De Peel in beeld Agenda Peel en KORYTA Maasvallei Het stille uur MICHAEL Donderdag 8 april 2010 - Pagina 10 PEEL EN MAAS Expositie in 't Freulekeshuus De vijfde editie van de Giant Tribute wordt op zaterdag 17 april gehouden in de Mèrthal in Horst. Het publiek kan deze avond genieten van een optreden door Zang-en Theatergroep Oker toont op vrijdag 9 en zaterdag 10 april de theaterproductie Oker in de schouwburg van Venray. De verhaallijn is opgebouwd door In gemeenschapshuis De Brink in Leunen wordt op zondag 11 april van 14.00 tot 17.30 uur het festival Das Rübensammler Fest gehouden. Blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler speelt van 14.00 de Zweedse Rolling Stones Tribute met de naam Rocks Off. Met hun optreden nemen zij het publiek mee terug naar de jaren van seks, drugs en rock-'n-roll met liedjes als Satisfaction, Jumpin' jack flash, Paint it black, Brown Sugar en de ogen van een grijze muis die wegwijs word gemaakt door een paradijsvogel en een rode vrouw. Er komt steeds meer kleur in het leven van de grijze muis. De tot 17.30 uur en blaaskapel Stesti uit Boxmeer verzorgt de muziek van 16.00 tot 17.30 uur. Stesti is in 2009 opgericht en bestaat uit tien goed opgeleide muzikanten. Ze staan onder lei ding van Henny van Breugel uit Angie. Verder zijn er optredens van Queen uit Duitsland en Guns 'n Roses uit Italië. Kaarten zijn verkrijgbaar bij VVV Horst, Hans van Bree Venray, Sounds Venlo, café Metieske Seve- muziek is gevarieerd en aange past aan het kleurpatroon. De muzikale leiding is in handen van Sjraar Klaassen en de regisseuse is Erica Verbeeten. De voorstellingen Blaaskapel Stesti uit Boxmeer Boxtel. Blaaskapel Die Fröhlichen Rübensammler heeft sinds een paar jaar muzikanten uit onder meer Leunen, Veulen, Oostrum, Rocks Off num, of aan de dagkassa. De zaal is open vanaf 19.30 uur en het pro gramma begint om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op www. gianttribute.nl. beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij de kassa van de schouwburg. Voor meer informa tie: Kees van Zelderen, telefoon 06-33954124. Oirlo en Venray. De kapel is bezig met de voorbereidingen van het 50-jarig jubileum in 2011 en staat onder leiding van Bruno Lucassen uit Venray. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men tijdens het Nationale Museumweekend op zaterdag 10 en zondag 11 april een demonstratie planten en knippen van buxus, ilex en taxis bezoeken. Een deskundige geeft voorlichting en demonstraties. Daarnaast is er een demonstratie van grote tactoren en draaien er vele machines, die op het plat teland werden gebruikt voor het aandrijven van diverse appara ten. Een speciale attractie is een Engelse stoomtractor, die met kolen wordt gestookt. Elders op het terrein zijn de bierbrouwer en de smid aan het werk. Tot en met 1 juli is de tentoonstelling Gewas sen en Gestreken te zien. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. De demonstraties beginnen om 13.00 uur. Zondagochtend concert Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum, onder leiding van Betty Bartels, en fanfare St. Oda uit Merselo, onder leiding van Frank Steeghs, verzorgen een zondag ochtendconcert op zondag 11 Adelbertvereniging De Adelbertvereniging Venray houdt op woensdag 14 april in het Theehuis van het Odapark in Venray de negende lezing van dit seizoen. De lezing wordt gege ven door professor mr. M.J.A. van Mourik en heeft als titel De ver nieuwde schenk- en erfbelasting. Op 1 januari 2010 is de succes siewet 1956 ingrijpend gewij zigd. De term 'successierecht', ter aanduiding van de belasting die betrekking heeft op verkrij gingen krachtens schenking of erfrecht, is verdwenen. In plaats daarvan kwamen de 'schenkbe- lasting' en de 'erfbelasting'. Maar ook inhoudelijk is veel gewijzigd. De tariefstructuur is vereenvou digd en talrijke maatregelen zijn getroffen om 'constructies' (estate planning) te bestrijden. Ook is nog eens goed gekeken naar de bevoordelingen van 'goede doe len'. Over de rechtsgrond van deze belastingen wordt aan stam tafel en binnen bepaalde politieke kringen nogal wat onzin ten beste gegeven. Zoals 'het is diefstal want er is al belasting over betaald'. Iets anders is dat de belasting vaak door de verkeerde mensen moet worden opgebracht. De echt ver mogende betalen geen schenk- of erfbelasting. In de voordracht van Van Mourik wordt een en ander toegelicht en van commentaar voorzien en uiteraard is er gele genheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20.15 uur. Museum van de Psychiatrie In heel Nederland wordt in het weekeinde van 10 en 11 april het 29ste Museumweekend gehou den. Ook het Museum van de Psychiatrie in Venray opent deze dagen zijn deuren. Van 14.00 tot 17.00 uur kunnen belangstel lenden de uitgebreide collectie bekijken en vragen stellen. De aanwezige vrijwilligers gaan vra gen zo volledig mogelijk proberen te beantwoorden en daarnaast het geheel omkleden met verhalen. Het motto van dit Museumweek end is Verleiden, of uitgebreider: Laat je verleiden door een muse umstuk. Velen weten niet precies weten wat er allemaal gebeurde op St. Servatius en St. Anna. Een bezoek aan het Museum van de Psychiatrie kan mogelijk onduide lijkheden of misverstanden uit de wereld helpen. Inlooprepetitie Petrus'Banden Muziek-, Mars- en ShowKorps St. Petrus'Banden houdt op zon dag 11 april een inlooprepetitie waarbij belangstellenden een kijkje komen nemen. De repeti tie bestaat uit twee delen. In het eerste deel gaan het orkest en de tamboers tijd besteden aan enkele concertwerken die bij zit tende optredens uitgevoerd wor den. Na een korte pauze gaat het gehele korps buiten werken aan de Marco Borsato-show die bij taptoes wordt uitgevoerd. Tijdens de repetitie wordt er uitleg gege ven door dirigent Joop Derks en tevens is het mogelijk om tussen door vragen te stellen. Gevorder de muzikanten kunnen proberen mee te spelen in het korps. Voor meer informatie kan men terecht op www.mmskstpetrusbanden. nl. De inlooprepetitie begint om 10.30 uur in het gebouw van Handboogvereniging Diana aan de Sportlaan in Venray. april in Schouwburg Venray. Het zondagochtendconcert begint om 11.30 uur. Peeldag Wie de tijdgeest van de vroe gere Peel eens wil beleven, moet zondag 11 april eens naar het Peelmuseum in America gaan. Vanaf 13.00 uur wordt een volle middag lang een breed en geva rieerd scala van activiteiten en demonstraties voorgeschoteld. Zo zijn er historische modeshows, waarbij leden van de plaatse lijke toneelvereniging zich als echte mannequins en dressmen in dag-, nacht- en zelfs onderkle- ding uit de periode 1850 tot 1950 laten bewonderen. Verder zijn er demonstraties van de traditionele dansgroep De Hakkespits. Ook worden er oude ambachten gede monstreerd. Zo zijn bijvoorbeeld een klompenmaker, manden- vlechter en een schaapscheerder present. Interessant is de aanwe zigheid van de scharensliep. Ook de kinderen kunnen zich volop vermaken. Zo is er een knuffeltent met konijnen en pasgeboren kui kentjes en draait er een ouderwet se draaimolen. Het Peelmuseum is gelegen aan de Griendtsveen- seweg in America. Zie ook www. stichtingpeelmuseum.nl. Blauwborst- wandeling IVN Geijsteren-Venray een houdt op zondag 11 april een blauwborstwandeling in de Maria Peel. Aan weerszijden van de pro vinciegrens tussen Brabant en Limburg liggen de hoogveenres tanten Deurnese Peel (Brabant) en Mariapeel (Limburg). Deze hoogveenrestanten behoren samen met de laatste resten van de Groote Peel (in de driehoek Meyel-Asten-Nederweert) tot de meest waardevolle natuurgebie den van Nederland. De Mariapeel heeft onder andere zeer grote natuurwaarden op het gebied van flora en fauna. Wat de fauna betreft, is vooral de vogelstand van internationale betekenis. Er zijn in dit gebied meer dan hon derd soorten broedvogels waar genomen, waaronder een aantal karakteristieke en zeer zeldzame soorten, zoals de sprinkhaanriet- zanger, de roerdomp en de blauw- borst. Daarnaast is het gebied van groot belang als pleister-, voed sel-, slaap en overwinteringplaats voor zeldzame vogels, waaronder de kraanvogel en de taigarietgans. Zoals intussen traditie is, gaat het IVN Geijsteren-Venray in de maand april, onder leiding van de vogelwerkgroep Maas en Peel, op zoek naar vogels in de Peel. Ook dit jaar gaat de aandacht weer speciaal uit naar de blauwborst. De deelnemers gaan in de vroege ochtend naar de Mariapeel. Wie geen fervente vogelliefhebber is, kan toch ook veel plezier aan deze wandeling beleven. De excursie start bij de kerk van Griendtsveen, om 7.00 uur. Boekenquiz BiblioNu Tijdens de Boekenweek in maart heeft BiblioNu een boe- kenquiz gehouden. In deze quiz werden tien prominente dorpsge noten neergezet in een tentoon stelling door middel van een foto van nu, een kinderfoto en een lie velingsboek. Aan de bezoeker de taak om de goede foto's te combi neren en daar het juiste boek aan toe te voegen. Van de zeventien deelnemers in Venray hadden drie personen alle foto's goed. Als win naar is mevrouw Wils uit de bus gekomen die, naast de foto's, ook vijf boeken goed gekoppeld had. Zij ontvangt als prijs een boeken- bon. In de leeszaal van de biblio theek hangt een overzicht van de juiste fotocombinaties. 't Jonge Garde Koor zoekt leden 't Jonge Garde Koor is drin gend op zoek naar nieuwe leden. Bij het koor gaat het om plezier in zingen in een ontspannen sfeer. De repetitie is wekelijks op woensdag van 19.00 tot 20.00 uur in de kerk in Oirlo. Het repertoi re wordt gekozen samen met de dirigent en is vaak speciaal voor het koor gecomponeerd. Over twee jaar bestaat het koor dertig jaar en het zou zonde zijn als het koor twee jaar voor dit jubileum, wegens een tekort aan leden, zou worden opgeheven. Wie vijftien jaar of ouder is en eens wil komen kijken en meezingen tijdens een repetitie, is van harte welkom op woensdag 14 april en woensdag 21 april vanaf 19.00 uur. Voor meer informatie: dirigent Ad Voes- ten via telefoon (077)3662479. In het Venrays museum 't Freulekeshuus kunnen belangstellenden van 9 april tot en met 12 september de tentoonstelling De Peel in beeld bezoeken. De Peel, op de grens van Bra bant en Limburg, was een gebied dat door de eeuwen heen nau welijks toegankelijk was. Door stagnatie van regenwater kon er veenvorming plaatsvinden. Vanaf de vroege middeleeuwen staken de bewoners van de omliggende gebieden voor eigen gebruik turf uit het veen. Er ontstonden tal van mythen en sagen over dit, voor onbekenden, levensgevaarlijke gebied. Midden in de 19de eeuw werd begonnen met industriële ver vening en werden kolonies als Griendtsveen en Helenaveen gesticht. De restanten van de veengebieden zijn nu veelal beschermd natuurgebied. De ten toonstelling in het Venrays muse um is gewijd aan het werk van kunstenaars die geschilderd, gete kend en gefotografeerd hebben in dit landschappelijk bijzondere gebied zoals onder meer Frans en Huub van Baar, Marinus Bies, Martien Coppens, Hendrik Wie- gersma, August van Bergen, Johan Jeuken, Jan Althuizen, Michel van der Heijden en Liduine Jansen. De tentoonstelling bestaat uit ruim 90 schilderijen, tekeningen en foto's die de vele gezichten van natuurgebied De Peel laten zien. BIES Marinus Bies (1894-1975) is een van de bekendste schilders die de Peel heeft geschilderd. Hij schilderde meestal wat sombere landschappen, vaak in donkere aardkleuren en met brede pen- seeltoetsen weergegeven. Hij wordt wel beschouwd als een van de aanvoerders van het expres sionisme in Noord-Brabant. Ook Frans van Baar (1859-1937) en zijn zoon Hub (1894-1983) heb ben de Peel geschilderd. Frans van Baar was behalve eigenaar van bierbrouwerij De Keizer in Venray ook zondagsschilder en een roy aal gastheer voor lieden als schil ders, jagers en vissers. Zijn grote liefde was de natuur en hij teken de schetsboeken vol met peelta- ferelen. Zijn zoon Hub was even eens verknocht aan de Peel en is daarnaast ook bekend geworden als Dommelschilder. Iemand die een grote invloed heeft gehad op de kunst en cultuur van Deurne Waterschap Peel en Maasval lei is op zoek naar een jongere tussen de twaalf en de achttien jaar, die zitting wil nemen in het eerste nationale jeugdwa- terschapsbestuur. Dit landelijke jongerenwater- schap gaat voor de zomervakantie van start om in november ideeën aan te leveren over waterthema's, waarvan zij denken dat hun leef tijdgenoten daar nu en in de toe komst mee te maken krijgen. Met de ideeën die zij aandragen gaan de waterschappen ook daadwer kelijk aan de slag. De Nederlandse waterschappen willen jongeren meer betrekken bij hun werk. De waterschappen vinden dat nodig, omdat nadenken over waterbe heer betekent dat je ook moet nadenken over de toekomst. De Whisper Ridge is het huis dat ooit werd gebouwd om ver oordeelde moordenaars een nieuw leven te bieden. Het pro ject kwam nooit van de grond, ondanks de inzet van Alexan dra Cantrell, dochter van een beruchte maffiabaas, en haar man Joshua. Twaalf jaar later is het huis nog altijd onbe woond, een monument vol geheimen. Privédetective Lincoln Perry is niet gelukkig met zijn nieuwe cli ent. Parker Harrison zat vijftien jaar voor moord, maar hij beweert dat Alexandra zijn leven heeft gered. Nu Parker weer op vrije voeten is, wil hij haar vinden. Wat een rou tineklus leek, wordt een onder neming die Lincolns capaciteiten zwaar op de proef stelt. Met een onervaren partner in zijn kielzog en een zaak die rechtstreeks naar het hart van de criminele onder wereld leidt, loopt Lincoln groot gevaar... Michael Koryta is de en omgeving was Hendrik Wie- gersma (1891-1969). Hij was arts, had zijn werkgebied in de Peel en was daarnaast ook illustrator, teke naar en schilder. Hij exposeerde met zijn werken in het Stedelijk Museum in Amsterdam, waar hij lovende kritieken kreeg. Hij verza melde ook eigentijdse Nederland se kunst van bevriende schilders en beeldhouwers. En hij stond model voor de arts in het boek Help de dokter verzuipt van Toon Kortooms. Een vorm van kunst waar de Peel ook veel aandacht in kreeg is de fotografie. COPPENS Een fotograaf die de schoon heid van de Peel al vroeg zag, vastlegde en publiceerde in foto boeken, was Martien Coppens (1908-1986). Vanwege de kwa liteit van zijn werk en de door hem gekozen thema's wordt Coppens algemeen beschouwd als de belangrijkste fotograaf die Brabant heeft voortgebracht en wordt hij gerekend tot de voor naamste Nederlandse fotografen van de afgelopen honderd jaar. Hij heeft drie fotoboeken aan De Peel gewijd. Een mooie selectie van deze foto's vormen onderdeel van de peeltentoonstelling. De Peel is ook in de tegenwoordige tijd nog een geliefd onderwerp voor schilders. Zoals Michel van der Heyden (1929), die vanaf zijn veertigste, honderden schilderijen over De Peel heeft gemaakt. Hij is een autodidact die een geheel eigen stijl heeft ontwikkeld. Zijn werken kenmerken zich door de bijzondere lichteffecten. Bert Cop- pus (1932) uit Horst heeft ook de Peel in al zijn facetten geschilderd. Deze veelzijdige kunstenaar is niet alleen schilder maar ook teke naar, monumentaal vormgever en glazenier. Hij heeft veel werk in opdracht gemaakt en werk van hem is in diverse museale col lecties opgenomen. Jan Althuizen (1948) is in de zomer nog vaak in de Peel te vinden. Hij werkt met een speciale techniek van aquarel en wit vetkrijt. Hij laat het veran derende landschap van De Peel zien ten gevolge van de vernat- ting. Liduïne Jansen geeft in bij zondere kleuren haar impressies van De Peel weer. Zij schildert wat ze meemaakt, altijd op zoek naar nieuwe vormen, kleuren en mate rialen. Voor de tentoonstelling in het Venrays museum 't Freulekes- huus is een selectie gemaakt van werken van deze kunstenaars die De Peel in al zijn facetten in beeld hebben gebracht. benoeming eind 2009 van de zeventienjarige Laura Pierik uit Den Haag tot jeugddijkgraaf, was de opmaat naar de samenstel ling van een nationaal jeugdwa- terschapsbestuur. In dit bestuur neemt uit elk waterschap een afgevaardigde zitting. Deze groep jongeren gaat van uit een eigen visie met de water schappen meedenken over het waterbeheer in Nederland, nu en in de toekomst. Jongeren die het interessant vinden om mee te denken over het waterbeheer in het gebied van Waterschap Peel en Maasvallei en in de rest van ons land, kunnen zich tot 1 mei aanmelden via www.jeugdwater- schap.nl. De beste kandidaat voor Noord- en Midden-Limburg wordt medio mei bekendgemaakt. HET STILLE UUR auteur van Begraven, Erfenis en Het stille uur. Zijn eerste thriller belandde in Amerika direct op de shortlist voor de Edgar Award, een enorme eer voor Koryta, die toen 21 jaar was. Het stille uur is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 19,95 euro. Boekrecensie in Peel en Maas Kunst Cultuur Horster Giant Tribute 'tyoiyra wtm Jwc fe een spannend verbaal mueï vertellen. mei dialogen o*n re raaien, nssdm P Oker in Venray Das Rübensammler Fest

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10