Koester uw Monument Hommage aan Piet Hermans "Dit worden de mooiste Passiespelen ooit' Prachtig jubileumboek bij afscheid Swolgense Boys Honderdeenendertigste jaargang - week 14 - donderdag 8 april 2010 Venrays voornaamste rijksmonu ment, de Sint Petrus'Banden Kerk of de Grote Kerk, is een gotisch kerkgebouw uit de 15e eeuw. Kenmerkend voor de gotische bouwstijl is de toepassing van een skeletconstructie. Dat leidt nor maliter tot een minder massief en ook hoger bouwwerk. De Grote Kerk heeft fraaie skeletelementen: prachtige ribgewelven in het dak in verschillende typen die recht streeks of via bogen de dakbelas ting overbrengen op kolommen, pilasters en steunberen. Daardoor hebben de metselwerk buitenwan den in mindere mate een dragen de functie. En daardoor kunnen in een gotische kerk in die buiten wanden vele, en ook grote, maar vooral ook hoge raamopeningen worden toegepast. Want typerend voor de gotiek is 'het verticalis- me', het bouwen in de hoogte en daarbij het toepassen van hoge ramen. Een ander stijlkenmerk van de gotische bouwkunst is de toepassing van de spitsboog. Dat is een boog die bestaat uit twee gelijke gebogen delen, die elkaar in de top onder een hoek ontmoe- ten. De gotische bouwstijl wordt daarom ook wel de spitsbogenstijl genoemd. De Grote Kerk bezit in haar buitenwanden in totaal 26 spitsboogvensters.Afhankelijk van de breedte van de opening in de wand zijn die vensters in het alge meen in een aantal ramen onder verdeeld door toepassing van ver ticale tussenstijlen van steen. De meeste spitsboogvensters van de Grote Kerk hebben twee tussen- stijlen, waardoor er drie ramen, drie zogenaamde lancetvensters, één gemeenschappelijke spits boog hebben, zie de foto rechtsbo ven. Op die foto is elk lancetven ster aan de bovenzijde voorzien van een lancetboog, in dit geval ook uitgevoerd als spitsboog. Het boogveld tussen de lancetbogen en de grotere spitsboog is opge vuld met een stelsel van regels: een zogeheten maaswerk of tra- ceerwerk of tracering. Op de foto rechtsboven zijn binnen de grote re cirkel vier grotere en twee klei nere visblaasmotieven toegepast. De visblaas is een oud Christus symbool en bestaat uit een ronde tracering die aan één kant puntig toeloopt. Naast de grondvorm de visblaas worden in gotische raam- traceringen ook toegepast: de ronde pas, een rond maaswerk en de driepas, een klaverbladgevorm- de pas samengesteld met drie ronde passen of met drie puntig toelopende passen. Verder ook de vierpas en de veelpas, zijnde als de driepas, echter met vier, resp. met veel eindvormen, alsmede verschillende varianten daarop en de restvormen. Bij steeds weer een andere samenstelling kan een vormenspel ontstaan van steeds weer verrassende decoratieve figuren. Het is boeiend om te zien dat de Grote Kerk in Venray in elk van de 26 spitsboogvensters een andersoortig maaswerk heeft. Foto en tekst Frans de Roos. Bron nen: Monumentenregister, Stich ting Behoud en Restauratie Beel denschat Sint Petrus'Banden Kerk, www.petrusbandenkerkvenray. nl. Documentatie Stichting OMD, Glas in lood in Nederland 1840 1968, Wikipedia. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. In het bijzijn van Thea Hermans, de weduwe van de enkele jaren geleden overleden Venrayse kun stenaar Piet Hermans, en de klein kinderen Teun, Pien en Guusje is op tweede paasdag in America een bronzen replica onthuld van Den Turfsteker. Dat beeld is in 1987 gemaakt door Piet Hermans, maar het bleek niet bestand tegen de weersinvloeden. Op initiatief van de dorpsraad is besloten om er een bronzen replica van te laten maken. Dat heeft bronsgieter Rob van den Broek uit Afferden gedaan, in samenwerking met de Geijs- terse kunstenares Mieke van Uden. Onder grote belangstelling en onder muzikale klanken van fan fare America heeft wethouder Ger van Rensch samen met Thea Her mans en de kleinkinderen het beeld onthuld. De Geijsterse kun stenares begon haar toespraak met Thea Hermans en haar klein kinderen samen met Mieke van Uden voor het nieuwe beeld. Piet Hermans te bedanken voor het mooie weer en alles wat hij in het verleden heeft betekend voor velen in en rondom Venray. Mieke van Uden is blij dat ze dit als eerbe toon aan Piet heeft kunnen doen en dat zijn turfsteker in brons ie dereen zal overleven. 'Hogepriester' Piet van der Wouw en 'apostel' Mario Kremers klaar voor première Piet van der Wouw (59) uit Venray en Mario Kremers (42) uit Wanssum spelen mee in de negentiende editie van de Pas siespelen in Tegelen. Voor Piet van der Wouw zijn het de eer ste Passiespelen, Mario Kre- mers is al toe aan zijn negende editie. En volgens hem worden de door Cees Rullens geregis seerde Passiespelen van 2010 de mooiste ooit. En dat had Mario Kremers nooit gedacht. "Voor mij waren de Pas siespelen van 2000, geregisseerd door filmregisseur en Tegelenaar Ben Verbong, zo indrukwekkend, dat ik ervan overtuigd was dat die nooit meer overtroffen zouden worden. Maar dat gaat nu toch gebeuren. 2000 verbleekt bij 2010 durf ik rustig te stellen." En Kre- mers kan het weten. In 1971, toen hij nog in Tegelen woonde, brach ten zijn ouders voor het eerst een bezoek aan de Passiespelen in zijn woonplaats. In 1973 had hij zijn eerste rol te pakken. Als 6-jarige liep hij tussen het volk mee aan de hand van zijn vader. De daar opvolgende edities was hij elke keer van de partij, als bediende bij het laatste avondmaal, Romein, hogepriester, Jozef van Arime- thea en dit jaar als de apostel Johannes. Zoveel ervaring heeft Piet van der Wouw uit Venray niet. Dit zijn z'n eerste Passiespelen. "Ik ben tien jaar lid geweest van amateur toneelvereniging Ventiel in Venray en sta ingeschreven bij diverse castingbureaus. Ook heb ik onder meer meegedaan aan de Shake speare Spelen in Kessel in 2004 en de hoofdrol gespeeld in de film 'Tiks' over 100 jaar psychiatrie in Venray. Daarvoor heb ik nog een soort Oscar gekregen." Hij kwam pas later bij de cast van deze Pas siespelen. "Er stond een oproep in het E3-Journaal waarin nog men sen werden gevraagd voor grotere rollen. Dit keer heb ik mijn kans gepakt en kreeg de rol van Esdras, hogepriester van de Sanhedrieten. Een felle tegenstander van Jezus." Mario Kremers speelt de rol van jongste apostel Johannes. Een pro motie wil hij dat niet noemen.'Qua bekendheid misschien wel, tekstu eel is het minder dan bijvoorbeeld de rol van hogepriester Jeroboam die ik vorige keer speelde. Ik kom nu na de pauze nog terug en ben er als enige apostel tot het laatste moment bij. Hoogtepunt is wel de slotmonoloog samen met Maria Magdalena. Dan weet je alle ogen op je gericht. Prachtig." JEZUS Je zou zeggen dat de rol van Jezus het hoogst haalbare is in de Passiespelen. Niet voor Piet van der Wouw. "Ik ben sowieso te oud voor die rol. En als ik mag kiezen dan laat mij maar Herodes spelen, een rol met humor. Dat ligt mij wel." Mario Kremers heeft wel ooit Jezus willen zijn. "Ik ben Piet van der Wouw uit Ven ray (links) en Mario Kremers uit Wanssum spelen mee in de negentiende editie van de Passie spelen in Tegelen. opgegroeid met Theo Joosten als Jezus en dat heeft veel indruk op mij gemaakt. Dat wilde ik ook. Van daag de dag is het alleen al door mijn postuur onmogelijk, dus die droom heb ik niet meer." Over de Jezus van 2010, René Geijbels, is het tweetal het helemaal eens met elkaar. "Die heeft een prach tige kop, met een pruikje op is dat gewoon Jezus." Beiden leven toe naar zondag 11 april, wan neer het hele stuk voor het eerst in zijn geheel wordt gespeeld in kostuum. En dan natuurlijk de pre mière op 16 mei. Als het zover is, is er door iedereen die meedoet gigantisch veel vrije tijd geïnves teerd in de Passiespelen. "Dat kan alleen als het hele gezin er achter staat. En dat is in Mario's geval ook zo, want iedereen doet mee. Mijn vrouw, die ik overigens heb leren kennen bij de Passiespelen, onze dochter, mijn vader en moe der en ook mijn schoonouders, zus, schoonbroer en neef zijn er allemaal bij." Veel lof is er van Piet van der Wouw en Mario Kremers voor regisseur Cees Rullens. "Een echte prof, die de personages als geen ander neerzet en bovenal is hij een prachtig mens", vindt Piet van der Wouw. "Ik ben ook onder de indruk van de locatie en de spelersgroep. Ik werd meteen goed opgenomen. De sfeer is echt geweldig." "Zijn keuze om het volk een belangrijker aandeel te geven in de voorstelling is geniaal", oor deelt Mario Kremers. "Ik zal ver klappen dat het laatste avondmaal dit keer niet alleen door Jezus en zijn apostelen wordt genuttigd, maar 400 man vieren tegelijkertijd het Pesachfeest waar het op dat moment om gaat. Geweldig is dat, in een waanzinnig decor, dicht op het publiek: dit worden de mooi ste Passiespelen ooit!" De Passiespelen worden van 16 mei tot en met 12 september 23 keer opgevoerd in openluchtthe ater De Doolhof in Tegelen. Kaar ten zijn te bestellen via: www. passiespelen.nl of telefonisch: 077-3263102. Het afscheid van Swolgense Boys als zelfstandige voetbal club valt samen met de viering van het negentigjarig jubileum. De rood-zwarten zijn opge richt op 1 mei 1920. Komend seizoen gaat Swolgense Boys met TOP'27 op in de fusie club Sporting ST. In het eerste weekeinde van juni vinden de jubileumfestiviteiten plaats. Het hoogtepunt is ongetwij feld de presentatie van het schitterende jubileumboek dat liefst 235 pagina's telt. Emile Beurskens, Peter Hendrix en Chrit Thijssen zijn er ruim een jaar mee bezig geweest. En het resultaat mag er zijn, het is een juweeltje geworden. "We wilden geen feestgids maken, maar een boek waarin de com plete geschiedenis is vastge legd", zegt Beurskens. "Nu is het daarvoor ook het juiste moment. Want straks gebeurt het niet meer." Door Henk Willemssen De drie makers zijn stad en land afgereisd om zoveel mogelijk gegevens boven water te krijgen. Heel wat uren zijn doorgebracht bij het krantenarchief in Venlo en in de archiefruimte van de KNVB in Nieuwstadt. Ook veel oud-leden zijn thuis bezocht. Het leverde tal van leuke anekdotes en foto's op. Alle kampioensfoto's van de hoofdmacht staan erin. De eerste titel vierden de Swolgena- ren in het seizoen 1931/32. En bij alle foto's zijn de namen vermeld. Het was vaak een hele puzzel om iedereen te achterhalen. Met hulp van velen is het een welhaast pro fessionele uitgave geworden. Dat Emile Beurskens grafisch ontwer per van beroep is, komt wel erg goed van pas, zegt Peter Hendrix. "Anders was het nooit zo'n mooi boek geworden. We dachten eerst aan honderdvijftig pagina's. Het zijn er veel meer geworden. We hebben zoveel materiaal dat we er wel driehonderd konden vullen. Bij de voorinschrijving hebben zich 175 mensen aangemeld. We laten driehonderd of 350 exem plaren drukken." De prijs bedraagt symbolisch 19,20 euro. Een jaar geleden nam het trio zich voor om voor eens en altijd de Swolgense voetbalhistorie vast te leggen. Als de fusie niet voor de deur had gestaan, was het nu niet gebeurd. Maar wellicht over tien jaar bij de viering van het eeuwfeest. Emile Beurskens heeft er welhaast zijn levenswerk van niet ontbreken. Piet, de vader van Peter, was ruim een halve eeuw bestuurslid. Heel lang heeft hij tegengehouden dat er een kassa hokje kwam. Het entree beuren deed Piet met een rondgang langs het publiek. Daarvoor gebruikte hij altijd hetzelfde sigarenkistje. Met op de binnenkant van het deksel een lijstje van de donateurs die vrije entree hadden. Dan een berichtje over Ed Kleeven die op het voetbalveld in Merselo een loslopend varken vangt. En een kaart vanaf zijn vakantieadres van schrijver Bertus Aafjes, die jaren lang in Swolgen woonde. Iedere Swolgenaar zal straks met veel plezier grasduinen in het boek dat zichtbaar met veel clubliefde is vervaardigd. Beurs- kens en Hendrix zijn al zo'n 37 jaar lid. Als jeugdspelers waren ze er in het seizoen 1981/82 bij toen de titel werd gegrepen. Peter voetbalde ruim twintig jaar in het eerste en hij is bestuurslid vanaf 1999. Emile was een groot talent die midden jaren tachtig naar VVV ging. In 1991 maakte een zware knieblessure een einde aan zijn voetballoopbaan. "Ik ben toen jarenlang niet meer op het voet balveld geweest. Op zondag kon ik echt geen wedstrijd zien." Toen Peter Hendrix (links) en Emile Beurskens hebben heel wat uur tjes gestopt in het fraaie jubile umboek van Swolgense Boys. zijn zoon Jorn bij de pupillen ging voetballen, raakte Emile toch weer verslingerd aan Swolgense Boys. Hij zit sinds 2004 in het bestuur en is tevens jeugdleider. Dat de jeugd van Swolgen en Tienray al lang samen voetbalt, heeft de basis gelegd voor de fusie. Decen nia geleden zou een samengaan ondenkbaar zijn, want er heerste een grote rivaliteit tussen de buurdorpen. Het gezegde 'neuzen dicht, Tienray in zicht' herinneren ze zich nog uit hun jeugdjaren. De twee staan voor de volle honderd procent achter de fusie. "We krij gen een prachtige nieuwe accom modatie", zegt Hendrix. "Als zelf standige club hadden we kunnen blijven aanmodderen. Maar straks kunnen we als fusievereniging echt vooruit. Daarbij zijn de resul taten niet het belangrijkste, maar het plezier dat de leden in de sport beleven." Beurskens is het er roerend mee eens. "Ja, wat wil je met een dorp van 1300 inwo ners. En alle mooie herinneringen en verhalen van vroeger, die gaan nooit verloren", zegt hij met een knipoog naar het boek. halen, maar korte stukjes tekst met ontzettend veel foto's en plaatsjes. De roemruchte bekerfinale tegen Bekkerveld in 1962 mag niet ont breken. "We hebben Bekkerveld benaderd, en een speler van toen heeft nog een verslag gemaakt", zegt Beurskens. De rekening van de bus en de huur van het veld van RFC in Roermond zijn boven water getoverd. "We zijn bij de overleden oud-secretaris Sraar Puijn op zolder geweest. Daar hebben we heel veel spullen gevonden", zegt Peter Hendrix. Zoals oude spelerspasjes met foto. Ook de notulen van de jaarlijkse ledenvergadering leverden vaak hilarische stukjes op. Zo vraagt Wolfgang Rütten of in de kantine het hetzelfde bier getapt kan wor den als in zaal Wilhelmina. Trainer Toon Knoops meldt in 1975 dat hij tijdens de rust geen bestuurslid meer in het kleedlokaal wil zien. In het kleedlokaal van de tegen stander is een toilet, maar dat ontbreekt in het Swolgense kleed hok. "Ieder jaar begon er iemand over in de jaarvergadering", weet Beurskens. "Voorzitter De Ponti wilde er niets meer van weten, Hij zei voor de rondvraag dat hij geen enkele vraag meer wilde horen over het toilet." Het beroemde 'geldkistje' van Piet Hendrix mag gemaakt. Drie- tot vierhonderd uren heeft hij er al ingestoken. "Ik ben wel blij dat het nu zo goed als af is. Maar ik heb het met ontzet tend veel plezier gedaan. Vooral de bezoekjes aan oud-leden lever den vaak verrassende verhalen op. Dat was heel leuk om te doen. We hebben heel goede medewerking van iedereen gehad." De 89-jarige Ger Rutten vertelt over de legen darische wedstrijd tegen Quick Boys in de jaren dertig. De even eens hoog bejaarde Toon Guelen gaat in op de diverse periodes dat hij trainer is geweest. De in Horst woonachtige Adri van Gerven 'de zwarte panter van Swolgen' heeft het over een wedstrijd uit 1956. De drie Duitsers uit Goch die bij het uitgaan in Meerlo een Swolgense vrouw aan de haak sloegen, komen aan bod. Alle drie zijn ze lid geweest. De bekendste is Wolfgang Rütten, die als enige nog steeds in Swolgen woont en jarenlang in de hoofdmacht speel de. Het trio is herenigd op een foto met de Duitse vlag. Ook de Tienrayse broers Michel en Toon Knoops komen aan bod. Beiden zijn langere tijd trainer geweest. Het eerste deel van het boek geeft de geschiedenis in vogel vlucht weer. Geen ellenlange ver- EN MAAS EEL

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15