die ik loop in mijn wandelboekjes." tot de route." Trots is ze zeker op het bereiken van deze mijlpaal. "Ik vind het een hele prestatie van mezelf, al kost het wandelen me geen enkele moeite, omdat ik het zo leuk vind om te doen. Voor zover ik weet is het best bijzonder voor een vrouw. Ze zijn d'r wel hoor, maar in de meeste gevallen krijgen mannen deze speld." De onderscheiding krijgt een prominente plek in de eregalerij op haar slaapkamer. En nu op naar de 60.000. "Dat is te doen in vijf jaar tijd. Ik hoop dan ook dat die tijd me wordt gegeven en dat ik het mag meemaken." Het vertrouwen tussen de dorpen Vredepeel, Heide, Veu len, Castenray en de Stichting Primair Onderwijs Venray (SPOV) is nog steeds broos. Dat is de uitkomst van drie bemid delingsgesprekken tussen beide partijen. De gesprekken zijn gehouden nadat bleek dat de vier dorpen geen vertrou wen meer hadden in school bestuur SPOV. Een verbreding van de huidige werkgroep is volgens de partijen noodzakelijk om de onenigheden uit de wereld te helpen. In de werkgroep zullen ouders, wijken en de andere dorpen vertegen woordigd moeten zijn. Daarnaast worden een onafhankelijke voor zitter en een onafhankelijk expert, op het gebied van onderwijs en financiën, aangetrokken. Het is de bedoeling dat deze verbrede werkgroep nog in de eerste helft van april aan de slag gaat. GESPREKKEN Op 31 maart vond het laatste van de drie gesprekken plaats tus sen de vier dorpen en de SPOV. Ze stonden onder leiding van Henk Verstegen, gebiedscoördinator van de gemeente. In de raadsbij- eenkomst van 4 maart in De Witte Hoeve werd gesproken over de onderwijsnotitie van het school bestuur. Tijdens deze bijeenkomst leverden diverse vertegenwoordi- gers uit de dorpen en wijken forse kritiek op de nota. Het schoolbe stuur wil de scholen in Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel slui ten. De dorpsraden kwamen tegen dit plan in opstand en zegden het vertrouwen in de SPOV op. Toch gaven alle partijen ook aan bereid te zijn met elkaar in gesprek te gaan, in de hoop de verschillen te overbruggen. Doel van de drie gesprekken was het vertrouwen te herstellen. Tijdens de bijeenkom sten zijn zaken verhelderd, toege licht en pijnpunten benoemd. Aan de directie van SPOV is gevraagd om bij de Raad van Toezicht (RvT) en de Gemeenschappelijke Mede zeggenschapsraad (GMR) een 'time-out' aan te vragen. De RvT heeft hiermee ingestemd en is bereid de procedure op te schor ten tot 1 oktober 2010. De GMR deed een tegenvoorstel en bood aan om de procedure 'op te knip pen' in twee delen. Een algemeen deel dat voor de vakantieperiode afgehandeld moet zijn en een uit- werkingsdeel waarvoor meer tijd beschikbaar is. De vier dorpen blijven van mening dat uitstel van besluitvor ming noodzakelijk is. Zij kunnen het voorstel van de GMR dus niet accepteren. Bovendien vinden de dorpen het uitstel dat door de RvT is aangeboden te kort. Op 30 maart is in de raadsvergadering door de gemeenteraad aan het col- lege van B en W een opdracht ver strekt, waarin de kaders zijn aan gegeven hoe dit dossier verder te behandelen. Dit levert een nieuwe situatie op. SPOV en met name de RvT en de GMR hebben aangege ven zich opnieuw op hun positie te willen beraden. De partijen zijn het met de gemeenteraad eens dat gestreefd moet worden naar een zo breed mogelijk draagvlak. Daarvoor is een verbreding van de huidige werkgroep noodzake lijk. Over de vertegenwoordiging van de ouders in de werkgroep wordt nog overlegd. Een van de punten uit de raadsopdracht is, dat er voor het einde van dit jaar duidelijkheid moet zijn over de toekomst van de scholen. College laat monumentale status vallen De vervallen witte huizen aan de Hoenderstraat kun nen toch gesloopt worden. Na jarenlang getouwtrek is het college eindelijk overstag gegaan. De oudste huizen van Venray verkeren in zo'n slech te staat, dat ze het predicaat 'monument' niet meer waar dig zijn. De familie Jeuken, eigenaar van de panden Hoenderstraat 6-8, stapte onlangs naar de commissie bezwaarschriften. In een nieuwe poging de witte huizen van de gemeentelijke monumentenlijst af te halen. Zolang de monumentale status blijft gehandhaafd - zoals het college steeds heeft gewild - zal er ook de komende jaren niets gebeuren. Met als gevolg dat de panden nog verder verloederen en op den duur vanzelf instorten. De familie Jeuken wil na de sloop met nieuwbouw de oude sfeer uit de jaren dertig terug brengen op de hoek Bontekoestraat-Hoen derstraat. Nu de panden geen monument meer zijn, vervalt de verplichting om de huizen exact te herbouwen met gebruik van historische materialen en het terugbrengen van zoveel mogelijk oorspronkelijke bouwdelen. Her bouw is op deze wijze onmogelijk en onbetaalbaar, volgens de eige naar. Bovendien is door de verloe dering weinig meer fatsoenlijk te hergebruiken. Dat het college zolang heeft vastgehouden aan de monumen tale status, komt omdat deze hui zen beeldbepalend zijn voor de oude stedenbouwkundige opzet van het centrum van Venray. De vrees bestond dat er nieuwbouw zou komen, waar het college geen 'grip' meer op zou hebben. Om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, bleven de huizen op de monumentenlijst. Wethou der Patrcik van der Broeck (CDA) liet al eerder doorschemeren er wel voor te voelen de monumen tale status te laten vervallen. "Want alles is beter dan wat er nu staat." Uit een recente uitspraak van de Raad van State blijkt dat de onder- houdstoestand mede bepalend is of een gebouw een monument is. De witte huizen zijn al zodanig vervallen dat ze de monumentale waarde al hebben verloren. Hier mee voldoen de pand niet meer aan de definitie van een monu ment, zoals vermeldt in de monu mentenverordening. Afvoeren van de monumenten lijst is de ook de enige oplossing om verdere verwaarlozing en verloedering tegen te gaan. Bin nen twee maanden komt de eige naar met een schetsontwerp. De nieuwbouw moet voldoen aan de stedenbouwkundige uitgangspun ten van de gemeente. Vervolg voorpagina Wijkplatform beticht Wonen Venray van chantage Het bestuur van De Kiosk vindt het eveneens doodzonde om het wijkcentrum, dertig jaar oud, te slopen. Voor een paar ton kan het wijkcentrum een facelift krijgen. De Kiosk draait momenteel prima met 43 gebrui kersgroepen, ook van buiten de wijk. Het bestuur vreest dat het straks - als onderdeel van de brede school - minder goed kan functioneren. Piet Huijskens, die namens de gemeente gaat over de sociale agenda, is teleurgesteld. "Het frus treert ons dat het wijkplatform en het wijkcentrum zich niet aangesproken voelen door zoveel voorstanders voor variant 1." Ook projectleider Jos Meijboom baalt ervan. "We zijn het helaas niet eens geworden." Jacqueline Clep- has, leerkracht van basisschool De Estafette, houdt een pleidooi voor 'alles' in de brede school. "We missen nu een grote ruimte voor schoolactiviteiten. Als de school en het wijkcentrum in een gebouw zitten, dan is de drempel laag. Dan zullen de ouders er veel meer gebruik van maken, bijvoor beeld voor een inburgeringscur- sus of Nederlandse les." In 2013 is de nieuwbouw klaar. "We hebben nu de kans om schoon schip te maken en de bewoners te active ren", zegt De Weijer. Huijskens ziet het somber in. "We moeten nog drie jaar overleven en vertrouwen houden in elkaar. Bovenal moeten we voorkomen dat de school leeg loopt." De gemeenteraadsleden wor stelen ermee. Tino Zandbergen (inVENtief) wil van het wijkplat- form weten of het ook afhaakt, als zijn voorkeur het niet wordt. "Nee, wij zijn dan sportieve verliezers", reageert Beks. "We gaan gewoon door." Hans Teunissen (PP2) zet vraagtekens bij het draagvlak in de wijk. Toon Loonen (CDA) vindt dat er te veel over stenen wordt gepraat. "Het moet juist over de mensen gaan." Ingeborg de Bar- banson (VVD) zegt moeilijk een keuze te kunnen maken tussen de drie varianten. "Want ik heb geen idee hoe het zit met het draag vlak." Wijkbewoonster Wendy Bus- ser vraagt zich af waarom er geen representatief onderzoek is gehouden in Brukske. "Dat zou huis aan huis moeten gebeuren. Ik mis het aandeel van de bewo ners. Veel mensen hebben er geen enkele notie van wat er gaande is." Terwijl er toch veel geld is gesto ken in de communicatie en de sociale agenda. "Veel bewoners blijven moeilijk benaderbaar en onzichtbaar", weet René de Weijer. Wonen Venray had eerst het plan de Mozartflat te slopen. Alle bewo ners ontvingen een brief. "En er kwam geen enkele reactie op. Kunst- en cultuurfestival In de maand oktober vindt de eerste editie van de 'Biën nale' plaats. Onder de noemer Menu 2010 trekt de manifesta tie door Noord-Limburg. Kun stenaars, musici, theaterma kers uit binnen- en buitenland verzorgen samen met de loka le amateurkunstverenigingen een spectaculair programma rondom het thema voedsel productie. Naast Venlo, Horst aan de Maas, Peel en Maas en Gennep doet het festival ook Venray aan. Op 9 en 10 oktober is de gemeente Venray gastheer van Menu 2010. Tijdens dit weekend kunnen de bezoekers genieten van voorstellingen, beeldende kunst, film en nog veel meer. Dit alles uit gevoerd door kunstenaars uit bin nen- en buitenland. Maar omdat Menu 2010 sterk aan de regio is gekoppeld, worden ook lokale kunstenaars en verenigingen uit genodigd mee te denken over een mogelijke bijdrage aan Menu 2010. Er zal een soort van 'voed selfabriek' opgebouwd worden op het vernieuwde Schouwburg plein in Venray. Die locatie vormt het hart van het festival. Daarnaast wil de organisatie zoveel mogelijk gebruik maken van lokale mogelijk heden. Het gaat dan om voorstel lingen in zalen en zaaltjes rondom het festivalhart. De organisatie wil winkeliers en horecaondernemers vragen een bijdrage te leveren door gedurende het festivalweek end in te spelen op het thema Snelkraak in Venray Dinsdagmorgen omstreeks kwart over drie kreeg de politie de melding van een getuige dat twee personen de deuren van de Aldi-vestiging aan de Veltumse Kleffen in Venray vernielden en naar binnen gingen. De politiepa trouille was snel ter plaatse, maar trof geen verdachten aan in het pand. Op dit moment is nog niet bekend of en zo ja wat er is buit gemaakt bij deze snelkraak. De politie onderzoekt de zaak. Vrouw gewond Bij een verkeersongeluk op de Middenpeelweg in Sevenum is zondagmiddag een 72-jarige automobiliste uit Venray gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde even voor een uur toen de Ven- rayse de berm inreed en vermoe delijk de macht over het stuur verloor. Uiteindelijk kwam ze in een greppel terecht. Het slachtof fer werd door de brandweer uit haar benarde positie bevrijd. Ze werd per ambulance met enkele breuken overgebracht naar het ziekenhuis. V( mtratuin 'voedselproductie'. In de komende periode wordt de programmering verder uitgewerkt. Geïnteresseer den kunnen op de hoogte blijven via www.menu2010.nl. Menu is een tweejaarlijks culturele mani festatie die dit jaar van 1 t/m 31 oktober in alle weekenden zal plaatsvinden in Noord Limburg. Bovendien dient deze eerste editie van de manifestatie als voorloper op Floriade 2012. Menu streeft ernaar om ook na Floriade 2012 een vaste plaats op de culturele agenda te behouden. Bovendien moet de manifestatie leiden tot een blijvende versterking van de culturele infrastructuur in Noord Limburg. Nieuwbouw Vincentius De nieuwbouw op het terrein van het Vincentiushuis aan de Heuvelstraat kan hoger worden dan twee bouwlagen. Vorige week meldde de GGZ dat de wonin gen in de zorgwijk voor ouderen maximaal twee verdiepingen krij gen. In een reactie zegt De Zorg groep, dat samen met de GGZ het terrein ontwikkelt, dat de nieuw bouw moet passen binnen het bestaande bestemmingsplan. Dit betekent dat de gebouwen net zo hoog kunnen worden als het Vincentiushuis, dat vier tot vijf verdiepingen telt. Er zijn nog geen schetsen, zodat nog niet bekend is hoe de nieuwbouw er precies uit komt te zien. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Verzet Wanssum tegen nieuwe plek bushaltes Ik kan het iedereen aanraden Vertrouwen tussen dorpen en SPOV nog broos Toch sloop witte huizen Vlinderlavendel (Lavandula) Hoogte 40 cm, volle zon potmaat 19 cm Intratuin Venray Langstraat 133, 0478-588585. Vrijdag koopavond. www.intratuin.nl INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3