Reünie OJC Puree Museum-weekend in 't Freulekeshuus Documentatie voor LGOG Carillon klinkt Concert in Het Theehuis Gryphus presenteert Jorrit Rogaar 1 S Kunstmarkt in Venray PEEL EN MAAS Donderdag 8 april 2010 - Pagina 11 Op 24 april OJC Puree houdt op zater dag 24 april voor de zesde keer de vijfjaarlijkse reünie. Deze editie vindt plaats in Wijnhoeve Limburgergaard bij Piet en Ine Bistervelts, Steegse Peelweg 55 in Leunen. In 1980 viel het doek voor OJC Puree. Na acht jaar werd het open jongerencentrum in Leunen opge heven. Maar de onderlinge band en de herinneringen bleken zo sterk, dat in 1985 de eerste reü nie werd gehouden. Het was de opmaat voor een reünietraditie. Zaterdag 24 april vindt voor de zesde keer de vijfjaarlijkse reünie plaats. Het archief met ordners vol met krantenknipsels en ander materiaal wordt tijdens deze bij eenkomst tentoongesteld. Vanaf de oprichting van het open jon gerencentrum, in 1972, waren de vrijwilligers van nu betrokken bij Puree. OJC Puree kwam voort uit het feit dat er geen plaats in Leu nen was waar de jeugd kon ont spannen en samenkomen. In 1968 kende Leunen de zogeheten kip penhokbars, waar jongeren elkaar troffen. Met name de oudere dorpsbewoners vonden dat maar niets. Door regelmatig ingrijpen van de politie werd de ene na de andere bar gesloten. Kortom: er moest een ontmoetingsplaats voor de jongeren komen. In 1972 werd een schuur in de Gussenstraat beschikbaar gesteld. Die werd met man en macht verbouwd tot het clubhuis. De ruimte bleek al snel te klein, waardoor de zoektocht naar een nieuw onderkomen opnieuw begon. Die nieuwe accommodatie werd, in 1974, gevonden in een ruimte van zuivelfabriek De Maas vallei. Maar toen de zuivelfabriek uitbreidde, moest OJC Puree weer weg en kwam het open jonge rencentrum vervolgens in de lagere school aan de Albionstraat terecht. Ook dat pand werd opge knapt. Doordat de animo voor OJC Puree minder werd, viel het doek in 1980. Tijdens de reünie van Puree is er een speciaal huis kameroptreden van een uur van Het Puppies Huisorkest. De reünie begint om 20.00 uur en eindigt om 01.30 uur. De kosten bedragen 25 euro per persoon. Dit bedrag moet voor 16 april worden over gemaakt op rekeningnummer 85.52.24.991 t.a.v. Ed Stevens onder vermelding van reünie OJC Puree met voor- en achternaam van de reünisten. De reünie is een besloten feest van oud-Puree- bezoekers. Op http://ojcpuree. hyves.nl/ kun je oude tijden laten herleven. Voor meer infor matie mail: reunie.ojc.puree@ home.nl, of bel: 0478-510332/ 06-22109965. Tijdens het Nationaal Muse umweekend op zaterdag 10 en zondag 11 april is het Ven- rays museum 't Freulekeshuus aan de Eindstraat in Venray geopend van 11.00 tot 17.00 uur en gratis toegankelijk. De tentoonstelling De Peel in Beeld is tijdens dit weekend voor het eerst voor het publiek te zien. Op beide dagen gaat een kunste naar waarvan Peelschilderijen te zien zijn op de tentoonstelling zijn werk demonstreren en erover vertellen. Op zaterdag 10 april van 13.00 tot 16.00 uur toont Liduïne Jansen in een van de tentoonstel- lingszalen hoe zij haar schilde rijen over De Peel laat ontstaan. Zij woont midden in De Peel en is geïnspireerd door de bijzondere sfeer ervan. Op zondag 11 april van 13.00 tot 16.00 uur gaat Jan Althuizen zijn werk demonstre ren. Althuizen is geboeid door het veranderende landschap van De Peel door de vernatting. Hij is er vaak met zijn schilderstafel aan het werk. In het museum zal hij zijn techniek van aquarel met wit vetkrijt aan het publiek laten zien. De tentoonstelling in het Venrays museum is gewijd aan het werk Jan Althuizen. van kunstenaars die geschilderd, getekend en gefotografeerd heb ben in dit landschappelijk bij zondere gebied zoals onder meer Frans en Huub van Baar, Marinus Bies, Martien Coppens, Hendrik Wiegersma, August van Bergen, Johan Jeuken, Jan Althuizen, Michel van der Heijden en Liduine Jansen. De tentoonstelling bestaat uit ruim negentig schilderijen, tekeningen en foto's die de vele gezichten van natuurgebied de Peel laten zien. 't Freulekeshuus is te vinden aan de Eindstraat in Venray. Schrijfkring in Theehuis De Schrijfkring van het Lite rair Café Venray is zondag 18 april te bewonderen in het Theehuis van het Odapark aan de Merseloseweg. Op uitnodiging van het Literair Café Venray viert de Schrijfkring het 12,5-jarig bestaan. Schrijfkrin- gen zijn uiterst zeldzaam in deze regio. Daarom is het Literair Café Venray bijzonder trots een 'eigen' schrijfkring in huis te hebben. Het bevorderen van creativiteit op schrijfgebied sluit naadloos aan bij de doelstelling van het literair genootschap in Venray. Zoveel mogelijk mensen laten genie ten van literatuur, een podium te scheppen voor aspirant-dichters en -schrijvers dichterbij. Rijk der Muzen is het motto van de viering die door de leden van de jubile rende Schrijfkring wordt verzorgd. De dichters en schrijvers verbeel den het thema muziek in speciaal voor deze ochtend geschreven gedichten en verhalen. Dit doet ieder op geheel eigen wijze. Eén ding hebben ze echter gemeen: ze houden stuk voor stuk van taal en schrijven. Met taal als vehikel ver tolken zij hun passie met muziek zoals elk mens wel kent. Ieder een die vaker de pen ter hand neemt, weet dat schrijven voort durend strepen, schrappen en weglaten is. KUNST Goed schrijven is een kunst, iets scheppen dat er eerst niet was. Daarom dat het Literair Café Venray een podium biedt aan aspirant-dichters en -schrijvers om zich verder te bekwamen in creatief en literair schrijven. Het idee voor de schrijfkring komt van Harrie Theunissen de oprich ter van het Literair Café Venray. De laatste drie jaar heeft Charles van den Berg de coördinatie in handen. Het Literair Café Venray presenteert de jubilerende groep dichters en schrijvers. De gedich ten worden getoond middels een power point presentatie. De bundel Rijk der Muzen is in de pauze te koop. De ochtend wordt opgeluisterd door Maria Groote- maat op cello en Kees Verheij op piano. Beiden zijn leerlingen van het Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Musicus Ad Haans verzorgt de intermezzo's op accordeon en piano. De bijeenkomst duurt van 11.00 tot 13.30 uur. Sociale vaardigheid Het algemeen maatschappe lijk werk van Synthese start met een training sociale vaardigheden voor volwassenen. De groep biedt de deelnemers een mogelijkheid om van elkaar te leren en gaat bin nenkort van start. Voor meer infor matie en voor aanmelding kan men contact opnemen met het algemeen maatschappelijk werk van Synthese via telefoonnummer (0478)517317. 3 Met de overhandiging van de 'harde schijf aan de afde ling Venray van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap is zaterdag het project 'Herinneringen aan mijn Joods zusje/broertje' in Noord-Limburg afgesloten. Filmmaker Marijn Poels uit Swolgen legde elf interviews met oorlogskinderen op beeld vast. Deze kinderen kregen in de oor log plotseling een Joods broertje of zusje via het verzetswerk van Hanna van de Voort. De inter views zijn afgenomen door jour nalist René Poels uit Meerlo. Voor het eerst vertellen deze oorlogs kinderen uitgebreid voor de came ra over hun herinneringen aan die tijd. Dat gebeurde in het kader van een landelijk project van het ministerie van Volksgezondheid. Welzijn en Sport, Erfgoed van de Oorlog waarbij getuigenverhalen zijn vastgelegd. De interviews worden bewaard in een speciaal digitaal archief in Den Haag en Filmmaker Marijn Poels (links) biedt de harde schijf' met interviews aan aan LGOG-ver- tegenwoordigers Sjeng Smits en Sjeng Ewalds (rechts). Foto Frans Koch. zijn later voor wetenschappers, onderzoekers en journalisten beschikbaar voor studie, onder zoek en journalistiek werk. Een zelfde pakketje als in Den Haag wordt bewaard, namen Sjeng Smits en Sjeng Ewalds van het afdeling Venray van het LGOG zaterdag in ontvangst in Meerlo. Het is de bedoeling dat deze inter views te zijner tijd ook digitaal worden opgeslagen in het archief van het Historisch Platform Ven- ray. Filmmaker Marijn Poels werkt momenteel aan een documentaire waarin de interviews een belang rijke rol vervullen en waarbij hij enkele scènes uit deze verhalen wil reconstrueren. De verwach ting is dat deze documentaire in het najaar in première gaat. Het carillon van de Petrus'- Bandentoren in Venray klinkt op vrijdag 9 april tussen 19.00 en 20.00 uur. Deze bespeling is een welkom aan burgemees ter Hans Gilissen. Beiaardier Rosemarie Seuntiëns brengt arrangementen ten gehore die door de burgemeester zijn voorgedragen. Daarmee heeft de bespeling het karakter van een wensconcert. De burgemeester is uitgenodigd om tijdens bij bespeling van het caril lon aanwezig te zijn in de toren. De Stichting Carillon Venray ver zorgt een rondleiding. "De burge meester heeft een goede en geva rieerde muziekkeuze gemaakt", aldus Seuntiëns. "Van klassiek, The Beatles, Franse chansons en Nederlandse cabaretmuziek tot aan 'Hilversum 3 bestond nog niet' en 'Opzij opzij opzij' van Her man van Veen. Een aantal van deze songs is natuurlijk niet voor klok ken geschreven, dus hier maak ik nieuwe arrangementen van. Het is zeker dat het winkelend publiek ook zal meegenieten van dit con cert!" Het zou mooi zijn als het carillon in Venray weer regelmatig klinkt met melodieën die ieder een aanspreken, aldus Eugène Eijdems, voorzitter van Stichting Carillon Venray. Een handmatige carillonbespeling is niet te verge lijken met de computergestuurde melodieën die overdag te horen zijn. Tijdens een carillonbespe ling wordt repertoire uitgevoerd door Rosemarie Seuntiëns die dan hoog in de toren achter het klavier van het carillon zit. De uit voering van 9 april behoort tot de reguliere tweemaandelijkse vrijdagavondbespelingen. Stich ting Carillon Venray wil toe naar tweewekelijkse bespelingen op vrijdagavond. Om dit te kunnen realiseren, heeft de stichting finan ciële middelen nodig. Surf voor meer informatie over het samen stellen van een wensconcert of sponsoring naar www.carillon- venray.nl. Of stuur een e-mail naar info@carillon-venray.nl. Het laatste concert in de serie 2009-2010 wordt gehouden op zondag 11 april vanaf 15.30 uur. Tijdens dit concert treden drie musiciennes aan die alle drie hun sporen hebben verdiend in de wereld van de kamermuziek: fluitiste Jeanette Landré, die tot de vaste bezetting behoort van het Asko/Schönberg Ensemble, de uit Rusland afkomstige Julia Dinerstein, opgeleid in de stren ge Russische traditie, en Manja Smits die als eerste harpiste de Nederlandse Muziekprijs won. De samenstelling van dit trio wijst er al op dat het programma voor een belangrijk deel bestaat uit Franse composities. Immers, de late negentiende eeuw kent grote componisten uit Frankrijk, onder wie Pierné, die bedreven waren in de weergave van allerlei impres sies. Zo schreef Gabriel Pierné een solostuk voor harp solo. Debussy schreef zijn beroemde Syrinx en Julia Dinerstein. ook zijn sonate voor fluit, altvi ool en harp is te horen. Van Ravel vwordt een sonatine gespeeld. Ook maakt men een tochtje door de EU en hoort men muziek van de Poolse componist Lutoslavski, de Belg Joseph Jongen en ontmoet men onderweg de echtgenoot van de harpiste, Arne Werkman, die een gewaardeerd componist is. De drie musiciennes spelen in wisse lende samenstelling, nu eens solo dan weer getweeën of in trio. Ook daarmee krijgt het concert een heel gevarieerd karakter. Het Thee huis is gelegen in het Odapark in Venray aan de Merseloseweg. Entreekaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Reni- rie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie.@home.nl, via www.concerteninvenray.nl alsook aan de ingang van het Theehuis voor aanvang van het concert. In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op vrijdag 9 april de avond vullende cabaretvoorstelling Gewoon Bijzonder plaats van Jor- rit Rogaar. Rogaar (35) werd in november 2008 uitgeroepen tot de 43ste winnaar van het Cameretten Festi val. Gewoon Bijzonder is het intri gerend verhaal over een gewone Rotterdamse jongen die per toe val op het festival is beland. Hij neemt de bezoekers mee in zijn dagelijkse leven, de bijzondere omgang met zijn oudere broer en zijn aparte kijk op de maat schappij. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Rogaar begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaar ten telefonisch te reserveren via (0478)631802 of (0478)630508. Reserveren kan ook via www. gryphus.nl. Bezoekers die jonger zijn dan twintig jaar kunnen op vertoon van een geldig legitima tiebewijs een korting krijgen op de entreeprijs. De organisatie van de eerste Venrayse kunstmarkt, op zondag 11 juli, is in handen van Wendy Arends (28) en de Venrayse Jolan- da Nabben (28). De kunstmarkt duurt van 10.30 tot 17.00 uur en vindt plaats op het Schouwburg plein en Henseniusplein in het centrum van Venray. De organisatie Kunstfladder bestaat uit Arends en Nabben. Beiden zijn in het dagelijks leven docent in de kunstvakken en daarbuiten altijd met kunst bezig. Arends geeft kunstworkshops aan kinderen en Nabben is een actief kunstenares. Afgelopen jaar heeft de Kunstfladder twee suc cesvolle kunstmarkten gehouden in Huissen, de woonplaats van Arends. Nu werd het tijd om ook in de woonplaats van Nabben een kunstmarkt te houden. Kun stenaars konden zich tot 1 april inschrijven. Vrijdag 2 april heeft de selectie plaatsgevonden. Doordat de organisatie een grote keus had, is er een gevari eerde en kwalitatief hoogstaande lijst van deelnemers ontstaan. Veel regionale kunstenaars, onder wie Ted Lenssen (bekend van de car toons in de Peel en Maas), Nelly Geurts, Ida de Jong, Wiel Sorée, Riky Loonen, Els Ariaens-Hendriks, Bianca Ambrosius, Maja Voerman en Jolanda Nabben nemen deel aan de kunstmarkt. Ook kunste naars van de Kunstwerkplaats Venray zijn te vinden zijn op de kunstmarkt. De rest komt uit Nederland, België en Duitsland. Er zijn verschillende vormen van kunst vertegenwoordigd. Zoals schilderkunst, beeldhouwkunst, keramiek, sieraden, tuinkunst, tex tiel, fotografie, glaskunst en zeef drukkunst. Een maand voor de kunstmarkt is op www.kunstflad- der.nl de complete lijst van kun stenaars te vinden zijn met een impressie van de kunstwerken en verwijzingen naar de sites van de kunstenaars. Nobody Knows De jeugd van Het Overloons Toneel (HOT) brengt in het weekeinde van 17 en 18 april de nieuwe voorstelling Nobo dy Knows. De vijftien spelers in de leeftijd van veertien tot en met achttien jaar voeren hun zelfgeschreven stuk twee maal op voor iedereen vanaf twaalf jaar. Het stuk gaat over klas 5b. Dit is een klas vol met echte pubers. De een is bezig met school, de ander met jongens, en weer anderen met alleen maar feesten. Er komt een nieuwe jongen in de klas: Quinn. De meeste vragen zich af wie hij is, en wat hij hier doet. Er gebeurt van alles in hun leventjes, totdat iedereen ineens 'wakker schrikt' uit zijn eigen wereldje van zor gen. 'Er is iemand dood' luidt de eerste zin van het verhaal. Anouk, de beste vriendin van het over leden meisje, neemt het publiek mee in haar herinneringen, een tijdje voor het ongeval. Hoe kon dit nou gebeuren? Heeft niemand iets gezien? De voorstellingen vin den plaats op 17 en 18 april vanaf 20.00 uur in het gemeenschaps huis van Overloon. Kaarten zijn verkrijgbaar op verschillende ver kooppunten in Overloon en bij de spelers zelf. Jerusalem-bands Het podium van Cambrinus in Horst biedt op zondag 11 april een opmerkelijke aanblik met louter jonge mensen tussen de twaalf en de achttien jaar, allen cursisten van Kunstencentrum Jerusalem Venray-Horst. Verdeeld over zes bands tonen deze jonge mensen hun muzikale talent. De meesten van hen staan deze mid dag voor het eerst in hun leven op een podium en laten zien en horen waarom ze op het kunsten centrum gekozen hebben voor een muziekopleiding, afdeling lichte muziek. Zo uiteenlopend als hun muzikale drive, zo uiteen lopend is ook het repertoire dat ze tijdens zes miniconcerten aan het publiek voorschotelen. Pop Rock's Cool begint om 14.00 uur en duurt tot 17.30 uur. Meer informatie is te vinden op www. cambrinusconcerten.nl. Wandeltocht Iedereen kan deelnemen aan een dagwandeling in de Maasdui nen op zondag 11 april. Het wordt een afwisselende route langs stuifduinen, vennen en het Rein- dersmeer met een korte pauze bij de Wellse Hut. De afstanden zijn 15 en 20 kilometer. De opbrengst gaat geheel naar het project van Jan en Alda Hendriks uit Venray: Een educatief centrum in het dorpje San Mateo in Guatemala, waar kinderen naar school kun nen voor een betere toekomst. Verzamelplaats wandeltocht par keerplaats aan de N271 in Well tegenover restaurant Vink in Well. De vertrektijd is om 10.00 uur. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering uit Guatemala. Inlich tingen over de wandeling zijn ver krijgbaar bij Truus Kusters via tele foon 06-15388386 of via e-mail h.h.kusters@home.nl, of aldahae- gens@home.nl. Hollands Glorie Harmonie en slagwerkgroep de Herleving houdt op zaterdag 24 april voor de tiende keer Hollands Glorie. Dit jaar vindt deze muzika le avond - met optredens van loka le artiesten - plaats in zalencen trum Concordia in Vierlingsbeek. Het muziektefestijn vindt plaats onder begeleiding van de band Double. Kaarten zijn te verkrijgen bij Plus Verbeeten en zalencen trum Concordia in Vierlingsbeek. De zaal is open vanaf 19.30 uur en het programma begint om 20.30 uur. Hoor's In de St. Jozefkerk in Smakt wordt op zaterdag 17 april vanaf 20.00 uur een voorjaarsconcert met het thema Film gehouden door fanfare O.L. Vr. Gilde met als gast vocalgroup Hoor's! Kaarten reserveren kan via fanfarehol- theessmakt@live.nl of via telefoon (0478)636773. Kijk voor meer informatie over de fanfare op www.fanfareolvg.tk en voor het koor op www.hoors.nl. PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2010 | | pagina 11